DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Mergeti la vot?

Mergeti la vot ?
 
Da si votez pentru. [ 16 ] ** [29.63%]
Da si votez impotriva. [ 17 ] ** [31.48%]
Nu [ 15 ] ** [27.78%]
Nu stiu [ 6 ] ** [11.11%]
Total Votes: 54
  
GeorgeB
post 9 Oct 2003, 09:41
Post #61


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




care egali , eu nu ma consider legal cu unul care voteaza pt aceasta bataie de joc ce ar vrea sa fie noua noastra constitutie !!! icon_evil.gif


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 9 Oct 2003, 09:45
Post #62


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




George, e nici chiar asa! Fiecare are dreptul la opinie, asa cum fiecare are un mod prpriu de a percepe anumite lucruri. Daca lor le convine actualul proiect de modificare, nici o problema, dar sa ne lumineze si pe noi DE CE ? Ca doar nu o sa ii injure nimeni, mai mult, poate vor creea prozeliti in rindul grupului de Gica Contra....


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu`s
post 9 Oct 2003, 09:52
Post #63


Membru


Group: Members
Posts: 110
Joined: 5 April 03
From: Bucuresti




QUOTE
Nu cumva 50% + 1? Ca nu e totuna...

Ba da, acesta este principiul majoritatii simple.


--------------------
VW Passat - B - 92 - PGR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 9 Oct 2003, 10:11
Post #64


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




pai asta vreau si eu sa stiu DE CE ? ca trebuie sa aibe un motiv pt a vota pt , nu?


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu`s
post 9 Oct 2003, 10:18
Post #65


Membru


Group: Members
Posts: 110
Joined: 5 April 03
From: Bucuresti




Stiti cum motiveaza onorabilii nostri parlamentari initiativa de revizuire a Constitutiei?
http://www.cdep.ro/proiecte/2003/200/20/7/em227.pdf


--------------------
VW Passat - B - 92 - PGR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 9 Oct 2003, 10:22
Post #66


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




sunteti siguri cu 51%? eu stiu ca pentru o chestie asa majora trebuie mai multa lume sa voteze pentru ...


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu`s
post 9 Oct 2003, 10:29
Post #67


Membru


Group: Members
Posts: 110
Joined: 5 April 03
From: Bucuresti




QUOTE
sunteti siguri cu 51%? eu stiu ca pentru o chestie asa majora trebuie mai multa lume sa voteze pentru ...


Potrivit Legii nr.3/2000 privind organizarea referendumului, referendumul este valabil dacă la acesta participă cel puțin jumătate plus unu din numărul persoanelor înscrise în listele electorale, fiind necesară majoritatea voturilor exprimate pe întreaga țară.


--------------------
VW Passat - B - 92 - PGR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 9 Oct 2003, 10:38
Post #68


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Pai jumatate plus unu inseamna exact ce am zis eu, adica 50% + 1 icon_mrgreen.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 9 Oct 2003, 10:44
Post #69


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




S-avem pardon! Ce ai zis tu este perfect valabil dar numai cind te referi la participare! Cind vine vorba de numar de voturi, se ia majoritatea simpla, ca poate sa fie si 32% impotriva, 14% pentru, iar restul de 54% sa fie voturi anulate.....


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu`s
post 9 Oct 2003, 10:48
Post #70


Membru


Group: Members
Posts: 110
Joined: 5 April 03
From: Bucuresti




Matematica asta ....


--------------------
VW Passat - B - 92 - PGR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 9 Oct 2003, 12:54
Post #71


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




George, io am zis da. Am si spus de ce, e pe pagina anterioara. Mai vrei, mai zic. Urasc psd-ul din maduva oaselor, ii urasc de 13 ani incoa si i-as strangula pe toti. Insa constitutia asta nu e a lor, toate partidele au zis ca o voteaza, toate inafara de prm. Deci daca votezi constitutia, SGN_1310, asta nu inseamna ca esti psd-ist, poti fii si liberal si pedist si udmrist si purist si ce-o mai fi. Daca as face si io un rationament similar atunci inseamna ca voi, cei care nu votati constitutia sunteti de fapt peremisti si-l adulati pe vadim. Ca prm-ul e singurul care s-a opus. Asa e? :shock: :shock: :shock:


