DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages « < 3 4 5 6 7 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ambreiajul scartaie ingrozitor la apasare, iar cursa este sacadata, parca e in trepte

DomnulK
post 26 May 2009, 23:35
Post #121


ex kAndrei


Group: Members
Posts: 1.403
Joined: 7 September 03
From: Bucuresti




cred ca da =))


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.6 MPI 2004
Asfalt Uscat!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
snapisrl
post 30 May 2009, 17:10
Post #122


MEMBRU


Group: Members
Posts: 26
Joined: 23 July 06
From: Bucuresti




adevarat bun raspuns ati dat cinste voua


--------------------
DACIA LOGAN AMBITION DCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DomnulK
post 30 May 2009, 18:32
Post #123


ex kAndrei


Group: Members
Posts: 1.403
Joined: 7 September 03
From: Bucuresti




tu ai citit tot topicul si trimiterile de pe parcurs? crezi ca daca se gasea o rezolvare in toti anii astia de cand e deschis topicul nu scriam? sunt rezolvar momentane prin dat cu vaselina pe furca aia in cutie sau permanente, si consta in a lua alta masina.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.6 MPI 2004
Asfalt Uscat!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
koldun
post 30 May 2009, 21:03
Post #124


un om


Group: Members
Posts: 762
Joined: 1 November 07
From: CT




QUOTE(atehnic @ 17 Apr 2008, 14:14)
Am cautat toata Constanta, inclusiv pe celebra strada "Poporului" plina de magazine cu piese auto si n-am gasit vaselina grafitata.
*


De oi fi din Constanta, fa un drum in port si intreaba la nave. Acolo vei gasi.

Succese! wink.gif


--------------------
Renault Captur TCe 0.9 2016
Oh, I’m in no condition to drive! Wait a minute... I don’t have to listen to myself, I’m drunk...!
Homer Simpson
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_90
post 11 Jun 2009, 21:39
Post #125


baiatu' cu apa


Group: Members
Posts: 1.467
Joined: 16 January 08




la mine dupa ce merg un pic in oras se intareste pedala si scartzaie ingrozitor. daca merg bara la bara ( asta numai cand ma duc in bucuresti) miroase rau a ambreiaj. s-a dus discul?


--------------------
ford focus 2007 - xxx
plm ,cuvantul suprem ce rezolva cea mai complicata problema.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boobybooby23
post 12 Jun 2009, 23:21
Post #126


Membru autentic


Group: Members
Posts: 713
Joined: 3 January 09




depinde cum conduci...dar daca stau si ma gandesccredca mai bine e sacobori si saimpingi masina biggrin.gif ,desigur daca circuli prin bucuresti


--------------------
Logan LS0A 2005,stock - nt 05 zac
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
snapisrl
post 27 Jun 2009, 20:36
Post #127


MEMBRU


Group: Members
Posts: 26
Joined: 23 July 06
From: Bucuresti




Bogdane am acceasi problema ca tine am facut numeroase incercari la vocea clientului si degeaba.
Acum astept raspuns de la opc ,oricum am bagat cazanul la vanzare.
Nu mai cauta aici rezolvari ca nu le vei avea ,doar critici si alte vb de duh.
Sfatul meu vinde-o cat mai poti si ia altceva exclus dacia renault

This post has been edited by snapisrl: 27 Jun 2009, 20:37


--------------------
DACIA LOGAN AMBITION DCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 28 Jun 2009, 08:11
Post #128


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




Pai tu in loc sa incerci sa-ti rezolvi problema vinzi masina...si mai dai sfaturi si la altii.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danzel
post 4 Jul 2009, 19:18
Post #129


