DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> 13-15 iunie, topic de aducere aminte

kum
post 14 Jun 2014, 09:07
Post #1


Banat


Group: Banned
Posts: 2.408
Joined: 19 January 05
From: Galati




Pentru ca sunt unii care inca sustin ca cel mai mare ru l-a facut Romaniei nen'tu baxe, ar fi bine sa ne aducem putin aminte niste chestii. Stiu ca s-a mai discutat de n ori subiectul, dar, in memoria celor care au murit in acea perioada, socot ca-i bine macar sa nu uitam cum a stat treaba de fapt.

https://www.youtube.com/watch?v=lTCamWpGgnk

Si-acu il astept pe nenea klaus (si nu numai) sa ne mai explica o data cum e cu cel mai rau presedinte si cum e cu urmasii leprei numita iliescu, urmasi care au acaparat din nou puterea, bazandu-se pe prostia poporului roman (mai infinita decat universul, daca se poate zice asta).


--------------------
Laguna 2.0T 2006 - GL-15-...
Sa te fereasca al de sus de prostu' ajuns in functie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 14 Jun 2014, 17:40
Post #2


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale






--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kum
post 14 Jun 2014, 17:46
Post #3


Banat


Group: Banned
Posts: 2.408
Joined: 19 January 05
From: Galati






--------------------
Laguna 2.0T 2006 - GL-15-...
Sa te fereasca al de sus de prostu' ajuns in functie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacis
post 14 Jun 2014, 17:59
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 380
Joined: 24 March 04
From: dealurile oable ale Mioritei




Bre, Makos, cu filmul tau tocmai m-ai facut sa ma simt oleaca moral. Zilele trecute am avut un meci cu un amic, stab la PSD, care-mi stie foarte bine "pasiunea" mea pentru PSD. Omu' incerca sa ma convinga ca "noul" PSD e occidental, cu adevarat social-democrat etc.etc.. Iar o ii ziceam ca, atata vreme cat o canalie si-un hot (plagiatu-i furt!) ca Ponta poate ajunge sef la PSD, inca macar 20 de ani de azi inainte axioma mea electoraa prima va ramane aceeasi: voteaza cu oricine, numai nu cu PSD-ul si aliatii sai!



--------------------
DACIA Logan KissFM 1,4 2008
dacis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kum
post 14 Jun 2014, 18:24
Post #5


Banat


Group: Banned
Posts: 2.408
Joined: 19 January 05
From: Galati




Votati-l pe cel care ne va elibera de sub jugul diktatorului. Ei sunt adevaratii patrioti ai acestei tari. Trecerea de la vechea generatie la noua generatie s-a facut linistit, fara scandaluri.

ponta_ili_58311100.jpg

nasii-si-finii.jpg

88025_1.jpg

ponta-iliescu-nastase-mediafax-foto-octav-ganea-resize.jpg

_LSO7523.JPG


--------------------
Laguna 2.0T 2006 - GL-15-...
Sa te fereasca al de sus de prostu' ajuns in functie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eurocristi
post 14 Jun 2014, 18:32
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 237
Joined: 16 May 07
From: Oradea




'tu-i in gura pe ei, pe neamul lor si pe simpatizantii prezenti si viitori !!!!


--------------------
logan ambition 2005
membru proaspat dar experimentat in auto
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 14 Jun 2014, 19:23
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




QUOTE(dacis @ 14 Jun 2014, 18:59)
Iar o ii ziceam ca, atata vreme cat o canalie si-un hot (plagiatu-i furt!) ca Ponta poate ajunge sef la PSD, inca macar 20 de ani de azi inainte axioma mea electoraa prima va ramane aceeasi: voteaza cu oricine, numai nu cu PSD-ul si aliatii sai!
*


Da' ce rapid ai adus discutia in actualitate radmasa.gif smile.gif Ca o paranteza, nu dispera, ai optiunea sa votezi partidul lui base..si el si lenuta sunt ca lacrima wub.gif

