DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Se fura la pompa de GPL?, ...pot sa ne fure astia la gaz?

elm
post 9 Jul 2010, 08:24
Post #61


Biciclist de cursa lunga


Group: Members
Posts: 205
Joined: 30 July 09




ceva de genul, da


--------------------
Dacia Logan II 2018, Prestige
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 9 Jul 2010, 08:35
Post #62


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




Deci apa minerala carbogazoasa se comprima mai mult ca aia plata.


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yhattori
post 9 Jul 2010, 10:03
Post #63


*


Group: Members
Posts: 491
Joined: 18 August 09




deci ma fura astia la petul de lipova!


--------------------
* * *
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TheGreatBabanu
post 17 Jul 2010, 02:15
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 373
Joined: 12 January 09
From: BUCURESTI - Sector 3




radmasa.gif radmasa.gif


--------------------
Dacia Sport-Sold :( Opel Corsa B - Swing 1988/1994 - IF 23 TGB / B 23 TGB
It's not about speed, It's about technique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ORIJINAL21
post 4 Jul 2011, 00:50
Post #65


Membru Oficial


Group: Members
Posts: 1.865
Joined: 11 November 09
From: Romanian City Life




CE PARERE AVETI ??? DSC09872.JPG ( Size: 1.31mb ) Number of downloads: 1136
FURT ...ORI NU??

4 Jul 2011, 02:09:
QUOTE(daescuc @ 13 Jan 2006, 01:18)
Mda...

Si la mine s-a intamplat... la timisoara, LOKOIL in complex.... 56 litri in butelia de 60, in care niciodata nu intra mai mult de 48..
L-am oprit pe tip, ca m-am gandit ca era si varianta sa se fi stricat supapa mea. Dar supapa era buna.....

Am inteles ca are ceva de-a face cu cat de plina e butelia lor cand te alimenteaza...
- nu au voie sa alimenteze daca au butelia plina mai putin de 5%
- nu au voie  sa alimenteze decat la presiune intre 8-10 bari
Astea mi le-a spus tipul de la firma unde am pus instalatia
*



mai exact unde trebuie sa fie 8 bari?la ceasul de sus ...nu?dar la cel de jos cat ar trebui sa fie??

4 Jul 2011, 02:31:
cum putem face sa nu mai avem dubii asupra celor de la pompe...???
daca ar sigila acea maneta de presiune....

4 Jul 2011, 02:36:
s

This post has been edited by ORIJINAL21: 4 Jul 2011, 01:36

Attached thumbnail(s)
DSC09868.JPG ( Size: 245.42k ) Number of downloads: 1242


--------------------
DACIA NOVA GT / GTI Se dezmembreaza 1998/1999
Dezmembrez Dacia Nova Gt (carburatie) 1998 - culoare alba
Dezmembrez Dacia Nova GTI (injectie) 1999 - culoare gri sobolan
Piese, in stare buna!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adumitrachy
post 4 Jul 2011, 06:58
Post #66


Membru autohton


Group: Members
Posts: 915
Joined: 27 January 04
From: Iasi




Si unde e furtul ca nu inteleg. Ceasul de jos arata presiunea gazului innainte de a intra in pompa (este corecta), iar ceasul de sus poate sa iti arate si 20 atm atata timp cat pompa este oprita. In mod normal, in timpul livrarii pe ceasul de sus trebuie sa iti arate 8-10 atm, dar, de preferat e 8. Robinetul care il arati tu este pt by pass si nu are cum sa fie sigilat pt ca de acolo ti se regleaza tie presiunea in functie de cat gaz este in skid.

In alta ordine de idei, nu ai ce face tu impotriva furtului.


--------------------
Dacia 1310 L Audi B4 quatro 1998 / 1991 - IS 04/84 DLA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stabil777
post 4 Jul 2011, 09:21
Post #67


Membru autentic


Group: Members
Posts: 438
Joined: 22 November 10
From: Bucuresti




Cind deschizi robinetul la o butelie de aragaz ,iese mai intii aer, abia apoi dupa ce iese aerul vine si gazul in stare lichida,inchipuitiva ca daca e cald afara ,in butelia aia a lor mare intra mult aer ,dezavantajati sunt cei care alimenteaza primii cind a fost incarcat full rezervorul lor.

