DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages « < 4 5 6 7 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Tuning motor 1.4 MPI, Avantajos/pret?

cristio_79
post 7 May 2007, 19:04
Post #151


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




Tu pana la urma ai tabloul de bord original al Solenzei,cu care a venit de la mama ei din fabrica sau ai pus tablou de bord de Logan cu CB?Pentru ca daca ai bordul original de Solenza,poti sa invarti acele alea pana o sa-si ia zborul si tot nu o sa-ti arate ce vrei tu(cata benzina mai ai,cati km mai faci etc)


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizie
post 7 May 2007, 19:07
Post #152


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 14 March 07




einstein1984...

scuze de deranj... am nimerit eu prost printre destepti...

a fost primul lucru pe care l-am facut... am cautat pe Google si a fost primul site pe care l-am vizitat... si alte 3 site-uri... ma gandeam ca totusi poate cineva sa dea o explicatie tehnica, cum ar fi forte, presiuni rezistenta materialelor...

inca odata imi cer scuze si incerc sa nu mai apelez la mintile voastra luminoase...

P.S.

Poate totusi exista si (3 - 4)oameni mai inchisi asa ca mine care se pricep si la tuning (eu recunosc ca nu) si pot sa-mi dea o explicatie pur tehnica... apropos... pastrama_stelistu.. (urmatoarea fraza este ironica) ma gandeam ca sunt producatori germani care fac masinile special pentru tuning si producatori francezi (Renault) care fac masini proaste care nu pot fi tunate... totusi... poti mai mult!!?!


--------------------
Dacia Solenza 2003 - CT-07-PXI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mark``
post 7 May 2007, 19:10
Post #153


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.821
Joined: 12 February 06
From: Tg.Mures




QUOTE(cristio_79 @ 7 May 2007, 19:04)
Tu pana la urma ai tabloul de bord original al Solenzei,cu care a venit de la mama ei din fabrica sau ai pus tablou de bord de Logan cu CB?Pentru ca daca ai bordul original de Solenza,poti sa invarti acele alea pana o sa-si ia zborul si tot nu o sa-ti arate ce vrei tu(cata benzina mai ai,cati km mai faci etc)
*


Deci nu are nici un efect testul acela pe solenza? Altii zic ca are dar nu zic ce! mad.gif


--------------------
Renault Espace IV 2012 / 2.0 DCi 150CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zippy
post 7 May 2007, 19:18
Post #154


Membru din 2003


Group: Members
Posts: 917
Joined: 26 October 03
From: Bucuresti




free_fiber, asta dupa ce ai facut chiptuning?

dizie ideea e ca nu se poate, motorul de pe solenza e unul de conceptie veche, injectie multi-punct in 8v, unii au vrut sa schimbe configuratia motorului pentru 16v si s-a ajuns la concluzia ca nu merita, modificarile sunt multe, costisitoare si nu se stie cat de viabile. CVVT-ul e o tehnologie relativ noua, poate o vom avea si noi pe Dacii peste vreo 10 ani.Nu stiu daca ai observat dar renaultul a adus pentru dacii cele mai slabe (si ieftine in acelasi timp) motoare ale lor: 1.4 75 cp, 1.9 diesel 65 cp, 1.6 90 cp, 1.5 dci 65 (70) cp,1.6 16v 107 cp.

Iar faza ca toti se cred destepti pe forumul asta si iti vor da peste nas de fiecare data cand intrebi ceva..stai linistit, te vei obisnui.Sunt de 4 ani pe forumul asta si se practica la greu.



This post has been edited by Zippy: 7 May 2007, 19:35


--------------------
[ Ex SLZ 2003 |.| VW JETTA 2014 - B 97 Z I P ]
Viteza ucide! Centura de siguranta salveaza vieti!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 7 May 2007, 19:21
Post #155


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




Cum am spus si mai sus,daca ai bordul original si vrei sa afli detalii despre cata benzina mai ai in rezervor,cati km mai poti parcurge cu benzina respectiva si alte chestii de genul acesta,fii sigur ca NU o sa-ti afiseze nimic.


