DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

30 Pages « < 18 19 20 21 22 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Interfata OBD pentru DDT2000, Serial & USB

danours
post 29 Aug 2010, 10:09
Post #571


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 5 January 09




e un adevarat bordel aici!
zeci de giga? te cred!
de ce nu?
tine-i pentru tine! eu nu am nevoie si ceea ce am eu s-ar putea sa depaseasca cu mult ce ai tu numai ca, in exprimare, nu imi place sa ma unflu in scule (ca unii). am crezut ca pe acest forum exista niste reguli de politete dar nu vad decit un comportament de de doi lei din partea unora care, daca au atins un pic slanina celor de la renault si s-au murdarit de ceva stiinta frantuzeasca, sunt sau incearca sa fie viaora intii pe un forum unde cei mai multi vin din cauza ca isi cumpara cu incredere masini facute dupa regula (veche dealtfel) ,, merge si asa,, si care cauta solutii la incompetenta si lipsa de informatie si corectitudine a celor care ar trebui sa isi faca treaba cum trebuie.
cred ca am sa ma lipsesc de acest forum pentru ca,in afara de citeva lucruri destul de interesante dealtfel, nu vad decit bilci si unflat in pene din partea unora care monopolizeaza discutii care ar trebuie sa fie constructive.


--------------------
alfa romeo 164 1992 - 09ash06
cantitatea de inteligenta pe pamant e constanta, populatia e in continua crestere............
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 29 Aug 2010, 14:32
Post #572


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




hai ma nu-ti mai arata muschiul dale dracu de programe de parca vati imbogatit cu ele ... daca erati bogati nu mai intrati pe forum si aveti o rabla de peste 200 de mii de euro.
Sunt satul sa aud pe unu cum se lauda ca are el nustiu ce si restu nu au.
Pe multi nici nu-i intereseaza cu ce se papa diagnosticul pe alti ai preocupa sa nu mai dea ban pentru un mic diagnostic la motor iar pe alti ai preocupa modificarea parametrilor de injectie avans etc.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 29 Aug 2010, 15:01
Post #573


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.997
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




danours, tu esti profesionist (ai garaj) si vrei sa faci bani cu scule ciordite si inforatii primite gratis. Si daca nu ti se ofera informatiile primite gratis, faci urat. Nu stiu cum e pe alte forumuri, dar pe asta nu cred ca e bine vazuta atitudinea asta.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 29 Aug 2010, 15:41
Post #574


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




danours / artzaours , imi permiti sa te ating?
Fii capitanul nostru! Hai, ca te vad dornic sa ajuti pe altii, ai dat pe gusa tone de informatii pe acest forum, curg valurile de cunostinte impartasite de tine cu altii.
Si altii, bulangii fata de aceasta activitate prodigioasa pe care ai avut-o pe aici refuza in mod infam sa te ajute sa faci si matale un ban cinstiti intr-un garaj lucrand cu softuri PIRATATE.
Ca mai face unul altul pe acasa pentru el niste treburi cu softuri piratate, mai treaca mearga, dar sa fii profesionist sa lucrezi cu softuri piratate, ce sa zic, de mare angajament!
Rusine celor care nu vor sa te ajute! Sa-i infieram cu ura proletara adecvata!
Cum mi-am permis eu sa-ti raspund cu aceeasi formulare cu care te-ai exprimat matale motiv pentru care eu sunt un lucrator la bordel dar matale esti, ce sa spun, maica tereza in persoana!
Si cum zici, ca nu-ti place sa te uMflii (cu m de la UE) in scule. Sunt emotionat, m-au podirit lacrimile. Ce spuneai, ca nu stiu ce scula delerek ai si ca iti vine nu stiu ce interfata pe CAN cu RS232? Da, ma scuzi, asta nu e uMflare in scule, asa e. E dezumflare in scule.
Si cum zici, ai gasit ceva interesant pe acest forum? A, postat de altcineva PE GRATIS. Tu nici macar atata nu ai facut, sa spui ceva PE GRATIS. Doar la schimb, vorba aia, ca la curve, daca tot ziceaui de bordel, serviciu contra serviciu.

