DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Buy back Logan, a facut cineva?

Dorin Z
post 30 Jul 2007, 19:56
Post #61


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 8 January 07
From: Deva




Si eu m-am interesat de programul "bay-bach", deoarece sunt nemultumit de motorul de 1,4 MPI, dar spre surprinderea mea loganul meu "Laureat-Plus -decembrie 2006", cumparat cu 8470 Euro, dupa numai 4 luni costa la acest program doar 6500 euro. Tipul care se ocupa cu acest program mi-a recomandat sincer sa o tin 2 ani , caci dupa 2 ani el imi da tot 6500 euro pe ea. Acum sunt hotarat sa-i fac chiptuning cu Dimsport pentru a-i creste puterea si cuplul.
Am sunat si la vocea clientului spre a le reclama faptul ca nu imi pot imagina aceasta devalorizare a Loganului in numai 4 luni,avand in vedere ca nu are nici o avarie (accident) ;' Raspunsul de la vocea clientului a fost ca "asta e comertul" si ca trebuie sa castige si ei ceva in urma revanzarii.
In final o s-o dau inapoi cu 6500 euro si o sa-mi cumpar un Prestige.


--------------------
Renault Fluence 2015 1.6 16v 110 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Amedeus
post 30 Jul 2007, 21:06
Post #62


Membru cu Logan


Group: Members
Posts: 1.907
Joined: 13 December 04
From: TM




Daca era cu motor de 1.6 o luam eu pentru piese. radmasa.gif


--------------------
Renault Megane Sedan IV Tce 116 2019 Business
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
$$ilvviu
post 30 Jul 2007, 21:09
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.882
Joined: 6 January 07
From: Roman/NT




Dorine, dar in targ nu te-ai gandit sa mergi cu ea? Sau sa pui un anunt la Bursa?
Sigur iei peste 6500 daca zici ca o ai de 4 luni.


--------------------
Renault Laguna Initiale 2002 - NT-97-SLR
Suzuki Samurai 1983 NT-99-SZK
VW Golf 1.9TDI 2001 NT-99-FIX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florin.c
post 30 Jul 2007, 21:51
Post #64


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 10 January 03
From: Bucuresti




La preturi apropiate simtitor ma gandeam la o diferenta de 1-2 mii Euro, asa ca facand abstractie de portbagajul imens (exista cutii de pus sus, nu?), sa zicem fara sa ma gandesc prea mult: Hyundai Accent, Hyundai Getz, Astra Clasic II, Skoda Fabia (dar asta-i motiv de scandal ca am vazut ca nu-i bine vazuta), KIA Rio, KIA Cee'd, Ford Fiesta, Clio III, asta luand in calcul doar primul link oferit de Goguleeeee:
http://forum.softpedia.com/lofiversion/ind...hp/t247321.html, cu subiectul: .masini de 12000 Euro. Asa ca exista variante, chiar daca poate motorizarea este nu stiu cum, intretinerea (reviziile) putin mai scumpe, confortul sigur este mai bun. Si spun asta pentru ca masina mea de servici este un Getz 1.5 Diesel si e o diferenta enorma fata de Dacia (fie ea si Logan).

De fapt ideea ce exista variante de luat in calcul mi-a venit facand configuratorul de la Dacia: pai incepi sa cresti ca vrei si aia si aia si ajungi lejer peste 9.500 Euro. Pai la banii astia chiar ca merita diferenta, dar e doar parerea mea.

Cam atat apropo de uimirea unora mellow.gif tongue.gif .

Si pentru ca nu am precizat, parerea mea se refera doar la Logan-urile scumpe, peste 9.000-10.000 Euro, celelalte nefiind concurate decat de matiz, daca se poate numi concurenta "polizorul" ala (no offence pentru posesori), deci avantaj Logan.

This post has been edited by florin.c: 30 Jul 2007, 21:58


--------------------
Dacia Supernova Clima
Intotdeauna este ceva de reparat......doar un alt motiv pentru a-ti cumpara o scula noua
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Amedeus
post 30 Jul 2007, 21:58
Post #65


Membru cu Logan


Group: Members
Posts: 1.907
Joined: 13 December 04
From: TM




Varianta mea de Logan a fost la cumparare 8050 € deci pana la 12000 € mai pui 4000 € care reprezinta 50 % din 8000. Deci....


--------------------
Renault Megane Sedan IV Tce 116 2019 Business
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florin.c
post 30 Jul 2007, 22:00
Post #66


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 10 January 03
From: Bucuresti




Amedeus, ma refeream la sume mai mari, dar probabil ca am postat in acelasi timp. Vezi postul de mai sus al meu.

E doar parerea mea, nu o impun nimanui cu forta.


--------------------
Dacia Supernova Clima
Intotdeauna este ceva de reparat......doar un alt motiv pentru a-ti cumpara o scula noua
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Amedeus
post 30 Jul 2007, 22:03
Post #67


Membru cu Logan


Group: Members
Posts: 1.907
Joined: 13 December 04
From: TM




Da am postat simultan. Adevarul e ca 10000-11000 un Logan, e prea mult. La 8000 eu zic ca e un pret corect pentru ce stie sa faca.


