DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

55 Pages « < 4 5 6 7 8 > »  
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> 30 mil pentru masina veche casata, partea 2

Bill
post 12 Apr 2006, 12:30
Post #151


Membru autentic


Group: Members
Posts: 771
Joined: 28 March 06
From: Bucuresti




Cum a fost anul trecut va fi si anul acesta, dealerul nu cred ca are nici o treaba cu ce vrei tu, oricum in momentul cand te duci la el, masina inca nu este facuta. Tu platesti un avans initial, cei 50 mil.
Cred ca sunt interesati sa iti vanda o masina cat mai scumpa sa aiba un comision mai mare, nu?


--------------------
Dacia Logan SL Techroad TCe 90 - B14xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
instructor
post 12 Apr 2006, 12:36
Post #152


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 31 May 05




[quote=Bill,12 Apr 2006, 12:09]
Vrei sa spui ca dealerul iti baga pe gat ce model de Logan vrea el?
Nu ceea ce vrei tu?
sad.gif
Numai tu hotarasti ce model iei. Dar un model mai scump inseamna o rata mai mare.


--------------------
dacia opel logan 1,6 corsa 12 2005 laur. 2008 enjoy - DJ 04 xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rue
post 12 Apr 2006, 12:47
Post #153


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.593
Joined: 18 September 05
From: Internet




[quote=instructor,12 Apr 2006, 12:36]
[quote=Bill,12 Apr 2006, 12:09]
Vrei sa spui ca dealerul iti baga pe gat ce model de Logan vrea el?
Nu ceea ce vrei tu?
sad.gif
Numai tu hotarasti ce model iei. Dar un model mai scump inseamna o rata mai mare.
*

[/quote]


hai sa nu cadem in gol! nu e posibil sa ti spuna ce masina sa iei.
sper ca la dacia, poate la alte firme e posibil sa aiba ceva special inclus in program.

interpreta cineva legea ca nu e specificat decat ca masina sa fie inmatriculata in ultimii 12 ani, deci nu e o limita de timp specificata de cand masina e pe numele celui care o duce la fiare?!


--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bog_cip
post 12 Apr 2006, 13:21
Post #154


membru


Group: Members
Posts: 215
Joined: 16 July 04
From: Brasov




Pentru exemplificare va redau un fragment din ordonanta
"Art. 3. - În sensul prezentei ordonante de urgenta, termenii si expresiile de mai jos se definesc astfel:
1.Autoritatea - Administratia Fondului pentru Mediu;
2.autoturism uzat - orice autoturism inmatriculat in Romania având o vechime mai mare
sau egala cu 12 ani de la anul fabricatiei care contine cumulativ urmatoarele componente
esentiale:motorul, transmisia, trenul de rulare, caroseria, șasiul, precum si echipamentele
electronice de gestionare a funcțiilor vehiculului si dispozitivul catalizator dacă acestea
au fost prevăzute din fabricație;
3. autoturism nou - un autoturism care nu a fost niciodata înmatriculat si care nu a fost
utilizat potrivit destinatiei acestuia;
4. proprietar - orice persoana fizica având domiciliul sau resedinta în România, care
detine în proprietate un autoturism uzat inmatriculat pe numele sau precum si
mostenitorii sai legali;
5. producator validat - orice persoană juridică, producător, importator autorizat de
autoturisme, sau reprezentantii autorizati ai acestuia cărora le-a fost aprobată cererea de
înscriere în Program;"
Acuma scrie asa :
- 12 ani , inmatriculat in RO, de la data fabricatiei [...]
- trebuie sa fie proprietarul masini ... acuma de citi ani este in proprietate, sa vezi smecherii pe tema asta ...
Fata de anul trecut e ceva schimbat ? Alte opinii, ca daca e asa o sa fie se vazi atunci aranjamente : o sa cumpere hirburi la greu cu 500 RON si o sa le bage la prima de 3000 RON. Profit 2500 RON, loc destul de spaga ...


