DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

19 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Incendiul de la Club Colectiv, (topic split de la Concerte si Evenimente)

Markos
post 1 Nov 2015, 00:45
Post #31


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




Frumos, dar eu am văzut în direct (s-a nimerit, m-am uitat azi la știri fix 20 de minute, după care m-a luat voma) doi gigei. Unul era primarul de sector (patru), care a repetat la nesfârșit că ei au făcut control acum zece zile pe partea de alimentație publică (senvișuri la bar), că atât e felia lor. La insistențele reporterului, a declarat senin că habar n-are cum e treaba cu măsurile împotriva incendiilor, cine e in charge, cum funcționează mecanismul. El era cu alimentația publică și alte căcaturi de-astea soft.

Apoi a vorbit nenea ofițeru ISU despre care am pomenit. Ce Colectiv? Nu-i avem în evidență. Nu s-a înregistrat patronul și nici n-am primit alte reclamații și sesizări. Nu cunoaștem.

Asta-i țara.

This post has been edited by Markos: 1 Nov 2015, 00:46


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 1 Nov 2015, 07:40
Post #32


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




QUOTE(radian @ 31 Oct 2015, 23:21)
Focurile de artificii in spatii inchise sunt interzise de cand exista reglementari in acest domeniu. In plus, ce s-a zis toata ziua la TV, la un club, subsol, cu 500 de locuri si o singura intrare/iesire e greu de inteles cum au reusit sa obtina autorizatia de functionare. Si, nu in ultimul rand, antifonarea spatiului cu materiale combustibile.

E un complex de greseli (mai exact, iresponsabiltatea patronilor combinata cu coruptia autoritatilor publice) care au dat unde verde pentru autorizatia de functionare.

Acum au murit cateva zeci de oameni, tineri. O tragedie. Poate, macar de acum incolo se vor lua mai in serios normele de siguranta.

Linkfinder, du-te si bea un pahar cu apa rece.
*



S ia un plic, se pun bani in el si cu asta se unge rotita care scartaie.
Apoi, de ochii lumii se mai da cate o amenda pentru cate ceva.
Clubul de 500 e declarat de 100 sau 200.
Cea de-a doua usa se inchide si se blocheaza.
Tot asa...
Tocmai am aflat ca un fost coleg de liceu a murit in incendiu. sad.gif

This post has been edited by dizzy: 1 Nov 2015, 09:16


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 1 Nov 2015, 10:51
Post #33


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.087
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




QUOTE(Markos @ 31 Oct 2015, 22:28)
Erau două. Una era cu lanț gros și lacăt pe ea, n-a cedat nenorocita.
*


Azi zicea unu' (participant) pe la tv, ca destul de repede a fost deschisa si a doua usa (cea initial blocata), dar in dreptul ei era un prag, de care multi (in imbulzeala si panica) s-au impiedicat si-au cazut. In plus, sigur s-a alimentat si flacara, cu aportul de oxigen. sad.gif

QUOTE(Markos @ 31 Oct 2015, 23:02)
Legea inițială, din 2000, obliga societățile comerciale să dea cu subsemnatul și la ISU. În 2004 au scos ISU din schemă. Au rămas toți (primărie, registrul comerțului, inspecția muncii, draci lați), mai puțin ISU. Adică tocmai cei care pot preveni tragedii.

Nu-i chiar asa. Mi-am facut o firma ("de apartament") in 2001, nu m-a intrebat nimeni de ISU, la autorizare, doar sa am o schita (am facut-o eu, in acad) cu hogeacu', pe care sa figureze "iesirea in caz de incendiu". Depinde de tipul (CAEN) activitatilor.
Eu nu stiu cum dracu' la unii nu functioneaza instinctul de conservare, ca tot discutam de vinovati. Cred ca primii au "platit" deja - am inteles ca membrii formatiei (sau unii din ei) au dat foc.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tony-s
post 1 Nov 2015, 10:57
Post #34


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 465
Joined: 24 June 05
From: Cluj-Napoca




Direct sunt de vina proprietarii pt. ca n-au respectat normele in vigoare de protectie antiincendiu si chiriasii care au organizat un spectacol pirotehnic intr-un spatiu care evident nu respecta normele PSI.

