DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

67 Pages « < 54 55 56 57 58 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Duster sau mai bine alta masina, povesti, povestiri, pareri, ganduri

Iszy
post 31 Jan 2015, 19:26
Post #1651


Membru autentic


Group: Members
Posts: 509
Joined: 17 April 10
From: Cluj




Troliul a sosit exact pe cind s-a topit zapada. E aici la mine si asteapta sa fie testat si mai ales sa am timp de ea..

This post has been edited by Iszy: 1 Feb 2015, 16:09


Attached thumbnail(s)
fsl55127_01_01.jpg ( Size: 68.56k ) Number of downloads: 590


Attached File(s)
Attached File  55127_FSL55127_01_01.pdf ( 262.5k ) Number of downloads: 32
Attached File  p55127_de.pdf ( 901.49k ) Number of downloads: 25
Attached File  Introducere_RO.doc ( 100.5k ) Number of downloads: 23


--------------------
Dacia DUSTER 1,5 DCi 110 HP 4 x 4 2012/Laureate
' Intilnirea - un inceput; a ramine impreuna - un avans; a conlucra - un succes ' (Henry Ford)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 1 Feb 2015, 15:29
Post #1652


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




Multumesc, daca se poate si ceva impresii cand o sa ai timp de teste.


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 9 Feb 2015, 23:08
Post #1653


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




@Iszy intamplator mi-am aruncat azi si un ochi prin jur. Care e problema aia cu schimbat in AUTO sub o anumita viteza? Eu schimb dupa cum e soseaua afara la cele mai diverse viteze, conditii, temperaturi, etc. Niciodata nu a mirosit ceva sau sa se comporte anormal sistemul de 4x4, sau sa sara din el. Singura data cand a mirosit ambreiajul, dar nu exagerat e cand am urcat la Cabana Ciucas cu ESP-ul activ si atunci murea motorul la plecarea de pe loc din cauza ASR-ului. A fost singura data in care a mirosit ceva. In rest cel putin partea de 4x4 a functionat impecabil. Si trec tot la cele mai diferite viteze si in 2x4 din Auto...
Daca tin bine minte in carte ai restrictii doar la folosirea modului LOCK....
PS: apropo sefu ala al vostru bate campii din ce in ce mai des....

This post has been edited by tavi_ro: 9 Feb 2015, 23:13


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 9 Feb 2015, 23:41
Post #1654


-


Group: Members
Posts: 21.892
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(tavi_ro @ 9 Feb 2015, 22:08)
@Iszy intamplator mi-am aruncat azi si un ochi prin jur. Care e problema aia cu schimbat in AUTO sub o anumita viteza? Eu schimb dupa cum e soseaua afara la cele mai diverse viteze, conditii, temperaturi, etc. Niciodata nu a mirosit ceva sau sa se comporte anormal sistemul de 4x4, sau sa sara din el. Singura data cand a mirosit ambreiajul, dar nu exagerat e cand am urcat la Cabana Ciucas cu ESP-ul activ si atunci murea motorul la plecarea de pe loc din cauza ASR-ului. A fost singura data in care a mirosit ceva.  In rest cel putin partea de 4x4 a functionat impecabil. Si trec tot la cele mai diferite viteze si in 2x4 din Auto...
Daca tin bine minte in carte ai restrictii doar la folosirea modului LOCK....
PS: apropo sefu ala al vostru bate campii din ce in ce mai des....
*


intamplator masinile 4x4 abia au un buton de lock pentru cazuri 1/1.000.000, pentru ca electronica stie foarte bine cum sa gestioneze sistemul de tractiune
ma rog, dusterul este mai cu motz ...


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 10 Feb 2015, 09:10
Post #1655


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




QUOTE(IRONICK @ 9 Feb 2015, 23:41)
ma rog, dusterul este mai cu motz ...
*



Chiar este !!


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Squirrel
post 11 Feb 2015, 12:48
Post #1656


Captain of Black Pearl™…


Group: Members
Posts: 4.466
Joined: 13 March 08
From: partea mea: Drum bun!