--------------------
Toyota corola sedan 2008 - -----
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bill
post 12 Apr 2006, 13:32
Post #155


Membru autentic


Group: Members
Posts: 771
Joined: 28 March 06
From: Bucuresti




07 Apr. 2006 http://www.libertatea.ro/index.php?section...tire&sid=150239

Sulfina Barbu, ministrul mediului, a fost asaltata ieri de telefoanele cititorilor ziarului Libertatea, .................

Loreta Mitrica, Bucuresti: Masina este pe numele parintilor care sunt batrani. Pot sa ma ocup eu de predarea masinii la REMAT?
Raspuns: Pentru a fi in perfecta legalitate, va trebuie un act de vanzare-cumparare intre parinti si dumneavoastra. Nu conteaza de cand aveti masina, ci doar varsta masinii, care trebuie sa fie egala sau mai mare de 12 ani.

Comentariul meu acum:
Eu am inteles asa, ca fata de anul trecut, nu mai e important de cand e inmatriculata, ci data fabricatiei



--------------------
Dacia Logan SL Techroad TCe 90 - B14xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IulianMicu
post 12 Apr 2006, 13:34
Post #156


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 23 September 05




deci daca eu vreau sa beneficiez de prima de 30 milioane, dar rabla e pe numele lu maica-mea, trebuie sa fac contract de vinzare-cumparare pe numele meu. oare mai trebuie sa schimb toate actele, certificatu si celelalte, pe numele meu?


--------------------
Dacia Logan - NT 16 MIR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bill
post 12 Apr 2006, 13:37
Post #157


Membru autentic


Group: Members
Posts: 771
Joined: 28 March 06
From: Bucuresti




cam asa ceva....
cu radiere, cu inmatriculare, cu platirea impozitului la circa financiara, etc...
cred ca pana in 2 mil, nu stiu ce sa zic de valoarea totala, poate stie cineva cat ar costa totul.


--------------------
Dacia Logan SL Techroad TCe 90 - B14xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
addiyi
post 12 Apr 2006, 14:53
Post #158


Membru incepator


Group: Members
Posts: 93
Joined: 19 October 04




QUOTE(bog_cip @ 12 Apr 2006, 13:21)
Pentru exemplificare va redau un fragment din ordonanta

4. proprietar - orice persoana fizica având domiciliul sau resedinta în România, care
detine în proprietate un autoturism uzat inmatriculat pe numele sau precum si
mostenitorii sai legali;


*



eu din asta inteleg ca daca esti mostenitor legal ai dreptul sa casezi masine si sa-ti iei masina pe numele tau. adica te duci la notariat si faci un act prin care se atesta ca esti mostenitor legal si gata, ce atatea acte de vanzare-cumparare...
poate stir cineva sa explice mai bine!

This post has been edited by addiyi: 12 Apr 2006, 14:54


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bill
post 12 Apr 2006, 14:57
Post #159


Membru autentic


Group: Members
Posts: 771
Joined: 28 March 06
From: Bucuresti




Mostenitorul legal merge la notariat pt. succesiune in cazul acesta, adica dupa ce propietarul a decedat..................


--------------------
Dacia Logan SL Techroad TCe 90 - B14xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bill
post 12 Apr 2006, 14:58
Post #160


Membru autentic


Group: Members
Posts: 771
Joined: 28 March 06
From: Bucuresti




......ca nu se poate face un act de vanzare-cumparare cu decedatul.............


--------------------
Dacia Logan SL Techroad TCe 90 - B14xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
addiyi
post 12 Apr 2006, 15:13
Post #161


Membru incepator


Group: Members
Posts: 93
Joined: 19 October 04




QUOTE(Bill @ 12 Apr 2006, 14:57)
Mostenitorul legal merge la notariat pt. succesiune in cazul acesta, adica dupa ce propietarul a decedat..................
*


succesiune se poate face si in timpul vietii proprietarului...asa ca...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mirciulik
post 12 Apr 2006, 21:14
Post #162


Membru autentic


Group: Members
Posts: 378
Joined: 11 March 06
From: Galati




Am si eu o intrebare, de fapt mai multe.