Mai departe evident ca au o vina si diversele autoritati - primarie,ISU....pt. ca au dat autorizatia de functionare .....insa cum am mai spus daca s-ar face un control pe bune in toata tara nu stiu daca exista vreo primarie,ISU...din tara care sa nu fie in culpa pt. ca au eliberat autorizatiile de functionare pt. diverse bombe care nu respecta norme elementare de PSI.

Cica usa a 2-a era chiar in zona scenei unde se declansase incendiul si probabil accesul catre ea ar fi fost oricum extrem de dificil ...iar usa principala care initiial era doar pe jumatate deschisa in momentul in care a cedat si s-a deschis complet a intetit foarte tare focul din interior.

This post has been edited by tony-s: 1 Nov 2015, 11:06


--------------------
Chevrolet Lacetti 1.4 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 1 Nov 2015, 11:17
Post #35


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.065
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




QUOTE(maho @ 1 Nov 2015, 10:51)
Cred ca primii au "platit" deja - am inteles ca membrii formatiei (sau unii din ei) au dat foc.
*


1.Elementele pirotehnice erau in plan, asta stiau membrii formatiei (care au platit, intr-adevar - doi chitaristi au murit, vocalul e in stare grava, basistul la fel). Ce nu stiau ei (si stiau patronii) e ca materialele din jur erau, toate, inflamabile. De aici si remarca vocalului - "asta nu era in plan!"; nu era, le-au facut patronii o surpriza.
2. TOATE cluburile de genul asta din Capitala au o singura intrare/iesire, inclusiv Fabrica (de care pomeneste Piedone). Inca Fabrica e si mai periculos, accesul se face pe un culoar ingust si intunecos, lung cam de 10-12m, urmat de trepte care duc intr-un spatiu gen hol, unde se verifica biletele, iti lasi haina la garderoba etc. Apoi cobori alte trepte si intri in clubul prost luminat, cu mobilier de lemn, mocheta si canapele de piele intr-un separeu. Inutil sa mai spui ca inauntru se fumeaza in draci etc.
3. Unul dintre patroni a avut legatura si cu clubul Elefant, care e chiar mai stramt si mai ermetic decat Fabrica.

Acum: cluburile astea nu-s de ieri de azi. Sunt de cel putin 10 ani, unele au mult mai mult. Zeci de mii de tineri merg in ele, anual.
Inseamna ca exista deja o rutina a declararii respectivelor cluburi ca fiind in regula, cu toate autorizatiile etc (primarie, ISU etc). Pe Biziday exista un articol foarte in tema, citez doar: la o capacitate de 500 de persoane trebuia să existe minim șase căi de evacuare (goluri de ușă) a câte 80 cm lățime, toate semnalate cu luminoblocuri.

http://www.biziday.ro/2015/10/31/cum-arata...e-in-realitate/



--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tony-s
post 1 Nov 2015, 11:31
Post #36


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 465
Joined: 24 June 05
From: Cluj-Napoca




Bine dar aia care monteaza artificiile intr-un spatiu inchis unde vin sute de oameni sunt niste gigei de pe strada care trag artificii de craciun si revelion?

Firma care a instalat artificiile si care ar fi trebuit sa constate ca era un spatiu cu riscuri ridicate de incendiu are cam aceiasi culpa cu proprietarii.Oricum acuzatile alea cu crima cu intentie sunt aberatii - sunt convins ca nu s-a gandit nimeni sa omoare zeci de oameni ci a fost vorba doar de bani si de o neglijenta criminala atat a proprietarilor cat si a celor care au instalat artificiile.

Oricum in situatia de urgenta de vineri seara autoritatile s-au comportat impecabil....nu vad ce s-ar putea reprosa pompierilor,medicilor,politiei,jandarmilor...intr-o de situatie de amploare cu zeci de morti si sute de raniti....multi doctori au zis ca asa ceva au mai vazut doar la revolutia din 89. Zilele urmatoare sunt convins ca se vor gasi destui basisti sa-l atace pe arafat,primarii, de ce nu ponta (pe hoitniuz am vazut deja un articol cu tenta obisnuita care se lega de faptul ca ponta a declarat ca vor fi controlate toate localurile la maximum)...pana la urma astea-s specimenele si jobul lor jalnic.

