DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Viteza reala / Viteza Gps ., Care e corecta?

mikemaniack
post 26 Aug 2008, 08:54
Post #1


Membru Maniac


Group: Members
Posts: 357
Joined: 8 April 08
From: Bucuresti




Nu stiu daca s-a mai discutat, asa ca mai intreb odata :
Care e viteaza corecta, cea de pe GPS sau cea de vitezometru.Eu cred ca e ceea de pe gps si cei care au testat sa imi zica la urmatoarele viteze afisate pe board ce viteza au pe gps:
60km/h (board); 52 GPS
75km/h (board); 60 GPS
140km/h (board); 133 GPS


--------------------
BMW 320D TOURING
EX SOLENZA CLIMA 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lostboy
post 26 Aug 2008, 09:02
Post #2


Finding my way!


Group: Members
Posts: 3.261
Joined: 17 May 06




Viteza de pe gps este cea reală. Vitezometrul arată mai mult.

This post has been edited by Lostboy: 26 Aug 2008, 09:03


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 26 Aug 2008, 09:07
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




S-a discutat de zeci de ori ! Solenza cu 165/65/14 are eroare 8 % . Cu 175/65/14 este de 5% .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 26 Aug 2008, 09:07
Post #4


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




In primul rand se numeste bord si nu board. In al doilea rand, daca viteza nu e stabilizata nici aia de pe GPS nu e prea precisa.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 26 Aug 2008, 09:35
Post #5


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




E valabil pentru toate masinile, nu numai pentru SLZ.
Viteza indicata pe bord (vitezometru) este mai mare decat viteza reala. Diferentele (in valoare absoluta) cresc cu cresterea vitezei.

Eu ma intreb de ce oare este prezenta aceasta "eroare". Chiar nu sunt in stare producatorii sa le calibreze calumea? Si atunci de ce eroarea e doar intr-un sens? O explicatie ar fi aceea ca (psihologic) ii satisface mai bine pe clienti, de asemenea e posibil sa fie asa si pentru a face sa nu se depaseasca asa usor viteza legala (vezi ca ai 55 pe bord, reduci la 50, dar de fapt tu nu depasisei viteza legala).
De remarcat ca eroarea (mai mica sau mai mare) e prezenta la toate masinile, valoarea erorii poate varia daca mai sunt si alte cauze cum ar fi cauciucuri de alta dimensiune, presiune insuficienta, etc

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lostboy
post 26 Aug 2008, 09:39
Post #6


Finding my way!


Group: Members
Posts: 3.261
Joined: 17 May 06




QUOTE(Andy_ACS @ 26 Aug 2008, 10:35)
....pentru a face sa nu se depaseasca asa usor viteza legala (vezi ca ai 55 pe bord, reduci la 50, dar de fapt tu nu depasisei viteza legala).
....
*



Eu merg liniștit și atunci când vitezometrul arată 60km/h.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutctn
post 26 Aug 2008, 10:04
Post #7


Membru cu TDI


Group: Members
Posts: 1.373
Joined: 20 November 04
From: Bucuresti




La toate arata mai mult decat e real intr-o masura mai mare sau mai mica de la masina la masina. Nu ai ce sa-i faci. Acum ceva vreme discutam cu un amic despre masina lui (Seat Cupra) cum ca vezi Doamne' a mers el cu 200 km/h si ii arata pe GPS portabil tot 200 km/h si ca la el numai de la 200 km/h in sus incepe sa arate gresit pe bord. Asa si marmota ce facea? Adica la toate arata eronat mai putin la Cupra.


--------------------
Dacia 1310 1998
Skoda Superb Elegance
People who say it cannot be done, should not interrupt those who are doing it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fantomas
post 26 Aug 2008, 11:14
Post #8


Nesuferit


Group: Members
Posts: 186
Joined: 27 February 08
From: Bucuresti




o solutie simpla si fara complicatii sau dureri de cap ... este una foarte simpla smile.gif
daca ai un prieten sau o cunostinta care lucreaza la rutiera intr`o functie mai inalta, roaga`l frumos sa trimita un echipaj sa puna radarul si tu sa rulezi pe langa el cu diferite viteze si apoi te duci sa vizionezi inregistrarea smile.gif
un amic de al meu a incercat ... are un seat leon 2008 ... si la 60km/h ... pe radar ii arata 57 mandru.gif
si la 110km/h ... pe radar 106

acum nu stiu cum este la solenzele noastre dar ... garantez ca poti sa treci linistit cu 65km/h (in localitate) pe langa radar ca nu o sa te opreasca yupy.gif