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mark``
post 7 May 2007, 19:22
Post #156


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.821
Joined: 12 February 06
From: Tg.Mures




Vad ca unii oameni nu inteleg sau nu stiu sa raspunda la o intrebare. ARE UN EFECT? DA sau NU?


--------------------
Renault Espace IV 2012 / 2.0 DCi 150CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zippy
post 7 May 2007, 19:36
Post #157


Membru din 2003


Group: Members
Posts: 917
Joined: 26 October 03
From: Bucuresti




NU! E un test pentru acele de bord, ca sa vezi daca ele functioneaza sau nu. Si chiar nu vezi ca esti offtopic?

This post has been edited by Zippy: 7 May 2007, 19:36


--------------------
[ Ex SLZ 2003 |.| VW JETTA 2014 - B 97 Z I P ]
Viteza ucide! Centura de siguranta salveaza vieti!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mark``
post 7 May 2007, 20:05
Post #158


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.821
Joined: 12 February 06
From: Tg.Mures




Mersi, asta vroiam sa aud! Greu o mai fost, si ma scuzati de OFFTOPIC! Sorry!


--------------------
Renault Espace IV 2012 / 2.0 DCi 150CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 7 May 2007, 22:12
Post #159


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




1. Mark parerea mea este sa mergi la un service pt o verificare , desi mi se pare tare ciudat ce spui tu ca iti indica mai mult ... Mai bine verificai singurel contactele si restul . Incearca cel putin sa scoti bornele de la baterie vre-o 30 de min si apoi le pui si mai faci o tura cu ea . Unui prieten i se intampla sa-i indice la apa si benzina mai putin pentru ca bateria era pe duca ... si dupa ce a schimbat-o au inceput acele sa fie mai vioaie !
2. Acel CVVT nu se poate "adauga" motorului de Solenza ! Mai repede ii pui turbina , adica ce s-a mai discutat pana acum .
3. Dupa o evacuare sport , admisie sport ( dar corect instalata ) + chiptuning deja masina este alta . Vrei mai mult ? Umbli la soft si pui unul mai agresiv , dar va trebui sa mergi numai cu benzina de CO 98-99 si puterea o simti grav in turatii mai inalte . Vrei si mai mult ? Umbli la bujii , fise , vana de captare aer rece direct in filtru ( gaura in capota ... ) . Apoi umbli la suspensie , roti , frane . Dupa toate astea iti dai seama ca nu-ti ajunge dar ai bagat destul in ea ca sa dai inapoi si te multumesti cu ce ai si speri ca peste ceva ani sa-ti iei "ceva" turbo" peste 150 CP care sa-ti dea "orgasme" la pedala . blush.gif
4. Dupa chip-tuning cam asta se intampla . Sincer daca tu chiar ai tot ce spui atunci fi fericit ca multi au dat mult mai mult si nu au toate benefiiciile de care spui tu . Eu m-am mai contrazis cu cineva care-mi spunea ca dupa chip turatia de cuplu creste , iar eu i-am spus ca scade . Impresia asta am avut-o si eu . Cand sunt singurel si usor pot sa merg la turatii ca si un diesel ca masina se comporta uimitor de bine si suporta f bine acceleratiile de la 1.500 ture .
5. Consumul acela afisat de CB in principiu este cel real si nu metoda plinului tau ! Una e sa citesti de la ceva care iti masoara fiecare picatura si alta de la clack-urile pompei . NU mai face plinul fortand multa benzina in rezervor ca iti nenorocesti canistra de carbon !


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 8 May 2007, 06:55
Post #160


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.997
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




dizie, daca tu nu intelegei ce e si cum lucreaza distributia variabila, ce nevoie ai putea avea de forte si presiuni? Ca nu inteleg!
Ca sa intelegi si tu, sistemul modifica momentul cand supapele se inchid sau se deschid in functie de sarcina si turatie. De asmenea el, poate face ca supapa sa stea deschisa mai mult sau mai putin, poate sa faca ca suparapunerea deschiderii supapelor sa fie mai mare sau mai mica. Pentru asta se foloseste un sistem complicat (electrohidraulic de obicei) atasat arborelui cu came (sau arborilor cu came, dupa caz). Renault are distributie variabila pe admisiune, BMW avea pe admisiune si evacuare acum vreo 8 ani.
Trebuie sa mai repet ca nici o firma de tuning nu poate monta asa ceva pe nici un motor? Ca munca de dezvoltare, calibrare si adapatrae o poate face doar un producator mare de automobile care-si amortizeaza costurile prin productia in serie a motorului respectiv?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizie
post 8 May 2007, 08:39
Post #161