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-20545...ub-din-tara.htm

Nici nu mai are rost sa zic cam ce spun basistii despre medici dupa ce idolul lor le-a spus ca toti medicii sunt niste nemernici care daca nu primesc mita lasa lumea sa moara prin spitale...imaginati-va cam de cati morti vorbeam acum daca toti doctorii plecau din tara la recomandarea lui nea base facuta acum cativa ani.

This post has been edited by tony-s: 1 Nov 2015, 12:06


--------------------
Chevrolet Lacetti 1.4 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ake
post 1 Nov 2015, 15:43
Post #37


Morderator


Group: Moderatori
Posts: 1.040
Joined: 6 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(paul_p @ 31 Oct 2015, 22:05)
Vinovata este Primaria.

Boala, romaneasca...sa dam vina pe sistem. Da pe prostia omeneasca de ce nu da nimeni vina? N-am auzit unul in presa sau pe net sa spuna ca aia care au montat atificiile au fost cretini cu C mare.
Sau aia care dupa ce luase foc stalpul inca mai dansau si se hahaiau de parca ar asista la o gluma buna.

Clubul putea sa fie 100% in regula cu toate actele, artificiile alea au fost ca si cum ar fi dat un bou foc la o canistra de benzina.

QUOTE(Markos @ 31 Oct 2015, 22:28)
Erau două. Una era cu lanț gros și lacăt pe ea, n-a cedat nenorocita.
*


Si asta tot prostie e.
Daca mergeti in special prin mall-urile si cinema-plexurile din Bucuresti o sa vedeti ca 90% din usile de evacuare sunt blocate cu lacate si lanturi - ca sa nu intre vreunul cumva fara bilet la film- Ca li se pare mai important sa economiseasca 20-30 de lei, sau sa cheltuie 50 lei pe un prapadit de bec cu contact de frigider sau cu un beeper. Primaria sau ISU n-au nici un control asupra astora, ca de cum apare controlul la usa, patronii pun o femeie de servici sa dea jos lacatele.

This post has been edited by Ake: 1 Nov 2015, 15:45


--------------------
(si) Dacia Logan Laur.1.4
"Desteapta-te Romane! Traiasca capra vecinului! "
(citat dintr-un sticker auto)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_p
post 1 Nov 2015, 15:49
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.133
Joined: 1 April 06
From: psd=evil




Te pripesti. Obligatia primariei este sa se asigure ca indiferent cat de cretin ar fi cineva nu se poata intampla asa ceva.

E absurd sa discuti de oportunitatea aprinderii unor artificii intr-un local care pur si simplu nu trebuia sa existe in forma in care era.

This post has been edited by paul_p: 1 Nov 2015, 15:51


--------------------
Fara roti fara ipocriti - 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cdadan
post 1 Nov 2015, 15:53
Post #39


fara turbo viata e pustiu


Group: Members
Posts: 5.202
Joined: 9 October 09
From: Cluj Napoca




Paulică, dupa logica ta, primaria ar trebui sa se asigure ca indiferent cat de cretin ai fi sa nu poti sari de pe bloc. Sau sa nu poti da cu masina peste pietoni, pe trecere.


--------------------
pegas de dame 1986
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_p
post 1 Nov 2015, 15:55
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.133
Joined: 1 April 06
From: psd=evil




QUOTE(Ake @ 1 Nov 2015, 15:43)
Daca mergeti in special prin mall-urile si cinema-plexurile din Bucuresti o sa vedeti ca 90% din usile de evacuare sunt blocate cu lacate si lanturi -
*

Cred ca incurci usile. Toate spatiile comerciale mari sunt prevazute cu usi de evacuare care se deschid automat in caz de incendiu, nu stiu unde ai vazut tu lacate. Or fi, nu zic nu...

QUOTE(Ake @ 1 Nov 2015, 15:43)
Primaria sau ISU n-au nici un control asupra astora, ca de cum apare controlul la usa, patronii pun o femeie de servici sa dea jos lacatele.
*

Si daca sunt puse lacate primaria are partea ei de vina, pentru ca nu e normal ca organele de control sa-si termine activitatea la ora 16, cand sunt atatea unitati care functioneaza dupa ora asta.

