DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

17 Pages « < 6 7 8 9 10 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Tesla Motors

VladSoare
post 5 Jan 2016, 22:32
Post #211


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Sper că niciodată. Edison n-are ce căuta într-o companie așa selectă. happy.gif

This post has been edited by VladSoare: 5 Jan 2016, 23:31


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 6 Jan 2016, 00:24
Post #212


-


Group: Members
Posts: 21.909
Joined: 19 April 05
From: Romania




Dacă arată așa... vreau doua!


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 6 Jan 2016, 08:00
Post #213


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Mai degraba Maxwell.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
centurion
post 6 Jan 2016, 10:37
Post #214


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.043
Joined: 8 September 12




QUOTE(VladSoare @ 5 Jan 2016, 23:32)
Sper că niciodată. Edison n-are ce căuta într-o companie așa selectă. happy.gif
*


Dar cu ce a gresit Edison?

Daca Model S ar fi folosit motor de CC in loc de motor de CA, oare s-ar mai fi numit Tesla? biggrin.gif


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 6 Jan 2016, 11:08
Post #215


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Edison n-a prea inventat lucruri noi, ci mai mult a îmbunătățit invențiile altora și a găsit un mod de a le vinde. Chiar dacă a avut o minte strălucită, în ultimă instanță a fost totuși doar un afacerist care nu s-a dat în lături de la nimic pentru a-și clădi faima și averea. Și de-ar fi numai asta, aș putea trece peste. Dar faptul că omora animale în chinuri fără nici un motiv real, ci doar ca să lovească în concurență, mă face să nu-mi doresc o mașină asociată cu numele lui.

This post has been edited by VladSoare: 6 Jan 2016, 11:10


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Squirrel
post 21 Jan 2016, 11:56
Post #216


Captain of Black Pearl™…


Group: Members
Posts: 4.466
Joined: 13 March 08
From: partea mea: Drum bun!






--------------------
Dacia Duster 2010 1,6 16v 4×4 Laureaté Noir Nacré - RO 44 AWD
Fire, walk with me...in 4 strokes, water cooled.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 22 Jan 2016, 15:32
Post #217


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti






--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 25 Jan 2016, 11:17
Post #218


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti






--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Squirrel
post 27 Jan 2016, 12:37
Post #219


Captain of Black Pearl™…


Group: Members
Posts: 4.466
Joined: 13 March 08
From: partea mea: Drum bun!






--------------------
Dacia Duster 2010 1,6 16v 4×4 Laureaté Noir Nacré - RO 44 AWD
Fire, walk with me...in 4 strokes, water cooled.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Squirrel
post 29 Jan 2016, 11:09
Post #220


Captain of Black Pearl™…


Group: Members
Posts: 4.466
Joined: 13 March 08
From: partea mea: Drum bun!




Lansare Model 3 în martie, dar fără o altă surpriză.
OlXWwEj.jpg

This post has been edited by Squirrel: 29 Jan 2016, 11:15


--------------------
Dacia Duster 2010 1,6 16v 4×4 Laureaté Noir Nacré - RO 44 AWD
Fire, walk with me...in 4 strokes, water cooled.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Squirrel
post 1 Feb 2016, 13:51
Post #221


Captain of Black Pearl™…


Group: Members
Posts: 4.466
Joined: 13 March 08
From: partea mea: Drum bun!




