DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Actuator portiera dreapta, cand merge, cand nu...

Relu_GTT
post 9 Feb 2009, 21:59
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.502
Joined: 11 May 08
From: BRASOV




De doua zile a inceput actuatoru din portiera dreapta fata sa nu mai deschida de fiecare data ,doar la a 2 a incercare reinchid din telecom si iar deschid abia atunci daca vrea sa deblocheza usa la fel si din butonul din bord, prima oara cand a facut asa nu vroia deloc pana la urma am deschis manual ,de inchis se inchide de fiecare data doar la deschidere face figuri
Care ar fi cauza, ce pot sa-i fac sa functioneze cum trebuie ?

This post has been edited by Relu_GT: 9 Feb 2009, 22:00


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Confort - BV 27 GTT
BMW e46 FL 2.0i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mosu86
post 9 Feb 2009, 22:11
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 25 January 09




QUOTE(Relu_GT @ 9 Feb 2009, 22:59)
De doua zile a inceput actuatoru din portiera dreapta fata sa nu mai deschida de fiecare data ,doar la a 2 a incercare reinchid din telecom si iar deschid abia atunci daca vrea sa deblocheza usa la fel si din butonul din bord, prima oara cand a facut asa nu vroia deloc pana la urma am deschis manual ,de inchis se inchide de fiecare data doar la deschidere face figuri
Care ar fi cauza, ce pot sa-i fac sa functioneze cum trebuie ?
*


Pai dai capitonajul jos la usa si reglezi tija de la motoras,dupa care pulverizezi si putin spray degresant,apoi putin ulei si ai rezolvat treaba.


--------------------
mazda 323f - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
harry
post 9 Feb 2009, 22:36
Post #3


E-TECH tester


Group: Members
Posts: 414
Joined: 3 July 08
From: Bucuresti




Aceasi problema o am si eu tot la usa din dreapta doar ca e la inchidere... nu se inchide tot timpul... am verificat contactele inclusiv cele din usa, totul pare ok..
Am incercat, daca apas putiiiiin de tija la urmatoare actionare a butonului de inchidere
actuatorul functioneaza...


--------------------
Renault Captur 2 E-TECH plugin hybrid 2021
Logan MCV, 1.5 dci, Laureat, 2007
Duster, 1.5 dCi, Laureat, 4WD, ESP, 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 9 Feb 2009, 22:50
Post #4


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Harry ai verificat cu aparatul de masura daca vine tensiune pe actuato ? atunci cand actionezi din telecomanda ... daca se alimenteaza trebuie sa bazaie daca nu poate sa deblocheze sau sa blocheze usa ... Daca nu vine inseamna ca ai pe traseu sau din alarma o lipitura rece .


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
harry
post 10 Feb 2009, 20:46
Post #5


E-TECH tester


Group: Members
Posts: 414
Joined: 3 July 08
From: Bucuresti




Nu am verificat... se intampla o data la 5, 50 sau 500 de inchideri ... deci nu prea am cum sa incerc chiar cand nu merge....indiferent daca o inchid din cheie sau alarma , face la fel...
o sa incerc sa schimb cablurile si daca mai face, schimb actuatorul...
ms


--------------------
Renault Captur 2 E-TECH plugin hybrid 2021
Logan MCV, 1.5 dci, Laureat, 2007
Duster, 1.5 dCi, Laureat, 4WD, ESP, 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mosu86
post 10 Feb 2009, 22:37
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 25 January 09




QUOTE(djasu82 @ 9 Feb 2009, 23:50)
Harry ai verificat cu aparatul de masura daca vine tensiune pe actuato ? atunci cand actionezi din telecomanda ... daca se alimenteaza trebuie sa bazaie daca nu poate sa deblocheze sau sa blocheze usa ... Daca nu vine inseamna ca ai pe traseu sau din alarma o lipitura rece .
*


Este vorba doar de un mic impuls daca nu inchide nu bazaie de nici un fel,daca pe inchis merge de fiecare data e logic ca ajunge tensiune la el.Ai si tu dreptate poate sa faca figuri si contactele releului dar e mai putin probabil.Pur si simplu intampina undeva rezistenta la deschidere si cum am mai spus se poate rezolva foarte simplu si fara a da capitonajul jos ,se pulverizeaza spray direct in yala.Tonypardaf monteaza alarme,inchideri centralizate si geamuri electrice asa ca ne poate explica cum sta treaba.