Repet, proprietarii si administratorii au clar prima vina ca nu au respectat legislatia.
Insa primaria este cea are sarcina sa se asigure ca astia respecta legea, si in caz ca nu o respecta sa impuna respectarea legii.

<span class='edit'>1 Nov 2015, 16:03:</span>
QUOTE(cdadan @ 1 Nov 2015, 15:53)
Paulică, dupa logica ta, primaria ar trebui sa se asigure ca indiferent cat de cretin ai fi sa nu poti sari de pe bloc. Sau sa nu poti da cu masina peste pietoni, pe trecere.
*

Aberezi.
Primaria are atributii clare in ceea ce priveste autorizarea si controlarea activitatilor comerciale.

Primaria, care coordoneaza si politia locala, este institutia abilitata sa autorizeze, sa suspende sau sa retraga autorizatia de functionare si se verifice in teren legalitatea autorizatiilor detinute de agentii economici:

Legea 155 2010 - Politia locala
ART. 10 În domeniul activității comerciale, poliția locală are următoarele atribuții:
c) verifică existența la locul de desfășurare a activității comerciale a autorizațiilor, a aprobărilor, a documentelor de proveniență a mărfii, a buletinelor de verificare metrologică pentru cântare, a avizelor și a altor documente stabilite prin legi sau acte administrative ale autorităților administrației publice centrale și locale;

This post has been edited by paul_p: 1 Nov 2015, 16:06


--------------------
Fara roti fara ipocriti - 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 1 Nov 2015, 16:42
Post #41


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Verifică nonpstop. Practic ar trebui o gheretă cu câte un polițai (se aude la mos?) în fiecare unitate comercială suspectă. Și susceptibilă.

This post has been edited by DragosP: 1 Nov 2015, 16:43


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tony-s
post 1 Nov 2015, 16:49
Post #42


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 465
Joined: 24 June 05
From: Cluj-Napoca




QUOTE(paul_p @ 1 Nov 2015, 13:26)
Uneori se potriveste de minune replica din schita lui Caragiale:
Amice, ești... idiot!
*



Amice du-te si pupa icoana cu nea base.

QUOTE(Ake @ 1 Nov 2015, 15:43)

Sau aia care dupa ce luase foc stalpul inca mai dansau si se hahaiau de parca ar asista la o gluma buna.


*



Gandind calm si la rece te intrebi de ce nu si-au pus fulare,esarfe,haine la gura si la nas, un lucru simplu care le-ar fi putut oferi cateva minute in plus in care sa ramana constienti si sa se salveze. Insa trebuie inteleasa situatia de acolo - vorbim de sute de tineri care se distrau,majoritatea beti, unii probabil drogati, evident ca-n prima faza cand s-a aprins stalpul li s-a parut ceva haios, apoi cand s-a extins focul s-a instaurat panica generala moment in care majoritatea oamenilor nu mai pot gandi rational...foarte putini oameni isi pot pastra calmul in asemenea conditii - evident ma refer la oameni obisnuiti nu la oameni antrenati si pregatiti pt. asemenea situatii.


--------------------
Chevrolet Lacetti 1.4 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_p
post 1 Nov 2015, 16:57
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.133
Joined: 1 April 06
From: psd=evil




QUOTE(DragosP @ 1 Nov 2015, 16:42)
Verifică nonpstop. Practic ar trebui o gheretă cu câte un polițai (se aude la mos?) în fiecare unitate comercială suspectă. Și susceptibilă.
*

Politia locala nu-i totuna cu politia romana.
Si e absurd sa dai exemple extreme ca sa justifici nepasarea institutiilor platite din bani publici tocmai ca sa previna aparitia unor asemenea situatii.

1) Poliția locală se înființează în scopul exercitării atribuțiilor privind apărarea drepturilor și libertăților fundamentale ale persoanei, a proprietății private și publice, prevenirea și descoperirea infracțiunilor, în următoarele domenii:
a) ordinea și liniștea publică, precum și paza bunurilor;
c) disciplina în construcții și afișajul stradal;
e) activitatea comercială;


http://www.politialocala4.ro/inspectie-comerciala/


This post has been edited by paul_p: 1 Nov 2015, 17:32


--------------------
Fara roti fara ipocriti - 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 1 Nov 2015, 17:36
Post #44


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Exact ce-am zis și eu.
Preavenție.


