DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

32 Pages « < 3 4 5 6 7 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Despre cauciucuri

ancaturcea
post 22 May 2006, 10:56
Post #121


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 22 May 06




Mi-am "luat-o" si eu cu niscaiva rosaturi, galmeturi, dezumflaritre neaparat sa schimb cauciucurile de pe fata. Da-mi un sfat , te rog! Raspund direct de viata a trei oameni!:))







QUOTE(Robert SLZ @ 18 Feb 2005, 11:23)
A, inca o chestie, acum nu stiu cat de adevarata este si cat de relevanta, dar baiatul de la montaj imi zicea aseara ca 100 % din clientii pe care i-a avut cu DSN sau SLZ cu Matadoare si Montana, le schimbau nu ca s-au tocit ci din cauza dezechilibrarilor, galmelor, etc. Cica toti se plang de ele. Eu sunt unul dintre ei, iar acum am constatat diferenta, merge si la mine masina ok, nu mai da din c_r ca rata.

Si pentru cei care cunosc, cat de bune sunt Firestone astea, de cine sunt facute, chiar este adevarata chestia cu fuel saver, cam cat ma vor tine si alte chestii pe care le-ati intalnit la folosirea lor.

Multumesc
*



This post has been edited by ancaturcea: 22 May 2006, 10:56


--------------------
Dacia Solenza - B 01 TCA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Trofin Liviu
post 22 May 2006, 13:27
Post #122


Membru autentic


Group: Members
Posts: 326
Joined: 17 May 06




QUOTE(ancaturcea @ 22 May 2006, 11:56)
Mi-am "luat-o" si eu cu niscaiva rosaturi, galmeturi, dezumflaritre neaparat sa schimb cauciucurile de pe fata. Da-mi un  sfat , te rog! Raspund direct de viata a trei oameni!:))
*


Kormoran. Le recomand ptr ca am mers 40000Km si sunt OK. Nu st zgomotoase au aderenta si nu se dezumfla+nu am avut nici o pana desi am trecut deseori prin sticle. Am diesel care e mai greu si au mers excelent doar ca pe fata sau tocit. Iarna am mers cu Vredenestein 175/70 13 si nu au atins deloc+ super stabilitate+siguranta. Le-am primit dar st. scumpe rau


--------------------
Renault Megane 2007 - Cl-02-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AIX
post 22 May 2006, 15:40
Post #123


quite a regular


Group: Members
Posts: 604
Joined: 21 October 04
From: Bucuresti




Daca si Kormoran au ajuns sa fie recomandate, atunci se pot recomanda si Montana, Matador, Debica, Sava, etc. (gama ieftina)

ancaturcea, recomandarea mea este sa cumperi anvelope mai "rasarite".

Daca e sa ne luam dupa testele de pe adac.de, sunt ok (si la preturi nu foarte mari, de asta nu amintesc si despre modele de la Bridgestone, Michelin, Dunlop, etc.):

- Kleber Viaxer
- Firestone F590
- Pirelli P3000

Daca tot nu te incadrezi in pret, cauta Barum Brillantis, _probabil_ e cea mai buna optiune dintre cele mai ieftine.




--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Trofin Liviu
post 22 May 2006, 16:53
Post #124


Membru autentic


Group: Members
Posts: 326
Joined: 17 May 06




QUOTE(AIX @ 22 May 2006, 16:40)
Daca si Kormoran au ajuns sa fie recomandate, atunci se pot recomanda si Montana, Matador, Debica, Sava, etc. (gama ieftina)

ancaturcea, recomandarea mea este sa cumperi anvelope mai "rasarite".

Daca e sa ne luam dupa testele de pe adac.de, sunt ok (si la preturi nu foarte mari, de asta nu amintesc si despre modele de la Bridgestone, Michelin, Dunlop, etc.):

- Kleber Viaxer
- Firestone F590
- Pirelli P3000

Daca tot nu te incadrezi in pret, cauta Barum Brillantis, _probabil_ e cea mai buna optiune dintre cele mai ieftine.
*


Poate am avut noroc.