Fanboy: Akon.



wub.gif


--------------------
Dacia Duster 2010 1,6 16v 4×4 Laureaté Noir Nacré - RO 44 AWD
Fire, walk with me...in 4 strokes, water cooled.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 6 Feb 2016, 17:27
Post #222


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Eu nu înțeleg o chestie. Cum se face că Tesla reușește să atingă niște performanțe la care tot restul lumii doar visează? Ce e diferit? Care-i secretul ei? Vreo șmecherie super-secretă patentată de Musk?
Toți marii fabricanți de automobile, cu experiență de multe decenii în spate, investesc de ani și ani de zile miliarde de dolari în cercetare și nu reușesc să lanseze decît niște glume proaste. Și brusc apare un neica nimeni care produce peste noapte mașina electrică perfectă.
Ceva nu se leagă. Care-i șpilul? huh.gif
De ce nici o altă electrică de pe lume nu se poate apropia nici măcar la jumătate din autonomia unei Tesle? De ce nici o altă electrică nu-i în stare să atingă, nici măcar pe departe, accelerația și viteza unei Tesle? Toată tehnologia din Tesla este la îndemîna tuturor, nu? Că doar nu-i făcută de extraterești... unsure.gif

This post has been edited by VladSoare: 6 Feb 2016, 17:32


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 6 Feb 2016, 18:15
Post #223


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Patentele sunt free. Spilu e simplu. Nimeni nu mai produce masini electrice scumpe. Ca asta e. Are autonomie dubla pentru ca are de 2 ori mai multe baterii. Are performante mai bune pentru ca are motoare electrice pe ambele punti. Nu e mare filozofie.

La retetea asta s-a adaugat un marketing american performant plus o industrie auto plina de oameni fara lipsa de viziune si s-a ajuns aici.

Orice mare constructor auto daca isi pune capul poate intr-un an sa vina cu o masina mai tare decat tesla. Doar considera ca nu e profitabil si nu merita. Asta e diferenta dintre o companie condusa de un vizionar si de o companie condusa dupa cifre.


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 6 Feb 2016, 18:51
Post #224


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Păi dacă acei constructori fără viziune tot s-au chinuit atîta să facă o mașină electrică, atunci ce-i costă să pună înăuntru de două ori mai multe baterii și să rezolve autonomia? Au făcut deja tortul, lipsește numai o cireașă deasupra. La cît au investit în mașina aia, nu-mi vine să cred că s-au lovit de un fleac, că s-au înecat ca țiganul la mal. Trebuie să mai fie și altceva, nu poate fi atît de simplu. Nu pot să cred că nu s-a gîndit nimeni să pună mai multe baterii și că numai Musk a avut curajul s-o facă... unsure.gif
Sigur, mai multe baterii înseamnă mai puțin spațiu rămas disponibil, înseamnă greutate mai mare a mașinii... De acord. Dar de ce Tesla n-are problema asta și numai ei o au?

This post has been edited by VladSoare: 6 Feb 2016, 18:52


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 6 Feb 2016, 19:03
Post #225


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.827
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Silviu are dreptate...companiile sunt conduse de contabili, de cele mai multe ori. Si nu isi asuma riscul unor investitii de nivelul celor de la Tesla, daca nu sunt 100% sigure ca isi pot scoate banii. Deocamdata, e greu de scos banii din electrice. Cu atat mai mult cu cat petrolul e la cote minime, si electricele sunt inca intr-o faza primitiva...in afara de dorinta de a fi eco, nu exista motive de a cumpara asa ceva.

Singurii care se pare ca se vor apropia de Tesla in perioada urmatoare sunt Audi, cu viitorul SUV Q6 full-electric, care va avea autonomie si performante la acelasi nivel cu Tesla, si se va lansa anul asta sau in 2017. Si, desi nu e comunicat un pret, pun pariu ca va fi similar cu cel al Model X. Restul, inca intarzie sa se arunce pe drumul asta...si zic eu in mod justificat. Masina electrica nu poate fi solutia viitorului, e doar o faza temporara...si nu se stie cat va dura. E mai simplu si mai economic sa mearga pe hibride, mai ales ca dupa normele de testare, plug-in hybridele au consumuri declarate de 1-2, maxim 3l/100km, deci si noxe mici...deci teoretic sunt eco smile.gif


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 6 Feb 2016, 19:28
Post #226


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




QUOTE(VladSoare @ 6 Feb 2016, 19:51)
Păi dacă acei constructori fără viziune tot s-au chinuit atîta să facă o mașină electrică, atunci ce-i costă să pună înăuntru de două ori mai multe baterii și să rezolve autonomia? Au făcut deja tortul, lipsește numai o cireașă deasupra.


