DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages « < 6 7 8 9 10 > »  
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Serban Huidu in coma, Accident la ski

mumus
post 10 Feb 2013, 11:54
Post #211


familist :)


Group: Members
Posts: 668
Joined: 13 July 10
From: Brasov




m-am pus in situatia lui huidu...ca ma rugat cineva cu cateva pagini in urma...

1 Nu am depasit si nu voi depasi NICIODATA intr-o curba fara vizibilitate,
2 Nu imi voi pune nici viata viata mea si mai ales a familiei mele in pericol INTENTIONAT
3 si daca Doamne fereste am sa omor pe cineva vreodata din vina mea...nu ca mi-a sarit roata sau mai stiu eu ce probleme...mi se pare corect sa se aplice legea, acu daca eu ma pot intelege cu familia decedatilor(acum ma pun in locul lui huidu) mi se pare normal sa nu fac puscarie multa, logic sa mi se ia permisul pe viata.
4 Dar in momentul in care apare sotia victimei si spune clar ca ea vrea sa faca huidu puscarie ca ia omorat partenerul de viata...nu mi se pare corect ca huidu sa fie liber, sau sa stea la racoare 2 ani... chiar as dori sa pateasca si familia lui ce a facut el...sa se schimbe unghiul de vizualizare al problemei...sa vedem el ce ar face...
Concluzia mea...justitia nu isi face datoria decat cu cei care nu pot da SPAGA, Evident nu il compar pe el cu un asasin, asasinii ar trebui tinuti in veci dupa gratii, huidu e doar un smecheras cu bani, un 'om' care se crede mai presus de alti oameni.

Din pacate majoritatea parvenitilor sau a celor care fac bani fara sa munceasca prea mult , ajung sa se fie superiori prin faptul ca ei au pile mai mari...

Sincer, daca huidu imi ucidea pe cineva din familie si nu era bagat un timp la zdup, imi faceam singur dreptate...(nu instig, imi spun doar parerea)
Nu mi se pare normal ca cineva sa planga dupa cel drag si huidu sa se plimbe liber fara o zi de detentie macar...
Nu imi face placere sa traiesc intr-o tara in care trebuie sa ma feresc ca sofer si nu numai, de cei care nu au chef sa respecte legea...
Nu mi se pare normal sa atrag atentia pe strada unui politai ptr o infractiune comisa, si el sa se uite in alta parte...(am patit un caz concret)

This post has been edited by mumus: 10 Feb 2013, 11:58


--------------------
Seat Toledo 2014
No more renault
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Amedeus
post 10 Feb 2013, 12:01
Post #212


Membru cu Logan


Group: Members
Posts: 1.907
Joined: 13 December 04
From: TM




QUOTE(iulia_boris @ 10 Feb 2013, 08:14)
Io l-as pune sa plateasca,din banii lui,daunele..Simplu.
*


Lucrezi cumva pentru o companie de asigurari? Daca avea asigurare, cum adica "sa plateasca din banii lui"? wacko.gif


--------------------
Renault Megane Sedan IV Tce 116 2019 Business
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 10 Feb 2013, 12:20
Post #213


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Nici tu nu intelegi, justitia adevarata e aia cu autorul faptei lasat cu rudele victimelor intr-o camera incuiata pana se face dreptate.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulia_boris
post 10 Feb 2013, 12:29
Post #214


Membru autentic


Group: Members
Posts: 434
Joined: 17 September 10




QUOTE(Amedeus @ 10 Feb 2013, 12:01)
Lucrezi cumva pentru o companie de asigurari?  Daca avea asigurare, cum adica "sa plateasca din banii lui"? wacko.gif
*


Ha ha..
Nu lucrez la nicio companie de asigurari da' asteapta tu sa vezi banii dati de ei..

Avand in vedere,se repeta a nu's cata oara,ca idiotu' a incalcat regulile de circulatie si din cauza carora 3 oameni sunt la 2 m asa ar trebui..

Ia sa plateasca vinovatii din paralele lor daunele sa vad atunci cati vor spune'P..a mea,plateste RCA-u' oricum'..

Accident e cand iti taie calea vreunu,ti-a sarit cainele-n fata,ai alunecat pe polei nu cand alearga smecheru' cu 'gipanu' ignorand repercusiunile..

Da' nu daunele materiale ci alea morale.

Oricum rudele vor astepta mult pana sa intre in posesia banilor.
Dupa dari in judecata,mai precis.