Pentru pescari…


--------------------
Dacia Duster 2010 1,6 16v 4Ś4 Laureaté Noir Nacré - RO 44 AWD
Fire, walk with me...in 4 strokes, water cooled.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iszy
post 11 Feb 2015, 13:48
Post #1657


Membru autentic


Group: Members
Posts: 509
Joined: 17 April 10
From: Cluj




Era o discutie legat de comutare din 2x4 in AUTO si in 4x4.
A fost o parere care spunea ca e indicat ca schimbarea in 4x4 sa se faca cu masina oprita. Era o alta intrebare ca ce scrie in cartea masinii? Bineinteles cartea in punga de nylon in bord ... prea putini au citit-o.

Eu personal:
- pina in prezent am schimbat din mers 2x4 in AUTO. AUTO in 4x4 la viteze sub 10 km/h.
- odata prin Austria am bagat 4x4 la o coborire cu multe curbe la o viteza de 30 km/h aprox. si atunci am simtit miros de ars de sub masina. Pina am ajuns jos a disparut, bineinteles am renuntat la 4x4 instantaneu. Nu stiu daca mirosea de la mine sau de la un autocar din fata mea care avea probleme cu retarderul ( frina electromagnetica? ) care s-a si oprit la baza serpentinei.
Am un coleg de generala la Haldex si i-am trimis o intrebare in acest sens pe mail. Daca i-mi raspunde va comunic.

11 Feb 2015, 14:06:
http://www.promotor.ro/masini-noi/news/dac...rmania-13808881



This post has been edited by Iszy: 11 Feb 2015, 14:06


--------------------
Dacia DUSTER 1,5 DCi 110 HP 4 x 4 2012/Laureate
' Intilnirea - un inceput; a ramine impreuna - un avans; a conlucra - un succes ' (Henry Ford)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 11 Feb 2015, 15:48
Post #1658


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




QUOTE(Iszy @ 11 Feb 2015, 13:48)
Am un coleg de generala la Haldex si i-am trimis o intrebare in acest sens pe mail. Daca i-mi raspunde va comunic.


Multam. Apropo modul Auto de fapt este 4x4 Auto. In modul LOCK se trece doar cu masina oprita, motorul in mers, NICIODATA pe asfalt. In LOCK se transfera cuplu 50 la suta fata 50 la suta spate.

Referitor la locul 3 cu 92.4%. Aici cred ca sunt basme. Masina mea care in aprilie 2012 m-a costat 16500 euro, acum dupa aproape 3 ani si 34 mii km mai face 8-9500 mii de euro (preturi autovit).
Daca o vand in germanica cat iau pe ea ???? Probabil ca nu inteleg eu prea bine ce inseamna acel
"Rating ". Stiu ca inca nu am 60 de mii de km, daca ma stradui sa ii fac hop fac "Rating" ?

This post has been edited by tavi_ro: 11 Feb 2015, 15:55


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 11 Feb 2015, 15:49
Post #1659


-


Group: Members
Posts: 21.892
Joined: 19 April 05
From: Romania




haldex au multe masini, dar la nici una nu miroase ca la duster

tavi_ro, aminteste-ti cine a zis prima data pe forum ca o sa miroasa a ars si cine a fost injurat. smile.gif

This post has been edited by IRONICK: 11 Feb 2015, 15:50


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 11 Feb 2015, 15:58
Post #1660


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




Pai daca dai ca disperatu in ea mirosul de ars o sa fie ultima grija. Deocamdata constat cu ingrijorare ca intra apa in grup, asta chiar nu mi-am imaginat pana acum. Si chiar eram tentat sa traversez ceva cursuri de apa...

LE: @Iszy daca ai trecut in modul LOCK, pe asfalt la viteze sub 10km/h sigur apar probleme. Avand in vedere ca in modul LOCK diferentialul central adica haldexul trece in mod blocat, la viteze diferite intre punti ceva trebuie sa cedeze. Ori cuplajul ori pneul care merge cam "taras", daca terenul ii permite.
In mod Auto Haldexul functioneaza pur si simplu ca un ambreiaj, cu diferenta ca discurile de frictiune sunt in baie de ulei iar in loc de pedala de ambreiaj ai un electromagnet comandat de calculator.
Sau cel putin eu asa am inteles functionarea Haldex-ului.