Deloc. Trebuie sa schimbi caroseria, suspensia sa acomodezi mai multe baterii si un tren de rulare mai greu. Trebuie sa regandesti iar tot trenul de rulare pentru ca pui mai multe motoare. Practic schimbi tot. Deci alta masina. Nu vad de ce ti se pare tie asa simplu sa dublezi numarul de baterii si sa refaci tot trenul de rulare.

Plus ca uiti un lucru. Tesla nu face profit. Cica isi propune din 2020
http://www.bloomberg.com/news/articles/201...the-profits-are
Niciodata la o mega corporatie nu se va aproba un proiect care sa mearga 15 ani in pierdere.

This post has been edited by ssilviu: 6 Feb 2016, 19:31


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 6 Feb 2016, 19:31
Post #227


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(Synyster @ 6 Feb 2016, 19:03)
Silviu are dreptate...companiile sunt conduse de contabili, de cele mai multe ori. Si nu isi asuma riscul unor investitii de nivelul celor de la Tesla, daca nu sunt 100% sigure ca isi pot scoate banii. Deocamdata, e greu de scos banii din electrice.
*

Păi da, cu asta sînt de acord. Dar ei deja au făcut investiția. Deja au proiectat un model electric, sau chiar mai multe. Și produc deja mașini electrice în serie. Au cheltuit o groază de bani pe care nu sînt 100% siguri că-i pot recupera. La o asemenea investiție, ce-i mai costă să pună încă un calup de baterii? Ar fi un mizilic pe lîngă tot ceea ce au făcut deja. unsure.gif

QUOTE(ssilviu @ 6 Feb 2016, 19:28)
Practic schimbi tot. Deci alta masina. Nu vad de ce ti se pare tie asa simplu sa dublezi numarul de baterii si sa refaci tot trenul de rulare.
*

Bine, atunci nu neapărat s-o schimbe în ultimul moment. Dar de ce n-au fost în stare s-o proiecteze de la început astfel? Dacă tot s-au apucat de proiectat, tot au investit bani în asta, de ce n-au proiectat un șasiu care să reziste la un număr dublu de baterii? Musk a gîndit o mașină care să țină destule baterii. Ceilalți, cu decenii de experiență, au proiectat mașini cărora le lipsește tocmai caracteristica cea mai importantă. Asta mă miră. De ce un neica nimeni poate proiecta ceva ce niște constructori cu multă experiență nu pot.


This post has been edited by VladSoare: 6 Feb 2016, 19:41


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 6 Feb 2016, 19:41
Post #228


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Constructia si vanzarea unei masini e un proces mult mai complicat decat o simpla proiectare. Chiar daca o proiectezi sa zicem la un cost doar putin mai mic pentru ca faci 2 in 1, tot ai de doua ori mai multe spatii de depozitare pentru toate piesele, 2 sesiuni de testare pe fiecare masini, 2 campanii diferite de marketing, 2 traininguri diferite in service-uri si 2 2 2 2 si tot asa. Nu e deloc simplu. Nu vorbim de un alt motor. Vorbim de doua masini care difera foarte mult intre ele. Tren de rulare, suspensie, alimentare, motor, spatiu interior, comportament dinamic.

Pentru ca nu cred ca exista in clipa de fata vreun model cu o diferenta atat de enorma intre cele doua variante ale lui. Prima varianta unu cu autonomie de 150 de km si altul cu autonomie de 450 de km. Si suta intr-un timp de 3 ori mai mic. Deja ai doua masini adresate unor oameni cu totul diferiti. Mai ales ca si pretul va fi probabil de 3 ori mai mare. Si atunci, cum o sa vinzi tu o masina de 90.000 de euro care are acelasi bord cu una de 30.000 de euro? Nu poti, simplu. Pe bune, nu e asa simplu DELOC.

