DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

63 Pages « < 34 35 36 37 38 > »  
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Logan 1.0 TCe GPL, SL BlueLine

Andy_ACS
post 11 Aug 2020, 12:27
Post #1051


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Am inteles parerea ta si nu am niciun interes sa te conving de altceva.
Foarte bine ca ai luat ceva mai bun si mai scump.
Pe principoul asta daca mai pui 35-40% in plus la cat ai dat pe Opelul ala chiar iei o masina buna...
Iar consumurile de care vorbim sunt mixte nu la mers constant cu 85km/h. Unde ai scos tu 5.2 benzina cred ca un 1.0tce scoate sub 5 gpl, deci cost la jumatate.

This post has been edited by Andy_ACS: 11 Aug 2020, 12:31


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul_bipolar
post 11 Aug 2020, 12:32
Post #1052


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.667
Joined: 23 July 08




Clar, nu ai inteles ideea.
Pt 2 mii de euro in plus, ceea ce nu e o suma imensa primesti ceva corect dpdv, pret/performanta/dotari. Pt 2 mii de euro in minus primesti ceva supraevaluat dpdv al pretului. 35% este prea mult si nu se mai indareaza in discutia asta.

This post has been edited by ursul_bipolar: 11 Aug 2020, 12:33


--------------------
Toyota RAV4 HSD Elegance 2018
Toyota Highlander HSD Exclusive 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 11 Aug 2020, 12:40
Post #1053


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.474
Joined: 1 November 04
From: sat




QUOTE(ursul_bipolar @ 11 Aug 2020, 12:32)
2 mii de euro in plus, ceea ce nu e o suma imensa

Pentru unii. Pentru altii e diferenta intre a-si lua un Logan nou sau o masina la mana a doua, cu riscurile aferente.

LE: imi aduc aminte de discutiile de prin 2009, la coltul blocului. "Ai dat 7500 de euro pe o Dacie. Pai mai puneai 2-3 mii si luai macar un Clio. Un Logan ar trebui sa coste 5000 de euro, cu aer conditionat si geamuri electrice. Masina asta e supraevaluata. Tabla e subtire, vopseaua se ia daca o atingi cu unghia. Orice, dar nu Dacie."

This post has been edited by marksman: 11 Aug 2020, 12:50


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul_bipolar
post 11 Aug 2020, 12:46
Post #1054


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.667
Joined: 23 July 08




Corect, asa este. Dar cand te gandesti la siguranta ta si a celor care merg cu tine parca iti da mana sa mai astepti si sa mai strangi putin atunci cand diferenta e rezonabila, sa zicem.

This post has been edited by ursul_bipolar: 11 Aug 2020, 12:46


--------------------
Toyota RAV4 HSD Elegance 2018
Toyota Highlander HSD Exclusive 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 11 Aug 2020, 12:50
Post #1055


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.884
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(ursul_bipolar @ 11 Aug 2020, 13:21)
Si ca idee, orice masina sau majoritatea masinilor in plaja 80-100km/h scot un consum bun.
*



eu scot cu 0.9 tce strict urban .. 10% smile.gif


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul_bipolar
post 11 Aug 2020, 12:54
Post #1056


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.667
Joined: 23 July 08




La mers intins, constant, fara bruscari. Nu fi carcotas..in oras e alta discutie. smile.gif


--------------------
Toyota RAV4 HSD Elegance 2018
Toyota Highlander HSD Exclusive 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 11 Aug 2020, 12:57
Post #1057


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.474
Joined: 1 November 04
From: sat




QUOTE(cj98czh @ 11 Aug 2020, 12:50)
eu scot cu 0.9 tce strict urban .. 10% smile.gif
*


N-am mai vazut la polizor 10+ urban de cand era mai nou. Intre 8.2 si 9 in trafic de Timisoara, cu doamna la volan.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 11 Aug 2020, 13:02
Post #1058


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.884
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




doamna mea a putut si 12% ... amandoi nu conducem economic deloc ... smile.gif dar aia este alta poveste ..

11 Aug 2020, 14:04:
QUOTE(ursul_bipolar @ 11 Aug 2020, 13:54)
La mers intins, constant, fara bruscari. Nu fi carcotas..in oras e alta discutie. smile.gif
*



Clio, la singurul lui drum mai lung inafara .. Sibiu-Cj (cand am luat-o) a venit cu doamna la volan cu 6.1 ... in rest .. ea inafara nu prea conduce si eu cu polizorul nu merg inafara ca nu imi place ... in oras este o masina beton smile.gif bea fix dupa cum apesi pedala ...