This post has been edited by tavi_ro: 11 Feb 2015, 19:40


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 11 Feb 2015, 19:53
Post #1661


-


Group: Members
Posts: 21.892
Joined: 19 April 05
From: Romania




domnul meu, daca masina se deplaseaza cu viteza peste limita de protectie sau exista diferenta de viteza intre roti peste prag, ecu nu trebuie sa autorizeze cuplarea
el trebuie sa faca asta cand se indeplinesc niste conditii


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 11 Feb 2015, 20:17
Post #1662


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




Asa e, dar in mod AUTO calculatorul autorizeaza trecerea din modul 2x4 in 4x4 AUTO si invers pe o plaja foarte larga, eu nu am intalnit situatii sa nu vrea sa treaca in aceste moduri indiferent de viteza. Oricum Haldexul fiind complet sub controlul calculatorului nu vad de ce trecerea in aceste moduri la o anumita viteza ar ridica probleme. Si chiar daca sucesti tu de buton pe AUTO cuplarea Haldex-ului sigur se face in conditiile dictate de calculator(e)/senzori,etc.
In schimb in mod LOCK mi se pare foarte normal sa nu te lase sa treci in acest mod daca nu se indeplinesc conditiile specificate de @IRONICK. Dar odata ajuns in acest mod trebuie sa respecti conditiile de teren ca altfel cam "miroase" sau cand ambreiajul multidisc ajunge la un anumit prag de "stres" decupleaza protectia de temperatura.
Mai pe la inceputuri am abordat un drum destul de lung si dificil, am mers doar in LOCK multi km (cam gresita idee) dar din cauza ca drumul a fost plin de bolovani, nisip, pietris nu am avut probleme de miros. Sau sa decupleze. NU mai zic ca am oprit de foarte multe ori pentru poze, probabil a mai avut si ceva timp sa se mai raceasca.

QUOTE(IRONICK @ 11 Feb 2015, 15:49)
tavi_ro, aminteste-ti cine a zis prima data pe forum ca o sa miroasa a ars si cine a fost injurat. smile.gif
*



PS: stai linistit ca injuraturi primim toti. Si nu numai. Dar mai prost e cand iti dai seama cat ai fost de fraier si acum te scoti de bani pentru piese de schimb la preturi astronomice. Ca de "da frumos in peisaj" sa te bagi unde e balta mai mare... Eu unul le multumesc pentru vitejiile lor dar si pentru faptul ca sunt cinstiti (din pacate doar unii) si se "vaita" pe forumuri.

This post has been edited by tavi_ro: 11 Feb 2015, 20:34


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iszy
post 11 Feb 2015, 21:32
Post #1663


Membru autentic


Group: Members
Posts: 509
Joined: 17 April 10
From: Cluj




Alo alo...nu s-a vaitat nimeni. Doar a socializat cu impresii din exploatarea masini! Ce cravata mea?!

Am mentionat ca nu stiu daca de la a mea a iesit miros de ars sau nu! Am recunoscut ca am facut o manevra neconforma! Poate am fost la limita...poate.

Nu sariti si nu trageti in pianist! Avem un stil domnilor! Sau nu?

4x4 de la Duster nu este fabricatie Haldex ( din pacate zicea prietenul meu ). Este de ' tip semi-haldex ' citeam undeva. Furnizor pentru Renault Nissan Dacia este concernul GKN.

http://www.e-automobile.ro/categorie-trans...-integrala.html

Sa auzim numai de bine!


