DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Folclor?, Despre asa-zisa "subturare"

cristi.r
post 8 Apr 2007, 18:02
Post #61


Membru ... din cand in cand


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 14 March 06




Hai, ma, ainștaine, dacă nici tu nu vii cu formule, care ești persecutat sistematic de Stoicescu ... dezleagă misterul ăsta o dată ca să plecăm acasă ... huh ...


--------------------
megane diesel 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DomnulK
post 8 Apr 2007, 19:22
Post #62


ex kAndrei


Group: Members
Posts: 1.403
Joined: 7 September 03
From: Bucuresti




poate va ajuta acest material in gasirea concluziei! undeva scrie despre turatia optima<daca nu ma insel> !Attached File  evolutiasistemelor.pdf ( 673.45k ) Number of downloads: 212




Attached File  398AT210.pdf ( 1.14mb ) Number of downloads: 161


This post has been edited by kAndrei: 8 Apr 2007, 19:41


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.6 MPI 2004
Asfalt Uscat!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 8 Apr 2007, 20:01
Post #63


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




@cristi.r: daca t-am dat impresia ca te retin pe aici, imi cer scuze. N-am dorit asta, poti sa pleci acasa asa cum ti-ai manifestat dorinta, multumim pentru contributii.

@einstein, @ceilalti (in afara desigur de cristi.r, care vrea acasa): asa cum bine observa einstein, exista doua (sau mai multe) intrebari paralele:

1. cea la care m-am referit initial: functionarea in regim cvasistationar, la sarcini partiale. Cu referire la acest regim apar ocazional (dar cu regularitate) avertismente de genul "o sa strici motorul".

2. marirea sarcinii (functionarea pe caracteristica exterioara). Deoarece asemenea regimuri au o pondere relativ mica in totalul timpului de functionare (mai popular: majoritatea timpului NU depasesti, si nu urci pe Transfagarasan) mi-am permis sa le neglijez.

Pentru clarificare: am dorit o discutie __argumentata inginereste__ despre ce se intimpla in regimul mentionat la punctul 1. Dar ma vad silit sa constat cu oarecare tristete ca un astfel de demers e aprape imposibil.

Va multumesc.


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 9 Apr 2007, 09:29
Post #64


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.997
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Prin cursurile mele de motoare nu zicea nimeni ca functionarea la sarcini partiale si turatii mici (punctul 1) ar fi daunatoare in vreun fel. Atentie insa, daca rezistentele la arborele cotit sunt aproape egale cu cuplul motor dezvoltat in acel moment (motor e aproape sa fie "ingenuncheat"), atunci apar probleme.
Pe de alta parte, intervine alta problema. La o anumita turatie si sarcina a motorului, avem un anumit cuplu motor disponibil la roata. Acest cuplu e de obicei mai mare sau egal cu suma rezistentelor la inaintare reduse la roata (daca e mai mic scade turatia). Ei bine, acest cuplu motor e sanatos sa fie sensibil mai mare decat decat rezistentele la inaintare , din motive de dinamica a vehiculului (si sunt destul de sigur ca mareste si durata de viata a motorului).


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 9 Apr 2007, 14:07
Post #65


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Dar majoritatea motoarelor au disponibil peste 90% din cuplu inca de la 2000 de rpm. Iar suma aia a rezistentelor la inaintare creste pe masura ce urci cu viteza. Asadar e mai sanatos sa mergi cu 2000 rpm la 70 la ora decat cu 4000 la 140?