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 9 Oct 2003, 13:02
Post #72


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




A, si inca ceva. Fara suparare da' unii dintre voi faceti aceleasi confuzii ca si taranii aia de i-am vazut io ieri la stiri ca se gandeau daca aia care or sa vina dupa votu asta or sa fie mai buni :shock: :shock: Acum nu votati clasa politica romaneasca, votati constitutia. Aaa, la votu de la anu e alta mancare de peste, atunci merita sanctionati prin neprezentare la greu. Sunt in proportie de 90% niste lepre si niste profitori. Si niste retarzi. Apropos, cine a vazut ce au data aia la stirile protv cu parlametarii care habar n-aveau ce e comisia europeana, parlamentarii aia erau aproape toti de la prm, chiar daca protv n-a scris de unde sunt. Spun asta ca sa nu va dea prin cap sa sanctionati clasa politica actual cu un vot pt. wc tudor asa cum era sa se intample la alegerile precedente, el si ciracii sai sunt mai rai si mai prosti decat toti ceilalti la un loc.


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolfmark
post 9 Oct 2003, 13:27
Post #73


Membru autentic


Group: Members
Posts: 642
Joined: 24 March 03




ashu, las-o mai moale. Sustine-ti punctul de vedere, dar nu o da pe fraze de genul ciracii sai sunt mai rai si mai prosti decat toti ceilalti la un loc. Se cheama jignire. Invatza sa respecti si opinia celorlalti, chiar daca difera de a ta.


--------------------
DACIA Solenza Scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 9 Oct 2003, 13:37
Post #74


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Wolfmark, cand zic ciracii sai ma gandesc la aia de-i vezi in prezidiu la conferintele de presa a lui vadim. Sunt aia de nu stiu ce este consiliul europei. Sunt aia cu state grele in ramura de politie politica a securitatii. Nu ma refeream la votanti, astia majoritatea sunt dusi cu capu si nimik mai mult. Acuma, tu ce zici, cei din conducerea prm, merita respect???? Imi pare rau, nu din partea mea. Pot accepta parerea oricui, da pana la retardare medievala. Nu o sa-l respect niciodata pe wc tudor. Eu va respect voua opinia, nu ii respect opinia lui vadim si a camarilei sale. Sincer, cand am zis fraza de mai sus nu ma gandeam ca o sa jignesc pe cineva de aici.


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 9 Oct 2003, 14:26
Post #75


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




nu conteaza cum votam, e alegerea fiecaruia, ideea e sa participam... asta se cheama a fi civilizat...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 9 Oct 2003, 14:42
Post #76


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




...vorba lu' Pierre de Coubertain: " Important e sa participi!" icon_mrgreen.gif


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 9 Oct 2003, 14:55
Post #77


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




mai tu ai citit cam mult la viata ta...de unde stii tu atatea?!?! laugh.gif laugh.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai007
post 9 Oct 2003, 15:18
Post #78


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 13 February 03
From: Bucuresti




Legea de revizuire a Constituției conține o serie de prevederi utile și corecte, care pot figura foarte bine ca modificări în legislația curentă, în codul penal etc., prezența lor în Constituție fiind mai degrabă o stratagemă pentru a capta bunăvoința electoratului.
Cum ar fi, de exemplu, noua prevedere din art. 32, alineat (4): Statul acordă burse sociale de studii copiilor și tinerilor proveniți din familii defavorizate și celor instituționalizați, în condițiile legii, prevedere al cărei loc normal, firesc, este în legea învățământului.

Aceste prevederi, dacă vom vota CONTRA noii Constituții, vor putea fi introduse oricând în textul legilor deja existente, fără nici un fel de referendum.
Deci, puținul care se poate câștiga prin votul nostru PENTRU, nu se pierde dacă vom vota CONTRA.

În schimb, dacă nu vom vota CONTRA, vor deveni operative o serie de propuneri de pe urma cărora vom avea de pierdut foarte mult, iar în unele cazuri vor fi pierderi irecuperabile și daune ireparabile.

