DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Probleme scurgeri antigel

Gabi813
post 30 Apr 2022, 21:28
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 43
Joined: 30 April 22




Salut, din cauza unui calorifer spart m-am trezit cu foarte mult antigel sub presuri, a ajuns chiar si pana in spate (pana mi-am dat seama de problema). Am incercat sa curat eu cat am putut de bine si am schimbat si caloriferul cu unul nou. Toate bune, am verificat acele 2 tevi de intra in calorifer si nu aveau scurgeri, insa am mai verificat sub mocheta si mi-a udat iara si izolatoarele pe care le-am schimbat de sub pres doar la sofer (presupun ca s-a mai scurs din ce a ramas). Am sters iara si am observat ca mai era ud de antigel din spate curgea efectiv foarte lent unde nu am putut sa intervin. Am sters si am incercat cat de cat sa usuc acel izolator care era ud de antigel pe o parte. Am observat ca si furtunele care intra in acele 2 tevi (de sub capota colierele) nu era stranse si am schimbat si colierele. Azi am verificat iara si am observat o scurgere de la acele 2 tevi pe sub bord la sofer este un fel de burete ce imbraca acele 2 tevi care era ud de antigel. Recent mi-au schimbat la service un furtun umflat care era de recirculare si automat am pierdut tot antigelul si ma gandesc ca poate asa s-a udat acel burete. Voi ce credeti ca ar putea fi, sa fie sparte acele 2 tevi sus de tot sub bord si sa piarda cate putin. Momentan am observat o scadere mare de antigel (de la maxim pana la mai mult de jumatete dintre min si max), dar cel mai probabil abia acum si-a facut recircularea (au completat din ce mi-au dat ei cu vreo 3 litri de antigel diluat), insa de acum o sa il monitorizez atent.
O poza despre buretele de care vorbeam:

This post has been edited by Gabi813: 30 Apr 2022, 21:32


Attached thumbnail(s)
carcasa_aeroterma_cu_calorifer_caldura_siguranta_3446df51420c8d13b7_0_0_0_0_0.jpg ( Size: 202.15k ) Number of downloads: 72


--------------------
Dacia Logan 1 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 18:34
Forum Renault