--------------------
Dacia DUSTER 1,5 DCi 110 HP 4 x 4 2012/Laureate
' Intilnirea - un inceput; a ramine impreuna - un avans; a conlucra - un succes ' (Henry Ford)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 11 Feb 2015, 21:46
Post #1664


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




@Iszy vezi ca ghilimelele alea nu le-am pus degeaba. Si erau puse in sensul bun, deoarece eu apreciez mult faptul ca unii sunt cinstiti si isi expun problemele pe forumuri. Datorita lor am evitat sa imi paradesc masina, ca tentatia era mare.
Imi pare chiar rau daca consideri ca "am tras in pianist". Haldex, semi-haldex conteaza prea putin pentru mine. Pentru mine conteaza sa inteleg modul de functionare, limitele si vulnerabilitatile masinii. Si sa ma coste cat mai putin intretinerea masinii. Din cauza unor clipuri, dotari cu AT-uri, MT-uri, avioane prin mlastini si submarine am fost la un pas sa fac dusterul piese de schimb. Oare de ce ?
Toata lumea greseste, si din greseli invatam. Asa ca nu o mai lua in tragic de fiecare data.Ideea e sa nu coste prea mult....

Drumuri faine.

This post has been edited by tavi_ro: 11 Feb 2015, 21:58


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iszy
post 14 Feb 2015, 23:26
Post #1665


Membru autentic


Group: Members
Posts: 509
Joined: 17 April 10
From: Cluj




Amicul spune ca se poate cupla din mers. Electronica protejeaza.


--------------------
Dacia DUSTER 1,5 DCi 110 HP 4 x 4 2012/Laureate
' Intilnirea - un inceput; a ramine impreuna - un avans; a conlucra - un succes ' (Henry Ford)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 15 Feb 2015, 00:59
Post #1666


-


Group: Members
Posts: 21.892
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(Iszy @ 14 Feb 2015, 22:26)
Amicul spune ca se poate cupla din mers. Electronica protejeaza.
*

la o masina care nu miroase, da
in cazul unui duster ezte mai relativ


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 15 Feb 2015, 14:02
Post #1667


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




QUOTE(Iszy @ 14 Feb 2015, 23:26)
Amicul spune ca se poate cupla din mers. Electronica protejeaza.
*


Ce anume se poate cupla in mers? 2x4 ->Auto ? Auto ->2x4 ? Ca in LOCK daca stiu eu bine nu ai voie sa treci decat daca masina e oprita....care este rolul electronicii in acest mod ? (exceptand ESP-ASR-ABS) si eventual protectia la temperatura mare ? Nu mai zic ca electronica de la duster sigur nu simte daca pe jos e asfalt uscat/ud sau mai stiu eu ce tip de teren, decat in momentul in care pierde aderenta, si uneori nici atunci..


QUOTE(IRONICK @ 15 Feb 2015, 00:59)
la o masina care nu miroase, da
in cazul unui duster ezte mai relativ
*


Sunt curios care masina nu miroase cand blochezi diferentialul pe asfalt uscat. Eventul cand mai ai si ceva blocante actionate "la manivela" (buton). Atunci sigur iese si fum...daca nu se rupe ceva.

This post has been edited by tavi_ro: 15 Feb 2015, 14:22


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iszy
post 15 Feb 2015, 22:57
Post #1668


Membru autentic


Group: Members
Posts: 509
Joined: 17 April 10
From: Cluj




Indiferent de starea masinii ( stationar sau in miscare ) orice cuplare este analizata de electronica masinii. Daca este gasita oprtuna, se incadreaza in conditiile descrise de program ( se face compararea parametrilor primiti de la senzori ( viteza, turatia rotilor, pozitia volanului, etc. ) manevra de pe buton este trimisa sub forma de comanda spre dispozitivul de cuplare, altfel comanda butonului ( rotitei ) nu este executata.

15 Feb 2015, 23:02:
' la o masina care nu miroase, da
in cazul unui duster ezte mai relativ'

Din moment ca in sfirsit te-ai destainuit, conduci un Toyota ( probabil SH odorizat ) si nu ai mirosit in viata ta un Duster nu vad motivul pentru care improsti cu noroi sistematic proprietarii de Duster...si mai ales ce cauti intr-un forum al proprietarilor acestei marci?

