DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

127 Pages « < 10 11 12 13 14 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Pneuri Logan, pneu = anvelopa pentru cine nu stie

Victorine
post 21 Aug 2005, 19:45
Post #331


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.987
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Nu am Barum, dar mi-as mai da odata cu parerea despre Kormorane. Dupa aprox. 25 km Lesu ("Coada Lacului") - Stana de Vale (pe un drum ceva de speriat - va recomand sa nu-l folositi ci sa mergeti la Stana prin Beius) fara rampa sau panta accentuate insa pe asfalt intrerupt in proportie de 95% de piatra de munte tasata, intrerupta la randul ei de foarte numeroasele gropi, am ajuns inapoi la Timisoara si am constatat o uzura destul de accentuata a anvelopelor pe fata, spaland masina. In sensul ca muchiile crampoanelor (in speta cele din exterior) erau tocite mult, chiar rupte as putea spune. Mi s-a parut foarte moale cauciucul. Pe spate erau OK, de aceea ma gandeam chiar sa le rotesc. (Daca are cineva ceva de zis relativ la partea asta, sa zica). Ma gandesc cum se vor comporta pe flescaiala zapada/apa inghetata la iarna, noi am avut asa ceva din plin la Timisoara asta iarna, insa Firestone-urile 2nd hand ale batranului Oltcit au facut fata cu bine. Ma ingrijoreaza putin Kormoranele, mai ales ca nu am bani deocamdata de alte gume...

This post has been edited by Victorine: 21 Aug 2005, 19:46


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lenco
post 23 Aug 2005, 09:13
Post #332


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 25 February 05




Salut! Am dat peste o oferta tentanta de anvelope de la o firma mai putin cunoscuta (Lassa). Si nume:
- Impetus2 205/60R15-91V ~ 2.000.000 - de vara
- Snoways2 185/65r15-88T ~ 1.900.000 - de iarna

Ce parere aveti? Se merita? A mai pus cineva aceste tipuri de anvelope pe Logan?


--------------------
Dacia Logan Ambition 2005
Megane Sedan Lux Privilege 1.5 DCI 85CP (tuxedo+mp3)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gamezcdr
post 24 Aug 2005, 06:50
Post #333


Membru


Group: Members
Posts: 170
Joined: 5 June 04




In carte producatorul nu recomanda permutarea pneurilor. Chiar nu inteleg de ce ?


--------------------
Reanault Kadjar 1.2 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 24 Aug 2005, 09:16
Post #334


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.987
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Ca sa nu te prinzi cand iti bagi nasul pe-acolo ca nu te tine cricul sau ca suruburile la prezone n-au fost stranse decat pana la jumate... laugh.gif

Lasand gluma la o parte, nici eu nu inteleg de ce. Dar daca o sa constat ceva schimbari in urma permutarii (in special in rau), va anunt. Cum spuneam mai sus as vrea sa schimb gumele de pe fata cu cele de pe spate (ma rog, rotile cu totul). Probabil in diagonala.


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flores
post 24 Aug 2005, 10:28
Post #335


ALIEN


Group: Members
Posts: 372
Joined: 24 March 05
From: behind enemy lines




Daca le schimbi de pe fata pe spate nu cred ca are nimic, daca le schimbi in diagonala o sa schimbi sesul de rotatie al pneului,are niste sageti sau semne care indica treaba asta, ce efecte sunt, nu prea stiu!


--------------------
Opel Zafira 1.9CDTI- Dacia Logan Laureate 1.6
Mio C230
If it has tits or wheels it will give you problems !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragos.avramescu
post 24 Aug 2005, 11:29
Post #336


Membru autentic


Group: Members
Posts: 235
Joined: 6 May 05




Anvelopele radiale au un efect de memorie. In perioada de rodaj (cateva sute de km, dar e mai putin important decat la motor etc.), firele din structura se deformeaza putin. In principiu, poti sa le pui pe spate, dar nu e bine sa le pui pe partea opusa. De-asta sunt sagetile.
BTW, pneurile Michelin Energy de pe ambition sunt asimetrice...