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 14 March 07




ati vazut ca se poate?
da... am inteles raspunsul si multumesc frumos... nu se poate da un raspuns direct in loc sa incepem cu "mishtouri"?

am elimina multe din posturile care ocupa spatiu inutil pe aceste forumuri.


--------------------
Dacia Solenza 2003 - CT-07-PXI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 8 May 2007, 11:36
Post #162


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Dizie ... oare din cele 44 de posturi ale tale oare cate sunt cu adevarat utile ? ( nu ca eu sunt ingeras in posturi , dar nici chiar asa ! )
einstein1984 - chiar se spune "admisiune" ? Intreb nu dau cu parul ... Apoi iti dai seama in aceasta cercetare cu VVT-ul cate motoare s-au distrus pana au ajuns macar aproape de reglajele minime corecte ?
Acel VVT din punctul meu de vedere ajusteaza in timp real in functie de necesitati si da soferului din acea rezerva de putere , dar acele ajustari se pot face numai intr-o anumita plaja de reglaje . Oricum parerea mea este ca la un astfel de motor sa-i faci chip-tuning ar fi f dificil , pentru ca sunt prea multe reglaje de urmarit . Si totusi nu se compara cu o turbina cu geometrie variabila . Este o alta tehnologie noua si trebuie tratata ca atare .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizie
post 8 May 2007, 11:52
Post #163


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 14 March 07




inca un post offtopic si ma opresc... biggrin.gif

marius80_eugen ai un talent nebun de "a te lua in gura" cu lumea p-aici si de cele mai multe ori ai dreptate...

ca raspuns la intrbarea ta:
2 - 3 solutii la probleme
8 - 10 intrebari nevinovate la care nu am primit un raspuns serior de fiecare data..
cateva pareri si informatii
si multe posturi la posturi inutile... dry.gif


--------------------
Dacia Solenza 2003 - CT-07-PXI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 8 May 2007, 15:11
Post #164


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.997
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




marius80_eugen , da admisiune e termenul corect , folosit de profesionisti, admsie e termen tolerat.
Supraalimentarea cu VNT la MAS e o tehnologie de viitor, odata cu downsizeing-ul (asa cum e la 1,4 TFSI la VW in loc de 2 l aspirat si 2l TFSI in loc de 3l aspirat, motoare ce ar beneficia de turbinele VNT BorgWarner ce sunt folosite de Porsche), insa aici e vorba de bricolaj.....


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kmi
post 8 May 2007, 15:46
Post #165


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 16 June 06




Astra H 1,6t urmeaza in toamna,dar fara sa dau solnita si atunci ma voi apuca de treaba.
sa faci din 1,4 1,6 la sol insemna sa bagi pistoane de logan de 1,6 si sa te duci sati alezezi blocul in asa fel incat sa intre pistoanele, sunt niste cote care sunt cunoscute
chiuloasa intra fara nicio problema cea de megan de 1,6 16v cred ca an fab 2000 daca nu ma insel, este la fel blocul motor de la 1,4 la 1,8 difera marimea pistoanelor si in consecinta a camerei de ardere de unde vine de fapt si 1400 cm3 adica volumul de aer ce intra in camera de ardere
ca senzori tre schimbat de fapt mai trebuie inca o sonda lambda in rest toti pot sa functioneze normal fara nici o problema
si ca soft am scris si mai sus exista deja, de fapt de mult

p.s.
eu fac asta din hoby nimic altceva si cum zicea cineva mai sus ati vazut vreo sol turbo?
si pe urma cum ii cand dai clasa la cate un passat sau bmw cu o solenza
eu am discutat despre toate modificarile astea cu ingineri de la service renault si mau asigurat ca se poate, asa ca urmeaza sa incep


--------------------
dacia solenza 2003 rapsodie - CJ-82-KMI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Jack Daniel's
post 8 May 2007, 17:16
Post #166


MEMBRU DE LA INCEPUT!