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tony-s
post 1 Nov 2015, 18:00
Post #45


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 465
Joined: 24 June 05
From: Cluj-Napoca




QUOTE(DragosP @ 1 Nov 2015, 16:42)
Verifică nonpstop. Practic ar trebui o gheretă cu câte un polițai (se aude la mos?) în fiecare unitate comercială suspectă. Și susceptibilă.
*



De unde atatia politisti....in romania sunt sub 50 mii de politisti la peste 700 mii de firme ...nici daca bagi toata armata nu e suficient.

Sau consideri de buna credinta patronii care declara pe propria raspundere ca nu desfasoara activitati tip club,bar,restaurant,cantina,cinema,sali de joc.cazinou....dar si asa nu-s convins ca ajung poltistii.

De asta ziceam ca nu prea vad cum se pot controla pe bune toate localurile din romania...doar daca faci o actiune care sa dureze 4-5 ani sau faci controale dure (amenzi mari,inchizi firmele...) la cativa pe care sa le prezinte presa si bagi frica-n toti - cam cum a facut anaf-ul cu controalele de bonuri fiscale de anul asta.

This post has been edited by tony-s: 1 Nov 2015, 18:12


--------------------
Chevrolet Lacetti 1.4 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 1 Nov 2015, 19:12
Post #46


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




Ce vrei... si-n america se intampla tragedii.. si acolo sunt politisti mai multi..


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tony-s
post 1 Nov 2015, 19:23
Post #47


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 465
Joined: 24 June 05
From: Cluj-Napoca




Oriunde in lume se pot intampla tragedii din astea...chiar si acolo unde regulile sunt clare si se aplica....degeaba la deschidere totul e ok si autorizatiile le ei pe bune dupa controlul autoritatilor daca dupa cateva luni faci diverse reamenajari interioare care nu respecta normele - de asta tot zic ca in primul rand sunt de vina proprietarii iar dupa caz si chiriasii ...nicaieri in lume autoritatile nu pot verifica zilnic toate localurile.

This post has been edited by tony-s: 1 Nov 2015, 19:33


--------------------
Chevrolet Lacetti 1.4 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 1 Nov 2015, 20:05
Post #48


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




Si aia din WWE dau cu artificii in spatiu inchis, la ei de ce nu se intampla tragedii? Stii raspunsul?

LE: scrie grecu mellow.gif

This post has been edited by UXE: 1 Nov 2015, 20:14


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 1 Nov 2015, 20:16
Post #49


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




Eu bănuiesc că ancheta va stabili 3 grupe de vinovați.

1. Organizatorii clubului (băieții ăia trei). Aici e foarte posibil să se lase cu pârnaie - reamintesc că vorbim despre omor calificat, potrivit lui Nițu. Adică greu de tot.

2. Anumiți băieți de la primăria sector 4. Acolo sigur s-au emis ceva acte pe ochi frumoși (mă rog, pe șpagă, se subînțelege). Deja i-au vizitat procurorii. Posibil și aici un pic de pârnaie, eventual cu suspendare. Sau nu, depinde de amploarea mânărelilor.

3. Băieții de la ISU, care au tot dat-o cotită din start că ei nu știu, nu cunosc, n-aveau în baza de date. Deși clubul ăla funcționează nu de ieri, ci de doi ani, concerte la greu, imposibil să nu știi asta. Anul trecut în noiembrie ISU a intervenit la Pionierul la alt incendiu, mai mic, desigur. Aici probabil că se lasă cu ceva pedepse pe linie administrativă.

1 Nov 2015, 20:34:

Apropo ohmy.gif

This post has been edited by Markos: 1 Nov 2015, 20:34


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_p
post 1 Nov 2015, 21:57
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.133
Joined: 1 April 06
From: psd=evil




Pana in prezent sunt 30 de morti, dar din ce spun medicii sunt inca vreo 40-50 de persoane in stare critica la care riscul de a aparea complicatii fatale este extrem de ridicat. Din pacate numarul celor morti va fi probabil mai mare sad.gif.

