DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> fara RCA

Batrânul
post 16 Feb 2010, 11:58
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.459
Joined: 22 March 05
From: Bucuresti




QUOTE
dar eu am intrebat ce ar trebui sa fac pt a recupera talonul?

Eu cred ca ti-am raspuns f. clar.


--------------------
Renault Clio IV 2015 / Life 1.2 16V
Ex Dacia 1300 (1975), Oltcit (1984), Dacia 1310 (1996), SuperNova (2001), R. Symbol (2007)
Cine nu are batrani sa-si cumpere... Astept oferte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 16 Feb 2010, 12:15
Post #32


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Faci asigurare RCA in Bucuresti pe baza CIV, copie talon, RCA vechi, etc.
Nu conduci masina 48 ore, pana intra in vigoare asigurarea RCA cea noua.
Platesti amenda.
Te duci cu dovada si-ti ceri talonul inapoi.





--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisolro
post 16 Feb 2010, 12:18
Post #33


Posts: 1.435.866


Group: Members
Posts: 1.884
Joined: 9 November 07
From: Bucuresti




QUOTE(tazza @ 16 Feb 2010, 11:23)
off: cand mergeti spre bucuresti evitati cat puteti de mult Tisita ..acolo stau mereu astia la panda.. e foamea mare in zona aia..
*



multumim de sfat radmasa.gif ... pe mine nu m-au oprit niciodata acolo, oare de ce? chiar se mai opresc masini in trafic doar de amorul artei? nu cred ... dar tu cintinua sa eviti zona si sa vii la Bucuresti prin Oradea radmasa.gif

<span class='edit'>16 Feb 2010, 13:19:</span>
la un sfat gen puneti-va toate actele si masina in ordine, circulati legal si nu veti avea probleme nu te-a dus capul?

This post has been edited by crisolro: 16 Feb 2010, 12:19


--------------------
Renault Clio IV Life 2015, 1.2 16V/75 cp Ford Ecosport 2018, 1.0 125cp - cu nr absolut normal
Daca vreodata ai impresia ca nu mai exista nimeni caruia sa-i pese daca mai traiesti, incearca sa nu platesti cateva rate la banca.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexandrusiri
post 16 Feb 2010, 13:42
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 830
Joined: 18 December 07
From: iasi




QUOTE(Batrânul @ 16 Feb 2010, 11:55)
Fa-ti rapid asigurarea RCA in Bucuresti (chiar daca nu mai ai talonul, se poate face pe baza CIV, sau a unei copii dupa talon) si apoi recuperezi talonul, cum s-a scris mai sus. Daca vei fi totusi nevoit sa circuli cu masina pana atunci (ca sa ajungi de la Bucuresti la Iasi) si vei fi oprit in trafic, arati acea dovada si asigurarea RCA.
*


scuze nu am vazut raspunsul tau.si daca circul cu masina si sunt oprit cum ai zis si arat rca-ul si acea dovada e in regula? chiar daca pe ea scrie fara drept de circulatie?
ok.am inteles ce am de facut.amenda am platit-o azi si maine imi fac rca.multumesc pt sfaturi.

This post has been edited by alexandrusiri: 16 Feb 2010, 13:43


--------------------
dacia Lodgy 1.5 dci 107 cp 2013 - IS-54-SIR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 17 Feb 2010, 09:13
Post #35


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Da, e în regulă, stai liniștit. blink.gif


































































Cum dracu' să fie în regulă măi? Tu n-ai nimic în cap să te ajute în procesul de gândire? Dacă scrie că n-ai dreptul de a circula apâi n-ai dreptul de a circula!
Gizas...


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 17 Feb 2010, 11:17
Post #36


Modelator


Group: Members
Posts: 6.729
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




nu ai drept de circulatie decat daca ai talonul la tine si rca valabil,
totusi verifica si permisul daca nu a expirat ..eventual mai citeste si legislatia.