Sa zicem ca duc masina la remat in scopul de a lua un logan nou. Eu ma duc la ei si mi-o radiaza direct? adica pana cand imi vine loganu nou eu nu mai am masina?

Sa zicem ca nu mai am...ma duc la dealer cu chitanta...ma inscriu in program....astept confirmarea....

Urmatoarea mea intrebare e urmatoarea. Sa zicem ca la 1 iunie incep inscrierile..sa zicem ca la 30 iunie mi se aproba cererea....mai departe eu ce fac? ma duc la banca si cer un credit auto pe baza unei chitante de la dealer?

Problema e ca pe 30 iunie nu imi permit sa acopar rata la logan. Creditul il voi face pe numele tatalui meu care are un anumit salariu (evident nu acopera creditul). Prin octombrie noiembrie voi putea obtine creditul deoarece maicamea va zi angajata cu carte de munca, si eu la fel, deci vom fi 3 salarii...si vom acoperi cei 12-15 milioane cat ne cere banca.

Stiti cumva..se poate treaba asta...adica sa obtin cererea pt un logan nou...dar creditul sa-l fac abia in toamna?


--------------------
Dacia 1310 Break 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tedy
post 13 Apr 2006, 00:08
Post #163


Membru Indoctrinat Loganist


Group: Members
Posts: 580
Joined: 7 July 05
From: Bucuresti




in primul rand trebuie sa ai banii de avans,adica cam 20 mil ca restul de 30 iei pe rabla.Te inscrii in program,si dupa ce primesti de la dealer nota de acceptare,duci harbul la REMAT.cu bonul de la remat radiezi junghiul....restul deduci pe parcurs,bafta multa


--------------------
VW bettle 1.9 tdi - xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ci_co
post 13 Apr 2006, 09:23
Post #164


Membru atutentic cu logan !


Group: Members
Posts: 291
Joined: 20 July 05
From: UE - Bucharest !!




Am citit mai sus si nu prea m-am lamurit !
Sa explic situatia mea > Harbul este pe numele lu' mama asa si eu vreau sa-mi cumpar Logan in rate dar sa o inscriu pe numele meu ! Treaba e ca am auzit ca se poate daca i-au credit pe familie sau ceva de genu, eu tata si mama, si sa cer creditul pe numele meu.
Intrebare: Daca nu se poate cum zic eu si fac ca voi cu contract de vanz-cump la ce masina fac contractul de vanz cump??? Logan sau rabla veche ? Am auzit ambele variante !! blink.gif
Cine ma lamureste exact?
aaa si inca ceva banca VB asta iarna cica nu avea implementat prog ala in care se poate face credit incluzand si copii sau alti membrii ai familiei cica doar sot si sotie !! Stie cineva daca se poate acuma???
V-am salutat icon_mrgreen.gif


--------------------
Dacia & Renault/ Logan by Dacia/ '06 Pref 1,5dci - B XX BEB
Buaaaa am o Dacie Logan mahh tu stii ce trage e buna domne buna ! ( asa e toate)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bill
post 13 Apr 2006, 09:35
Post #165


Membru autentic


Group: Members
Posts: 771
Joined: 28 March 06
From: Bucuresti




Mirciulik,
E cam incurcata problema ta. Din ce am mai citit din topicul de anul trecut cu cele 30 mil., se recomanda sa nu ai probleme de genul acesta, adica sa dai avansul, cele 20 mil. cash + 30 mil. bonul REMAT, si apoi sa nu iti acorde o banca creditul.
Nu am auzit de un asemenea caz, poate ca au mai fost.
Dar teoretic se poate spune si asa, conform ordonantei programul dureaza pana la 31 dec 2006 daca nu ma insel, deci se poate deconta bonul REMAT si prin oct.-nov.
Sau alta varianta, sunt credite auto pe 8 ani, parca la BRD, asta inseamna o rata mica, ce nu poate sa fie mai mica de 35% (parca) din venitul net al familiei.
Succes!


