DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

18 Pages « < 3 4 5 6 7 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Condusul serpuit, dauneaza masinii?

einstein1984
post 9 Jan 2008, 22:29
Post #121


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.920
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Am vazut un logan pe linia de tramvai serpuind cu frana de mana, de cand cu zapada, de s-a speriat si soferul autobuzului din spate si a franat....
Vet, eu zic sa montezi cumva jantele alea mai inclinat si vei serpui in 3 planuri!


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
concurent
post 14 Jan 2008, 10:40
Post #122


Membru autentic


Group: Members
Posts: 213
Joined: 18 January 07




radmasa.gif radmasa.gif

Fratilor, m-am cracant de ras si nu reusesc sa-mi revin. Daca vedeti pe strada unul care merge ca si cand a plecat calul de sub el, sa stiti ca eu sunt.
Norocul meu e ca nu m-am bagat la subiectul asta ca mi-o furam cu brio. radmasa.gif
Cred ca voi sunteti in stare sa mergeti serpuit si fara masina.

La mai mare!


--------------------
Dacia Logan 1.5 DCI 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 14 Jan 2008, 10:42
Post #123


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Mai ales cand serpuim spre casa de la carciuma... biggrin.gif


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan B-14-FNF
post 8 Feb 2008, 11:55
Post #124


Membru


Group: Members
Posts: 160
Joined: 16 December 05




Cele mai tari aberatii le-am citit aici smile.gif)) Abea astept sa dau peste unu care serpuieste smile.gif))

Potolitziva nu mai bateti campii !


--------------------
dacia break - B-11-FNF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Brainie
post 8 Feb 2008, 13:58
Post #125


Membru autentic


Group: Members
Posts: 464
Joined: 2 May 07
From: Bucuresti




Că bine zici bogdane !

Dacă șerpuiești prea larg și pe partea stângă ia uite ce pățești :

http://www.daciaclub.ro/Permis-suspendat-d...sul-t99666.html

Ghici cine e nefericitul ?


--------------------
Ex Dacia 1310 Li ; Ex Logan ABS+ 1.6 MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 8 Feb 2008, 14:37
Post #126


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.888
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




radmasa.gif


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ceribros
post 8 Feb 2008, 14:51
Post #127


Obiectele din oglinda sunt mai apropiate decat par


Group: Members
Posts: 285
Joined: 8 January 08




Eu din ce stiu, sarpele merge serpuit tongue.gif pestele doar da din coada, si oare daca in loc sa mergi drept mergi asa nu cumva mergi si mai mult, concluzia consum mai mare de combustibil, uzura mai mare si bietele cauciucuri mai tocite. Si eu am problema asta uneori, eu o consider un defect dar am reusit sa mai reglez din ea tinandu-ma dupa dungile de pe marginea drumului mai greu este cand nu am dungi tongue.gif noroc ca sunt borduri destule smile.gif)


--------------------
Am avut Dacie Berlina 1997
In asteptarea gaurii negre....eu sper totusi sa fie mulatra
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kruger
post 8 Feb 2008, 16:19
Post #128


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.660
Joined: 18 August 05
From: Bucuresti




Am citit tot threadul, dar am vazut ca nimeni nu a amintit de manevra care insoteste de obicei condusul sepuit. Ma refer la acceleratia cu intreruperi. Eu cand merg cu masina drept, nu pot cu viteza constanta. Ritmic iau piciorul de pe acceleratie, doar pentru ca in secunda urmatoare sa-l infig din nou. In felul asta am senzatia de putere, simt ca motorul trage, si ma asigur ca buna functionare a lui.


Aceasta manevra mai este cunoscuta in popor sub denumirea de "mersul tramvaiului"

This post has been edited by Kruger: 8 Feb 2008, 16:20


--------------------
Honda Accord 2005, Sport Tourer Automatic 2.0
VITEZA NU UCIDE
OPRIREA BRUSCA DA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 8 Feb 2008, 16:28
Post #129


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.888
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Si-ti haleste 20 la suta...