Deci o masina electrica performanta costa mult. Iar aici ar putea vinde doar constructorii premium. Care sunt extrem de aroganti si care nu credeau ca un outsider le poate pune probleme. Si Tesla inca nu le pune probleme. Nu e tarziu. Daca se trezesc in urmatorii 2-3 ani si isi pun minte, o sa-i ingroape usor pe cei de la Tesla.

Deci nu e o problema de capacitatea inginereasca, ci de lipsa de viziune si vointa. Sunt exemple cu carul in istorie de companii care au pierit din cauza asta. Desi aveau cea mai buna dotare tehncia si cei mai buni ingineri.

This post has been edited by ssilviu: 6 Feb 2016, 19:47


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 6 Feb 2016, 19:50
Post #229


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(ssilviu @ 6 Feb 2016, 19:41)
Constructia si vanzarea unei masini e un proces mult mai complicat decat o simpla proiectare. Chiar daca o proiectezi sa zicem la un cost doar putin mai mic pentru ca faci 2 in 1, tot ai de doua ori mai multe spatii de depozitare pentru toate piesele, 2 sesiuni de testare pe fiecare masini, 2 campanii diferite de marketing, 2 traininguri diferite in service-uri si 2 2 2 2 si tot asa. Nu e deloc simplu. Nu vorbim de un alt motor. Vorbim de doua masini care difera foarte mult intre ele. Tren de rulare, suspensie, alimentare, motor, spatiu interior, comportament dinamic.
*

A, deci tu zici că electricele actuale sînt de fapt cam la fel ca celelalte modele din gamă, doar cu mici adaptări minore cît să țină cîteva baterii și un motor electric? Adică au luat, de exemplu, un Fluence normal, l-au luat un pic la pilă și i-au pus niște baterii în portbagaj și gata? Pe cînd o electrică de genul Teslei ar trebui să fie schimbată radical din temelii?
E posibil. Asta ar explica totul. nedumerire.gif

Totuși, Zoe a fost proiectată de la zero, gîndită de la zero ca electrică. Or dacă tot a fost gîndită de la zero, tot au fost nevoiți să facă linii de asamblare separate, etc., atunci treaba cu dublarea tuturor facilităților nu se mai aplică. smile.gif

This post has been edited by VladSoare: 6 Feb 2016, 19:53


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 6 Feb 2016, 19:50
Post #230


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.827
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Se incearca si strategia asta la VAG...exista Golf normal, plug-in hybrid, si 100% electric. Dar variantele eco au preturi imense...si nu mi se pare ca au niste performante notabile. Probabil din limitarile platformei gandite pentru o masina normala.

Pentru ca o electrica sa poata oferi ceva decent, trebuie proiectata 100% ca electrica...precum Tesla, sau Leaf. Tesla e destul de scumpa, Leaf nu...de aici si diferenta de performante. Bine, daca ma intrebi pe mine, mi se pare ca Tesla are un pret mai corect decat Leaf, sau e-Golf, sau e-Up, daca iei in calcul tot pachetul...performante, dotari, finisaje, etc. Pana la urma, un Model S costa cam cat un E-Klasse sau un 5er cu motor de top si multe dotari.

BTW, am studiat de aproape o Tesla...la o spalatorie din Pitesti, culmea. E foarte faina masina, finisajele si materialele nu prea par americane, e al naibii de frumoasa...n-am putut sa intru in vorba cu proprietarul care a vorbit la telefon tot timpul cat astepta sa i se spele masina, eram curios de autonomia reala pe care o obtine, ca performantele modelului P85D, asa cum era aia, le-am vazut in videoclipurile de pe youtube . Oricum, era priceless reactia spalatorilor si a clientilor care erau pe acolo si au vazut OZN-ul cum se misca fara zgomot biggrin.gif


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 6 Feb 2016, 19:56
Post #231


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Mie personal mi se pare odios tot designul Tesla. Si exterior dar mai ales interior, unde e cocolareala maxima. Parca e creat de vreun garaj din ala de modifica masini. Asa mi se pare.

