DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

39 Pages « < 5 6 7 8 9 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Inmatriculare Masina Second-hand, ce acte trebuie

CriSTI68
post 27 Aug 2007, 18:39
Post #181


Membru Valvos


Group: Members
Posts: 5.001
Joined: 8 January 07
From: Bucuresti




care mai sunt pasii de inmatriculat pana la urma ? ca la noi se tot schimba mereu legislatia smile.gif


--------------------
Dacia Logan 2008 Prestige 1.6 16V 105 Ponei Putere - EDH
Renault Clio 3 - 2008 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BogdanBMB
post 19 Sep 2007, 16:44
Post #182


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 19 November 04
From: Bucuresti




salutare!!! Mi-am vandut loganelul si am facut CV cu cumparatorul. Am fost la financiar si am luat stampila aia pe fisa de imnatriculare. Intrebarea e ce trebuie sa faca cumparatorul in continuare? Nu m-ar interesa prea mult ce va face el dar vreau sa-mi pastrez vechiul numar de inmatriculare si trebuie sa astept dupa el ca sa o inmatriculeze. Pls ajutati-ma!!!!!!!!


--------------------
Dacia logan preference 1.6 - B- 82 -BMB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 21 Sep 2007, 06:03
Post #183


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




te duci la udriste cu buletinul si talonul si ceri sa platesti "taxa de pastrare numere". te costa 30 ron.

sper ca ai scris pe talon "instrainat catre .... la data de " + semnatura

cumparatorul trebuie sa se duca la identificare, la rar (trebuie programare, vezi pe rarom.ro, au in meniul din stanga "Programari"). apoi sa se duca sa-si plateasca taxele pt talon si inmatriculare, la cec. trebuie sa se mai duca si la primarie(taxe si impozite), sa ia masina in evidenta (din pdv fiscal).

dupa care, inarmat cu toate actele si cu cate o copie dupa ele, se duce la politie, cere alte numere si pe cele vechi ti le da tie.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
denisCT
post 21 Sep 2007, 17:39
Post #184


Membru autentic


Group: Members
Posts: 220
Joined: 30 May 04
From: Constanta




Salut, masina mea a intrat in tara pe 10 luna asta si pe 16 mi-a fost vanduta mie, vanzatorul mi-a dat briefurile factura si contractul de VC. Intre timp am inteles ca trebuie sa imi mai dea o adeverinta de la administratia financiara. E adevarat? Puteti sa-mi spuneti mai exact despre ce adeverinta e vorba?


--------------------
Renault Megane 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 23 Sep 2007, 08:49
Post #185


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




trebuie sa completezi o fisa de inmatriculare unde sunt 2 rubrici: pentru vanzator (jos) si pentru cumparator(sus). vanzatorul trebuie sa se duca cu fisa asta la administratia financiara si sa obtina de accolo o stampila.

adeverinta de care vorbesti tu este certificatul fiscal cum ca n-are datorii la impozite. il obtine in acelasi timp cu stampila de care am zis mai sus

pentru toate astea, trebuie sa ai CIV-ul masinii. deci, trebuie intai sa te duci la RAR la omologare+inspectie+identificare (asta daca vanzatorul nu s-a dus deja).


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
denisCT
post 24 Sep 2007, 20:41
Post #186


Membru autentic


Group: Members
Posts: 220
Joined: 30 May 04
From: Constanta




In situatia in care ai cumparat o masina ai facut actele, mai putin certificatul fiscal, iar de vanzator nu mai dai, ce solutii exista pentru a inmatricula masina?


--------------------
Renault Megane 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
denisCT
post 2 Oct 2007, 19:55
Post #187


Membru autentic


Group: Members
Posts: 220
Joined: 30 May 04
From: Constanta




Intre timp am rezolvat tot cu actele, acum am alta intrebare? Cum fac cand predau dosarul cu toate actele + placile de germania? Ramane masina in parcarea politiei? Cat dureaza sa-mi faca certificatul de inmatriculare si placile cu numar preferential? Intre timp raman pe jos?