--------------------
Dacia Logan SL Techroad TCe 90 - B14xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bill
post 13 Apr 2006, 09:45
Post #166


Membru autentic


Group: Members
Posts: 771
Joined: 28 March 06
From: Bucuresti




Ci_co,
mergi la un dealer, sau la o banca pt. informatii privind creditul auto (care cred eu ca este cel mai rentabil pt. achizitionare auto).
Apoi exista posibilitatea cu giranti.
Apoi mai e posibilitatea creditului pt. nevoi personale si nu te mai doare capul, faci ce vrei cu masina dupa ce ai luat-o.


--------------------
Dacia Logan SL Techroad TCe 90 - B14xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bog_cip
post 13 Apr 2006, 09:51
Post #167


membru


Group: Members
Posts: 215
Joined: 16 July 04
From: Brasov




Cel mai bine vb cu:
1. dealer el site ca si cum nu esti primul la care a vindur o masina sub orice forma de finantare
2. dupa ce ai vb cu dealer-ul si ai o idee despre preturi vezi daca banza cu care lucreaza sau alta banca ce iti poate oferi
OBS. atentie MARE la clauzele contractuale , sa nu ei o teapa la articolul H pe pagina 5 scris cu susul in jos. Ca astia sunt experti , dupa aia greu o dregi ...
ps. mai stie cinve vesti de program .... ca vad ca e liniste probabil acuma se "dreg" afacerile ....


--------------------
Toyota corola sedan 2008 - -----
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bill
post 13 Apr 2006, 10:13
Post #168


Membru autentic


Group: Members
Posts: 771
Joined: 28 March 06
From: Bucuresti




QUOTE(bog_cip @ 13 Apr 2006, 09:51)
......
OBS. atentie MARE la clauzele contractuale , sa nu ei o teapa la articolul H pe pagina 5  scris cu susul in jos. Ca astia sunt experti , dupa aia greu o dregi ...
*



bog_cip,
ce spune articolu ala?


--------------------
Dacia Logan SL Techroad TCe 90 - B14xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ci_co
post 13 Apr 2006, 10:41
Post #169


Membru atutentic cu logan !


Group: Members
Posts: 291
Joined: 20 July 05
From: UE - Bucharest !!




Ma voi interesa can d ma duc sa-mi cumpar masina ! Dac nu fac alta treaba cu factura de la dacia ma duc la RAR si apoi la udriste fac un contract de vanz - cump u mama ca sa o imatriculez pe numele meu ! Doar nu o sa ceara aia factura o sa am si factura dar fac contract de vanz-cump ce stie el daca e cash sau rate ?!! Corect??

Pana atunci mai am de stat si asteptat of of of vreu si eu masina mai repede biggrin.gif 10561582.gif


--------------------
Dacia & Renault/ Logan by Dacia/ '06 Pref 1,5dci - B XX BEB
Buaaaa am o Dacie Logan mahh tu stii ce trage e buna domne buna ! ( asa e toate)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bog_cip
post 13 Apr 2006, 12:52
Post #170


membru


Group: Members
Posts: 215
Joined: 16 July 04
From: Brasov




bill : cind faci ceva cu o banca : depui bani iti creezi un cont , iei un imprumut etc. trebuie sa stii toate , dat toate conditiile banci ca daca apare vre-un conflit de interese intre tine si banca sa nu exista o clauza stipulata prin vre-un aliniat asa mai 'ascuns' asta vrea sa zica "articolul H pe pagina 5 scris cu susul in jos" care sa ii dea cistig de cauza banci si tu sa ramai cu buza unflata : ceva de genul dobinda fixa vs variabila sa nu poti plati in avans un numar de rate si alte gaselnite deastea care sa te dezavantajeze mai mult decit avantajeze... Nu sunt jurist nu ma "pricep" la 'deastea'.
In rest, daca ai un venit destul de sigur si constant nai de ce sa iti faci griji. De fapt in cazul in care doresti sa iei un credit , NEAPARAT, trebuie sa iti faci o verificarea de "BONITATE' la banca la care vei lua imprumutul. Ce inseamna asta , pfuuu chiar nu stiu.