This post has been edited by Fantomas: 26 Aug 2008, 11:17


--------------------
Dacia Solenza 2003-2004 - B 86 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 26 Aug 2008, 11:21
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Si radarul are o eroare de maxim 10 km/h ... asa ca nu rezolvi nimic nici cu acea detectare de la radar ! radmasa.gif

Ionut - Cupra chiar e masina , asa ca eroarea poate fi mica , de genul 3 % , asa ca , chiar nu mai conteaza . Nu este nimic extraordinar sa mergi cu o Cupra la 200 , de la 250 in sus mai discutam icon_mrgreen.gif . Eu am mers intr-o Octavia RS si te simteai intr-o alta dimensiune biggrin.gif .

This post has been edited by marius80_eugen: 26 Aug 2008, 11:23


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fantomas
post 26 Aug 2008, 11:27
Post #10


Nesuferit


Group: Members
Posts: 186
Joined: 27 February 08
From: Bucuresti




QUOTE(marius80_eugen @ 26 Aug 2008, 11:21)
Si radarul are o eroare de maxim 10 km/h ... asa ca nu rezolvi nimic nici cu acea detectare de la radar ! radmasa.gif
*



mai informeaza`te draga mariusica ... tu chiar nu gandesti ce spui ? radmasa.gif
daca radarul ar avea o eroare de 10km/h ... atunci cand te i`a radarul cu 61 ce inseamna ? ca tu defapt aveai 71 ?
hai sa fim seriosi ... eu zic sa te duci sa te documentezi ... si pt cultura ta generala eroare accea de care zici tu ... exista dar nu este mai mare de +- 2km/h


--------------------
Dacia Solenza 2003-2004 - B 86 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mikemaniack
post 26 Aug 2008, 11:38
Post #11


Membru Maniac


Group: Members
Posts: 357
Joined: 8 April 08
From: Bucuresti




eu mi-am luat amenda anul asta in martie cu 62 km/h in localitate si pe board eu stiu ca nu depasisem 60-65.Referitor la treaba asta: Dupa ce viteza te ia radarul dupa cea de pe board sau dupa cea "reala" de pe gps?


--------------------
BMW 320D TOURING
EX SOLENZA CLIMA 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
logan1.5dci
post 26 Aug 2008, 11:40
Post #12


Nu Există Informații


Group: Members
Posts: 881
Joined: 29 September 05
From: Dobrogea




QUOTE(mikemaniack @ 26 Aug 2008, 12:38)
Dupa ce viteza te ia radarul dupa cea de pe board sau dupa cea "reala" de pe gps?
*


wacko.gif (= ma ia ameteala de la ce spui)
Gandesti? Dupa viteza pe care o inregistreaza radarul, care o omologat si verificat de metrologie.

This post has been edited by logan1.5dci: 26 Aug 2008, 11:52


--------------------
Nu Există Informații Nu Există Informații Nu Există Informații - Nu Există Informații
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mikemaniack
post 26 Aug 2008, 11:46
Post #13


Membru Maniac


Group: Members
Posts: 357
Joined: 8 April 08
From: Bucuresti




stiu ca e bord nu stiu de ce am scris board. tongue.gif

ce raspuns e ala wacko.gif ?