--------------------
Renault Megane Sedan IV Tce 116 2019 Business
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costyn955
post 31 Jul 2007, 07:19
Post #68


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 26 May 07




Amedeus ... oboseala asta... nu am vazut exact ce ai scris . scz.
Intre timp am apucat sa vorbesc cu o cunostinta de la AMAT Pitesti pentru "buy-back"... recomandare: "daca gaseshti sa o dai tu iesi la un pret mult mai bun, in targ sau prin alte metode. noi le luam dar pretul... e mic. pana la urma interesul dealerilor e sa vanda masini noi nu sa vanda masini noi si sa ia inapoi altele care le tin banii blocati."
In concluzie... fiecare face cum crede.


--------------------
Dacia Logan 2006. Preference - AG -- KTA
[COLOR=red]Toti oamenii sunt trecatori..... dar nu toti trecatorii sunt oameni...[[/COLOR]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 31 Jul 2007, 09:23
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




QUOTE
Tipul care se ocupa cu acest program mi-a recomandat sincer sa o tin 2 ani , caci dupa 2 ani el imi da tot 6500 euro pe ea.


Inseamna ca cei care se ocupa de programul buy back au niste tabele cu preturile, in functie de vechimea masinii si kilometri. Cum putem oare sa vedem un asemenea tabel. Vreun spion, ceva ? smile.gif


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costyr81
post 31 Jul 2007, 16:53
Post #70


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 21 January 07




stimate florin.c mai acum cateva spuneai: ""la momentul actual nu mai reprezinta o alegere buna Loganul ca raport confort-pret, atata timp cat exista masini mult mai bune la preturi apropiate simtitor" Ti-am cerut sa ma uimesti cu un exemplu si acum imi vii cu variante net superiare ca pret. (inca 50% din pretul mediu al unui Logan) Unde vezi tu preturile astea apropiate simtitor doar tu poti sti! Am dat pe masina 8700, si are tot ce imi doresc de la o masina la acest moment. Pe cand o skoda din cate stiu este peste 9000 iar cel mai ieftin model e chel, daca stii ce inseamna, fara aer, fara abs, fara casetofon. Iar sa compari cu Hyundai Getz si Ford Fiesta.... mai bine ma abtin. Eu am luat o masina in care incap lejer 5 oameni, chiar super lejer, nu am cautat sa platesc doar pt marca si sa stam ca niste sardele in ea. Ai mers vreodata in Skoda Fabia (modelul scurt) in spate?
Stai ca poate masina mea nu intra in discutie ca e sub 9000 euro.
Ma uimesti daca tu poti compara Logan cu un Getz si restul (care ti-au venit fara sa te gandesti prea mult), nu sunt din aceeasi clasa, nu se adreseaza aceluiasi segment....


--------------------
Dacia Logan 2007 Laureate Plus - B 53 RCA
1.4mpi gri platine
Renault Megane 2007 - B 810 RDU
1.5dci albastru
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rue
post 31 Jul 2007, 17:26
Post #71


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.594
Joined: 18 September 05
From: Internet




tinand cont ca peste 60% din logane cred ca se vand pe credite masin noi (asta cumparatorul tinta) deci mai sunt destui de putini.
deci la masina aproape noua clientii sunt foarte rari la un pret prea apropiat de valoarea de nou.


--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
babone
post 17 Nov 2007, 10:39
Post #72