--------------------
Toyota corola sedan 2008 - -----
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bill
post 13 Apr 2006, 13:04
Post #171


Membru autentic


Group: Members
Posts: 771
Joined: 28 March 06
From: Bucuresti




Multumesc bog_cip.
Nu am mai avut credite pana acum. Dar pt. masina o sa trebuiasca sa fac. Eu ma orientam dupa dobanda si comisioane (faceam un calcul total al creditului - si in feful asta aleg banca), si eventual penalizare la plata anticipata.
Ce nu pot sa realizez, cum e mai avantajos - cu dobanda fixa sau variabila?
Poate stie cineva.


--------------------
Dacia Logan SL Techroad TCe 90 - B14xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bog_cip
post 13 Apr 2006, 13:23
Post #172


membru


Group: Members
Posts: 215
Joined: 16 July 04
From: Brasov




Ca idee ( ORIENTATIV ) poti merge si la dealer pe ala nu prea il intereseaza ce primeste cistiga banca si ar putea sa iti spuna el aventajele / dezavantajele formei de creditare. Antentie la creditele pe termen lung.
Revenind la subiectul topicului :
Mai aveti noutati ? S-a mai auzit ceva ? Stiu ca este destul de devreme numai in luna mai , cred ca se va promulga legea. Ramine de vazut cum se va 'pune in aplicare', cu ghilimelele de rigoare. Doar suntem in romania nu ?


--------------------
Toyota corola sedan 2008 - -----
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bill
post 13 Apr 2006, 13:46
Post #173


Membru autentic


Group: Members
Posts: 771
Joined: 28 March 06
From: Bucuresti




Luni am vazut ceva pe adevarulonline.ro dar se repetau.

In data de 06apr. aparea ordonanta de urgenta care la art.12 spune:
Art. 12 - Ordonanța de urgență a Guvernului privind instituirea Programului de stimulare a înnoirii Parcului național auto, va fi publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I.

Deci prin luna mai vom sti si altceva, pana atunci nu cred ca vor mai spune ceva.
In privinta aplicarii nu cred ca vor fi probleme, doar sunt mai multi bani ca anul trecut. Cat despre birocratie, lasa ca e bine ca exista tot felul de conditii, ca altfel nu vom mai avea loc de tot felul de samsari care ar lua tot felul de masini abandonate si le-ar tracta pana la REMAT..................


--------------------
Dacia Logan SL Techroad TCe 90 - B14xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bog_cip
post 14 Apr 2006, 08:28
Post #174


membru


Group: Members
Posts: 215
Joined: 16 July 04
From: Brasov




Off topic
Un link util pentru cei tentati de credite : http://www3.ziare.ro/articol.php/1144985130
mie mi se pare interesant.
On topic
De 'samsari' oricum nu scapi ca .... si aia de dealer daca au multi clienti ce vor programul rabla cum sa ii impace , or sa ramina pe afara citiva. Om vede concret ce si cum.


--------------------
Toyota corola sedan 2008 - -----
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bill
post 14 Apr 2006, 08:36
Post #175


Membru autentic


Group: Members
Posts: 771
Joined: 28 March 06
From: Bucuresti




Nu cred ca vor fi probleme. Anul trecut, din ce am citit, in prima zi a fost coada dis de dimineata si nu au prins toti. Dupa doua zile, dupa acea distribuire nu a mai fost nimeni, spunea cineva ca a fost pe calea Floreasca si a luat imediat nota aceea.
Acum nu mai e showroom pe calea Floreasca, dar oricum sunt mai multe masini acceptate la casare in program.