--------------------
BMW 320D TOURING
EX SOLENZA CLIMA 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutctn
post 26 Aug 2008, 12:25
Post #14


Membru cu TDI


Group: Members
Posts: 1.373
Joined: 20 November 04
From: Bucuresti




QUOTE(marius80_eugen @ 26 Aug 2008, 12:21)
Si radarul are o eroare de maxim 10 km/h ... asa ca nu rezolvi nimic nici cu acea detectare de la radar ! radmasa.gif

Ionut - Cupra chiar e masina , asa ca eroarea poate fi mica , de genul 3 % , asa ca , chiar nu mai conteaza . Nu este nimic extraordinar sa mergi cu o Cupra la 200 , de la 250 in sus mai discutam  icon_mrgreen.gif . Eu am mers intr-o Octavia RS si te simteai intr-o alta dimensiune biggrin.gif .
*


La chestiune - am mers si eu cu Leon Cupra si este impresionant intr-adevar (6.2 sec pana la 100 km/h; motor 2L si 240 CP si viteza limitata electronic la 250 km/h) dar ce te face sa crezi ca foloseste alt sistem fata de Leon-ul de serie in ceea ce priveste viteza inregistrata pe bord? Mai ales ca foloseste majoritatea sistemelor de la Leon-ul normal. Este si normal pentru ca altfel ar fi fost o masina mult mai scumpa daca ar fi fost dezvoltata separat.
Ai impresia ca la Octavia RS sunt folosite alte sisteme fata de Octavia normala? Cred ca majoritatea sistemelor sunt pastrate si sunt inlocuite/modificate cele ce tin de caracterul sportiv ala masinii. Asa ca nu cred ca la Octavia RS arata mai "corect" viteza reala decat la Octavia normala si situatia este similara pentru Leon.

This post has been edited by ionutctn: 26 Aug 2008, 13:08


--------------------
Dacia 1310 1998
Skoda Superb Elegance
People who say it cannot be done, should not interrupt those who are doing it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
logan1.5dci
post 26 Aug 2008, 12:40
Post #15


Nu Există Informații


Group: Members
Posts: 881
Joined: 29 September 05
From: Dobrogea




QUOTE(marius80_eugen @ 26 Aug 2008, 12:21)
Si radarul are o eroare de maxim 10 km/h ...
*





Ai auzit ceva, mai mariusica, dar nu ai auzit bine, asa apar barfele bomba.

Radarul indica cum indica, dar politistul (lasa) socoteste o toleranta de 10 km/ora .


This post has been edited by logan1.5dci: 26 Aug 2008, 13:53


--------------------
Nu Există Informații Nu Există Informații Nu Există Informații - Nu Există Informații
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GabyT
post 26 Aug 2008, 13:24
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 641
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




Pentru a fi rigurosi, "toleranta" de care vorbesti nu o lasa nea' politistul, ci e de la lege permisa evil5.gif

On topic : si cu anvelopele de 185/60 R14, diferentele intre indicatiile bordului de la Solenza si cele ale gps-ului sunt apropiate cu cele amintite de initiatorul topicului (la 60 -bord / 53-54 gps); aproximativ la fel este si in cazul Loganului si putin mai exactacte (mai ales la viteze >100 km/h) la Clio.

Gps-ul (in cazul in care se merge cu viteza constanta) are si el o eroare, dar este neglijabila; exista din cate am citit in testele auto, aparatura speciala care determina (tot cu ajutorul satelitilor biggrin.gif ) cu exactitate viteza de deplasare.

This post has been edited by GabyT: 26 Aug 2008, 13:26


--------------------
Dacia Solenza Scala / 2003
Dacia Logan Laureat Plus / 2006
Renault Clio 3 / 2006
MIO C520
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 26 Aug 2008, 17:20
Post #17


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Corect, numai ca scula aia costa 20 000 de euro fata de 200 de euro cat costa GPS-ul tau.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Asi
post 26 Aug 2008, 17:59
Post #18


Camaro SS


Group: Members
Posts: 930
Joined: 24 July 05
From: Bucuresti




tocma am testat pe mitsubishi.. la 100km/h (bord), aveam 99km/h gps (garmin gpsmap60csx).. eu am ramas surprins un pic, banuiam sa fie mai putin o idee..