Probabil ca daca o ia Andy o saptamana injumatateste consumul cu aceeasi masina si aceleasi trasee ..

This post has been edited by cj98czh: 11 Aug 2020, 13:04


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 11 Aug 2020, 13:08
Post #1059


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Nici chiar asa tongue.gif
Cu a lui maica-mea (0.9 tce 75 2019) pe unde ma plimb eu scot sub 5 (exterior)
I-am resetat mamei CB-ul si avea aproape 9% dar mers exclusiv drumuri scurte de cate 1-2-3 km, timp de cateva saptamani. Mai mult dureaza pana o scoate din garaj si asteapta sa dea prioritate masinilor ce trec pe strada decat rulajul efectiv.

This post has been edited by Andy_ACS: 11 Aug 2020, 13:10


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AmunDei
post 11 Aug 2020, 13:26
Post #1060


Fără turbo viața e pustiu...


Group: Members
Posts: 1.985
Joined: 8 June 07
From: Cucuveieni Deal




In drumul din weekend, mergand linistit spre unde ma duceam, in vreo curba mai larga din extraurban m-am trezit cu un destept ce se gandise el ca e ok sa incerce sa depaseasca o coloana de vreo 5-6 masini in loc cu 0 vizibilitate. Desi nu l-am vazut decat in ultimul moment, inca de la intrarea in curba, fiindca vazusem cum e coloana dispusa si faptul ca unghiul curbei e permisiv pentru o bizoneala romaneasca (era si un popas pe margine), am abordat intrarea in curba in frana de motor, cu piciorul deasupra pedalei de frana si tinand cat am putut spre marginea drumului, apoi virand spre popas sa-l ocolesc. Imi e egal cate stele are masina, ca eu cu 70 la ora si ala cu un minim de 50, tot ne faceam pachet. Pentru mine siguranta e in mainile si picioarele mele si in capacitatea de a anticipa traficul si nu in stelele masinii. Pentru ca oricum are abs, esp si airbaguri, adica ce e mai important sa-mi permita sa o tin sub control si sa reduca daunele in caz de impact.

Raportat strict la dotari, orice alta masina pe care o configurez sa aiba AC auto, senzori, camera si un CC, adica lucrurile de pe asta, cu un motor echivalent ca dinamica (adica raport cp/kg) se duce in sus de 15k (pret de lista). Asa ca da, aia 2-3k in plus pentru ceva gen Crossland dupa reduceri aplicate (pe care il luasem in calcul) ar fi frumosi, dar mai am de tinut o casa, cealalta rabla din semnatura, eventual 1-2 concedii pe an, fara coplatitor de facturi. Pragul meu de buget ce pot sa-l finantez in conditiile astea a fost 10k euro, adica pretul unui Logan "full fara piele" dupa rabla si reduceri + garantie si revizii pt 5 ani, cat sa nu ma doara capul daca se strica ceva la el. Ori un SHknou la care daca pica ceva il abandonez in parcare ca nu am cu ce sa-l repar. Restul e istorie si GPL biggrin.gif

This post has been edited by AmunDei: 11 Aug 2020, 13:27


--------------------
Dacia Logan 1.0 TCe GPL 2020
Daewoo Matiz 0.8 Turbo - 140 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul_bipolar
post 11 Aug 2020, 13:33
Post #1061


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.667
Joined: 23 July 08




Normal ca soferul trebuie sa fie ochi si urechi in trafic si ca trebuie sa evite orice primejdie. Dar stelele masinii conteaza, intr-o situatie de impact masina poate face diferenta intre viata si moarte. Asltfel, s-ar fi facut masinile dpdv al sigurantei ca acum 40 de ani.
Astept ziua cand o sa vad masini dacia marcand toate cele 5 stele la testele de siguranta. Posibil sa fie destul de indepartat orizontul asta dar nu imposibil. Atunci marca chiar va inregistra un progres real. Pana atunci, senzori de parcare, tablete si alte chestii sunt si la altii.