--------------------
Renault Megane 2007 - Cl-02-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wwilly
post 24 May 2006, 18:36
Post #125


Membru


Group: Members
Posts: 113
Joined: 14 September 03
From: Arad




Eu am mers cu matadoarele originale 50000km pe fata, si acum le-am schimbat deoarece am avut o uzura din cauza unghiului de fuga(convergentei) dereglat... Daca nu era aceasta uzura mai mergeau in ritmul acesta cel putin 10000km. Deci eu sunt multumit de ele, nu am avut nici o galma ,nici o pana , nu bateau nu vibrau... La pretul acesta sunt super OK . cele de pe spate daca nu o sa intervina ceva eveniment neplacut cred ca o sa tina 100000, pt ca nu cred ca sunt uzate la jumatate... Pe fata mi-am pus tot matadoare, adica am luat doar unul, pt ca roata de rezerva nu am folosit-o niciodata!

Pirelli P3000 nu cred ca se justifica avand in vedere performantele dinamice ale slz.


--------------------
SLZ Comfort - AR-XX-PTP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Trofin Liviu
post 24 May 2006, 20:27
Post #126


Membru autentic


Group: Members
Posts: 326
Joined: 17 May 06




[quote=wwilly,24 May 2006, 19:36]
La fosta mea masina am mers mult cu Montana si daca mergi pa drumuri proaste fac fata. Se schimba datele problemei daca mergi pe drumuri bune cu viteza. Atunci ai nevoie de aderenta si multe alte calitati. Cat dai atata face. Daca nu ai pretentii si esti un sofer defensiv merg si resapate, iti faci treaba si cu ele. De aia se vand si se cumpara. Am fost la un depozit second hand si plangeai ce cauciucuri vedeai acolo. Firme de firme nou- noute. Dar eu am retineri asa ca nu am dat banii.Prefer sa dau banii pe cauciucuri noi desi ieftine decat pe SH. E o chestie de buget si necesitati.Am remarcat la Vredestein de iarna.Scumpe cu draci, dar iarna sunt ca pestele in apa. Dar bani sa dau pe ele nu am. Pe cele care le am le voi tine cate ierni voi putea ,le dau cu silicon si le tin intr-o magazie in pozitie verticala si va voi spune cat au rezistat.


--------------------
Renault Megane 2007 - Cl-02-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alecs_TGA
post 25 May 2006, 16:46
Post #127


Membru autentic


Group: Members
Posts: 778
Joined: 31 January 05




eu am lovit masina cu montanele si dupa ce am scoso din service sunt client SH cauciucuri BUNE de firma si calitate mult peste montana si preturi accesibile ceva de genu a 800.000 buc +spaga (michelin pilot ......) la baiatu care era la depozit ca sa imi dea unele bune puse deoparte nu cojile care le da la fraieri biggrin.gif

This post has been edited by Alecs_TGA: 25 May 2006, 16:47


--------------------
Dacia LOGAN Laureate - XXX
BUCURESTI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Trofin Liviu
post 25 May 2006, 17:16
Post #128


Membru autentic


Group: Members
Posts: 326
Joined: 17 May 06




Da-ne si noua niste coordonate, unde gasim ce ai spus tu!


--------------------
Renault Megane 2007 - Cl-02-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
johnsws
post 25 May 2006, 19:18
Post #129


Membru autentic


Group: Members
Posts: 593
Joined: 31 March 04
From: Bucuresti




terminati cu sh-le cel putin pe fata. poate gasesti sh bune, dar nu stii cat de coapte sunt, nici tocite egal , etc. daca tii la siguranta ta iti iei cauciucuri noi pe fata si eventual sh pe spate.
e adevarat ca vechile montane m800 erau execrabile, plastic curat fara pic de aderenta. 80 ron pe unele sh mi se pare imens. cred ca cu 950.000 iti iei noi, ai garantie si te tin pana te saturi de ele, in orice caz mai mult ca un sh.