--------------------
Mitsubishi/Mercedes Carisma/B-class 2003 1.9 DI-D/2007 200CDI - B 79 ASI/Bxxx
"Cei care au puterea de a constrange n-au nevoie sa recurga la judeacata" (Thucydides, 1, 77, 2)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 26 Aug 2008, 20:59
Post #19


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Pentru cei care nu au apucat actul I din discutiile cu erori de vitezometre si prevederi legale:
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=28760


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 27 Aug 2008, 09:09
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(Fantomas @ 26 Aug 2008, 11:27)
mai informeaza`te draga mariusica ... tu chiar nu gandesti ce spui ? radmasa.gif 
daca radarul ar avea o eroare de 10km/h ... atunci cand te i`a radarul cu 61 ce inseamna ? ca tu defapt aveai 71 ?
hai sa fim seriosi ... eu zic sa te duci sa te documentezi ... si pt cultura ta generala  eroare accea de care zici tu ... exista dar nu este mai mare de +- 2km/h
*



Pustiu termina cu diminutivele si nu ma mai lua ca nu gandesc !

Si radarul are o eroare si va dati seama , ca acea eroare creste odata cu viteza . Este f adevarat ca si politistul prin lege trebuie sa-ti acorde cei 10 km/h ca marja de eroare . Nu INSEAMNA nimic daca te ia radarul cu 71 , ci inseamna ca tu nu aveai de ce sa ai 71 daca limita era 60 !
Eroarea radarului este mult mai mare de 2 km/h ! Sa nu uitam ca radarul necesita un interval de timp sa se calibreze pe fiecare masina in parte pentru a putea detecta cu o exactitate mai mare viteza corecta a acesteia . I
ar eroarea asta de +- 2 km/h este de la tine din burta , asa ca prefer sa nu mi-o includ in cultura mea generala !

QUOTE(ionutctn @ 26 Aug 2008, 12:25)
La chestiune - am mers si eu cu Leon Cupra si este impresionant intr-adevar (6.2 sec pana la 100 km/h; motor 2L si 240 CP si viteza limitata electronic la 250 km/h) dar ce te face sa crezi ca foloseste alt sistem fata de Leon-ul de serie in ceea ce priveste viteza inregistrata pe bord? Mai ales ca foloseste majoritatea sistemelor de la Leon-ul normal. Este si normal pentru ca altfel ar fi fost o masina mult mai scumpa daca ar fi fost dezvoltata separat.
Ai impresia ca la Octavia RS sunt folosite alte sisteme fata de Octavia normala? Cred ca majoritatea sistemelor sunt pastrate si sunt inlocuite/modificate cele ce tin de caracterul sportiv ala masinii. Asa ca nu cred ca la Octavia RS arata mai "corect" viteza reala decat la Octavia normala si situatia este similara pentru Leon.
*



Ce te face sa crezi ca Octavia normala ar avea o eroare mare de kilometraj ? Apoi sa nu uitam ca odata cu cresterea puterii sunt si alte cutii de viteza , alte jante si cauciucuri si implicit alte marje de eroare .

QUOTE(logan1.5dci @ 26 Aug 2008, 12:40)
Ai auzit ceva, mai mariusica, dar nu ai auzit bine, asa apar barfele bomba.

Radarul indica cum indica, dar politistul (lasa) socoteste o toleranta de 10 km/ora .
*



Te mananca si pe tine , sau crezi ca daca un nesimtit imi spune asa trebuie sa fii tu al doilea ?

QUOTE(GabyT @ 26 Aug 2008, 13:24)
Pentru a fi rigurosi, "toleranta" de care vorbesti nu o lasa nea' politistul, ci e de la lege permisa  evil5.gif 

On topic : si cu anvelopele de 185/60 R14, diferentele intre indicatiile bordului de la Solenza si cele ale gps-ului sunt apropiate cu cele amintite de initiatorul topicului (la 60 -bord / 53-54 gps); aproximativ la fel este si in cazul Loganului si putin mai exactacte (mai ales la viteze >100 km/h) la Clio.

Gps-ul (in cazul in care se merge cu viteza constanta) are si el o eroare, dar este neglijabila; exista din cate am citit in testele auto, aparatura speciala care determina (tot cu ajutorul satelitilor  biggrin.gif ) cu exactitate viteza de deplasare.
*



Clio are 175/65/14 , deci normal sa indice mai aproape de realitate , avand o eroare de aprox 4-5% .