Membru incepator


Group: Members
Posts: 87
Joined: 7 May 09
From: Bucuresti




Am aceeasi problema la 'tractorasul' de la servici(logan 1.5dci 2006). La revizia de 60k mecanicul de la o firma celebra mi-a sugerat sa ung cablul la fiecare 10k. L-a curatat cu spray de curatat frane si apoi i-a dat cu spray de vaselina. A tinut aproape 500 Km !!! Omu' m-a convins: cica asa si-a facut si la masina personala!!!!!! E posibil sa nu ai in magazie la ditamai firma cabluri de ambreiaj stiind ca urmeaza sa faci revizia la zeci de masini saptamanal?! Sau ...e greu de schimbat cablul.
E posibil ca, folosind un spray cu vaselina de calitate(o sa incerc unul cu grafit cat de curand), sa mearga metoda celui de la service ( baiat dezghetat ,nu zic nu), probabil am avut eu ghinion.
Iata cum a procedat el: a decuplat cablul de la furca si l-a agatat intr-o pozitie verticala( la capota, sau cam asa ceva) dupa care a turnat spray in rozeta aceea de cauciuc a cablului. Din cand in cand ( intre timp facea si revizia de 60K) mai tragea de cablu ca sa verifice daca a ajuns lichid in interiorul invelisului.Cert e ca la un moment dat cablul s-a deblocat oarecum( mergea mult mai usor). In acel moment a dat si cu spray de vaselina. Eu cred ca vaselina din spray nu a apucat sa ajunga prin invelisul cablului pana la capat si nu a uns decat o portiune scurta.
In fine , nu stiu cum o fi cablul de la Megane din 2003( de ex) ca nu are problemele acestea nici la 100k de Km. Poate se potriveste acela si scapam de problema cablului. La un Clio 1.5dci de la firma am avut aceeasi problema....de la mers mult prin oras, folosire intensa.


--------------------
RENAULT MEGANE II 1.5dci 82cp 2003 sedane
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flipper1986
post 3 Aug 2009, 12:53
Post #130


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 19 October 07
From: Galati




Cum se poate unge cablul de ambreiaj, ca eu am incercat cu o seringa cu ac, am bagat acul printre burduful de pe camasa cablului de caucic si cablul de ambreiaj a intrat cam 1ml de ulei apoi a inceput sa curga pe langa burduf. Deci uleiul nu se duce in interirul camasii, intra duar putin apoi da peafara. La pedala se vede doar cablul nu se vede si locul unde cablul intra i ncamasa asa ca nu am cum sa bag ulei pe cablu pe la pedala.

This post has been edited by Flipper1986: 3 Aug 2009, 12:54


--------------------
DACIA Logan 1.5 DCI 65CP, Ambition, 2006 - GL-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
karma
post 11 Jul 2010, 22:21
Post #131


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 11 July 10




sfatul meu prietenesc daca vreti sa rezolvati problema nu mai puneti ulei sa vaselina pe pedala sau cablu deoarece acestea au invelis de teflon si cand apare un pic de apa sau praf se gripeaza si scartiie ....

eu la 40 de mii l-am uns cu cateva picaturi de lichid de frana si de atunci nu am probleme si am ajuns la 85 de mii km spor la treaba

11 Jul 2010, 22:23:
Flipper nu mai incerca sa ungi cablu prin interiorul masini..., mai bine il scoti de la cutie si il ridici in sus si il ungi e simplu ..

spor la treaba

This post has been edited by karma: 11 Jul 2010, 22:23


--------------------
Dacia Logan 2006 14MPI - vs 77 ka
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aurel.niculae
post 8 Aug 2010, 19:09
Post #132


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 3 August 10




Nu trebuie uns cablul. Problema este de la nuca. Se scoate cablul de pe furca, se scoate burduful de protectie al furcii ambreiajului, se trage usor de furca si se introduce baselina (solida sau lichida) intre nuca si furca. Fenomenul este cauzat de "uscarea" vaselinei din zona respectiva din cauza temperaturii ridicate.


--------------------
DACIA LOGAN 2007 /1,5DCI - B34RLU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan178
post 29 Nov 2010, 19:20
Post #133


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 5 July 07




sal

si mie imi scirtiie ambreiajul ..dar numai la cald ....deci mai ales vara ... am intrebat mecanicul si a spus ca nu are nimic ...nu e nici un defect ...am dat cu spray 2+2 dar nimic . stie cineva la cit se schimba cablu de ambreiaj sau de acceleratie ?