Mai întâi, vă rugăm să vă aduceți aminte de promisiunile făcute când s-a lansat ideea de a se revizui Constituția. Ni s-a promis că:

1. se va introduce votul uninominal, măcar la una din Camere;

2. se va introduce controlul averilor ilicite;

3. imunitatea parlamentară se va restrânge și va înceta să mai fie un paravan al corupției și abuzurilor;

4. se va renunța la sistemul bicameral sau i se vor da fiecărei Camere funcții specifice;

5. se va interzice migrația parlamentarilor de la un partid la altul;


Practic, nici una dintre aceste promisiuni nu a fost respectată și nu se regăsește în textul revizuit.
In schimb :

Pentru intențiile necinstite ale celor ce ne propun o nouă constituție este semnificativ să urmărim modificările făcute în textul privind proprietatea publică. În vechea variantă a Constituției, votată în 1991, la articolul 135, alineat (4) se spune: "Bogățiile de orice natură ale subsolului, căile de comunicație, spațiul aerian, apele cu potențial energetic valorificabil și acelea ce pot fi folosite în interes public, plajele (...)fac obiectul exclusiv al proprietății publice".

Textul modificat propune un veritabil atentat la această proprietate: "Bogățiile de interes public ale subsolului, spațiul aerian, apele cu potențial energetic valorificabil, de interes național, plajele (...) fac obiectul exclusiv al proprietății publice".

Așadar, nu "bogățiile de orice natură ale subsolului", ci numai "bogățiile de interes public ale subsolului" vor face obiectul exclusiv al proprietății publice. Formularea pe care ne-o propune noul text al Constituției este ambiguă și va permite cele mai abuzive interpretări. Deja sunt persoane particulare care au cumpărat mine. Să fie oare acesta motivul pentru care s-au închis atâtea mine? Ele urmează să fie cumpărate pe mai nimic, deoarece, dezafectate cum sunt, nu mai prezintă "un interes public".

Este evident rău intenționată și deosebirea între "apele ce pot fi folosite în interes public" (textul vechi) și "apele de interes național", diferență care face posibil ca apele de interes public, dar nu și național (bălți, lacuri, rîuri de interes județean) să iasă din proprietatea publică și să devină moșie particulară. Deja, în multe zone, localnicii nu mai pot merge la pescuit, apele fiind luate în concesiune, ceea ce este un abuz, săvârșit de cei care, conform noului text al Constituției, vor putea cumpăra de mâine aceste ape. Majoritatea lacurilor și bălților din lunca Dunării au deja un proprietar! Prin noua constituție acest abuz va fi legalizat!

Deloc întâmplător, noul text al Constituției consideră că numai "proprietatea privată este inviolabilă" - art. 135, aliniatul (5). Proprietatea publică este pusă astfel la discreția delapidatorilor.


--------------------
Dacia SuperNova Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Liviu
post 9 Oct 2003, 15:24
Post #79


expat naiv


Group: Banned
Posts: 3.526
Joined: 5 July 02
From: Peste gard




Mda .. un argument FORTE pentru A MERGE la referendum si a vota IMPOTRIVA ....


--------------------
. . .
-= age is just a number =-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 9 Oct 2003, 16:08
Post #80


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Ma, faptul ca cele 5 puncte nu au fost incluse in constitutie este o mare magarie si imi da si mie de gandit daca sa votez sau nu constitutia. Ce spui tu dupa e putin cam aiurea. Comentariul cel putin... Si daca se cumpara minele ce? Sa le cumpere dreq o data sa scapam de ele, tu stii cati bani de la buget se duc pe apa sambetei in continuare din cauza minelor?? Asta cu bogatiile noastre milenare pe care le are statu, nu privatu, asta ca sa poa sa fure unii cu doua maini ca tot e al nimanui, io unu m-am cam saturat s-o tot aud. Nici cu varianta gasita de ei nu sunt de acord, asta cu bogatiile de interes public, daca io imi cumpar teren si gasesc petrol sa zicem, sub el, de ce sa nu fie al meu??? Io am vazut in dalas ca jere iuing cumpara teren, cauta petrol si daca il gasea il exploata. Io de ce sa nu pot sa fac la fel?? Parerea mea e ca astea-s reminiscente comuniste. Ma intreb si io de ce nu putem adopta constitutia americana? Pana la urma desi are 300 de ani tot cea mai bengoasa e!


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 9 Oct 2003, 16:32
Post #81


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Am gasit ceva cool in noua constitutie :wink: :
QUOTE
Art. 50: Fidelitatea față de țară
(1)Fidelitatea față de țară este sacră.

Doamne, ce tampenie. Ahhh, sarurile...