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OAP
post 17 Feb 2010, 12:25
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 808
Joined: 7 November 06
From: Bucuresti




QUOTE(eXtenSion @ 16 Feb 2010, 12:49)
Eu ti-as da un sfat: Incearca sa evoluezi de la starea de pericol public. Daca asa intelegi tu sa respecti politia si legea, ramane doar sa sper ca nu te pui sa mai faci si copii si sa ii mai si educi tot tu.
*


Am ramas mut cati moralisti aici. Voi nu ati incalcat niciodata legea? Cat despre pericol public, esti atunci cand te urci beat la volan, circuli fara frane/directie nu fara RCA. Omul a patit-o si si a cerut un sfat, care a fost dat mai jos...cat despre respect politia ar trebui sa fie prima care sa isi arate respectul

QUOTE(dizzy @ 16 Feb 2010, 13:15)
Faci asigurare RCA in Bucuresti pe baza CIV, copie talon, RCA vechi, etc.
Nu conduci masina 48 ore, pana intra in vigoare asigurarea RCA cea noua.
Platesti amenda.
Te duci cu dovada si-ti ceri talonul inapoi.
*


Dupa ce inchei RCA poti conduce masina (daca ai talon) dar despagubirile incep dupa 48 de ore intr-adevar


--------------------
. . .
Pus astfel în lumină, ancorat în sinergia faptelor, recursul la universalitate nu eludează meandrele concretului.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
namidee
post 17 Feb 2010, 12:40
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 418
Joined: 19 September 08
From: Frankfurt




Din cate stiu eu, in general RCA intra in vigoare la 48 ore dupa ce-ai incheiat polita, asta ca o masura de precautie a asiguratorilor impotriva tepelor de genul "fac accident, dau fuga la asigurator si fac RCA si maine declaram accidentul". Morala: uita-te bine cand intra RCA in vigoare si numai dupa aia ai voie sa conduci. Desi, cred ca o sa se uite bine si politistul pe polita ta inainte sa-ti dea talonul inapoi...


--------------------
Dacia Sandero 1.4 MPI 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
newmoxici
post 5 Mar 2010, 17:00
Post #39


Dacia Driver


Group: Members
Posts: 55
Joined: 12 July 09
From: Arad




QUOTE(alexandrusiri @ 15 Feb 2010, 23:19)
imi cer scuze ca reanvii topicul dar am patit-o.m-a oprit politia si am aflat ca nu mai aveam rca-ul valabil.stiam ca tre sa expire luna asta,dar credeam ca expira pe la sfarsitul ei.in fine.politistul mi-a retinut talonul si mi-a dat amenda de 1000 lei


Pe mine ma oprit pe C.A. Rosseti la o zi dupa ce imi luasem dacia. Ei mergeau cu dupa de la sectie ft. incet si eu cand am dat sa ii depasesc din greseala am stins si farurile radmasa.gif manetele alea sunt prea aproape de volan, nu mai condusesem dacie in viata mea. In fine... va dati seama ca a batut la ochi si ma tras imediat pe dreapta. Asigurare nu aveam si spre surprinderea mea am scapat doar cu o amenda de 360 ron.
Nu mi-au luat nici placutele nici talonu. Deci e mai bn cand dai de caralii de la sectii si nu de astia de la rutiera.


--------------------
Dacia 1300 1976 - IS-27-YVM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 5 Mar 2010, 17:04
Post #40


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.880
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Pai daca nu ai stai acasa.... sau cicula fara masina...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
newmoxici
post 5 Mar 2010, 17:58
Post #41


Dacia Driver


Group: Members
Posts: 55
Joined: 12 July 09
From: Arad




QUOTE(cj98czh @ 5 Mar 2010, 17:04)
Pai daca nu ai stai acasa.... sau cicula fara masina...
*


Nu am putut rezista tentatiei, fiind prima masina oricat de praf ar fi fost tot nu as fi lasat-o in fata portii, bineinteles ca acum stau cumintel biggrin.gif Nu mai am asigurare din 17 ianuarie si din pacate nici bani sa o fac dar masina nu sa mai miscat deloc din parcare.


--------------------
Dacia 1300 1976 - IS-27-YVM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
STA
post 11 Mar 2010, 15:23
Post #42


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 11 March 10




QUOTE
Lipsa poliței de asigurare RCA se sancționează cu amendă cuprinsă între 1.000 și 2.000 de lei, reținerea certificatului de înmatriculare sau înregistrare, iar plăcuțele cu numărul de înmatriculare sau înregistrare se retrag.


