DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Dacia Logan Preference vs Laureate, ...de care sa-mi cumpar?

nh1980ro
post 26 Mar 2007, 22:44
Post #61


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Pai cele 2 motoare de 1.4l de pe Solenza/Logan au performante similare. Logan e putin mai usoara decat Solenza (vreo 20-30Kg), dar are un coeficient aerodinamic mai prost.
Cat despre rate, parerea mea e ca mai bine nu-ti iei masina decat sa faci rate. Sau daca tot faci rate nu-ti iei Dacia. (e doar parerea mea , nu dati cu pietre).
Si tot despre rate, exista o limita de creditare in functie de venituri, iar acei 10E poti sa-i ai sau nu.
Si da, am fost la test drive cu Logan 1.4l si intr-adevar e mai puturoasa,dar la fel mi s-a parut si cea cu motor de 1.6l. Totul depinde de cum te obisnuiesti cu masina. Dupa cum am mai spus, Logan nu e o masina sport!


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adip
post 26 Mar 2007, 22:44
Post #62


Banned


Group: Members
Posts: 2.177
Joined: 12 July 06
From: Melbourne, Victoria




QUOTE(nh1980ro @ 26 Mar 2007, 23:27)
Si pe Megane motorul de 1,6 16V are clar 110CP, desi pe Logan Prestige are 105CP.
Aberezi smile.gif Motorul pus pe Prestige are 107cp pe Megane 1. Aa, ca-l vezi tu pe anunturile de pe Autovit de 110CP...
La subiect: OviDeus, incearca sa faci un efort sa iei Laureate 1.6. Trage sensibil mai bine. Adica, stii ce? Ia ce vrei tu si roaga-te sa ai drumuri rare prin service, asta conteaza.


--------------------
* * *
What you live with you learn.
What you learn you practice.
What you practice you become.
What you become has consequences .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 26 Mar 2007, 22:46
Post #63


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Off-Topic: @adip Eu asa am vazut pe oferta din show-room-ul Dacia. Daca ei spun prostii, si eu spun prostii...
Ai putea sa arunci un ochi pe aici:
http://www.dacia.ro/logan/date-tehnice
si sa compari cu ce e aici:
http://www.renault.ro/ro/autovehicule/car_ft.php?v=25
Difera si puterea si cuplul maxim si rpm la care acestea sunt atinse.Cred ca difera si motoarele in sine... unsure.gif

This post has been edited by nh1980ro: 26 Mar 2007, 22:55


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adiya
post 26 Mar 2007, 23:08
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.392
Joined: 12 June 05
From: Bucuresti




QUOTE
Pai cele 2  motoare de 1.4l de pe Solenza/Logan au performante similare. Logan e putin mai usoara decat Solenza (vreo 20-30Kg), dar are un coeficient aerodinamic mai prost.

Nu te lasa pacalit de site-ul Dacia...Conform acestuia un logan 1.6l are 980kg iar 1.4l 975kg. Cel putin in cazul motorului de 1.6l este falsa informatia, acesta avand scris in C.I. masa de 1025kg.
Ar fi interesant daca cineva cu un motor de 1.4l ne-ar spune daca este gresit si in cazul acestuia.


--------------------
Dacia Logan 2007 ABS PLUS dci - B-00-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adip
post 26 Mar 2007, 23:08
Post #65


Banned


Group: Members
Posts: 2.177
Joined: 12 July 06
From: Melbourne, Victoria




QUOTE(nh1980ro @ 26 Mar 2007, 23:46)
Off-Topic: @adip Eu asa am vazut pe oferta din show-room-ul Dacia. Daca ei spun prostii, si eu spun prostii...[...]
http://www.renault.ro/ro/autovehicule/car_ft.php?v=25
Imi dai voie sa-ti zic ca aberezi la cub? biggrin.gif
Mai, motorul de pe Megane 2 e ALTA MANCARE DE PESTE! Are distributie variabila, nu e cel pus pe Logan. Pe logan e pus cel simplu, de pe M1 din 1997-1998. Sa zica mersi posesorii de Logan ca nu au motoarele de pe Megane-urile 2.1 1.6 16v, ca faceau miting la Mioveni cu fulii la protap!