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 9 Oct 2003, 16:44
Post #82


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




ahhh , si tot zici DA?


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 9 Oct 2003, 16:51
Post #83


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




biggrin.gif biggrin.gif Nu stiu, mai diskutam. O hotarare finala n-am luat inca. Insa nu m-a contrazis nimeni pe argumentele mele, astept sa vad ce mai ziceti. Orisicat, spre rusinea mea abia acum m-am apucat sa citesc constitutia (p-aia veche n-am citit-o niciodata) asa ca dupa ce termin pot discuta in cunostinta de cauza). Da daca mai gasesc pasaje d-astea in care stipuleaza ei prin lege ce trebe sa simt io in sufletu meu ma razgandesc una-doua. In lege tre sa spui cum are voie sa se comporte un individ, ce actiuni are voie sa faca si sa nu faca, da nu sa-i zici pe cine trebuie el sa iubeasca, sa venereze, sa aduleze. E absurd, inteleg sa respect imnul romaniei, da nu poa sa-mi zica prin lege sa simt fiori de emotie cand il askult. Ii simt, nu-i simt, e treaba mea. Ei poa sa zica doar ca trebuie sa-l respect si sa nu-l batjocoresc. Punct. Idioti mai, exact ce ziceam, multi au ramas inca in urma cu 100 de ani, la idealuri nationale si vibreaza de emotie cand rostesc cuvantul tara. Ehhhh....


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
igs
post 9 Oct 2003, 16:53
Post #84


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 28 August 02
From: Bucuresti




cineva zicea mai sus de egalitate la vot. ia uite cum era pe vremea lui cuza cand pe meleagurile astea se practica votul cenzitar (extras din legea electorala din 1864).

ART. 3
Pot fi alegători direcți, fie în orașe fie în sate, toți Românii născuți sau având naturalizațiunea cea mare, care vor avea un venit de una sută galbeni și de orice natură. Acest venit se va putea dovedi prin biletele de plata impozitului, (patru galbeni) și prin orice alt chip îndestulător. Numai salariul privat sau plătit de către Stat pentru funcțiuni publice, nu va fi cuprins în estimațiunea venitului.
Pe lângă plata contribuțiilor arătate mai sus, alegătorii de ambele grade vor trebui a avea vârsta de 25 ani împliniți.
Au dreptul de a fi aleși ca alegători direcți și fără a justifica venitul de una sută galbeni sau contribuția de patru galbeni, (dacă vor întruni celelalte condiții cerute) preoții parohiilor, profesorii academiilor și ai colegiilor, doctorii și licențiații diferitelor facultăți, avocații, inginerii și arhitecții, toți aceștia având diplome liberate sau recunoscute de Guvern, institutorii primari ai școlilor publice, precum și capii instituțiilor private de instrucțiune recunoscute de Guvern.
Pot asemenea fi aleși alegători direcți și funcționarii civili și militari, retrași din serviciu, care vor justifica că primesc o pensiune anuală de 3000 lei cel puțin.
Nimeni nu poate fi ales alegător direct decât în orașul și plasa unde își are domiciliul real.
ART. 4
Nu vor putea fi alegători primari nici direcți:
I. Persoanele supuse vreunei protecțiuni străine.
II. Servitorii care primesc simbrie.
III. Interdicții.
IV. Faliții nereabilitați.
V. Acei ce vor fi fost osîndiți la pedepse aflictive și infamante sau numai infamante.

ce ziceti de asta ? :shock:
era sau nu mai bine inainte ?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Raven
post 9 Oct 2003, 17:47
Post #85


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 17 June 03
From: Bucuresti




De votat (in sondajul de mai sus) am votat alaltaieri cu intentia clara de a nu ma duce, echivalent practic cu un vot de neincredere in ce vor sa faca. Citind in continuare posturile voastre referitor la anumite aspecte specifice ce au fost in(EX)cluse din aceasta revizuire, imi dau seama ca un vot de neincredere nu are nici o valoare. Deci concluzia ar fi ca trebuie sa votam, IMPOTRIVA. Daca nu votam deloc se vor gasi altii care vor vota in virtutea faptului ca trebuie votat, fara sa-i intereseze daca obtin sau nu ceva din acest vot.
Este singura posibilitate de a protesta pentru aceasta ****** chestie care vor ei sa o faca.
Si pe langa asta ar fi pentru prima data cand se intampla acest lucru in Romania de cativa zeci de ani buni, sa fie dat un vot negativ in masa (in speranta ca se va intampla asa ceva).
Sa votam impotriva........ este cel mai bun lucru de facut....