Secretarul de stat, Raed Arafat, spune ca ranitii in stare critica sufera nu numai de arsuri grave, ci si de intoxicari cu substante otravitoare, inclusiv cianuri, emanate de materialele arse.Evaluarea prezentata de guvern ia in calcul diversele tipuri de leziuni de care sufera ranitii si rata de supravietuire in situatii similare. Daca aceasta evaluare se va adeveri, numarul mortilor va depasi 50.

Chirurgii plasticieni evalueaza sanse de doar 50% pentru cei 90 de pacienti aflati in stare grava.


Proprietarii clubului ar trebui sa primeasca minim 20 de ani de inchisoare, dar in stilul american, fara posibilitatea de eliberare conditionata.
Functionarii primariei care aveau atributia de a verifica toate autorizatiile ar trebui sa ia si ei vreo 10 ani cu executare.
Cu legislatia actuala cei de la ISU vor scapa probabil fara condamnari, pentru ca banuiesc ca nu au emis nici o autorizatie pentru clubul Colectiv.

This post has been edited by paul_p: 1 Nov 2015, 22:25


--------------------
Fara roti fara ipocriti - 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tony-s
post 1 Nov 2015, 22:47
Post #51


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 465
Joined: 24 June 05
From: Cluj-Napoca




QUOTE(UXE @ 1 Nov 2015, 20:05)
Si aia din WWE dau cu artificii in spatiu inchis, la ei de ce nu se intampla tragedii?   Stii raspunsul?

LE:   scrie grecu mellow.gif
*



Pai asta e definitia accidentului - un eveniment nepravazut care se poate intampla sau nu...ghinion vorba lu' ciolannis.De altfel au aparut diverse filme cu alte concerte cu flacari din colectiv in care n-a izbucnit nici un incendiu:

http://www.oradestiri.ro/video-alt-concert...ut#.VjZ7IdIrLcs

This post has been edited by tony-s: 1 Nov 2015, 22:51


--------------------
Chevrolet Lacetti 1.4 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 2 Nov 2015, 07:55
Post #52


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Art. 29^5
Persoanele juridice autorizate pot folosi obiecte Artizanale de distractie pe baza de amestecuri pirotehnice numai în locuri deschise, cu luarea tuturor măsurilor tehnice de protejare a persoanelor asistente...

http://www.artificiifestive.ro/legislatie.htm

Administratorii clubului sunt iresponsabili, Cu buna stiinta au folosit materiale neadecvate la amenajarea clubului si s-au folosit de diferite tertipuri pentru a obtine mai usor si cu cheltuieli cat mai mici autorizatia de functionare. In Romania, in randul patronilor chestia asta e o practica obisnuita. E drept nu toate se soldeaza cu catastrofe.

Reprezentatii autoiratiilor publice care au atributii in verificarea / eliberarea autorizatiilor de asemenea sunt vinovate.

Dar, in opnia mea, cei de la firma care a organizat spectacolul sunt criminali. Ei sunt autorizati sa foloseasca materiale priotehnice si este exclus sa nu cunoasca foarte bine legislatia in domeniu si mai ales riscurile asociate cu folosirea efectelor pirotehnice.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_p
post 2 Nov 2015, 11:57
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.133
Joined: 1 April 06
From: psd=evil




Probabil ca totul a fost facut la negru si nu exista nici o firma care sa se fi ocupat de artificii.

Din bilanturile depuse reiese ca proprietarii cublului erau pe pierdere, dar ca niste buni samariteni veneau cu bani de acasa ca sa distreze lumea in club...

This post has been edited by paul_p: 2 Nov 2015, 11:58


--------------------
Fara roti fara ipocriti - 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 2 Nov 2015, 12:09
Post #54


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Eu sunt curios daca a existat o firma pe care au contactat-o inaintea astora si care sa fi refuzat "lucrarea". Chiar nu s-o fi gandit nimeni ca nu e bine cu focul langa burete?


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 2 Nov 2015, 12:22
Post #55


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




O singura data am pus o artificie d-aia mica pe un tort. Se dea naiba, cat de rau pute o porcarie d-aia.