Salut, e valabil si pentru masinile inmatriculate in strainatate? Am un amic care are o masina cu numere de Italia si i-a expirat asigurarea si el e cu masina in Romania. Pana isi face alta risca ceva cu garcea?

In Italia daca esti cu numere straine, de exemplu romanesti, politia nu se uita sa vada daca ai asigurare sau nu. Verifica ca asigurarea sa nu fie expirata doar la masinile cu numere italiene.


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
namidee
post 11 Mar 2010, 16:42
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 418
Joined: 19 September 08
From: Frankfurt




Amicul tau ar face bine sa se gandeasca ce se intampla daca da ceasul rau peste el si accidenteaza (din vina lui) un Q7 sau un SLK. Asta mai mult decat ce i-ar putea face Politia.


--------------------
Dacia Sandero 1.4 MPI 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marshall_balance
post 16 Mar 2010, 13:52
Post #44


Membru direct si la obiect


Group: Members
Posts: 248
Joined: 14 August 08
From: Timisoara




Va salut. Am asigurare de toate felurile dar totusi azi mi-am luat amenda pentru ca aveam in masina doar copie dupa asigurarea RCA, si nu originalul. De asemenea abtibildul lipit pe parbriz. 360 RON pe care ar trebui sa-i dau aiurea. Am vreo sansa la contestarea procesului verbal? Scrie undeva in lege ca trebuie sa ai musai originalul si copia nu-i buna?


--------------------
BMW 530d F10 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 16 Mar 2010, 14:00
Post #45


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(marshall_balance @ 16 Mar 2010, 13:52)
Va salut. Am asigurare de toate felurile dar totusi azi mi-am luat amenda pentru ca aveam in masina doar copie dupa asigurarea RCA, si nu originalul. De asemenea abtibildul lipit pe parbriz.
*



Stai putin, cum adica ? Te-a amendat ca nu aveai stickerul pe parbriz ? Asta-i buna ... eu nu mai lipesc tampeniile lor ... vreau sa am parbriz curat ...

This post has been edited by Tamango: 16 Mar 2010, 14:01


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 16 Mar 2010, 14:14
Post #46


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




Depinde pentru ce te-a amendat. Daca se mentioneaza ca nu aveai RCA atunci poti avea sanse. Pt orice altceva, mai greu daca nu imposibil.


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marshall_balance
post 16 Mar 2010, 14:29
Post #47


Membru direct si la obiect


Group: Members
Posts: 248
Joined: 14 August 08
From: Timisoara




Am abtibildul pe parbriz dar ei au zis ca ala nu conteaza. M-au amendat pt ca le-am zis ca asigurarea in original mi-e acasa, si eu aveam la mine o copie dupa ea, pe care le-am aratat-o. Scrie undeva in lege ca trebuie musai sa ai originalul? Ca eu n-am gasit niciunde...

This post has been edited by marshall_balance: 16 Mar 2010, 14:29


--------------------
BMW 530d F10 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 16 Mar 2010, 14:34
Post #48


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




Pai la mintea lu' nenea garcea, copie != asigurare. Sunt curios ce ziceau daca legalizai copia aia ...


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 16 Mar 2010, 14:36
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




QUOTE
Controlul
Dovada existenței asigurării obligatorii RCA, în cazul controalelor efectuate de autoritățile abilitate, în conformitate cu prevederile art. 64 din Legea nr. 136/1995, cu modificările și completările ulterioare, o constituie:

Ø  polița de asigurare RCA emisă de asigurătorul RCA, pentru perioada de valabilitate înscrisă, precum și vigneta aplicată pe parbrizul vehiculului în loc vizibil din exterior pentru vehiculele înmatriculate sau înregistrate în România;

Ø  documentul internațional de asigurare;

Ø  documentele internaționale de asigurare de răspundere civilă a vehiculelor, eliberate de asigurători RCA din străinătate, cu valabilitate pe teritoriul României și numai pentru perioada menționată în acestea, sau polița de asigurare de frontieră pentru vehiculele înmatriculate/înregistrate în afara Spațiului Economic European și a Confederației Elvețiene.

