DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

39 Pages « < 30 31 32 33 34 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> In Turcia cu masina

gibonu
post 28 Sep 2015, 11:05
Post #931


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.985
Joined: 29 May 06




QUOTE(buzasparta @ 25 Sep 2015, 09:51)
Revin cu Istanbul spre Veliko: nu prea l-as recomanda intrucat de la Glavan si pana la o intersectie unde o apuci spre Nova Zagora drumul este foarte valurit si cu gropi iar in localitatea de dupa Glavan - nu mai stiu cum se cheama - este literalmente rupt, mergi ca barca pe apa.


Avand in vedere ca deja exista autostrada intre granita turceasca (Kapitan Andreevo - Kapikule) si Dimitrovgrad, cred ca o optiune buna era:
Kapikule - Dimitrovgrad - A1 (nod Stara Zagora - nod Nova Zagora).
Drumul Dimitrovgrad - A1 (nod Stara Zagora) este OK (l-am facut in sens invers pe 17.09.2015).

Ca diferenta de lungime, sunt vreo 40 km in plus fata de varianta pe DN 55.
Insa, avand in vedere starea DN 55, cred ca merita.

QUOTE(buzasparta @ 25 Sep 2015, 09:51)
Dupa Nova Zagora mai este o localitate cu piatra cubica apoi drumul devine mai bun.


Panicherevo se numeste acea (deja celebra) localitate cu piatra cubica.


QUOTE(buzasparta @ 28 Sep 2015, 10:32)
Camerele alea puse si prin sate sunt doar pentru vigneta sau au si radar? Am vazut ca au ceva ingropat in asfalt inainte de stalpul de sustinere al camerei.


Banuiesc ca la aceste camere te referi (poza este facuta ieri, la intrarea in Goce Delcev):

01.jpg ( Size: 369.86k ) Number of downloads: 182


As fi si eu curios la ce folosesc.
Poate se destepata bulgarii si renunta la vigneta care se lipeste in parbriz si trec direct la controlul video dupa nr. de inmatriculare (ca in RO sau Ungaria)


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
buzasparta
post 28 Sep 2015, 12:50
Post #932


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.226
Joined: 25 August 07
From: Judetul Romanica




Exact alea sunt camerele sisunt multe.Banuiesc, ca sunt cu bucla inductoare sau ceva asemanator cum erau si la noi la un moment dat.
Au niste limitari ciudate tare de viteza: mergi ca omul pe european cu 90 si te trezesti in mijlocul campului sau pe o coasta de deal ca iti baga limita de 60 pentru ca in 20 de metri sa fie limita de 40 doar pentru ca te inserctezi cu un drum fara prioritate.Pentru ala de vine in european exista indicatoare de stop sau cedeaza trecerea.


--------------------
renault megane sedan 1.6 110cp 2007 expression - GL06cxx
President Ronald +CRT Superstar ML 145
233 SP 94
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drrond
post 29 Oct 2015, 19:03
Post #933


Membru autentic


Group: Members
Posts: 329
Joined: 8 June 07
From: Ramnicu Valcea




Desi sezonul e departe o stire interesanta ptr. viitoare planuri. Începând de astăzi se poate circula pe A4 Maritza Lotul 1 Orizovo - Dimitrovgrad. Odată cu construcția celor 31,4 kilometri se finalizază integral autostrada A4 Maritsa. Aceasta conectează A1 Trakya din zona nodului Orizovo cu punctul de frontieră "Kapitan Andreevo" granița bulgaro-turcă.

Sursa: http://www.novinite.com/articles/171568/Ma...pleted+Motorway

This post has been edited by drrond: 29 Oct 2015, 19:03


--------------------
BMW X2, 2018 (fost proprietar de Dacia Logan, 2005, Ambition)
NIHIL SINE DEO!
CARPE DIEM!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 1 Nov 2015, 15:33
Post #934


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




QUOTE(gibonu @ 21 May 2015, 14:22)


Gandeste-te doar ca ai facut o super tura in Turcia, tura pe care eu (si probabil alti colegi de pe acest forum) isi doresc foarte mult sa o faca.
Informatiile tale ar fi foarte utile, macar ca ne-ar face sa visam frumos.