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 2 Nov 2015, 12:25
Post #56


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




atat poti si tu....

un post de pe facebuciuc :

Nu demult am fost la un pas de a inchiria o casa pe strada Eminescu, o casa ce a functionat ca restaurant, bistro si culmea inca functioneaza ca rock bar cu mancare de soi a unor timisoreni. Imi doream un aperitiv bar, un concept... ma rog... inutil! Ar fi incaput 60 de persoane, 200 mi s-a spus, daca ii inghesui! Am inceput, ca orice cetatean responsabil sa fac un research printre cei cu vechime in domeniu bistro, restaurant. Fraza asta o auzeam constant: " E greu sa obtii avizele, dar stiu eu pe cineva! Se rezolva repede!". Proprietarii locatiei imi tot spuneau ca fostii patroni nu au avut controale, probleme, unii nici macar autorizatii. Tot frecvent auzeam fraza: "E mai usor sa platesti amenzile decat sa fii in regula!" Nu am inchiriat casa. Am aflat ca pompierii nu au cum intra, cu masina, in cazul unui incediu intr-o unitate de gen. Pe scurt nu este prevazuta locatia pentru asa ceva, si astfel, mi s-a spus, avizul de la pompieri presupune o spaga putin mai mare. Nu am mai inchiriat, nu dintr-un puseu de rsponsabilitate, nu mi-am dorit complicatii, dar altii da. Locatia este la al cincilea bussiness de gen. In batalia responsabilitate versus lacomie , stiti rezultatul de cele mai multe ori. Sa ne uitam in oglinda sa aflam scorul pentru fiecare, dar sincer! Si o alta problema: chiar daca respecti in cifre dar nu si in practica, adica: am doua usi, dar dupa ce imi iau autorizatia pe una o blochez cu lazi de bere sau cu boxe pentru sunet , este iar o problema care tine de propria constiinta! Iar celor care leaga tragedia de genul muzical cantat de formatie, versuri, afis ori de sarbatoarea americanilor Halloween, le spun scurt: MARS!
Iar patronii de cluburi nu au inchis in semn de respect ci ca sa-si verifice si sa rezolve lipsa actelor cu acele cunostinte de la aprobari!:(

This post has been edited by dizzy: 2 Nov 2015, 12:33


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tony-s
post 2 Nov 2015, 12:56
Post #57


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 465
Joined: 24 June 05
From: Cluj-Napoca




Cum spuneam ...n-au trecut nici macar 72 de ore de la tragedie si gunoaiele basiste ies la atac:

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-20549...tii-urgenta.htm

E evident ca-ntr-o situatie de asemenea amploare in primele minute e un haos total chiar si in randul primilor salvatori care ajung la fata locului si se confrunta cu sute de raniti si zeci de morti insa singura vina a lui arafat e ca acum vreo 3 ani a avut curajul sa-l infrunte pe gunoiul ala de basescu.....in rest prima ambulanta a ajuns la fata locului in vreo 7 min., prima masina de pompieri in vreo 11min,...lucruri greu de realizat in orasele mari chiar si in USA unde exista cel mai vechi si performant sistem de urgenta din lume - 911 - implementat acum 40-50 de ani.

This post has been edited by tony-s: 2 Nov 2015, 13:05


--------------------
Chevrolet Lacetti 1.4 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ake
post 2 Nov 2015, 13:46
Post #58