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 10 Apr 2007, 08:03
Post #66


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.997
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Pai daca tu dai de un deal la 2000 rpm si 70 la ora (si ai masina grea si motor mic, un MCV de 1,4 de exemplu), turatia o sa scada urgent spre o turatia la care motorul nu mai functioneaza stabil (incepe sa tremure), adica va fi "ingenuncheat" daca nu schimbi urgent treapta in jos.
Dar daca dai de acelasi deal la 4000 rpm, viteza masinii (si implicit turatia) va scadea, insa va ajunge spre zona unde motorul produce mai mult cuplu si o sa se ajunga la un echilibru, eventual si fara schimbare de treapta.
Un motor care merge la 3000-4000 rpm (adica mai sus decat regimul e cuplu maxim, dar mai jos decat cel de putere maxima) si are la arborele cotit un cuplu rezistent aproximativ egal cu cuplul motor dezvoltat e un motor foarte fericit. Majoritatea motoarelor stationare (generatoare, compresoare etc) functioneaza la regimuri de genul asta (ma refer la MAS, nu la MAC).
Nu stiu cine tot sustine ca e bine ca motorul sa stea la regimul de cuplu maxim. La acel regim eforturile unitare in piesele mecanismului motor (pistoane, bolturi, biele, arbore cotit) sunt maxime daca avem si un cuplu rezistent comparabil. Si in inginerie de obicei incarcarea mare insemna durata de viata mai mica.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thedragon
post 10 Apr 2007, 23:55
Post #67


Sange de modovean aka GALATI


Group: Members
Posts: 583
Joined: 4 February 07




sa imi explice si mie ca io is incepator ! si la cunostinte si la codus! care ar fi valorile de ` aur` cand trebuie schimbata viteza ! eu o schimb la 2600-2800 rpm ! daca are cineva de zis impotriva sau un sfat va rog nu ezitati


--------------------
dacia 1310 1989
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 11 Apr 2007, 00:08
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.589
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Am mai zis de tspe mii de ori ca, cuplul difera in functie de treapta de viteza selectata si nu prea are nici o legatura cu graficele de cuplu maxim prezente pe toate drumurile. Si sunt putini care au inteles asta.
Ce am inteles eu din discutiile de aici:
Daca vrei sa mentii o masina in miscare rectilinie constanta, pe un drum drept, ai nevoie de un anumit cuplu la o anumita viteza. Daca mai creste sarcina pe masina, trebuie crescut cuplul motor, ceea ce se realizeaza prin retrogradarea intr-o treapta inferioara. La fel, daca avem de urcat un deal. Daca vom cobori o vale, vom avea nevoie de un cuplu mai mic, in acest caz putem trece intr-o treapta de viteza superioara, pentru a mentine o turatie cat mai mica la motor, n-are rost ca motorul sa genereze cuplu inutil. La fel, daca scadem sarcina pe masina.
O masina poate functiona normal cu a 5-a la 70 la ora, daca e doar soferul in ea si are un motor suficient de puternic incat sa nu se chinuie motorul, in schimb, daca o umplem cu 5 persoane+bagaje, motorul va functiona subturat in acest regim, deoarece va avea tendinta sa scada turatia, neavand suficient cuplu ca sa mentina motorul la acest regim. Soferul, ca sa compenseze acest neajuns, va strivi pedala de acceleratie, bagand mai mult carburant in cilindri, dar, cum turatia este scazuta, va intra doar un volum limitat de aer. Crescand cantitatea de carburant in piston, la un volum constant de aer, amestecul carburant va arde incomplet, exact ca o lumanare cu fitil prea lung, care scoate fum negru. Fumul negru reprezinta carburantul ars incomplet, care este aruncat inutil pe esapament, fara a aduce un avantaj. Cu asta rezum subturarea.
Mersul normal. Motorul este peste pragul de turatie la care sa aiba combustibil nears, amestecut de carburant este bun in cilindru, arderea se face folosind tot carburantul. Aici vorbim de un consum minim pe acel palier de turatie si viteza.
Supraturare. Motorul se afla intr-o treapta de viteza inferioara si per total este dezvoltat un cuplu motor mult mai mult decat este necesar pentru mentinerea masinii la un regim constant, de exemplu in treapta a 4-a la 90-100 km/h, sau a 4-a la 130, etc. Aici este un exces de aer, carburantul va arde complet, dar, pentru a dezvolta un cuplu mai mare, este necesar mai mult carburant, ceea ce va duce la un consum mai mare.
La un mers constant, daca combustibilul este ars complet iar consumul este minim, vorbim de un mers normal. Cand avem de facut o depasire, avem nevoie de cuplu suplimentar, asa ca retrogradam si ducem motorul in turatii suplimentare, pentru a obtine o crestere rapida de viteza. Cresterea de viteza o putem obtine si pastrand aceeasi treapta de viteza, dar mult mai lent, deoarece nu avem cuplu suficient.