O butelie in care intra si aer are nevoie de un minut sau si ,depinde de presiune ca sa iasa aerul ,inchipuiti-va cit aer are butelia lor care sta in soare si-si modifica volumul,elicea contorului schimba cifrele deci si cind trece aer nu numai lichid, de multe ori intra in rezervoarele noastre aer plus gaz lichid ,arde si ala dar, nu ca lichidul macru,curat.

Cel mai bine incarcati dimineata sau noaptea pentru ca presiunea de aer e mai mica ,este clar ca in rezervoare nu intra lichid curat ci lichid amestecat cu aer , turbo,de!

Cei care au motoare cu turbosuflanta sunt avantajati ,puterea de ardere a gazului este mult mai mare dar si se face economie.

Daca la incarcari nu s-ar folosi presiune ,gazul lichid curge mult mai greu ,incet ca debit pe secunda , te-ai plictisi asteptind sa incarci, asa ca , daia se baga presiune ca incarcarea sa se faca repede , dar acel compresor ce baga , nu aer?

E ca la sprayuri, se baga presiune pentru a scoate substanta din el.

Deocamdata pretul instalatiilor gpl amortizeaza gazu ieftin ,dar altfel ar fi avut sigur pretul ca al celorlalti carburanti ,asta e politica un sistem mincinos si furicios .!


--------------------
Dacia Logan sedan 2005/Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adumitrachy
post 4 Jul 2011, 11:20
Post #68


Membru autohton


Group: Members
Posts: 915
Joined: 27 January 04
From: Iasi




Care compresor? unsure.gif


--------------------
Dacia 1310 L Audi B4 quatro 1998 / 1991 - IS 04/84 DLA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PaulT
post 4 Jul 2011, 12:06
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.294
Joined: 23 June 06
From: Bucuresti




@stabil777 - Nimic, dar nimic, din ce ai scris acolo nu are nici cea mai mica legatura cu realitatea... Aer? In skid? Bagat de compresor? blink.gif radmasa.gif radmasa.gif


--------------------
Dacia/Mitsubishi Logan 1.6 mpi/Berlina 1300/Lancer Clasic 2006 Laureate/1973/2008 - B-00-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ORIJINAL21
post 4 Jul 2011, 12:43
Post #70


Membru Oficial


Group: Members
Posts: 1.865
Joined: 11 November 09
From: Romanian City Life




QUOTE(PaulT @ 4 Jul 2011, 13:06)
@stabil777 - Nimic, dar nimic, din ce ai scris acolo nu are nici cea mai mica legatura cu realitatea... Aer? In skid? Bagat de compresor?  blink.gif  radmasa.gif  radmasa.gif
*



spune ..... tu cum vezi realitatea.??
poate ai o idee mai buna. sau stii mai multe??

"""<span class='edit'>4 Jul 2011, 13:53:</span>
[quote=adumitrachy,4 Jul 2011, 07:58]
Si unde e furtul ca nu inteleg. Ceasul de jos arata presiunea gazului innainte de a intra in pompa (este corecta), iar ceasul de sus poate sa iti arate si 20 atm atata timp cat pompa este oprita. In mod normal, in timpul livrarii pe ceasul de sus trebuie sa iti arate 8-10 atm, dar, de preferat e 8. Robinetul care il arati tu este pt by pass si nu are cum sa fie sigilat pt ca de acolo ti se regleaza tie presiunea in functie de cat gaz este in skid. """

poza aia, este facuta in timpul in care se alimenta butelia masinii cu gpl.si avea presiunea de acolo.
Dupa cum vezi in poza nici nu era pistolul asezat la locul lui.
deasta zic...daca as putea, le-as da o amenda usturatoare sa nu mai umble NICIODATA la maneta aia!!
Eu mi-am pus in urma cu o luna 50litri, si am mers 270-280 km.(ramasesem pe drum... noroc ca am avut bani la mine...ca daca nu aveam, ce naiba faceam?"???
(Si ideea este ca nu avea cum sa imi consume atat ca stiu consumul 8,5%. consum facut la statia ITP.)

