DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Zgariat partea dreapta ..., am comis-o, adica singur, ca un prost:(

Kata
post 5 Apr 2006, 08:14
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 342
Joined: 10 September 05
From: Bucuresti




Salutare fratilor!

Am patit-o si eu in dimineatza asta si-mi dau pumnii ca mai mult singur am facut-o...

La o intrare pe o strada laterala, am atins cu partea dreapta spate a masinii bordura (sau ce era acolo). Avariile is urmatoarele: o zgarietura si un loc in care s-a luat vopseaua deasupra rotii dreapta spate, chiar pe prelungirea barei de plastic din spate (vopsita ce-i drept).

Acu', spuneti si voi cum sa procedez: la care sectie de politie sa merg (stau in sectorul 3, etc) iar masina e luata in leasing.

Banuiesc ca trebuie revopsita toata bara din spate nu? am Casco dar tare as evita tot balamucul...


--------------------
Clio Bicorp Extreme nov 2005
1.2 16v, gris platine
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vali79m
post 5 Apr 2006, 08:21
Post #2


No. 620


Group: Members
Posts: 509
Joined: 5 April 05
From: Titan-Salajan




Trebuie sa te duci la sectia 12 politie(str. stefan nicolau) in spate la spitalul victor babes sa iti iei dovada.
PS: fi si tu mai atent data viitoare!!


--------------------
Clio Symbol 2005 dci-80 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
semit
post 5 Apr 2006, 08:23
Post #3


Private Spice


Group: Moderatori
Posts: 5.972
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




PS 2: du-te duminica pe la ora 21.00 wink.gif


--------------------
Reno Megane GT line 1.5dCi '13
nu-ti face iluzii ca sa n-ai deziluzii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 5 Apr 2006, 10:55
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Ia anexa 2 de la asiguratorul tau, la politie declari ca asa ai gasit-o in parcare, in declaratie faci o schema cu locul in care era parcata masina, (sa ai grija sa desenezi acolo in asa fel incat masina sa poata fi zgariata, adica sa nu o "parchezi" cu zona vatamata langa un zid),si locul in care e atinsa. Daca te duci de exemplu duminica la ora 21, declara ca ai gasit masina la ora 20, in nici un caz sa nu declari cum ca ai gasit masina mai demult si de-abia acum te-ai gandit sa te duci la politie.
Apoi te intorci la asigurator (a doua zi dimineata, normal), care iti va face poze si iti va deschide dosarul de daune. Iti va elibera o nota de constatare cu piesele de inlocuit sau de indreptat. Te va intreba la ce service iti vei repara masina, preferabil va fi sa alegi un service cu decontare directa cu asiguratorul (asiguratorul te va sfatui). Cu aceasta nota de constatare te duci frumos la service, baietii de acolo verifica daca nu mai e ceva in plus de inlocuit (agentul n-are de unde sa vada chiar toate daunele, dar in cazul tau s-ar putea sa nu fie nevoie), daca da, atunci va trebui sa comunici agentului asta, pentru a-ti adauga respectiva piesa. In caz contrar, o vei plati din buzunarul tau. Apoi se va face comanda de piese si vei astepta frumusel sa vina. La mine a durat o saptamana. Dupa ce vin piesele, vei face programare pentru reparatie. Dupa ce masina va fi reparata, ti se va inmana devizul de reparatie, cu care te vei duce la asigurator ca sa-ti aprobe decontarea. Cu aprobarea in mana te duci la service si iti ridici masina. Si gata.
E mai bine totusi sa apelezi la asigurare, pana la urma e masina ta si va conta mult cand o vei revinde faptul ca este in stare perfecta si reparata in asa fel incat nu raman urme.
Sa nu te puna dracu' sa declari cum ca erai la volan si ca ai atins-o din vina ta, deoarece in afara de tot tambalaul de mai sus va trebui sa aduci si adeverinta de la primarie cum ca ce ai lovit tu este in stare buna (ca sa nu distrugi bunurile publice, normal), vei mai lua si o amenda pentru conducere neatenta (300 de mii) si fara adeverinta de la primarie politistul de la daune nu-ti poate elibera autorizatia de reparatie in cazul asta. Daca de exemplu distrugeai un indicator de circulatie erai obligat sa-l repari sau sa platesti reparatia acestuia pentru a primi adeverinta de la primarie.
A, si sa pastrezi autorizatia de reparatie, eventual copia daca agentul de asigurari va pastra originalul, deoarece fara aceasta service-ul nu va putea repara legal masina.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kata
post 5 Apr 2006, 12:20
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 342
Joined: 10 September 05
From: Bucuresti




oauuu...

care-i faza cu anexa 2? asiguratorul meu e firma de lizing de unde am luat masina...

chestia cu Primaria e tare...nu am mai auzit de asta pina acum...poate e mai rau primarul din Galati...

dar oameni buni n-am darimat nici o chestie publica...doar am 'sters' o bordura...ce Dzeu...

nu e cam riscant sa declar ca am gasit-o lovita in parcare? nu se vad urme de vopsea de la alta masina...pe ea...