--------------------
Dacia Dokker Laureate 1,6.. 2016 - B 696 BUL
Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 10 Feb 2013, 12:30
Post #215


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




In cazul de fata, un singur verdict: PUSCARIE 5-8ani !
(asta cunoscand toate detaliile accidentului, pe care nu le mai amintesc)


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 10 Feb 2013, 13:14
Post #216


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




QUOTE(Axe @ 10 Feb 2013, 12:30)
(asta cunoscand toate detaliile accidentului, pe care nu le mai amintesc)
*


popa.gif


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 10 Feb 2013, 13:52
Post #217


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Huidu a omorat 3 oameni din vina lui, pentru asta merita sa fie pedepsit de lege. Cu asta nu cred ca poate cineva sa nu fie de acord.

Totusi mi se pare absurd sa vorbim de el de parca ar fi un criminal in serie. Nu e. A facut un accident grav pentru care trebuie sa plateasca, dar haideti sa nu ne mai dam sfinti, multi dintre noi facem prostii la volan, poate nu tot timpul, dar macar din cand in cand. Eu unul recunosc ca am mers de multe ori mult mai tare si mai riscant decat trebuia, sunt constient ca daca am putin ghinion, intr-o zi si eu pot pati ce a patit Huidu.

Asta e riscul de a merge cu viteza in Romania. Si cred ca e un risc pe care ni-l asumam multi, ca nu cred ca sunt prea multi pe aici care merg doar cu viteza legala. Deci haideti sa nu mai fim ipocriti.

Cat despre reflexele lui Huidu, nu stiu daca aveti voi cunostintele necesare pentru a evalua un om pe care nici macar nu-l cunoasteti.


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 10 Feb 2013, 14:17
Post #218


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




QUOTE(A l e x @ 10 Feb 2013, 13:52)
Eu unul recunosc ca am mers de multe ori mult mai tare si mai riscant decat trebuia, sunt constient ca daca am putin ghinion, intr-o zi si eu pot pati ce a patit Huidu.
*


Serios? Deci inca unul care-o da pe ghinion. Curat ghinion sa intri in depasire, in curba, fara pic de vizibilitate. Strasnic ghinion.
Si e acelasi lucru cu viteza de 150km/h intre B si Bz, unde vezi km intregi in fata si ai aproape numai linie dreapta. Ca sa nu mai zic ca te poti duce oricand pe camp.
Fiti voi sanatosi. Da la cativa de pe aici, si as incepe cu Vijelie, le-as ura sa aiba parte de ce-au avut victimele lui Huidu. Ca sa afle pe pielea lor care e diferenta dintre "a avut ghinion saracul" si o manevra imbecila care nu se face niciodata-n viata.
Oricine incalca legile. Nu asta e problema. E insa o diferenta intre a claxona in zone interzise si a depasi in curba cu vizibilitatea zero. Una e sa incalc o regula dupa ce ma asigur ca nu se poate intampla absolut nimic si cu totul alta sa incalc o regula care-mi pune in pericol viata, pune in pericol viata copiilor mei si-a sotiei mele. A, astia au scapat. Da altii nu. Si n-aveau nicio vina. Nu mai insistati ca nu faceti altceva decat sa va murdariti mai rau.


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 10 Feb 2013, 14:31
Post #219


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Nu cred ca am facut vreodata ce a facut Huidu (ma refer la o manevra atat de cretina), dar am facut altele care s-ar fi putut sfarsi la fel de tragic. Si nu vreau sa zic ca merg tot timpul periculos, dar uneori da, risc mai mult decat ar trebui, chiar daca asta inseamna mers mai tare prin oras pe la o trecere, unde mi-ar putea sari oricand un idiot in fata.

De asta spun, la cum se conduce prin tara asta, si la posturile care se scriu pe aici (de genul "moama ce tare merg eu pe serpentine cu Solenza mea"), nu prea cred ca ar trebui sa aratam cu degetul. Poate nu ne bagam in curba ca el, dar facem altele. Nu toti, dar multi dintre noi.

La asta se referea postul lui adip, si sunt de acord.

Eu nu zic ca Huidu nu merita puscarie, merita, pentru ca asta e legea si toti ne asumam un mare risc cand mergem tare. Dar mi-ar placea sa vad mai putina ipocrizie si mai multa sinceritate cand vorbim de altii.