This post has been edited by adip: 26 Mar 2007, 23:10


--------------------
* * *
What you live with you learn.
What you learn you practice.
What you practice you become.
What you become has consequences .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 26 Mar 2007, 23:21
Post #66


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Off-Topic: Pai am zis in postul ala ca am impresia ca sunt alte motoare. Cele 2 masini se vand in zilele noastre, chiar in acelasi show-room eventual si s-ar putea ca unii sa creada ca pe Logan (in general) Prestige (in special) se afla ultimele tehnologii de la Renault.


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 27 Mar 2007, 01:34
Post #67


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




QUOTE(nh1980ro @ 26 Mar 2007, 21:05)
P.S: te asteptam sa o 'uzi' tongue.gif
@vijelie Ia zi-mi cum se cheama masina asta: (incercati sa ignorati degetul meu scos pe geam... tongue.gif ). Iti spun asa: masina avea ABS, motor V6 de 3.4l si 170CP (consuma la greu, dar ajungea la 180km/h instant, avea o pedala de acceleratie ca la camioane si o cursa imensa)
*



oldsmobile alero? icon_mrgreen.gif


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zanga
post 27 Mar 2007, 07:13
Post #68


Daciot solenzar


Group: Members
Posts: 972
Joined: 17 July 05
From: Bacau




QUOTE(adiya @ 26 Mar 2007, 23:08)
Ar fi interesant daca cineva cu un motor de 1.4l ne-ar spune daca este gresit si in cazul acestuia.
*


Nici cel de 1.4 nu are sub o tona, nu am la indemana C.I. sa dau date exacte dar sigur nu are sub o tona, solenza e mai usoara(cel putin dupa C.I.)


--------------------
Dacia Logan Preference - 2004 - BC ## MSU
Daca Ai Cap Iese Altfel

Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nyll007
post 27 Mar 2007, 08:21
Post #69


Membru


Group: Members
Posts: 199
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




cel de 1.4 are 1020kg, asa scrie in certificatul de inmatriculare


--------------------
dacia logan preferance 2006 - OT-00-xyz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OAP
post 27 Mar 2007, 09:00
Post #70


Membru autentic


Group: Members
Posts: 808
Joined: 7 November 06
From: Bucuresti




QUOTE(nh1980ro @ 26 Mar 2007, 23:27)
Iar motorul de BMW clar face cat un Logan cu orice fel de motor.
*


asa...si?


--------------------
. . .
Pus astfel în lumină, ancorat în sinergia faptelor, recursul la universalitate nu eludează meandrele concretului.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 27 Mar 2007, 10:30
Post #71


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




@aphophis Da. Oricum intrebarea era pentru vijelie. Si daca puneam o poza cu o Mazda 3 cred ca ar fi recunoscut-o mai usor, ca de alea sunt si pe la noi mai multe.
@OAP - Eram off-topic pe acolo si trebuie sa citesti si posturile dinainte ca sa intelegi contextul.

Cine se duce la ITP cu Loganul cred ca au acolo si cantar. Sa ne spuna cat zice acolo greutatea. Valorile din C.I. sunt luate dupa o referinta, la fel si cei de pe site-ul Dacia au o referinta.
Pe site-ul Renault la Symbol Expression 1.4l/100CP scrie ca are 980Kg.

This post has been edited by nh1980ro: 27 Mar 2007, 10:41


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adiya
post 27 Mar 2007, 12:58
Post #72


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.392
Joined: 12 June 05
From: Bucuresti




QUOTE
Cine se duce la ITP cu Loganul cred ca au acolo si cantar. Sa ne spuna cat zice acolo greutatea.



173.gif

Si sa nu uite respectivul sa dea jos extinctorul, triungiurile reflectorizante si trusa medicala. Cred ca atarna destul de greu. Sa nu dea cu zecimale.