This post has been edited by ursul_bipolar: 11 Aug 2020, 13:45


--------------------
Toyota RAV4 HSD Elegance 2018
Toyota Highlander HSD Exclusive 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 11 Aug 2020, 13:42
Post #1062


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.884
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(AmunDei @ 11 Aug 2020, 14:26)
Imi e egal cate stele are masina, ca eu cu 70 la ora si ala cu un minim de 50, tot ne faceam pachet.
*



pai nu ar trebui sa iti fie egal ... tocmai in momente din alea cand nu mai poti evita ... se vede diferenta intre masini .. daca cu 3 stele probabil ca virezi scurt .. este posibil cu 5 sa scapi cu viata ... eu aleg varianta B ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 11 Aug 2020, 13:52
Post #1063


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.241
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




Auzi, voi iara ii explicati proprietarului ca nu si-a luat masina pe care v-o doriti voi? Daca da, va invit politicos sa mai ho.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 11 Aug 2020, 13:54
Post #1064


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Excelent bucatzel! cool.gif
AmunDei, la capitolul dotari pe langa ce ai zis pentru mine foarte important este AndroidAuto (must have). Si unitatea de la Dacia chiar merge bine, mult mai bine decat altele.

This post has been edited by Andy_ACS: 11 Aug 2020, 13:59


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 11 Aug 2020, 13:58
Post #1065


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.884
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




bucatzel - faptul ca mi-am expus o opinie personala, nu cred ca deranjeaza ... iar daca deranjeaza se poate sterge fara probleme. Ca altcineva tine sau nu cont de ea ... fiecare cum crede.


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul_bipolar
post 11 Aug 2020, 14:00
Post #1066


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.667
Joined: 23 July 08




QUOTE(bucatzel @ 11 Aug 2020, 14:52)
Auzi, voi iara ii explicati proprietarului ca nu si-a luat masina pe care v-o doriti voi? Daca da, va invit politicos sa mai ho.
*



Inteleg ca treaba moderatorului este sa modereze o sectiune dpdv abateri care se fac. Nu stiam ca moderatorul introduce cenzura pe un topic unde initiatorul are full control asupra a ceea ce se vrea si ce nu a fi expus public. Mai "ho" nu face cinste unui moderator, aici suntem pe un topic public unde se expun idei si se discuta despre masini, intr-un mod destul de civilizat zic eu. Daca initiatorul considera de cuviinta, sigur isi poate modera singur topicul, e un om destul de capabil zic eu.
Iar Andy_ACS se bucura ca un catelus de "punerea" la punct facuta de domnul bucatzel. Nu e frumos domnule Andy_ACS. Faptul ca nu acceptati alte pareri, la fel, explica multe lucruri. Sincer, va doresc sa nu ajungeti la vorbele noastre, ale astora care bat apa-n piua cu preturile exagerate si siguranta precara. Dar trei senzori de parcare, un aer conditionat subdimensionat care raceste dupa 5 minute, o tableta cu waze si 4 geamuri electrice fac toti banii.

This post has been edited by ursul_bipolar: 11 Aug 2020, 14:07


--------------------
Toyota RAV4 HSD Elegance 2018
Toyota Highlander HSD Exclusive 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 11 Aug 2020, 14:04
Post #1067


-


Group: Members
Posts: 21.892
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(bucatzel @ 11 Aug 2020, 14:52)
Auzi, voi iara ii explicati proprietarului ca nu si-a luat masina pe care v-o doriti voi? Daca da, va invit politicos sa mai ho.
*


Nu, dar poate da de b06fcn pe autostrada.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 11 Aug 2020, 14:05
Post #1068


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.884
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 11 Aug 2020, 15:03
Post #1069


-


Group: Members
Posts: 21.892
Joined: 19 April 05
From: Romania




Se stie ca loganistii cu teceie nu au voie sa depaseasca. Daca ai si powerbox, nu il lasi pe fraier sa te depaseasca. Accelerezi si mergi cu 160.

This post has been edited by IRONICK: 11 Aug 2020, 15:03


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 11 Aug 2020, 15:05
Post #1070


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.241
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




Ursule, sa iti expui parerea e una. Daca-ti inchipui ca asta faceai aici, vezi de-un reality check, ca te inseli amarnic. Daca nu gasesti un reality check la magazin, io-ti spun de ce te inseli amarnic, da' nu pari genul care sa accepte critici, asa ca s-ar putea sa nu-ti placa.

Si @b06fcn, sorry, da' ca cineva face misto de posibilitatea de a face accident cu tine, inseamna doar ca face o gluma bazata pe statistica, eu unul am pierdut deja sirul accidentelor relatate de tine la jurnal.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 11 Aug 2020, 15:06
Post #1071


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.884
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




poate de saracul asta pe drum smile.gif

https://www.youtube.com/watch?v=PYCmyrW2PNQ



--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul_bipolar
post 11 Aug 2020, 15:11
Post #1072


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.667
Joined: 23 July 08




QUOTE(bucatzel @ 11 Aug 2020, 16:05)
Ursule, sa iti expui parerea e una. Daca-ti inchipui ca asta faceai aici, vezi de-un reality check, ca te inseli amarnic. Daca nu gasesti un reality check la magazin, io-ti spun de ce te inseli amarnic, da' nu pari genul care sa accepte critici, asa ca s-ar putea sa nu-ti placa.



