DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> De la 3 prezoane la 5 prezoane

Ov
post 23 Nov 2011, 10:27
Post #31


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.449
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




Mai baieti, relaxati-va nitel. Cred ca de la orele tarzii vi se trage.
@McCIUKEN: oamenii au fost binevoitori cu tine, ti-au raspuns frumos si din punctul meu de vedere la obiect. Daca tu n-ai inteles ce-au spus, sau ai inteles altceva, sau ai vrut altceva si nu te-ai facut inteles de ceilalti este fix problema ta, nu da vina pe ei si nu-i trimite "la plimbare". Acolo ii trimit eu. Daca ai obraz, respecta-i pe ceilalti ca sa fii respectat, daca nu vrei, cauta-ti informatiile in alta parte ca aici nu le vei gasi.

This post has been edited by Ov: 23 Nov 2011, 10:27


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aditza579
post 23 Nov 2011, 14:37
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 30 January 11
From: Bucuresti




QUOTE(McCIUKEN @ 22 Nov 2011, 21:37)
Aditza la cate topicuri ai stricat.. strica-l si p'asta tati. Esti total inutil zau. Mai sus vorbeam despre tamburi de la papuc cu tractiune fata tu imi spui ca au gauri de planetare. Si daca imi dai report ce imi faci? Hai ca esti chiar amuzant. Umbla pe alte topicuri daca nu iti place asta.

Trecerea la 4 prezoane fata-spate costa in jur de 5 milioane din cate am ineles eu (butuci+tamburi nu stiu sigur daca intra si etrierii in banii astia)
*


O mananc daca tu imi dai o trecere in mintile ei la 4 preozane cu 5 minlionane (asta include deisuri bune, neuzate, etrieri buni si placute la cote, iar tamburi fara uzura). Ce spui tu sunt povesti.

QUOTE(Black%Snake @ 23 Nov 2011, 02:19)
Am si eu o intrebare pentru voi astia care va temeti ca nu sunt sisteme sigure si bla bla.... cei din fabrica cum credeti ca toarna piesele? gaurile nu se dau tot la strung ? butucul de nova/papuc dizel credeti ca e turnatu direct cu gauri ? nu tot oamenii fac acele 4/5 gauri si apoi le dau filet ?  vreau si eu niste raspunsuri destepte la imputitele astea de intrebari... nu va pune nimeni sa puneti fuzete de plastic si etrieri de carton, cu astfel de modificari s-a participat si la curse de viteza si de indemanare si nu am vazut pe niciunul infipt in pom ... dupa cum ziceam astept niste raspunsuri inteligente.
*


Lasa-l s-o tina pe a lui. Vine aici si incepe sa faca pe supermoderatorul pe atoate stiutorul, eu inainte sa spun ceva am citit enspe mii de topicuri de la CLT.

QUOTE(McCIUKEN @ 23 Nov 2011, 03:03)
Ai scris cumva mai sus cum se face modificarea? Ca eu nu vad. Tu si cu Adita sunteti in plus si total pe dinafara. Eu intreb ceva si voi o dati in diverse. Posteaza niste dimensiuni ceva, date constructive. Toata lumea stie de flanse. Daca omul a deschis topic cu trecerea la 5 prezoane, hai sa scriem despre trecerea la 5 prezoane nu bazaconii. Posteaza diametrul axului si conicitatea pentru puntea nemotoare la papuc, macar tipul rulmentilor PENTRU PUNTEA NEMOTOARE ca sa ne intelegem aia fara planetare. Ca sa vad o farama de bunavointa. Daca nu... trag concluzia ca ai incarcat topicul cu posturi inutile si mai bine te abtineai de la inceput.
*


Sa stii ca la papucul cu tractiune spate, puntea nemotoare poate fi si cea din fata, asa ca vezi cum cazi din lac in put si o dai in balarii. Singur te faci de ras, prin cuvintele tale. Ele vorbesc de la sine. Nu cred ca ai spus ceva eligibil in toate cele 17 posturi ale tale pe acest forum. Mai invata si tu cu se se mananca un forum, stai un pic pe bara si analizeaza modul in care se discuta, nu veni tu Dumnezeu aici, sa faci legea. You're embarassing, and we can laugh about all day long.

