DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Probleme , ajutorrr, zgomot la ambreiaj

Many2008
post 31 Oct 2009, 00:54
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 31 October 09




buna seara , sunt incepator si nou pe acest forum !
Am o problema cu masina mea , o dacie 1310 din anul 1986 . Am observat astazi cand am venit de la liceu un sunet ciudat cand actionez ambreiaju . Este un sunet , ca un vajait , ca si cum ar intra aer pe undeva , precizez ca in viteze intra bine nu are probleme , doar ca scoate acel sunet cand apas ambreiaju , si sincer ma cam sperie. Va rog frumos sami spuneti daca sunt probleme grave ! va multumesc si astept cat mai multe raspunsuri !


----------

Citeste regulamentul, titlul topicului TREBUIE sa contina o descriere a problemei !!!

This post has been edited by Ov: 3 Nov 2009, 14:34


--------------------
Dacia 1310 1986 - b 19 tte
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ATM
post 31 Oct 2009, 08:24
Post #2


1948 Tucker Torpedo


Group: Members
Posts: 596
Joined: 28 December 05
From: Bucuresti




Posibil sa fie rulmentul de presiune, e localizat in carcasa ambreiajului. Scoate cu timpul un scartait enervant si mananca din placa de presiune. De principiu, se schimba, pana nu rupe vreun dinte al placii si ramai fara ambreiaj. Pentru schimb, automat fie se da jos cutia, fie motorul, dupa posibilitati. Dar mai du-te la un meserias, sa te verifice inainte sa incepi demontaj.

This post has been edited by ATM: 31 Oct 2009, 08:26


--------------------
MITSUBISHI COLT Z30-2005
Inchiriez fiare de calcat, geamuri termopan, betisoare de urechi, aparate de ras. Rog seriozitate.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Many2008
post 31 Oct 2009, 13:23
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 31 October 09




da , am sa caut un mecanic sa se uite unpic la ea . Se mai poate merge asa cu ea ? Stau foarte prost cu banii si nu cred ca o pot repara acum . salut


--------------------
Dacia 1310 1986 - b 19 tte
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
N E S
post 31 Oct 2009, 13:37
Post #4


Big Daddy


Group: Members
Posts: 672
Joined: 11 April 09
From: Constanta




Salut! Problema asemanatoare am mai intalnit la un prieten, si problema era ceea ce a explicat si ATM mai sus. Chestia e ca tipu asta a mai circulat o vreme cu masina, nu mult intr-adevar dar cu grija mare. Asa ca sfatul meu e sa nu o fortezi ca poti ramane in drum cu ea.
Take care


--------------------
Dacia 1310L 1999
I may look nice,
But I drive like a motherfucker !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Many2008
post 31 Oct 2009, 14:53
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 31 October 09




Aham... Acum am facut o tura cu masina sa vad daca mai face asa , am constatat ca nu face mereu , face cel mai mult la plecarea de pe loc , apoi in mers cand apas ambreiaju nu se mai aude nimic . La plecarea de pe loc face dar mai incet decat aseara , sigur este de la rulmentu de presiune ?
Si va rog frumos sami spuneti unde am gresit de sa stricat ? Ca pe viitor sa numai fac asa ! va multumesc


--------------------
Dacia 1310 1986 - b 19 tte
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallyyy
post 31 Oct 2009, 15:08
Post #6


Dacia Clubber


Group: Members
Posts: 2.385
Joined: 13 December 07
From: Pitesti




eu cred ca am mai mers cel putin 1000 de kilometri cu el asa apoi am schimbat ambreiajul ........nu stiu daca se poate bloca incat sa te lase in drum, in urma uzurii el are joc si d-aia fluiera o sa observi tu mai bine ce si cum cand il vei da jos ........ il uzezi cand tii apasat ambreiajul ,deci daca ai obiceiul ca la semafor sa tii piciorul pe ambreiaj in timp ce astepti ai face bine sa ti-l scoti din reflex tongue.gif


--------------------
Dacia 1300 Fost dacist
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tiberiu-Andrei
post 31 Oct 2009, 15:09
Post #7


Om al muntelui


Group: Members
Posts: 721
Joined: 25 September 07
From: Sfantu Gheorghe




"Sami" spui tu mie daca ai auzit de cratima???
Cat despre problema,uzura rulmentului apare in timp inevitabil.Daca cumva stai cu ambreiajul calcat la semafor atunci ii scurtezi viata.
Rulmentul e recomadat sa-l schimbi cand umblii la ambreiaj( disc,placa) caci nu in fiecare zi demontezi motorul/cutia.Mai ales ca un rulment de presiune e pana in 20 de ron.
Deci, daca dai jos cutia sa-l schimbi,verifica si uzura placii de presiune,discul si ferodoul de ambreiaj, asta ca sa n-ai surprize ca peste doua saptamani iti trece rulmentul prin soare.
Spor la treaba.


