DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

55 Pages  1 2 3 > »  
Closed TopicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Tractorasul: Focus TDCi de 109, de la "Kangoo Full fara piele si navigatie"

MuciX
post 19 Nov 2007, 11:15
Post #1


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Sunt un membru nou, la primul post asa ca va salut cu inclinari
Am un Renault Kangoo din 2001 motor 1.2l 16v 75cp (sunt sigur ca deja cunosteati motorul), pe care l-am cumparat exact pentru plecarile cu familia. Sunt foarte multumit de el, are destule optiuni de comfort si siguranta cat sa faca un drum lung foarte placut, inclusiv la opririle pentru realimentare smile.gif .
Acum una din intrebarile mele ar fi "Cumva nu sunt multi utilizatori ai acestei masini pe forum"? Eu nu-mi explic de ce altceva nu exista un topic pentru acest model al gamei Renault, mai ales pentru ca am destul de multe intrebari in legatura cu el la care sper sa primesc multe raspunsuri.
Nu umplu post cu ele acum, astept in speranta unor reply-uri si poate dezvoltam discutia.

Multa admiratie pentru ce faceti aici, respect Bogdan


PS Mai jos voi atatasa si o poza... sunt mult prea mandru de el sa nu o fac icon_mrgreen.gif

This post has been edited by MuciX: 15 Mar 2012, 19:59


Attached thumbnail(s)
DSC00034.JPG ( Size: 134.37k ) Number of downloads: 4370


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 19 Nov 2007, 20:08
Post #2


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




Sa o inmatriculezi si sa o stapanesti sanatos!

In Romania marea majoritate prefera masini traditionale de familie (sedan, break sau monovolum), iar Kangoo se vinde 99% in varianta de marfa. Eu personal singurele Kangoo de persoane le-am vazut in Bucuresti in parcarea Orange, care au 3-4 astfel de modele 4x4.

Pentru intrebari si raspunsuri cred ca mai simplu e sa le pui aici si sa cauti in paralel raspunsuri in topicuri despre Clio (motor).


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bliss
post 19 Nov 2007, 22:16
Post #3


-


Group: Members
Posts: 937
Joined: 10 July 06




Foarte fain, am condus unul si se simte diferenta fata de Symbol. Sa-l stapanesti sanatos!


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 19 Nov 2007, 22:35
Post #4


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Pai o prima intrebare ar fi legat de un bidon dubios... (cartea nu o am, nush de ce cei de la dealer mi-au dat una de twingo wacko.gif )
Sambata lucram la spoilerul fata... una din imbracamintile interioare de plastic de la arcul aripii era desprinsa, asa ca am dat frumos roata jos sa ma apuc de treaba. Asta am rezolvat-o, dar a aparut o mare dilema: in spatele spolierului fata, pe partea dreapta fix in dreptul proiectorului am un bidon negru, care e cam spart... lipseste un furtun care iese din el si mai are inca doua (acestea sunt prezente...), care par a fi un tur si un retur. De asemeni mai sunt niste conductoare care pleaca din el... Toate acestea duc undeva in zona admisiei... nu am apucat sa dau jos capacul ornamental de pe motor sa vad unde exacta jung. Intrebarea mea este la ce foloseste (tin sa spun ca absolut toate dispozitivele de pe masina functioneaza).
Urmeaza si poze cu acest bidon in caz ca e nevoie....

O a doua problema ar fi aeratoarele... care dau aer numai pe centru... as se pare sa fie de natura mecanica (clapetele care inchid si deschid fiecare aerator). A mai avut cineva prob de genul asta? Si daca da, cum se pot remedia?

Bucata 3: Nu-mi mai merge nici dezaburizarea pe spate... (cand am cumparat-o de la nenea din Germania inca mai mergea... sigurantele nu sunt de vina, am verificat tot).