--------------------
logan logan 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 29 Nov 2010, 21:46
Post #134


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




Cand este uzat sau cand consideri ca-i uzat nu exista termen in ani sau km...


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ion_R5
post 30 Nov 2010, 11:32
Post #135


Membru autentic


Group: Members
Posts: 256
Joined: 19 December 08
From: Bucuresti




A incercat cineva sa monteze circuit hidraulic pentru actionarea ambreiajului?


--------------------
Dacia Logan 2010 Black Line 1.6 16v euro4 - B-xxxxxxx
Jegul se curata cu apa si sapun. Insa nesimtirea, lipsa educatiei si a caracterului nu se anihileaza la fel de usor.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 30 Nov 2010, 11:34
Post #136


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.920
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




De ce ai face asta? Nu aduce nici un avantaj.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ion_R5
post 30 Nov 2010, 11:43
Post #137


Membru autentic


Group: Members
Posts: 256
Joined: 19 December 08
From: Bucuresti




Asta e parerea ta. Ambreiajul hidraulic este mult mai fiabil in exploatare. In plus reduce socurile mecanice la ambreiere/debreiere.
Singura intretinere o reprezinta aerisirea/purjarea sistemului hidraulic o data la 2 - 3 ani si completarea cu lichid de frana.
La cablu apar frecari/intepeniri ale cablului in camasa sau cel mai grav - ruperea cablului de ambreiaj.
Ce am remarcat eu la Loganul meu, care este nou (cu ambreiaj pe cablu) este ca pedala de ambreiaj se actioneaza foarte usor (forta necesara de apasare pe pedala este mica) - ceea ce inseamna un confort la condus.


--------------------
Dacia Logan 2010 Black Line 1.6 16v euro4 - B-xxxxxxx
Jegul se curata cu apa si sapun. Insa nesimtirea, lipsa educatiei si a caracterului nu se anihileaza la fel de usor.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 30 Nov 2010, 11:50
Post #138


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.920
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




S-o crezi tu pe aia cu fiabilitatea. Sa vezi cati cilindri receptori curg la renaulturi... (sau pedale dealtfel, ca cilindrul emitor e integrat) Dar rulmenti de presiune de la astea cu cablu n-am auzit sa pice.
Cablul gresat n-are nici pe naiba 5-6 ani. Si e si ieftin de inlocuit.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ion_R5
post 30 Nov 2010, 12:02
Post #139


Membru autentic


Group: Members
Posts: 256
Joined: 19 December 08
From: Bucuresti




Acuma se fac niste componente de 2 lei - din plastic care se uzeaza si nu mai ai ce sa le faci. Am vazut ce spui tu la un Opel dubita - care sunt licenta Renault facute de Opel.
Eu vorbesc de ambreiaj hidraulic din experienta - Lada 1200.


--------------------
Dacia Logan 2010 Black Line 1.6 16v euro4 - B-xxxxxxx
Jegul se curata cu apa si sapun. Insa nesimtirea, lipsa educatiei si a caracterului nu se anihileaza la fel de usor.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 30 Nov 2010, 12:04
Post #140


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.920
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Licenta spanac, sunt valeo toata ziua. Pai zi asa, ca vrei sa pui ambreiaj de lada/fiat pe logan. Ca alea hidraulice de Logan nu sunt asa grozave si nu l-as da pe al meu pe cablu pe unu din alea nicodata. Ai vazut cat de greu e ambreiajul la supernova? Si tot hidraulic e.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ion_R5
post 30 Nov 2010, 12:51
Post #141


Membru autentic


Group: Members
Posts: 256
Joined: 19 December 08
From: Bucuresti




La mine masina e noua - asa ca nu se pune problema sa schimb nimic. La Lada pedala de ambreiaj era destul de tare. De supernova nu stiu.


