DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages  1 2 3 > »  
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Logan Ambiance, Logan Ambiance

dariusboom
post 23 Oct 2004, 10:57
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 91
Joined: 18 October 04




Pai uite nu "rezistai" nici eu tentatiei si "dadui" avansul la un Logan d-ala cel mai ieftinache de 5700 euroi fara nici un fel de imbunatatire, mergand pe principiul "astazi un Logan, maine un Mertan", dar cred ca daca intram inainte de acest site ma gandeam de doua ori inainte sa ma bag in asa ceva.

Sper sa-mi spuneti voi daca isi merita banii si efortul o astfel de masina...am luat-o ca masina de week-end si cand o mai fi nevoie pe ici-pe colo, nu s-o calaresc toata ziua...

Bafta tuturor norocosilor care si-au achizitionat-o deja...


--------------------
dacia logan prestige 2007 - B-60-NRW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DomnulK
post 23 Oct 2004, 15:20
Post #2


ex kAndrei


Group: Members
Posts: 1.403
Joined: 7 September 03
From: Bucuresti




Eu sunt un proprietar de Logan Laureate 1.6.....si dpmdv merita!


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.6 MPI 2004
Asfalt Uscat!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ziggy2k1ro
post 23 Oct 2004, 17:53
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 7 April 04
From: Constanta




Merita dariusboom... bine, eu am tinut sa fie Laureate... dar MERITA! Pana acum nu pot sa spun ca am vreo problema reala.

This post has been edited by Ziggy2k1ro: 23 Oct 2004, 17:54


--------------------
Laureate 1.4MPI - CT-__-___
Nihil Sine Dero
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lgn1.4
post 24 Oct 2004, 09:10
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 16 October 04




eu am un laureate de 1.4 si per ansamblu pot spune ca sunt multumit, dupa 1500 km
mai scartaie un pic scaunul din dreapta da' il ung eu
ce ma consoleaza un pic e ca stiu pe cineva cu o masina de 20.000 de euro, luata nou-nouta, care are tot felul de probleme pe la suspensii, prin portiera, cu rulmentii, nu grave dar sacaitoare
asa ca la ce sa ma astept la o masina de 7.000 de euro?


--------------------
dacia logan 1.4 laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
saruman
post 24 Oct 2004, 21:06
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 303
Joined: 24 September 04




Pai dupa ce te dai jos din 1300... cu siguranta ca merita . Am citit un test intr-o revista auto unde autorul, dupa un Lgn Ambition a testat si un Ambiance. Concluzia a fost ca directia neasistata asigura o mai buna comunicare a soferului cu masina, motorul de 1.4 este chiar sprinten la greutatea masinii, si ca in general masina este "fun" la condus, cu tot zgomotul ceva mai accentuat al motorului in habitaclu. Eu cred ca o sa fii incantat. Pana la urma, avem cu adevarat nevoie de servo, geamuri electrice si alte briz-briz-uri?


--------------------
Mercedes C 180 Kompressor 2006 Elegance
De multe ori drumul este mai important decat destinatia.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maxx
post 24 Oct 2004, 21:14
Post #6


Megane Renault Sport 2.0 Turbo 225hp, 6 speed, 0 - 100 6,5s


Group: Members
Posts: 401
Joined: 26 September 04
From: Bucuresti - Tei




masina nu poti spune c-o iei doar pt motor, cutie, roti, caroserie.
o cumperi si ca are anumite dotari, nu stiu daca ai nevoie neaparata de ele, dar stiu sigur ca-si merita bani in cazul lui LOGAN


--------------------
DACIA Logan Ambition Perla - B 62 DRB
---- RENAULT -- NISSAN -- DACIA ----
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian_Solenza
post 24 Oct 2004, 22:12
Post #7


Solenza... prima iubire!