Faptul ca baietii de la PD sunt scosi din schema si spalati, desi se trag din acelasi FSN, ala care a patronat crimele din iunie 90, pe mine ma enerveaza rau. sad.gif Deci bre kum, la un moment dat jegosii astia s-au despartit, o parte trecand ulterior pe dreapta (din calcul, evident, sa ocupe partea asta tot emanatii). Au condamnat comunismul printr-o bataie de joc, cat timp in fruntea comisiei l-au pus pe Tisminețki, fiul parintilor lui, dar nici asta nu cred ca ar trebui sa te faca sa ii vezi altceva decat ce sunt: emanati. Pentru mine sunt tot aia..de fapt nu, si iti spun sincer: ma ingretoseaza mai mult, exact pentru mascarada asta cu dreapta, anticomunismul si o gramada de alte prosteli din astea, pt ca, in timp ce condamnau de forma comunismul, vice la senat era tot un "baiatu lu' tata", adica un anticomunist convins care o anchetase pe Doina Cornea. rolleyes.gif ..asta ca singur exemplu.

Asadar, mai bine i-ai lua la stanga pe toti, pt ca dintre toti astia nu stiu daca mai e cineva indreptatit moral sa conduca Romania postcomunista, care sa fie in drept sa se numeasca anticomunist. Se rasuceste seniorul Coposu in mormant sad.gif
Mai bine zi ca mine: Traiasca Regele!
Am dreptate nene Bion? unsure.gif blush.gif

This post has been edited by Dan73: 14 Jun 2014, 19:25


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kum
post 14 Jun 2014, 19:39
Post #8


Banat


Group: Banned
Posts: 2.408
Joined: 19 January 05
From: Galati




Ma Dane, io nu contest ca TOTI care sunt in momentul actual cineva in tara asta provin din esalonu' doi. Nu ai cum sa razbati in cercul lor daca nu esti de-al lor. Si base tot de-al lor este, nu am contestat asta niciodata. Nici io nu-l plac in mod deosebit dupa faza cu tiganii (`tu-i rasa-n fund de obosit). Da' tre' sa recunosti si tu: a fost primu' care a avut curajul sa deschida cutia pandorei. Impins de la spate de cancelarii sau din capu' lui ala sec, asta mai putin conteaza. Cert e ca in mandatul lui si sub directa lui supraveghere au inceput sa se teama de puscarii astia mari, care pana la el nici nu concepeau ca pot fi deranjati veodata de lege.
Peste catva timp, cand el nu va mai fi demult presedinte iar lumea va incepe sa vada prin pacla creata artificial de media aservita, imi vei da dreptate in aceasta privinta si iti vei da seama cat de mult a insemnat acest lucru pentru unii cetateni (ca sa nu folosesc cuvinte mari, precum popor, tara...).

Insa acest topic are alt rost, altul decat mwe base... Nu cred ca el a avut vreun rol major in evenimentele din 13-15 iunie 1990. Daca ai cumva informatii clare si incontestabile care sa dovedeasca contrariul, prezinta-le. Iar eu voi fi primu' care voi striga mwe base.

Ce nu inteleg unii e ca io am ce am contra crimelor din acele vremuri tulburi (nu mentionez aici lovilutia, ca aia e altceva), crime care au ramas nepedepsite. Desi nu am nici o ruda care sa fi suferit direct, am prieteni care au trait live acele zile. Si nu a fost ceva placut, crede-ma. Cand ii aud povestind si vad filmuletele pe iutub, ma cuprinde asa un dor de a pune mana pe un ak-47 de nu-ti imaginezi. INDIFERENT cine ar fi in catare, as trage fara nici o remuscare. Si asta ti-o spune unu' caruia i-a parut rau de catelu' care i-a facut muci partea fata la logan...

This post has been edited by kum: 14 Jun 2014, 22:50


--------------------
Laguna 2.0T 2006 - GL-15-...
Sa te fereasca al de sus de prostu' ajuns in functie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 14 Jun 2014, 21:56
Post #9


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale






--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 14 Jun 2014, 23:06
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




la mine da cu minus daca-i pun intr-o parte meritele si pe cealalta defectele. smile.gif ..dar sa lasam asta ca s-a scris destul pe topicul dedicat.
Nici eu nu stiu sa fi avut el rol in mineriada, era doar subsecretar de stat si pe transporturi navale. Dar eu nu am vorbit de el, am vorbit de partidul pe care l-a condus, de PD si de unde vine acest partid (eu zic ca de unde vine si psd)
Pe sleau, m-am suparat ca intre pozele alea nu am vazut-o pe Nutzi wub.gif ..ca si ea e din noua generatie, nu?