GPS-ul are o eroare in functie de cati sateliti are detectati in momentul masuratorilor . Cu peste 5 sateliti eroare este de 5 m la mine ( am un ASUS cu antena externa ) , asa ca nu o consider de luat in calcul , mai ales daca merg peste 30 sec constant ! Cu cat cresti rata de refresh a GPS-ului , cu atat creste precizia si consuma mai mult din baterie , dar fiind conectat la alimentare , consumul nu ar fi o probl .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GabyT
post 27 Aug 2008, 17:00
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 641
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




In primul rand Clio-ul vine din fabrica cu anvelope 175/65 R15. (evident ma refer la cel din semnatura)

In al doilea rand nu inteleg de unde ai tras tu concluzia ca utilizand dimensiunea 175/65/14 este "normal sa indice mai aproape de realitate , avand o eroare de aprox 4-5%". blink.gif Probabil deti date pe care noi muritorii de rand nu le avem... nedumerire.gif

Faptul ca unele masini indica mai exact viteza decat altele (in conditiile utilizarii anvelopelor trecute in talon) este determinat atat de modul de setare / calitatea instrumentelor de bord, cat si de uzura anvelopei.

Banuiesc ca "instrumentarul" de bord de la Clio este mai rasarit decat cel de pe Logan si de aceea este mai aproape de adevar (fac abstractie de Solenza pe care am anvelope mai mari decat cele "de fabrica"; cu toate astea eroarea este aceasi cu cea a Loganului)

This post has been edited by GabyT: 27 Aug 2008, 17:01


--------------------
Dacia Solenza Scala / 2003
Dacia Logan Laureat Plus / 2006
Renault Clio 3 / 2006
MIO C520
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Amedeus
post 27 Aug 2008, 18:04
Post #22


Membru cu Logan


Group: Members
Posts: 1.907
Joined: 13 December 04
From: TM




Singura masina ce am condus-o si arata exact aceasi viteza cu un GPS Mio C720 a fost Opel Antara. La 100 km/h (pe bord) am cuplat tempomatul si pe GPS arata 99-100 km/h. Cauciucuri originale (225/65 R 17, daca-mi aduc bine aminte unsure.gif )


--------------------
Renault Megane Sedan IV Tce 116 2019 Business
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 29 Aug 2008, 20:16
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(GabyT @ 27 Aug 2008, 17:00)
In primul rand Clio-ul vine din fabrica cu anvelope 175/65 R15. (evident ma refer la cel din semnatura)

In al doilea rand nu inteleg de unde ai tras tu concluzia ca utilizand dimensiunea 175/65/14 este "normal sa indice mai aproape de realitate , avand o eroare de aprox 4-5%".   blink.gif  Probabil deti date pe care noi muritorii de rand nu le avem...  nedumerire.gif
Faptul ca unele masini indica mai exact viteza decat altele (in conditiile utilizarii anvelopelor trecute in talon) este determinat atat de modul de setare / calitatea instrumentelor de bord, cat si de uzura anvelopei.
Banuiesc ca "instrumentarul" de bord de la Clio este mai rasarit decat cel de pe Logan si de aceea este mai aproape de adevar (fac abstractie de Solenza pe care am anvelope mai mari decat cele "de fabrica"; cu toate astea eroarea este aceasi cu cea a Loganului)
*



1. Eu vb de Clio Symbol 1 si 2 , NU Clio 3 ! 3-ul nu are nimic de-a face cu SLZ , fiind f mari diferentele .
2. anvelopele stock solenza Europa - Clima sunt 165/70/13 , la Scala sunt 165/65/14 , adica putin mai mari . Eu am acum 175/65/14 , adica putin si mai mari . Cu cat cresti diametrul rotii , cu atat viteza masinii se apropie de viteza reala !
Daca la 165/65/14 aveam eroare de 8 % , acum la 175/65/14 am o eroare intre 4-5 % .
La Clio Symbol 2 , avand 175/65/14 cauciucurile , are eroare aproximativa cat am si eu in momentul asta , iar Loganul fiind cu anvelopele stock , normal ca are acea marja mai mare .
3. Am masurat acele erori si la 165/65/14 si la 175/65/14 si pe un Logan pana la mare si inapoi , mergand cu GPS-ul si detectorul meu . Deci da , am mai multe date decat voi , "muritorii de rand " .
4. lasa uzura anvelopei , presiunea si "burta" pe care o face ... ca nu are rost sa te iei de fleacuri , astea sunt "variabile" de la masina la masina .