Ma scuzi de intrebare, inainte de a vorbi de curvele de pe net, te uiti si in oglinda? Ce vezi acolo, un inger ingenuu? Care vrea sa ia informatii pe gratis de la "niste fraieri" denumiti de tine, cu multa nesimtire, curve , sa lucreze cu niste softuri piratate ca sa obtina bani si da cu noroi ca un animal de ograda bine cunoscut in stanga si dreapta?
Daca nu vezi asta mai sterge oglinda ca e cam murdara. O fi de la cocina.

PS: dupa ce ca ai softuri piratate nici macar nu ai versiunile care trebuie...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danours
post 29 Aug 2010, 22:30
Post #575


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 5 January 09




voi astia ,citiva care sunteti destepti tare si intelegeti totul pe dos,ironicksamere, klaus si altii ca ei care spun lucruri pe jumatate sa stiti ca atitudinea asta a voastra de mari regi ai diagnosticului si de mari ingineri(presupun) nu face decit sa imputa mai tare forumul. folosesc intradevar softuri piratate. sunt bine facute si la ce imi trebuie mie imi ajunge. spre deosebire de voi, nu stau sa ma uit in punga ca sa imi iau o interfata originala daca chiar am nevoie si nici nu am nevoie de bani de la altii pentru diagnostic sau lucrari electrice.
nu am pus nicio informatie pe forum pentru ca nu m-a interesat pina acum dacia sau renault-ul. sunt profesionist auto dar nu mai practic de aproape 8 ani si de aceea nu ma intereseaza indeaproape problemele auto si mai ales cele ce tin de dacia.
imi cistig destul de bine piinea aici unde sunt si nu tin neaparat sa vin in cocina aia de tara sa fac mecanica si electricitate auto pe doi bani. in ceea ce priveste ddt-ul nu l-am cumparat si nu l-am descarcat de pe net. am cunoscut pe cineva care a lucrat cindva pentru derelek si care mi-a oferit un cd cu cele trei versiuni care nu erau piratate si care necesitau activare ca sa imi functioneze. de acolo veneau problemele mele cu interfata derelek4071. tineam cd-ul asta prin sertar de ceva timp si nu stiam ce sa fac cu el. acum am incercat cu 2.0.9.0 piratat si merge foarte bine. la ce imi trebuie mie este suficient si deci nu mai am nevoie de explicatii din partea voastra. in ceea ce priveste documentatia programului am sa folosesc aceeasi filiera sa o obtin. cind o sa am aceasta documentatie si baza de date noua( cea de aproape un giga) am sa le pun in circulatie ca sa nu mai stea lumea cu gura cascata la voi ca la circ si sa va faca temenele pentru 2 ,3 vorbe scuipate la misto. chestia cu legea si nu mai stiu eu ce tot balmajiti voi acolo, tineti-o pentru voi si pentru cei care va platesc. stiti chestia ai cu bariera..........ce folosesc eu este numai in scopuri pur personale(hobby) si de aceea nu ma incinta noile versiuni ale ddt-ului. nu vind si cistig bani cu acest program.
acum, daca moderatorii or sa imi interzica accesul la forum, nu e mare pierdere.imi pare rau ca s-a ajuns aici dar daca asta-i natia................

va ''salut'' adinc si cu respect


--------------------
alfa romeo 164 1992 - 09ash06
cantitatea de inteligenta pe pamant e constanta, populatia e in continua crestere............
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 30 Aug 2010, 08:44
Post #576


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Astept cu cel mai adanc respect baza de date, sa o pui in circulatie. In special daca zici ca vine de la un angajat Derelek.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 30 Aug 2010, 18:35
Post #577


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




asta o fi unul din mecanici aia de la dacia biggrin.gif pe pariu ce imi place si ma amuza distractia pe care o da pe topic biggrin.gif
Apropo nu are cativa pe forum cam peste tot are romanul programe si interfete stai tu linistit danours.
Eu nu te inteleg de ce te agiti ? Castigi ceva ai castigat ceva ?
Evident cui ai arde buza cumpara softul si interfata asta la masini straine ca la logane se cam stie tot.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danours
post 30 Aug 2010, 19:38
Post #578


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 5 January 09




nu sunt si nici nu am fost mecanic la dacia, rromane.