This post has been edited by ORIJINAL21: 4 Jul 2011, 22:31


--------------------
DACIA NOVA GT / GTI Se dezmembreaza 1998/1999
Dezmembrez Dacia Nova Gt (carburatie) 1998 - culoare alba
Dezmembrez Dacia Nova GTI (injectie) 1999 - culoare gri sobolan
Piese, in stare buna!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ORIJINAL21
post 6 Jul 2011, 15:49
Post #71


Membru Oficial


Group: Members
Posts: 1.865
Joined: 11 November 09
From: Romanian City Life




voi ce parere aveti despre "aceasta problema"?"?


--------------------
DACIA NOVA GT / GTI Se dezmembreaza 1998/1999
Dezmembrez Dacia Nova Gt (carburatie) 1998 - culoare alba
Dezmembrez Dacia Nova GTI (injectie) 1999 - culoare gri sobolan
Piese, in stare buna!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valex19
post 23 Jul 2014, 23:12
Post #72


Membru


Group: Members
Posts: 124
Joined: 5 January 13
From: ploiesti ph




Salut,readuc la viata acest topic deoarece azi am facit un full de gpl la o statie gpl din zona cartier albert,ploiesti,ciudatenia este urmatoarea,la o butelie de 55l capacitate, un full cu gpl intra maxim 47-48 l, azi au intrat 53 l,cand am intrebat ce se intampla "pompagiu* de la statie o dadea in barci ,ca e butelia de 60-70,,.ideea este urmatoarea.,am fost furat la pompa de zdreanta aia de la statie ???sa stiu sa nu mai alimentez acolo


--------------------
dacia 1310 1993 - PH78 KRI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maru
post 24 Jul 2014, 10:16
Post #73


Rromania..da leand uof cios


Group: Members
Posts: 672
Joined: 1 September 13




si eu am gpl pe cazan dar nu prea am fost preocupat de acest subiect "furt de gaz" dar se pare ca se cam poate... ce nu fura astia in Rromania asta.. acu` vreo 15 ani aveam un amic care lucra la o statie d`asta de gpl si din cate imi aduc aminte zicea ceva "sa te uiti la manometru` ala sa nu depaseasca de 7".. acu` nu stiu daca e cu mult peste sau sub aceasta cifra ce se intampla dar o sa incep sa fac cercetari in sensu` asta..eu bag de la aceiasi statie gpl in 90% din cazuri si cam la acelasi drum merg de la plin la plin cam cu aceiasi cantitate 18-20 litri


--------------------
Dacia 1310 Break 2003
Zambeste, maine poate fi mai rau !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andyno
post 24 Jul 2014, 10:35
Post #74


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.435
Joined: 9 June 09
From: Bucuresti.




dar eu am alta problema biggrin.gif

butelie de 52, in care intra 42 maxim....acum nu sare de 38,39 litri !


--------------------
Dacia 1310, an 99'. Toyota Hilux D4D 170 CP 2007. Dacia 1310, an 20' injectata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 24 Jul 2014, 10:49
Post #75


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.587
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




aer in ea


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valex19
post 24 Jul 2014, 11:59
Post #76


Membru


Group: Members
Posts: 124
Joined: 5 January 13
From: ploiesti ph




Cum scoate aerul din butelie,are vreun buson ?,la butelia mea de gpl nu am vazut asa ceva,intreb ca poate ma confrunt cu astfel de problema


--------------------
dacia 1310 1993 - PH78 KRI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adumitrachy
post 24 Jul 2014, 20:25
Post #77


Membru autohton


Group: Members
Posts: 915
Joined: 27 January 04
From: Iasi




QUOTE(valex19 @ 24 Jul 2014, 01:12)
Salut,readuc la viata acest topic deoarece azi am facit un full de gpl la o statie gpl din zona cartier albert,ploiesti,ciudatenia este urmatoarea,la o butelie de 55l capacitate, un full cu gpl intra maxim 47-48 l, azi au intrat 53 l,cand am intrebat ce se intampla "pompagiu* de la statie o dadea in barci ,ca e butelia de 60-70,,.ideea este urmatoarea.,am fost furat la pompa de zdreanta aia de la statie ???sa stiu sa nu mai alimentez acolo
*




Pompagiu.... zdreanta.... cam colorat vocabularul pentru forumul acesta...

In alta ordine de idei, nu ai fost furat. Sigur erai cu gazul pe sfarsite si ti s-a blocat multivalva pe zero si ai umplut la 100% din capacitate. Nimic anormal sau imposibil.

