DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

22 Pages « < 4 5 6 7 8 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> anvelope iarna, recomandari marci, pareri

vad_sunete
post 20 Oct 2011, 11:20
Post #151


Membru autentic


Group: Members
Posts: 631
Joined: 20 November 07
From: bucuresti




in linku meu era 181 tigar. marca asta am avut-o pe skoda si am fost f multumit. urmeaza sa iau 4 noi acum. de riken nu stiu absolut nimic si mai bine as mai pune 10-20 de lei si as lua altceva. in orice caz, preturile au luat-o razna. cred ca dupa 15-20 noiembrie isi mai revin. multi nu stiu ca nu trebuie sa aiba la 1 cauciucuri de iarna neaparat.


--------------------
dacia supernova 2001
dacia supernova 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
motomete2004
post 20 Oct 2011, 13:33
Post #152


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 16 January 11
From: Bucuresti




io azi am dat comanda caut de 3 zile si nu mai gasesc si unde am gasit nite preturi fff mari.miercuri imi ajung anvelopele ca nu le aduc din romania le aduce de undeva de afara http://shop.anvelopetop.ro/infinity-165-70...utoturisme.html


--------------------
Dacia SuperNova Clima 2001 Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 20 Oct 2011, 13:53
Post #153


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




De pe net nu prea as lua pt ca trebuie sa stai acasa dupa curier si mai platesti si transportul. Plus de asta te poti trezi cu altceva decat ai comandat. Cel mai bine sa "vezi" ceea ce cumperi.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vad_sunete
post 20 Oct 2011, 14:21
Post #154


Membru autentic


Group: Members
Posts: 631
Joined: 20 November 07
From: bucuresti




maskat da un telefon la linku ala pe care ti l-am dat. au si puncte de lucru si poti sa te duci personal, le si montezi la ei etc.


--------------------
dacia supernova 2001
dacia supernova 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
motomete2004
post 20 Oct 2011, 15:00
Post #155


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 16 January 11
From: Bucuresti




sincer decat sa dau 2 mil si pe debica... mai bine iau asa si daca e cum zici tu sa iti aduca altceva ceea ce e cam greu se pot refuza nu esti obligat sa le ridici,dar in fine fiecare cum vrea acuma,sincer spor la cautari eu caut de 3 zile ...


--------------------
Dacia SuperNova Clima 2001 Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 20 Oct 2011, 15:12
Post #156


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




200 lei debica frigo la aia cu site-ul. Si acum o luna erau 165. Tipic romanesc.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolfman
post 20 Oct 2011, 15:34
Post #157


The Fastest


Group: Members
Posts: 483
Joined: 9 July 04
From: Murciélagos




QUOTE(Maskatu @ 20 Oct 2011, 14:53)
De pe net nu prea as lua pt ca trebuie sa stai acasa dupa curier si mai platesti si transportul. Plus de asta te poti trezi cu altceva decat ai comandat. Cel mai bine sa "vezi" ceea ce cumperi.
*




Eu numai de pe net am luat pana acum 5 seturi de gume vara/iarna in ultimii 5-6 ani si pe langa transport gratuit la 4 buc. am gasit si preturi mai bune decat la dealeri locali.
Anul trecut am luat un set Bridgestone Turanza ER300 205/60-15 la 276 lei/buc., acum trei ani un set Debica Frigo 135/80-12 la 125 ron/buc si un set Barum Brillantis 155/60-12 la 94 ron/buc, toate cu transport inclus si fabricate cu cel mult 1-2 luni anterior datei cumpararii. Curierul ti le aduce unde vrei, daca-l suni in prealabil pe cel din zona adresei de destinatie si stabilesti o ora care sa-i convina si lui.