6 Feb 2016, 20:57:
QUOTE(VladSoare @ 6 Feb 2016, 20:50)
A, deci tu zici că electricele actuale sînt de fapt cam la fel ca celelalte modele din gamă, doar cu mici adaptări minore cît să țină cîteva baterii și un motor electric? Adică au luat, de exemplu, un Fluence normal, l-au luat un pic la pilă și i-au pus niște baterii în portbagaj și gata? Pe cînd o electrică de genul Teslei ar trebui să fie schimbată radical din temelii?
E posibil. Asta ar explica totul. nedumerire.gif


Nu vezi ce succes a avut Fluence electric? Zero. Pentru ca e o masina de compromis vizibil facuta in graba. Ce succes sa ai cu asa ceva?

This post has been edited by ssilviu: 6 Feb 2016, 19:57


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 6 Feb 2016, 20:11
Post #232


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(Synyster @ 6 Feb 2016, 19:03)
Masina electrica nu poate fi solutia viitorului, e doar o faza temporara...si nu se stie cat va dura. E mai simplu si mai economic sa mearga pe hibride, mai ales ca dupa normele de testare, plug-in hybridele au consumuri declarate de 1-2, maxim 3l/100km, deci si noxe mici...deci teoretic sunt eco  smile.gif
*

O da, eu m-am îndrăgostit de hibride (cel puțin de cele de la Toyota, nu știu dacă la alții sînt la fel). Următoarea mea mașină nu știu încă ce va fi, dar aproape sigur va fi hibridă. wub.gif


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 6 Feb 2016, 20:14
Post #233


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.827
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Te impaci cu CVT-ul ala? E drept, n-am mers cu NX sau Rav4, dar restul de CVT-uri cu care am mers nu mi-au placut sub nicio forma...mi se pare cea mai odioasa cutie posibila intr-o masina, mai rau ca robotizatele PSA.


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 6 Feb 2016, 20:20
Post #234


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




CVT-ul de pe o mașină obișnuită, pe benzină, nu m-a încîntat prea tare. Mi s-a părut ciudat. Dar cumva în combinația asta hibridă nu mă mai deranjează, ci dimpotrivă, mi se pare că se simte foarte natural. N-aș ști să explic de ce, pur și simplu așa îl simt.
În plus, din cîte am înțeles, la Toyotele hibride nu-i o cutie CVT adevărată, ci are niște diferențiale controlate electronic care pot varia raportul de transmisie după cum li se comandă de la centru. N-am studiat încă detaliile, nu-mi e foarte clar ce se întîmplă de fapt, așa că s-ar putea ca descrierea mea să nu fie exactă. Trebuie să mai citesc.

This post has been edited by VladSoare: 6 Feb 2016, 20:21


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
centurion
post 6 Feb 2016, 22:38
Post #235


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.043
Joined: 8 September 12




Tesla vinde Model S la un pret foarte mare si, chiar si asa, compania merge in pierdere.
Ai dat exemplu de Zoe, (o masina pe care mi-as lua-o pentru luni --> vineri), care costa 20 k euro si ofera 240 km autonomie. Daca Renault (sau Ford, Citroen, Fiat etc) ar scoate un vehicul la pretul unei Tesla, atunci nu ar cumpara nimeni. Nu au imagine de marca. Toti stiu sa faca ce face Tesla. Dar nu au imagine ca sa vanda la acele preturi. Ceilalti, cei premium, nu vor sa guste din placinta asta pentru ca, probabil, nu vor sa-si canibalizeze modele scumpe pe care le au. E doar o presupunere. Am inteles ca noul Phaeton va fi electric.
Deci Tesla nu a descoperit apa calda. Doar au intrat pe un teritoriu pe care nimeni nu a avut curaj sa intre. Bravo lor. Dar sa nu uitam ca Giga Factory este facuta de Panasonic, care este si partener Tesla. Pe langa Panasonic sunt si Toyota si Daimler. Adica Tesla nu este singura in afacerea asta.