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 14 Jun 2014, 23:08
Post #11


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




Nuți ridică România.


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacis
post 14 Jun 2014, 23:15
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 380
Joined: 24 March 04
From: dealurile oable ale Mioritei




QUOTE(Dan73 @ 14 Jun 2014, 20:23)
1. Ca o paranteza, nu dispera, ai optiunea sa votezi partidul lui base..si el si lenuta sunt ca lacrima wub.gif

2. Faptul ca baietii de la PD sunt scosi din schema si spalati, desi se trag din acelasi FSN, ala care a patronat crimele din iunie 90, pe mine ma enerveaza rau.

3. La un moment dat jegosii astia s-au despartit, o parte trecand ulterior pe dreapta (din calcul, evident, sa ocupe partea asta tot emanatii).

4. Au  condamnat comunismul printr-o bataie de joc, cat timp in fruntea comisiei l-au pus pe Tisminețki, fiul parintilor lui

5. Pentru mine sunt tot aia..de fapt nu, si iti spun sincer: ma ingretoseaza mai mult, exact pentru mascarada asta cu dreapta, anticomunismul si o gramada de alte prosteli din astea

6. in timp ce condamnau de forma comunismul, vice la senat era tot un "baiatu lu' tata", adica un anticomunist convins care o anchetase pe Doina Cornea. rolleyes.gif ..asta ca singur exemplu.

7. Mai bine zi ca mine: Traiasca Regele!
*

1. Daca intra cu mine in cabina de vot unul c-un AKM, s-ar putea. Altfel, slabe sanse.
2. Si pe mine ma enerveaz activistii resapati. Nu toti (dar aproape toti!) sefii PSD au fost inainte de 89 activisti si nici ce de la PD. Io zic sai judecam bucata cu bucata.
3. Cine-a trecut la dreapta? PD-ul? Fuj', bre, d-acilea!
4. Aici chiar te inseli. Ca sa stiu daca are rost sa continui, am o intrebare: ai citit raportul sau vorbesti ca romanul sadea, fara sa stii despre ce-i vorba decat cel mult din auzite?
5. Unele-s prosteli, altele nu. Cateva chestii chiar au fost facute serios. Nu jocul asta stanga-dreapta, e sigur!
6. Nu stiu la cine te referi, dar functiile de conducere se dau dupa un algoritm kakacios rau
7. Sunt dispus sa citesc un text de zece pagini prin care sa-mi dovedesti ca 20% din anomaliile de azi (nu mai mult, ma multumesc cu putin!) nu mai apar, in eventualitatea reinstaurarii monarhiei


--------------------
DACIA Logan KissFM 1,4 2008
dacis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 14 Jun 2014, 23:20
Post #13


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




Conferinta dela 18.30 icon_mrgreen.gif


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kum
post 14 Jun 2014, 23:23
Post #14


Banat


Group: Banned
Posts: 2.408
Joined: 19 January 05
From: Galati




QUOTE(Dan73 @ 14 Jun 2014, 23:06)
la mine da cu minus daca-i pun intr-o parte meritele si pe cealalta defectele.  smile.gif ..dar sa lasam asta ca s-a scris destul pe topicul dedicat.
Nici eu nu stiu sa fi avut el rol in mineriada, era doar subsecretar de stat si pe transporturi navale. Dar eu nu am vorbit de el, am vorbit de partidul pe care l-a condus, de PD si de unde vine acest partid (eu zic ca de unde vine si psd)
Pe sleau, m-am suparat ca intre pozele alea nu am vazut-o pe Nutzi wub.gif ..ca si ea e din noua generatie, nu?
*


Man, no offence, dar mai citeste inca o data titlul topicului. Chiar tre' sa transformam orice in mwe base? Chiar nu se poate trece peste acest complex indus? Pe bune? Daca scriam despre canal si de ororile care s-au petrecut pe-acolo, tot base era adus in discutie?
Pana mea... Se dezbate pe cel putin 3 topicuri acest personaj. Hai sa ne rezumam strict la mineriada din 13-15 iunie si la cea de dinainte, ok?