--------------------
Renault Megane 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 3 Oct 2007, 05:22
Post #188


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




in bucuresti dureaza 24 de ore. si da, legal ar trebui sa nu conduci masina in timpul asta.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
god
post 11 Oct 2007, 11:31
Post #189


wizard


Group: Members
Posts: 328
Joined: 15 November 04
From: Bucuresti




Am luat un Logan SH si am inceput sa alerg dupa acte... am fost la administratia financiara sa iau masina "in spatiu", am fost la RAR pentru Autentificare, si mai ramane de mers la politie pentru schimbarea talonului si adaugarea mea ca al 2lea proprietar pe cartea masinii.
Intrebarea mea este ce taxe trebuiesc platite la CEC(am inteles ca trebuie platite la CEC-ul de care apartin-stau in sectorul 6==> CEC-ul de la Orizont) si cu ce acte(eventual si copii dupa acte) trebuie sa ma prezint la Udriste ??
Masina va pastra numerele vechiului proprietar, deci nu mai trebuie sa platesc nimic pentru numere.

Multumesc!

This post has been edited by god: 11 Oct 2007, 11:33


--------------------
Dacia Duster 1.5 dci 4X4 Iunie 2010 / Prestige
It's time to burn™
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 12 Oct 2007, 14:08
Post #190


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




sunt 2 taxe, cam de 50 ron impreuna. te duci la cec, spui ca vrei sa platesti cele 2 taxe pentru inmatriculare definitiva si mai departe stie tanti de acolo ce anume sa faca sic ati bani sa-ti ia smile.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
god
post 12 Oct 2007, 20:56
Post #191


wizard


Group: Members
Posts: 328
Joined: 15 November 04
From: Bucuresti




Merci pentru informatie, erai pe aproape.
Sunt 2 taxe intr-adevar:
* pentru certificat inmatriculare: 30 RON
* ceva legat de bugetul de stat(asta scrie pe chitanta): 52 RON
Total: 82 RON in cazul meu, adica fara sa platesc nimic pentru numere.

Am avut tentativa de a depunde dosarul la politie, doar ca in graba cu care am plecat de acasa, am lasat pe birou contractul de vanzare-cumparare, asa ca am facut un drum aproximativ degeaba(macar am scapat data viitoare de completat fisa de inmatriculare, fisa de insciere,etc).
Fata in fata cu intrarea de la Udriste este un "birou" pentru intocmit acte, xerox, etc.
Mie mi-a cerut 5 RON o batranica de la biroul respectiv dupa ce mi-a completat cererea de inmatriculare, fisa de inmatriculare si mi-a aranjat actele in ordinea dorita.
Intamplator astazi pe la ora 13-14 nu era coada aproape deloc(ceva gen 3-4 persoane la fiecare ghiseu).


--------------------
Dacia Duster 1.5 dci 4X4 Iunie 2010 / Prestige
It's time to burn™
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Uncle-Sam
post 1 Nov 2007, 15:31
Post #192


MEMBRU DE PARTID


Group: Members
Posts: 1.377
Joined: 1 April 04
From: Bucuresti




Haideti sa actualizam lista cu pasii pt achizitionarea unui autoturism SH. Va rog sa ma corectati daca gresesc pe undeva

1. mers la udriste sau prin zona, facut contractul de vanzare-cumparare plus fisa de inmatriculare
2. mers la adm financiara de care apartine actualul proprietar, pt scoaterea certificatului fiscal care atesta ca nu are datorii la impozite, si pt stampila pe fisa de inmatriculare ca s-a radiat masina de pe numele lui
3.mers la adm financiara de care apartine noul proprietar, cu copii dupa toate actele (e bine sa faci cel putin 3 copii dupa fiecare act pe care il ai, ca nu mai stiu exact care trebuie si care nu trebuie la fiecare "institutie"), si cu certificatul fiscal mai sus amintit IN ORIGINAL. Acolo se va primi stampila pe fisa de inmatriculare cf careia s-a luat in evidenta autovehiculul pe rol-ul fiscal al noului proprietar
4. facut programare telefonica la RAR pt Autentificare, si mers acolo
5. mers la CEC si platit taxa inmatricluare plus taxa talon
6. platit asigurare RCA pe minim 6 luni, pe numele tau
7. mers la udriste cu toate actele copii + original (inclusiv copie+original dupa RCA) , depus, si asteptat

Nelamurire: in caz ca vreau numere preferentiale cum procedez? Ma duc la primul ghiseu din dreapta, achit taxa pt numere preferentiale, dupa care ma duc cu restul de acte+chitanta la inmatriculari si cer sa verifice daca numarul dorit?