Numaru 4: De ce nu s-a facut un topic separat pt Kangoo, fie el si express? Am ajuns sa cred ca e o masina care merita cateva cuvinte de lauda.... foarte mult caracter pe ea

Cam atat deocamdata... in speranta ca nu am plictsit

PS Multumesc de urari, poate ajung si eu la o intalnire de a voastra si am ocazia sa ma mandresc (a se citi laud) mai mult.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 19 Nov 2007, 22:46
Post #5


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.857
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Pune niste poze...la Megane exact acolo este pozitionat sirocolul...poate a avut masina odata asa ceva pe ea...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 19 Nov 2007, 22:50
Post #6


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Scuza-mi nestiinta... ce este sirocoul? wacko.gif


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RADU__
post 19 Nov 2007, 23:10
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.254
Joined: 18 October 07
From: Brasov




negru...poate sa fie un acumulator de vacuum . Daca are si furtune mai rigide...ala este. /daca mai duc si in zona servofrana...aproape sigur.
La dezaburire vezi cablurile de la usile din spate. au prostul obicei sa se rupa prin plierirepetate. sunt intr-un furun gofrat in partea superioara a usii. Sau poate ai agatat fara sa vrei conectorul de pe luneta (geam de usa..ma rog)
Am un prieten care are unul identic 1,4 benzina si este foarte multumit de el de fo 3 ani in coace. Nici el nu stie ce nu a carat cu el si cate "mandre" nu a satisfacut, dar ma rog poate nu e cazul.


--------------------
Renault Megane IV Sedan TCE140 2022 - BV 22 ROC
tel.0742044570
Invata repede si aplica... tot repede!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 19 Nov 2007, 23:25
Post #8


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Da are furtune rigide, de plastic in schimb, nu par sa duca la servofrana... duc undeva deasupra motorului... undeva in zona admisiei; totusi frana merge perfect cu ABS cu tot...
Ma voi duce la un service (cu teama dupa cate am auzit de customer care la Renault) sa vad ce si cum. Voi tine topicul la curent cu ce voi afla. Oare exista o posibilitate sa cumpar un manual de utilizator de la ei?
In ceea ce priveste dezaburizarea, firele par ochei, am uitat sa specific in cadrul postului initial ca am verificat tot, fire, sigurante... mai putin traseu integral...
Poate o voi rezolva la service.
Vreau sa o bag intr-o capitala cu toate ca merge bine masina... totusi e SH asa ca e mai bine asa.
Voi schimba de asemenea toate lichidele (racire, ungere, transmisie, poate si la A\C - ma mai gandesc). Voi ce marca de uleiuri ati ales? Ma refer si la ungere si la transmisie.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RADU__
post 19 Nov 2007, 23:29
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.254
Joined: 18 October 07
From: Brasov




pai daca-i pe benzina si duc la admisie pot sa fie si conducte de recuperare gaze rezervor sau acumulatorul de vacuum. nu merge o conducta si in spate pe sub masina?


--------------------
Renault Megane IV Sedan TCE140 2022 - BV 22 ROC
tel.0742044570
Invata repede si aplica... tot repede!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 20 Nov 2007, 00:28
Post #10


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




nu, nu merge nici o conducta in spate, ambele urca la motor... in locuri aproximativ similare, dupa cum am spus nu am dat ornamentul de pe motor jos sa vad exact ce si cum.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Io_mi_s
post 20 Nov 2007, 17:53
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 989
Joined: 25 August 06
From: Galati




Am vazut o schema... Io cred ca RADU__ are dreptate. Piesa aia e descrisa ca fiind 'absorbeur capteur d'essence' - asa cum se prezinta la tine e OK, nu-i lipseste niciun furtun. Mult succes!


--------------------
Renault Megane 2.2 2006/Confort Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 20 Nov 2007, 17:56
Post #12


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




sad.gif am incercat sa fac o poza, problema e ca acum e acea aparatoare de plastic de la aripa interioara montata... sa vad cum fac sa obtin niste poze mai relevante

<span class='edit'>20 Nov 2007, 22:05:</span>
Am revenit cu cateva poze. Nu am reusit sa fac poze cu recipientul in sine, doar cu zona unde este situat, dar sunt cateva care arata traseul furtunelor...

This post has been edited by MuciX: 20 Nov 2007, 21:10

Attached thumbnail(s)
DSC00290.JPG ( Size: 309.96k ) Number of downloads: 4826
DSC00289.JPG ( Size: 314.97k ) Number of downloads: 4134
DSC00291.JPG ( Size: 297.64k ) Number of downloads: 3874


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BBC
post 21 Nov 2007, 13:22
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 384
Joined: 24 May 02
From: Brasov




Este "canistra carbon". Are rolul de a prelua vaporii de benzina.


--------------------
VW 4 roti / 5 usi -
Bogdan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 21 Nov 2007, 13:25
Post #14


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




ai putea sa dezvolti putin te rog? Dupa cum am mai spus, nu stiu ce face e gol, e fisurat. E grav? In ce fel afecteaza masina?