--------------------
Dacia Logan 2010 Black Line 1.6 16v euro4 - B-xxxxxxx
Jegul se curata cu apa si sapun. Insa nesimtirea, lipsa educatiei si a caracterului nu se anihileaza la fel de usor.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu_GTT
post 30 Nov 2010, 15:44
Post #142


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.502
Joined: 11 May 08
From: BRASOV




QUOTE(einstein1984 @ 30 Nov 2010, 12:04)
Licenta spanac, sunt valeo toata ziua. Pai zi asa, ca vrei sa pui ambreiaj de lada/fiat pe logan. Ca alea hidraulice de Logan nu sunt asa grozave si nu l-as da pe al meu pe cablu pe unu din alea nicodata. Ai vazut cat de greu e ambreiajul la supernova? Si tot hidraulic e.
*



la supernova merge foarte usor pedala de ambreaj


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Confort - BV 27 GTT
BMW e46 FL 2.0i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lonegumen
post 1 Dec 2010, 16:47
Post #143


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 23 October 06




Salut!...am intampinat aceeasi problema ca si voi...un ambreiaj greoi si cu o scartaiala infernala la apasat...dar sa va povestesc cum s-a rezolvat...

Acum vreo 2 luni a inceput cosmarul cu scartaiala...era ingrozitor...zi de zi in trafic...imi statea pe creier...a venit imediat revizia de 60k...am facut-o la Vaslui intr-o sambata...am semnalat scartaiala si mecanicul am inceput sa umble pe la pedala si cablu...evident a gresat putin angrenajul si prb s-a rezolvat, totusi mi-a recomandat schimbarea cablului de ambreiaj. Am plecat multumit dar a doua zi scartia la loc. Am renuntat sa ma mai intorc la service si am zis ca rezolv prb la Bucuresti.

In Bucuresti ma duc la Cobalcescu la atelierul de mecanica. Acolo, un mecanic imi preia masina si ii zic ca imi scartaie pedala de ambreiaj si imi e tare la apasat. Ii zic ca poate e de la cablu si el zice ca in prop de 90% e de acolo. Cheama un baiat din service, baga iar gresare binecunoscuta...nimic. Sta el si mediteaza si imi zice ca e de la rulemntul de presiune care apasa pe placa de presiune a ambreiajului. Imi zice ca de acolo e scartaila si imi recomanda schimbarea kitului de ambreiaj. Ma duc la receptie sa imi zica care e costul estimativ. La calcul iese 900 kitul si 400 ron manopera(5,5 h de munca). Zic pas la kitul lor pentru ca stiam ca au preturi nesimtite. Aduc kit Valeo luat de la Augsburg la 400 Ron si il dau cu incredere mecanicului pentru a rezolva prob scartaitului. Ma cheama sa imi iau masina. Ii intreb daca s-a rezolvat prb. Imi confirma ca toate testele s-au facut. Plec cu masina multumit. Schimb pana in a 3 a si iar scartaitul ala nenorocit. Dupa ce am dat 800 ron astia nici macar nu citise ordinul de reparatie. Ma duc inapoi cu masina. Le arat stupefiat care e prb pt care venisem si ca ea nu s-a rezolvat. Vine un fel de sef de atelier mecanica de la Cobalcescu. Ma ia cu vrajeala. Ca ei au rezolvat jumatate din prob, partea cu pedala tare. Zic wtf?...Venisem pentru scartaiala nenorocita. Credeam ca uzura cablului genera efectul asta nenorocit, mai ales ca imi promisese ca schimbarea kitului va rezolva prb scartaitului.

Ridica masina pe elevator. Pe sub masina atarnau 2 cabluri defacute. Sa fac criza. Era cablul de la sonda de gaze de pe traseul de evacure a noxelor. Se fac ca ploua. Ca nu sunt ei, ca poate in cei cativa zeci de metri s-au desprins smile.gif)...desi mufele erau mai curate decat cablul, semn evident ca s-a umblat acolo. Incepe prin desfacerea pedalei. Se greseaza furca pedalei. Nu se mai simte efectul de scartait. Plec buimacit si cu impresia ca am fost pacalit.

A doua zi revine scartaitul. Ma duc din nou la Cobalcescu. Ma vad din nou cu seful de atelier. Acum imi schimba cablul de ambreiaj si problema se rezolva.