--------------------
Dacia Logan SL Techroad TCe 90 - B14xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mirciulik
post 15 Apr 2006, 15:46
Post #176


Membru autentic


Group: Members
Posts: 378
Joined: 11 March 06
From: Galati




o chestie interesanta..si ciudata in acelasi timp...pe care am gasit-o in legatura cu un credit....

Mai nou ma gandesc sa fac un credit de nevoi personale si sa-mi iau loganu cu banii in mana....deci de nevoi personale..nu credit auto. Motivul pt care as face asta este ca am garaj...si cu masina nu voi merge prea mult..sa zicem 5000KM pe an. Masina rar o las singura..si pe afara....iar faza cu accidentul..consider ca sunt prudent la volan..si nu cred ca voi face accident din vina mea...==> repar masina pe asigurarea celuilalt.

Interesant este ca la Volskbank nu ii intereseaza pt ce ai nevoie de creditul asta de nevoi personale...dar faza cea mai tare e asta...

http://www.volksbankromania.ro/vb_applicat...lt.asp?pgnr=107

Ori nu ma duce pe mine capul...ori astia ies in pierdere...ma orientam la un credit de 20.000 lei noi. cu o rata de 288 lei pe luna. ei zic in 5 ani...

Daca stie cineva sa-mi explice.. oare pe langa rata asta mai dau si ceva in plus..? blink.gif

Totusi la calculele mele... 288*60=17280 deci sub cei 20.000
Cred ca dau o fuga luni pana la banca sa ma interesez. Cu siguranta mai trebuie sa fie niste comisioane mari..ca altfel nu-mi explic...sau e o greseala pe site biggrin.gif


Si inca o chestie pe care n-am inteles-o. Tot se spune ca dai masina veche ca avans la un logan. Asta inseamna ca trebuie neaparat sa faci Rate/Leasing? Sau pot da masina veche obtin bonul de 3000 lei si eu completez cu bani cash pana laa valoarea masinii?


Cam atat deocamdat....totusi e ceva putred in faza cu creditul.


--------------------
Dacia 1310 Break 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex4257
post 15 Apr 2006, 17:28
Post #177


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 6 April 06




QUOTE(Bill @ 12 Apr 2006, 13:09)
Vrei sa spui ca dealerul iti baga pe gat ce model de Logan vrea el?
Nu ceea ce vrei tu?
sad.gif
*


nu iti aplica reducerea la toate modelele,ai inteles complet gresit,dealerul nu ofera reducera la toate modelel.DAR SA STI CA-MI PLACE .VOI SUNTETI CHIAR OPTIMISTI PESTE MASURA ,ERA CINEVA DE AICI CARE SPERA CA VA REZOLVA TOTUL INTR-O ZI IAR A DOUA ZI VA AVEA SI MASINA NOUA.VOI NU INTELEGETI UN LUCRU SIMPLU SI CLAR DACA VRETI ACEA ADEVERINTA TREBUIE SA MERGETI LA REMAT. LA REMAT SUNT LISTE DE KILOMETRI ,DATI UN TELEFON SI INTREBATI.( odata ajunsi acolo veti fi indrumati la domnul mitica,dar din pacate domnul mitica e plecat,cand apare domnul mitica o sa va dea de completat un formular si o sa va treaca pe listele de asteptare. cand o sa va soseasca randul o sa se faca o verificare tehnica a masinii,ea trebuie obligatoriu sa aiba anumite parti componente,pe urma trebuie sa radiati masina ,iar de abia atunci daca sunt in regula toate actele veti primi o adeverinta cu reducerea de 30mil nici de cum bani) DAR TOATE ASTEA DUREAZA ENORM DE MULT,IAR DEALERI TINETI MINTE LA RANDUL LOR VA TREC PE ALTE LISTE NU LISTELE DE COMANDA ALE NOII MASINI ,LISTELE CARE SA VA JUSTIFICE REDUCEREA DE 30 MIL DIN PRETUL NOII MASINI (LISTE CARE IARA SUNT DE ORDINUL KILOGRAMELOR ELE BINENTELES SUNT IN CALCULATOR) o sa auziti frazele lor standard(noi nu suntem in programul acela,noi am epuizat stocul de masini cu aceea reducere,noi va oferim doar la modelul x aceea reducere DAR PT TOATE TREBUIE SA VA INSCRIETI) ASA STAU TREBURILE NU MAI VORBITI TOATE PROSTIILE,CINE A MERS SI A FACUT A MERS LA INCEPUT CAND ABIA SE POMENEA DE ACEST PROGRAM CU 30 MIL. ACUM AVETI NEVOIE DE ALTE LUCRURI SA CUNOASTETI BINE IMPARTIREA(nu mai spun mai multe ca iara ma intrerup vreo 3 zile) ASA STA TREABA ,CINE VREA SA INCERCE AI DORESC SUCCES ! sfatul meu aranjati junchiurile care le mai aveti si vindeti-le NU MAI CREDETI PROSTIILE CE LE AUZITI LA TELEVIZOR POVESTI!