Group: Members
Posts: 2.010
Joined: 26 October 03




Ce zice KMI e perfect realizabil daca ai chef si bani , sper ca le are pe amandoua si sa faca o Solenza beton . smile.gif


--------------------
. . .
Multi membri, putini oameni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mark``
post 8 May 2007, 21:24
Post #167


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.821
Joined: 12 February 06
From: Tg.Mures




Da kmi, te sustin si eu si astept cu nerabdare sa reusesti, asa ca sa ma pot lauda macar prietenilor mei ca: meeeei este si solenza turbo printre noi deci va rog frumos, mai incet cu DACIA e... ca nu-i frumos! He He


--------------------
Renault Espace IV 2012 / 2.0 DCi 150CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reed
post 9 May 2007, 15:19
Post #168


Membru autentic


Group: Members
Posts: 773
Joined: 16 June 05
From: Cluj-Napoca




Va urez bafta dar totusi NU faceti intrecere cu SLZurile turbo sau nu cu vehicule FACUTE pentru viteza, ce au pe linga putere si alte dotari de siguranta si stabilitate, pentru ca slz nu e prea sigura la acceleratii si viteze mari. Asta se trage din constructie si nu prea sunt multe de facut in directia asta.


--------------------
Seat Toledo Signo 1,6 16V 2002 - -
former Solenza Prima 1,4 8V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 9 May 2007, 20:24
Post #169


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Si dupa turbo ? Intreb pentru ca mai am cativa prieten care au aceeasi problema : cum transpun ei puterea motorului tunat pe sosea ? Cu stabilitatea si frana ce faci ?


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silverboy3
post 10 May 2007, 04:45
Post #170


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 16 November 06




Am vrut sa vand masina si sa fac rata la clio symbol.
Dupa mai multe incercari m-am hotarat sa o pastrez pana ii cade vopseaua dupa ea. Am avut mai multe probleme legate de vecini (si acum mai am zgarieturile) si un accident usor sunt pozele pe aici.
Asa ca dupa un an de zile de la achizitionare vreau sa fac urm lucruri:
-chiptuning- am inteles ca ma costa maxim 150 de Euro sper sa fiu multumit.
-evacuare sport(BOSAL sau BORLA inox) - pretul exact nu il stiu
-filtru sport(MANN sau o sa vad ce gasesc)
-discuri de frana BREMBO (as vrea kit complet)(am gasit sa fac comanda la FRONTAL GALATI, pret 200 euro tot kitul)
-amortizoare pe fata si spate SACHS sau KONI(daca sunt cat de cat acceptabile la pret)
-jante am de unde alege la FRONTAL( vreau OZ dar sunt destul de scumpe 450 euro)
-arcuri Eibach(pe fata pe comanda), pe spate nu am gasit decat cele stoc.
- revizie majora motor( si un dynotest la APAN ca astia sunt dotati).
Cred ca o sa ma ajunga salriul pe 4 luni da asta e.
PRimul lucru pe care il fac pe 20 cand iau banii- chiptuning.

Astept pareri si sfaturi.
Aspect exterior in afara de jenti nimic altceva deocamdata.



--------------------
DACIA SOLENZA RAPSODIE 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizie
post 10 May 2007, 08:46
Post #171


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 14 March 07




cred ca nu ai nimerit cu postul unde trebuie... il vor muta administratorii forumului (sper)

parerea mea este ca ar trebui sa o lasi mai moale cu aspectul exterior... se poate sa ramai fara jante daca pune careva ochii pe ele... sau fa-le casco cat mai repede

eu am renuntat la a mai investi la aspect, avand in vedere ca am vopsit-o si am facut-o ca noua si in 2 saptamani cineva mi-a "sters" ambele bare / bari (?!?) incercand sa iasa din parcare in conditii de spatiu suficient cat sa aterizeze un elicopter.

in schimb imi planific niste fonduri si modificari in interior:
- isonorizare totala
- modificare bord si fete usi + functionalitati (o combinatie intre kia cee'd si golf 5)
- oglinzi electrice
- o statie multimedia (carpc)
- scaune mai confortabile, reglabile si in inaltime
- etansare usi, capota si hayon

inca nu am reusit sa obtin preturile dar sincer sa fiu, oricat ar costa, prefer sa pastrez solenza si sa investesc in ea decat sa platesc 6 ani la o rata la o masina pe care as vinde-o in 4 ani biggrin.gif

din pacate nu prea am ce sa investesc la partea de siguranta (abs, esp, airbag etc.), sau nu stiu inca eu, dar... nu le poti avea pe toate...