This post has been edited by mosu86: 10 Feb 2009, 22:41


--------------------
mazda 323f - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tonypardaf
post 12 Feb 2009, 20:20
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 147
Joined: 15 December 08
From: Ianca Braila




QUOTE(Relu_GT @ 9 Feb 2009, 21:59)
De doua zile a inceput actuatoru din portiera dreapta fata sa nu mai deschida de fiecare data ,doar la a 2 a incercare reinchid din telecom si iar deschid abia atunci daca vrea sa deblocheza usa la fel si din butonul din bord, prima oara cand a facut asa nu vroia deloc pana la urma am deschis manual ,de inchis se inchide de fiecare data doar la deschidere face figuri
Care ar fi cauza, ce pot sa-i fac sa functioneze cum trebuie ?
*


e posibil sa mearga greu mecanismul usii,daca poti sa il dai jos sa cureti bine si sa ungi mecanismele din broasca usii nu strica,am patit si la a mea exact la fel dar la mine a fost actuatorul.cine a desfacut de curiozitate vreunul ati vazut ca are un motoras cu un pinion mic de plastic care la mine se rotea pe ax.Daca nu ati demontat niciodata yala cu actuatorul e posibil sa injurati putin. smile.gif


--------------------
Supernova Confort 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ciprianeduard
post 18 Feb 2009, 00:46
Post #8


Membru agitat


Group: Members
Posts: 743
Joined: 16 June 05
From: PLOIESTI




Este motorasul uzat si se blocheaza, actuatorul are in componenta 2 rotite si o tija cu caneluri care sunt din plastic si din cauza uzurii ajung sa se urce dinte pe dinte si se blocheaza .
Aceasta problema a fost foarte des intalnita la supernova si solenza , avand acelasi tip de actuator , diferenta o face ca la supernova are actuatorul are o tablita cu gaura in capatul tijei iar la solenza este actuatorul ca si cel de pe piata care costa 15 ron iar cel piesa de origine este 45 ron , tot 45 ron este si cel de supernova. Acea tablita o poti da jos de pe actuatorul vechi si o poti monta cu un surubel pe un actuator normal (de aftermarket) dar nu o sa ai mufa la el.


--------------------
Dacia MCV 1.5 DCI, SOLENZA 1.4 MPI 2008, 2004 - ......
_____________________________________________________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu_GTT
post 18 Feb 2009, 14:38
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.502
Joined: 11 May 08
From: BRASOV




QUOTE(ciprianeduard @ 18 Feb 2009, 00:46)
Este motorasul uzat si se blocheaza, actuatorul are in componenta 2 rotite si o tija cu caneluri care sunt din plastic si din cauza uzurii ajung sa se urce dinte pe dinte si se blocheaza .
  Aceasta problema a fost foarte des intalnita la supernova si solenza , avand acelasi tip de actuator , diferenta o face ca la supernova are actuatorul are o tablita cu gaura in capatul tijei iar la solenza este actuatorul ca si cel de pe piata care costa 15 ron iar cel piesa de origine este 45 ron , tot 45 ron este si cel de supernova. Acea tablita o poti da jos de pe actuatorul vechi si o poti monta cu un surubel pe un actuator normal (de aftermarket)  dar nu o sa ai mufa la el.
*


La alte solenze si supernova au actuatorele vechi si uzate ale caror masini au peste 100 mii km facand un carait cand este actionata inchiderea\deschiderea usilor dar merg fara probleme..., iar la mine avand 54 mii de km sa fie actuatorul deja defect? nu caraie merge normal doar atat ca nu deschide pe dreapta de fiecare data

This post has been edited by Relu_GT: 18 Feb 2009, 14:40


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Confort - BV 27 GTT
BMW e46 FL 2.0i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ciprianeduard
post 19 Feb 2009, 21:09
Post #10


Membru agitat


Group: Members
Posts: 743
Joined: 16 June 05
From: PLOIESTI




Da este defect pentru ca uneori se blocheaza... incearca sa-l deschizi cu mana atunci cand nu se deschide singur si vezi daca e blocat.


--------------------
Dacia MCV 1.5 DCI, SOLENZA 1.4 MPI 2008, 2004 - ......
_____________________________________________________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu_GTT
post 19 Feb 2009, 22:03
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.502
Joined: 11 May 08
From: BRASOV




QUOTE(ciprianeduard @ 19 Feb 2009, 21:09)
Da este defect pentru ca uneori se blocheaza... incearca sa-l deschizi cu mana atunci cand nu se deschide singur si vezi daca e blocat.
*


Atunci cand vad ca nu s-a deschis mai inchid din telecom si mai deschid odata si atunci merge de obicei , daca nu cu mana il deschid si merge nu opune forta ca si cum ar fi blocat


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Confort - BV 27 GTT
BMW e46 FL 2.0i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th September 2024 - 15:06
Forum Renault