This post has been edited by Iszy: 15 Feb 2015, 23:02


--------------------
Dacia DUSTER 1,5 DCi 110 HP 4 x 4 2012/Laureate
' Intilnirea - un inceput; a ramine impreuna - un avans; a conlucra - un succes ' (Henry Ford)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 15 Feb 2015, 23:12
Post #1669


-


Group: Members
Posts: 21.892
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(tavi_ro @ 15 Feb 2015, 13:02)
Sunt curios care masina nu miroase cand blochezi diferentialul pe asfalt uscat.
*
Nici una. Il decupleaza imediat, ca nu se indeplinesc conditiile. Nici macar 10km/h nu reusesti sa depasesti. Sau nici nu il cupleaza. Daca se schimba aderenta rotilor poti sa ajungi la viteza mai mare. Referitor la miros, senzorii aia de pe cuplaj nu sunt pusi degeaba.

referitor la 4x4 fara electronica, ai mers vreodata cu una din roti avand circumferinta mai mica ca sa vezi ce se intampla?

QUOTE(Iszy @ 15 Feb 2015, 21:57)
Din moment ca in sfirsit te-ai destainuit, conduci un Toyota ( probabil SH odorizat ) si nu ai mirosit in viata ta un Duster nu vad motivul pentru care improsti cu noroi sistematic proprietarii de Duster...si mai ales ce cauti intr-un forum al proprietarilor acestei marci?
*
Doar pe aia prosti si ofticosi. Ca de cand a aparut masina asta, numai specimene deosebite pe forum.

This post has been edited by IRONICK: 15 Feb 2015, 23:26


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 16 Feb 2015, 10:42
Post #1670


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




QUOTE(IRONICK @ 15 Feb 2015, 23:12)
referitor la 4x4 fara electronica, ai mers vreodata cu una din roti avand circumferinta mai mica ca sa vezi ce se intampla?
*


Am mers cu ARO si dacia papuc. dar nu mi-am pus niciodata intrebarea cum functioneaza. Dar drumurile in mod 4x4 de obicei erau prin paduri, albii de rauri, balastiere, etc.
In afara ca bietele masini aproape se dezmembrau de greutate nu imi aduc aminte sa fi avut probleme cu modul 4x4.
Abia acum de cand cu suvuletul low-cost am inceput sa imi pun asemenea intrebari...inainte sa ajunga hi-cost...
Apropo indiferent de consideratiile tale sa stii ca totusi dusterul e o masina decenta.
Care te duce in zone unde nu poti sa ajungi cu un 2x4. Pe undeva ma oftic ca nu am mai multi bani sa imi cumpar o masina mai buna de off-road, mai confortabila, mai puternica, aici ai dreptate.
Asta e in lipsa de ceva mai bun ma multumesc si cu dusterul.


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iszy
post 16 Feb 2015, 11:17
Post #1671


Membru autentic


Group: Members
Posts: 509
Joined: 17 April 10
From: Cluj




' Doar pe aia prosti si ofticosi. Ca de cand a aparut masina asta, numai specimene deosebite pe forum. '

Multumesc de epitet. Probabil din cauza nadufului care razbate din masina de cusut la fiecare post al tau, nu ai raspuns la a doua parte a intrebarii: Ce cauti pe forum printre Dusteristii etichetati de tine? Ce speri si ce crezi ca vei rezolva? Ai sperante sa te indrepti?


--------------------
Dacia DUSTER 1,5 DCi 110 HP 4 x 4 2012/Laureate
' Intilnirea - un inceput; a ramine impreuna - un avans; a conlucra - un succes ' (Henry Ford)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 16 Feb 2015, 14:03
Post #1672


-


Group: Members
Posts: 21.892
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(tavi_ro @ 16 Feb 2015, 09:42)
Apropo indiferent de consideratiile tale sa stii ca totusi dusterul e o masina decenta.
*
Nu am sustinut niciodata ca nu este. Doar ca nu este ce sustin indivizii ca izi.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 16 Feb 2015, 18:04
Post #1673


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




Azi iar am dat de diesel. O plimbare scurta cu un logan 1.5 DCI, cu 350 de mii de km. Am inteles de la sofer ca motorul este euro4 deci fara "span" in instalatie, consum mediu 5.5. Super. Nu m-a impresionat insa acceleratia "la blana". Dezavantaje majore pentru mine, vibratii excesive, zgomot enorm. Pana si la relanti se aude chiar prea tare. Pai la dusterici, la relanti, de multe ori ma intind peste volan sa vad daca mai "respira".....
Cand imi aduc aminte de passat, TDI, afara se auzea de la etajul 2 cand intram in parcare, dar in habitaclu liniste (aproape) totala....