QUOTE
Iar motorul de BMW clar face cat un Logan cu orice fel de motor.


Ca tot veni vorba: Nici eu nu am inteles nimic.



This post has been edited by adiya: 27 Mar 2007, 13:00


--------------------
Dacia Logan 2007 ABS PLUS dci - B-00-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
egox
post 27 Mar 2007, 13:26
Post #73


Membru și atât


Group: Members
Posts: 176
Joined: 14 April 05




QUOTE(OAP @ 26 Mar 2007, 19:52)
?????????  blink.gif  blink.gif  blink.gif ...cu siguranta
*


Ai și alt argument în afară de faptul că ți-ai cumpărat Ambition?
Ca regulă generală (și... da, orice regulă are excepțiile ei), modelele de top pierd cel mai mult la revânzare. Mai degrabă am emoții pentru afirmația că randamentul la revânzare al Laureate-ului ar putea fi mai bun decât al Preferance-ului. Oricum, văd (chiar și pe forum, la Bursă) tot felul de prețuri fanteziste la vânzări, mi-ar plăcea să am acces și la unele reale.

QUOTE(RamboX @ 26 Mar 2007, 20:15)
Eu am atins in vara pe A2 chiar 170km/h si asta cand veneam de la munte  pe la ora  pranzului. AC este bun nu contest dar ABS....... avem la servici Espero 1.8 full iar  pe ploaie,mazga intra tot mereu la franare si te duci de nu te mai opresti....
*


170 (pe ceas) e undeva sub 160 real (GPS). Am "atins" și eu varianta asta (la vale și cu vânt din spate smile.gif ) dar nu la asta mă refeream, ci la faptul că la 130 km/h eu zic că motorul de 1.4 se chinuie (consumă mai mult decât cel de 1.6).
Cu inutilitatea ABS-ul aș lăsa-o mai moale. În timp ce "te duci de nu te mai oprești" încă mai poți vira. Și pentru ca să ai ce compara, ar fi trebuit să conduci același gen de mașină în exact aceleași condiții de aderență. Până una - alta ABS e cam musai la mașinile vândute în țările cu apă caldă și asta e tare greu de ignorat.


--------------------
Dacia Logan 2005 Laureate 1.4 - (S)B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 27 Mar 2007, 13:33
Post #74


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




In tarile cu apa calda unde ABS e musai, si soselele sunt musai. La noi e ca pe ulita satului, iar apa calda se scurge in canal prin conductele sparte.
Si ABS-ul e bun daca ai ce face cu controlul sporit al masinii pe care il ai. Dar daca n-ai unde sa ocolesti obstacolul ce faci?

L.E: "Iar motorul de BMW clar face cat un Logan cu orice fel de motor." - ma refeream la faptul ca pe piata exista tot felul de masini. Important e sa stii pe care ti-o poti permite. E mai bine acum?

This post has been edited by nh1980ro: 27 Mar 2007, 13:35


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Amedeus
post 27 Mar 2007, 13:46
Post #75


Membru cu Logan


Group: Members
Posts: 1.907
Joined: 13 December 04
From: TM




@ adiya
Omu' sustine ca orice motor pus pe Logan trage la fel de prost . Nici nu conteaza ca are 65, 75, 86 sau 105 CP. Toate se misca greu ca sunt masini romanesti si nu BMW-uri radmasa.gif

This post has been edited by Amedeus: 27 Mar 2007, 13:48


--------------------
Renault Megane Sedan IV Tce 116 2019 Business
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 27 Mar 2007, 13:50
Post #76


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




QUOTE(Amedeus @ 27 Mar 2007, 14:46)
@ adiya
Omu' sustine ca orice motor pus pe Logan trage la fel de prost . Nici nu conteaza ca are 65, 75, 86 sau 105 CP. Toate se misca greu ca sunt masini romanesti si nu BMW-uri  radmasa.gif
*



Acum sincer daca aveati bani de BMW, va mai luati Logan?