--------------------
Laguna 2.0T 2006 - GL-15-...
Sa te fereasca al de sus de prostu' ajuns in functie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacis
post 14 Jun 2014, 23:24
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 380
Joined: 24 March 04
From: dealurile oable ale Mioritei




QUOTE(ady77 @ 15 Jun 2014, 00:20)
Conferinta dela 18.30 icon_mrgreen.gif
*

La ora aia fu la tine? Nasol! La mine fu la 21, ca fu coferentiara cu fiica-mea la moul, sa-i ia alea-alea, si la revenire ma-ntreba de ce n-am terminat de tuns iarba... wink.gif

15 Jun 2014, 00:29:
QUOTE(kum @ 15 Jun 2014, 00:23)
Hai sa ne rezumam strict la mineriada din 13-15 iunie si la cea de dinainte, ok?
*

Just. La inceputul fenomenului eram aproape convins ca spusele de la TV sunt adevarate. Noroc d mine ca aveam pe cineva care stia mai bine despre ce-i vorba, de la fata locului. Cand mi-a zis la inceput ce se petrece efectiv la Bucuresti, am crezut ca este victima unei manipulari ori vrea sa ma prosteasca. Cred ca daca erau alegeri pe 20 iunie FSN-ul lua 90% din voturi, asa de bine fu scris si, mai ales, executat scenariul!

This post has been edited by dacis: 14 Jun 2014, 23:29


--------------------
DACIA Logan KissFM 1,4 2008
dacis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 14 Jun 2014, 23:49
Post #16


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




Pai in mai cat luase?


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacis
post 15 Jun 2014, 06:29
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 380
Joined: 24 March 04
From: dealurile oable ale Mioritei




QUOTE(ady77 @ 15 Jun 2014, 00:49)
Pai in mai cat luase?
*

Camera Deputaților: 66,31%
Senat: 67,02%


--------------------
DACIA Logan KissFM 1,4 2008
dacis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 15 Jun 2014, 06:55
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




QUOTE(kum @ 15 Jun 2014, 00:23)
Man, no offence, dar mai citeste inca o data titlul topicului. Chiar tre' sa transformam orice in mwe base? Chiar nu se poate trece peste acest complex indus? Pe bune? Daca scriam despre canal si de ororile care s-au petrecut pe-acolo, tot base era adus in discutie?
Pana mea... Se dezbate pe cel putin 3 topicuri acest personaj. Hai sa ne rezumam strict la mineriada din 13-15 iunie si la cea de dinainte, ok?
*


Pai eu nu l-am pomenit in prima postare, doar in gluma si in primul rand..dar acolo vorbeam cu dacis, nu cu tine smile.gif. Iar in a doua ti-am raspuns tie, ca tu l-ai laudat tongue.gif Si chiar am propus sa il lasam in pace, ca are cel mai mare topic de pe forum. rolleyes.gif
Eu ma mir de felul cum e extras PD din toate relele postdecembriste, inclusiv mineriada din iunie 90 cand de fapt baietii astia au fost partasi... erau in FSN.
In rest, crede-ma (o iau si eu ca dacis icon_mrgreen.gif ) sunt de aceeasi parere cu tine in ceea ce priveste mineriada, rolul lui Iliescu si ce mai vrei tu smile.gif

This post has been edited by Dan73: 15 Jun 2014, 07:46


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 15 Jun 2014, 09:14
Post #19


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




QUOTE(kum @ 14 Jun 2014, 10:07)
Pentru ca sunt unii care inca sustin ca cel mai mare ru l-a facut Romaniei nen'tu baxe...

*




QUOTE(kum @ 15 Jun 2014, 00:23)
Man, no offence, dar mai citeste inca o data titlul topicului. Chiar tre' sa transformam orice in mwe base?...
*



Man, no offence! Dar tu ai inceput. Reciteste-ti primul post. La vremea mineriadei Traian Basescu facea parte din stafful criminal.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 15 Jun 2014, 11:08
Post #20


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Dar era "neafiliat politic" după cum zice la gazetă.