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 16 Feb 2015, 18:46
Post #1674


-


Group: Members
Posts: 21.892
Joined: 19 April 05
From: Romania




tu ai benzina


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_p
post 16 Feb 2015, 19:00
Post #1675


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.133
Joined: 1 April 06
From: psd=evil




Benzina si dusterici. Si relanti.

This post has been edited by paul_p: 16 Feb 2015, 19:00


--------------------
Fara roti fara ipocriti - 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 16 Feb 2015, 20:00
Post #1676


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




Da, am oscilat mult timp intre
+consum mic (relativ) + cuplu mare +2000 euro vs
-consum mare - un cuplu mai mic
dar cu avantajele
- 2000 euro - dureri de cap - vibratii - zgomot mare -FAP si in plus ceva caldura iarna.
Iarna asta aproape ca nu am iesit din oras. Avand in vedere lipsa FAP-ului nu prea mi-a pasat de acest regim. Nu vrei sa auzi colegii ce bine se simt cand se aprinde becu cu invitatia la curatare.
Paul la relanti nu se aude motorul. Si dustericiul in ciuda impresiilor artistice se impaca chiar foarte bine cu benzina.
Binisor binisor chiar a ajuns sa imi placa dustericiul. Acu nu inseamna ca ""dau pe afara"" de atata placere...

@Iszy cat mai consuma agregatul acum iarna, in oras ? Cam am vazut niste consumuri care se apropie sanatos de ale mele.

This post has been edited by tavi_ro: 16 Feb 2015, 20:22


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iszy
post 16 Feb 2015, 23:14
Post #1677


Membru autentic


Group: Members
Posts: 509
Joined: 17 April 10
From: Cluj




Media ultimilor 10 plinuri 7,95


--------------------
Dacia DUSTER 1,5 DCi 110 HP 4 x 4 2012/Laureate
' Intilnirea - un inceput; a ramine impreuna - un avans; a conlucra - un succes ' (Henry Ford)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 16 Feb 2015, 23:44
Post #1678


-


Group: Members
Posts: 21.892
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(Iszy @ 16 Feb 2015, 10:17)
' Doar pe aia prosti si ofticosi. Ca de cand a aparut masina asta, numai specimene deosebite pe forum. '

Multumesc de epitet. Probabil din cauza nadufului care razbate din masina de cusut la fiecare post al tau, nu ai raspuns la a doua parte a intrebarii: Ce cauti pe forum printre Dusteristii etichetati de tine? Ce speri si ce crezi ca vei rezolva? Ai sperante sa te indrepti?
*

Nu ii baga pe dusteristi in aceeasi oala cu tine, nu sunt toti la fel de frustrati. Categoria din care faci tu parte este lipsita de argumente de orice fel, singura lor arma este atacul interlocutorului. Prin comportament nu faci decat sa strici imaginea masinii. La fel cum un cocalar strica imaginea altor marci.
QUOTE(Iszy @ 15 Feb 2015, 21:57)
Din moment ca in sfirsit te-ai destainuit, conduci un Toyota ( probabil SH odorizat ) si nu ai mirosit in viata ta un Duster nu vad motivul pentru care improsti cu noroi sistematic proprietarii de Duster...si mai ales ce cauti intr-un forum al proprietarilor acestei marci?
*
Considera ca sunt sarac si nu imi permit sa miros un duster nou. La fel cum o capcana din hartie lipicioasa atrage mustele, asa si animite texte atrag userii.