Aceste documente  vă sunt necesare și la înscrierea vehiculului în circulație, la schimbarea numărului de înmatriculare a vehiculului și la inspecția tehnică periodică a vehiculului.

Prin înființarea sistemului informatic unic de evidență a tuturor asigurărilor RCA, asigurătorii transmit situația exactă a tuturor contractelor de asigurare și a plăților primelor de asigurare care va fi comparată cu situația la zi a vehiculelor înmatriculate, existând posibilitatea identificării tuturor  vehiculelor înmatriculate și  neasigurate RCA.


http://cedam.csa-isc.ro/index.php?id=2

QUOTE
Art. 64. - Incalcarea de catre persoanele fizice sau juridice a obligatiei de asigurare prevazute la art. 48 si 56 constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 10.000.000 lei la 20.000.000 lei si cu retinerea certificatului de inmatriculare a vehiculului, pana la prezentarea documentului privind incheierea asigurarii.
Constatarea si aplicarea acestora se fac de catre personalul Politiei.

QUOTE
Art. 48. - Persoanele fizice sau juridice care au in proprietate vehicule supuse inmatricularii/inregistrarii in Romania, precum si tramvaie au obligatia sa se asigure pentru cazurile de raspundere civila ca urmare a pagubelor produse prin accidente de vehicule in limitele teritoriale de acoperire si sa mentina valabilitatea contractului de asigurare prin plata primelor de asigurare, precum si sa aplice pe parbrizul vehiculului sau in alt loc vizibil din exterior vigneta.
Persoanele care intra pe teritoriul Romaniei cu vehicule inmatriculate/inregistrate in afara teritoriului Romaniei se considera asigurate, in conditiile prezentei legi, in una dintre urmatoarele situatii:
a) daca numarul de inmatriculare atesta asigurarea potrivit legii statului in care este inmatriculat/inregistrat vehiculul sau acordurilor internationale de asigurare valabile in Romania;
cool.gif daca poseda documente internationale de asigurare valabile in Romania.
Fac exceptie de la dispozitiile prezentului articol persoanele fizice si juridice, pe timpul utilizarii vehiculelor pentru cursele de intreceri, raliuri sau antrenamente, care se pot asigura facultativ pentru astfel de riscuri.

Art. 481. - La inscrierea in circulatie, la efectuarea de modificari in certificatul de inmatriculare sau in cartea de identitate a unui vehicul si la efectuarea verificarilor tehnice periodice, este obligatorie prezentarea dovezii existentei unei asigurari de raspundere civila pentru pagube produse prin accidente de vehicule, in conditiile prezentei legi.
Contractul de asigurare atesta existenta asigurarii de raspundere civila pentru pagube produse prin accidente de vehicule. Incheierea contractului de asigurare de raspundere civila pentru pagube produse prin accidente de vehicule se dovedeste cu polita de asigurare/documentul Carte Verde.


QUOTE
Art. 56. - Persoanele care folosesc pe teritoriul Romaniei vehicule inmatriculate/inregistrate in strainatate si neasigurate in strainatate, potrivit art. 48 alin. 2, sau a caror asigurare expira pe durata sederii in Romania datoreaza prime de asigurare conform prevederilor legale.
Personalul politiei de frontiera nu va verifica documentele de asigurare pentru vehiculele inmatriculate/inregistrate in statele membre ale Uniunii Europene, pentru acestea numerele de inmatriculare fiind garantia asigurarii.
La intrarea sau iesirea din tara, personalul politiei de frontiera de la punctele de control pentru trecerea frontierei de stat a Romaniei va controla documentele de asigurare si va solicita proprietarului, imputernicitului acestuia sau conducatorului vehiculului inmatriculat/inregistrat in state terte dovada platii primei de asigurare datorate. Persoanele neasigurate sau persoanele care la control nu pot face dovada asigurarii ori a platii acesteia vor fi obligate sa incheie asigurarea de raspundere civila pentru pagube produse prin accidente de vehicule si sa achite prima de asigurare la entitatile desemnate in acest sens de catre asiguratorii care au dreptul sa practice asigurarea obligatorie conform art. 5 alin. 1.
Vehiculele inmatriculate/inregistrate in state terte care intra pe teritoriul Romaniei de pe teritoriul altui stat membru al Uniunii Europene nu vor fi supuse controlului privind documentele de asigurare, acest control putand fi efectuat numai prin sondaj.