--------------------
Dacia Logan Ambition - B-64-TUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Eagles
post 25 Aug 2005, 13:53
Post #337


Membru incepator


Group: Members
Posts: 89
Joined: 3 August 05
From: Floreasca, București




Stie cineva cu ce vine incaltat Laureate 1.6? Marca, tip etc?


--------------------
Dacia Albastru Marin 2005 - Logan Laureate 1.6 - B 16 xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Eagles
post 25 Aug 2005, 13:54
Post #338


Membru incepator


Group: Members
Posts: 89
Joined: 3 August 05
From: Floreasca, București




Cam cat costa anvelopele de iarna pt logan?


--------------------
Dacia Albastru Marin 2005 - Logan Laureate 1.6 - B 16 xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 25 Aug 2005, 14:01
Post #339


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




Alegeti o marca si intra pe Google sa vezi.
Asa la modul general poate fi intre 1,5 si 8 mil

http://www.amiauto.ro/anvelope/search.htm



This post has been edited by costi: 25 Aug 2005, 14:07


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hentiu
post 26 Aug 2005, 08:34
Post #340


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 2 July 04
From: Timisoara




Va recomand eu niste anvelope traznetpentru 185/65 R15:
Barum Bravuris - Progilul este foarte "hot" - arata excelent, sunt bune (Continental vegheaza) si costa undeva sub 2 mil./buc.

Am luat unul fresh de pe banda de productie si l-am studiat. Am fost extrem de multumit de ce am vazut... Am vazut si pe strada si arata bine, foarte bine...

http://www.opony.com.pl/opony/opony_produc...producent=Barum de exemplu, pentru a o vedea cum arata.
Informativ: Cele de Logan (185/65 R15) se produc si in Timisoara


--------------------
Dacia Logan Ambition - TM-96-HEN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rigor
post 26 Aug 2005, 12:39
Post #341


Membru autentic


Group: Members
Posts: 206
Joined: 11 December 03
From: Iasi




QUOTE(gamezcdr @ 24 Aug 2005, 07:50)
In carte producatorul nu recomanda permutarea pneurilor. Chiar nu inteleg de ce ?
*


Daca ai probleme cu geometria rotilor baietii din service intai schimba caucioacele de pe stanga pe dreapta si daca merge bine te lasa asa!!!!


--------------------
ZKR Preferat - IS-01
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stevethegreat79
post 5 Sep 2005, 17:31
Post #342


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 10 November 04




Salutare tuturor
Am gasit pe net niste anvelope seocn Dunlop 205/55/16 care au fost montate pe un Passat . Pretul e super tentant, insa ma intreb daca se potrivesc la Logan
Ma ajuta cineva ?


--------------------
Dacia Logan 1.4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 5 Sep 2005, 17:32
Post #343


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Nu se potrivesc, decat daca le schimbi cu tot cu jante. Cele de la Logan sunt pe 15 si puteai afla asta din talonul masinii pe care o detii.


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smudo
post 9 Sep 2005, 22:37
Post #344


Membru autentic


Group: Members
Posts: 617
Joined: 7 August 05




Adica, jantele de 15 de pe passat se potrivesc pe LGN? Au si cele de LGN si cele de passat aceeasi distanta intre gauri? Sa nu cumva sa isi cumpere omu' jantele doar pentru ca sint de 15 si pe urma vede ca nu le poate monta pe masina. Daca m-am exprimat gresit cind am zis despre distanta intre gauri de pe janta, ma refeream la "lochkreis", ca sa nu mai existe confuzii.


--------------------
x x - X
Cumparindu-ti Dacia, te simti de parca te-ai duce la bagaboante dar tu esti voyeur. In loc sa te satisfaca masina prin confort si performante, trebuie sa te satisfaci tu insuti, adaugind diverse chichite si bagind bani pentru a indrepta cretinismele unui producator idiot! (Marty)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 9 Sep 2005, 22:53
Post #345


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




Smudo, n-a zis nimeni ca Passat-ul ar avea jante pe 15. Dimpotriva. Omul si-a gasit cauciucuri pe 16 (de Passat) si vrea sa le monteze pe roti de 15 (de Logan). Cel putin eu asta am inteles.
La Logan, distanta dintre gauri e de 100 mm.