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kruger
post 8 Feb 2008, 16:38
Post #130


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.660
Joined: 18 August 05
From: Bucuresti




Dgaga prietene din Trebuci, nu consuma atat. Cu doua bidoane de 30 de litri pe bancheta din spate, pe jmatate pline cu apa, daca miscarea de acceleratie este exact in ritmul de balanganire a apei, bidoanele te vor propulseaza inainte cu un minim efort din partea motorului.



--------------------
Honda Accord 2005, Sport Tourer Automatic 2.0
VITEZA NU UCIDE
OPRIREA BRUSCA DA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 8 Feb 2008, 16:45
Post #131


membru


Group: Members
Posts: 4.531
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Incearca si invers: la vale, scos din viteza, sa calci frana pana aproape de oprire si apoi s-o eliberezi. Te simti de parca ar incepe cea mai nebuna cursa in rollercoaster din viata ta, si asta o poti face in fiecare dimineata sau seara in drum spre/ de la munca. Iti trebuie doar un drum cu panta.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vlad Georgescu
post 9 Feb 2008, 01:41
Post #132


/----\ <--- Logan


Group: Members
Posts: 342
Joined: 24 July 03
From: Bucuresti




QUOTE(Kruger @ 8 Feb 2008, 16:19)
Am citit tot threadul, dar am vazut ca nimeni nu a amintit de manevra care insoteste de obicei condusul sepuit. Ma refer la acceleratia cu intreruperi. Eu cand merg cu masina drept, nu pot cu viteza constanta. Ritmic iau piciorul de pe acceleratie, doar pentru ca in secunda urmatoare sa-l infig din nou. In felul asta am senzatia de putere, simt ca motorul trage, si ma asigur ca buna functionare a lui.
Aceasta manevra mai este cunoscuta in popor sub denumirea de "mersul tramvaiului"
*

E dementiala ideea!

Cred ca ar fi util sa schimbam citeva impresii si pareri in domeniu. Am citeva intrebari despre tehnica ta:

1. cam cu ce frecventa iei piciorul de pe acceleratie?

2. de cite ori iei piciorul de pe acceleratie, il pui cumva si pe frina?

3. benzina CO 100 ajuta sau impiedica realizarea corecta a tehnicii, la Solenza?

4. se poate aplica metoda si la dci, avind in vedere ca diesel-urile au un usor delay intre apasarea pedalei de acceleratie si accelerarea efectiva a vehiculului?

Eu am realizat tehnica cam cu 2-3 secunde de frinare intre accelerari, dar nu intotdeauna intre accelerari apas pe frina - asta ca sa nu ajung sa ma plictisesc sau sa cad intr-o rutina monotona.

Trebuie sa-mi aduc aminte ca miine sa incerc si o serpuire tinind volanul fix dar balansindu-ma in stinga si in dreapta, la frecventa de rezonanta a masinii. Sper sa reusesc sa imprim automobilului o miscare oscilatorie, care sa combine un usor understeering pe unele parti ale traiectoriei descrise cu un usor oversteering, pe celelalte parti. Efectul ar fi mai accentuat daca as avea tractiune pe spate, dar asta e, Solenza nu are asa ceva.

Ma ajuta faptul ca am cauciucuri de vara destul de uzate, pot sa produc usor "efectul de sanie" la frinare. De asemenea am un usor joc la directie cauzat de faptul ca curge uleiul din circuitul servo, si de neglijarea reumplerii acestuia de catre mecanicul meu (Nea Popicu).

Miine am sa incerc alternare "condus serpuit" cu "mersul tramvaiului" - incerc sa dezvolt o tehnica noua, imprevizibila - un fel de Ju-Jitsu rutier, pentru o noua generatie de soferi, care ii va face capabili sa depaseasca orice, fulgerator, pe partea stinga sau pe partea dreapta, cu accelerare sau cu frinare brusca, serpiliniu, drept sau in zig-zag.