--------------------
alfa romeo 164 1992 - 09ash06
cantitatea de inteligenta pe pamant e constanta, populatia e in continua crestere............
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 30 Aug 2010, 20:36
Post #579


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




danours nu mai fi rau ca nu-ti sta bine iar daca ne spui expui ca faci parte din conationali nostrii romi e problema ta nu ne intereseaza !

This post has been edited by klaus: 30 Aug 2010, 21:59


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 30 Aug 2010, 21:36
Post #580


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(djasu82 @ 30 Aug 2010, 19:35)
asta o fi unul din mecanici aia de la dacia
*

Ma indoiesc. Eu nu prea am vazut mecanici la dacia cu masini din '92 toamna. Standardul e mai ridicat printre ei.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danours
post 30 Aug 2010, 22:08
Post #581


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 5 January 09




nu sunt rasist, sunt doar unul care............. defapt nu merita sa imi bat capul. sa va salut


--------------------
alfa romeo 164 1992 - 09ash06
cantitatea de inteligenta pe pamant e constanta, populatia e in continua crestere............
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ialin_term
post 1 Sep 2010, 10:45
Post #582


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 1 September 10




Salutare

Sunt nou pe forum... si topic... ma intereseaza daca mai urmareste cineva topicul si daca exista info noi privind conectarea la UCH?
Abia am inceput sa imi bag mainile prin logan si am aflat din diverse surse apropo de optiunile multe pe care le are UCH-ul dezactivate din fabrica...

Multumesc


--------------------
Dacia Logan 2005 - 1.4 MPI Laureate - B-40-SYV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 1 Sep 2010, 11:36
Post #583


-


Group: Members
Posts: 21.892
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(danours @ 29 Aug 2010, 23:30)
cind o sa am aceasta documentatie si baza de date noua( cea de aproape un giga) am sa le pun in circulatie
Astept cu nerabdare ziua asta.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alinbum
post 1 Sep 2010, 16:35
Post #584


Membru autentic


Group: Members
Posts: 349
Joined: 9 February 08




care ma ajuta cu un soft DDT2000?


--------------------
dacia solenza 1.4 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 1 Sep 2010, 17:59
Post #585


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




biggrin.gif softul e pe partea cu reno trebuie doar sa cauti si sunt destule interfetele functioneaza cele facute de ironic aceeasi interfata modificata de mine merge si la cele germane si se mai pot face dar cat investesti cumperi una gata facuta .
Ca hoby fiecare cand nu are ce face isi face de lucru asa cum imi fac eu acuma o statie de lipit cu control eletronic si afisarea temperaturi si controlarea ei pentru letcon tongue.gif
Auzi ironick sa nu mai prinzi ziua ? biggrin.gif hai ma ca e de coma biggrin.gif totusi dezavuez ultimele cuvinte expuse de colegu ... nu e frumos dar ce sa faci s-au intors rromi din franta si te astepti si la asa ceva .