--------------------
Renault Symbol Fidji 1,5 DCI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 9 Oct 2003, 18:04
Post #86


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Asaaa, bun, si nu trece constitutia. Then what? O sa devina toti mai putin hoti, o sa-l demita bombonel pe beuran, pe puwak si pe stanoiu? Or sa inceapa sa nu mai kiuleasca la alegerile parlamentare? Or sa doarma mai putin in parlament? Io nu cred, va fi la fel. Si daca ma gandesc bine va fi la fel si daca nu ne prezentam la alegerile generale de anu viitor. Dar si daca ne prezentam si-i votam tot la fel o sa fie. Nu stiu, io cred ca singura noastra speranta e sa intram in UE si sa-i urekeze aia p-astia, ca noi n-avem ce le face. Daca sunt lasati de capu lor ne-am dus pe copca.


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolfmark
post 9 Oct 2003, 18:14
Post #87


Membru autentic


Group: Members
Posts: 642
Joined: 24 March 03




ashu, ti-am recitit toate posturile (sper ca n-am scapat vreunul) de pe acest topic. Imi pare rau ... dar n-am vazut decat un singur argument: scoaterea obligativitatii serviciului militar din textul constitutiei. In rest ... zero! Nu stau sa te citez, dar din ce ai zis reiese clar ca votezi DA pt. ca PRM-ul a zis nu ... si practic vrei sa votezi impotriva lor. Cum sa te poata contrazice cineva?

Eu personal prefer sa-mi exprim votul in functie de ce s-a modificat (si mai bine zis in functie de ce NU s-a modificat) ... si nu pt. ca a zis cutarica voteaza asa! Cum ma asteptam sa se bage niste modificari majore (enumerate de MMihai007 mai sus, in special punctele 1,3 si 5) ... eu personal sunt dezamagit. Asa ca votez NU, chiar daca n-am facut armata si nici n-am chef s-o fac.

Alt lucru care ma deranjeaza e modul in care se organizeaza acest referendum. In loc sa invite lumea la vot, nenorocitii invita lumea sa zica DA. Noi suntem norocosi, avem un PDF in care vedem clar modificarile ... dar majoritatea? Se vor duce in turma si vor pune stampila fara sa aibe ideea despre ce e vb clar.


--------------------
DACIA Solenza Scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Raven
post 9 Oct 2003, 18:16
Post #88


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 17 June 03
From: Bucuresti




Nu, nu asta e ideea, dar o sa se oftice si o sa-si dea cu capu' de pereti pana mor laugh.gif laugh.gif .
Singurul lucru care se poate obtine ar fi o eventuala revizuire mai consistenta si mai bine facuta, in rest .... Puwak and co. o sa stea frumos pe scaunelul de ministru fara probleme de constipatie...


--------------------
Renault Symbol Fidji 1,5 DCI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 9 Oct 2003, 18:24
Post #89


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Nu cred ma c-o sa se oftice. Or sa faca niste scene la tv poate, da' in realitate tot bine si caldutz le va fi. Orice-am zice si am face noi. E INCREDIBIL ce se intampla cu beuran. L-au prins furand si psd-ul il scoate erou in lupta cu mafia :shock: :shock: :shock: Si ca faptul c-a plagiat n-are legatura cu functia sa de ministru :shock: :shock: Astia de om compromis dpdv moral au auzit?? Asta pe langa faptul ca fapta sa e prevazuta in codul penal si se pedepseste chair si cu inchisoarea. Ca daca-i p-asa, inseamna ca in capu lor poti fi ministru industriilor si sa violezi copii mici in fund, ca ce are de-a face industria cu kopilu mic.
Asa ca io cred ca nu-i atingem orice-am face. De aceea incerc sa vad daca ma avantajeaza pe mine noua constitutie si daca avantajeaza cumva intrarea Romaniei in UE, ce-i dovedesc io clasei politice prin absenteism sau printr-un vot negativ nu ma intereseaza ca oricum n-ar avea nici un efect.


