DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Probleme GPL Sandero Stepway 3, Probleme GPL Sandero Stepway 3

einstein1984
post 7 Dec 2022, 11:48
Post #31


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.779
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




@Gil26, varianta asta cu gpl se vinde si prin franta si italia, acolo pica senzorul asta oare? Sau alea au piese bune, ca sunt "de export" si nu e de vina GPLul ala mai "de calitate"?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 7 Dec 2022, 12:00
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.096
Joined: 10 May 20




...iegzact, "directiva" aia va fi valabila si pentru ei oare? ei si-au dat sau nu singuri inca de la bun inceput CID?

This post has been edited by Gil26: 7 Dec 2022, 12:02


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alfabit
post 7 Dec 2022, 16:45
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 447
Joined: 26 September 09




Nu se poate și ieftin și bun,

Am avut odată un profesor la școală, pe nume Gheoghe Ștefan, a fost el și ministrul învământului după revoluție ( 1990-1991 ) spunea la curs așa :

" ...raportul dintre cost și beneficii este constant... "

cu alte cuvinte, vrei utilizare la preț minim, plătești preț la întreținere maxim,


eu am spus dintodeauna, GPL doar la aragaz la încălizit ciorba, mers ieftin taximetrie pe stradă mergi pe diesel



--------------------
Dacia patru cilindri 201x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
punktnet
post 9 Dec 2022, 23:01
Post #34


Tehnic


Group: Members
Posts: 90
Joined: 27 September 09




Analiza gazului făcută recent probabil nici nu există oficial menționată smile.gif
Faptul că GPL-ul importat recent pe filieră obscură din Taiwan și adus pe Dunăre până la Giurgiu, iarăși va trece repede in uitare.
Problema este însă reală, chiar am văzut niște mostre de GPL analizate la petrobrazi și prezentau peste 20% acetone lichide.
Și iarăși ne lovim de deșteptăciunea înnăscută a poporului român, dacă un organism fie el X face o analiză și reiese că gazu e prost și strică sistemul, românu știe el mai bine că aia vor să îl facă la buzunar.

Dar ce facem cu toți care au încercat gaz din alte stații și acum merg mașinile? Se reparară singure ?


--------------------
Dacia Power 2022
Diesel Power
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 10 Dec 2022, 10:01
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.096
Joined: 10 May 20




Hai totusi sa nu o ”dam” cu \pe ”deșteptăciunea înnăscută a poporului românradmasa.gif , referitor la ceea ce a scris initiatorul:
QUOTE(Monkey_ @ 29 Nov 2022, 16:34)
Astazi am fost cu masina, un Sandero Stepway 2021 la service pentru ca nu mai trecea pe GPL.
Problema identificata a fost “senzorul de gaz”, care a si fost inlocuit pe garantie. Dupa ce am plecat cu masina reparata (oarecum) am observat ca daca o calc mai tare, in jur de 3000 rpm, masina da “nas” si trece pe benzina iar daca merg linistit trece inapoi pe GPL dupa ceva vreme. Daca merg mai batransete, fara sa ma infig in acceleratie, pot trece cu ea si de 3000 rpm… aceste prag nu este fix, in sensul ca daca sunt in treapta superioara (putin subturat) si o calc, trece le benzina si la 2300 rpm de exemplu.
Pentru cei care au/au avut masini mai vechi pe gaz, ca atunci cand nu mai aveai gaz in butelie, dar tot insistai sa consumi si ultimul vapor de GPL  biggrin.gif

Partea ciudata urmeaza abia acum: m-am intors la reprezentanta le-am zis ce se intampla si mi-au zis ca ei stiu de problema, doar ca efectiv nu stiu ce sa le faca
*


vedem si ce se mai scrie pe forumurile straine (franceze, italiene, germane, etc.), iar exemple din pacate sunt mult mai multe:
QUOTE
I stalled my Stepway at the traffic light... restarted it and after driving 3km I noticed that the green light for LPG was completely off. I couldn't switch back to LPG while driving. After a 20 minute stop I was able to turn LPG back on...

QUOTE
I've had that too. After the stall, it then starts again by itself, but then only runs on petrol and cannot be switched to gas. Once ignition off and on again, then it works again....

QUOTE
I've had something similar before. Not stalled, but on the contrary - I gave full throttle to accelerate quickly. The engine switched to petrol and LPG could not be switched on again afterwards (button without function). Only after a long stop did it start again.

la ei s-a facut o ”analiza fulger” a statiilor de unde alimenteaza, ”directiva” aceea va fi valabila si pentru ei intrebare.gif nedumerire.gif


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 10:55
Forum Renault