This post has been edited by Wolfman: 20 Oct 2011, 15:38


--------------------
Opel MOKKA X 1.4 T 2019
"Cu stinga nici cruce nu poti sa-ti faci, daramite sa conduci o tara!" Petre Tutea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BoR
post 20 Oct 2011, 15:40
Post #158


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.850
Joined: 20 October 08
From: Buzau




QUOTE(Maskatu @ 20 Oct 2011, 14:53)
Cel mai bine sa "vezi" ceea ce cumperi.
*


Corect. Eu astazi am cumparat un set complet de Tigar Winter 1, dar nu de pe net, ci de la mine din oras .Pret-185 ron/buc. Nu erau in magazin, dar vanzatorul mi-a spus ca aduce doar pe comanda ferma si cu un avans.Cand m-a sunat sa le ridic, am constatat ca au DOT-ul din 2010 sad.gif -am uitat sa intreb si acest aspect. .Dar asta e, nu puteam sa renunt, deoarece platisem un avans de 300ron, iar preturile par a fi in continua ascensiune.
La vulcanizare-5ron montajul+ 5 ron echilibrarea/roata.


--------------------
Dacia SuperNova/ Opel Astra Sports Tourer/ Lada 1200 Combi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 20 Oct 2011, 16:25
Post #159


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




lasa maskatu ca nu merge toata lumea cu masina iarna biggrin.gif , si plus se scumpeste carburantul ... o sa devina exploziv ... nu stiu cati dintre noi vor mai merge cu masinile ...


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BoR
post 20 Oct 2011, 16:40
Post #160


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.850
Joined: 20 October 08
From: Buzau




Nu poti sa stii cand chiar AI NEVOIE de a te deplasa cu masina.Deci sa-ti iei aceasta masura de siguranta,care mai este si obligatorie,mi se pare necesar,chiar daca parcurgi putini kilometri. Eu pe aceasta idee am mers cumparand anvelopele.


--------------------
Dacia SuperNova/ Opel Astra Sports Tourer/ Lada 1200 Combi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 20 Oct 2011, 21:19
Post #161


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




La ce noroc am eu, prefer sa o incalt de iarna, chiar daca merg doar in week-enduri. Nu stii de unde sare garcea. Plus de asta mai este o chestiune delicata pe care multi nu o realizati. Anume: daca 'ne fereste faci accident, si te prezinti la politie/asigurator, te intreaba aia daca ai gume de iarna pe cazan, si daca te vad ca dai din umeri, s-ar putea sa nu te mai despagubeasca pe tine daca ai fost victima sau sa nu il despagubeasca pe ala din rca tau daca ai fost vinovat, la fel cum se intampla in cazul persoanelor aflate in stare de ebrietate. Adica rca este nul!

cius!

This post has been edited by Maskatu: 20 Oct 2011, 21:20


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolfman
post 20 Oct 2011, 21:25
Post #162


The Fastest


Group: Members
Posts: 483
Joined: 9 July 04
From: Murciélagos




Gumele de iarna nu ti le pui ca sa nu te prinda garcea ci pentru siguranta ta. De peste 10 ani folosesc gume de iarna pe masinile pe care le-am avut/le am, oricum e aproape aceeasi chestie la costuri, decat sa schimb un set de cauciucuri all-season la doi ani mai bine tin doua seturi dedicate vara-iarna 4 ani.


--------------------
Opel MOKKA X 1.4 T 2019
"Cu stinga nici cruce nu poti sa-ti faci, daramite sa conduci o tara!" Petre Tutea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 20 Oct 2011, 21:43
Post #163


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Eh na, am mers 4 ierni fara gume de iarna si nu am patit nimic cu cazanul meu cu tot care nu are abs sau alte sisteme de siguranta. Mai puteam supravietui inca o iarna.

Degeaba ai gume de iarna daca nu sti sa conduci. Pana la urma conteaza si piesa dintre volan si scaun. cool.gif

PS parca s-a mai discutat. Are ceva daca pui doua de un fel pe fata si doua de alt fel pe spate? Adica tot de iarna dar alta marca? unsure.gif

This post has been edited by Maskatu: 20 Oct 2011, 23:08


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fuzzzy
post 21 Oct 2011, 01:27
Post #164


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.080
Joined: 21 February 09
From: BucureSHIT!




N-are nimic, de iarna sa fie. Totusi sa fie perechi macar, desi recomandat ar fi acelasi profil pe toate 4 rotile.