O alta metoda interesanta ar fi condusul serpuit pe Laguna 3 - are sistemul ala meserias care coteste si rotile din spate.

Mai am idei dar in seara asta vreau sa ma culc devreme ca sa ma scol odihnit miine, pentru condus. Culcatul devreme adica inainte de 4:00 face minuni - a doua zi dimineata sint mens sana in corpore barosano, pregatit de actiune.


QUOTE(Brainie @ 8 Feb 2008, 13:58)
Dacă șerpuiești prea larg și pe partea stângă ia uite ce pățești :

Ghici cine e nefericitul ?
*

E vina mea ca mi-au luat permisul? Eu, daca as fi fost in locul politistului, nu mi-as fi luat permisul.

F.ck the system, drive forever with the angels, peace, man!

Eu nu pun la inima si nu las greutatile vietii sa ma afecteze.

Oricum, imi prinde bine o perioada de pauza. Am timp sa ma gindesc, cu mintea limpede, la noi metode care sa faca condusul mai placut si mai practic.

This post has been edited by Vlad Georgescu: 9 Feb 2008, 02:10


--------------------
Volțvagăn Glonț 2080 Tdi Quad BiTurbo DSG 8 - -
Athos, Porcos si Bairamis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 10 Feb 2008, 08:50
Post #133


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




QUOTE(Vlad Georgescu @ 9 Feb 2008, 01:41)
... Miine am sa incerc alternare "condus serpuit" cu "mersul tramvaiului" - incerc sa dezvolt o tehnica noua, imprevizibila - un fel de Ju-Jitsu rutier, pentru o noua generatie de soferi, care ii va face capabili sa depaseasca orice, fulgerator, pe partea stinga sau pe partea dreapta, cu accelerare sau cu frinare brusca, serpiliniu, drept sau in zig-zag...



Ufff, nu puteai sa te gandesti si tu mai repede, sa fi dezvoltat teoria asta macar cu doua saptamani mai devreme. Daca o stapaneam, deveneam imprevizibl pentru vulpea aia bezmetica. Sigur reuseam s-o ocolesc pe cumatra cu coada mare si capul tare... rolleyes.gif Imi si imaginez, cum, dupa ce ma rata cumatra, in urma mea dadea cu basca masii de asfalt si se tavalea pe spate de ciuda ca i-am scapat...

This post has been edited by radian: 10 Feb 2008, 08:53


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dras
post 28 Feb 2008, 18:58
Post #134


Driver


Group: Members
Posts: 163
Joined: 21 November 04
From: Bucuresti




Nu am mai intrat de mult pe forum si vad ca am pierdut multe. Sunteti dementiali (si cei ce vorbiti la misto, da mai ales aia de vorbesc serios).
Nu am mai ras asa de tare de nu mai stiu cand.
Super tare si serpuire sigura smile.gif.


--------------------
Honda Accord Executive 2007 / 2.0 A/T 155CP - B-74-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 28 Feb 2008, 19:25
Post #135


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.920
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Azi in drum spre munca cu mopedu din dotare, am serpuit printre gurile de canal suprainaltate de pe Floreasca! O placere.... spre deosebire de naparstocul din fata mea care a luat un in plin si a inceput sa serpuiasca cu frecventa dubla si amplitudine maxima.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
praxis
post 29 Feb 2008, 03:20
Post #136


.


Group: Members
Posts: 73
Joined: 2 August 06
From: Bucuresti




Ma bucur nespus ca v-am gasit! Nu credeam ca sunt atatia practicanti ai stilului serpuit in Romania... stiam de cluburile din Germania si Austria si de scoala de pilotaj serpuit de pe langa Berlin sofer5.gif, dar la noi nu credeam ca a luat deja amploare miscarea.