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smudo
post 10 Sep 2005, 00:26
Post #346


Membru autentic


Group: Members
Posts: 617
Joined: 7 August 05




QUOTE(Sony @ 5 Sep 2005, 17:32)
Nu se potrivesc, decat daca le schimbi cu tot cu jante.
*


Faza asta m-a derutat, M@nuel. Ma intrebam totusi daca s-ar potrivi intr-adevar jantele de passat pe LGN, asa cum fusese sfatuit stevethegreat.


--------------------
x x - X
Cumparindu-ti Dacia, te simti de parca te-ai duce la bagaboante dar tu esti voyeur. In loc sa te satisfaca masina prin confort si performante, trebuie sa te satisfaci tu insuti, adaugind diverse chichite si bagind bani pentru a indrepta cretinismele unui producator idiot! (Marty)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ICET
post 10 Sep 2005, 12:38
Post #347


O fi bine sa fii rau sau e rau sa fii bine??


Group: Members
Posts: 750
Joined: 3 December 04
From: Bucuresti





Passat-ul are 5 prezoane........Logan 4!Aveti grija ce cumparati!


--------------------
FIAT Grande Punto 2006 - B 07 CHE
StarGuide Sg-43-ds

Marbella M-5010 defect

Membru Frigotehnist.STELIST pe viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dras
post 12 Sep 2005, 09:57
Post #348


Driver


Group: Members
Posts: 163
Joined: 21 November 04
From: Bucuresti




QUOTE(Smudo @ 10 Sep 2005, 00:26)
Faza asta m-a derutat, M@nuel. Ma intrebam totusi daca s-ar potrivi intr-adevar jantele de passat pe LGN, asa cum fusese sfatuit stevethegreat.
*


Sfatul se referea la anvelopele in cauza si niste jante de 16 care sa mearga pe Logan, pentru ca ala cu Passat-ul vindea doar anvelopele. Cel putin eu asa am inteles.

Ceva mai in urma pusesem o intrebare legata de presiunea in pneuri daca trec pe anvelope 195/60/R15. Are cineva o solutie sau un mod de calcul al presiunii in acest caz?


--------------------
Honda Accord Executive 2007 / 2.0 A/T 155CP - B-74-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BAB
post 13 Sep 2005, 20:00
Post #349


GUERRIER MARIN DE VAILLANT


Group: Members
Posts: 383
Joined: 13 June 05
From: CONSTANTA




Azi am fost la dealer pentru a vedea masina si pentru a lua avizul de plata diferenta. Are cauciucuri Barum si sunt cu desen mixt sau "all wheater". Sunt multumit cu ele.

This post has been edited by BAB: 13 Sep 2005, 20:01


--------------------
Dacia Logan 1,6MPI Laureate - CT 06 BAB
"NOSCE TE IPSUM"
"Avoir une passion dans la vie, c’est un moteur fondamental pour vivre."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 15 Sep 2005, 11:27
Post #350


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.987
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Le-ai si testat sau simpla vedere a profilului te-a multumit? Stii cum se comporta la franare pe uscat, pe umed, aderenta la solicitare laterala in curbe, consistenta - care da durata de viata in conditii diferite de exploatare (iarna+vara, daca zici ca sunt mixte...? Pana acum majoritatea userilor care nu au masinile incaltate din fabrica cu Michelin Energy au fost dezamagiti mai devreme sau mai tarziu de calitatea cauciucurilor Montana sau Kormoran. Sa speram ca Barum sunt ceva mai de calitate.