This post has been edited by dizie: 10 May 2007, 08:53


--------------------
Dacia Solenza 2003 - CT-07-PXI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kmi
post 11 May 2007, 02:59
Post #172


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 16 June 06




multumesc pentru cei ce ma sustin!
si ca sa raspund la ce spunea marius mai sus cu referire la stabilitate si franare! iti recomand sa conduci o solenza cu roti pe 15" si cauciucuri pe 195 o sati schimbi parerea credema si bineinteles ca daca pui si altfel de discuri si placute ceva de genul brembo ai rezolvat problema cu franarea si in cea ce priveste stabilitatea, pentru solenza eu merg pe bilstein sport am folosit cele normale si sunt foarte multumit acum am gasit in italia pentru reno clio bilstein sport cu reglaj pentru garda la sol tre sa ma uit mai atent ce modificari ar trebui facute,sper ca nu prea multe, si dupa ar mai fi ceva ce ai uitat sa precizezi, marius, bara antiruliu, ce conteaza destul de mult in cea ce priveste stabilitatea ,si uite ca am gasit ceva mai solida care nu permita ruliu asa de mare si bineinteles bucsi de teflon, si acolo am rezolvat si problema bucsilor care se duc dracului duopa numai 10 000 de km
da! si reed are dreptate in ceea ce spune dar sa stii ca sunt multi care pentru distractie sau senzatii isi dezactiveaza esp mai sunt si acele masini la care esp este doar un led pe bord care palpaie atunci cand masina pierde aderenta, parerea mea este cai cam tarziu sati palpaie ledu ala cand deja esti in derapaj Nu!!!
de abs nu spun nimic! este o chestie foarte buna pacat ca nu il am ; in rest daca esti constient de ce ai sub picior totul e ok


p.s. O chestie ce mia spus-o taicami-o cand mam urcat prima data in masina ,, Ai grija, sunt multi care stiu sa merga tare, dar putini ce stiu sa mearga incet" si are dreptate


--------------------
dacia solenza 2003 rapsodie - CJ-82-KMI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 11 May 2007, 10:25
Post #173


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Sunt de acord cu tine mai ales pentru ca si eu ma apucasem sa fac multe la masina , dar la adaptarea suspensiei nu iti recomand sa o faci pentru ca sunt forte mult prea mari pentru a le tine in frau cu vre-un surub adaptat de un romanas mecanic . Ori gasesti ceva care se potriveste 100% , ori renunti la adaptare . ( ma refer la suspensii )
dizie - ia scaune reglabile lombar , lasa inaltimea ca nu te ajuta cu nimic , mai ales ca
trebuie sa fie cat mai jos scaunul daca vrei stabilitate si sustinere de orice fel .
- oglinzile electrice sunt de fite si se fura , se strica . Daca vrei ceva util baga rezistente in ele , cu comutator separat si rezolvi o problema .
- despre ce etansare vb tu ???
kmi - la acele programe electronice de stabilitate si siguranta nu ai ce sa faci pentur ca masinile asa au venit si au fost testate si proiectate multi ani . Masina care doresti sa o faci va iesi probabil o bijuterie , dar nu va fi o masina cu care sa te duci la piata , iar despre partea legala ... deja nu se mai pune problema . Cat timp schimbi rotile deja esti "underground" si trebuie sa te feresti de Politie . Apoi suspensia si restul ... la un test RAR pe strada il vei pica probabil ca masina nu se va mai incadra in valorile din fabrica .

Oricum bafta tuturor !