Morderator


Group: Moderatori
Posts: 1.040
Joined: 6 July 04
From: Bucuresti




Apropo de postarea de pe facebuc pusa de dizzy...
Ca sa lamurim o chestie asupra carora unii isi dau cu parerea cam in necunostinta de cauza: Autorizatiile de la pompieri NU se dau pe spaga daca esti in neregula cu proiectul. Oricat de mare ar fi spaga. Toti de acolo stiu ca raspund cu capul. Trebuie sa ma credeti, ca am facut la viata mea cateva sute de proiecte pentru astia.
Pentru ce se ia spaga (sub diverse forme, unele probabil legale in forma lor):
- ca sa-ti dea raspunsul la timp, sau mai repede in caz ca te grabesti. fara "atentie" risti sa stai cu lunile pentru ca doamna care se ocupa de dosar e in concediu de maternitate sau altele asemenea.
- ca in caz de proiect mai dificil sa-ti acorde consultanta ca sa poti face fata sutelor de reglementari in vigoare din care unele se bat cap in cap.
- si cel mai grav caz e ca sa nu puna intrebari prea multe atunci cand te duci cu ditamai spatiul in care pe proiect apar doar trei ghivece cu flori si patru scaune la o masa. De mentionat ca legal e OK sa ti-l autorizeze, mai departe e vina ta ca ai adus inca doua persoane la masa aia. De fapt, chiar daca ar pune intrebari si te-ar taragana cu autorizatia pentru ca nu li se pare plauzibil proiectul, pana la urma cu un avocat mai guraliv tot sunt obligati sa emita autorizatia.
Si ca sa intelegeti, (pentru ca aici e si cazul acum), a nu le da astora din club autorizatia PSI (pe proiectul pe care l-au avut) e ca si cum s-ar interzice circulatia masinilor pe motiv ca cineva ar putea cineva sa bage opt persoane in ea si in caz de accident s-ar face toti varza.
Nu poti sa le spui "La' ca stiu eu ca o sa bagati si trei sute de oameni in camera aia". Pentru simplul motiv ca poate unii proprietari chiar sunt de buna credinta .


This post has been edited by Ake: 2 Nov 2015, 13:49


--------------------
(si) Dacia Logan Laur.1.4
"Desteapta-te Romane! Traiasca capra vecinului! "
(citat dintr-un sticker auto)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_p
post 2 Nov 2015, 13:59
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.133
Joined: 1 April 06
From: psd=evil




QUOTE(Ake @ 2 Nov 2015, 13:46)
Autorizatiile de la pompieri NU se dau pe spaga daca esti in neregula cu proiectul. Oricat de mare ar fi spaga.
*

Asta cam asa e. Am vazut tot felul de proprietari viteji care spuneau ca nu pun ei usi rezistente la foc sau sistem de detectie, sau nu respectau proiectul, spunand ca au ei relatii si rezolva problema. Nici unul nu rezolvat-o decat dupa ce a indeplinit toate cerintele prevazute in legislatie smile.gif . Ba a mai fost nevoie sa mai faca si o expertiza suplimentara.

QUOTE(Ake @ 2 Nov 2015, 13:46)
Si ca sa intelegeti, (pentru ca aici e si cazul acum), a nu le da astora din club autorizatia PSI (pe proiectul pe care l-au avut) e ca si cum s-ar interzice circulatia masinilor pe motiv ca cineva ar putea cineva sa bage opt persoane in ea si in caz de accident s-ar face toti varza.
Nu poti sa le spui "La' ca stiu eu ca o sa bagati si trei sute de oameni in camera aia". Pentru simplul motiv ca poate unii proprietari chiar sunt de buna credinta .
*

Aici nu ai dreptate.

Conform hotararii 1739 din 6 decembrie 2006, pentru aprobarea categoriilor de construcții și amenajări care se supun avizării și/sau autorizării privind securitatea la incendiu, un spatiu de alimentatie publica cu suprafata mai mare de 200 mp are nevoie de autorizatie de la pompieri:

ART. 1 Se aprobă următoarele categorii de construcții și amenajări care se supun avizării și/sau autorizării privind securitatea la incendiu:
g) clădiri sau spații amenajate în clădiri, având destinația de alimentație publică, cu aria desfășurată mai mare sau egală cu 200 mp;
h) construcții civile subterane sau spații publice amenajate la subsolul, demisolul, podul ori pe acoperișul tip terasă al clădirilor civile, indiferent de destinație, aria construită/desfășurată sau de numărul de persoane;


This post has been edited by paul_p: 2 Nov 2015, 14:00


--------------------
Fara roti fara ipocriti - 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ake
post 2 Nov 2015, 14:15
Post #60


Morderator


Group: Moderatori
Posts: 1.040
Joined: 6 July 04
From: Bucuresti




N-am zis ca nu le trebuia, am zis ca sa nu le dea avizul pe proiect.
Din cate am citit prin presa, astia aveau in proiect 80 de persoane prevazute. Perfect plauzibil pentru suprafata respectiva.

This post has been edited by Ake: 2 Nov 2015, 14:16


--------------------
(si) Dacia Logan Laur.1.4
"Desteapta-te Romane! Traiasca capra vecinului! "
(citat dintr-un sticker auto)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 13:57
Forum Renault