Eu unu am descoperit intamplator stilul din cauza gropilor de pe strada pe care stau. La inceput ma concentram prea mult la evitarea gropilor ca sa realizez ce simt, dar mai apoi am inceput sa observ un "pattern" in dispunerea lor si am inceput sa prind miscarea. Nemaifiind atent la gropi in sine m-am lasat coplesit de miscarea lina si cu timpul am devenit dependent.
Este nemaipomenit... toate problemele dispar, nu este doar un stil de condus, miscarea serpuita e pentru mine un stil de viata. Ma pot strecura usor prin multime, ma imbrac dimineata mult mai rapid, pot ajunge mult mai repede la iesirea din tramvai, etc.

Am luat legatura cu oamenii de stiinta 090.gif care mi-au spus ca inclusiv ADN-ul nostru e in forma serpuita; au fost bulversati total de trairile mele.

Am incetat sa-mi mai agresez primarul pentru starea drumurilor slap.gif si am facut masuratori meticuloase ca sa descopar ca gropile au o asezare foarte precisa, de fiecare data in locul care trebuie si de adancime adecvata. Era oricum prea tras de par ca in alte tari sa nu existe gropi deloc si la noi sa le gasim peste tot.
Lucrul asta m-a impins spre lumea vasta a internetului, unde am descoperit cluburile mai sus mentionate. Munca mea detectivistica e departe de a fi incheiata, o sa revin pe viitor cu detalii socante (simt ca voi descoperi cel putin 2 detalii socante pe durata anchetei) si eventual fotografii doveditoare. Ma gandesc pe viitor la o colaborare cu OTV-ul pentru un serial despre aceasta conspiratie a gropilor din Romania, dar am unele indoieli, ma gandesc ca o colaborare cu Dan Diaconescu m-ar injosi ca om si mi-ar spulbera credibilitatea.

Nu ma pot abtine sa nu ma intreb cine face gropile, de unde apar ele... Cercurile din lanurile de grau sunt in atentia tuturor... dar cum ramane cu gropile din asfalt? Sa nu uitam ca asfaltul e mult mai greu de gaurit decat un lan de grau...

Am ochit o portiune de 5 m liniari de sosea fara gropi in sectorul in care locuiesc si am sa organizez o panda sau un flagrant, poate descopar unul din detaliile socante.

P.S. Nu cred ca intrebarea pe care ar trebui sa ne-o punem e "de unde venim" ci: "unde ne-am indrepta, daca serpuim..." sofer1.gif


--------------------
Dacia 1310 L + GPL 1996
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YR-ZBG
post 6 Mar 2008, 14:40
Post #137


membru sufletist


Group: Members
Posts: 814
Joined: 4 April 07




Nu stiu cum de am ajuns in topicul asta..dadem un search pt altceva dar...ma rog...

Foarte interesant ...chiar palpitant....si dupa ce am citit tot ce s-a spus mi-am adus aminte de unde il stiu pe nea Popicu....
E meseriasul care deschide masina cu ranga si propietarul il invidiaza pt talent...

Se pare ca mersul serpuit dateaza din mosi stramosi...de pe vremea carelor cu boi....

de acolo si expresia "mergi ca pis**ul boului "....

in concluzie "respect" pt initiatorul topicului...


--------------------
Dacia Sandero 2009
Slz....buna masina...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kojak
post 6 Mar 2008, 19:19
Post #138


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.786
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(praxis @ 29 Feb 2008, 04:20)
Nu ma pot abtine sa nu ma intreb cine face gropile, de unde apar ele...
*



radmasa.gif ...fiind la cafenea, ma gandesc ca ti-ai pus intrebarea asta la misto, nu? wacko.gif

...lucrez in domeniu (drumuri, poduri, c.f.), fiind de meserie...ti-as putea explica care-i treaba cu gropile...da' mai bine lasa! tongue.gif


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kruger
post 6 Mar 2008, 19:37
Post #139


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.660
Joined: 18 August 05
From: Bucuresti




QUOTE(Vlad Georgescu @ 9 Feb 2008, 01:41)
E dementiala ideea!