--------------------
reno clio hb '02 - X-xXx-XxX
"Roata, chiar de-ar fi pătrată, tot se-nvârte, câteodată." - N. Guță
Ca tratament general contra durerilor, recomand Xanax. Ramai cu durerea de p#!@
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lirutza
post 21 Oct 2011, 13:23
Post #165


Membru autentic


Group: Members
Posts: 243
Joined: 9 May 09
From: București/Buzău




QUOTE(Wolfman @ 20 Oct 2011, 15:34)
Eu numai de pe net am luat pana acum 5 seturi de gume vara/iarna in ultimii 5-6 ani si pe langa transport gratuit la 4 buc. am gasit si preturi mai bune decat la dealeri locali.
Anul trecut am luat un set Bridgestone Turanza ER300 205/60-15 la 276 lei/buc., acum trei ani un set Debica Frigo 135/80-12 la 125 ron/buc si un set Barum Brillantis 155/60-12 la  94 ron/buc, toate cu transport inclus si fabricate cu cel mult 1-2 luni anterior datei cumpararii. Curierul ti le aduce unde vrei, daca-l suni in prealabil pe cel din zona adresei de destinatie si stabilesti o ora care sa-i convina si lui.
*



Zi-ne si noua de pe ce site ai cumparat.


--------------------
DSN Confort 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolfman
post 21 Oct 2011, 14:00
Post #166


The Fastest


Group: Members
Posts: 483
Joined: 9 July 04
From: Murciélagos




Nu mai gasesc mail-urile cu pro-forma, insa am luat si de pe anvelonet, anvelope.us, etc.


--------------------
Opel MOKKA X 1.4 T 2019
"Cu stinga nici cruce nu poti sa-ti faci, daramite sa conduci o tara!" Petre Tutea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 21 Oct 2011, 19:45
Post #167


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




QUOTE(Maskatu @ 20 Oct 2011, 16:12)
200 lei debica frigo la aia cu site-ul. Si acum o luna erau 165. Tipic romanesc.
*



Ei numai atit...La nivel mondial a crescut pretul cauciucului. Inca de la inceputul acestui an s-au tras semnala de alarma:

QUOTE
Marii producatori mondiali maresc preturile anvelopelor auto

Motivul invocat de acestia este dezechilibrul intre cerere si oferta pentru cauciucul natural

Cresterea preturilor materiilor prime pe bursele internationale genereaza ma­jorari consistente si in industria com­ponentelor auto. Pretul cauciu­cului natural a avansat cu 24% de la incepu­tul anului, ceea ce va face ca anvelopele sa se scumpeasca si cu 15%.

Saptamana trecuta, producatorul francez de pneuri Michelin a anuntat o crestere medie a tarifelor de 5,3%, pana in luna iunie, pentru toate gamele. Bridgestone, cel mai mare producator mondial, a anuntat o crestere a preturilor pneurilor pe piata japoneza intre 8% si 15%, incepand cu 1 iunie. „Producatorii de anvelope nu au alta optiune decat sa mareasca achizitiile de cauciuc, indiferent de preturile-record, pentru ca trebuie sa creasca productia pentru a face fata cererii tot mai mari”, a afir­mat un analist din Tokyo, citat de Bloomberg. In cazul Michelin, cresterea va fi de 5% in medie, pentru autoturisme si camionete, intre aprilie si iunie. Pentru autotrenuri, cresterea va fi de 7%, iar pentru masini agricole, de 4%. Cele mai mari cresteri vor fi de pana la 7,5% pentru motociclete, scutere si masini de lucrari publice. Actionarii au primit favorabil anuntul, pentru ca raspunde incertitu­dinilor legate de impactul pe care il are scumpirea materiilor prime asupra profiturilor.

