DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> SUSPENSII MODIFICATE LA SOLENZA, modificari simple rezultate maxime

Vladd
post 12 Dec 2009, 20:34
Post #61


Membru Banatean


Group: Members
Posts: 1.453
Joined: 19 May 09
From: Resita, Caras-Severin




arcuri mai tari si amortizoare de calibra!


--------------------
Dacia/Bmw Solenza/320 Europa cu A/C si DA/ E90
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
reddacy
post 13 Dec 2009, 13:57
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 240
Joined: 18 January 08
From: In inima Ardealului




hai si eu am inceput sa caut amortizoare sport.....deja s-au inmuiat bilstein-urile dupa 2 ani.....

desi mi-a zis mecanicul ca sunt prea moi arcurile...... dupa ce am pus telescoapele noi se lasa prea usor fata la apasare......


--------------------
dacia solenza 2003 scala - AB-29-RAZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 13 Dec 2009, 18:05
Post #63


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




2000 del ei amortizoare sport cu reglaj bla bla te tine sunt pe net tot nemtesti realizate pentru reno si alte marci de prestigiu.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu_GTT
post 13 Dec 2009, 19:04
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.502
Joined: 11 May 08
From: BRASOV




e mai de mult de 2000 de lei ca o suspensie reglabila completa pentru logan consta 900 euro


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Confort - BV 27 GTT
BMW e46 FL 2.0i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 16 Dec 2009, 01:51
Post #65


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Daca pentru un BMW 320 D din 2001 kitul fatasi spate suspensie sport reglabila 3-5 cm este 650 euro nou , OEM , cum sa dai pt SLZ atat ???
La SLZ trebuie rezolvata compatibilitatea fata si spate separat , apoi INAINTE de supensie trebuie rezolvata intarirea oalelor fata si spate si rigidizarea puntilor si asta cu simt de raspundere , nu cu o tija ca degetul . Degeaba ai suspensii tari daca masina se indoaie din toate colturile , nu ajungi decat la probleme de caroserie prin fortarea suspensiilor si intarirea lor .
Cu suspensii noi ( arcuri si amortizoare ) standard , adica Bilstein sau Monroe si arcuri de origine , fie ca sunt gaz-ulei , fie ca sunt numai ulei , sub 5 grade , te trozneste de iti sar plombele din gura dimineata la plecare , deci unele intarite ... sunt criminale .
A instalat cineva pana acum pe masina lui un numit tip de amortizoare de la alta masina si a mers perfect fara nici o adaptare ?
Eu intreb asta pt am vazut un documentar pe Discovery " How is made" se numeste in care explica f clar cum se fac amortizoarele pe gaz sau mixte , iar la noi nu seamana nimic cu alea , in Germania si Finlanda folosindu-se alte tehnologii , care sunt clar mai fiabile si mai performante decat cele de la noi ca sa nu fac o comparatie cu Asam , unde cuvantul consumabil capata adevaratul sens , durata de viata fiind f scurta la orice piesa .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andr3y_yoo
post 16 Dec 2009, 10:39
Post #66


Membru ma


Group: Members
Posts: 1.060
Joined: 18 November 08
From: Bucuresti




daca tot am amortizoarele pe spate curse de tot apropape (sunt alea din fabrica) si se lasa la cea mai mica greutate m-am gandit sa nu mai iau suspensii stock smile.gif ceva sugestii? poate ceva care se poate intarii sau ceva sport de pe alta masina?


--------------------
Dacia Solenza 1.4 GT Turbo - B-68-BMD

Daca Ai cap Iese Altfel

Dacia 4 ever :X
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vladd
post 16 Dec 2009, 13:05
Post #67


Membru Banatean


Group: Members
Posts: 1.453
Joined: 19 May 09
From: Resita, Caras-Severin




Andrei, masina nu se lasa din cauza amortizoarelor, mai bine zis din cauza arcurilor.


--------------------
Dacia/Bmw Solenza/320 Europa cu A/C si DA/ E90
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A539
post 16 Dec 2009, 19:58
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 228
Joined: 22 April 09




nu stiu partea cu taiatul din arcuri nu cred ca se recomanda cel putin asa am auzit eu e posibil sa spargi oalele...am auzit de niste amortizoare blisten inca nu stiu exact imediat e aflu va spun si voua...