*



Foarte frumos ai spus Gibon'ule!
Tare mult mi-ar placea sa fac o excursie pana la Lacul Van!


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 3 Nov 2015, 11:33
Post #935


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.985
Joined: 29 May 06




QUOTE(drrond @ 29 Oct 2015, 21:03)
Începând de astăzi se poate circula pe A4 Maritza Lotul 1 Orizovo - Dimitrovgrad. Odată cu construcția celor 31,4 kilometri se finalizază integral autostrada A4 Maritsa. Aceasta conectează A1 Trakya din zona nodului Orizovo cu punctul de frontieră "Kapitan Andreevo" granița bulgaro-turcă.


Interesanta informatia, insa cred ca ii ajuta mai mult pe cei din jumatatea vestica a RO.

Concret, pe ruta clasica Ruse - Targoviste - Omurtag - Yambol - Lesovo - Hamzabeyili - Edirne sunt aproximativ 330 km:

01.jpg ( Size: 390.29k ) Number of downloads: 502


Iar pe ruta Ruse - Veliko Tarnovo - Nova Zagora - Dimitrovgrad - Kapikule - Edirne sunt aproximativ 380 km:

02.jpg ( Size: 411.62k ) Number of downloads: 498


Diferenta dinte cele doua rute de aproximativ 50 de km este neglijabila in favoarea traseului pe la Dimitrovgrad datorita faptului ca se merge mult pe autostrada.

Insa, ramana problema punctului de trecere Kapitan Andreevo - Kapikule, unde, din cate stiu se sta foarte mult.

Daca are cineva niste informatii recente despre acest punct de trecere ar fi utile.


QUOTE(ydaniel @ 1 Nov 2015, 17:33)
Tare mult mi-ar placea sa fac o excursie pana la Lacul Van!


Si mie.
Am spus de multe ori ca Turcia este o tara fascinanta care are enorm de multe de oferit.

Cat despre link-urile catre blogul propriu nu mai comentez pentru ca m-am exprimat deja.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
buzasparta
post 4 Nov 2015, 18:32
Post #936


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.226
Joined: 25 August 07
From: Judetul Romanica




E haos in traficul din Istanbul dar imi place mai mult decat cel din Bucuresti.


--------------------
renault megane sedan 1.6 110cp 2007 expression - GL06cxx
President Ronald +CRT Superstar ML 145
233 SP 94
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 5 Nov 2015, 09:23
Post #937


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.985
Joined: 29 May 06




QUOTE(buzasparta @ 4 Nov 2015, 20:32)
E haos in traficul din Istanbul


Sa inteleg ca ai fost doar o singura data la Istanbul?


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
buzasparta
post 5 Nov 2015, 10:32
Post #938


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.226
Joined: 25 August 07
From: Judetul Romanica




O singura data cand am condue eu.Mai fuseseam acu ceva mai multi ani pe vremea cand se purta adusul de carpe si plastice de pe acolo cu autocarul.


--------------------
renault megane sedan 1.6 110cp 2007 expression - GL06cxx
President Ronald +CRT Superstar ML 145
233 SP 94
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 5 Nov 2015, 12:35
Post #939


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.985
Joined: 29 May 06




@buzasparta

E posibil ca data viitoare cand vei merge sa nu ti se mai para chiar atat de haotic traficul din Istanbul.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
buzasparta
post 5 Nov 2015, 14:58
Post #940


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.226
Joined: 25 August 07
From: Judetul Romanica




Ma refer ca totul este mult mai rapid decat in orice alt oras aglomerat din tara si ies masini si pietoni de peste tot.Totusi exista o tolerana in acest haos si asta mi-a placut,


--------------------
renault megane sedan 1.6 110cp 2007 expression - GL06cxx
President Ronald +CRT Superstar ML 145
233 SP 94
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 25 Dec 2015, 19:06
Post #941


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




M-am intors si eu ieri de la Istanbul, dupa cateva zile petrecute aici.