Group: Members
Posts: 912
Joined: 4 July 04
From: Buc (Ap. Patriei)




Eu zic ca merita banii... Ma deranjeaza ca nu exista totusi o masina sport fara NICI un fel de briz brizuri d'alea.. Eu as vrea un Logan 1.6 16 valve Europa pe la 6000 euro... Nu imi trebe' servo, airbag, aer.. Barele oricum le vreau modificate, jantele le pun eu, linie audio cu woofer tot i-as pune si asa mai departe...
Mi se pare tendinta asta de a cumpara mai mult ACCESORII decat o masina!!! Ce nu v-ar conveni un clio sport de 180cai la 11.000euro? Sa renunte la cele x air-baguri (daca e sa mori, te duci oricum), la faruri xenon (nu vad rolul, sincer), climatizare automata digitala (POINTLESS)... EU VREAU SA FUGA, nu sa platesc accesorii care nu ma tenteaza...


--------------------
Citroen C3 1.4Hdi 2011 - Inca numere rosii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FLEX
post 1 Nov 2004, 14:12
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 570
Joined: 14 November 03
From: Bucuresti




QUOTE(saruman @ 24 Oct 2004, 23:06)
Pai dupa ce te dai jos din 1300... cu siguranta ca merita . Am citit un test intr-o revista auto unde autorul, dupa un Lgn Ambition a testat si un Ambiance. Concluzia a fost ca directia neasistata asigura o mai buna comunicare a soferului cu masina, motorul de 1.4 este chiar sprinten la greutatea masinii, si ca in general masina este "fun" la condus, cu tot zgomotul ceva mai accentuat al motorului in habitaclu. Eu cred ca o sa fii incantat. Pana la urma, avem cu adevarat nevoie de servo, geamuri electrice si alte briz-briz-uri?
*



Am citit si eu articolul, dar se referea la varianta de 5000E, nu la Ambiance.
Varianta de 5k a fost si ea prezenta la testul din Turcia?


--------------------
Daewoo Matiz Fiat 600D
"Inainte de a cumpara sau utiliza un produs cititi cu atentie instructiunile de utilizare"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 1 Nov 2004, 16:57
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Varianta de 5000 nu a fost prezenta la testul din Turcia, iar in acel articol era vorba de cea de 5700 euro.


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dsign
post 1 Nov 2004, 22:38
Post #10


Led Tuning Man


Group: Members
Posts: 3.498
Joined: 24 November 03
From: Bucuresti




consider servodirectia un "accesoriu" destul de important pentru securitatea in conducere, poti face manevre mai din scurt datorita demultiplicarii diferite a directiei... parerea mea
restul nu conteaza pentru mine, ca mi le pun eu singur daca vreu, corect? eu am vrut prima varianta care are in dotare servodir, si asta era preferance...ceea ce mi-am si luat


--------------------
D Logan 2004 Preference 1.6MPI Egee - B 48 CUP
http://youtu.be/OQ-ukXOBfI4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lookin4cash
post 2 Nov 2004, 09:55
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 2 July 04
From: Iasi




Adriane, eu nu ma refeream la confort. Ai inteles complet gresit. Ceea ce ma intereseaza pe mine, in special, este sigurantza. Airbagurile, servodirectia, xenonul s.a. contribuie la marirea gradului de sigurantza a unei masini. Confortul nu ma intereseaza atat de mult (daca cei 188 cm ai mei incap fara probleme intr-o masina , atunci, masina aia e confortabila pt mine). Am mers si eu cu un Ford Taunus (model 1979) si incapeam f bine in masina (stateam ca acasa in fotoliu) dar tot un cazan depasit din toate punctele de vedere este o asemenea masina. Asa ca... Logan Preference (cea mai buna alegere la 6500 euro).


--------------------
Dacia Logan 2004, 1.4 MPI
cash rulez!!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vad
post 2 Nov 2004, 13:32
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 184
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(dariusboom @ 23 Oct 2004, 11:57)
Pai uite nu "rezistai" nici eu tentatiei si "dadui" avansul la un Logan d-ala cel mai ieftinache de 5700 euroi fara nici un fel de imbunatatire, mergand pe principiul "astazi un Logan, maine un Mertan", dar cred ca daca intram inainte de acest site ma gandeam de doua ori inainte sa ma bag in asa ceva.
  
   Sper sa-mi spuneti voi daca isi merita banii si efortul o astfel de masina...am luat-o ca masina de week-end si cand o mai fi nevoie pe ici-pe colo, nu s-o calaresc toata ziua...
  