--------------------
Dacia Solenza 2004 - B-97-LFG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 17 Dec 2009, 01:19
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Pe spate daca pui amortizoare numai GAZ si esti singur in masina sau nu ai greutate pe spate deja sunt prea tari , la greutate pe spate in schimb nu este mare diferenta ca cele gaz-ulei .

Daca sunt curse cele de pe spate si altceva nu ai ce face cu ele le poti intari pe alea curse si vezi daca poti merge cu ele asa intarite . Cauta pe Bursa sau pe alte forumuri persoane care se ocupa cu intarirea amortizoarelor .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A539
post 17 Dec 2009, 21:04
Post #70


Membru autentic


Group: Members
Posts: 228
Joined: 22 April 09




am fost azi la un magazin Dacia si mi-a spus ``vanzatorul``ca nu e indicat sa schimbi suspensiile masini pentru ca sunt calculate pentru fiecare masina..acum nuj ce sa zic..


--------------------
Dacia Solenza 2004 - B-97-LFG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 4 Jan 2010, 20:33
Post #71


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Pai NORMAL ! Dar vanzatorul , oricat de bine-intentionat era , nu stie ca noi vrem sa le facem avioane si sa ne dam cu BMW-urile la semafor radmasa.gif .
Este foarte adevarat ca Solenza este o masina de familie , care are anumite caracteristici de greutate , viteza si performante , care odata ce le modifici / depasesti , normal ca nu mai sunt de ajuns .
Daca ei s-au chinuit sa o faca cat mai fiabila si cu suspensii care sa nu te zgaltie , normal ca la curbe si la viteza peste cea maxima declarata de producator ... este depasita de situatie .

Parerea mea este sa mai mergeti si cu alte masini noi , chiar pe la 10.000 de euro , sa vedeti pe ce au dat acei oameni banii si sa vedeti ce au obtinut de ei . In multe cazuri va veti intoarce multumiti de ce aveti in parcare . wink.gif


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Banu1974
post 5 Jan 2010, 08:19
Post #72


COSTIN


Group: Members
Posts: 1.155
Joined: 5 October 08
From: BUCURESTI-CHITILA




Nu pot decat sa fiu de acord cu ce spune Marius,din pacate asa este...
Am ajuns la concluzia ca am bagat prea multi bani intr-o masina care nu cred ca a meritat...
Sa nu uitam ca avem un coleg printre noi ,care a bagat cca 3000 EU, si acum se chinuie sa o vanda cu 4000...si?


--------------------
dacia solenza 2003 clima - B-33-SAC
Voi radeti de mine ca sunt diferit,dar eu rad de voi ca sunteti toti la fel!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tataiedaciotul
post 5 Jan 2010, 09:25
Post #73


Membru autentic


Group: Members
Posts: 504
Joined: 20 September 08
From: Bucuresti




tongue.gif UAU! Banule esti rautacios!... tongue.gif


--------------------
Dacia Solenza Scala - B-31-PGD
Bucuresti,Dacia Solenza, Scala 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Banu1974
post 5 Jan 2010, 14:53
Post #74


COSTIN


Group: Members
Posts: 1.155
Joined: 5 October 08
From: BUCURESTI-CHITILA




QUOTE(tataiedaciotul @ 5 Jan 2010, 09:25)
tongue.gif UAU! Banule esti rautacios!... tongue.gif
*


nu sunt tataie....pur si simplu asta e concluzia la care am ajuns... sad.gif


--------------------
dacia solenza 2003 clima - B-33-SAC
Voi radeti de mine ca sunt diferit,dar eu rad de voi ca sunteti toti la fel!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreiy
post 5 Jan 2010, 15:13
Post #75


Membru autentic


Group: Members
Posts: 431
Joined: 21 February 09
From: Pitesti




Daca e pasiune si sunt bani nu cred ca mai conteaza cat bagi in masina din moment ce tu ti-ai propus un lucru cu masina aceea,sa nu mai zic ca sunt dacii in care s-au investit peste 6-7mii de euro