Cred ca ar fi util sa schimbam citeva impresii si pareri in domeniu. Am citeva intrebari despre tehnica ta:

1. cam cu ce frecventa iei piciorul de pe acceleratie?

2. de cite ori iei piciorul de pe acceleratie, il pui cumva si pe frina?

3. benzina CO 100 ajuta sau impiedica realizarea corecta a tehnicii, la Solenza?

4. se poate aplica metoda si la dci, avind in vedere ca diesel-urile au un usor delay intre apasarea pedalei de acceleratie si accelerarea efectiva a vehiculului?

Eu am realizat tehnica cam cu 2-3 secunde de frinare intre accelerari, dar nu intotdeauna intre accelerari apas pe frina - asta ca sa nu ajung sa ma plictisesc sau sa cad intr-o rutina monotona.

Trebuie sa-mi aduc aminte ca miine sa incerc si o serpuire tinind volanul fix dar balansindu-ma in stinga si in dreapta, la frecventa de rezonanta a masinii. Sper sa reusesc sa imprim automobilului o miscare oscilatorie, care sa combine un usor understeering pe unele parti ale traiectoriei descrise cu un usor oversteering, pe celelalte parti. Efectul ar fi mai accentuat daca as avea tractiune pe spate, dar asta e, Solenza nu are asa ceva.

Ma ajuta faptul ca am cauciucuri de vara destul de uzate, pot sa produc usor "efectul de sanie" la frinare. De asemenea am un usor joc la directie cauzat de faptul ca curge uleiul din circuitul servo, si de neglijarea reumplerii acestuia de catre mecanicul meu (Nea Popicu).

Miine am sa incerc alternare "condus serpuit" cu "mersul tramvaiului" - incerc sa dezvolt o tehnica noua, imprevizibila - un fel de Ju-Jitsu rutier, pentru o noua generatie de soferi, care ii va face capabili sa depaseasca orice, fulgerator, pe partea stinga sau pe partea dreapta, cu accelerare sau cu frinare brusca, serpiliniu, drept sau in zig-zag.

O alta metoda interesanta ar fi condusul serpuit pe Laguna 3 - are sistemul ala meserias care coteste si rotile din spate.

Mai am idei dar in seara asta vreau sa ma culc devreme ca sa ma scol odihnit miine, pentru condus. Culcatul devreme adica inainte de 4:00 face minuni - a doua zi dimineata sint mens sana in corpore barosano, pregatit de actiune.
E vina mea ca mi-au luat permisul? Eu, daca as fi fost in locul politistului, nu mi-as fi luat permisul.

F.ck the system, drive forever with the angels, peace, man!

Eu nu pun la inima si nu las greutatile vietii sa ma afecteze.

Oricum, imi prinde bine o perioada de pauza. Am timp sa ma gindesc, cu mintea limpede, la noi metode care sa faca condusul mai placut si mai practic.
*




La masinile pe injectie, mersul tramvaiului se realizeaza mult mai usor, datorita lagului care exista intre apasarea pedalei de acceleratie, si raspunsul efectiv al motorului.

Cine reuseste aceasta manevra (dar cu apasarea pedalei de gaz pana la fund) fara sa smuceasca masina si fara sa scoata zgomote de protest ale cutiei, este cu adevarat artist.

Ma gandesc sa organizez cursuri in felul urmator. Masina de scoala va avea joc in toate bucsile de bascule, tiranti, tampoanele de motor si cutie uzate. Elevul va merge la examen cu viteza de 60 km/h in treapata a treia de viteza (ca sa fie cuplu maxim) si va incepe "mersul tramvaiului" in timp ce instructorul va merge pe o remorca decapotata paralel cu masina de scoala. Daca elevul reusete sa nu scoata nici un cloncanit din masina de examen, este declarat admis.