--------------------
Clio Bicorp Extreme nov 2005
1.2 16v, gris platine
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
galileo
post 5 Apr 2006, 12:39
Post #6


OZN Type-S


Group: Members
Posts: 603
Joined: 12 July 04
From: Bucuresti




zice bine laurentiu, e pe bune faza cu primaria. poti sa mai zici ca ai lovit-o de un pom, ca pentru ala nu trebuie adeverinta; daca zici ca ai atins ceva stalp, zid etc, trebuie sa aduci dovada ca nu ai distrus nimic.

cel mai bine e sa spui ca asa ai gasit-o in parcare, nu e nici un risc. nu conteaza ce urme se vad, de unde stii ca nu a trecut unu cu sacosa si a zgariat-o, sau o piatra sau altele. atata timp cat nu e o urma evidenta de accident de circulatie (gen bot varza, capota rupta) nu comenteaza nici un politist.


--------------------
Ex Renault Clio bicorp 2004 1.2i 16V
Honda Civic Type-S (cu toate "S"-urile rosii)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Pegasus
post 5 Apr 2006, 12:45
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 23 May 05
From: Bucuresti




Cum tu ai, presupun, dungi, zgarieturi longitudinale politistul presupune ca a fost alta masina care a atins-o pe a ta. Tu spui doar ca asa ai gasit masina, ca nu cunosti autorul. Politistul pe de alta parte se bucura ca nu are batai de cap cu tine si iti elibereaza autorizatia de reparatie, nu il intereseaza pe ala sa faca angheta cu tine. Daca era lovita in fata, capota...atunci era mai naspa si nu cred ca inghitea gogoasa cu gasita lovita, se gandea la vre-un pieton ceva.
Referitor la urmele de vopsea...nu iti bate capul, dai din umeri si zici ca nu stii ce sa intamplat, pur si simplu.
Nu spune ca este mai veche de 24 ore zgarietura...ca ai observat dimineatza si acum ai avut timp sa vi sa faci declaratia.
PS:politisti de la accidente usoare sunt bucurosi cand o dai lovita in parcare ca se inchide repede treaba si nu mai necesita alta munca din partea lor.


--------------------
Clio Symbol - Fidji 1.5dci(80cp)
Clio Symbol Fidji 1.5 dci/80cp, rosu vif, iunie 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kata
post 5 Apr 2006, 12:50
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 342
Joined: 10 September 05
From: Bucuresti




@galileo

ok, hai ca m-am prins. sper sa nu citeasca si ei forumul asta sa se prinda si ei... biggrin.gif

si 2 la mina: daca e pe lizing trebe vreo procura sau e de ajuns contractul de lizing sa ma duc cu el? de cind am constatarea la politie cat timp am sa merg la agentul asigurator?

This post has been edited by cmandrei: 5 Apr 2006, 13:42


--------------------
Clio Bicorp Extreme nov 2005
1.2 16v, gris platine
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 5 Apr 2006, 12:53
Post #9


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Pe scurt si in ordinea corecta:
1.Urmeaza sfatul lui Laurentziu in ce priveste alegerea locului de "parcare" in care ai gasit masina avariata (asa nu e caz de amenda pentru ca, ipotetic, nu te-ai fi asigurat corespunzator la schimbarea directiei de mers si de scos adeverinta de la Primarie - e cat se poate de reala si obligatorie)
2.Mergi la sectie de politie accidente usoare in raza careia se afla "parcata" masina (exista cate o astfel de sectie in fiecare sector) si declara ca ai gasit-o avariata in parcare. Ia autorizatie de reparatie si anexa 2.
3.Mergi la leasing (sau comunica cu ei pe fax) si lasa-i sa faca copii dupa aut de repar de la politie si anexa 2 de la politie si ia de la imputernicire pt casco.
4.Mergi la casco si fa constatarea.
5.Mergi la service si repara masina.