This post has been edited by aditza579: 23 Nov 2011, 14:38


--------------------
Dacia 1610 RS '99 - Under construction
"Orice prost poate sti, scopul e sa intelegi!" ... Albert Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 23 Nov 2011, 14:48
Post #33


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.236
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(McCIUKEN @ 23 Nov 2011, 02:42)
In fabrica se fac dupa un desen de executie facut de un INGINER, de oameni calificati si piesele alea respecta niste standarde internationale. Piesele respecta niste cote si sunt verificate de CTC.
*



Corect. Si oamenii aia n-au considerat necesar ca o dacie normala sa aiba nevoie de prezoanele 4 si 5. Ca alea 3 sunt arhisuficiente.

Fa-ma sa inteleg, care-i maretul avantaj in a trece la 5 prezoane fata de a trece la 4? Ca tot modificare pe genunchi va fi si una, ca si cealalta. Dimpotriva, poate la 4 prezoane chiar are sanse sa iasa ceva mai ok. Bine, in afara de ideea cu flanse adaptoare, despre care am niste opinii neprintabile.

23 Nov 2011, 14:50:
QUOTE(aditza579 @ 23 Nov 2011, 14:37)
Mai invata si tu cu se se mananca un forum, stai un pic pe bara si analizeaza modul in care se discuta, nu veni tu Dumnezeu aici, sa faci legea. You're embarassing, and we can laugh about all day long.
*



Aditza, te rog, mai calm si tu, ca nu esti nici tu chiar atat de atoatecunoscator pe cat crezi.

This post has been edited by bucatzel: 23 Nov 2011, 14:50


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aditza579
post 23 Nov 2011, 15:36
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 30 January 11
From: Bucuresti




QUOTE(bucatzel @ 23 Nov 2011, 14:48)
Aditza, te rog, mai calm si tu, ca nu esti nici tu chiar atat de atoatecunoscator pe cat crezi.
*


Nu, dar eu nu pun intrebari stupide si nu pun intrebarea de 3 ori, daca deja mi s-a raspuns odata.


--------------------
Dacia 1610 RS '99 - Under construction
"Orice prost poate sti, scopul e sa intelegi!" ... Albert Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
McCIUKEN
post 23 Nov 2011, 17:54
Post #35


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 25 December 10




Fac pariu ca Iliescu e idolul vostru. Va place sa faceti polemica dar ceva util nu postati. In legatura cu punte nemotoare fata... eu nu am vazut papuc cu tamburi pe fata. Dar poate a vazut Aditza. Arata-ne si noua maestre!
O las balta cu mutatul pe 5 prezoane convins de bucatzel si descurajat de multitudinea de informatii OBIECTIVE. Ma bucur ca au intervenit moderatorii. Poate se sterge pana la urma polemica asta inutila si raman informatiile folositoare pentru viitori entuziasti.


--------------------
Dacia 1400 Break 2002 - B 41 RSO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bv-08-fgm
post 23 Nov 2011, 18:35
Post #36


Old School Mother Fucker


Group: Members
Posts: 1.214
Joined: 11 May 10
From: Brasov




Nu neaparat cand a zis punte nemotoare so fi si referit la tamburi.Tot ce a afirma este ca sunt si papucuri cu tractiune doar spate.(asta mai pe romaneste )

On: Nu stiu dca nu se poate pe spate lua fuzeta de papuc cu totu ca pe punte tot in 4 suruburi e ca si la dacie.Daca sunt gaurile (distanta) la fel atunci treci usor si spatele pe 5 prezoane. :|

This post has been edited by bv-08-fgm: 23 Nov 2011, 18:35


--------------------
Dacia 1310 1996 - BV-91-FGM,1.4
VW Vento 1992 - BV-22-MKR,1.8
Toyota MR2 1992 - K626 YMO, 2.0 16v TSI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
McCIUKEN
post 23 Nov 2011, 19:24
Post #37


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 25 December 10




Multumesc. Esti cel mai tare! Sa vina un moderator sa stearga tot si sa lase decat postul #36 (Cine intra aici asta ar trebui sa citeasca)


--------------------
Dacia 1400 Break 2002 - B 41 RSO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aditza579
post 23 Nov 2011, 19:30
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 30 January 11
From: Bucuresti




QUOTE(McCIUKEN @ 23 Nov 2011, 17:54)
Fac pariu ca Iliescu e idolul vostru. Va place sa faceti polemica dar ceva util nu postati. In legatura cu punte nemotoare fata... eu nu am vazut papuc cu tamburi pe fata. Dar poate a vazut Aditza. Arata-ne si noua maestre!
O las balta cu mutatul pe 5 prezoane convins de bucatzel si descurajat de multitudinea de informatii OBIECTIVE. Ma bucur ca au intervenit moderatorii. Poate se sterge pana la urma polemica asta inutila si raman informatiile folositoare pentru viitori entuziasti.
*


Asta e ultimul meu post aici. Cu regret o spun, dar cred ca din tot ce s-a discutat pe aici, si oamenii ti-au spus lucruri care cred ca iti pot folosi, nu ai inteles nimic, si pun pariu ca Dacia ta tot la fel o sa ramana, neschimbata.