--------------------
Logan 1,4 Mpi dacia - Tm 10 FVL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tedy
post 15 Apr 2006, 21:04
Post #178


Membru Indoctrinat Loganist


Group: Members
Posts: 580
Joined: 7 July 05
From: Bucuresti




Nu e deloc adevarat,reducerea de 30 milioane se ofera la orice model,tu platesti diferenta.Indiferent daca o iei cu banii jos sau in rate,beneficiezi de reducere daca dai rabla la remat.Eu asa mi-am luat loganul,cu programul rabla,deci stiu destul de bine ce zic.
alex4257 ,se pare ca nu prea stii despre ce este vorba.Primul lucru care se face este inscrierea la dealer.El o sa te indrume ce trebuie sa faci.Daca nu stii cu ce se haleste programul rabla,nu te mai baga in discutii.
Bafta la toti care se infig la programul rabla

This post has been edited by tedy: 15 Apr 2006, 21:09


--------------------
VW bettle 1.9 tdi - xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IulianMicu
post 15 Apr 2006, 21:16
Post #179


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 23 September 05




ar fi interesant daca ai putea sa ne zici experienta ta cu rabla...


--------------------
Dacia Logan - NT 16 MIR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tedy
post 15 Apr 2006, 21:34
Post #180


Membru Indoctrinat Loganist


Group: Members
Posts: 580
Joined: 7 July 05
From: Bucuresti




Doar nu vrei sa va povestesc toate drumurile pe care le-am facut,ar insemna sa nu mai scrie nimeni nimic.Am alergat cateva zile,dar s-a rezolvat.Singura problema de care m-am lovit si am ramas cu o scarba totala despre legile in Romania a fost faza cu "data primei inmatriculari".In cartea masinii exista aceasta rubrica,care nu este completata la majoritatea masinilor(de fapt eu n-am vazut nici o carte care sa aiba completarea asta).Initial era vorba sa nu fie masina mai noua de 12 ani,pe urma s-a spus sa aiba minim 12 ani de la data primei inmatriculari,fapt pentru care a trebuit sa ma duc la politie sa imi dea o adeverinta cu data primei inmatriculari.Masina era din 1977 si politia a gasit in arhiva ca a fost inscrisa in 82,adica masina a stat 5 ani degeaba dupa mintea lor smile.gif,in fine oricum era mai mult de 12 ani si am putut s-o predau la casare.Asa ca inarmati-va cu timp si nervi tari,ca va trebuie.Care vreti sa va inscrieti la program,mergeti dinainte la politie sa cereti adeverinta cu data primei inmatriculari(cei care nu au trecut in carte).Bafta
LE: nici cartea de la Logan nu are rubrica completata de politie,deci.....Romania

This post has been edited by tedy: 15 Apr 2006, 21:35


--------------------
VW bettle 1.9 tdi - xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
55 Pages « < 4 5 6 7 8 > » 
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 8th May 2024 - 08:44
Forum Renault