--------------------
opel astra 2006 classic
astra la vista baby!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 25 May 2006, 19:42
Post #130


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Cu 65 de RON iei Global noi. Cu 90 cred ca deja gasesti vreun marangoni, Kleber sau Sava, care sunt de 1000 de ori mai bune ca un sh care a luat toate bordurile.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b64chr
post 26 May 2006, 07:49
Post #131


Moderator incepator


Group: Moderatori
Posts: 1.004
Joined: 17 December 04
From: Buzias, Timis




QUOTE(johnsws @ 25 May 2006, 20:18)
daca tii la siguranta ta iti iei cauciucuri noi pe fata si eventual sh pe spate.
*


Toti producatorii de anvelope recomanda utilizarea cauciucurilor mai putin uzate pe spate.


--------------------
Dacia Solenza 2003 / Skoda Octavia 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
johnsws
post 26 May 2006, 16:34
Post #132


Membru autentic


Group: Members
Posts: 593
Joined: 31 March 04
From: Bucuresti




am spus eventual, adica in ideea daca tii mortis sa pui sh. in nci un caz nu as pune sh pe fata.
daca ai vreun link referitor la ce sustii tu te rog sa-l postezi ca intotdeauna mai e loc de a mai invata ceva wink.gif


--------------------
opel astra 2006 classic
astra la vista baby!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 26 May 2006, 18:50
Post #133


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Daca vrei sa-ti iei masina, adu-ti aminte ca are nevoie si de piese de uzura cum sunt cauciucurile. Daca nu ai bani sa circuli in siguranta pe strada, nu mai umbla de loc!


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alecs_TGA
post 28 May 2006, 16:30
Post #134


Membru autentic


Group: Members
Posts: 778
Joined: 31 January 05




eu am curtaj sa pun pariu cu tine ca ma opresc mai bine decat tine cu sava si alte rahaturi noi pana intr-o 100 RON si nu o sa iti iei maragoni la banii aia wink.gif oricum eu precizasem 80 ron pt cauciucuri pe 15 la slz 14 sau 13 sunt mai ieftine....... si da sh care le vedeti la prima vedere sunt naspa dar daca cautati si mai dati si o mica spaga la ala care se ocupa poti lua caucicuri foarte bune.........
eu sunt satul de montana care am lovit masina, matador pe masina lu mama care le-a schimbat pe toate deoarece au facut galme .........
fiecare isi ia ce vrea si ce gaseste cum se descurca.....

This post has been edited by Alecs_TGA: 28 May 2006, 16:31

Attached thumbnail(s)
Andrei_002.jpg ( Size: 2.42k ) Number of downloads: 293


--------------------
Dacia LOGAN Laureate - XXX
BUCURESTI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b64chr
post 29 May 2006, 12:45
Post #135


Moderator incepator


Group: Moderatori
Posts: 1.004
Joined: 17 December 04
From: Buzias, Timis




QUOTE(johnsws @ 26 May 2006, 17:34)
daca ai vreun link referitor la ce sustii tu te rog sa-l postezi ca intotdeauna mai e loc de a mai invata ceva wink.gif
*



http://www.michelin.co.uk/uk/auto/auto_cons_bib_pqr_neuf.jsp



--------------------
Dacia Solenza 2003 / Skoda Octavia 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fancyman
post 30 Aug 2006, 13:50
Post #136


Membru autentic


Group: Members
Posts: 495
Joined: 10 September 04
From: Pitesti




Salutare!
Mi-am luat de curand 2 cauciucuri Kleber Viaxer pt fata - bune, nimic de zis. Ce-am observat: parca sint mai mici decat cele obisnuite desi sint 165/70/R13 . Mai are cineva Kleber sa-mi confirme ?
Pe autostrada Buc Pit am facut cu 3 km mai mult (la ce indica bordul).