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kum
post 15 Jun 2014, 12:10
Post #21


Banat


Group: Banned
Posts: 2.408
Joined: 19 January 05
From: Galati




QUOTE(radian @ 15 Jun 2014, 09:14)
Man, no offence! Dar tu ai inceput. Reciteste-ti primul post. La vremea mineriadei Traian Basescu facea parte din stafful criminal.
*


Primul post era de fapt cu dedicatie pentru un anume user, care afirma ca cel mai mare rau l-a facut acestei tari base, chiar si comparativ cu iliescu (de fapt sunt mai multi care sustin acest lucru)... Da' sa lasam asta.

Spune-mi exact ce rol a avut basescu in mineriadele din 13-15 iunie. Ca de unde vad io lucrurile, decizia de a aduce minerii nu cred ca a fost supusa la vreun vot sau luata in vreun cadru mai larg, ba dimpotriva.
Ca a facut parte din esalonu 2 si a ajuns la putere? Pai asta am afirmat si io. Da' nu stiu ce are de-a face asta cu chemarea minerilor. Chiar nu putem sa ne dam putin jos ochelarii de cal?

Am zis clar e la inceput ca subiectul nu este lovilutia, cum au ajuns la putere etc.

This post has been edited by kum: 15 Jun 2014, 12:11


--------------------
Laguna 2.0T 2006 - GL-15-...
Sa te fereasca al de sus de prostu' ajuns in functie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 15 Jun 2014, 13:21
Post #22


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Sa inteleg ca ai deschis un topic nou doar ca sa-i dai o replica unui anume user?

FSNul pe atunci abera la greu cu inventii de genul "comunism cu fata umana", "democratie originala", etc. Au fost in aceea vreme cateva personalitati cu coloana vertebrala care luate de valul din decembrie '89 s-au trezit in aceeasi barca cu Ion Iliescu si dupa un dus rece au preferat sa se retraga (de exemplu Doina Cornea). Traian Basescu, nu mai stiu ce rol a avut atunci si nici nu am chef sa-l caut la biografie, dar cu siguranta nu a fost foarte deranjat de oroare si pentru el oportunismul unei cariere politice a fost mai important.

Asa ca, fara suparare, din punctul meu de vedere primul tau post nu e foarte inspirat. Incerci sa sugerezi ca cine nu-i de acord cu Basescu implicit e de acord cu mineriadele si cu Ion Iliescu. E o abordare cam simplista.

Mineriadele de dupa '89 au fost o oroare (au mai existat mineriade si inainte de '89, daca te intereseaza subiectul ti-l pot detalia), din pacate soldate cu multa violenta fizica si multe vicitme. Dar sa incerci azi, dupa un sfert de secol sa speculezi acele evenimente nefericite ca sa-ti reglezi tu conturile pe contraverse de genul pro sau contra Basescu mi se pare un pic exagerat. La televiziunile de tiganie politica am inteles. Sunt cateva zile pe an cu tematica impusa. Pe 24 decembrie tema zilei este nasterea lui Isus, de pasti, toti cad pe spate pe motive religioase, pe 13 iunie toata tara injura minerii.

This post has been edited by radian: 15 Jun 2014, 13:23


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kum
post 15 Jun 2014, 13:35
Post #23


Banat


Group: Banned
Posts: 2.408
Joined: 19 January 05
From: Galati




Nu colegu'... In primul rand am deschis acest topic ca un remember, intrucat suntem exact in aceleasi zile, 24 de ani mai tarziu. Comemorare, daca vrei alt cuvant.
Dar, in acelasi timp, sunt profund uimit cum unii incearca sa bagatelizeze acele orori sau sa le faca uitate, de parca vorbim de decapitarea lu' Brancoveanu si a copiilor lui.