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizie
post 11 May 2007, 12:15
Post #174


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 14 March 07




scaune: pe mine ma deranjeaza tocmai inaltimea.. sunt inalt si dau cu capul de tavan cand ma asez pe scaun biggrin.gif... le-as lipi de podea daca ar fi dupa mine...
etansare: la viteze mari (pentru solenza) 130 - 140 fluiera ... ceva... (nu cred ca intra aerul in masina dar sigur fluiera prin spatiul dintre usi, aripi etc. ma gandeam sa incerc sa pun al doilea rand de chedere (cum au majoritatea strainezelor) care vine la nivel cu tabla masinii
oglinzi: rezistente? pentru ce? toata iarna, singura problema care am avut-o cu oglinzile a fost mizeria depusa la viteza si ploia. In ambele cazuri nu cred ca rezistenta pe spatele oglinzii rezolva ceva

ar fi util sa facem (daca nu exista) un topic de genul: "Ce modificari accepta RAR-ul si ce nu, pentru fiecare element al masinii". Si eu ma gandesc la unele modificari dar mi-e sa nu raman cu masina de mobila dup-aia.


--------------------
Dacia Solenza 2003 - CT-07-PXI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2dor
post 11 May 2007, 12:23
Post #175


Desi nu pare, acum sunt fan iPhone


Group: Members
Posts: 2.827
Joined: 14 April 06
From: Bucuresti




E uite ca la ploaie ajuta rezistenta aia la oglinzi.


--------------------
Ford Mondeo Vignale Hybrid 2018
Be nimble as a greyhound, as tough as leather, as hard as Krupp steel and so you shall be the German warrior incarnate.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizie
post 11 May 2007, 12:36
Post #176


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 14 March 07




vrei sa-mi spui ca o sa-mi usuce oglinda si imi curata si gemul in dreptul oglinzii ca sa pot vedea mai bibne in spate? icon_mrgreen.gif


--------------------
Dacia Solenza 2003 - CT-07-PXI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silverboy3
post 12 May 2007, 19:28
Post #177


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 16 November 06




Daca stie cineva unde pot face un chiptuning in Galati fara sa am probleme cu motorul il rog frumos sa imi spuna.
Va multumesc anticipat biggrin.gif


--------------------
DACIA SOLENZA RAPSODIE 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2dor
post 12 May 2007, 21:48
Post #178


Desi nu pare, acum sunt fan iPhone


Group: Members
Posts: 2.827
Joined: 14 April 06
From: Bucuresti




Nu dar find calda oglinda nu mai stau picaturile cum stateau inainte, e altfel ca si cu luneta incalzita cand ploua. Petele raman insa.


--------------------
Ford Mondeo Vignale Hybrid 2018
Be nimble as a greyhound, as tough as leather, as hard as Krupp steel and so you shall be the German warrior incarnate.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 13 May 2007, 09:53
Post #179


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Cati baieti au vazut niste paravanturi pentru oglinzi si pe masina mea . Se gasesc in Carefour si Cora pe la 14 - 16 ron , se fixeaza cu dubluadeziv si sunt f rezistente . Eu le am de peste 1n an si jumate , am mai pus is pe Matiz si rezista la fel de bine . Mizeria nu se mai depune pe oglinda , iar daca mergi pe ploaie nu-ti ajung picaturi pe oglinda , iar iarna nici vorba despre inghetat .
Ce atansare vrei tu nu prea se poate , dar poti pune un fel de chedere dintr-un fel de purfix cauciucat um mi-am pus si eu pe stalpi si alte cateva zone unde se pot crea acele fluieraturi . La mine in masina nu se mai aude nici o fluieratura , ci doar zgomotul de rulare si al motorului .

This post has been edited by marius80_eugen: 13 May 2007, 09:55


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizie
post 13 May 2007, 21:26
Post #180


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 14 March 07




poti pune niste poze sa vaza si ochiul meu cum arata? ti-am montat cumva si pentru geamuri? mi se pare foarte galagioasa masina daca mergi cu ea de la 90km/h in sus

Merci


--------------------
Dacia Solenza 2003 - CT-07-PXI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
7 Pages « < 4 5 6 7 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th May 2024 - 00:35
Forum Renault