--------------------
SLZ/LGN/Passat 1,4MPI/0,9Tce/1,4TSI Confort/Laureate/Variant
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 30 Aug 2006, 14:39
Post #137


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Nu prea cred sa fie mai mici, cu atat mai mult cat sunt noi. Iar treaba cu trei km in plus e relativa, poate ai depasit mai mult, ai ocolit gropi... mai pierzi si acolo macar cateva sute de metri.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fancyman
post 31 Aug 2006, 07:46
Post #138


Membru autentic


Group: Members
Posts: 495
Joined: 10 September 04
From: Pitesti




QUOTE(mars @ 30 Aug 2006, 16:39)
Nu prea cred sa fie mai mici, cu atat mai mult cat sunt noi. Iar treaba cu trei km in plus e relativa, poate ai depasit mai mult, ai ocolit gropi... mai pierzi si acolo macar cateva sute de metri.
*


Am masurat circumferinta - e cu 2cm mai mica decat la matador dar in primul rand se vede la ochi ca "talpa" e mai mica. Beleaua e c-am observat dupa ce le-am luat. Singurul avantaj e ca parca merge volanul mai usor la parcari mad.gif

This post has been edited by Fancyman: 31 Aug 2006, 07:48


--------------------
SLZ/LGN/Passat 1,4MPI/0,9Tce/1,4TSI Confort/Laureate/Variant
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cr|sTy
post 5 Sep 2006, 18:39
Post #139


Membru


Group: Members
Posts: 181
Joined: 8 June 05
From: Constanta




Ce parere aveti de Debica? Zilele astea cred ca o sa imi incalt masina si ma gandeam sa imi iau debica pt. ca am mai avut si pe dacia veche si am fost multumit.Voi ce ziceti ..1,2mil Debica Navigator ?


--------------------
Seat Leon 2.0TDI 140cp 2006 Sport-Up
Ex: Dacia Solenza 1.9D 2004 Confort
Don`t follow me! I don`t know where I`m going...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cr|sTy
post 25 Sep 2006, 19:38
Post #140


Membru


Group: Members
Posts: 181
Joined: 8 June 05
From: Constanta




Mi`am luat Pirelli P3000 cu 1.4mil(am prins o oferta) pe 165/70R13...zgomotul din masina s`a redus mult si franeaza mai bine acum
Matadoarele m`au tinut 34de mii km....faceau pene des,dar nu au avut galme...au fost destul de bune avand in vedere pretul lor


--------------------
Seat Leon 2.0TDI 140cp 2006 Sport-Up
Ex: Dacia Solenza 1.9D 2004 Confort
Don`t follow me! I don`t know where I`m going...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reed
post 25 Sep 2006, 21:11
Post #141


Membru autentic


Group: Members
Posts: 773
Joined: 16 June 05
From: Cluj-Napoca




Matadoarele (MP12) tin cam 35kkm si sun destul de bune pentru solenza. Cu rezultate mai bune se poate folosi Matador mp 15.


--------------------
Seat Toledo Signo 1,6 16V 2002 - -
former Solenza Prima 1,4 8V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
darius
post 25 Sep 2006, 21:18
Post #142


Membru autentic


Group: Members
Posts: 396
Joined: 18 March 05
From: arad




eu le-am schimbat la 50.000 pt ca mi se pusese mie pata pe altele si se intampla sa am si bani,dar garantez ca mergeau 70.000 pana sa ajunga aproximativ flat,si nu am facut nici macar o pana cu ele.


--------------------
Seat Cordoba 6L - xx-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kiddo
post 27 Sep 2006, 13:07
Post #143


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 13 March 06




Ce imi puteti spune despre Vredestein 165/70/R13 Quatrac 2? 1.450.000/bucata, e o investitie buna? Mentionez ca, in prezent, masina e echipata cu rahaturile alea de Matadoare 165/70/R13 MP12, iar iarna trecuta i-am multumit lui D-zeu ca am scapat cu bine!


--------------------
dacia solenza - b-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 27 Sep 2006, 13:32
Post #144


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




kiddo, de vina esti tu ca ai mers cu cauciuri de vara pe vreme de iarna. Cauciucurile Matador nu au nici o vina ca le-ai folosit necorespunzator. Eu am Matador de iarna si sunt super. Nici de cele de vara nu ma plang. Insa fiecare are destinatia lui.

La Vredestein mi se pare un pret bun. Insa daca vrei sa nu dansezi iarna, nu cumpara ALL_SEASON ci unele speciale de Winter/Snow.