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cdadan
post 10 Feb 2013, 15:29
Post #220


fara turbo viata e pustiu


Group: Members
Posts: 5.202
Joined: 9 October 09
From: Cluj Napoca




Conform legislatiei si uzantelor din Ro, pentru asemena fapte, savarsite din culpa, se da inchisoare cu suspendare.
Nu cred ca "faptasul" e un pericol public, atat timp cat nu are dreptul sa conduca vreo masina. Si pana la urma (grosier) temnita e pentru cei care, in libertate, reprezinta un pericol public.
Sa nu credeti ca inchisoarea cu suspendare e floare la ureche. Pe langa alte probleme si restrictii, cazierul respectivei persoane va fi curat doar intr-o viata ulterioara.


--------------------
pegas de dame 1986
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adip
post 10 Feb 2013, 15:34
Post #221


Banned


Group: Members
Posts: 2.177
Joined: 12 July 06
From: Melbourne, Victoria




QUOTE(Victoras2001 @ 9 Feb 2013, 19:43)
Ai omorat si tu oameni? Ca io n-am omorat.
Nu si nu-mi doresc sa se intample asta. La fel cum nici nu vreau ca cineva din familie, neamuri sau cunoscuti sa pateasca ce au patiti oamenii aia omorati de Huidu. Doar ca, vezi tu, e asa de usor sa cerem ochi pentru ochi. Probabil ca pedeapsa cu suspendare e cam mica, dar stii ce? Fac pariu ca daca lua 4 cu executare ati fi sarit de c*r la fel: de ce 4 si nu 6? Sau 8, sau 10? A omorat 3 oameni nenorocitul, sa plateasca!
QUOTE(yhattori @ 9 Feb 2013, 22:36)
da, iar aia ramasi pe sosele sa vezi ce domni curtenitori si civilizati ar fi devenit. peste noapte, ar fi fost de-a dreptul o minune!
Poate da, poate nu. Traind de aproape 5 ani zi de zi intr-o tara care nu se plange de lipsa infrastructurii, nu mai sunt asa convins ca poti avea accidente putine si soferi prudenti cu niste sosele de c4*4t, aglomerate, prost gandite si prost semnalizate. Infrastructura de calitate are mai mare efect decat numarul de puscariabili pentru cresterea sigurantei in trafic. Doar atat vreau sa-ti spun: manevrele cretine pe care le-am facut conducand in Romania nu le-am mai facut aici. Si stii de ce? Nu de frica de lege, ci fiindca nu a fost nevoie. Cel mai bun exemplu: nu are rost sa-mi asum riscuri aiurea cand stiu ca urmeaza semnul "OVERTAKING LANE 2KM AHEAD". Al dracului de simplu, nu?
QUOTE(Merced @ 10 Feb 2013, 05:11)
Dupa ce ca n-avem sosele, si viju stie mai bine asta, avem tara plina de soferi care se cred buricu' pamantului. Si fenomenul e pe o curba ascendenta de ani de zile.
Dar daca e cumva o relatie de cauzalitate intre calitatea infrastructurii rutiere si asumarea de riscuri la volan?
QUOTE(mumus @ 10 Feb 2013, 20:54)
1   Nu am depasit si nu voi depasi NICIODATA intr-o curba fara vizibilitate,
2   Nu imi voi pune nici viata viata mea  si mai ales a familiei mele in pericol INTENTIONAT[...]
Foarte frumos si laudabil, esti un sofer si probabil un parinte model, cum suntem multi pe aici, doar ca, pentru o fractiune de secunda, poate atipesti la volan? Sau iti distrage atentia copilul din spate? Sau nu te asiguri suficient cand scoti masina cu spatele din curte?
In oricare din situatiile astea se poate intampla ceva naspa rau, ireparabil. Cum te raportezi in oricare din cele 3 cazuri la cel al lui Huidu? Peste tot e vorba de o eroare de judecata a soferului.
Faptul ca Huidu face sau nu puscarie pentru ce a provocat nu cred ca ajuta la imbunatatirea sigurantei in trafic.

This post has been edited by adip: 10 Feb 2013, 15:40


--------------------
* * *
What you live with you learn.
What you learn you practice.
What you practice you become.
What you become has consequences .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 10 Feb 2013, 15:43
Post #222


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Eh, de obicei daca intr-un accident e implicata o masina scumpa, poporul vrea sange. Eu nu-i iau apararea lui Huidu, nu mi-a placut niciodata emisiunea lui, nu-l cunosc, n-am niciun interes sa fiu subiectiv. Dar chiar mi se pare ca pe sosea, o tragedie se poate intampla oricand. Oricat de bun sofer te-ai crede, cum a spus si adip, o clipa de neatentie poate fi destul pentru a te face 'criminal'. Asta e 1.