Iti garantez ca pe vremurile astea, nenea care are statia de cartier, are tot interesul sa fii multumit si sa mai revii alta data.


--------------------
Dacia 1310 L Audi B4 quatro 1998 / 1991 - IS 04/84 DLA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maru
post 24 Jul 2014, 22:00
Post #78


Rromania..da leand uof cios


Group: Members
Posts: 672
Joined: 1 September 13




daca tot m`am benoclat pe aici pe forum si am vazut diverse pareri zic hai sa`i mai schimb si eu p`astia de la lukoil din prelungirea ghencea cu altii... si rau am facut !
dupa un drum mai lung cand am ajuns la destinatie si am lasat`o putin sa functioneze facea motoru` ca toate alea si m`am apucat sa o iau putin la puricat.. verificat bobina,bujii,culbutori dar totu` era in regula si am lasat`o asa iar cand am revenit la bucale am bagat din nou de la lukoil si am mers cam 10 km pana la destinatie si deja motoru` torcea ca o piscuta

NU alimentati de la agip - 13 septembrie si din comuna gorneni - H A H A L E R E !

This post has been edited by maru: 24 Jul 2014, 22:01


--------------------
Dacia 1310 Break 2003
Zambeste, maine poate fi mai rau !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 25 Jul 2014, 07:55
Post #79


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




QUOTE(valex19 @ 24 Jul 2014, 12:59)
Cum scoate aerul din butelie,are vreun buson ?,la butelia mea de gpl nu am vazut asa ceva,intreb ca poate ma confrunt cu astfel de problema
*



dupa ce se goleste butelia de gpl de gazul din interior se apasa puternic cu ceva pe bila de la supapa de alimentare...sau se demonteaza locasul filtrului de stare gazoasa si cind se atinge temperatura de trecere pe gaz iese aerul...

http://www.daciaclub.ro/aerisire-instalati...ie-t108248.html

http://vwforum.promotor.ro/topic/42751-ins...tie-gpl/page-31

http://www.xxx/forum/probleme_dac...l-t1301p10.html


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
elm
post 25 Jul 2014, 08:35
Post #80


Biciclist de cursa lunga


Group: Members
Posts: 205
Joined: 30 July 09




QUOTE(adumitrachy @ 24 Jul 2014, 20:25)
Pompagiu.... zdreanta.... cam colorat vocabularul pentru forumul acesta...

In alta ordine de idei, nu ai fost furat. Sigur erai cu gazul pe sfarsite si ti s-a blocat multivalva pe zero si ai umplut la 100% din capacitate. Nimic anormal sau imposibil.

Iti garantez ca pe vremurile astea, nenea care are statia de cartier, are tot interesul sa fii multumit si sa mai revii alta data.
*



Cel mai probabil asa este, am patit-o si eu. Am bagat gaz de la Lukoil, a intrat in butelie 99% din capacitate.
Am fost la service sa-mi schimbe valva de prea-plin, si au zis sa mai astept, sa vad daca se mai intimpla (ca este posibil sa se fi blocat fara a fi defecta, complet blocata). Si au avut dreptate, ca nu s-a mai intimplat.

Si ca o concluzie despre gazul de la Lukoil: la momentul respectiv, aveam instalatia reglata prost si mersul masinii depindea pina la un punct de gazul pe care il puneai - si cu gazul de la Luk a mers masina decent (nu exista mers bine la reglajul ala). Este iarasi adevarat ca dupa ce am fost sa-mi regleze cum trebuie instalatia, a mers masina cum trebuie, invariabil de pompa de la care puneam gaz


--------------------
Dacia Logan II 2018, Prestige
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PH-06-BOA
post 24 Aug 2014, 16:29
Post #81