Nene, 24 de ani inseamna ceva minuscul... Cand aud argumentu' ca dezgrop chestii din trecut, ma ia asa cu niste tremurici la coarda vocala si-mi vine sa pomenesc morti, raniti, sfinti si organe, toate in aceeasi fraza. Daca murea ma-sa sau fiu-su lu' unu', nu mai auzeam ca sunt chestii marunte comparativ cu apartamentu' din Mihaileanu/scaderea salariilor/... Nene: alea au fost orori. Ce a facut base sunt chestii numite coruptie si tembelism, in cel mai rau caz. Cand pui Base > Iliescu pe scara raului si afirmi ca nu s-a suferit din cauza lu' Iliescu da' din cauza lu' Basescu da, inseamna ca esti:
1. xxxxx (10-15 zile pauza)
2. yyyyy (20-30 de zile pauza)

Stu ca poate parea putin derutant, dar acest remember mi-a adus aminte de acele postari, de-aia a iesit asa. Dar el este de fapt un remember, ceva la care pot trimite cand se mai aduce in discutie acea teza.

This post has been edited by kum: 15 Jun 2014, 13:36


--------------------
Laguna 2.0T 2006 - GL-15-...
Sa te fereasca al de sus de prostu' ajuns in functie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4x4
post 15 Jun 2014, 13:36
Post #24


Übermensch


Group: Members
Posts: 3.394
Joined: 24 March 07




QUOTE(radian @ 15 Jun 2014, 13:21)
au mai existat mineriade si inainte de '89...
*



Au existat si dupa, cand ministrul transporturilor a refuzat sa ofere minerilor transport catre Bucuresti. Basescu.

This post has been edited by 4x4: 15 Jun 2014, 13:37


--------------------
W S S
Attere Dominatum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 15 Jun 2014, 13:43
Post #25


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.087
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Are vreo importanta practica care a fost (sau e) "nr. 1"? La vremea aia, nu se pune problema ca Ilici (pt. multi ani) a fost dezastruos pt. Romania. Acum, la fel, nu se pune problema ca Base e tartorul...; dpmdv, i-as arunca pe amandoi in mare, cu acelasi bolovan de gat. Sau in aceeasi celula. Dupa ce a plecat de la putere (pres.), ilici a fost depasit cu mult in marlanii de base. Nici macar nu-si au rostul comparatiile, atata vreme cat an de an tot asteptam sa treaca aia 20, ai lui brukan.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 15 Jun 2014, 13:58
Post #26


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Daca la mine te referi, gresesti, eu unul nu am incercat sa bagatelizez acele orori. Eu chiar le-am trait clipa cu clipa si nu am fost in tabara minerilor.

Tu insa nu pari foarte interesat de ce a fost si cine cu ce a gresit sau cine si ce a avut de suferit ci mai degraba pari interesat de specularea acelor evenimente in scopuri de propaganda politica si dupa propria-ti declaratie pentru reglare de conturi.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kum
post 15 Jun 2014, 13:58
Post #27


Banat


Group: Banned
Posts: 2.408
Joined: 19 January 05
From: Galati




Sa revenim la subiect...

QUOTE
Cu ajutoruldumneavoastră, au fost descoperite, în sediul PNȚ-ului: depozit de sticle incendiare, de droguri,de seringi cu care au injectat droguri celor ce stăteau în Piața Universității și armament. Însubsolul clădirii Universității s-au descoperit arme, douăzeci și doi de puști Jeco, dar care suntarme periculoase în asemenea condițiuni, și saci cu prafuri euforizante pe care probabil că le-autot folosit în această perioadă. Noi considerăm că răspunderea morală o au și unii gazetari, uniiintelectuali care au incitat în această perioadă. Fără îndoială, vor fi trași la răspundere și aceioameni iresponsabili care au patronat asemenea lucruri.


Foarte civilizat, poiticos. Nu ca marlanu' de base...

<span class='edit'>15 Jun 2014, 14:03:</span>
QUOTE(radian @ 15 Jun 2014, 13:58)
Daca la mine te referi, gresesti, eu unul nu am incercat sa bagatelizez acele orori. Eu chiar le-am trait clipa cu clipa si nu am fost in tabara minerilor.