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
restromania
post 17 Oct 2010, 10:16
Post #586


Membru incepator


Group: Members
Posts: 84
Joined: 17 December 08
From: Galati




salutare,
am si eu o nelamurire, acele K-line, L-line, unde duc? la mufa obd? nu prea am inteles. cine ma poate lamuri si pe mine?
multumesc


--------------------
Dacia Super Nova Clima 2001 - GL-88-SRG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djcristi
post 29 Oct 2010, 04:01
Post #587


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.944
Joined: 5 October 09
From: Bucuresti / Pitesti




k-line = obd pin 7
l-line = obd pin 15


--------------------
Renault Megane 2.2 03/2008 Estate 1.5dci euro4 76kW FAP business - DJC
Dacia Logan euro4 1.5dci 50kW(68ps) ambition (fab oct-2007)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danours
post 29 Oct 2010, 19:24
Post #588


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 5 January 09




pentru djcristi
acum imi vine cea de a doua 4071 si m-a costat aproape 300 de euro. e un pic cam scumpa pentru o interfata care a fost oprita de la fabricatie din 2006 dar , atita timp cit imi satisface hobby-ul e perfect. prima care am avut-o i-am dat-o unui prieten. asta vreau sa vad daca reusesc sa o fac sa mearga cu ddt2000 v2.3 sau mai nou. ramine totusi problema nerecunoasterii interfetei de catre program. v2.0.9.0 o recunoaste si merge foarte bine cu win xp pro versiune 2002-2003, I.E 6 in franceza.am avansat deja ideea unei delelek usb2 dar este totusi destul de greu de a obtine o asa interfata.
daca mai apare vreo ocazie te anunt pe forum.


--------------------
alfa romeo 164 1992 - 09ash06
cantitatea de inteligenta pe pamant e constanta, populatia e in continua crestere............
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alymyr
post 29 Oct 2010, 20:50
Post #589


Membru


Group: Members
Posts: 122
Joined: 8 May 10




Cine imi spune si mie de unde pot lua o baza de date ptnru DDT 2000 mai noua? Ceva din 2009 daca se poate.
Merci!


--------------------
dacia logan 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djcristi
post 30 Oct 2010, 05:28
Post #590


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.944
Joined: 5 October 09
From: Bucuresti / Pitesti




1. acest forum nu promoveaza chestii ilegale ,
2. nu mai postati aiurea sperand ca o sa va dea cineva totul pe tava. google it. citeste forumuri etc si vei gasi raspunsul.


--------------------
Renault Megane 2.2 03/2008 Estate 1.5dci euro4 76kW FAP business - DJC
Dacia Logan euro4 1.5dci 50kW(68ps) ambition (fab oct-2007)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
axon003
post 5 Nov 2010, 16:34
Post #591


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 1 June 09




[quote=livium,5 Jul 2010, 23:19]
Se pare ca nu mai este nevoie sa-mi fac alta interfata. Problema, in cazul meu, era de la laptop. Mi-am cumparat un HUB USB, zilele trecute si am avut surpriza sa constat ca interfata, conectata prin HUB-ul respectiv, imi acceseaza fara nicio problema toate calculatoarele, inclusiv ABS-ul.




Ce fel de hub ai folosit? Alimentat separat? Ca am o interfata si un laptop cu acceasi problema, vede orice pe logan mai putin abs


--------------------
Skoda Fabia 2000 6Y2 - IS06MEN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
livium
post 5 Nov 2010, 17:44
Post #592


Membru incepator


Group: Members
Posts: 85
Joined: 23 April 07
From: Suceava




hub-ul este unul noname de 25 de lei luat din auchan. nu are alimentare separata.


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djcristi
post 6 Nov 2010, 02:45
Post #593


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.944
Joined: 5 October 09
From: Bucuresti / Pitesti




si ce interfata ai folosit?


--------------------
Renault Megane 2.2 03/2008 Estate 1.5dci euro4 76kW FAP business - DJC
Dacia Logan euro4 1.5dci 50kW(68ps) ambition (fab oct-2007)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 6 Nov 2010, 08:22
Post #594


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




usb


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djcristi
post 6 Nov 2010, 13:33
Post #595


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.944
Joined: 5 October 09
From: Bucuresti / Pitesti




sunt multe versiuni pe usb, cea albastra de vag409 ? sau ai facut-o dupa schema postata aici cu si9243 ?