Sigur, daca aveti si argumente le accept cu interes si iau masuri. Pana una alta consider ca ce ati facut reprezinta un mod de a cenzura o discutie dupa bunul plac. Va rog sa lasati initiatorul topicului sa considere ce este de cuviinta sa ramana si ce nu. De asta exista functia de self moderator la jurnal nu? Daca imi va spune ca nu mai am voie sa postez pe topicul lui cu siguranta nu o voi mai face. Va multumesc pt intelegere!

This post has been edited by ursul_bipolar: 11 Aug 2020, 15:13


--------------------
Toyota RAV4 HSD Elegance 2018
Toyota Highlander HSD Exclusive 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 11 Aug 2020, 15:30
Post #1073


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.945
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




QUOTE(AmunDei @ 11 Aug 2020, 13:26)

Pragul meu de buget ce pot sa-l finantez in conditiile astea a fost 10k euro, adica pretul unui Logan "full fara piele" dupa rabla si reduceri + garantie si revizii pt 5 ani,


Problema suportabilitatii cheltuielilor pentru o masina totdeauna este critica, la mine formul este simpla, valoarea masinii nu trebuie sa depaseasca cistigul anual net pe un an.
Asa am procedat de fiecare data si am constatat ca formula este OK.
In ziua de astazi multa lume considera ca accesoriile sint mai importante decit masina.
Pentru mine ABS, clima manuala, servo hidraulic si eventual ambreiaj servo sint aasit absolut suficienta, daca este si 4x4 e si mai bine.
La Logan singurul "pai in ochi" este motorul in 3 cilindri, in rest este o masina perfect convenabila mai ales daca e si mai inaltata.



--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 11 Aug 2020, 15:43
Post #1074


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Agrig, intr-adevar un 4 cilindri e mai rafinat fara discutie. Dar sa stii ca acest 1.0 tce mi se pare mai rafinat decat vechiul 0.9 tce. Vibreaza la ralanti ambele, in accelerare maraie caracteristic, dar ca dinamica eu zic ca se comporta cam ca un 1.6 16v de pe Logan1. Cu consum la jumatate daca se foloseste gpl.
E cel mai puternic motor de pe Loganul actual de la noi si e ok ot ce se vrea masina asta.
In opinia mea motorul asta e un atu nu un inconvenient.
Cand ai ocazia fa un drive test, eu zic ca o sa iti placa, mai ales ca vad ca ai pretentii rezonabile si o logica buna in ceea ce priveste o masina

This post has been edited by Andy_ACS: 11 Aug 2020, 15:46


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 11 Aug 2020, 15:55
Post #1075


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.241
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(ursul_bipolar @ 11 Aug 2020, 16:11)
Sigur, daca aveti si argumente le accept cu interes si iau masuri. Pana una alta consider ca ce ati facut reprezinta un mod de a cenzura o discutie dupa bunul plac. Va rog sa lasati initiatorul topicului sa considere ce este de cuviinta sa ramana si ce nu. De asta exista functia de self moderator la jurnal nu? Daca imi va spune ca nu mai am voie sa postez pe topicul lui cu siguranta nu o voi mai face. Va multumesc pt intelegere!
*


Exista topicuri cu "ce sa-mi iau" pe care le inteleg ca va contrati pentru 10 euro diferenta.

Da' aici masina e deja cumparata, prima besina in ea trasa, ce ar trebui sa faca omu'? Sa isi puna cenusa in cap ca nu-ti place ce masina si-a cumparat, sa o vanda si sa-si ia ce-i spun parerologii? Zi-mi te rog tu, la ce mai ajuta sa-i spui ca tu ti-ai fi luat alta masina? Maaaaaxim ca sa-l scoti din sarite si sa te invite sa te duci sa ti-o iei, si sa-i faci propriul jurnal.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul_bipolar
post 11 Aug 2020, 16:01
Post #1076


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.667
Joined: 23 July 08




Nu are nicio legatura cu ce spui. marksman a spus ca din punctul lui de vedere loganul are un pret corect. Eu am spus ca din punctul meu de vedere costa prea mult pt ce ofera. De aici a inceput un schimb de idei civilizate, atat. Nu inteleg de unde ai tras concluzia ca cineva i-ar fi spus initiatorului ca nu si-a luat ce ii trebuie lui. Sunt sigur ca daca citeai inainte iti dadeai seama ca nu are nicio legatura cu ce ai spus tu. Dar daca e sa ne regimentam si sa cantam la unision ode daciei, nu e problema, dar eu nu fac parte din cor.