   Bafta tuturor norocosilor care si-au achizitionat-o deja...
*


ai facut o alegere buna insa eu te-as sfatui sa mergi la dealer sa modifici comanda sa iti pui servodirectie, pt ca o sa iti fie greu sa faci manevrele de intoarcere in locuri stramte, mai ales ca masina totusi este destul de mare!

wink.gif in rest sa o stapanesti sanatos si sa ai parte de ea, asteptam sa o uzi cool.gif

This post has been edited by vad: 2 Nov 2004, 13:33


--------------------
logan laureate 1.6 - bz xx vad
iaca si eu pe aici ma bag in seama ... poate invat si eu cate ceva de la cineva ... sau mai invata si altii de la mine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian_Solenza
post 2 Nov 2004, 17:35
Post #13


Solenza... prima iubire!


Group: Members
Posts: 912
Joined: 4 July 04
From: Buc (Ap. Patriei)




QUOTE(lookin4cash @ 2 Nov 2004, 09:55)
Adriane, eu nu ma refeream la confort. Ai inteles complet gresit. Ceea ce ma intereseaza pe mine, in special, este sigurantza. Airbagurile, servodirectia, xenonul s.a. contribuie la marirea gradului de sigurantza a unei masini. Confortul nu ma intereseaza atat de mult (daca cei 188 cm ai mei incap fara probleme intr-o masina , atunci, masina aia e confortabila pt mine). Am mers si eu cu un Ford Taunus (model 1979) si incapeam f bine in masina (stateam ca acasa in fotoliu) dar tot un cazan depasit din toate punctele de vedere este o asemenea masina. Asa ca... Logan Preference (cea mai buna alegere la 6500 euro).
*



Fiecare cu parerea lui... Daca ar fi sa am 6500 euro, as incerca sa imi iau totusi 1.6... Depinde acum daca ai familie, daca mergi cu puradeii in vacanta... Normal ca atunci te gandesti si la ei si siguranta lor! Dar eu la aproape 21 de ani nu caut accesorii, mai ales ca deocamdata buzunaru nu ma tine! Poate cand ma voi casatori voi opta pt o masina dotata! Dar atunci nu o voi face din pasiune, ci din prea multa raspundere!!! Ideal ar fi sa am doua masini... Una pt plimbare si alta de relaxare! Dar pana atunci multe duminici vor mai trece!
Bafta!


--------------------
Citroen C3 1.4Hdi 2011 - Inca numere rosii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lookin4cash
post 3 Nov 2004, 12:44
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 2 July 04
From: Iasi




Asa e, Adriane! Fiecare cu parerea lui... Dar nu cred ca mai multa siguranta strica, cum nu cred ca odata cu inaintarea in varsta creste si dorinta de a avea mai multa securitate la bordul masinii. Nici eu nu sunt batran (am 22 de ani) si totusi imi doresc sa am o masina cat mai sigura (la vara, dupa ce ma voi casatori imi voi schimba Loganul cu o masina si mai sigura, probabil Opel Vectra sau Astra). Oricum, revenind la topic: decat sa dai 5700E pe un Logan Ambiance, mai bine te mai invarti de inca 600E si iti iei un Preference (ai in plus servodirectie, inca un airbag, radiocasetofon, geamuri fata electrice, inchidere centralizata cu telecomanda).


--------------------
Dacia Logan 2004, 1.4 MPI
cash rulez!!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 3 Nov 2004, 13:05
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Eu sunt casatorit si este foarte important sa stiu ca si sotia mea este protejata de un airbag. De fiecare data cand se urca in masina o oblig sa isi prinda centura. Stiu ca unora li se pare ridicol, dar uitati-va cat se deformeaza masinile la testele de impact! Si ganditi-va ca acele teste se fac la 64 km/h.