--------------------
Dacia SuperNova 2002
Imi place stilul tau, tunezi si apartamente?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andr3y_yoo
post 6 Jan 2010, 13:51
Post #76


Membru ma


Group: Members
Posts: 1.060
Joined: 18 November 08
From: Bucuresti




QUOTE(andreiy @ 5 Jan 2010, 15:13)
Daca e pasiune si sunt bani  nu cred ca mai conteaza cat bagi in masina din moment ce tu ti-ai propus un lucru cu masina aceea,sa nu mai zic ca sunt dacii in care s-au investit peste 6-7mii de euro
*


respekt.gif

pasiunea nu are limite...si oricum de ce sa bagi bani daca tot vrei sa o vinzi? doar asa de dragu de a muncii la ea?


--------------------
Dacia Solenza 1.4 GT Turbo - B-68-BMD

Daca Ai cap Iese Altfel

Dacia 4 ever :X
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 9 Jan 2010, 19:44
Post #77


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(andr3y_yoo @ 6 Jan 2010, 13:51)
pasiunea nu are limite...si oricum de ce sa bagi bani daca tot vrei sa o vinzi? doar asa de dragu de a muncii la ea?
*



Off-topic : nici unul nu baga bani in masina ca sa o vanda apoi , asa cum nici samsarii nu o fac ... Multi s-au saturat de ele si vor altceva , indiferent daca isi permit sau nu , indiferent cat de mult inseamna pentru ei vechea masina . Unii au trecut la o familie mai numeroasa , la alte nevoi si gusturi si NU este o optiune in a pastra vechea masina .

Problema este ca indiferent cat ai bagat in ea , nu scoti nici un sfert din investitie , asa ca haideti sa vedem ce bani se mai baga in suspensii si ce efect au !


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogyciu
post 10 Jan 2010, 16:22
Post #78


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.017
Joined: 11 July 07
From: Constanta




QUOTE(Vladd @ 11 Dec 2009, 20:39)
Se gasesc suspensii sport pentru golf 3, au aceiasi prindere pe fuzeta ca solenza, numai ca trebuie ori flanse ori alte gauri in oala.
*




Nu se pupa pe fuzeta... Gaurile trebuie olarite. Prinderea in oala fata o faci cu flansa veche iar pe spate se muta prinderea in oala cu 2-3 cm in interior. Zic de suspensie reglabila pe inaltime si duritate de Golf 3, Supernova albastra din Buc B 19 DED are asa ceva.

Eu am pe masina (tot SN) amortizoare intarite la BV (550 lei 4 bucati), doua spire fata taiate, si una spate (am sa mai tai jumate)... E mai mult decat ok. Cu gumele de vara (175/55/15) perfect. Singura problema ar fi garda la sol, de max 15 cm smile.gif

Nu va grabiti sa dati banii pe nush ce kit-uri supersport cu mii de reglaje... exista si varianta "ieftin si bun"


--------------------
.... .... .... - ....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
curentat
post 22 Jan 2010, 16:04
Post #79


Membru autentic


Group: Members
Posts: 269
Joined: 10 December 08




ceva poze ai de la masina ta cu diferenta inainte si dupa taierea arcurilor? sau o poza din prezent cu garda la sol ms


--------------------
dacia solenza 2003 clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 5 Feb 2010, 23:00
Post #80


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(Bogyciu @ 10 Jan 2010, 16:22)
Nu se pupa pe fuzeta... Gaurile trebuie olarite. Prinderea in oala fata o faci cu flansa veche iar pe spate se muta prinderea in oala cu 2-3 cm in interior. Zic de suspensie reglabila pe inaltime si duritate de Golf 3, Supernova albastra din Buc B 19 DED are asa ceva.