Am plecat sambata dimineata pe 19.12 din Bucuresti, pe la 8, platit taxa de pod de 13 lei, trecut podul, apoi controlul pasapoartelor. De data asta, in loc sa se uite putin pe pasapoarte, ni le-au scanat, la fel cum se face in tarile non-UE (gen Moldova si Ucraina). Mers apoi pe ruta Veliko-Tarnovo (cu plinul la Biala, intrucat era mai ieftina benzina la ei, cam 4.5 lei), Gurkovo, Yambol, Elhovo, Hazambeyli, Edirne, Istanbul.
La dus am avut ceva camioane prin munti, dar nu deranjant. Prin sudul Bulgariei drumul era ceva mai liber. Am oprit la masa prin Elhovo, dar nu recomand, nu prea ai unde sa mananci decent in oras. Recomand insa un restaurant cu benzinarie cu putin inainte de Elhovo (sau dupa Elhovo, daca vii dinspre Turcia), pe partea stanga a drumului, unde am mancat decent si ieftin la intoarcere. Centura Elhovo-ului este impecabila. La granita am prins putina coada la bulgari, dar s-a mers decent. Control pasapoarte, control vigneta (sa aveti stick-erul la indemana), apoi am intrat in Turcia. Aici au controlat si stampilat pasapoartele, dupa care am inregistrat masina.
Prin aceasta procedura, se noteaza in pasaport data limita pana la care poti circula cu masina in Turcia (cam 6-7 luni) si este important sa te intorci cu aceeasi masina. Daca pateste ceva masina in Turcia, ca sa poti iesi apoi din tara, va trebui sa obtii un act de la politie cum ca ai depozitat-o sau altceva. Apoi am intrat in Turcia.

Am mers apoi cu 90 la ora pana la Edirne, de aici am intrat pe autostrada. Am dat apoi de un portal automat de taxare, unde m-am incadrat de banda de HGS (banda 1 cred). Pe autostrada in Turcia, limita este de 120 km/h. Dupa vreo 50 si ceva de km de autostrada, am vazut un panou la o benzinarie cu ceva despre HGS. Am intrat la benzinarie si am platit taxa de autostrada. Costa ceva gen 75 de lei in banii nostri (conform extrasului de cont) iar eu am platit-o cu cardul Visa Electron. Ca sa platesti taxa ai nevoie de pasaport si de certificatul de inmatriculare; masina va fi bagata in baza de date. Taxa e ca un fel de abonament pt autostrazile lor, insa nu stiu sa zic acum cam cate treceri poti face. Dupa ce platesti taxa, ti se da un sticker pe care il lipesti de parbriz, sub oglinda retrovizoare (turcii asa il au lipit).
Am plecat apoi mai departe. Cateva zeci de km inainte de Istanbul am mers in aglomeratie si apoi bara-la-bara. E aglomerat, trec turcii de pe banda 1 direct pe banda 3 fara sa semnalizeze, se trezesc sa vireze la dreapta de pe banda 3, etc. Daca esti obisnuit cu traficul din Bucuresti, vei injura putin, dar vei merge mai departe.
GPS-ul m-a dus apoi pana in fata pensiunii, Tulip guesthouse, undeva in Sultanahmet, foarte aproape de Aya Sofia si de statia de tren Cankutaram. Fiind decembrie, pentru 2 persoane, a costat 21 de euro cu mic dejun inclus, locatie cu nota 8,1 pe Booking. A fost foarte ok. In sezon, costa 55 de euro. Masina nu am miscat-o cat am stat acolo, odata pentru ca nu are rost sa te complici cu traficul lor, iar in al doilea rand pentru ca era foarte greu de iesit de acolo, alte masini ma blocau, etc.

La intoarcere, pe 24 decembrie, a mai durat apoi o ora sa ies din Istanbul, in parte si pentru ca sunt ceva lucrari pe Kennedy Caddesi in zona de la sud de bazar, prin urmare trebuia sa ocolesti. Cu cat ne apropiam de Edirne, traficul se subtia vizibil.
Aproape de Edirne, am ajuns intr-un punct cu bariera unde am trecut pe la poarta HGS. Am redus viteza la 20-30 la ora, iar bariera s-a ridicat, ceea ce ne-a aratat ca masina fusese inregistrata in sistem. Dupa bariera, era ceva politie si unii ce probabil nu fusesera asa norocosi.