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mromantan
post 15 Sep 2005, 12:17
Post #351


Membru incepator


Group: Members
Posts: 47
Joined: 12 January 05
From: Cluj




QUOTE(dras @ 12 Sep 2005, 09:57)
Sfatul se referea la anvelopele in cauza si niste jante de 16 care sa mearga pe Logan, pentru ca ala cu Passat-ul vindea doar anvelopele. Cel putin eu asa am inteles.

Ceva mai in urma pusesem o intrebare legata de presiunea in pneuri daca trec pe anvelope 195/60/R15. Are cineva o solutie sau un mod de calcul al presiunii in acest caz?
*



Pe dimensiunea aia vreau sa trec si eu. Nu o sa avem probleme cu politia/service? Ca stii bine ca nu e trecuta acea dimensiune in talon.


--------------------
Dacia Logan
Ambition rosu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
collinro2
post 19 Sep 2005, 10:11
Post #352


Membru autentic


Group: Members
Posts: 457
Joined: 22 August 04
From: Iasi




Am auzit ca Montana s-au comportat bine pe zapada. Rog colegii ce au folosit anvelopele Montana asta iarna sa spuna daca este asa sau nu.


--------------------
renault megane 2.2 2006 1,5dCi 80CP - IS-05-GP?
We are what we repeatedly do; al naibii de adevarat...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LucVer
post 19 Sep 2005, 11:43
Post #353


Membru foarte autentic! ;-)


Group: Members
Posts: 240
Joined: 9 October 03
From: Brasov




Dap, nu am avut probleme cu ele iarna trecuta dar nici nu le-am suprasolicitat.

M-am lamurit despre aderenta lor pe asfalt uscat inca din prima saptamana dupa ce am cumparat masina (am franat mai tare pe la 100 km/h si s-a facut sanie) asa ca de atunci ma port mai "finut" cu ele si totul e OK.

Daca nu te astepti sa se comporte ca cele de pe LGN WRC biggrin.gif, poti circula linistit cu ele.


--------------------
Renault Fluence Expression Plus 1.6 16v 2011 - BV xx XXX
ex-Logan Laureate 1.4

Fortza fie cu tine! - Star Wars
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
omiocaoe
post 19 Sep 2005, 12:51
Post #354


Membru


Group: Members
Posts: 150
Joined: 11 March 05
From: Braila




Nu a mai folosit nimeni anvelope Lassa? Intreba cineva mai sus ... Si eu acum. Multumiri anticipate pentru raspunsuri.


--------------------
Renault Renault Koleos 2.0l 110kw 2011 - BR 35 EMA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BAB
post 19 Sep 2005, 19:43
Post #355


GUERRIER MARIN DE VAILLANT


Group: Members
Posts: 383
Joined: 13 June 05
From: CONSTANTA




QUOTE(Victorine @ 15 Sep 2005, 11:27)
Le-ai si testat sau simpla vedere a  profilului te-a multumit? Stii cum se comporta la franare pe uscat, pe umed, aderenta la solicitare laterala in curbe, consistenta - care da durata de viata in conditii diferite de exploatare (iarna+vara, daca zici ca sunt mixte...? Pana acum majoritatea userilor care nu au masinile incaltate din fabrica cu Michelin Energy au fost dezamagiti mai devreme sau mai tarziu de calitatea cauciucurilor Montana sau Kormoran. Sa speram ca Barum sunt ceva mai de calitate.
*



Joi am luat masina, (fantastic, cu exact 24 ore inainte o platisem) smile.gif , iar in weekend am facut doua plimbari, totalizand 300km. Am verificat comportamentul pneurilor, la manevre de franare de urgenta si nu am constatat nereguli. Ca sa fiu si putin subiectiv, parca zgomotul la rulare este mai scazut decat la masina unui amic, "incaltata" cu Montana. Nu cred ca fabricantul a renuntat la Montana, "de florile marului". Ramane de vazut, pe parcursul utilizarii, cum se vor comporta "gumele" mele. Oricum, multumirea mea cea mai mare este profilul caii de rulare, care se preteaza la orice tip de vreme.