--------------------
Renault Megane 2.2 03/2008 Estate 1.5dci euro4 76kW FAP business - DJC
Dacia Logan euro4 1.5dci 50kW(68ps) ambition (fab oct-2007)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
livium
post 6 Nov 2010, 15:07
Post #596


Membru incepator


Group: Members
Posts: 85
Joined: 23 April 07
From: Suceava




am facut-o dupa schema postata de ironick cu ft232

This post has been edited by livium: 6 Nov 2010, 15:07


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djcristi
post 6 Nov 2010, 15:21
Post #597


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.944
Joined: 5 October 09
From: Bucuresti / Pitesti




QUOTE(IRONICK @ 1 Sep 2010, 11:36)
Astept cu nerabdare ziua asta.
*



nu stiu ce baze de date de 1GB viseaza el , ultima care o am e din 15-oct-2010 si are doar 415MB

6 Nov 2010, 15:24:
QUOTE(livium @ 6 Nov 2010, 15:07)
am facut-o dupa schema postata de ironick cu ft232
*



te referi la asta banuiesc

This post has been edited by djcristi: 6 Nov 2010, 15:24

Attached thumbnail(s)
sshot_394.png ( Size: 13.11k ) Number of downloads: 2576


--------------------
Renault Megane 2.2 03/2008 Estate 1.5dci euro4 76kW FAP business - DJC
Dacia Logan euro4 1.5dci 50kW(68ps) ambition (fab oct-2007)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
livium
post 6 Nov 2010, 18:12
Post #598


Membru incepator


Group: Members
Posts: 85
Joined: 23 April 07
From: Suceava




nu, nu la aia ci la asta


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djcristi
post 6 Nov 2010, 19:20
Post #599


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.944
Joined: 5 October 09
From: Bucuresti / Pitesti




QUOTE(danours @ 29 Oct 2010, 19:24)
pentru djcristi
acum imi vine cea de a doua 4071 si m-a costat aproape 300 de euro. e un pic cam scumpa pentru o interfata care a fost oprita de la fabricatie din 2006 dar , atita timp cit imi satisface hobby-ul e perfect. prima care am avut-o i-am dat-o unui prieten. asta vreau sa vad daca reusesc sa o fac sa mearga cu ddt2000 v2.3 sau mai nou. ramine totusi problema nerecunoasterii interfetei de catre program. v2.0.9.0 o recunoaste si merge foarte bine cu win xp pro versiune 2002-2003, I.E 6 in franceza.am avansat deja ideea unei delelek usb2 dar este totusi destul de greu de a obtine o asa interfata.
daca mai apare vreo ocazie te anunt pe forum.
*



da , nu merge pe 2.3 , am incercat si eu usb-diag3, pe 2.7 mergea perfect, oricum la astea noi tb activate etc
usb-diag1 merge ok pe 2.0.9 .

citez de pe alt forum
"By cons it works with version 2.0.0.9 but not with version 2.3.0.1, at least with me ...
I think there is a file "adddevice.exe" of v2.3.0.1 is bad"

pe asta ai luat-o? biggrin.gif

defapt nu, pe asta

This post has been edited by djcristi: 6 Nov 2010, 20:51


--------------------
Renault Megane 2.2 03/2008 Estate 1.5dci euro4 76kW FAP business - DJC
Dacia Logan euro4 1.5dci 50kW(68ps) ambition (fab oct-2007)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aronsky
post 14 Nov 2010, 00:28
Post #600


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 14 November 10




Salutare!
Pe un forum rus am citit, ca un om bun cu niknaimul IRONICK a facut schema pentru adapter CAN to USB. Cred ca vorba a fost despre acest forum, dar nu pot gasi aici nici o schema pentru CAN. Ajutati, va rog.

Eu am vrut sa citesc errorii pe Renaultul Scenic (2003), am facut adapter KL-Line si am inteles, ca Scenic utilizeaza numai interfata CAN ((

P.S. Sorry for my Romanian: it is not my native language.


--------------------
Renault Scenic II 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
30 Pages « < 18 19 20 21 22 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th May 2024 - 20:03
Forum Renault