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DigitalScribe
post 4 Nov 2004, 22:21
Post #16


Scribul Digital


Group: Members
Posts: 1.249
Joined: 5 October 04
From: Iasi




QUOTE(Sony_ @ 3 Nov 2004, 13:05)
Eu sunt casatorit si este foarte important sa stiu ca si sotia mea este protejata de un airbag. De fiecare data cand se urca in masina o oblig sa isi prinda centura. Stiu ca unora li se pare ridicol, dar uitati-va cat se deformeaza masinile la testele de impact! Si ganditi-va ca acele teste se fac la 64 km/h.
*


Exact asta-i motivul (bine eu inca nu am sotie... dar asta nu conteaza) pentru care inca stau in dubii intre Ambience si Preference. Daca as putea sa dau servo jos de pe Preference zau ca as face-o dar ma tem ca nu se poate (sau se poate ?). Eventual Ambience-ul daca ar avea ca optiune aribag pentru pasager dreapta ar fi excelent.
Motorizarea pentru mine nu prea conteaza pentru ca vreau masina pentru a ma duce din punctul A in punctul B iar briz-briz-urile chiar nu ma incanta (mai ales cand cheltuii salariul pe 1 luna de zile pentru geamuri electrice si alte detalii care nu sunt vitale) mai ales cand ma bate gandul de-un full casco.

This post has been edited by DigitalScribe: 4 Nov 2004, 22:23


--------------------
Renault Espace V Renault Zoe D-Max 2022 - n/a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian_Solenza
post 5 Nov 2004, 00:22
Post #17


Solenza... prima iubire!


Group: Members
Posts: 912
Joined: 4 July 04
From: Buc (Ap. Patriei)




Deci pana la urma oameni buni: decat dacie de 8000, mai bine ceva strain... Cam asa se duce discutia asta.. Oricum, sper sa fim multumiti de masinile noastre si sa tindem mereu spre ceva mai sus!
Pt mine am zis: 5700 pt Logan e rezonabil... Peste 2 ani, nu voi mai gandi asa, sunt sigur! Bafta!


--------------------
Citroen C3 1.4Hdi 2011 - Inca numere rosii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AND
post 30 Jan 2005, 17:52
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.225
Joined: 19 January 05
From: Bucuresti




Pe versiunea Ambiance , ce se mai poate adauga ulterior? ..inafara de casetofon.

A/C se poate?


--------------------
Dacia Logan 1.4 Laureate - B - xx - xxx
Audi's 5.9 TDI V12 - Worlds most powerful production diesel!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian_Solenza
post 30 Jan 2005, 18:00
Post #19


Solenza... prima iubire!


Group: Members
Posts: 912
Joined: 4 July 04
From: Buc (Ap. Patriei)




NU!


--------------------
Citroen C3 1.4Hdi 2011 - Inca numere rosii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AND
post 30 Jan 2005, 18:45
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.225
Joined: 19 January 05
From: Bucuresti




Dammit! mad.gif

Dar macar geamuri electrice banuiesc ca se pot instala (pt un anume pret.. vre-o idee care ar fi?)


--------------------
Dacia Logan 1.4 Laureate - B - xx - xxx
Audi's 5.9 TDI V12 - Worlds most powerful production diesel!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 30 Jan 2005, 18:49
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




Incearca la Adras. In jur de 5-6 milioane pentru Solenza, cred ca se pot pune si pe Logan.


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lucian123
post 30 Jan 2005, 19:19
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 240
Joined: 25 August 04
From: Bucuresti




Si cum ramane cu gaurile din fetele usilor (cele prin care ies exele de la macaralele de saltare a geamurilor)


--------------------
DACIA LOGAN Laureate 1.4 Rosu - B40XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AND
post 30 Jan 2005, 19:40
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.225
Joined: 19 January 05
From: Bucuresti




Good point lucian! Dar n-ar putea cei de la adras sa puna butoanele care opereaza geamurile pe un maner mic sau ceva de genul , pe care sa-l puna in asa fel in cat sa acopere acele gauri?