http://www.avocatnet.ro/content/articles/i...a-19112007.html

This post has been edited by george_scala_2004: 16 Mar 2010, 14:38


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marshall_balance
post 16 Mar 2010, 14:49
Post #50


Membru direct si la obiect


Group: Members
Posts: 248
Joined: 14 August 08
From: Timisoara




Articolele 48 si 56 nu mi se aplica. Singura chestie care mi se aplica de aici ar fi

"Dovada existenței asigurării obligatorii RCA, în cazul controalelor efectuate de autoritățile abilitate, în conformitate cu prevederile art. 64 din Legea nr. 136/1995, cu modificările și completările ulterioare, o constituie:

polița de asigurare RCA emisă de asigurătorul RCA, pentru perioada de valabilitate înscrisă, precum și vigneta aplicată pe parbrizul vehiculului în loc vizibil din exterior pentru vehiculele înmatriculate sau înregistrate în România;"

DAR

1. Textul asta nu e din codul rutier, ci de la csa, si totusi

2. Nu scrie polita de asigurare RCA in ORIGINAL. Eu pot sa deduc ca poate fi ok si copia, mai ales ca am si vigneta aia pe parbriz (care-i ORIGINALA)...Pe bune vorbind, ar trebui sa scrie clar in lege pentru tot prostu' (a se vedea cazul de fata) baaaa, iti trebuie musai originalul, copia nu-i buna. Then again, in acest caz imi sparge masina, mi-o fura cu tot cu asigurarile in original si mai vede stalin dupa aia despagubire de la firma de asigurari...

This post has been edited by marshall_balance: 16 Mar 2010, 14:59


--------------------
BMW 530d F10 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 16 Mar 2010, 15:12
Post #51


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




QUOTE(marshall_balance @ 16 Mar 2010, 14:49)
...2. Nu scrie polita de asigurare RCA in ORIGINAL. ...
*


Asa si certificatului de inmatriculare ii poti face copie.
Sunt aproape sigur ca amenda a primit-o pentru faptul ca nu avea actul asupra sa, nicidecum ca nu are RCA valabil.

This post has been edited by BZN: 16 Mar 2010, 15:13


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marshall_balance
post 16 Mar 2010, 15:16
Post #52


Membru direct si la obiect


Group: Members
Posts: 248
Joined: 14 August 08
From: Timisoara




Pai am zis clar din primul post "Am asigurare de toate felurile...asigurarea in original mi-e acasa, si eu aveam la mine o copie "

In fine, credeam ca s-a mai confruntat cineva cu problema asta si ca mi-ar spune daca are rost sa-mi bat capul sau nu. Oricum, ca sa nu mai pierd vremea am si facut contestatie. O sa vad ce-o sa iasa!


--------------------
BMW 530d F10 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 16 Mar 2010, 15:21
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




de ce trebuie polita in original ? pentru a dovedi ca posesorul este asigurat si ca nu a provocat vreun accident, pentru ca, stiti bine, cind cineva provoaca un accident ii da pagubitului asigurarea in original iar el isi pastreaza o copie.

prin urmare polita isi pierde valabilitatea si pe cale de consecinta si vigneta iar vinovatul va trebui sa incheie alta asigurare rca.

cel putin asa a procedat cu mine cel care mi-a provocat un mic accident in parcare. e drept si asicguarrae era mica - de motocicleta.

vigneta aia care se pune in parbriz trebuie perforata atit la data inceperii cit si la finalul sfirsitului perioadei de valabilitate. ca nu se intimpla asa este si vina soferilor care nu cer expres acest lucru !

This post has been edited by george_scala_2004: 16 Mar 2010, 15:42


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marshall_balance
post 16 Mar 2010, 15:24
Post #54


Membru direct si la obiect


Group: Members
Posts: 248
Joined: 14 August 08
From: Timisoara




N-ai cum sa-i dai pagubitului in caz de accident polita originala, ca ramai tu fara. Ce faci, stai restul anului fara? Sau faci tu tot felul de demersuri sa-ti dea firma de asigurari alta? Nu prea mi se pare logic... Cum sa-si piarda valabilitatea polita dupa un accident? N-am mai auzit asa ceva. Eu la o situatie de genu i-am dat o copie si PA!