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.731
Joined: 28 April 07




Si cum trebuie reglat? Ce puteti sa spuneti despre asta? Cat de bine stiti ca e reglata bine, sau rau? Care sunt smptomele? Ce element de comparatie, aveti?
Motorul care are un consum pe gaz, mai mare decat benzina, nu e reglat gazul corect. Daca nu trage la fel ca pe benzina sau chiar mai bine, iar se pune un semn de intrebare. Pentru cine a vazut descrierile mele, despre procedeul de reglare, poate fi clare si usoare , raspunsurile la intrebarile de mai sus. Odata reglat cum se cade, nu inseamna ca va merge asa la infinit, pentru ca exista depuneri pe scaunul supapelor de la regulator, care schimba mersul in timp. De aceea trebuie revizuit reglajul sau chiar curatate din cand in cand scaunele valvelor, mai ales la schimbarea mersului.
Butelia, nu se admite sa se umple mai mult de 85% din capacitate, cei 15 % ramanand rezerva de expansiune a gazului la cresterea temperaturii, pentru a se evita explozia. Nici vagoanele de transport, nu se vor umple mai mult de 85%, din aceleasi motive. Deci, e o REZERVA de spatiu. Supapa nu ramane blocata pe minim de gaz, ci pe plin, ca de e blocata, desi n-ai gaz in butelie, mergand la pompa, asta-ti va spune ca e plina butelia, nu primeste. Plutitorul, are un sistem de zavorare la plin, prin care refuleaza cand se depaseste volumul si presiunea la alimentare. Acel sistem de zavorare se caleaza, se blocheaza si ramane plutitorul suspendat, dar si intrarea in butelie obturata, fapt ce face ca pistolul de alimentare sa declanseze. Cu cat e mai cald afara, cu atat ai sanse mai mari de a primi mai putini litrii de gaz la pompa. Gazul cald e mult expandat, extins, platesti ce e pe pompa, si peste noapte in butelie vei gasi mult mai putin, datorita contractarii.
Cu ochii mei am vazut cand, pompa n-a plecat de la zero. Aici sa spuna cine se pricepe, dar nu presupuneri, ca asta am si eu.


--------------------
Dacia 1310 1988 - ph-99-aob
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
k171074
post 17 Sep 2014, 08:16
Post #82


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.725
Joined: 17 January 08
From: Bucuresti




2,95 lei/litru Lukoil Aviatiei - platit 42 litri - dupa gradatia ceasului de la bord si dupa numarul km parcursi dupa alimentare = > furt pe fata - undeva intre 5 si 10 litri lipsa.

Nu stiu daca are vreo legatura cu incidentul de mai sus dar am observat faptul ca spre deosebire de alte benzinarii unde mi s-a parut ca am platit doar pentru ce am pus efectiv in rezervor - temperatura mufei de alimentare imediat dupa (alimentare) era mult mai mare aici => probabil presiunea de incarcare a fost f mica.

Teapa Lukoil!

Recomand benzinariile din Bulgaria tongue.gif

This post has been edited by k171074: 17 Sep 2014, 08:30


--------------------
dacia logan+supernova+1410 1980-2006
Recycle, reduce consumption, walk. Stop climate change
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BennyORWO
post 29 May 2016, 18:32
Post #83


Membru autentic


Group: Members
Posts: 403
Joined: 10 June 11
From: Alexandria-TR




Azi am alimentat cu gaz (eram pe zero), de la Lukoil Tecuci 55 litri, într-o butelie de 60 litri când eu normal atunci când nu mai aveam gaz, bagam 45 litri. Credeți ca am fost păcălit? Niciodată nu am alimentat mai mult de 45 litri când era butelia goala.


--------------------
Daewoo Nubira 3 2003 - TR-09-BEN
Dacia 1410 Break CN2 1994 B-65-LYL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Baciu Daniel
post 30 May 2016, 14:33
Post #84


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 4 April 12
From: Brasov




Daca o sa faci aceeasi kilometri, ca de obicei, cu un plin,o sa-ti raspunzi singur la intrebare.


--------------------
dacia solenza 2004 comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BennyORWO
post 31 May 2016, 21:58
Post #85


Membru autentic


Group: Members
Posts: 403
Joined: 10 June 11
From: Alexandria-TR




Da corect.
Cand am alimentat,am avut inspiratia sa dau kilometrajul de la 0,tocmai din cauza asta.Normal,dintr-un plin de 44-45 litri gaz,parcurgeam in jur de 430.Acum am 380 de la alimentare,iar acul de la butelie este sub jumate(oricum nu indica foarte corect).
Oricum,o sa va tin la curent cu treaba asta.Daca parcurg 430-450 km cu 55 litri de gaz,inseamna ca m-au facut.

This post has been edited by BennyORWO: 31 May 2016, 21:59


--------------------
Daewoo Nubira 3 2003 - TR-09-BEN
Dacia 1410 Break CN2 1994 B-65-LYL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 17:47
Forum Renault