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Amedeus
post 27 Mar 2007, 13:51
Post #77


Membru cu Logan


Group: Members
Posts: 1.907
Joined: 13 December 04
From: TM




Sincer: numai daca aveam bani de unul nou. Ca de SH sunt satul. mad.gif


--------------------
Renault Megane Sedan IV Tce 116 2019 Business
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 27 Mar 2007, 13:52
Post #78


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




QUOTE(nh1980ro @ 27 Mar 2007, 13:50)
Acum sincer daca aveati bani de BMW, va mai luati Logan?
*



Pai ma, atata timp cat poti lua Logan la o treime de pret de beamveu, la care usor ii poti lipi o sigla de beamveu, cat de prost trebui sa fi sa dai banii pe un beamveu?


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 27 Mar 2007, 13:53
Post #79


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Intrebarea era pentru masini noi, ca si Logan SH...
@driverx Se pot adauga si abtipilduri cu discuri de frana pe tamburii spate, daca ai 'jenti' de aliaj la Logan. tongue.gif

This post has been edited by nh1980ro: 27 Mar 2007, 13:54


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OAP
post 27 Mar 2007, 14:30
Post #80


Membru autentic


Group: Members
Posts: 808
Joined: 7 November 06
From: Bucuresti




QUOTE(egox @ 27 Mar 2007, 14:26)
Ai și alt argument în afară de faptul că ți-ai cumpărat Ambition?
Ca regulă generală (și... da, orice regulă are excepțiile ei), modelele de top pierd cel mai mult la revânzare. Mai degrabă am emoții pentru afirmația că randamentul la revânzare al Laureate-ului ar putea fi mai bun decât al Preferance-ului.

Pai in primul rand nu mi-am luat Ambition sa il folosesc ca argument. Am spus pe undeva pe aici ca am oscilat mult de la Ambiance la Ambition trecand prin toate optiunile. Tu ai spus singur ceva de aberat iar eu te-am aprobat doar (bineinteles cu ghilimelele de rigoare, sper ca nu ai luat-o ca pe un afront). Sincer eu nu stiu de regula asta generala si nici acum nu sunt foarte convins. Cred ca am eu o deformatie profesionala in ceea ce priveste corectitudinea afirmatiilor si a termenilor folositi, dar tu vorbesti de exemplu de "randament la revanzare", suna frumos dar poti exemplifica un pic? O vinzi mai greu? Mai repede? O vinzi cu un pret mai mic?...


--------------------
. . .
Pus astfel în lumină, ancorat în sinergia faptelor, recursul la universalitate nu eludează meandrele concretului.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adiya
post 27 Mar 2007, 14:35
Post #81


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.392
Joined: 12 June 05
From: Bucuresti




Daca as avea bani de BMW mi-as lua Audi. Aici vorbim de masini NOI.
Daca comparam BMW SH cu Logan nou atunci e alta manacre de peste.
In maxim o luna trebuie sa schimb masina si sunt in dilema asta: Straineza SH sau Logan nou. Ideea este ca reviziile la straineza SH costa cat la una noua icon_mrgreen.gif CASCO te dezechilibreaza si tre sa stai pe scaun. Aici se mai adauga si riscul crescut la un SH sa crape ceva si faptul ca nu stii peste ce dai sub capota si cum a fost intretinuta si folosita.

Dar ca sa revenim ontopic, astept raspuns la intrebare precedenta.
QUOTE
Acum, la taxe egale, asigurari comparabile ca pret, si pentru o persoana care face credit poti sa imi spui si mie, logic, de ce sa nu isi cumpere un motor mai puternic?