--------------------
Dacia Logan 1.4 Laureate - B - xx - xxx
Audi's 5.9 TDI V12 - Worlds most powerful production diesel!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
osirus
post 31 Jan 2005, 00:28
Post #24


Milionar de week-end


Group: Banned
Posts: 501
Joined: 17 November 04
From: Salajan




QUOTE(Lucian123 @ 30 Jan 2005, 19:19)
Si cum ramane cu gaurile din fetele  usilor (cele prin care ies exele de la macaralele de saltare a geamurilor)
*


Stai linistit ca se poate monta iar gaurile de care zici mataluta se astupa cu un ornament!La dsn am avut gemuri electrice pe fata iar in gaurile respective sa pus un ornament venit special cu chitul de montare!Si asta am facut-o la Adras,iar macaraua nu era de dacie dar sa potrivit la fix!Dar acum ca exista cea originala.........se monteaza geamuri electrice la berline,dar la lgn!Nu stiu cum e cu AC-ul,daca e prevazuta caroseria cu aceasta posibilitate!La dsn confort nu aveai aceasta facilitate!


--------------------
Dacia/Skoda Logan ambition - Octavia L&K
vreau o rabla de masina ca sa-i rup kilometraju s-o petarda buna rau sa-i dau jos ambalaju
................"Fac sport extrem cu dacia/Cu ochii inchisi o calc/I-mi place senzatia!"...............
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CristinelM
post 3 Mar 2005, 13:33
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 28 February 05
From: Bucuresti




Salutare!

Rog un posesor de Ambiance sa-mi spuna si mie ce inseamna "inchidere centralizata cu cheie" (modul de inchidere al versiunii) ? In ce consta "centralizata" ? Multumesc


--------------------
Dacia Logan - B- -MHL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 3 Mar 2005, 13:40
Post #26


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Bagi cheia in broasca, invarti si se inchid toate usile...Adica nu are inchidere din telecomanda...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
milu
post 3 Mar 2005, 14:08
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 23 April 04
From: Timisoara




QUOTE(klaus @ 3 Mar 2005, 15:40)
Bagi cheia in broasca, invarti si se inchid toate usile...Adica nu are inchidere din telecomanda...
*



Si ca o completare, cand descui usa de la sofer se descuie toate.....
Si doar cea de la sofer, cea de la pasager se poate descuia doar ea, fara a afecta si celelate.


--------------------
Duster 1.5 dCi & Logan 0.9 TCe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alecu
post 3 Mar 2005, 14:59
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 28 March 03




Eu am preferat Ambiance-ul din urmatoarele motive (mentionez ca am fost proprietar de Solenza Scala).
-nu am vrut CD original din pricina faptului ca nu are fata detasabila si se fura rapid (verificat)
-nu am vrut servo pt ca la Solenza mi-a creat o impriesie foarte ciudata (varia turatia motorului cand invarteam de volan pe loc cu tendinte de oprire)
-nu am vrut AC pt ca la motorul de 75 de cai se simte in schimb am luat-o alba
-nu am vrut inchidere centralizata din cheie pt ca asta se rezolva f usor prin alarma
-nu am vrut oglinzi electrice pt ca diferenta de reglaj este minima plus posibilitatea de a se defecta
-la fel la geamuri elecrice mai ales daca se gandeste sa dea unul peste tine cu am patit la Solenza iar dupa aceea nu au mai functionat niciodata ca inainte


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alecu
post 3 Mar 2005, 15:03
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 28 March 03




plus ca probabil are o greutate mai mica deci consuma ceva mai putin, casco mai mic, intretinere mai facila....


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 3 Mar 2005, 15:21
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




As interveni si eu cu o observatie. Am auzit mai multa lume de aici sustinand ca servodirectia tine de siguranta. Total gresit ! Servodirectia tine de confortul conducatorilor si mai ales al conducatoarelor smile.gif la viteze mici si in locuri stramte unde e nevoie de multe manevre de intoarcere (parcari, garaje). La viteze mari servodirectia chiar micsoreaza siguranta, daca volanul nu se "intareste" progresiv cu viteza, ceea ce nu e cazul Solenzei sau al Loganului.

Dupa mine (si asta e o parere strict personala) Ambiance-ul e cea mai buna afacere cand cumperi Logan. Eu inca ma mai gandesc daca voi alege Logan, sau nu. Dar in caz afirmativ, tot pentru Ambiance voi opta. up.gif

This post has been edited by bendix: 3 Mar 2005, 15:25


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages  1 2 3 > » 
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 19:10
Forum Renault