This post has been edited by aditza579: 23 Nov 2011, 19:31


--------------------
Dacia 1610 RS '99 - Under construction
"Orice prost poate sti, scopul e sa intelegi!" ... Albert Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Black%Snake
post 29 Nov 2011, 11:52
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.717
Joined: 13 June 08
From: Resita




ca sa nu lasam topicul sa moara o sa pun nise poze cu ce am gasit ieri la remat, o punte de spate in 3 prezoane cu discuri si etrieri, banuiesc ca este o punte de aro xxx ca nu are prinderile ca puntea de dacie. va las pe voi sa mai ziceti ceva poate stiti alte detalii.



Attached thumbnail(s)
S4020878.JPG ( Size: 938.12k ) Number of downloads: 583
S4020879.JPG ( Size: 818.89k ) Number of downloads: 645
S4020877.JPG ( Size: 1.05mb ) Number of downloads: 636
S4020880.JPG ( Size: 808.9k ) Number of downloads: 608
S4020881.JPG ( Size: 776.58k ) Number of downloads: 574


--------------------
Dacia 1300 1973/Alpine 1.6 - Cs-02-LEL
Ni se maresc pupilele cand se zdruncina tabla
Stie dracu daca o sa ne tina rabla.... :D
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axll
post 1 Dec 2011, 18:53
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 231
Joined: 11 December 05




sincer cred ca e o punte de aro 10 spartana... nu sunt sigur, dar nu stiu daca poti face transplantul pe puntea de dacie ?!?...


--------------------
dacia 1300 - BZ 04 BJL
am vrut mai mult...decit normal...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cheluakame
post 6 Dec 2011, 12:44
Post #41


Membru incepator


Group: Members
Posts: 43
Joined: 4 October 11




QUOTE(aditza579 @ 23 Nov 2011, 14:37)
O mananc daca tu imi dai o trecere in mintile ei la 4 preozane cu 5 minlionane (asta include deisuri bune, neuzate, etrieri buni si placute la cote, iar tamburi fara uzura). Ce spui tu sunt povesti.


QUOTE
Ți-am găsit eu fuzete de diesel (portfuzeta, rulment, si butuc) toate la 150 RON  .dacă aveam bani la mine ți le luam.vb pe mess detalii când ajung acasă.
discutie pe alt forum.
- 2 x etrieri nova + 2 x port-etrier nova + 2 x discuri nova - 100 lei (vinde bolidu pe 4t)
- regaurire 4x100 cred ca mai mult de 100 lei nu te costa.
- 2 tamburi 4x100 pe care sa ii folosesti pe puntea ta - 200 lei , vinde si vandam (4t) si mai sunt cativa

Putin peste 5 milioane.

Sau te duci frumos la nenea strungar cu fuzeta ta, depresezi prezoanele, aduci diametrul la cotele discului de nova, dai gauri 4x100 si bagi prezoane la fel cum avea.

QED

Sa inteleg ca in cartile pe care le-ai citit nu erau date si preturile ... De, ce sa-i faci, nu se mai fac carti ca pe vremuri ... laugh.gif A, da, stai, inainte nu citeai asta, experimentai si vedeai ce si cum ...