Am mai oprit putin la Edirne ca sa vizitam moscheea Selimiye. La moschee se ajunge usor: setezi din Istanbul GPS-ul sa te duca in centrul Edirne-ului si, apoi, la iesirea de pe autostrada (nu prima iesire, ci a doua sau a 3-a), vezi indicatoarele de Selimiye, unde ajungi dupa cativa kilometri. Soferii sunt infinit mai civilizati aici insa. Vis-a-vis de moschee am gasit si un Carrefour market unde ne-am mai luat de mancare pentru drum si am putut plati cu cardul (ultimele lire le-am cheltuit pe suveniruri). Vremea era extrem de calda, la soare aproape ca puteai sta in tricou, nu iti inchipuiai ca e ajunul Craciunului.
Dupa Edirne, am intalnit si un radar stationat, un Renault Megane sedan alb inscriptionat. In prealabil primisem flash-uri de la ceilalti soferi; mergeam legal oricum.

La granita, la intrarea in vama Hamzabeyli, la un ghiseu se uita un granicer la masina si apoi imi striga numele, probabil ii aparuse in baza de date. Trecem apoi la ghiseul urmator, se stampileaza pasapoartele, trecem mai departe. la al treilea ghiseu, unde era "Car registration", nu era nimeni. Trec mai departe. Ajung la ghiseul de iesire din vama, dau talonul si pasapoartele si mi se spune "go to inspection".
Intorc eu, parchez masina langa "Car registration" si incep sa intreb de "Inspection". Nimeni nu stia sa-mi explice in engleza. Pana la urma aflu ca eu sunt norocosul tras la sorti de catre calculator pentru un control moca cu raze X al masinii personale. Asadar, va trebui sa descarc toate bagajele pe masuta de la "Car registration"; inutil sa zic ca, pe langa bagaje, aveam si ceva cutii de ceai, baclavale, sacose cu mancare, etc. Le-am descarcat, am lasat prietena sa le pazeasca si am plecat la Inspection.
Pentru cei ce se vor gasi vreodata in aceasta situatie, controlul cu raze X in vama Hamzabeyli se face in zona TIR-urilor. Din fericire, masinile mici au prioritate, asa ca m-am bagat in fata, am dat talonul si pasaportul si am asteptat. Cand a terminat tir-ul din fata, am bagat masina la control si am iesit afara sa astept. Masina a fost apoi scanata; se pare ca a fost ok, dupa terminarea scanarii, a iesit un granicer din birou si mi-a dat actele.
M-am intors apoi la prietena care spumega de nervi si am incarcat apoi bagajele inapoi in masina; norocul meu ca eram obisnuit cu astfel de faze de cand treceam granita pe la ucrainieni, altfel m-as fi enervat si eu. A mai urmat apoi un control la pasapoarte si am intrat la bulgari.
La bulgari, alta comedie: platesti vreo 6-7 leva pentru dezinfectia masinii, adica un spalat al masinii pe dedesubt cu cateva jeturi de apa; aveti grija sa inchideti geamurile, altfel apa aia ajunge si inauntru. La bulgari, din nou control la pasapoarte, uitat putin in portbagaj si apoi drum-bun. Toata distractia din cele doua vami a durat cam o ora si jumatate.
Prin Bulgaria am tinut-o apoi cu 110, profitand si de drumul destul de liber. Am mers pe drumul cel mai scurt: Yambol-Targoviste-Razgrad-Ruse. Cu exceptia unei portiuni de vreo 20-30 de km intre Targoviste si Razgrad, unde e mai denivelat, drumurile au fost excelente in Bulgaria, mult mai bune de exemplu decat E85 Bucuresti-Urziceni sau Braila-Buzau.
La pod la Giurgiu am trecut lejer, ca si la dus, romanii apoi ne-au chestionat putin de unde venim, ce cumparaturi avem si ne-au scanat iar pasapoartele. In Bucuresti am intrat la 21:45, la 12 ore de la plecarea din Istanbul.