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanescu
post 10 Oct 2003, 10:15
Post #90


Membru


Group: Members
Posts: 181
Joined: 21 August 03
From: Bucuresti




> BOICOTATI CONSTITUTIA CARE DISTRUGE ROMÂNIA!!!
>
>
> PE 19 OCTOMBRIE ESTE REFERENDUM PENTRU O CONSTITUTIE DESPRE CARE
> OAMENILOR NU LI SE SPUNE ADEVARUL!
>
> TREBUIE SA BOICOTAM ACEST VOT
> TREBUIE SA IESIM ÎN STRADA MANIFESTÂND ÎMPOTRIVA ACESTEI
> "CONSTITUTII" CARE DISTRUGE ROMÂNIA
>
> DE CE?
>
> 1. Prin Articolul 41 strainii primesc dreptul (pe care nu l-au avut de
când
> exista România) de a cumpara proprietati "la egalitate" cu Românii;
Românii
> câstiga în medie de 20 de ori mai putin decât strainii - tot ce se poate
> vinde va fi cumparat de corporatiile si mafiile straine, iar Românii vor
> ajunge chiriasi în fosta lor tara.
>
> 2. Prin acelasi Articol 41 se da dreptul ca urmasii grofilor unguri,
> fanariotilor, pasalelor turcesti si ai altor invadatori (de care România
a
> scapat prin luptele cumplite din 1821, 1877-78, 1916-1919 etc) sa
revendice
> mosiile si proprietatii jefuite cândva de stramosii lor de la Români
> (asa-zise "mosteniri").
>
> 3. Prin Articolul 135 se permite autoritatilor sa dea libertate pentru
> vânzarea catre particulari (Români sau straini) a tuturor bogatiilor
> subsolului si apelor pe care vrea sa le declare a nu fi "de interes
> public".
>
> 4. Prin Articolul 119 limba româna devine optionala în administratie si
> servicii publice (transporturi, energie electrica, apa, scoala samd); în
> schimb limbile minoritatilor "semnificative" într-o anumita zona devin
> obligatorii pentru administratie si serviciile publice - nu va mai exista
> nici româna ca limba nationala, nici unitate a tarii, este începutul
> federalizarii tarii, adica al desfiintarii României.
>
> 5. Ca urmare a Articolului 119, Românii din administratie si serviciile
> locale vor trebui sa îsi piarda locurile de munca sau sa învete limbile
> minoritatilor locale!
>
> 6. Imunitatea parlamentara nu doar ca nu e anulata, ci chiar sporita;
> vechiul Articol 70, "abrogat" este de fapt introdus ca nou alineat în
> Articolul 69, iar Articolul 89 adauga o noua limita, interzicând
> Presedentiei sa dizolve Parlamentul altfel decât la... cererea Primului
> Ministru (ales de Parlament)!!
>
> 7. Guvernul (si, implicit, Primul Ministru, ca sef al Guvernului)
primeste
> mari puteri asupra Parlamentului (Art. 74 si 89 ), fiind totodata scutit
de
> griji din partea Presedintelui (Art. 106), care devine astfel o functie
> onorifica, fara rol real în viata statului.
>
> 8. Se impune un termen foarte scurt (45 de zile!) pentru votarea unei
legi
> în Parlament, în cazul nerespectarii termenului legea fiind considerata
> adoptata în forma depusa de Guvern! - e foarte usor a se depune 10 - 15
> proiecte deodata, astfel încât sa nu se poata respecta termenul si legile
> dorite de Guvern sa intre automat în vigoare (ca sa nu mai vorbim de ce
> poate face un Presedinte de Camera partinitor!).
>
> 9. Prin articolele 124, 125, 131, 132 si 151 sistemul juridic actual -
deja
> depasit de coruptie si politicianism - este distrus, fiind transformat
> într-o mascarada juridica.
>
> 10. Se interzice Românilor, prin Articolul 145, sa aleaga daca vor sau nu
> sa se uneasca cu Uniunea Europeana (asa cum e normal), anulându-se în
> aceasta privinta dreptul fundamental la Referendum; aceasta se face
pentru
> ca unii se tem ca vointa poporului sa nu le strice interesele personale.
> Uniunea Europeana nu a facut asemenea recomandari (sau cereri)
României!!!
> Acestea sunt total anti-democratice si anti-nationale.


--------------------
renault megane 2.2 sedan 1.5dci 80cp 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 3rd May 2024 - 15:16
Forum Renault