La final trag linie. Schimbat kit ambreiaj inutil... cost 800 RON ... problema nerezolvata. Schimbat cablu ambreiaj pe chetuiala Cobalcescu ...problema rezolvata.

Dupa acest eveniment am schimbat nenumarate mailuri cu d-ul Dan Iordache, director de calitate la AutoCobalcescu si cu Dumitru Grija, director service mecanica, in idea de a obtine banii pe schimbarea inutila a ambreiajului. M-au aburit si mi-au bagat in fata ca au ei un manual de la Dacia unde scrie ca daca pedala e tare se schimba kitul. Am avut o intalnire si cu ei la Cobalcescu. M-au chemat sa imi spuna cum fac d-ul Dumitru Grija lucrari de calitate in service si ca ei garanteaza orice interventie. Ii zic de cablurile desfacute si face pe nestiutorul. Mai mult d-ul Dumitru Grija nu accepta nici o proba de identifica daca prb scataitului era de la kit sau de la cablu. M-a tratat cu superioritate si autoritatea specifica directorului. Pe parcursul discutiei omul s-a aprins si devenise si putin arogant. Am plecat dezamagit ca mi s-a diagnosticat aiurea prb. Totul era de la un nenorocit de cablu de ambreiaj, in conditiile in care kitul vechi avea un grad de uzura de 2 mm, masurat cu sublerul de ei.

Scuze pentru postul lung...poate va ajuta...sa nu luati teapa cu kitul de ambreiaj.


--------------------
Dacua Logan 2006, Laureate 1.4 Mpi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 1 Dec 2010, 17:17
Post #144


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.920
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Si daca tot o luai pe bajbaite, nu era mai ieftin sa bajbai tu insuti cu un cablu de ambreiaj? Cred ca il puteai schimba si singur.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ion_R5
post 1 Dec 2010, 19:55
Post #145


Membru autentic


Group: Members
Posts: 256
Joined: 19 December 08
From: Bucuresti




Te-au "ajutat" la o lucrare cu ceva manopera mai mare. La cablul de ambreiaj nu puteau sa factureze prea multa manopera. I-ai ajutat la "turn-over"
- Ideea era sa te fi dus cu un avocat si aveai sanse sa iti recuperezi o parte din manopera. In plus trebuia sa faci si reclamatie la OPC - pentru diagnosticare gresita in scopul vadit de a efectua o lucrare de reparatie cu valoare mare de manopera.
- Kitul vechi de ambreiaj sper ca l-ai oprit.

This post has been edited by Ion_R5: 1 Dec 2010, 19:56


--------------------
Dacia Logan 2010 Black Line 1.6 16v euro4 - B-xxxxxxx
Jegul se curata cu apa si sapun. Insa nesimtirea, lipsa educatiei si a caracterului nu se anihileaza la fel de usor.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IF02ZVH
post 1 Dec 2010, 20:14
Post #146


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 28 November 10




e difernta intre scartaitul de cablu si cel de rulment de presiune.
se simt f usor, mari dobitoci astia de la cobalcescu, nu toti ce-i drept. cunosc acolo un mecanic care de vreo 8 ani nu mi-a dat niciun diagnostic gresit


--------------------
dacia logan 2008 prestige
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lonegumen
post 1 Dec 2010, 22:35
Post #147


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 23 October 06




@einstein1984 - am pp ca e cablul...le-am si zis mesterilor...am fost naiv si am platit un ambreiaj nou. Am crezut ca ma duc unde trebuie si ca am incredere in ei. Mare greseala. Cu siguranta nu se va mai repeta.
@Ion_R5 - Am schimbat vreo 10 mailuri cu ei. Numai abureala tipic romaneasca. Am cerut sa mi se puna ambreiajul vechi si sa facem un nou test. Sa vedem pedala. Dumitru Grija s-a opus vehement. I-am zis ca daca am dreptate platesc ei toate daunele de pana acum. A replicat ca nu are cum sa verifice daca pedala e tare sau nu. Ca nu are o referinta fata de cum era la inceput. I-am zis ca referinta sunt eu, ca doar pe asta s-au bazat cand mi-au recomndata schimbarea ambreiajului. A inceput sa rada...pe principiu...inca un fraier facut. M-am ridicat si am plecat din intalnire. Oricum, un om cu principii mai aparte care m-a chemat la el doar ca sa imi demonstreze ca nu am cum sa am dreptate, ca nu am studii de specialitate in mecanica.