Eu am pe masina (tot SN) amortizoare intarite la BV (550 lei 4 bucati), doua spire fata taiate, si una spate (am sa mai tai jumate)... E mai mult decat ok. Cu gumele de vara (175/55/15) perfect. Singura problema ar fi garda la sol, de max 15 cm smile.gif

Nu va grabiti sa dati banii pe nush ce kit-uri supersport cu mii de reglaje... exista si varianta "ieftin si bun"
*


Daa , deci haideti sa olarim gaurile ! radmasa.gif Se poate oare folosi si ca expresie ? blush.gif

Daca sunt cele Monroe pe la 110 ron /buc si Bilstein la 120 ron/buc NOI , cu garantie 18 luni , oare de ce sa dai atatia bani pt unele "intarite" . Daca intaresti amortizoarele si nu intaresti si arcurile oare ce ai rezolvat ?

CARE garda la sol de 15 cm ? Abia masina noua avea acea garda la sol . Masinile dupa o anumita varsta , cu arcurile stock abia mai au 12-13 cm doar cu soferul .

Deci tu tai din arcuri 2 spire fata si una spate si tot ai garda la sol de 15 cm , cu arcurile stock , dar taiate ? Dar motor mai ai pe ea , sau pe ala l-ai scos ca sa dea bine la masuratoare ?
Cat ai taiat tu nici fara scut nu ai acea garda . Sa faci cateva poze cu un sofer in masina si sa masori ce distanta este intre roata (cauciuc) si aripa ( ca inaltime ) si intre sol si cea mai joasa parte a puntii fata si apoi POATE te cred .

Si care este varianta ieftin si bun ? Cu 440 ron - 500 ron cumpar 4 amortizoare noi , care este posibil sa tina cel putin 2 ani ok . NU sport , dar comportament ok .

La SLZ , dupa 4-6 ani nu te mai poti astepta ca totul va fi ca la inceput . Dar prima data trebuiesc schimbate arcurile . Degeaba pui amortizoare tari si arcuri moi . Arcurile sport , regleabile sau nu , au mai multe zone de actiune , cu comprimari diferite , in timp ce la noi sunt cam la fel pe toata cursa . Daca pui niste arcuri sport cu amortizoare stock noi , totul se schimba si amortizoarele nu se mai inmoaie intr-un an .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreiy
post 5 Feb 2010, 23:59
Post #81


Membru autentic


Group: Members
Posts: 431
Joined: 21 February 09
From: Pitesti




N-ai inteles nimic!
Schimba-ti semnatura,nu te caracterizeaza...


--------------------
Dacia SuperNova 2002
Imi place stilul tau, tunezi si apartamente?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogyciu
post 6 Feb 2010, 09:07
Post #82


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.017
Joined: 11 July 07
From: Constanta




Ai o problema... Te invit cu placere sa iti cumperi amortizoare noi, sa vedem ale cui rezista mai mult... Am uitat sa zic ca am si garantie pe viata? Parerea mea e ca te dai prea mult cu parerea, tipic forumistilor care stiu putin cam cum e treaba dar vor sa para muult mai tari decat sunt... Daca ai ceva de spus, de ce nu o faci? Uite niste poze inainte si dupa, mai multe nu mai zic... las pe altii sa se desfasoare...

Attached thumbnail(s)
SL275240.JPG ( Size: 2.64mb ) Number of downloads: 2559
WRC2.JPG ( Size: 859.23k ) Number of downloads: 2817
SL275578.JPG ( Size: 2.74mb ) Number of downloads: 2704


--------------------
.... .... .... - ....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bullix
post 6 Feb 2010, 12:08
Post #83