Si 2, imi place ca pe acest forum n-avem doar experti in legislatie, masini si IT, dar avem si doctori. Deci dupa 2 emisiuni vazute cu Huidu dupa accident, ati identificat deja problema si ati constatat ca nu era apt pentru sofat, este? biggrin.gif





--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 10 Feb 2013, 16:01
Post #223


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




QUOTE(A l e x @ 10 Feb 2013, 15:43)
imi place ca pe acest forum n-avem doar experti in legislatie, masini si IT
*


Ai uitat aifoanele. Se poate? nono.gif


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Serje
post 10 Feb 2013, 16:05
Post #224


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 11 December 04
From: Cluj-Napoca




Pe mine ma distraza cum judeca multi pe omul Huidu, nu fapta lui. Ce conteaza ca si la niste nime'n drum le dadea cu suspendare ... lu Huidu ca'i "vedeata" si are ML sa-i dea parnaie pe viata si sa plateasca daunele si din buzunaru lui.
Da daca era un nimeni si nu avea nici un ban ... de une trebuiau scosi banii? daca omu nu are nici un ban ... atunci la familiile nenorocite sa nu le mai dea nimeni nimic, nu? ca banuiesc ca nu sunteti asa idioti incat sa vreti doua legi, una pentru pulime si una pentru "vedeate".


--------------------
MTD Optima 53 SPB HW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 10 Feb 2013, 16:18
Post #225


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.017
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




Sa zicem ca Huidu ar fi primit 2, 4... 40 de ani cu executare. Ca asta vad ca e problema atat de dezbatuta. Ce s-ar fi rezolvat? Huidu nu e un infractor, in adevaratul sens al cuvantului, deci privarea de libertate nu ar avea scop corectional, si nici societatea nu ar fi fost protejata de un individ periculos. Familiile victimelor decedate n-ar fi avut parte de mai multa impacare, suferinta lor nu poate fi stearsa cu detentia vinovatului. E adevarat, sentinta data, comparativ cu rezultatul dezastruos al accidentului, pare o banalitate. Si asta e motivul pentru care multi s-au inflamat, vazand dezechilibrul dintre fapta si rasplata. Dar vinovatia cuiva trebuie judecata din prisma cauzalitatii, si nu a efectului. Si la fel, pedeapsa trebuie aplicata cu discernamant.
Sa dau trei exemple, nelegate de sosele si autoturisme:
1. O persoana vrea sa-si repare geamul apartamentului de la etajul 6 al unui bloc. In timp ce bate un cui, ciocanul ii scapa din mana, si loveste un trecator, care decedeaza.
2. O alta persoana, deranjata de zgomotul facut de niste pusti pe trotoarul blocului in care locuieste, iese pe geamul apartamentului, si arunca cu un ciocan inspre ei, accidentand mortal pe unul dintre copii.
3. O a treia persoana, bine alcoolizata si suparata foc pe vecinul sau, pe care-l banuieste ca ar fi amantul sotiei sale, il asteapta pe acesta la coltul blocului, si il loveste mortal cu un ciocan.
Este ca cele trei cazuri trebuie judecate diferit, desi implica un vinovat, un decedat si un ciocan?


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adip
post 10 Feb 2013, 16:21
Post #226


Banned


Group: Members
Posts: 2.177
Joined: 12 July 06
From: Melbourne, Victoria




QUOTE(gabizegrean @ 11 Feb 2013, 01:18)
1. O persoana vrea sa-si repare geamul apartamentului de la etajul 6 al unui bloc. In timp ce bate un cui, ciocanul ii scapa din mana, si loveste un trecator, care decedeaza.
2. O alta persoana, deranjata de zgomotul facut de niste pusti pe trotoarul blocului in care locuieste, iese pe geamul apartamentului, si arunca cu un ciocan inspre ei, accidentand mortal pe unul dintre copii.
3. O a treia persoana, bine alcoolizata si suparata foc pe vecinul sau, pe care-l banuieste ca ar fi amantul sotiei sale, il asteapta pe acesta la coltul blocului, si il loveste mortal cu un ciocan.
Este ca cele trei cazuri trebuie judecate diferit, desi implica un vinovat, un decedat si un ciocan?
Vezi ca la 2. vinovati is mucosii aia de pe trotuar smile.gif


--------------------
* * *
What you live with you learn.
What you learn you practice.
What you practice you become.
What you become has consequences .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 10 Feb 2013, 16:28
Post #227


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.017
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




up.gif Corect!