Cam astea sunt concluziile mele despre relatia dintre cuplu si regimul adecvat de turatie, daca nu s-a inteles, caut sa explic mai clar, nu m-am priceput prea bine.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 11 Apr 2007, 10:02
Post #69


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.514
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




Văd că nimeni nu a făcut ceea ce trebuia să se facă încă de la început, adică să se definească subturarea.
După ce ne punem de acord cu ce înseamnă subturarea putem răspunde la întrebarea privind efectele ei asupra motorului, fie Otto sau Diesel, aspirat sau supraalimentat.


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 11 Apr 2007, 12:38
Post #70


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.997
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Bine zis DFA. As mai vrea sa clarific ceva insa, pedala de acceleratie dicteaza sarcina motorului, nu turatia acestuia. Turatia rezulta din diferenta intre cuplul motor si cuplul rezistent redus la arborele cotit. Cand cele 2 sunt egale, turatia e constanta. Daca cuplul motor e mai mare, turatia creste si invers.
La MAC, cum a zis si Laurentziu, sarcinile mari si turatiile mici duc la formare de fum negru.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 11 Apr 2007, 13:32
Post #71


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.514
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




Ce am găsit scris de mine privind subturarea (încercări de definiție și alte explicații):

QUOTE(http://www.daciaclub.ro/index.php?act=ST&f=34&t=67166&hl=subtur*&view=findpost&p=839652)
Subturarea nu se cuantifică în turații absolute, ci este un raport dintre sarcină și turație, adică: subturare = necorelarea de către șofer a turației motorului la sarcina motorului!

Sarcină mare - turație mică = subturare (necesită retrogradare)
Sarcină mică - turație mică = normal (dar necesită retrogradare la accelerare)
Sarcină mare - turație mare = normal


QUOTE(http://www.daciaclub.ro/index.php?act=ST&f=29&t=51353&hl=subtur*&view=findpost&p=686738)
Subturarea nu se referă la o turație anume!

Cei care spuneți că nu ai voie să mergi sub nu știu câte mii de RPM habar nu aveți ce înseamnă subturare!
Subturarea, în ciuda numelui are prea puțină legătură cu turațiile, cu valoarea lor absolută (1.500, 1.800 sau mai știu eu ce cifră vreți voi), dar are foarte multă legătura cu raportul dintre sarcina motorului și turația la care se află el în momentul în care apare sarcina.
Cu cât sarcina este mai mare la o turație a motorului care nu se înscrie pe curba de cuplu care să asigure învingerea sarcinii respective, cu atât gradul de subturare este mai mare. Ca atare, subturarea poate avea loc la orice turație, singura situație când gradul de subturare este foarte mic are loc la treptele de viteză mici (1-a, la plecarea de pe loc).

Chiar și când turezi/accelerezi motorul pe loc se produce o mică subturare, în ciuda faptului că motorul nu este cuplat la trenul de rulare, deci are o sarcină mică - doar pe el însuși!

Așa că nu mai vehiculați cifre din astea magice, de xxxx RPM, că nu au nici o legătură cu realitatea, nu faceți decât să dezinformați, nu prin folosirea motorului peste o anumită turație se evită subturarea, ci prin schimbarea judicioasă a treptelor de viteză în funcție de sarcina motorului.

Cu cât dorim să accelerăm mai mult (deci mărim sarcina) cu atât trebuie să retrogradăm treapta de viteză pentru a permite motorului să ruleze la o turație la care să aibă un cuplu suficient pentru a învinge sarcina (accelerarea) care i să dă.