--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
buzasparta
post 25 Dec 2015, 23:15
Post #942


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.226
Joined: 25 August 07
From: Judetul Romanica




Bulgarii sunt cam jegosi, nu vorbesc sau nu vor sa vorbeasca engleza sau alta limba inafara de bulgareasca si te privesc de parca iti fac un favor.


--------------------
renault megane sedan 1.6 110cp 2007 expression - GL06cxx
President Ronald +CRT Superstar ML 145
233 SP 94
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 25 Dec 2015, 23:19
Post #943


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Nu mi s-a parut. Bulgarii mi s-au parut cei mai ok comparativ cu turcii si, mai ales, cu ucrainienii. Cand se apuca sa controleze ucrainienii o masina zici ca deja stiu ca sunt arme si droguri in ea. Turcii au fost cuminti, chiar daca m-au lasat sa orbecai prin vama lor.

This post has been edited by Laurentziu83: 25 Dec 2015, 23:19


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugeniuz2004
post 26 Dec 2015, 19:44
Post #944


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.004
Joined: 13 August 04
From: Iasi




cand ne-am intors noi din Turcia (Mai) la Malko Tarnovo vamesul bulgar a vorbit romaneste cu noi. deja ni se parea SF pentru ca pana acolo ce am auzit semanand a romana era Hagi / Popescu.


--------------------
Kia Cee'd 2008 SW BEST - IS-96-AEU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 26 Dec 2015, 20:56
Post #945


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Si la Hamzabeyli stiau cateva cuvinte, dar nu cine stie ce.

This post has been edited by Laurentziu83: 26 Dec 2015, 20:56


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 4 Jan 2016, 10:42
Post #946


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.985
Joined: 29 May 06




In octombrie 2010, la Lesovo am avut o conversatie in limba romana cu politistul de frontiera bulgar, de genul "tigari este, alcool este, unde merge"

@Laurentziu83

Multumesc pentru postare.

In masura in care este posibil, cred ca ar fi util sa postezi cate ceva din ceea ce ai vazut la Istanbul aici: http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...402&hl=istanbul

Mi-ar face placere sa vad cum arata Istanbulul in decembrie.

Multumesc.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 4 Jan 2016, 15:17
Post #947


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




He, he, he, la Edirne amicii meu au avut si ei parte de "car inspection". Mergeam la o nunta la Istanbul si am stat s-ai ajut un pic cu bagajele. Atarnasem rochile si costumele de seara de gardul vamii. Ziceai ca-i talcioc.


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
buzasparta
post 6 Jan 2016, 12:26
Post #948


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.226
Joined: 25 August 07
From: Judetul Romanica




Asta era fun de vazut dar daca erai in problema probabil ca iti venea sa urli de draci.


--------------------
renault megane sedan 1.6 110cp 2007 expression - GL06cxx
President Ronald +CRT Superstar ML 145
233 SP 94
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 6 Jan 2016, 13:36
Post #949


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.985
Joined: 29 May 06




Eu unul nu m-as apuca sa fac scandal intr-o vama turceasca.

Am avut ocazia sa trec prin multe vami din zona Balcanilor (mai putin Albania, Kosovo si Muntenegru) si din ceea ce am vazut, pe sarbii si turci nu i-as calca pe coada.

N-am avut niciodata vreo problema cu ei, insa mi-au lasat impresia unor tipi fermi si autoritari atunci cand este cazul. Si in fata carora vrajeala cu care noi romanii suntem obisnuiti nu tine.

In plus, cel putin in perioada actuala, cu problema de la Paris pana la Teheran, cu atat mai putin m-as da artist in vreo vama.

This post has been edited by gibonu: 6 Jan 2016, 13:37


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
buzasparta
post 14 Jan 2016, 10:07
Post #950


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.226
Joined: 25 August 07
From: Judetul Romanica




Pana la urma camerele alea de prin BG sunt doar de vigneta sau si radar?