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
enemi
post 15 Dec 2007, 20:47
Post #15


doar membru


Group: Members
Posts: 132
Joined: 5 September 05
From: Bucuresti




In primul rand sa o stapanesti sanatos si sa-ti rezolvi problema cu bidonul respectiv!

In al doilea, am condus si eu un Kangoo diesel pentru o perioada scurta de timp, similar cu cel pe care-l ai tu... firma la care am lucrat avea 3 astfel de masini si le folosea atat pentru transport marfa cat si pentru preluarea oaspetilor straini de la aeroport. Masinile s-au achitat onorabil de datorie! Din experienta personala: am apreciat suspensia care prelua excelent socurile, comfortul la drum lung, pozitia la volan mai inalta si spatiul din cabina. Cel mai mult i-a placut fiicei mele de 4 ani, care a apreciat felul in care se deschideau usile spate si spatiul pentru locurile din spate.

Fiind cam inalta si cu ampatamentul destul de scurt mi-a facut surpriza sa derapeze destul de usor atunci cand o fortam in curbe, masina fiind goala.

Mult succes in continuare!


--------------------
Renault Megane Bicorp 2007 Extreme 1.5dci 78kW
"Don't steal! Goverment hates competition..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 15 Dec 2007, 22:53
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




Despre canistra carbon:
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=15146
...daca nu te-ai lamurit intre timp.


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 5 May 2008, 17:45
Post #17


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Ei, dragii taichii, din pacate, sunt nevoit sa apelez din nou la topicul meu de probleme.
Inainte sa implineasca 100k km (acum are 105k km) am schimbat distributia, iar imediat dupa ce am ajuns acasa am observat un rontait, discret, dar urat in mersul motorului la ralanti. Am zis ca mi se pare, dar in ultima vreme a fost comfirmat de cam toti membrii familiei. Nu stiu pe ce sa dau vina, e un rontait metalic ce vine din partea "cu curele" a motorului si nu stiu pe care din flanse sa dau vina (accesorii, distributie). Oricum la schimbarea curelei a fost necesara demontarea tuturor curelelor (foarte ingesuit, pentru un motor mic). Ramane acum sa imi fac o programare la service sa vad ce si cum. Am discutat deja cu un mecanic de la dealer-ul Reno din Buzau, si mi-a spus ca singurul mod de diagnosticare e calea "mecanica", adica dezechipat si cautat.
Motorul nu da niciun semn de disconfort, trage, consuma putin (am fost pana in vama si am scos putin peste 7l/100km icon_mrgreen.gif ), iar rontaitul dispare imediat ce creste cat de putin in ture.

Revin cu noutati pe masura ce apar.

This post has been edited by MuciX: 5 May 2008, 17:49


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stefi_R
post 6 May 2008, 05:49
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 10 February 08
From: Sf. Gheorghe/CV




Distributia a fost schimbata tot la service Renault? Si eu eram pregatit sa schimb distributia (la 117.000Km) pentru ca nu stiu nimic despre istoria masinii; seful de la service (nu Renault) mi-a spus ca nu are rost sa comande piesele si ca mai intai vor inspecta optic curelele si intinzatoarele si ma vor anunta. Dupa spusele lor, nu trebuiau schimbate si se vor uita din nou la urmatorul schimb de ulei. Am schimbat uleiul (luat de mine) filtrele si placutele de frana + inspectia curelelor si m-a costat 360 lei - am fost foarte multumit, dar stiu si eu?
In cazul tau, oare nu cumva au intins cureaua prea tare? Sau poate cureaua e mai rigida decat cea care o aveai inainte? Piesele le-ai procurat tu, sau ti le-au pus ei? Sunt de origine sau compatibile? Cat te-a costat? Numai bine.


--------------------
Renault Kangoo 1.5 dci 80CP Privilege 2002 fara AC - CV99DIA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 6 May 2008, 08:43
Post #19


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Am schimbat dupa cum urmeaza:
Kit distributie (curea + rola)
Curea accesorii
Pompa de apa
Ulei 5W30 + Filtru
Filtru Aer
Filtru benzina
La frane inca nu m-am bagat, sunt super okay, dar mi-ai dat o idee buna
Piesele sunt de origine, cel putin asa scria pe ele, le-am adus eu de "acasa" au costat toate undeva la 800 - 900 lei. Schimbul l-am facut in Service Reno, ceea ce imi spune ca ar trebui sa am si un fel de garantie pe manopera, daca asta e buba nu?
Intrebare: uleiul in cutie se schimba sau se face doar verificare nivel, eventual completare?