Tu insa nu pari foarte interesat de ce a fost si cine cu ce a gresit sau cine si ce a avut de suferit ci mai degraba pari interesat de specularea acelor evenimente in scopuri de propaganda politica si dupa propria-ti declaratie pentru reglare de conturi.
*



Exista cea mai mica urma de indoiala cine a suferit si din cauza cui? ohmy.gif
Sau tu te gandesti la saracii mineri, cum calcau ei prin cioburile de ochelari sparti cu batele si se zgariau pe bocanci? Ca nu inteleg prea bine ce tot vrei. Io conturile mi le reglez direct, prin folosire de injurii. Nu sunt capabil de fineturi. Dezbaterile pe anumite teme sunt cu totul si cu totul altceva. Daca eu consider ca cineva abereaza intr-o anumit problema, atunci ma foosesc de toate mijloacele "regulamentare" ca sa-i dau peste nas. Cand unu' emite tampenii gen: ce-a facut dom'le ilici, ca in comparatie cu base e mic copil ma simt dator dpdv moral sa-i dau peste nas unde/cand/cum pot. Ai vreo problema cu asta? Ai vreun interes personal in aceasta arie? Ti-a taiat si tie base salaru'?

This post has been edited by kum: 15 Jun 2014, 14:03


--------------------
Laguna 2.0T 2006 - GL-15-...
Sa te fereasca al de sus de prostu' ajuns in functie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 15 Jun 2014, 16:57
Post #28


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




QUOTE(kum @ 15 Jun 2014, 14:58)
Io conturile mi le reglez direct, prin folosire de injurii. Nu sunt capabil de fineturi.
*


Regretabil...


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 15 Jun 2014, 17:43
Post #29


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Mai nenea, daca Mr. X intalneste pe strada un individ cu un IQ nesemnificativ dar dotat de natura cu o putere fizica de invidiat si respectivului ii da sa manance, il imbraca si il mangaie pe crestet cu siguranta va deveni Dumnezeul personal al aceluia. Daca apoi ii sugereaza sa-i dea cu bata in cap dusmanului e posibil ca retardatul sa o faca. Cu siguranta cel sarac cu duhul poarta vina pentru agresiune dar la fel de sigur vina morala ii apartine lui Mr. X. Vina morala care este incriminata de lege.

Cei care poarta vina morala pentru mineriade nu au fost si cu siguranta nici nu vor fi vreodata trasi la raspundere. Minerii au platit cu varf si indesat. Cei vinovati au fost judecati, condamnati si si-au executat pedeapsa. Nu le plang de mila, daca nu erau retardati stateau pe cwrul lor acasa si nu se lasau manipulati de politicieni.

Repercusiunile asupra minerilor continua si in ziua de azi. Si-au pierdut locurile de munca iar Valea Jiului gratie politicienilor de la Bucuresti a fost transformata intr-o ruina. In Valea Jiului exista carbune de calitate superioara care ar putea asigura front de lucru pentru 200 de ani de aici incolo. Huila de Valea Jiului este cautata atat pe piata interna cat si pe cea externa. Ai ce vinde si ai cu vinde, premizele de baza pentru o afacere de succes sunt indeplinite restul sunt detalii care tin de politica si politica a fost una de distrugere sistematica. Efectele sunt cat se poate de palpabile. Populatia Vaii Jiului raportata la 1990 a scazut cu cca. 50%, minele au fost inchise in proportie de 80% (chestia aia cu pierderile / gaura neagra a economiei nationale este o labareala pe care nu are decat sa o inghita cine vrea) efectele saraciei la poti vedea la tot pasul. Unul din orasele Vaii Jiului este deja in stare de faliment oficial (insolventa) si dat in administrare unei firme din Bucuresti care evident face burta mare din saracia locala.

Ce mai vrei? Si cel mai josnic infractor dupa ispasirea pedepsei se considera ca are dreptul sa-si refaca viata fara sa i se scoata ochii in fiecare an pentru infractiunea facuta. Poate ar trebui ca BORul sa oficializeze zilele de 13, 14 iunie si sa le introduca in calendarul ortodox (national...) ca zilele in care toata natia trebuie sa-i injure pe mineri...