In pas cu materiile prime

Oficialii de la Michelin au declarat ca ma­rirea preturilor materiilor prime va avea un impact de 1,5 miliarde de euro asupra veniturilor operatio­nale in 2011. Noile preturi anuntate pentru pneuri vor compensa 75% din aceste cresteri. Aceste prog­noze au fost facute pe baza unui pret mediu al cauciucului natural de 4,8 $/kg. La nivel mondial, Michelin si-a propus o crestere de 6,5% a numarului de pneuri vandute. Jean-Dominique Senard, Mana­ging Partner al Michelin, a afirmat ca este „foarte posibil” ca preturile pentru materiile prime sa cada in a doua ju­matate a acestui an. Alina Mihaescu, PR&Marke­ting Manager al Goodyear Dunlop Tires Romania, a declarat pentru „Fin.ro” ca pretul mediu pentru toata gama de anvelope din grupul Goodyear Dunlop a crescut cu 12% fata de inceputul anului trecut. „In perioada urmatoare, preturile produselor se vor modifica in linie cu cresterea preturilor la materiile prime”, a afirmat Alina Mihaescu.

China si India forteaza cererea

Un analist al JP Morgan, citat de Reuters, a afirmat ca o noua marire a preturilor la materiile prime va atrage o noua crestere de preturi pentru produsul final. Iar acest sce­nariu este foarte probabil. Saptamana trecuta, pretul cauciucului pe bursele interna­tionale a ajuns unul record, de 6,16 $/kg, cu livrare in iulie. Potrivit Bloomberg, cea mai recenta cres­tere are la baza speculatiile potrivit carora marii producatori nu vor reduce achizitiile de materii prime, in contextul in care vanzarile de automobile continua sa creasca. Preturile la tranzactiile futures pentru cauciuc au crescut deja cu 24% in acest an, dupa un avans total de 50% anul trecut, pe fondul cererii de autotu­risme in China si India. Tailanda, Indonezia si Malaysia reprezinta 70% din productia globala, iar furnizarile din aceste tari au scazut din cauza precipitatiilor recente. Mai mult, in perioada februarie-mai, productia in aceste state scade, din cauza sezonalitatii arborelui de cauciuc.

Crestere a vanzarilor cu 30%

Incepand din iarna urmatoare, soferii din Romania vor fi obligati sa-si echipeze masinile cu anvelope de iarna sau de tip „all-season”. Goodyear Dunlop Tires se asteapta la o crestere cu 30% a vanzarilor de anvelope de iarna in 2011, fata de 2010. Estimarea se bazeaza pe experienta altor state care au implementat aceasta legislatie si pe cresterea din prima parte a anului. Oficialii companiei Continental au declarat ca se asteapta la cresterea „semnificativa“ a volumului de vanzari in 2011, mai ales pentru anvelopele de iarna. Reprezentantii din Romania ai grupurilor Michelin si Pirelli nu au fost disponibili pentru comentarii. Prognozele initiale ale guvernului aratau ca incasarile din TVA in urma vanzarilor de anvelope de iarna se vor ridica la 445 de milioane de euro.


http://www.fin.ro/articol_56806/marii-prod...pelor-auto.html

De altfel daca ne uitam si pe burse o sa vedem acelasi lucru: http://rubberboard.org.in/internationalrubberprice.asp

Oricum pe linga aceste mariri, normale, in conditii de piata normala la noi mai intervine si faptul ca cererea este dintr-o data foarte mare. Or o cerere de asemenea anvergura fara a fi suplinita de o oferta pe masura nu poate duce decit la niste preturi ametitoare...


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vad_sunete
post 21 Oct 2011, 21:33
Post #168


Membru autentic


Group: Members
Posts: 631
Joined: 20 November 07
From: bucuresti




QUOTE
ricum pe linga aceste mariri, normale, in conditii de piata normala la noi mai intervine si faptul ca cererea este dintr-o data foarte mare. Or o cerere de asemenea anvergura fara a fi suplinita de o oferta pe masura nu poate duce decit la niste preturi ametitoare...


iegzact. atunci cand cererea e foarte mare cresc si preturile. asta e economia, ce sa-i faci. pana la urma oriunde se intampla la fel...


--------------------
dacia supernova 2001
dacia supernova 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daciafan
post 21 Oct 2011, 21:52
Post #169


/


Group: Members
Posts: 1.670
Joined: 20 January 05




la unguri sunt reduceri la pneurile de iarna
si reduceri nu povesti


--------------------
/ / /
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 21 Oct 2011, 22:06
Post #170


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




Asa o fi...Inseamna ca aia sint adevarati negustori: marja mica de profit de la cit mai multi clienti...