PS DUPA ce au schimbat distributia, mi-au spus ca nu era neaparat nevoie...


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stefi_R
post 6 May 2008, 10:20
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 10 February 08
From: Sf. Gheorghe/CV




Ce m-a surprins si pe mine: eram pregatit (baneste) si pt. schimbul de ulei cutie de viteze; raspuns: daca nu se pierde ulei pe nicaieri nu trebuie scimbat huh.gif

Pana la urma cat tine distributia (curea/role) in conditii normale de exploatare, ca nu mai inteleg ? Totusi, pana la urmatorul schimb de ulei (+15.000km) mi se pare destul de mult si sunt constient de riscurile implicite la aceste motoare. Ce oare se poate constata vizibil la curea/role/pompa de apa? Imbatranire, crapaturi, gripaje, jocuri anormale?

Numai bine.
PS credeam ca au disparut toti posesorii de Kangou de pe forumul acesta :-)

This post has been edited by Stefi_R: 6 May 2008, 10:24


--------------------
Renault Kangoo 1.5 dci 80CP Privilege 2002 fara AC - CV99DIA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 6 May 2008, 10:34
Post #21


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




La motorul meu stiu ca distributia se schimba la 60k km. Si e prea mare riscul sa nu o faci.

This post has been edited by MuciX: 6 May 2008, 10:35


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 19 May 2008, 10:23
Post #22


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Eh, revin cu mici neplaceri, asta in conditiile in care nici macar nu apucasem sa le rezolv pe cele precedente.
Voi incepe cu inceputul: Mi se parea de vreo saptamana ca frana se simte altfel la cangou, dar nu m-am crizat, am dat vina pe efectul placebo intrucat m-am urcat recent intr-un Megane si la prima franare am zis ca dau cu botu-n volan.
Ieri am plecat un pic pe serpentine cu ea si totusi parca trebuia sa ma chinui putin cu frana, parca nici ABS-ul nu mai mergea ca inainte... Am verificat nivelul lichidului de frana, intr-adevar era la minim, dar cum nu aveam la mine de rezerva am amanat pana cand voi fi putut sa cumpar.
Azi dimineata, in drum spre Bucuresti, mi s-a aprins martorul de ABS , moment in care am si devenit sigur ca nu eu am luat-o razna ci franele: oprit la prima benzinarie, verificat nivel lichid de frana; scazuse sub nivelul minim (?!?!?!???). Am cumparat lichid de frana si am completat.
Acum incep sa caut motive. Ieri m-am uitat la conductele de la frane, cat s-a putut si nu pareau sa fie semne de scapari, si oricum, mi-as imagina ca daca scapa, nu mai ajungeam eu pe unde am ajuns cu franele.
Deci mi-a mai ramas un singur scenariu, in conditiile in care mi-a scazut nivelul de lichid in instalatie, s-au tocit fie placutele, fie discurile de frana fie ferodourile pe spate, fie o combinatie ciudata intre acestea, fie toate... smile.gif
Alt motiv nu as vedea.
Din cate am inteles eu, franele de la cangou sunt imprumutate de la Clio, deci intrebarea mea ar fi daca stiti vreunii din voi cam la ce preturi se pot gasi aceste piese.
O alta intrebare ar fi daca pot fi schimbate de catre mine (am mai schimbat dar nu la masini cu atatia senzori (???) sau macar ABS, dar principiul il cunosc destul de bine si nu am mai avut probleme).


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stefi_R
post 19 May 2008, 14:09
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 10 February 08
From: Sf. Gheorghe/CV




Buna,
Parca nu-mi vine sa cred ca diferenta asa mare de nivel e rezultatul uzurii placutelor de frana si/sau saboti; mai degraba e o pierdere de lichid, ca doar n-o fi hemoragie interna. (sau mai stii?) Imi pare rau ca n-am intrebat cat au fost placutele si ce model.

Pe www.forum-auto.com gasisem cum se inlocuiesc (cu poze cu tot).

Succes.