P.S. Ca fapt divers, in minierit se iese la pensie dupa 20 de ani de activitate. Cu siguranta de 100% iti spun ca absolut niciunul din cei care au participat la mineriada din 13 - 15 iunie nu se mai afla in sistem. Macar pentru la anul, daca tot vrei sa fi riguros exact nu mai vorbi de mineri ci de cei care au fost mineri la aceea data.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 15 Jun 2014, 18:15
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




QUOTE(dacis @ 15 Jun 2014, 00:15)
1. Daca intra cu mine in cabina de vot unul c-un AKM, s-ar putea. Altfel, slabe sanse.
2. Si pe mine ma enerveaz activistii resapati. Nu toti (dar aproape toti!) sefii PSD au fost inainte de 89 activisti si nici ce de la PD. Io zic sai judecam bucata cu bucata.
3. Cine-a trecut la dreapta? PD-ul? Fuj', bre, d-acilea!
4. Aici chiar te inseli. Ca sa stiu daca are rost sa continui, am o intrebare: ai citit raportul sau vorbesti ca romanul sadea, fara sa stii despre ce-i vorba decat cel mult din auzite?
5. Unele-s prosteli, altele nu. Cateva chestii chiar au fost facute serios. Nu jocul asta stanga-dreapta, e sigur!
6. Nu stiu la cine te referi, dar functiile de conducere se dau dupa un algoritm kakacios rau
7. Sunt dispus sa citesc un text de zece pagini prin care sa-mi dovedesti ca 20% din anomaliile de azi (nu mai mult, ma multumesc cu putin!) nu mai apar, in eventualitatea reinstaurarii monarhiei
*


1. Deci nu mai e chiar cu "oricine in afara de PSD si aliati"..vezi ca te apropii de optiunea "nu ma duc la vot" tongue.gif .
2. Desigur, nu toti sunt asa..dar dupa cum au decurs lucrurile, nu ei au dat tonul. Sa judecam bucata cu bucata, de acord, dar mai intai propun infiintarea unei comisii care sa faca un raport de condamnare a sistemului postdecembrist, condusa evident de copiii emanatilor laugh.gif sa vedem care ce si cum.
3. Parca PD a trecut de la socialisti la populari.
4. repet ideea de mai sus: tie ti s-ar parea normal ca o comisie care a studiat nazismul si crimele lui sa fi fost condusa de fiul unuia dintre nazisti, el insusi militant nazist, cel putin in prima parte a vietii? radmasa.gif
Despre asta e vorba cand spun "bataie de joc", despre legitimitate. Acest fapt, plus prezenta in comisia aia a unor colaboratori chiar, are ceva implicatii, zic, asupra credibilitatii raportului. Sa mai vorbim despre efectele acestei condamnari? Uite, Paul Goma (mult mai in drept sa faca parte din comisie) a fost exclus 04.gifnaughty.gif
5...
6. e destul de simplu ca cauti pe goagle sa vezi cine a anchetat-o pe Doina Cornea. Treaba cu algoritmul e o eschiva icon_mrgreen.gif

7. Am mai auzit ideea ca pt toate "anomaliile de azi" ar fi de vina poporul si ca asta e, cu monarhie sau republica, e tot aia. Eu zic ca nu e chiar asa si am sa iti spun de ce. O parte consistenta din raul de azi vine de la faptul ca "elita" politico-economica e formata din fosti, fii de fosti, esalonul 1 sau 2, oricum, republicani convinsi tongue.gif . De calitatea lor (mai ales morala), de felul cum inteleg ei administrarea tarii, se leaga multe belele. Ai putea zice ca poporul a votat, dar crezi ca poporul asta, iesit din cel mai dur sistem, e de vina pentru succesul scenariului din 89 sau din iunie 90 + alte scenarii...sau pt. ca Iliescu nu s-a tinut de cuvant cand a promis ca FSN nu va participa in alegeri? Te citez: "Cred ca daca erau alegeri pe 20 iunie FSN-ul lua 90% din voturi, asa de bine fu scris si, mai ales, executat scenariul". Daca pana si tu ai fost pacalit... tongue.gif :
Pt ca ma tem ca e deja prea tarziu, nu m-as referi la ce ar putea fi de acum incolo daca s-ar instaura monarhia desi, pe langa faptul ca ar fi legitima, macar ar da un alt exemplu (vorba cu pestele care se impute de la cap e cat se poate de aplicabila in cazul nostru). Cred insa ca ar fi putut fi altfel daca se facea restauratia in anii 90, asta asociata cu alte chestii ...de ex lustratia, cum a fost facuta in alte tari.

hait ca te-am intrecut, am scris mai mult ca tine icon_mrgreen.gif


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 05:31
Forum Renault