Si ca sa terminam discutia, sfatul meu pentru initiatorul topicului este: Ambition biggrin.gif

This post has been edited by adiya: 27 Mar 2007, 14:39


--------------------
Dacia Logan 2007 ABS PLUS dci - B-00-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian78
post 27 Mar 2007, 15:54
Post #82


Membru autentic


Group: Members
Posts: 816
Joined: 24 April 06
From: Bucuresti




QUOTE(nh1980ro @ 27 Mar 2007, 14:33)
In tarile cu apa calda unde ABS e musai, si soselele sunt musai. La noi e ca pe ulita satului, iar apa calda se scurge in canal prin conductele sparte.
Si ABS-ul e bun daca ai ce face cu controlul sporit al masinii pe care il ai. Dar daca n-ai unde sa ocolesti obstacolul ce faci?
*


up.gif


--------------------
Logan Laureate 1.6 gri perla
"Ce ție nu-ți place, altuia nu-i face!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
egox
post 27 Mar 2007, 16:19
Post #83


Membru și atât


Group: Members
Posts: 176
Joined: 14 April 05




QUOTE(nh1980ro @ 27 Mar 2007, 13:33)
In tarile cu apa calda unde ABS e musai, si soselele sunt musai. La noi e ca pe ulita satului, iar apa calda se scurge in canal prin conductele sparte.
Si ABS-ul e bun daca ai ce face cu controlul sporit al masinii pe care il ai. Dar daca n-ai unde sa ocolesti obstacolul ce faci?
*


Râdem, glumim, dar (vorba bancului) nu părăsim incinta. În cazul practic al multor șoferi o mașină cu ABS frânează mai eficient decât una fără. Și dacă s-ar apropia de mine o mașină în viteză cam mare și frânarea ar părea la limită, mi-aș dori brusc să aibă ABS. Desigur, și mai bine ar fi să fie pilotată de Michael Schumacher dar aia e mult mai puțin probabil.


--------------------
Dacia Logan 2005 Laureate 1.4 - (S)B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 27 Mar 2007, 16:23
Post #84


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




@adiya Pai raspunsul ti l-am dat la un moment dat. Bancile iti iau in calcul venitul. Si daca nu ai cei 10E necesari in plus la rata, nu primesti creditul mai mare nu?
O masina cu A/C se vinde mai repede decat una fara, pentru ca lumea nu mai vrea sa cumpere masini fara A/C(caldura mare etc.). In schimb cei care cauta o masina SH s-ar putea sa nu vrea o masina cu ABS, din diverse motive (poate si pentru ca nu sunt obisnuiti cu el). La fel o masina cu servo-directie e utila pentru cei care sunt mai firavi.
In plus optiunile in plus (servo-A/C) par sa se devalorizeze mai putin decat masina in sine. Se vede de ex la Solenza (cu astea am avut eu mai multa treaba, de aici si exemplul) ca una fara A/C e cam cu 700E mai ieftina decat una care are A/C si servodir.

@egox Ai vrea cumva ca in spatele tau sa franeze cineva care are ABS si pe sosea exista prundis? (mai ales ca in Romania se construieste intens si probabilitatea ca prundisul sa fie si pe sosele e mare - sau pe sosele se mai pune 'griblura' - parca asa i se zice). Tot conduita preventiva e de baza. Si daca soselele din Romania ar fi ca in alte tari cu apa calda, atunci avantajul ABS ar fi clar. Daca ne mai gandim si la veniturile romanilor, eu as zice ca cel mai bine e sa fim cu totii atenti la ce manevre facem pe sosea.

This post has been edited by nh1980ro: 27 Mar 2007, 16:27


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius_barat
post 2 Apr 2007, 13:44
Post #85


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 22 March 07




clar logan abs plus de la 7200 pt 1.4 sau 7600 pt 1.6


--------------------
dacia 1300 dacia 1300 84
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
egox
post 2 Apr 2007, 16:47
Post #86


Membru și atât


Group: Members
Posts: 176
Joined: 14 April 05




QUOTE(nh1980ro @ 27 Mar 2007, 16:23)
@egox Ai vrea cumva ca in spatele tau sa franeze cineva care are ABS si pe sosea exista prundis?
*


Mult mai des mi se întâmplă să merg pe o șosea udă decât pe prundiș. Așa că prefer, ca regulă generală, să aibă ABS smile.gif


--------------------
Dacia Logan 2005 Laureate 1.4 - (S)B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian78
post 2 Apr 2007, 20:25
Post #87