Solnitzar fidel


Group: Members
Posts: 655
Joined: 21 June 07
From: Bucuresti




Salut. Din cate am inteles de la un mecanic cand ma plangeam ca am garda prea joasa pe fata, s-ar putea pune pe fata arcuri de Solenza diesel? N-am inteles exact daca sunt si mai tari (ca si constanta de elasticitate) sau doar mai lungi, dar am inteles ca se pot monta la modul absolut conventional, adica fara nicio modificare in prealabil la restul suspensiei. Asa sa fie? Problema pe care o am cel mai des in privinta asta e coboratul bordurilor, in urma carora fie imi agat bara si dau sa o smulg (aici conteaza inaltimea), fie pur si simplu fac buf dupa ce am coborat si cea de-a doua roata (aici conteaza taria suspensiei). Pentru a evita discutii gen "ce fel de soferi esti de tre' sa sui masina pe borduri", mentionez ca locuiesc in Dristor, o zona stiti foarte bine cat de aglomerata si dificila din punctul asta de vedere. Si nu numai asta ar fi problema legata de suspensii, dar va mai dau un exemplu: pe un drum care nu s-a dezapezit foarte bine, in care se merge pe "track-uri", deci care are si multe zapada acumulata intre track-uri, chiar daca este foarte des frecventat de masini de toate felurile, eu tot lovesc cu zona din fata banda de zapada dintre roti, ceea ce inseamna ca foarte putine masini sunt in asa hal de lasate pe fata ca a mea, altfel ar fi matuit destul suprafata benzii de zapada incat a mea sa n-o mai atinga.
Pe spate sunt foarte multumit de suspensii, doar suspensia fata e o problema majora la mine. Cu arcuri de diesel si o pereche de amortizoare stock noi noute, as rezolva putin problema?

PS: cam ca la ultimele poze cu masina cu numarul "WRC" as vrea sa obtin garda fata.

This post has been edited by Bullix: 6 Feb 2010, 12:20


--------------------
Dacia / Dacia 1310 TLX 1.4 / Solenza Rapsodie 1.4MPI 1989 / 2004
Exista doua categorii de oameni: oameni inteligenti si oameni puternici.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 6 Feb 2010, 13:13
Post #84


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(andreiy @ 5 Feb 2010, 23:59)
N-ai inteles nimic!
Schimba-ti semnatura,nu te caracterizeaza...
*



Esti offtopic si nu ai Solenza !

QUOTE(Bogyciu @ 6 Feb 2010, 09:07)
Ai o problema... Te invit cu placere sa iti cumperi amortizoare noi, sa vedem ale cui rezista mai mult... Am uitat sa zic ca am si garantie pe viata? Parerea mea e ca te dai prea mult cu parerea, tipic forumistilor care stiu putin cam cum e treaba dar vor sa para muult mai tari decat sunt... Daca ai ceva de spus, de ce nu o faci? Uite niste poze inainte si dupa, mai multe nu mai zic... las pe altii sa se desfasoare...
*



Tu ai o problema ! MI-am luat amortizoare , am avut si amortizoare intarite pe fata , stiu cu ce se "mananca" . Nu mai face tu presupuneri referitoare la persoana mea ca nu am mancat din aceeasi farfurie !
Daca vrei sa te dai mare pe topicul de DSN treaba ta , dar aici avea SOLENZA si la noi sunt alte masuri si altfel este garda la sol . Am vazut ca mai intai v-ati laudat pe topicurile de DSN cu amortizoarele , cu farurile cu de toate sia cum ati venit aici sa ne aburiti cu din astea . Vedeti-va de topicurile voastre , ca nu v-au murit laudatorii !

O fi el acelasi motor , dar la SLZ sunt alte distante , Voi din fabrica ati avut altfel suspensia si arcurile , noi avem altele .
La o SOLENZA daca tai din

Am atasat mai multe poze unde se vede clar incadrarea rotilor si distantele la o suspensie stock ! Pozele sunt si mai vechi si mai noi , nu asta conteaza , ci distantele . In aceste poze va spun sigur ca abia GOALA masina avea acei 15 cm garda la sol , iar acelea sunt distantele cu masina goala .
La acele distante daca te apuci si mai tai vre-o 2 spire pe fata si una jumate pe spate e CLAR ca nu vor mai exista acele marimi de care tot incearca sa ma abureasca Bogyciu de mai sus !
Amortizoarele NU inalta masina , doar arcurile hotarasc garda la sol , deci INDIFERENT ce amortizoare ar fi pus nu avea cum sa aiba acea garda al sol . Este MARE si pentru orice DSN noua si stock , dar AICI noi avem toti SOLENZA , nu DSN , poate este mai grea , paote noi am avut parte de arcuri mai moi ... poate este o diferenta intre suspensii !
Deci repet , pe o Solenza cu arcuri stoc , indiferent ce amortizoare pui , garda la sol NU se mareste , daca mai si tai din arcuri garda se MICSOREAZA si mai mult !