Membru incepator


Group: Members
Posts: 90
Joined: 23 April 05




A venit timpul sa-mi raspund singur la intrebarea din titlul topicului!
Da, am facut eu, lprin IPSO.
Logan Laureate 1.4 mpi, iunie 2005, 39000 km, albastru marin (nemetalizat), fara nicio imbunatatire ulterioara, iesit din garantie = 5380 EUR, platibili in lei, la cursul BNR.
Conditia buy-backului a fost sa lansez comanda pentru un auto nou, oricare din gama comercializata de dealer (Dacia, Renault, Nissan). Am comandat un Ambition 1.5 dci, 85 cp, gri comete, pentru care am primit ca oferta garantie extinsa, carkit bluetooth si airbaguri laterale gratuit.
S-au comportat neasteptat de bine, au vazut masina, au verificat km, mi-au cerut actele masinii, cartile service de garantie si manualul de utilizare si al casetofonului, eu a trebuit doar sa obtin certificatul fiscal de la taxe locale, de absolut totul s-au ocupat ei.
Mi-au adus contractul de vanzare cumparare completat si le-am lasat masina. M-au intrebat cum vreau banii si am optat ca o parte din ei sa fie virati la BRD pentru lichidarea creditului pe care il aveam la masina veche si restul la Dacia, ca avans pentru cea noua. Interesant este ca nu a avut importanta faptul ca masina era pusa gaj la BRD pentru credit moderato pe 7 ani (mai aveam 4 ani de plata), au spus ca e ok, doar sa anunt banca despre plata anticipata.
Avand in vedere faptul ca, dupa evaluarea masinii si acceptarea de catre mine a pretului oferit, toata procedura de buy back s-a incheiat intr-o singura zi, sunt super multumit. Iar pretul, 5380 EUR, care inseamna o depreciere de fix 2000 EUR fata de pretul de nou pe care l-am platit in 2005 ( 7380 EUR), mi se pare mai mult decat rezonabil, avand in vedere urmatoarele considerente personale:
1. lenea si lipsa de timp pentru o vanzare normala, in targ sau cu anunt, etc.
2. faptul ca nu au contat catusi de putin niste aspecte care in cazul vanzarii normale ar fi cantarit la pret: zgarieturi si infundaturi cat cuprinde, vopsea sarita de la gainat, stop spate crapat, tocmai se faceau 15000 de la ultima revizie si schimb de ulei, nu schimbasem placutele de frana (urma o revizie scumpa) plus ca nu le-am lasat covorasele, husele, trusa medicala, triunghi, extintor, nimic.
3. in plus, din ce am aflat, prin zona nu se prea mai vand loganuri sh, iar pe unul ca al meu se cereau max 5200 EUR in targ.
4. am scapat de toata tevatura vanzarii, cu drumuri la fisc, la politie, radiere, fise, contracte etc.


--------------------
Renault Megane 2.2 Estate 2008, 1.5dci 78kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sudsemnatu
post 18 Nov 2007, 00:58
Post #73


Membru Huligan


Group: Members
Posts: 1.703
Joined: 28 November 06
From: Bucuresti




Interesant ce zici tu .Dar vezi ca si tu la randul tau pentru pretul asta bun , le-ai facut o vanzare care e la fel de ok pt ei .
Oricum.Bravo !


--------------------
Skoda Fabia 2005 Ex: Dacia Nova/Logan/Supernova 2000/2007/2002
Midland Alan 52/PNI ML 160
Speed doesn't kill people, its the sudden stop that does
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costyn955
post 19 Nov 2007, 22:14
Post #74


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 26 May 07




bv tie babone, eu unu deocamdata nu am gasit nici un dealer in pitesti care sa dea pretul asta, avand in vedere k masina are doar un an...


--------------------
Dacia Logan 2006. Preference - AG -- KTA
[COLOR=red]Toti oamenii sunt trecatori..... dar nu toti trecatorii sunt oameni...[[/COLOR]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
babone
post 19 Nov 2007, 22:57
Post #75


Membru incepator


Group: Members
Posts: 90
Joined: 23 April 05




Ideea cu pretul de buy-back este ca in cazul unei masini relativ noi, cu km putini, este mai mic decat pretul potential al pietei (deci nu prea renteaza), in cazul unei masini de 2-3 ani cu pana in 15000 km pe an este egal sau mai mare decat pretul pietei (se recomanda), iar dupa 3 ani poate fi ori mai mare, ori mult mai mic decat pretul pietei, functie de uzura (depinde de piata). In cazul Loganului, intervine aspectul pietei, care pentru sh este tare ciudata. Nu intotdeauna socoteala de acasa se potriveste cu cea din targ. Comparati pretul de buy-back cu pretul promis de un potential cumparator, real, nu cu ceea ce credeti sau va doriti voi sa luati pe ea. Bafta celor interesati!


--------------------
Renault Megane 2.2 Estate 2008, 1.5dci 78kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
voicamic
post 29 Nov 2007, 11:36
Post #76


Membru


Group: Members
Posts: 178
Joined: 28 December 04
From: Bucuresti




Facut buy-back dupa cum urmeaza:
Cumparat Logan Laureate 1,6 MPI nou de la Meridian, in ianuarie 2005 cu 7500 Euro.
Revandut Laureate-ul la Meridian in decembrie 2006, cu 22.000 km parcursi, contra 200 milioane ROL (cca 5900 Euro) si comandat Logan MCV.

Poate, daca bateam Vitanul cu ea regulat vreo luna cel putin, mai castigam 2 - 300 Euro in plus, dar si batutul targului costa si timp, si bani, iar eu timp cel putin, nu aveam.

Interesant e ca baietii de la Meridian au scos-o la vanzare in parcul de ocazie la 225 milioane ROL (daca mi-aduc bine aminte) si a stat in parc vreo 4 luni pana s-a vandut, ca deh, era piata plina!

This post has been edited by voicamic: 29 Nov 2007, 11:48


--------------------
Dacia Logan MCV Laureate 1.5 dCI 68 CP 2007 - B-**-***
Fugi D'acia!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 16 Dec 2007, 16:54
Post #77


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




Stie cineva, in Timisoara se face buy-back, si daca da, unde, la Autoeuropa sau AutoCarDo ?


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 5th June 2024 - 09:36
Forum Renault