Subturarea poate avea loc și la 1.000 și la 2.000 și la 3.000 rpm, oriunde și oricând dacă nu ajustăm corect turația motorului față de sarcina lui.

Studierea graficului de cuplu-turație al motorului pe care îl aveți vă poate da o idee despre cum trebuie să variați treapta de viteză pentru a asigura întotdeauna un raport optim între sarcina motorului și turația lui.


QUOTE(http://www.daciaclub.ro/index.php?act=ST&f=38&t=38949&hl=subtur*&view=findpost&p=490976)
Nu vă mai agitați atâta cu subturarea..., ea nu are loc sub o anumită turație, nu există nici o cifră magică (rpm) pe care trebuie să o atingi cu orice preț...

Subturare se consideră atunci când motorul are (i se cere) o sarcină mare la o turație mică și cuplu mic.

Acest regim de lucru trebuie evitat în special când motorul nu a ajuns la temperatura nominală de funcționare (când încă este rece sau doar parțial încălzit).

Subturarea are loc chiar și când stai pe loc și modifici brusc turația motorului din cea de relanti la xxxx rpm.

În privința fumului, motoarele scot fum atunci când sarcina lor se mărește și fumul este generat pe perioada de timp necesară motorului de a ajunge de la sarcina/turația inițială și sarcina/turația dorită-necesară.

Cantitatea de fum este dependentă de turație, la o turație joasă nici nu se observă.
Mitul că dacă rulezi cu motorul (diesel-turbo) la turații mici ți se va întâmpla ceva rău cu turbina din cauza fumului/funinginei este fals. Când motorul lucrează la turații mici gazele arse au temperaturi joase și conțin foarte puține produse ale arderii motorinei. Lucrurile stau exact invers la mărirea turației.

Dăunătoare pentru turbină sunt regimurile tranzitorii (subturarea reală a motorului), pentru că la trecerea de la o sarcină mică la una mare temperatura gazelor arse crește, la fel cum crește și cantitatea de funingine - care trece prin turbosuflantă și în timp îi afectează funcționarea.

Rularea cu o turație/viteză constantă, mică sau mare nu dăunează motorului și turbinei!!!

De aceea este important ca atunci când doriți să accelerați de la o viteză mică la una mare (nu de la 40 la 45Km/h....) să o faceți încet și nu brusc, deci fără să măriți sarcina motorului prea mult, ci gradual. Odată stabilizată turația/sarcina temperatura gazelor de eșapament se va stabiliza și ea, laolaltă cu cantitatea de funingine, care va fi mai mică decât cea emisă pe perioada cât motorul s-a aflat în faza de mărire a turației/sarcinii.

În concluzie, evitați regimurile tranzitorii prelungite (adică subturarea), accelerați gradual, nu brusc, mai ales când motorul este rece sau în curs de încălzire.
Acestea sunt importante pentru toate tipurile de motoare cu ardere internă, dar mai ales pentru cele diesel-turbo!


QUOTE(http://www.daciaclub.ro/index.php?act=ST&f=29&t=36872&hl=subtur*&view=findpost&p=469337)
Susțin și eu punctul de vedere al lui os, pentru că deși am căutat îndelung o asemenea recomandare de a nu subtura un turbodiesel și eventuale explicații de ce sub o anumită turație se întâmplă ceva negativ la motor/turbină/etc. și nu am găsit. Am citit manuale de utilizare, documentații de service și alte asemenea la diverse mărci și modele de mașini turbodiesel și nu am găsit nici o notă, cât de mică care să atenționeze posesorul despre un eventual pericol de uzură sau vreun defect probabil dacă se rulează cu turații scăzute.

Singurele "dovezi" sunt cele din gură în gură, fără nici o dovadă scrisă, ceva oficial, cum că la turații scăzute gazele de eșapament ar conține prea multe particule nearse (funingine/etc.) care s-ar depune pe palele turbosuflantei - lucru nedorit și care va conduce la defectarea ei în timp.