--------------------
Honda Accord 2005, Sport Tourer Automatic 2.0
VITEZA NU UCIDE
OPRIREA BRUSCA DA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
grosse inkultur
post 6 Mar 2008, 19:59
Post #140


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 1 October 07
From: Cluj Napoca




QUOTE(Vlad Georgescu @ 9 Feb 2008, 01:41)
..Mai am idei dar in seara asta vreau sa ma culc devreme ca sa ma scol odihnit miine, pentru condus. Culcatul devreme adica inainte de 4:00 face minuni - a doua zi dimineata sint mens sana in corpore barosano, pregatit de actiune.
*


Nu vreau sa starnesc un flame pe tema condusului serpuit insa, culcatul devreme (mai bine zis trezitul odihnit) nu e bun la stil. Sigur, creste precizia, dar stilul, acel quelquechose unique, e dat de semiluciditatea oboselii in care cifrele halucinante ale vitezei se suprapun peste luminile de frana si de intalnire ale celor din fata. Eu personal serpuiesc pe nedormite, la orele diminetii.

Sunt insa nemultumit de senzatia de tangaj. E prea nezgomotoasa. Am incercat sa scot uleiul din telescoape ca sa scartaie sau sa ung bucsele cu cola ca sa le degresez, insa tot nu e destul. Simt nevoia sa fac mai mult. Purtatul unei tichii cu clopotei nu ajuta, abtineti-va. Ma gandesc sa imi pun in portbagaj (atat cat e, stiu ca e mic) o teava de alama cu o bila in ea, care sa se rostogoleasca stanga-dreapta (zgomotul acela de tub de O2 rostogolit pe ciment, ca in Sepultura - Arise, pentru pretentiosi). La capete pot sa astup teava cu 2 gonguri astfel incat atingerea maximului (local) de serpuiala sa fie insotit de: vrrrummmm, vrrrummmm, gong!

Atentie la off-topic si la flame ca pe alte forumuri subiectul asta face carnagiu de ban-uri si suspend-uri!

BTW: mi-am pus pe parbriz semnul nostru:

Serp.GIF ( Size: 1.48k ) Number of downloads: 931


--------------------
Mini Cooper 2008 - nb-10-grf
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kruger
post 6 Mar 2008, 23:53
Post #141


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.660
Joined: 18 August 05
From: Bucuresti




Comercializezi semnul ? Fa unul si pentru mersul tramvaiului, la pret rotund cu celalalt, expediezi oriunde ?


--------------------
Honda Accord 2005, Sport Tourer Automatic 2.0
VITEZA NU UCIDE
OPRIREA BRUSCA DA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
grosse inkultur
post 7 Mar 2008, 00:16
Post #142


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 1 October 07
From: Cluj Napoca




Serp2.GIF ( Size: 1.54k ) Number of downloads: 938


--------------------
Mini Cooper 2008 - nb-10-grf
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kruger
post 7 Mar 2008, 00:20
Post #143


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.660
Joined: 18 August 05
From: Bucuresti




Absolut genial dragul meu.... biggrin.gif La o rezolutie putin mai mare se poate ? Ca sa-l printez pe autocolant si sa-l arunc pe luneta.


--------------------
Honda Accord 2005, Sport Tourer Automatic 2.0
VITEZA NU UCIDE
OPRIREA BRUSCA DA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 7 Mar 2008, 17:54
Post #144


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




QUOTE(Victorine @ 23 Nov 2007, 10:49)
E foarte bun mersul serpuit! In Germania si Franta chiar nu se mai construiesc autostrazi in linie dreapta, cresterea distantei parcurse astfel si aconsumului fiind compensate insa cu varf si indesat de scaderea frecarii cu aerul si turbulentelor create, care propulseaza masina in directia dorita scazand consumul. Am vorbit cu un mecanic specializat in masini ale grupului VAG cu motoare de 1.9 L TDI si mi-a spus ca in ultimul timp concernul fabrica masinile cu un joc usor la coloana de directie - realizat foarte simplu prin strangerea incompleta a unor suruburi M12, nu stiu pe unde. A... si ma zicea tipul asta ca el recomanda dezactivarea airbagurilor din UCH ca masura preventiva la soferiio care conduc serpuit. Mie unul nu-mi place. am incercat o singura data sa conduc asa de la Arad la Deva si cand am ajuns in Deva (pentru cine cunoaste drumul) se facuse o coloana de idioti dupa mine care dadeau flashuri ca taranii. Am oprit sa ma pis la McDonalds si sa beau un brifcor de la dozator si cand am iesit in parcare am gasit Loganul zgariat cu cheia "M..e Boule", si stergatoarele date peste cap...
*