--------------------
Dacia Logan 1,6MPI Laureate - CT 06 BAB
"NOSCE TE IPSUM"
"Avoir une passion dans la vie, c’est un moteur fondamental pour vivre."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danbogdan
post 21 Sep 2005, 12:58
Post #356


Membru incepator


Group: Members
Posts: 85
Joined: 5 August 04




Am gasit pe www.forexim.ro niste anvelope de iarna (la promotii) Debica Frigo, pentru Logan. Pretul nu este chiar atat de mare (123 RON fara TVA). Intrebarea este cat sunt de bune si mai ales cam cat timp o sa-si pastreze caliatatile respective? Are cineva astfel de anvelope? Merita?


--------------------
Dacia Logan Ambition - B 04 xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dras
post 21 Sep 2005, 16:24
Post #357


Driver


Group: Members
Posts: 163
Joined: 21 November 04
From: Bucuresti




QUOTE(mromantan @ 15 Sep 2005, 12:17)
Pe dimensiunea aia vreau sa trec si eu. Nu o sa avem probleme cu politia/service? Ca stii bine ca nu e trecuta acea dimensiune in talon.
*


good point. in mod normal ar trebui modificat talonul (probabil si cu vizita pe la RAR).
Oricum nu am vazut pina acum politistul care sa se uite daca dimensiunea anvelopelor din talon corespunde cu cea de pe jenti.


--------------------
Honda Accord Executive 2007 / 2.0 A/T 155CP - B-74-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dras
post 21 Sep 2005, 16:26
Post #358


Driver


Group: Members
Posts: 163
Joined: 21 November 04
From: Bucuresti




QUOTE(collinro2 @ 19 Sep 2005, 10:11)
Am auzit ca Montana s-au comportat bine pe zapada. Rog colegii ce au folosit anvelopele Montana asta iarna sa spuna daca este asa sau nu.
*



Eu nu am avut mari probleme cu ele in iarna. Plecam din panta fara derapajul de rigoare, dar erau noi noute.
Problema e ca mi-a intrat destul de des ABS-ul deci aderenta la zapada nu straluceste.


--------------------
Honda Accord Executive 2007 / 2.0 A/T 155CP - B-74-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BAB
post 21 Sep 2005, 19:09
Post #359


GUERRIER MARIN DE VAILLANT


Group: Members
Posts: 383
Joined: 13 June 05
From: CONSTANTA




De fapt nu este nici o problema, pentru simplul fapt ca pa suprafete precum zapada sau gheata, este aproape imposibil sa nu blochezi rotile, la actionarea franelor, indiferent de marca pneului. Daca ai fi avut cauciucuri cu crampoane, speciale, pentru competitii desfasurate pe zapada sau gheata si tot "intra ABS-ul", la franare, atunci ar fi putut sa se ridice semne de intrebare asupra calitatii acestora. Concluzia mea: este absolut normal ca ABS-ul sa asiste franarea in conditii de aderenta minima, nu este vreo problema. ABS-ul nu este destinat a intra in functiune numai cand masina este la limita, pentru a "salva" situatia, asa cum actioneaza alte sisteme de siguranta activa.


--------------------
Dacia Logan 1,6MPI Laureate - CT 06 BAB
"NOSCE TE IPSUM"
"Avoir une passion dans la vie, c’est un moteur fondamental pour vivre."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tuneam
post 22 Sep 2005, 16:10
Post #360


Membru autentic


Group: Members
Posts: 855
Joined: 1 March 04
From: Bucuresti




Intrebare:
De ce ziceti ca Montana de pe Logan sunt rele. Stiu ce cele de pe SN , Solenta M800 sunt rele, dar eu am pe Logan Montana M801 de 1 an si sunt destul de multumit de le. Doat ca la viteza sunt cam zgomotoase, asta si din pricina desenului (cam nu prea "de vara"). Totusi nu e premaur sa ne dam cu parrea depre M801 de 15'', nu a trecut decat 1 an.


--------------------
Renault/Ford Clio IV 2014 - bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
127 Pages « < 10 11 12 13 14 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 14th June 2024 - 07:25
Forum Renault