Ok, ca toata lumea sa fie fericita, dacia e cea mai buna, loganul este spectaculos la un pret extrem de mic. Livreaza 5 stele euroncap si toate dotarile existente la un pret fantastic de mic iar motoarele sunt excelente. Nu exista hiba, totul este asamblat si livrat exemplar catre cumparatorul final care va reveni cu siguranta dupa 20 de ani (fiabilitate) sa isi ia noul model.
A sunat rau, nu? De asta schimbul de idei e bun.

This post has been edited by ursul_bipolar: 11 Aug 2020, 16:04


--------------------
Toyota RAV4 HSD Elegance 2018
Toyota Highlander HSD Exclusive 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 11 Aug 2020, 16:44
Post #1077


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.945
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




QUOTE(Andy_ACS @ 11 Aug 2020, 15:43)

Cand ai ocazia fa un drive test, eu zic ca o sa iti placa, mai ales ca vad ca ai pretentii rezonabile si o logica buna in ceea ce priveste o masina



La mine a trecut de mult de tot vremea in care masina era un fetis, sa nu fie atinsa, zgiriata, in estenta masina este un utilaj de transport si cam atit, trebuie sa fie fiabila, rezonabil de intretinut si ca pret la fel, restul...se poate trai foarte bine la bord fara ele, inclusiv radio, am motorul sa`l aud!
biggrin.gif
Pina la urma tot la asta o sa ajung ca si de`l pun pe ala in 4 probabil o sa`i traga un pret de cocaina pura ca nu merita sa te atingi de el desi parca parca la ala m`as baga!
tongue.gif
Am mers cu ala de 0,9l T, comportarea mi s`a parut absolut onorabila comparativ cu 1,6MPI un pic "prelucrat", precis 1T este peste el.
In rest, da, sint masini pe linga care Loganul pare o roaba, dar la fel de adevarat ca si alea sint tot roabe fata de alte masini.




--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rue
post 11 Aug 2020, 16:48
Post #1078


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.594
Joined: 18 September 05
From: Internet




Pretul masinilor, mai ales la Dacia, e facut in functie de tara in care se vinde.
Asa avem frustrari ca in unele tari un duster care la noi e 14 600 (Comfort cu gpl) se vinde in Ungaria cu 12 700 eur, dar in martie datorita cursului era 12 250 eur, fara programe rabla etc.
La fel cel mai slab era 9600 eur si nu doar in Ungaria (fara AC).
Unele sunt discontate prin programe nationale si ajung in Germania la valori nete aproape de valoarea lor reala, chiar daca vanzatorul isi pastreaza marginile de profit.
Multi avem senzatia ca loganul ar avea la nou o valoare reala si sub cea obtinuta dupa rabla cu 1-2000 eur. Multi am observat ca discounturile la dealeri sunt insignifiante fata de alte marci.

This post has been edited by rue: 11 Aug 2020, 16:54


--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AmunDei
post 11 Aug 2020, 17:03
Post #1079


Fără turbo viața e pustiu...


Group: Members
Posts: 1.985
Joined: 8 June 07
From: Cucuveieni Deal




Ah, ca tot veni vorba de preturi, uitati acilisea pret de ES.

Sandero Stepway alb, tot 1.0 Tce GPL, aceeasi echipare ca a mea, la fel cu garantie extinsa si revizii 5 ani si o reducere de 1500 euro pt rabla.

De observat ca la ei toate calculele se fac intai la pretul fara tva (21%), taxa fiind aplicata abia la sfarsitul configuratiei.

Sandero.jpg ( Size: 292.59k ) Number of downloads: 289


This post has been edited by AmunDei: 11 Aug 2020, 17:04


--------------------
Dacia Logan 1.0 TCe GPL 2020
Daewoo Matiz 0.8 Turbo - 140 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 11 Aug 2020, 17:07
Post #1080


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.474
Joined: 1 November 04
From: sat




Unii vor spune că ăsta e "de export" smile.gif


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
63 Pages « < 34 35 36 37 38 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th May 2024 - 10:30
Forum Renault