DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> ITP expirat in afara tarii, Solutii pentru rezolvarea acestui caz

adrian_c
post 2 Sep 2008, 15:28
Post #31


Membru actionand in sectorul privat


Group: Members
Posts: 453
Joined: 14 November 04
From: DB, Bucuresti, Paris, Belgia




Merci pentru sfaturi cristianco2002.

Bineinteles ca nu voi arata decat pasaportul. Daca efectiv imi cer si actele celelalte ... trebuie sa le arat.

Am citit putin legea referitoare la codul rutier de aici si se pare ca este mult mai complicat (trebuie sa iti iei niste numere provizorii, ai nevoie de alte acte etc etc). Inca nu am gasit unde scrie ca ai voie numai 6 luni. Cineva spunea pe alt forum ca ai voie maxim 3.

Intrebarea este : daca eu la spun ca am fost in tara la data de 1 iulie de exemplu, nu se poate verifica undeva ? De fapt am fost pe 1 iulie dar cu avionul.

Dar nu scrie explicit ca trebuie sa te intorci in tara. De exemplu din octombrie si pana azi am avut mai mult de 10 iesiri in Franta cu durate intre 2 si 2 saptamani.

In fine, este nasoala treaba. Sper sa se termine cu bine. Mi-a stricat tot cheful treaba asta, si de munca, si de nemunca ... in plus mai am o gramada de drumuri de facut prin Franta si Belgia in perioada asta.

sad.gif



This post has been edited by adrian_c: 2 Sep 2008, 17:43


--------------------
Dacia Solenza Scala xx.09.2004 - DB-05-xxx
Citroen C4 1.6HDI xx.04.2009 - 710-BxD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian_c
post 11 Sep 2008, 10:26
Post #32


Membru actionand in sectorul privat


Group: Members
Posts: 453
Joined: 14 November 04
From: DB, Bucuresti, Paris, Belgia




ReSalutare,

Revin cu noutati. Am fost si am reglat farurile. Ce aparatura super tare aveau baietii, stiti cum arata aparatul de reglat faruri din Romania ... astia au unul cu ecran LCD si o gramada de butoane, in fine ... au zis ca amandoua erau dereglate, cel de pe stanga batand in jos foarte mult. Am schimbat eu acum un an becurile (ca s-au ars exact dupa 3 ani, amandoua, aproape concomitent (diferenta de 1 min.)).

Azi dimineata am fost din nou la control si am obtinut foaie verde (vezi imagine).certificat_visite.jpg ( Size: 166.86k ) Number of downloads: 515

Certificatul este valabil pana pe 02/09/2009, insa nu este indicat nr. masinii. Singurele indicii sunt reprezentate de marca si de nr. de identificare (UU1R....). Nu pot pune nr. masinii pentru ca nu este inmatriculata la ei.

M-am mai linistit putin, sper sa se termine totul cu bine.

Toata afacerea a costat 27.50 € (primul control) + 11.90 € (reglare faruri) + 9.00 € (al doilea control) = 48.4 €

Bafta !

This post has been edited by adrian_c: 11 Sep 2008, 10:29


--------------------
Dacia Solenza Scala xx.09.2004 - DB-05-xxx
Citroen C4 1.6HDI xx.04.2009 - 710-BxD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marib
post 3 Oct 2008, 07:19
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 3 October 08




QUOTE(murfi @ 1 Sep 2008, 21:24)
eu am o cunstinta care a fost notificata ca i se va suspenda talonul si radia masina deoarece nu avea ITP si RCA. M-a rugat sa ma duc la Udriste unde am depus copie carte verde care includea si romania + dovada rezidenta temporara in alt stat, toate astea atasate cu cerere catre 'dom capitan'.

Instintarea a venit cam la o luna dupa ce a expirat ITP.

Cu toate astea si eu sunt de parere a te stresezi degeaba. Neoficial cei de la Udriste mi-au spus ca nu se intampla nimic 3-4 luni dupa ce-ti expira rca-itp. Asta era acum un an si ceva.
*



salut murfi,

cartea verde era dintr-o alta tara? cred ca acum RCA-ul romanesc include si cartea verde.
practic problema cu ITP expirat in alta tara ar putea fi rezolvata in sensul urmator:
1. faci un RCA romanesc (cu carte verde inclusa) sau o carte verde in alta tara (exista asa ceva?)
2. depui cererea la Udriste ca sa ramana inmatriculata.
3. poti sa circuli cat vrei in UE
4. inainte de a te intoarce faci o verificare la un ITP din UE si obtii hartia ca este ok
5. te intorci in Ro si faci ITP-ul

ar putea functiona?

singura problema ar fi daca ai un accident din vina ta si ITP-ul nu este facut si RCA romanesc?

mersi



--------------------
dacia dacia dacia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Borat
post 9 Feb 2022, 22:21
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 9 February 22




Buna seara. Intervin cu o situatie similara, ITP expira la sfarsitul lunii,sunt in Olanda si nu intentionez sa merg in Romania decat peste vreo 2 luni. Daca sunt persoane ce pot oferi o solutie,va multumesc in avans.