Colega s-a jenat sa precizeze ca Grupul in cauza se numeste, de fapt, VAG-INN,
si pe traseele sale interne, daca nu circuli destul de serpuit, te dau afara pentru necorespundere.
Se zvonerste ca condusul serpuit va deveni norma europeana, se vor instasla serpuit-metre pe sosele cu camere de luat vederi si, dupa 2 ani de probe, cei care nu reusesc sa mearga tot atit de serpuit ca pishatul boului isi vor pierde carnetele
sofer, ceilalti urmind sa primeasca diploma de "Suina anului".

Criminal, topicul asta ! Are efectul invers al unui iaz de decantare: bolovanii ies la vedere iar apa continua sa curga.

This post has been edited by corbex: 7 Mar 2008, 18:23


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 9 Mar 2008, 08:39
Post #145


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




QUOTE(corbex @ 7 Mar 2008, 17:54)
...ca condusul ...Are efectul invers al unui iaz de decantare: bolovanii ies la vedere iar apa continua sa curga.
*



Adica, sa inteleg ca efectul normal al unui iaz se decantare este ca apa iese la vedere si bolovanii continua sa curga??? rolleyes.gif

This post has been edited by radian: 9 Mar 2008, 08:40


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 9 Mar 2008, 17:22
Post #146


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




tongue.gif Ihi ! Intr-un iaz apa pluteste (sic!) pe deasupra bolovanilor. Aici bolovanii dau din miini pina ies deasupra. tongue.gif

Iar cacofonia in cauza trebuia sa fie ca scortisoara la mucenici, adica un condiment. tongue.gif

This post has been edited by corbex: 9 Mar 2008, 20:40


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zfmflorin
post 9 Mar 2008, 21:15
Post #147


=*=*=*=*=*=*=*=*=*=


Group: Members
Posts: 294
Joined: 18 January 07
From: BRASOV




am tot citit si nu mai inteleg nimic.
Adica unii merg asa, 'ca pisatul boului'?


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,2 16v E5N/08-2012 - BV 29 --H
ex:Dacia Logan Preferance 1,5dci E3/03-2006-->08-2012(76.100km) - BV 29 --H
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 9 Mar 2008, 21:22
Post #148


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Nu, colega, aici e sectiunea in care fiecare sofer are dreptul sa arunce o piatra iar toti ceilalti au dreptul sa sara dupa ea s-o scoata. radmasa.gif


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zfmflorin
post 9 Mar 2008, 21:27
Post #149


=*=*=*=*=*=*=*=*=*=


Group: Members
Posts: 294
Joined: 18 January 07
From: BRASOV




multumesc de lamurire.
o sa trec mai departe


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,2 16v E5N/08-2012 - BV 29 --H
ex:Dacia Logan Preferance 1,5dci E3/03-2006-->08-2012(76.100km) - BV 29 --H
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
grosse inkultur
post 11 Apr 2008, 00:35
Post #150


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 1 October 07
From: Cluj Napoca




am gasit semnul asta gata facut in magazinele de profil (care furnizeaza piese pentru masinile care serpuiesc, cred):
S1.GIF ( Size: 28.22k ) Number of downloads: 911


cred ca il voi inlocui pe cel original cu care a venit masina de serpuit pe care o am:
s2.GIF ( Size: 6.5k ) Number of downloads: 863


--------------------
Mini Cooper 2008 - nb-10-grf
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
18 Pages « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 3rd May 2024 - 19:39
Forum Renault