Dar asta nu ma impiedica sa intreb, oare cand puntile de duster vor avea prinderi elastice pe caroserie? Oare cand se va trece la minicadru pe fata? Oare cand dusterul va avea bascule in forma de L cu bucse pe doua axe? Oare cand va exista prinderi superioare la suspensia spate? Oare cand vor exista traverse mediene? Oare cand o sa fie luata in calcul aerodinamica? Lista este lunga si majoritatea se pot implementa in aceeasi bani ca sa o faca o masina foarte buna. Dar atat timp cat exista clienti habarnisti ca tine, producatorul o sa ceara. Si bine face. Si bine va face.

This post has been edited by IRONICK: 17 Feb 2015, 00:02


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tavi_ro
post 17 Feb 2015, 21:06
Post #1679


Membru autentic


Group: Members
Posts: 868
Joined: 11 September 05




QUOTE(Iszy @ 16 Feb 2015, 23:14)
Media ultimilor 10 plinuri 7,95
*


Nu prea e relevant, si la mine media pe 30 mii km e 9.3. Si 100 de plinuri.
Eram curios strict in oras, iarna, daca ai idee. La drum lung sunt lamurit. Sa inteleg ca ai mers doar in oras ?


@IRONICK intr-o vreme Maure ameninta de zor ca daca nu are autostrada adica sa castige 30 euro/masina din cea autostrada se "cara" in Maroc cu totul.
Intre timp a mai fost si o greva (sau 2) la dacia pe motive salariale. Si autostrada tot pe hartie a ramas.
Parca nu am mai auzit nimic in ultima vreme de mutarea pe alte "coclale", ba mai mult a mutat si productia de Duster din India tot aici, ca rugineau rablele la englismani.
Dar ce vrei tu deja e SF referitor la DACIA. Sunt curios ce ne mai rezerva Renault in viitor, ca vad ca francezii s-au suparat pe diesele si nu mai vor asa ceva in Paris..... Sincer as dori si la noi asa ceva, mai ales in privinta autobuzelor, ca dimineata nici nu mai poti sa respiri in trafic.....
Trecem la EURO 6.....

This post has been edited by tavi_ro: 17 Feb 2015, 21:07


--------------------
Duster Laureate 2012-1.6 16V, 4x4, GPL Tomasetto Stag4 Q-Box plus
Logan Laureate 2005-1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 17 Feb 2015, 21:31
Post #1680


-


Group: Members
Posts: 21.892
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(tavi_ro @ 17 Feb 2015, 20:06)
@IRONICK intr-o vreme Maure ameninta de zor ca daca nu are autostrada adica sa castige 30 euro/masina din cea autostrada se "cara" in Maroc cu totul.
Intre timp a mai fost si o greva (sau 2) la dacia pe motive salariale. Si autostrada tot pe hartie a ramas.
Parca nu am mai auzit nimic in ultima vreme de mutarea pe alte "coclale", ba mai mult a mutat si productia de Duster din India tot aici, ca rugineau rablele la englismani.
Dar ce vrei tu deja e SF referitor la DACIA.  Sunt curios ce ne mai rezerva Renault in viitor, ca vad ca francezii s-au suparat pe diesele si nu mai vor asa ceva in Paris..... Sincer as dori si la noi asa ceva, mai ales in privinta autobuzelor, ca dimineata nici nu mai poti sa respiri in trafic.....
Trecem la EURO 6.....
*

Da, nu sa fie niciodata. Atat timp cat are clienti ca izi, nu o sa schimbe nimic in aceeasi bani. Cat ani le-a luat sa puna ac automat? Pe ei ii intereseaza marja, nu satisfacerea cumparatorului. D2 ce crezi ca o sa fie? Un D1 cu ceva plastice schimbate si casetofon cu taciscrin. La fel cum este si L2 fata de L1.

Cu dieselul se poate pune restrictie de la E4 in sus. Asa scapam si de cocalari.

This post has been edited by IRONICK: 17 Feb 2015, 21:48


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
67 Pages « < 54 55 56 57 58 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th May 2024 - 20:34
Forum Renault