Pozele sunt atasate pt a observa distantele , nu pentru alte observatii tampite !

Si uite ca mi s-a pus pata si am masurat o nenorocita de sticla de 2,5 litri de Cola , ca de apa minerala nu am avut si are exact 11,5 CM diametru ! Deci unde sunt cei 15 cm garda la sol ? Mai ales ca nu cred ca nu ai precizat ca ar fi fost cineva in masina cand ai facut poza si chiar asa , nu are de ce sa scada garda cu 4 cm doar cu soferul !
In poza ta masina atinge sticla daca se misca !
In prima poza , bagi pumnul vertical intre cauciuc si aripa , o distanta ANORMALA , in a doua abia mai sunt 5 cm ...
Eu am atasat mai multe poze sa se vada distanta NORMALA , cu arcurile stock - vechi si amortizoare noi , Bilstein , cumparate acum 2 ani .

This post has been edited by marius80_eugen: 6 Feb 2010, 13:25


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogyciu
post 6 Feb 2010, 14:21
Post #85


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.017
Joined: 11 July 07
From: Constanta




Te pup! Incearca sa lasi tonul mai jos, nu eu am iscat discutii... Si poate mai putina Cola, esti cam agitat!


--------------------
.... .... .... - ....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
reddacy
post 8 Feb 2010, 23:07
Post #86


Membru autentic


Group: Members
Posts: 240
Joined: 18 January 08
From: In inima Ardealului




Bullix@:....mi-ai amintit ce am patit acu 2 sapt. pe drumul spre partiile de la Sureanu.....mergand in coloana am cam ras toata zapada dintre "track-uri"....si nici nu stiu cum am urcat cei 19 km fara lanturi.....

oricum....am fost la un auto-shop si aveau arcuri de solenza de 3 feluri.....pe la 80 ron/buc......


--------------------
dacia solenza 2003 scala - AB-29-RAZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andr3y_yoo
post 9 Feb 2010, 09:23
Post #87


Membru ma


Group: Members
Posts: 1.060
Joined: 18 November 08
From: Bucuresti




si a mea e lasata rau pe fata...mereu dau cu bara\scutu in zapada dintre urmele de roti
si amortizoarele sunt de prin 2006 cred....alea din fabrica s-au dus imediat , roata era mai aproape de aripa ca o janta pe 15 biggrin.gif (cu gume normal)


--------------------
Dacia Solenza 1.4 GT Turbo - B-68-BMD

Daca Ai cap Iese Altfel

Dacia 4 ever :X
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romanvs
post 9 Feb 2010, 20:23
Post #88


membru autentic


Group: Members
Posts: 1.248
Joined: 14 January 08
From: CRAIOVA




Nu stiu cum ati facut voi cu suspensiile(sport sau nu),dar un lucru e sigur ,ati reusit sa il faceti pe @marius80_eugen sa isi puna poze cu masina si sa fie incoerent... biggrin.gif


--------------------
Hyundai Elantra 2021
D A C I A S O L E N Z A
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreiy
post 10 Feb 2010, 00:13
Post #89


Membru autentic


Group: Members
Posts: 431
Joined: 21 February 09
From: Pitesti




Vezi ca esti offtopic(si ai solenza)si te taxeaza tovarasu` coleg cool.gif


--------------------
Dacia SuperNova 2002
Imi place stilul tau, tunezi si apartamente?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romanvs
post 10 Feb 2010, 10:10
Post #90


membru autentic


Group: Members
Posts: 1.248
Joined: 14 January 08
From: CRAIOVA




Nu cred pt ca mi s-a parut baiat de treaba ,doar ca este el asa mai fixist si nu este inteles de cativa colegi de pe forum.
Pe mine nu cred sa ma fi deranjat vreo data asa ca nu am nimic cu el,am glumit doar. wink.gif


--------------------
Hyundai Elantra 2021
D A C I A S O L E N Z A
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
7 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th April 2024 - 05:36
Forum Renault