Amedeus - masinile de generatie mai noua , cu cat au mai multe optiuni , cu atat sunt si mai puternice si , cu cat te apropii de varful de gama , cu atat rotile sunt mai mari , apropiindu-se de maximul care-l poate accepta acea masina pe ea . Daca ai fi luat una cu roti pe 16 , as face pariu ca acea eroare era la 1-2 % . Oricum , eu nu am incredere in nici un Mio , facand multe comparatii cu GPS-urile prietenilor si ale partenerilor de calatorii . Daca ai pus maisna pe tempomat , sa stii ca ea are o marja de ~ 5 - 7 km in care se poate incadra pentru a mentine viteza constanta , deci cred ca mai exact era la picior , tu simtind cum tii si cat apesi pedala pt aprox 30 sec , cat ai fi facut masuratoarea cu GPS-ul .

This post has been edited by marius80_eugen: 29 Aug 2008, 20:23


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Amedeus
post 29 Aug 2008, 21:28
Post #24


Membru cu Logan


Group: Members
Posts: 1.907
Joined: 13 December 04
From: TM




QUOTE(marius80_eugen @ 29 Aug 2008, 21:16)
Daca ai pus maisna pe tempomat , sa stii ca ea are o marja de ~ 5 - 7 km in care se poate incadra pentru a mentine viteza constanta , deci cred ca mai exact era la picior , tu simtind cum tii si cat apesi pedala pt aprox 30 sec , cat ai fi facut masuratoarea cu GPS-ul .
*



Eram pe o sectiune plana a autostrazii M1 din Ungaria (intre Budapesta si granita cu Austria) si tempomatul reusea sa tina viteza foarte constanta, pe o perioada relativ lunga de timp (si drumul era gol). Acul vitezometrului parea practic batut in cuie (in dreptul liniei de 100). biggrin.gif . Atunci am inceput sa ma uit la viteza aratata de MIO care nu arata variatii mai mari de +/- 1km/h (99-101).
Pe Logan, fata de GPS arata cu 6-7 km/h in plus. (la 100 pe bord---93 pe GPS). Am avut posibilitatea sa incerc si in Germania (unde nu e limita de viteza pe autostrada) si se pastra aceasta valoare (170 pe bord---163 pe GPS). Luni plec din nou in Austria si Germania si fac masuratori noi (sper sa am si niste poze la intoarcere smile.gif )

This post has been edited by Amedeus: 29 Aug 2008, 21:31


--------------------
Renault Megane Sedan IV Tce 116 2019 Business
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GabyT
post 30 Aug 2008, 09:20
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 641
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(marius80_eugen @ 29 Aug 2008, 20:16)
....
2. anvelopele stock solenza Europa - Clima sunt 165/70/13 , la Scala sunt 165/65/14 , adica putin mai mari . Eu am acum 175/65/14 , adica putin si mai mari . Cu cat cresti diametrul rotii , cu atat viteza masinii se apropie de viteza reala !
Daca la 165/65/14 aveam eroare de 8 % , acum la 175/65/14 am o eroare intre 4-5 % .
...
3. Am masurat acele erori si la 165/65/14 si la 175/65/14 si pe un Logan pana la mare si inapoi , mergand cu GPS-ul si detectorul meu . Deci da , am mai multe date decat voi , "muritorii de rand " .
...
*



Conform teoriei de mai sus ar insemna ca eroarea in cazul Loganului ar fi mult mai mica, pentru ca are diametrul cel mai mare al rotii (anvelope de 185/65 R15) -mai mare chiar si fata de Clio 3. nedumerire.gif
Eu nu pot sa confirm acest lucru -atat Loganul (185/65 R15) cat si Solenza (185/60 R14) inregistreaza erori foarte apropiate. Sa fie setate in mod diferit traductoarele de viteza ? nedumerire.gif

Daca vrei neaaparat sa contrazici si sa arati ca informatiile postate de tine provin din "teste", afla ca si altii au posibilitatea de a efectua asemenea verificari. Probabil in cazul "muritorilor de rand" satelitii "minte" si cu siguranta nu putem sa ridicam pretentii referitoare la calitatea "materialului" de test intrucat Solenza ta stim cu toti ca este una "speciala" bla bla bla.gif