Membru autentic


Group: Members
Posts: 816
Joined: 24 April 06
From: Bucuresti




post-336-1110552475.gif Mie mi se întâmplă să merg mai des pe uscat sau ud, foarte rar pe mâzgă și tot am avut accident cu ABS cu tot ... smile.gif


--------------------
Logan Laureate 1.6 gri perla
"Ce ție nu-ți place, altuia nu-i face!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 2 Apr 2007, 21:57
Post #88


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Mda, din pacate singura functie de siguranta activa este chiar soferul. Poti sa ai o suta de siteme de siguranta, dar o clipa de neatentie sau ghinionul te poate transforma in fiare vechi.
Pe langa ABS la o masina mai trebuiesc implementate cateva sisteme(EBD, SRS etc.).
Dar asta degeaba daca noi nu adaptam viteza de mers la conditiile de trafic, vreme, carosabil etc. sau pur si simplu avem ghinion si ne intalnim cu un idiot pe sosea.

Apoi testele NCAP se fac pentru o anumita categorie de masini. Ca daca busesti o Dacia Logan cu 3 stele cu un Hummer (sa zicem tot cu 3 stele, nu stiu exact cat are si nici nu conteaza), e posibil ca Hummerul sa aiba putin numarul indoit si Loganul sa-l dezlipeasca de pe el.

Numa' bine si mare grija cat apasati pedala!


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adiya
post 3 Apr 2007, 00:07
Post #89


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.392
Joined: 12 June 05
From: Bucuresti




QUOTE(nh1980ro @ 27 Mar 2007, 13:53)
Intrebarea era pentru masini noi, ca si Logan SH...
@driverx Se pot adauga si abtipilduri cu discuri de frana pe tamburii spate, daca ai 'jenti' de aliaj la Logan. tongue.gif
*


Alea este abtibilduri. Si daca tot faci pe desteptu' alea este ''genti'' nu jenti care este defapt jante.

QUOTE(nh1980ro @ 2 Apr 2007, 21:57)
Mda, din pacate singura functie de siguranta activa este chiar soferul. Poti sa ai o suta de siteme de siguranta, dar o clipa de neatentie sau ghinionul te poate transforma in fiare vechi.
Pe langa ABS la o masina mai trebuiesc implementate cateva sisteme(EBD, SRS etc.).
*


Eu are ABS si odata la un accident care nu a mai avut loc, ABS-u' a virat la stanga cu toate ca eu i-am desenat in mod explicit ca nu e bine asa cum zicea el si sa o ia mai pe ocolite catre padurea care tocmai incoltea prin linia discontinua ce delimita sensurile de mers.

L.E. Concluzie: Ai perfecta dreptate. Abeesele aste nu e bune daca nu ai categoria ZE in permis sau pe mamaia ta nu o cheama Schumacher (macar la masa, ca cica se mananca peste in zilele astea. Bine tu mananci altceva aci da...).

This post has been edited by adiya: 3 Apr 2007, 00:12


--------------------
Dacia Logan 2007 ABS PLUS dci - B-00-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 3 Apr 2007, 12:25
Post #90


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




QUOTE(adiya @ 3 Apr 2007, 01:07)
Alea este abtibilduri. Si daca tot faci pe desteptu' alea este ''genti'' nu jenti care este defapt jante.


Aici ai dreptate. Foarte multa lume foloseste 'abtipild' si m-am molipsit ..smile.gif
Cat despre 'jenti', am vazut destule anunturi la SH cu acel cuvant. L-am pus intre ' ' tocmai pentru ca 'e Jante'.

Dupa cum am mai spus ABS-ul e bun, dar nu sa mergi cu masina cu 150km/h , sa pui frana, intra ABS-ul si e la fix ca sa poti vira pe contrasens sa omori oameni nevinovati. Deci conteaza si cine apasa pe frana aia cu ABS...sau fara.
Si ca sa fii civilizat in trafic nu-ti trebuie nici permis special si nici ABS.


This post has been edited by nh1980ro: 3 Apr 2007, 12:28


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th September 2024 - 06:57
Forum Renault