--------------------
renault megane sedan 1.6 110cp 2007 expression - GL06cxx
President Ronald +CRT Superstar ML 145
233 SP 94
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 14 Jan 2016, 15:23
Post #951


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Daca primesc ceva prin posta, te anunt. Am trecut prin dreptul lor cu mult peste viteza legala, cu aceeasi lejeritate cu care trec masinile de BG prin dreptul camerelor de pe DN1. tongue.gif

This post has been edited by Laurentziu83: 14 Jan 2016, 15:23


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
buzasparta
post 14 Jan 2016, 18:02
Post #952


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.226
Joined: 25 August 07
From: Judetul Romanica




Si eu am mai sarit de viteza legala prin dreptul lor si din septembrie si pana acum nu a venit nimic momentan.Ma gandeam ca a aflat vreo cineva mai multe.


--------------------
renault megane sedan 1.6 110cp 2007 expression - GL06cxx
President Ronald +CRT Superstar ML 145
233 SP 94
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 15 Jan 2016, 14:55
Post #953


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.444
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




Vigneta si/sau posibil supraveghere trafic. 100% nu sunt radar.


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 15 Jan 2016, 17:55
Post #954


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Daca nu sunt de radar, e ok. Mi s-au parut cam multe si cam abuzive ca sa fie de radar.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
buzasparta
post 15 Jan 2016, 19:28
Post #955


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.226
Joined: 25 August 07
From: Judetul Romanica




Aproape orice localitate mai rasarita avea la intrare asa ceva.


--------------------
renault megane sedan 1.6 110cp 2007 expression - GL06cxx
President Ronald +CRT Superstar ML 145
233 SP 94
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 22 Jan 2016, 07:51
Post #956


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Am reusit sa intru pe site-ul PTT si sa-mi creez cont cu seria pasaportului (cu translate, evident): https://hgsmusteri.ptt.gov.tr/bosCSC/hgs.jsf#login
Mi l-au activat, a aparut masina, iar rezultatul e atasat.
[attachmentid=1628020478]
Cum by default incarci vreo 40 de lire pe el, rezulta ca poti sa te duci de vreo 4-5 ori la Istanbul cu o prima incarcare. E ok.

Am cautat pe google maps locatiile si mi-a rezultat ca, la dus, nu m-au taxat pentru toata autostrada, eu nefiind inregistrat in sistem la intrare la Edirne (luandu-mi HGS-ul mai tarziu), ci doar pentru o mica bucata la Istanbul. La intoarcere m-au taxat pentru toata autostrada.



--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 22 Jan 2016, 19:06
Post #957


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.985
Joined: 29 May 06




QUOTE(Laurentziu83 @ 22 Jan 2016, 09:51)
nu m-au taxat pentru toata autostrada,


Sunt turcii dispusi sa piarda bani.
Asta chiar este o noutate.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drrond
post 14 Mar 2016, 08:20
Post #958


Membru autentic


Group: Members
Posts: 329
Joined: 8 June 07
From: Ramnicu Valcea




Desi stirea are deja vreo saptamana vechime, cum nu s-a postat si mi se pare foarte importanta, o postez acum. Colegul @gibonu vorbea despre el, de ceva vreme. Acum e gata!

https://www.youtube.com/watch?v=x7dLw27iT5s#t=76


--------------------
BMW X2, 2018 (fost proprietar de Dacia Logan, 2005, Ambition)
NIHIL SINE DEO!
CARPE DIEM!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 14 Mar 2016, 10:46
Post #959


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.985
Joined: 29 May 06




@drrond

Despre al treilea pod peste Bosfor vorbesti?

Momentan nu pot vedea link-ul de pe Youtube.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drrond
post 14 Mar 2016, 17:19
Post #960


Membru autentic


Group: Members
Posts: 329
Joined: 8 June 07
From: Ramnicu Valcea




Scuze eram la lucru... Da, despre el! S-a dat in folosinta! Cu ceva tam-tam dar nu mai conteaza! Bine ca e gata!

This post has been edited by drrond: 14 Mar 2016, 17:20


--------------------
BMW X2, 2018 (fost proprietar de Dacia Logan, 2005, Ambition)
NIHIL SINE DEO!
CARPE DIEM!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
39 Pages « < 30 31 32 33 34 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 22:29
Forum Renault