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 10 Feb 2013, 16:43
Post #228


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.589
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




eu zic ca vinovat e ciocanul... are probleme psihice... nu isi poate stavili furia si se arunca in lupta cu capul inainte(metalic) fara sa se gandeasca la repercursiuni si la faptul ca daca ar fi lovit cu coada poate nu ar fi fost nimeni ranit/ucis?
si totusi... cine este acest ciocan de loveste si a treia oara desi trebuia inchis maxim dupa primele doua? pe cine are el in spate din guvern, politie, sri, spp?

This post has been edited by sorin1983: 10 Feb 2013, 16:43


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 10 Feb 2013, 16:45
Post #229


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




QUOTE(Markos @ 10 Feb 2013, 17:01)
Ai uitat aifoanele. Se poate? nono.gif
*



Am uitat si pseudo-fotografii din Herastrau. sad.gif


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Shush
post 10 Feb 2013, 17:06
Post #230


٩(Ś̯Ś)۶


Group: Members
Posts: 2.117
Joined: 30 January 07
From: Brasov




QUOTE(A l e x @ 10 Feb 2013, 14:31)
chiar daca asta inseamna mers mai tare prin oras pe la o trecere, unde mi-ar putea sari oricand un idiot in fata
*



Deci pietonii sunt idioti ?

This post has been edited by cmandrei: 11 Feb 2013, 10:41


--------------------
Seat Leon 2008 Reference 1.6 - Bv-29-Trei Litere
Yamaha YZF-R125 2009 - Bv-88-Aceleasi Trei Litere
ex Dacia Logan 2005 Laureate 1.4
If a vegetarian eats vegetables, what does a humanitarian eat ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 10 Feb 2013, 17:16
Post #231


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.017
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




Din ciclul "Și moderatorii are meciul lor" tongue.gif

This post has been edited by gabizegrean: 10 Feb 2013, 17:16


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4x4
post 10 Feb 2013, 17:18
Post #232


Übermensch


Group: Members
Posts: 3.394
Joined: 24 March 07




QUOTE(Shush @ 10 Feb 2013, 17:06)
Deci pietonii sunt idioti ?
*



Ca pieton ai dreptul sa treci doar dupa ce te asiguri ca nu vine nici o masina.
Da iti place sa testezi sistemele de franare esti un imbecil.


Ca de exemplu acest imbecil.

This post has been edited by 4x4: 10 Feb 2013, 17:19


--------------------
W S S
Attere Dominatum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Shush
post 10 Feb 2013, 17:21
Post #233


٩(Ś̯Ś)۶


Group: Members
Posts: 2.117
Joined: 30 January 07
From: Brasov




Ca sofer ai obligatia sa circuli in apropierea trecerilor de pietoni cu o viteza care sa iti permita sa opresti. Ca printre pietoni mai sunt si copii, mai sunt si nebuni (adica oameni cu probleme mintale/medicale, nu idioti din-aia care merg tare cu masina pe trecerile de pietoni din oras).

This post has been edited by Shush: 10 Feb 2013, 17:22


--------------------
Seat Leon 2008 Reference 1.6 - Bv-29-Trei Litere
Yamaha YZF-R125 2009 - Bv-88-Aceleasi Trei Litere
ex Dacia Logan 2005 Laureate 1.4
If a vegetarian eats vegetables, what does a humanitarian eat ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 10 Feb 2013, 17:26
Post #234


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.017
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




16, exemplul tau nu-i tocmai cel mai bun. E drept ca si pietonul e "miserumpist", da' soferul n-a adaptat deloc viteza la conditiile meteo, in apropierea unei treceri de pietoni, mai ales ca se vedea din timp intentia mai multor pietoni de a traversa.