--------------------
Renault Kangoo 1.5 dci 80CP Privilege 2002 fara AC - CV99DIA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 19 May 2008, 14:29
Post #24


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Am intrat pe site-ul in cauza si am dat peste ceva de genul fisa tehnica si am aflat cu stupoare ca nivelul meu de echipare nu exista pe motorizarea asta. Stiam ca in Romania spre exemplu, nu era disponibila varianta asta, dar nici chiar asa. Pe usi scrie clar Privilege... sad.gif


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stefi_R
post 19 May 2008, 14:38
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 10 February 08
From: Sf. Gheorghe/CV




E cam aiurea, si la mine tot Privilege scrie pe usa si seamana cu ce ai tu in avatar (geam si trapa), plus ca e o echipare pentru tarile reci (fara aer conditionat dar cu incalzitor stationar); n-am gasit nici eu informatii (fisa tehnica); scuze pt. offtopic.


--------------------
Renault Kangoo 1.5 dci 80CP Privilege 2002 fara AC - CV99DIA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 19 May 2008, 14:42
Post #26


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Eu am tot ce e optional, mai putin trapa si CB :|


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stefi_R
post 19 May 2008, 14:45
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 10 February 08
From: Sf. Gheorghe/CV




Ce este CB-ul?
In legatura cu problema cu franele - doar de curiozitate - cum s-a comportat pedala in ultimul timp? Mai elastica decat deobicei? Sau la servo nu se prea observa diferenta?

Later edit: intrebare banala, nu? CB = Computer Bord? blush.gif

This post has been edited by Stefi_R: 19 May 2008, 14:52


--------------------
Renault Kangoo 1.5 dci 80CP Privilege 2002 fara AC - CV99DIA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 19 May 2008, 15:02
Post #28


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Da, CB = Computer Bord.
Da, chiar mi se parea altfel pedala, dar initial, am dat vina pe acea experienta cu Megane-ul si am zis ca mi se pare. Cand s-a aprins martorul deja am inteles ca nu era de bine... smile.gif

PS vezi ca eu am info de contact in profil, poate vb pe mess, schimb de poze, experiente etc biggrin.gif


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stefi_R
post 19 May 2008, 16:15
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 10 February 08
From: Sf. Gheorghe/CV




Chiar n-are computer de bord? Ciudat, este totusi o masina moderna si relativ noua (nu stiu daca e bine sau rau ca n-are). Sa ma tii la curent cu ce ai descoperit/rezolvat/reparat, ca sunt curios.

PS. mi-ar placea sa mai schimbam impresii ca intre Kangoo-isti, dar sesiunea de examene (la 47 de ani) ma preseaza - peste vreo luna, bine?

Numai bine si spor la treaba.

This post has been edited by Stefi_R: 19 May 2008, 16:17


--------------------
Renault Kangoo 1.5 dci 80CP Privilege 2002 fara AC - CV99DIA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 26 May 2008, 15:11
Post #30


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Update:
Schimbat discuri de frana, placute de frana, ferodouri spate, bieleta de directie stanga si un pivot dreapta, facut geometrie roti (ultimele 3 in service), incaltat de vara (da, abia acum).

Lucrarea din fata blocului intreprinsa de mine si taica-miu (care e usor accidentat la un picior) a decurs bine, cu mici neplaceri create de suruburile care aliniaza discul de frana pe fuzeta la montare (pe cele vechi le-am scos taiate si gaurite smile.gif )

Intr-adevar, placutele ajunsesera la niturile de prindere si deja incepusera sa manance din discuri, de aici si vibratiile la franari energice, deci martorul de frana a functionat bine si la timp si asta nu poate decat sa ma bucure.

Aftemath: martorul de ABS inca se mai aprinde si ABS... lipsa, se blocheaza roata pe frana. Mi s-a spus ca ar trebui curatati senzorii, nu neaparat schimbati; oare sa scap asa ieftin?

O alta opinie ar fi ca de fapt nu am pus placutele care trebuiau, ca ar trebui sa aiba nu stiu de senzor de uzura... Acum e timpul pierdut pentru ca le-am montat deja... la urmatorul schimb poate... eventual unul anticipat.
Oricum sambata cand ajung iar la Buzau, urmeaza un control, poate mai aflu ceva acolo

Disc de frana vechi
DSC00181.jpg ( Size: 367.81k ) Number of downloads: 3748


Fuzeta cu surub de aliniere disc rupt
DSC00183.jpg ( Size: 293.44k ) Number of downloads: 837


Disc nou, proaspat montat + etrier montat
DSC00186.jpg ( Size: 302.42k ) Number of downloads: 899


This post has been edited by MuciX: 26 May 2008, 15:11


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
55 Pages  1 2 3 > » 
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 1st May 2024 - 17:56
Forum Renault