This post has been edited by marshall_balance: 16 Mar 2010, 15:30


--------------------
BMW 530d F10 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 16 Mar 2010, 16:05
Post #55


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Daca faci accident, cei de la politie/ asigurari (daca faceti amiabila) vor face o copie de pe asigurarea ta, pe care o vor inmana pagubitului. Nu iti ia nimeni originalul sa faca nu stiu ce cu el... vinovatul primeste doar o COPIE, iar tu te duci acasa cu originalul pe care l-ai avut si inainte.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 16 Mar 2010, 16:42
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




ce te costa sa faci contestatie si sa zici de reaua vointa a agentului...

asta nu avea cu ce sa te prina si a gasit chichita asta...

E FOAME DE BANI.....


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Madriann
post 16 Mar 2010, 18:14
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 967
Joined: 1 April 06
From: Tunisia




QUOTE(marshall_balance @ 16 Mar 2010, 15:29)
Scrie undeva in lege ca trebuie musai sa ai originalul? Ca eu n-am gasit niciunde...
*


Nu scrie ca e "musai"...dar cap de creta interpreteaza legea in asa fel incat sa poata aplica sanctiunea. Probabil atunci cand au facut legea nu erau la moda copiatoarele. smile.gif)
Sensul legii e obligarea la incheierea unei polite RCA, nu de a dota masina cu o bucata de hartie verde.
Daca fac o copie pe imprimanta mea, iese mai buna decat originalul biggrin.gif (HP laser color).

Parerea mea, avand in vedere si valoarea amenzii, e sa contesti respectivul PV, "speculand" legea in aceeasi "maniera" ca a organului...dar in interesul tau:
- rovigneta lipita pe parbriz;
- copie xerox, unde se puteau observa datele politei/autovehiculului/perioadele;

Ma indoiesc ca mentiunile de pe rovigneta (alea cu "nu este valabila daca nu e atasata pe parbriz") s-au publicat in M.O., pentru a putea fi considerate drept "lege".

This post has been edited by Madriann: 16 Mar 2010, 18:14


--------------------
Renault Megane RT 1,6e 8v 1996
Peugeot 407 SV Executive 2.2l/163CP - 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 16 Mar 2010, 19:14
Post #58


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Celebrul Ordin nr.21 preved ca:
o21.jpg ( Size: 74.65k ) Number of downloads: 1004

Daca "polita" inseamna "original" iar "aplicat" inseamna "lipit" ramane sa decideti.
Cel mai important lucru este sa existe RCA valabil!

Depinde ce scrie in PV.
Pentru neprezentarea documentlor la cerere este o sanctiune iar pentru inexistenta RCA alta sanctiune.
Depinde ce scrie in PV. Cred ca poti incerca contestarea in instanta: "interpretare cu rea-intentie ... avand in vedere asigurarea valabila la data respectiva, existenta unui element care face dovada conform legii, insotit de copia politei ... soliciti anularea sanctiunii contraventionale pentru neprezentarea documentelor si inlocuirea cu avertisment".
Consulta un jurist la formularea contestatiei.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 16 Mar 2010, 19:39
Post #59


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




Poate ma insel dar pentru mine e clar (din atasamentul pus de @adi_ar) ca trebuie sa ai polita RCA emisa de asigurator. Adica bucata AIA de hartie.
Asa cum, nicaieri in codul rutier nu se specifica faptul ca trebuie sa ai la tine CI in original si totusi, toti il avem. Adica sper. unsure.gif

This post has been edited by BZN: 16 Mar 2010, 19:41


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marshall_balance
post 16 Mar 2010, 19:40
Post #60


Membru direct si la obiect


Group: Members
Posts: 248
Joined: 14 August 08
From: Timisoara




Va multumesc pt sfaturi. In pv scrie ca eu am spus ca asigurarea mea e acasa, altceva nu inteleg din scrisul tampitului. Oricum, am depus contestatia la vreo 2 ore dupa savarsirea faptei. O sa vad daca rezolv ceva.


--------------------
BMW 530d F10 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th May 2024 - 21:56
Forum Renault