Din pacate nu a mers site-ul de la ANPC. E urmatorul pas.

Kitul vechi il am in masina. Initial nu mi l-au pus in masina dupa ce l-au schimbat asa ca l-am cerut insistent. Ma intreb de ce.


--------------------
Dacua Logan 2006, Laureate 1.4 Mpi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
macrosoft
post 2 Dec 2010, 10:46
Post #148


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 27 April 10




La mine problema cu scartaitul pedalei a fost rezolvata.
Problema este acel burduf din cauciuc situat la intrarea parghiei pe care vine montat cablul de ambreaj si cutia de viteze.
Acest burduf este dintr-un cauciuc foarte prost care se mijca din locul lui firesc, iar parghia loveste in el la debraiere.
Solutie: din cand in cand trbuie repozitionat pe cantul pe care vine fixat, sau schimbat daca se gaseste de cumparat.

La mine burduful asta a cauzat sunetul ingrozitor si rezistenta intampinata la debraiere.

This post has been edited by macrosoft: 2 Dec 2010, 10:47


--------------------
CLIO 1.6 2007 - BC 06 Jas
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ion_R5
post 2 Dec 2010, 12:12
Post #149


Membru autentic


Group: Members
Posts: 256
Joined: 19 December 08
From: Bucuresti




QUOTE(Lonegumen @ 1 Dec 2010, 22:35)
... A inceput sa rada...pe principiu...inca un fraier facut. M-am ridicat si am plecat din intalnire. Oricum, un om cu principii mai aparte care m-a chemat la el doar ca sa imi demonstreze ca nu am cum sa am dreptate, ca nu am studii de specialitate in mecanica.

Din pacate nu a mers site-ul de la ANPC. E urmatorul pas.

Kitul vechi il am in masina. Initial nu mi l-au pus in masina dupa ce l-au schimbat asa ca l-am cerut insistent. Ma intreb de ce.
*



Ideea e foarte simpla. Cand patesti beleaua te increzi in ei ca mari specialisti. Ca tine sunt sute cu probleme care le bat la usa. Lipsa de interes - sau mai rau, interesul sa iti faca o lucrare cat mai costisitoare, nu ii deranjeaza prea tare.
Cu clienti nemultumiti dupa reparatii sunt de asemenea obisnuiti. Mimeaza dialogul si bunavointa dupa care se freaca pe maini ca ai scapat de tine. Practic prima treaba ar fi o reclamatie la OPC care in mod normal se lasa cu amenda. Dupa aia venit cu un avocat peste ei, pentru recuperarea banilor dati aiurea pe manopera. La banii pe piese, e cam greu, fiindca si ei/ sau clientul - au dat bani pe piese si nu prea baga mana in buzunar. Cu manopera e mai simplu - a muncit nea mecanicu pe degeaba.
Una peste alta - cand incep sa vada ca muncesc si nu sunt platiti - abia atunci incep sa-si schimbe comportamentul.


--------------------
Dacia Logan 2010 Black Line 1.6 16v euro4 - B-xxxxxxx
Jegul se curata cu apa si sapun. Insa nesimtirea, lipsa educatiei si a caracterului nu se anihileaza la fel de usor.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danutsb
post 19 Apr 2011, 14:00
Post #150


Membru autentic


Group: Members
Posts: 341
Joined: 15 September 07




furca_ambreaj.jpg ( Size: 260.29k ) Number of downloads: 803


Daca as da la o parte burduful de pe furca de ambreaj (unde am marcat in poza), iar cu o surubelnita mai luga as baga ceva vaselina acolo, orare s-ar mai ameliora scartaitul?


--------------------
Wir leben Autos
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
9 Pages « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 2nd May 2024 - 02:04
Forum Renault