--------------------
Renault R5AT 1986
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iuli
post 6 Dec 2011, 18:28
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 271
Joined: 15 November 08




Puntea aia de aro 10 pe disc merge montata pe papuc fara probleme,ar fi bine sa pui mina pe ia ca o dai ca painea calda


--------------------
dacia dacia 88/1310
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axll
post 6 Dec 2011, 19:11
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 231
Joined: 11 December 05




daca nu ma insel in una din poze se vede ca e spart gruplu...pacat


--------------------
dacia 1300 - BZ 04 BJL
am vrut mai mult...decit normal...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Black%Snake
post 6 Dec 2011, 20:49
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.717
Joined: 13 June 08
From: Resita




QUOTE(Axll @ 6 Dec 2011, 20:11)
daca nu ma insel in una din poze se vede ca e spart gruplu...pacat
*



nu e spart, e doar o iluzie optica din cauza aparatului ca e de calitate slaba... este intreg grupul dar e plin de nisip
O sa mai fac niste poze cand merg vineri pe acolo, daca e cineva interesat sa zica si poate rezolvam sa o ia acasa smile.gif)


--------------------
Dacia 1300 1973/Alpine 1.6 - Cs-02-LEL
Ni se maresc pupilele cand se zdruncina tabla
Stie dracu daca o sa ne tina rabla.... :D
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bv-08-fgm
post 7 Dec 2011, 00:01
Post #45


Old School Mother Fucker


Group: Members
Posts: 1.214
Joined: 11 May 10
From: Brasov




Pentru unu care are papuc e perfecta...pacat ca asa ceva nu mai gasetsi prea multe.


--------------------
Dacia 1310 1996 - BV-91-FGM,1.4
VW Vento 1992 - BV-22-MKR,1.8
Toyota MR2 1992 - K626 YMO, 2.0 16v TSI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bv-08-fgm
post 1 Feb 2013, 23:18
Post #46


Old School Mother Fucker


Group: Members
Posts: 1.214
Joined: 11 May 10
From: Brasov




Redeschid acest topic , pana la urma a reusit cineva sa treaca la 5 prezoane dacia sau inca nu sunt informatiile necesare pentru piese? huh.gif


--------------------
Dacia 1310 1996 - BV-91-FGM,1.4
VW Vento 1992 - BV-22-MKR,1.8
Toyota MR2 1992 - K626 YMO, 2.0 16v TSI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
McCIUKEN
post 20 Aug 2015, 12:52
Post #47


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 25 December 10




Pe fata se pun fuzete de papuc in 5 prezoane iar pe spate se pun fuzete de golf 4.


--------------------
Dacia 1400 Break 2002 - B 41 RSO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sspoitoru
post 4 Oct 2015, 20:25
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.788
Joined: 8 April 08
From: Brasov




o poza face cat o mie de minciuni icon_mrgreen.gif

o poza, doua? smile.gif


--------------------
Membru cu rugina turbata ...Dacia 1310 - TLX 1987
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
khael1001
post 31 Oct 2015, 18:55
Post #49


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 16 April 08




QUOTE(McCIUKEN @ 20 Aug 2015, 12:52)
Pe fata se pun fuzete de papuc in 5 prezoane iar pe spate se pun fuzete de golf 4.
*


Adevarat pe fata da fuzete de diesel dar pe spate fuzetele de golf lV nu stiu cata siguranta prezinta.Am studiat si eu varianta asta dar daca te bazezi pe 4 surubele prinse in tablitele care tineau platoul de franare de la puntea de dacie sa iti tina roata si sa mai si reziste la socuri cred ca ar trebui sa stii toate rugaciunile din lume pentru ca e doar o chestiune de timp pana o sa ai nevoie de ele (nici sudate pe punte si nu as avea incredere)
Vezi tu axul de la puntea de dacie e sudat dar el nu iese decat in interiorul puntii(conic) asa ca daca cumva se rupe, roata inca ramane agatata de masina nu pleaca si iti face cu mana de pe alta banda.


--------------------
dacia 1310 1985
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
McCIUKEN
post 19 Nov 2015, 21:48
Post #50


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 25 December 10




Spre deosebire de carnatii cu care m-am contrazis de la inceputul topicului, eu am bunavointa sa raspund la intrebari si sa ajut si pe altii cu informatii. Asa ca nu duceti topicul in balarii. Se poate face trecerea asa cum am spus si nu e greu. Iar in legatura cu cele 4 surubele, pe golf 4 fuzetele sunt prinse fix in alea. Daca tine pe golf... nu mai dezvolt subiectul. Desfaceti o fuzeta de pe puntea de golf si o sa vedeti cu ochii vostrii ce e acolo si in ce e prinsa.
PS: Nu mai am dacie si pe forumul dacia nu mai intru de scarba (motivul il gasiti chiar in topicul asta daca il cititi de la inceput)


--------------------
Dacia 1400 Break 2002 - B 41 RSO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 10th May 2024 - 18:37
Forum Renault