--------------------
Dacia 1410 1988 toamna1397 cmc - CV 03 MBO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Many2008
post 31 Oct 2009, 15:35
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 31 October 09




Imi cer scuze pentru greselile gramaticale , dar m-am grabit . Eu sunt afon cu mecanica , am sa merg asa cu ea pana fac rost de bani . Precizez ca nu merg mult , merg cativa km pe zi , in jur de 6-7 . Din cate am inteles nu este urgenta schimbarea lui . Am inteles bine sau gresesc ? va multumesc pt rabdarea pe care ati avut-o cu mine.
Am sa plec acum , vb diseara . Astept in continuare sfaturi si pareri .

This post has been edited by Many2008: 31 Oct 2009, 15:51


--------------------
Dacia 1310 1986 - b 19 tte
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
geopsi
post 31 Oct 2009, 17:41
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 211
Joined: 12 September 07




E posibil sa fie rulmentul dar nu e o regula ca daca il schimbi iti va merge... La mine acuma am un scartait usor care se aude cand il calc sau dupa ce cuplez... Si am luat piesele de uzina si am asta de cel putin 2000km.
Oricum de ramas nu ramai in drum, singura chestie e ca vei calca o data pe el si se va simti ca o trosnitura dupa care va patina dar in situatia asta o poti suce pe roti in service plus ca nu ai garantia ca ce pui o sa fie mai bun, de asta zic sa nu le apuci sa remediezi pana nu crapa, eventual strange cam 4-500 de lei ca mai mult nu cred ca te duce cu tot cu manopera.


--------------------
dacia 1310 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallyyy
post 31 Oct 2009, 23:05
Post #10


Dacia Clubber


Group: Members
Posts: 2.385
Joined: 13 December 07
From: Pitesti




QUOTE(geopsi @ 31 Oct 2009, 17:41)
eventual strange cam 4-500 de lei ca mai mult nu cred ca te duce cu tot cu manopera.
*



blink.gif poate daca schimba tot ambreiajul dar nici asa nu cred ca-l duce atata


--------------------
Dacia 1300 Fost dacist
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Many2008
post 1 Nov 2009, 12:35
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 31 October 09




am inteles ... Inca o problema care ma supara dar rau de tot . In a -I-a si in a-II-a parca imi da in nas asa ,ma zguduie da ma ia toti draci cand plec , si pana pe la 30 km la ora , o fi de la ambreiaj ? Nu prea stiu cum sa explic , e ca si cum ai lua prea rpd picioru de pe ambreiaj si da sa-ti moara motoru numai ca nu moare . Se opreste turatiile si dupaia dintr-o data ma baga in scaun . sad.gif(( ce sa fie ?


--------------------
Dacia 1310 1986 - b 19 tte
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
livacana
post 1 Nov 2009, 23:07
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 90
Joined: 27 January 09




hmm...din cate spui tu ultima problema cred k e de la carburator sau avans,sper sa nu ma insel,regleaza ACT din nou.salut


--------------------
dacia 1310 break 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Many2008
post 1 Nov 2009, 23:52
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 31 October 09




ok , multumesc frumos , am sa pun pe cineva care se pricepe sa-mi regleze . Vreun mecanic din bucuresti pe aici ? care sa-mi monteze si mie rulmentu de presiune si sa-mi spuna daca trebuie si altele ? Astept un raspuns biggrin.gif

This post has been edited by Many2008: 1 Nov 2009, 23:57


--------------------
Dacia 1310 1986 - b 19 tte
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mr_Devil83
post 2 Nov 2009, 00:08
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.254
Joined: 14 June 08




io zic sa schimbi toata masina cu alta sau sa rogi pe cineva sa iti repare mosorul de la frana de mana ca si ala poate sa scoata astfel de sunete.


--------------------
Dacia 1300 / SUPERNOVA EUROPA 1984 / 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Many2008
post 2 Nov 2009, 02:37
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 31 October 09




pai ala ar face asa in mers , nu cand actionez ambreiaju nu ? La mine scoate sunete cand apas ambreiaju .
90% este rulmentu de presiune , am mai cautat si cam toata lumea spune acest lucru. Nici un mecanic serios din Bucuresti care sa ma ajute si pe mine cu montarea rulmentului ?


--------------------
Dacia 1310 1986 - b 19 tte
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ciorapel
post 2 Nov 2009, 13:51
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 435
Joined: 31 December 08




Hai sa nu mai deschid alt topic; spun si eu aici durerile.

Eu de vreo 15.000 km am rulmentul de presiune praf; huruie de zici ca tarai o tabla dupa mine; eu tot i-am spus tatalui sa-mi dea bani de kit de ambreiaj, dar deocamdata nu prea mi-ar da.
Acum urmeaza problema :
De saptamana trecuta am observat o chestie ciudata : plec de dimineata undeva, ies din parcare (dau 3 metri A.R.), o las pe liber, trag frana de mana (sa ma duc sa ridic semnul din parcare), cand ma urc, ambreiajul meu este EXTREM de sus, se apasa foarte usor, tine EXTREM de sus, pana ii dau vreo 2-3 pedale si face "POC" in pedala si revine la normal (adica tinut jos, o apasare normala ca forta).

De la ce poate fi ?

Multumesc !


--------------------
r m 2
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th June 2024 - 08:13
Forum Renault