--------------------
DACIA 1100 1971 / DAEWOO TICO 1999 - B ** ***
Eu am numai 3 pistoane si ma cheama piTICOt
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chiticco
post 2 Nov 2007, 01:42
Post #193


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 8 October 07
From: Bucuresti




QUOTE(Uncle-Sam @ 1 Nov 2007, 16:31)
Haideti sa actualizam lista cu pasii pt achizitionarea unui autoturism SH. Va rog sa ma corectati daca gresesc pe undeva

1. mers la udriste sau prin zona, facut contractul de vanzare-cumparare plus fisa de inmatriculare
2. mers la adm financiara de care apartine actualul proprietar, pt scoaterea certificatului fiscal care atesta ca nu are datorii la impozite, si pt stampila pe fisa de inmatriculare ca s-a radiat masina de pe numele lui
3.mers la adm financiara de care apartine noul proprietar, cu copii dupa toate actele (e bine sa faci cel putin 3 copii dupa fiecare act pe care il ai, ca nu mai stiu exact care trebuie si care nu trebuie la fiecare "institutie"), si cu certificatul fiscal mai sus amintit IN ORIGINAL. Acolo se va primi stampila pe fisa de inmatriculare cf careia s-a luat in evidenta autovehiculul pe rol-ul fiscal al noului proprietar
4. facut programare telefonica la RAR pt Autentificare, si mers acolo
5. mers la CEC si platit taxa inmatricluare plus taxa talon
6. platit asigurare RCA pe minim 6 luni, pe numele tau
7. mers la udriste cu toate actele copii + original (inclusiv copie+original dupa RCA) , depus, si asteptat



Ca sa ma pun in pielea mea, care voi fi un cumparator cat de curand rolleyes.gif , doresc sa vad daca am inteles bine pasii. In lista pusa de tine as zice ca:
- pasii 1 & 2 sunt facuti impreuna cu proprietarul. La finalul lor tu (cumparatorul) dai banii propritarului, acesta iti da cheile si toate actele. Proprietarul daca doreste sa-si pastreze numerele merge la politie si plateste taxa corespunzatoare.
- pasul 6: cumparatorul merge cu actele si isi face un RCA, pe minim 1 luna macar.

Din acest moment cumparatorul are la dispozitie 30 zile in care sa faca si pasii 3-7. In cazul in care cumparatorul/vanzatorul nu sunt din acelasi judet e obligatorie schimbarea numerelor la finalul celor 30 zile. In termenul de 30 zile cumparatorul poate circula liber cu masina (sa isi cumpere vignieta daca se duce cu masina in judetul de resedinta excl.gif ).

Ceva detalii si formulare acte puteti gasi aici: Info inmatriculari

Multumesc de precizari, numai bine.


--------------------
Dacia Logan Ambition 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Uncle-Sam
post 2 Nov 2007, 12:48
Post #194


MEMBRU DE PARTID


Group: Members
Posts: 1.377
Joined: 1 April 04
From: Bucuresti




Tot nu am inteles cum se procedeaza in caz ca vreau sa-mi schimb numerele sau daca vanzatorul e din alt judet. Intre ce pasi se incadreaza achizitionarea numerelor rosii si ce acte trebuie?