--------------------
Peugeot 206 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 10 Feb 2022, 07:42
Post #35


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.720
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Singura solutie, facut ITP inainte de expirare, sau inmatriculat masina pe plan local. De anul trecut s-a pus in practica dispozitia legala care suspenda automat inmatricularea la expirarea iTP. Bazele de date RAR si DRPCIV sunt la un click distanta. Daca esti prins cu inmatriculare suspendata e albastra rau situatia, ca e penala...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 10 Feb 2022, 08:16
Post #36


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(Borat @ 9 Feb 2022, 22:21)
ITP expira la sfarsitul lunii,sunt in Olanda si nu intentionez sa merg in Romania decat peste vreo 2 luni.
*



fie ajungi in RO sa il faci .. fie cauti platforma sa o aduci acasa dupa expirare .. si nu mai circuli cu ea dupa ce a expirat ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 10 Feb 2022, 08:41
Post #37


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.902
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




"Așa cum în România se poate efectua ITP unui vehicul înmatriculat într-un alt stat (în cadrul reprezentanțelor RAR) și vehiculele înmatriculate în România pot efectua ITP în unele țări membre ale Uniunii Europene în baza legislației naționale a acelor țări, fără însă a implica recunoașterea acesteia de către state membre terțe, nefiind posibilă astfel nici recunoașterea în România.

Astfel, din punct de vedere practic, cei aflați în această situație trebuie să se intereseze la nivelul autorităților statului unde se află vehiculul a cărei ITP expiră sau chiar în cadrul unor stații autorizate de ITP din acel stat membru, dacă se poate efectua ITP la vehicule înmatriculate în alte state membre, cu eliberarea documentelor legale doveditoare.

De asemenea, ar fi util să se solicite informații și la societatea de asigurări unde este asigurat vehiculul în cauză cu privire la recunoașterea acestor ITP în cazul implicării acestuia în evenimente rutiere.

Trebuie precizat faptul că, în cazul expirarii ITP, în conformitate cu prevederile OUG 195/2002 privind circulația pe drumurile publice cu modificările și completările ulterioare se suspendă de drept înmatricularea vehiculului respectiv. Pentru eventuale clarificări referitoare la acțiunea de suspendare a înmatriculării, puteți să vă adresați Direcției Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor sau I.G.P.R. – Direcția Rutieră din cadrul Ministerului Afacerilor Interne.

Având în vedere faptul că la acest moment dat nu există o soluție europeană agreată și general valabilă cu privire la efectuarea ITP, la revenirea în România vehiculul va trebui să fie supus efectuării ITP în cadrul unei stații autorizate sau a unei reprezentanțe teritoriale RAR, în baza legislației naționale, deoarece vehiculul respectiv nu va figura înregistrat cu ITP valabilă în baza națională de date (cu toate implicațiile legale) chiar dacă dovada privind efectuarea ITP emisă de alt stat membru este încă în termen de valabilitate."

Dar asa e la romanii care nu respecta regulile de inmatriculare in strainatate

This post has been edited by einstein1984: 10 Feb 2022, 08:42


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 10 Feb 2022, 09:12
Post #38


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




se poate face ITP la masina inmatriculata in UE in RO, dar nu poti sa iesi cu ea din tara pt. ca ITP=ul este valabil doar in RO .. probabil la fel si pt. NL ... deci nu il ajuta cu nimic .. tot platforma ramana solutia de repatriere a autovehiculului in RO ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
janos
post 10 Feb 2022, 20:33
Post #39


User


Group: Members
Posts: 610
Joined: 24 January 11
From: Tg Mures




Exact asa a facut si prietenul cu o masina inmatriculata in RO dar cu TUV german. Am adus masina inapoi pe platforma si am facut ITP acasa.
Din cate stim nu am avut inmatricularea suspendata...sau cel putin nu am ajuns in posesia hartiei de comunicare a sitiatiei create.


--------------------
CMF-C/D Renault–Nissan–Mitsubishi Alliance 2015 - MS 2 cifre 3 litere
Life is a bitch. Arguing with the mods is allowed, winning an argument against the mods will get you banned.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 11 Feb 2022, 10:07
Post #40


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.720
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Nu se trimite intotdeauna comunicare in sensul asta...trebuie verificat pe site-ul DRPCIV....


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 20:51
Forum Renault