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4x4
post 10 Feb 2013, 17:39
Post #235


Übermensch


Group: Members
Posts: 3.394
Joined: 24 March 07




Nu poti da vina pe sofer, e responsabilitatea ta sa nu te pui in pericol ca un bou.
Nu trebuie niciodata sa estimezi cum opreste soferul/masina, poate nu opreste de loc, intr-un alt filmulet o masina cu mai putin de 30 la ora, franeaza din timp, dar nu incetineste de loc si calca o femeie, dar nu ca aici, trece cu totul peste ea. Poti fi tu sigur ca are sa opresca si ii pocneste un furtun de la frana si te face neom, si nu din vina lui.

Mai ales iarna, poti nimeri o zona care te face efectiv sanie de nu mai opresti nici dupa 5 metri cu frana la fund, desi pana atunci drumul era ok. Atunci poti merge cat de preventiv vrei tu, tot te va lua prin surprindere.

Uite si filmuletul:



This post has been edited by 4x4: 10 Feb 2013, 17:57


--------------------
W S S
Attere Dominatum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 10 Feb 2013, 17:50
Post #236


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Măi 16 tu cunoști ceva din legislația rutieră?


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4x4
post 10 Feb 2013, 17:57
Post #237


Übermensch


Group: Members
Posts: 3.394
Joined: 24 March 07




Legislatia rutiera nu previne accidentele. Si nici nu iti lipeste oasele la loc.


--------------------
W S S
Attere Dominatum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Serje
post 10 Feb 2013, 17:57
Post #238


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 11 December 04
From: Cluj-Napoca




QUOTE(Shush @ 10 Feb 2013, 17:06)
Deci pietonii sunt idioti ?

*



Aia care sar pe trecerea de pieteni, cum o zis ALEX, da , is idioti. Nu s-o referit la cei care traverseaza strada ... o zis cred ca destul de clar, aia care sar pe trecere. Ca probabil o avea si soferul ceva vina daca il percuteaza ... ii una, da asta nu inseamna ca aia nu's idioti.


--------------------
MTD Optima 53 SPB HW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
quick
post 10 Feb 2013, 18:06
Post #239


Membru autentic


Group: Members
Posts: 996
Joined: 13 April 07
From: bistrita




nu stiu voi da io ma uit de fiecare data cand trec o trecere, prefer sa las pe ala cu masina sa plece si sa trec io dupaia decat sa ajung la 2 metri sub pamant sau cu vreun picior rupt si schiop pe viata....dar vezi multi care nici macar nu se uita cand pun picioru pe trecere si io unu nu stiu ce-i in cap la aia....decaord, ai priortate dar cand ajungi in cosciug ce mai conteaza cine avea prioritate sau nu!
si la noi trecerile astea sunt ca dracu, in fata lor parcate masini de nici nu vezi din perspectiva soferului mai nimic.
n-ati inteles ca pe trecere, pietonu nu-i de vina niciodata?


--------------------
dacia super nova 2002/ ford focus 2007 1.6tdci90cp /suzuki samurai 1.3 1985 numa buna de off road
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Shush
post 10 Feb 2013, 18:14
Post #240


٩(Ś̯Ś)۶


Group: Members
Posts: 2.117
Joined: 30 January 07
From: Brasov




QUOTE(Serje @ 10 Feb 2013, 17:57)
Aia care sar pe trecerea de pieteni, cum o zis ALEX, da , is idioti. Nu s-o referit la cei care traverseaza strada ... o zis cred ca destul de clar, aia care sar pe trecere. Ca probabil o avea si soferul ceva vina daca il percuteaza ... ii una, da asta nu inseamna ca aia nu's idioti.
*



Pietonul ala poate sa fie un copil, poate sa fie un batran care merge incet si a aproximat ca ar avea timp sa treaca pana ajunge masina la el daca ar avea o viteza decenta, poate e un cetatean cu probleme mintale, poate e unu crescut in varful muntelui care vede pentru prima oara o trecere de pietoni, poate e un om normal care nu se gandeste ca sunt oameni care fac liniute in apropierea trecerilor de pietoni.
Si pana mea, daca iei pe unu pe capota la 30 la ora nu pateste nimic, dar daca il iei la 120 il faci puzzle wink.gif


--------------------
Seat Leon 2008 Reference 1.6 - Bv-29-Trei Litere
Yamaha YZF-R125 2009 - Bv-88-Aceleasi Trei Litere
ex Dacia Logan 2005 Laureate 1.4
If a vegetarian eats vegetables, what does a humanitarian eat ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
11 Pages « < 6 7 8 9 10 > » 
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 10th May 2024 - 06:10
Forum Renault