--------------------
DACIA 1100 1971 / DAEWOO TICO 1999 - B ** ***
Eu am numai 3 pistoane si ma cheama piTICOt
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chiticco
post 2 Nov 2007, 23:03
Post #195


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 8 October 07
From: Bucuresti




Eu din cate am inteles nu se mai dau numere rosii in cazul in care cumperi o masina deja inmatriculata in RO. Vei circula cu numerele actuale ale proprietarului. Daca esti din alt judet trebuie evident sa le schimbi, in maxim 30 zile. M-am dumirit si eu cam greu de treaba asta, sper sa nu gresesc happy.gif


--------------------
Dacia Logan Ambition 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladG
post 6 Nov 2007, 13:50
Post #196


Membru preistoric


Group: Members
Posts: 2.386
Joined: 23 January 03
From: Bucuresti




Ce acte trebuie sa aiba un SH adus din afara?
Ma gandesc ca va fi un contratc de V-C, factura...

In plus de asta? Certificat COC?


--------------------
Ex Dacia SuperNova -- - --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
denisCT
post 8 Nov 2007, 13:45
Post #197


Membru autentic


Group: Members
Posts: 220
Joined: 30 May 04
From: Constanta




Depinde de tara si de la cine se cumpara masina(pf, firma). In cazul meu masina a fost cumparata din Germania de la o firma si am primit urmatoarele:
-brief mare (verde, A4)
-brief mic (verde, in genul talonului la noi)
-brief "vechi"(ceva in genul talonului, dar mai mare si impaturit in 3, nu mi-a trebuit nicaieri)
-factura
-asigurarea provizorie

In legatura cu fisa de inmatriculare, in cazul in care masina nu a mai fost inmatriculata in Romania, nu este obligatoriu completarea sectiunii vanzatorului, acolo specificandu-se "vehicul neinmatriculat"
<span class='edit'>8 Nov 2007, 14:50:</span>
@chiticco
La pasul 2 si anume "2. mers la adm financiara de care apartine actualul proprietar, pt scoaterea certificatului fiscal care atesta ca nu are datorii la impozite, si pt stampila pe fisa de inmatriculare ca s-a radiat masina de pe numele lui" NU este nevoie de prezenta cumparatorul, asta este treaba vanzatorului.
Inca 2 precizari importante despre certificatul fiscal - data la care este emis trebuie sa fie ANTERIOARA datei contractului de vanzare-cumparare si a doua precizare certificatul fiscal este valabil DOAR in luna calendaristica in care a fost emis.




This post has been edited by denisCT: 8 Nov 2007, 13:54


--------------------
Renault Megane 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
allinellc
post 14 Nov 2007, 15:11
Post #198


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 13 November 07




salut sunt nou pe aici , o lamurire daca se poate: am cumparat acum citeva luni o dacie 1310 , am facut C-V , am fost si la sectia financiara unde am luat-o pe numele meu dar nu am apucat sa ajung la politie cu restul de acte. Este o problema acest lucru , mai pot circula cu masina? va multumesc


--------------------
dacia 1310 1987 clt - b25mwo
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B30KDT
post 20 Nov 2007, 20:28
Post #199


Membru autentic


Group: Members
Posts: 491
Joined: 10 May 05
From: bucuresti




cat timp trebuie sa fie valabil ITP-ul pt a putea inmatricula masina?


--------------------
DACIA DACIA 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 21 Nov 2007, 17:30
Post #200


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




eu stiam de 3 luni, dar e posibil sa se fi renuntat la chestia asta si sa-ti ceara doar sa fie valabil la data inmatricularii


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pcyp cyp
post 22 Nov 2007, 19:09
Post #201


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 9 June 06




Va salut pe toti,
O intrebare mai altfel.
Am inteles ca daca cineva se repatriaza in Romania, si depune documentele de munca (nu stiu unde), nu mai plateste taxele vamale pentru masina...
Stie cineva care sunt formalitatile si ce trebuie facut?
Taxa de prima inmatriculare se pastreaza?
Si alte amanunte daca se poate, va rog...

Numai bine.



23 Nov 2007, 15:48:
Chiar nu ma poate ajuta nimeni?

Numai bine.

This post has been edited by pcyp cyp: 23 Nov 2007, 15:48


--------------------
Dacia by Renault Logan 1.4 2006 laureate - bc-05-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rover
post 28 Nov 2007, 13:10
Post #202


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 26 August 07




intrebare: pt masina din alt judet, unde se duce la rar? in judetul vanzatorului sau in judetul cumparatorului?