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fancyman
post 28 Sep 2006, 17:31
Post #145


Membru autentic


Group: Members
Posts: 495
Joined: 10 September 04
From: Pitesti




Chiar nu are nimeni Kleber Viaxer de 165 ? Va confirm ca la dimensiune sint la fel cu cele de 155 pt ca le-am comparat cu unele de la Metro. Hai ! nu va rusinati c-ati luat teapa ca si mine. radmasa.gif


--------------------
SLZ/LGN/Passat 1,4MPI/0,9Tce/1,4TSI Confort/Laureate/Variant
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreic
post 30 Sep 2006, 13:19
Post #146


Membru autentic


Group: Members
Posts: 415
Joined: 18 January 05
From: Bucuresti




QUOTE(kiddo @ 27 Sep 2006, 14:07)
Ce imi puteti spune despre Vredestein 165/70/R13 Quatrac 2? 1.450.000/bucata, e o investitie buna? Mentionez ca, in prezent, masina e echipata cu rahaturile alea de Matadoare 165/70/R13 MP12, iar iarna trecuta i-am multumit lui D-zeu ca am scapat cu bine!
*



Am eu pe Slz sotiei si pe LGN meu. Sunt incantat de ele. Pretul este foarte bun.
Nici nu se pot compara cu Matador.
Le am de 2 ani si nu sunt probleme de nici un fel nici pe zapada.


--------------------
Dacia Logan Ambition 1.6 mpi - B-xx-yyy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 30 Sep 2006, 13:53
Post #147


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




@Fancyman: sint 79T sau 75T?
Daca esti sigur ca nu sint marimea care scrie pe ele de ce nu le duci inapoi la vinzator sa ti le schimbe?


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fancyman
post 2 Oct 2006, 07:23
Post #148


Membru autentic


Group: Members
Posts: 495
Joined: 10 September 04
From: Pitesti




79 T (dar oricum chestia asta e pt viteza max)
M-as duce inapoi dar cum dovedesc? Mi-ar trebui un sablon, ceva oficial - de unde ? Daca aveti o idee buna..... unsure.gif
Cand le-am luat nici nu mi-am pus problema - Scria "Made in UNITED KINGDOM" asa ca .
Problema e ca imi trebuie ceva ca sa dovedesc ca banda de rulare e de 155" si nu 165 cum scrie pe ele.

This post has been edited by Fancyman: 2 Oct 2006, 07:24


--------------------
SLZ/LGN/Passat 1,4MPI/0,9Tce/1,4TSI Confort/Laureate/Variant
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cupitza
post 4 Oct 2006, 15:55
Post #149


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 18 March 04
From: Bucuresti




Vredestein Quatrac 2 mi-am comandat si eu si astept sa vina. Importatorul mi-a dat pretul de 150 ron/buc. La firma la care am lucrat pana acum cateva luni aveam pe toate skoditzele numai Quatrac 2 si sunt super, mai ales fata de matadoarele cu care au venit din fabrica.


--------------------
Dacia Solenza Clima 2003 - B34HHZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bolek_bolek
post 6 Oct 2006, 21:19
Post #150


Membru autentic


Group: Members
Posts: 309
Joined: 14 June 06
From: Bucurestii din deal




Am o mica problema: radmasa.gif dupa MUUULT timp am realizat ca in talon scrie 165/70R13 si pe cauciucuri scrie 165/65R14.Ideea e ca jentile sunt din alea din aliaj, de scala, originale ale ei. tongue.gif
Acum vine intrebarea trasnita ( ma rog, tunata) : Jentile de aliaj sunt de 14" si cele de tabla de 13" , sau invers? rolleyes.gif Daca e asa , atunci mai sunt tampenii din astea scrise si in alte taloane??? blink.gif
Nu ar fi nimic,caci hartia suporta orice, dar ... ohmy.gif poate mai gasesc vreodata un policeman picat din stele cool.gif , si daca nu gaseste nimic in neregula, ne intreaba despre asta si o sa rada si curcile de noi...

This post has been edited by bolek_bolek: 6 Oct 2006, 21:27


--------------------
dacia slz $K@|@_04 - Numar inmatriculare
Dau raspunsuri tampite la intrebari tampite.
Conduc Incet, Dar Prost...asa , ca si voi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
32 Pages « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 09:06
Forum Renault