Politia nu poti sa o eviti, dar daca nu vrei sa implici casco, mergi la service si repara masina; te va costa in jur de 100 euro + TVA (+/- 25% in functie de ce service alegi)

Citeste Ghidul casco, aproape toate intrebarile tale au raspuns acolo.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vali79m
post 5 Apr 2006, 12:58
Post #10


No. 620


Group: Members
Posts: 509
Joined: 5 April 05
From: Titan-Salajan




[quote=galileo,Apr 5 2006, 12:39 PM]
zice bine laurentiu, e pe bune faza cu primaria. poti sa mai zici ca ai lovit-o de un pom, ca pentru ala nu trebuie adeverinta; daca zici ca ai atins ceva stalp, zid etc, trebuie sa aduci dovada ca nu ai distrus nimic.

eu stiam ca pentru orice(stalp, pom..etc) trebuie adusa dovada de la primarie


--------------------
Clio Symbol 2005 dci-80 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alexander_A4ever
post 5 Apr 2006, 13:25
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 31 March 06
From: Timisoara




Nu te stresa, declara ca asa ai gasit-o in parcare, cum au spus alti colegi, si fa-o pe asigurare. Gandeste-te cat de mult platesti CASCO pe an si atunci o sa ai o alta motivatie smile.gif


--------------------
Audi A4 2001, 1.9TDI PD
2000 Audi A4 1.9 TDI 135HP tuned by TCM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 5 Apr 2006, 16:29
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




QUOTE(galileo @ Apr 5 2006, 12:39 PM)
poti sa mai zici ca ai lovit-o de un pom, ca pentru ala nu trebuie adeverinta;
*


Eu ma indoiesc si de asta. Nu se stie ce le trece prin cap si poate am lovit rau pomul ala si trebuie taiat, altfel e pericol public. Ma rog, e greu de lovit un pom atat de rau incat sa nu avariezi urat masina, dar prefer sa iau in calcul toate alternativele.

QUOTE(Kata @ Apr 5 2006, 12:50 PM)
@galileo

ok, hai ca m-am prins. sper sa nu citeasca si ei forumul asta sa se prinda si ei... biggrin.gif

si 2 la mina:  daca e pe lizing trebe vreo procura sau e de ajuns contractul de lizing sa ma duc cu el? de cind am constatarea la politie cat timp am sa merg la agentul asigurator?
*



Mie mi-a trebuit o procura (masina e pe leasing la BCR, iar asigurarea la BCR Asigurari), adica mi-a dat asiguratorul vreo 3-4 hartoage cu care m-am dus la seful meu, mi le-a semnat/stampilat, cum ca ma imputerniceste cu masina, etc iar aceste procuri le-am adus inapoi semnate agentului. Nu mai stiu exact ce scria in ele, pentru ca hartoagele astea le-am rezolvat intr-un timp foarte scurt. Tot asa era vorba de ceva ca se cerea o aprobare din partea firmei de leasing.

Sa mai zic o faza.
Acum cativa ani eram la politie tot pentru o dauna si in fata mea venise o doamna cu urmatoarea problema: Soferul meu de pe camion (de la o firma) a dat cu spatele, etc si a crapat o lampa de mers inapoi la un Espero, zgariat, ceva pe acolo, etc. Politistul o intreaba:"camionul are daune?""nu, doar Espero...""Pai atunci veniti doar cu espero-ul la daune sa facem constatarea, n-are rost sa aducem si camionul si Espero-ul pana aici (pe atunci biroul de daune era in centrul orasului, intr-o zona aglomerata), sa dau amenda si soferului dvs pentru atata lucru. Veniti doar cu Espero si spuneti ca asa a gasit masina in parcare".
Asadar nici politistii de la daune nu se grabesc sa complice lucrurile doar de dragul de a fi 100% corecti.

Mai stiu un caz in care cineva a declarat de vreo 3 ori o zgarietura deoarece tot n-avea timp sa se duca la asigurari si tot expira autorizatia in fata agentului de asigurari.
QUOTE(Kata @ Apr 5 2006, 08:14 AM)
Salutare fratilor!

Am patit-o si eu in dimineatza asta si-mi dau pumnii ca mai mult singur am facut-o...
*


Nu te mai oftica atata. Eu m-am obisnuit. Eu mi-am scos masina pe 2 februarie din service (inlocuit spoiler) si pe 5 februarie m-a pocnit un Sprinter din spate de mi-a indoit capota portbagaj. Am dat comanda de piese acum 3 saptamani (avusesem sesiune inainte, mai si ninsese, etc) si de-abia luni, 10 aprilie am programare la service. mad.gif Deja nu mai stiu cum trebuie sa arate normal spatele la masina mea, m-am obisnuit cu ea asa. biggrin.gif


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 16:58
Forum Renault