La noi invers...profit cit mai mare de la cit mai multi...


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 22 Oct 2011, 06:57
Post #171


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




stai sa vezi cum prostii de la noi - adica samsari fug la unguri ia cauciucuri si le aduc in autovit sau prin alte targuri la pret de producator ... iar hartiile le trag la xerox... sunt satul de mafioti .


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 22 Oct 2011, 07:12
Post #172


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Atentie mare in vitan. Se vand gume de vara/all season ce au lipite ulterior stickere cu creasta, fulgul si m+s.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
surube
post 22 Oct 2011, 08:13
Post #173


Membru autentic


Group: Members
Posts: 236
Joined: 25 November 09




huh.gif Stie toata lumea de hotiile din vitan (autovit) ........ eo era sa iau bataie acum un an acolo la sectorul de anvelope din cauza asta ..... niste nenorociti wacko.gif


--------------------
logan 1.5 dci 2006
Unde dragoste nu e nimic nu e /
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 22 Oct 2011, 08:28
Post #174


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Dat telefon la baumaxx, dedeman, praktiker, nor auto, toate magazinele din buc, si nu au 165/70/13. Defapt la norauto aveau dar michelin, la....300 roni. wacko.gif


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vad_sunete
post 22 Oct 2011, 09:02
Post #175


Membru autentic


Group: Members
Posts: 631
Joined: 20 November 07
From: bucuresti




maskatu ai dat telefon la serviceu ala de roti din linkul meu?


--------------------
dacia supernova 2001
dacia supernova 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
robert1991
post 22 Oct 2011, 10:14
Post #176


robert1991


Group: Members
Posts: 922
Joined: 13 October 09
From: pitesti




grabiti-va sa luati anvelope ca nu stiu daca mai gasiti sau gasiti la preturi mari ! am luat 2 motrio acum vreo 3 luni la pretul de 176 lei pe bucata , ieri am gasit intr-un singur loc motrio 4 bucati la 230 lei pe bucata ! dar nu a vrut sa imi dea doar 2 asa ca am luat altele cam cu acelasi profil..

am si eu o intrebare .. ar trebui sa iau si jante de tabla ? ce se poate intampla la jantele pe care le am daca tot schimb anvelopele ?



22 Oct 2011, 11:08:
pentru cei din Pitesti este oferta la reprezentanta Honda ! 39 lei Oferta include:

•Verificare anvelope
•Înlocuire 4 anvelope
•Verificare și ajustare presiune
•Echilibrare roți
•Etanșare
•Verificare jante
•Schimbat valve (se folosesc cele existente)

pentru cei interesati www.ofertezidezi.ro

This post has been edited by robert1991: 22 Oct 2011, 11:08


--------------------
Renault Megane IV 2018 Business - B -- ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 22 Oct 2011, 12:52
Post #177


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




QUOTE(vad_sunete @ 22 Oct 2011, 10:02)
maskatu ai dat telefon la serviceu ala de roti din linkul meu?
*


la un telefon nu raspund, iar la celalalt suna ocupat.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vad_sunete
post 22 Oct 2011, 14:04
Post #178


Membru autentic


Group: Members
Posts: 631
Joined: 20 November 07
From: bucuresti




aha, mai incearca din cand in cand sau da o fuga pana la ei


--------------------
dacia supernova 2001
dacia supernova 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 22 Oct 2011, 15:46
Post #179


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Am reusit sa dau de ei. Nu mai au nimic pe165/70/13. Aceeasi poveste si in cora, real, carrefour, etc. E criza peste tot!


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
motomete2004
post 22 Oct 2011, 16:08
Post #180


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 16 January 11
From: Bucuresti




io am cautat toata saptamana sa-mi iau ceva acceptabil si abia am gasit,dupa ce am dat comanda intr-o orea dupa mine s-au vandut 20 de cauciucuri ca mai vroia un prieten sa-si si nu a mai apucat... 1 ora atat a durat...


--------------------
Dacia SuperNova Clima 2001 Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
22 Pages « < 4 5 6 7 8 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd May 2024 - 17:26
Forum Renault