Adevarul este ca da, daca ai "masurat acele erori ... mergand cu ... detectorul" ai mult mai multe date decat noi radmasa.gif si imi cer scuze pe aceasta cale ca mi-am permis sa te contrazic. ph34r.gif

This post has been edited by GabyT: 30 Aug 2008, 14:12


--------------------
Dacia Solenza Scala / 2003
Dacia Logan Laureat Plus / 2006
Renault Clio 3 / 2006
MIO C520
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 30 Aug 2008, 14:05
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Este normal ca acele traductoare de viteza sa fie diferite , asa cum diferite sunt si cutiile de viteza ale celor doua masini . Dar ideea nu vine de la faptul ca Loganul are roata mai mare ... oricum nu mai conteaza ... fiecare intelege ce vrea .
Am precizat ca atunci pe Logan am mers cu GPS-ul si detectorul , fiind luate de pe masina mea si atat , NU ca am facut masuratori cu detectorul de radar , cum se spune prin alt topic legat de detectoare .
Incepi sa rastalmacesti ceea ce spun , devii off-topic si neinteresant . Nu mai esti in stare sa aduci argumente si dovezi , ci doar mistouri ieftine si atacuri adresate mie si masinii mele .

Ai dreptate klaus , nu traductoarele sunt altele , ci raportul !

This post has been edited by marius80_eugen: 30 Aug 2008, 19:05


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 30 Aug 2008, 15:54
Post #27


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(marius80_eugen @ 30 Aug 2008, 15:05)
Este normal ca acele traductoare de viteza sa fie diferite
*

blink.gif
Poate o fi normal de ex sa fie diferit raportul de la rotita tahimetrului, poate stie uce injectie/CB cati metri sunt la un anumit numar impulsuri de pe traductor etc.
Parca vazusem eu printr-un program d-asta de la renault in care setezi dimensiunile rotilor ca sa stie viteza cu care merge (pentru cruise control de ex).
Da chiar sa schimbi traductoarele cand schimbi rotile sau schimbi cutia pe alta masina e cam neeconomic si usor anormal, parerea mea.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Amedeus
post 2 Sep 2008, 13:44
Post #28


Membru cu Logan


Group: Members
Posts: 1.907
Joined: 13 December 04
From: TM




Poza promisa: resize.jpg ( Size: 545.4k ) Number of downloads: 267


--------------------
Renault Megane Sedan IV Tce 116 2019 Business
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theundertaker
post 27 Oct 2008, 14:16
Post #29


welcome to hell


Group: Members
Posts: 80
Joined: 17 October 08
From: Death Valley




QUOTE(Fantomas @ 26 Aug 2008, 11:14)
o solutie simpla si fara complicatii sau dureri de cap ... este una foarte simpla smile.gif
daca ai un prieten sau o cunostinta care lucreaza la rutiera intr`o functie mai inalta, roaga`l frumos sa trimita un echipaj sa  puna radarul si tu sa rulezi pe langa el cu diferite viteze si apoi te duci sa vizionezi inregistrarea smile.gif
un amic de al meu a incercat ... are un seat leon 2008 ... si la 60km/h ... pe radar ii arata 57  mandru.gif
si la 110km/h ... pe radar 106

acum nu stiu cum este la solenzele noastre dar ... garantez ca poti sa treci linistit cu 65km/h (in localitate) pe langa radar ca nu o sa te opreasca  yupy.gif
*





stai linistit ca eu mergeam cu 60 km/h in localitate si m-a luat radarul cu 62 km/h, am muscat o amenda de 60 lei in 48 de ore. s-a intamplat in localitatea Zam judetul Hunedoara. N-aveam cum sa-i demonstraz ca mergeam cu 60. Deci, sunt radare care te prind si la vitezele astea "mai mici".


--------------------
BMW 750i 2010
FERRARI F430/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 27 Oct 2008, 14:41
Post #30


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




Si nu era limitare la 50Km/h ... ?


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 09:25
Forum Renault