De asemenea, ssilviu si synyster au punctat foarte bine.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_p
post 7 Feb 2016, 02:08
Post #236


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.133
Joined: 1 April 06
From: psd=evil




QUOTE(ssilviu @ 6 Feb 2016, 19:56)
Mie personal mi se pare odios tot designul Tesla. Si exterior dar mai ales interior, unde e cocolareala maxima. Parca e creat de vreun garaj din ala de modifica masini. Asa mi se pare.
*

Ar fi pacat daca doar asta te-a impiedicat sa fii posesor de Tesla.

Multi spun ca designul Tesla este chiar reusit. Arata un pic SF display-ul enorm din bord, dar se incadreaza in designul futurist al intregii masini.

<span class='edit'>7 Feb 2016, 02:20:</span>
QUOTE(VladSoare @ 6 Feb 2016, 18:51)
Păi dacă acei constructori fără viziune tot s-au chinuit atîta să facă o mașină electrică, atunci ce-i costă să pună înăuntru de două ori mai multe baterii și să rezolve autonomia? Au făcut deja tortul, lipsește numai o cireașă deasupra. La cît au investit în mașina aia, nu-mi vine să cred că s-au lovit de un fleac, că s-au înecat ca țiganul la mal.
*


E ca si cand ai intreba ca de ceilalti constructori nu fac ceva similar seriei S de la Mercedes sau seriei 7 de la BMW sau, de ce nu, Rolls Royce. Ca daca tot au investit intr-o masina, ce-i mai costa in plus? Vorba aia, pun de 2 ori mai multa piele, de 5 ori mai mult motor si gata masina! smile.gif

This post has been edited by paul_p: 7 Feb 2016, 02:41


--------------------
Fara roti fara ipocriti - 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 7 Feb 2016, 15:42
Post #237


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Apropo de competitie:

http://cleantechnica.com/2016/01/15/1-larg...les-comparison/

Pentru cei care nu vor sa deschida linkul, ideea generala este ca #1 Large Luxury Car In US = Tesla Model S (2015 Sales Comparison)

Daimler si-a vandut toate actiunile la Tesla la un pret mult mai bun decat cel de acum, au iesit cu totul din parteneriat.


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Squirrel
post 8 Feb 2016, 11:39
Post #238


Captain of Black Pearl™…


Group: Members
Posts: 4.466
Joined: 13 March 08
From: partea mea: Drum bun!




Pentru cine are răbdare, o conferință de acum 2½ ani:


--------------------
Dacia Duster 2010 1,6 16v 4×4 Laureaté Noir Nacré - RO 44 AWD
Fire, walk with me...in 4 strokes, water cooled.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 11 Feb 2016, 10:41
Post #239


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(ssilviu @ 6 Feb 2016, 19:28)
Plus ca uiti un lucru. Tesla nu face profit. Cica isi propune din 2020
http://www.bloomberg.com/news/articles/201...the-profits-are
Niciodata la o mega corporatie nu se va aproba un proiect care sa mearga 15 ani in pierdere.
*



QUOTE(Elon)
And then we're expecting to be profitable for 2016 on a non-GAAP basis. And I personally think that that is actually the correct way to think, to look at it, because of the way that GAAP treats lease accounting. But nonetheless, despite the lease accounting stuff, we anticipate it being profitable by GAAP standards in Q4 of this year.

Sursa: Transcriptulde la earnings call


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 12 Feb 2016, 06:43
Post #240


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.603
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Masina fara volan si fara pedale a fost omologata!


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
17 Pages « < 6 7 8 9 10 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 2nd June 2024 - 00:29
Forum Renault