Din fericire, la turații scăzute motoarele turbodiesel folosesc foarte puțină motorină, motorul diesel lucrează în mod natural cu exces de aer și motorina are timp și oxigen destul să ardă cât se poate de complet. Lucrurile se întâmplă pe dos la turații mari, unde se injectează cantități mai mari și timpul de ardere se scurtează considerabil, șansele de a rămâne cu combustibil parțial ars sunt mai mari. De aceea veți observa fum negru/funingine în gazele de eșapament doar când turați bine de tot motorul, și nu la turații mici!!! Asta e realitatea și o puteți verifica și voi foarte ușor.

Mitul ăsta cu subturarea e rea probabil provine de la o calitate slabă a motorinei în trecut, când motoarele diesel erau foarte populare la mașinile de transport și lucrări, decât la autoturisme personale turbodiesel.
Timpul a trecut, acum mai bine de 50% dintre autoturisme în Europa sunt diesel și lucrurile s-au schimbat în bine de atunci.


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 12 Apr 2007, 12:35
Post #72


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




Stimati colegi,

scopul topicului pare sa fi fost atins: nu s-a putut gasi nici una din:
(1) o definitie clara pentru "subturare";
(2) o dovada ca (1) este in vreun fel daunatoare - nici n-are cum, cita vreme nu stim ce-i aia.

Prin urmare imi permit sa concluzionez:

Atita vreme cit motorul functioneaza stabil si are inca rezerva "suficienta" de putere nu e nici o problema sa functioneze chiar vreme indelungata in regim de turatie joasa. Dimpotriva, se pot obtine efecte benefice din punct de vedere al consumului si al durabilitatii.

"Subturarea" este in sensul de mai sus un mit.

Va multumesc pentru colaborare.


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 12 Apr 2007, 13:55
Post #73


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.589
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Da, dar subturarea se refera tocmai la un regim la care motorul nu are o rezerva suficienta de putere. Daca are acea rezerva, atunci nu mai vorbim de subturare.
Poate exista supraturare la 1500 rpm, cand schimbatorul e la punctul mort, adica n-are nici un rost sa functioneze la acel regim, dupa cum exista subturare la 2000 de ture in a 5-a, cu masina incarcata si la urcarea unui deal, cand e nevoie de o turatie mult mai mare sau o retrogradare.
De acord cu concluzia ca se poate rula vreme indelungata la turatii scazute dar DOAR ATATA TIMP CAT NU ESTE SOLICITAT MOTORUL. Cand este solicitat puternic la turatii scazute atunci vorbim de subturare.
Asa ca nu cred ca este un mit subturarea.
Ar mai fi un caz, si anume acela in care, oricat de mare ar fi turatia, motorul tot este solicitat peste limitele lui, aici putem spune ca este subturat la orice regim de turatie.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 13 Apr 2007, 10:28
Post #74


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.514
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




Subturarea poate fi definită ca încărcarea motorului cu o sarcină mai mare decât cea pe care o poate oferi motorul la turația din acel moment.
Subturarea poate apare la orice turație.
Pentru a servi acea sarcină, motorul trebuie turat mai mult, pentru ca puterea/cuplul dezvoltat să fie suficient pentru a "duce" acea sarcină fără consum mai mare de combustibil - lucru care duce la arderi incomplete, cu reziduuri care se depun în camera de ardere/cilindru/piston/turbină/catalizator/traseul de evacuare.
Subturarea are loc în perioada tranzitorie dintre momentul în care apare creșterea de sarcină și sfârșitul perioadei de creștere a turației motorului pentru a compensa creșterea sarcinii.
Subturarea poate fi prevenită prin menținerea unei turații suficient de mari unde puterea/cuplul dezvoltate de motor sunt suficiente pentru învingerea sarcinii la care este supus fără un consum mai mare de combustibil (cu toate efectele negative).


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 13 Apr 2007, 12:52
Post #75


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.589
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




FOARTE CORECT ! up.gif


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th May 2024 - 06:02
Forum Renault