--------------------
Dacia 1310 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 28 Nov 2007, 13:31
Post #203


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




la oricare .... poate fi si la un tert - judet


--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B30KDT
post 28 Nov 2007, 19:45
Post #204


Membru autentic


Group: Members
Posts: 491
Joined: 10 May 05
From: bucuresti




intrebare putin stupida dar vreau sa ma lamuresc

daca ma duc la rar pt identificarea seriilor si masina are numere de inmatriculare neconforme legislatiei in vigoare (adica sunt numere normale facute din numere rosii,este vizibil doar cum sunt batute numere vechi(rosii) in schimb cu vopsaea neagra sunt numerele normale) se intampla ceva?se ia cineva de mine?ca aia doar controleaza seriile,e drept ca sunt de la rar dar n-au nici o treaba cu placutele de inmatriculare

am vazut caz in care au fost primite astfel de numere direct de la ghiseu,la udriste,e drept ca numerele erau vopsite cu vopsea reflectorizanta dar cele vechi tot ieseau in relief


--------------------
DACIA DACIA 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
amazing
post 30 Nov 2007, 11:11
Post #205


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 30 November 07




Am si eu o problema... Am cumparat o masina in septembrie anul acesta. Acum vreau s-o inmatriculez dar vanzatorul imi spune ca mi-a dat CIV-ul eu stiu sigur ca a ramas la el pt a putea radia masina si urma ca sa ne-ntalnim sa mi-l dea sa pot s-o trec pe numele meu... dar se pare ca nu vrea ori s-o radieze ori nu stiu ce... Am contractul de V-C asta chiar e nul? nu pot face chiar nimic? Am fost la RAR, dar fara CIV nu-mi dau certificatul de autenticitate. Ce pot fac acum in calitate de cumparator?


--------------------
BMW 525DA 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B30KDT
post 30 Nov 2007, 11:28
Post #206


Membru autentic


Group: Members
Posts: 491
Joined: 10 May 05
From: bucuresti




sa se duca vanzatoru sa declare pierdut vechiul civ si sa scoata altu nou si ti-l inmaneaza


--------------------
DACIA DACIA 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B30KDT
post 2 Dec 2007, 01:26
Post #207


Membru autentic


Group: Members
Posts: 491
Joined: 10 May 05
From: bucuresti




asigurarea care se prezinta la udriste impreuna cu toate actele si chitantele trebuie sa fie pe numele cumparatorului sau pe numele vanzatorului


--------------------
DACIA DACIA 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 2 Dec 2007, 18:16
Post #208


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




pe numele cumparatorului


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CriSTI68
post 2 Dec 2007, 19:46
Post #209


Membru Valvos


Group: Members
Posts: 5.001
Joined: 8 January 07
From: Bucuresti




1. Logofat udriste ACTE AUTO (sau in orice parte) se incheie contractuld de vanzare cumparare (se poate cere aranjarea dosarului) 25 ron
2. Fostul proprietar se duce cu, cartea masinii si cartea de inmatriculare la Taxe locale si impozite si o scoate de la impozit, apoi inapoiaza cartea masinii cu stampila de la taxe locale
3. Programare la RAR pentru autentificare - 89 ron
5. Asigurare RCA pe baza cartii de inmatriculare - in functie de cc (dacia 1310 - 125 ron)
6. Taxa CEC pentru talon - 25 ron
7. Taxa CEC pentru inmatriculare - 25 ron
8. NOul proprietar se duce la Taxe locale si impozite cu dosarul aranjat de catre cei de la acte auto si o trece la impozit pe care este recomandat sa il platiti
9. cu dosarul aranjat de catre cei de la acte auto se duce la udriste impreuna cu:
a. Copie asigurare
b. chitanta cec taxa inmatriculare
c. chitanta cec taxa talon
d. certificat identificare
e. talon inmatriculare
f. fisa inmatriculare
g. cartea masinii
h. numere (daca se schimba)
In maxim 24 de ore actele gata

AVETI GRIJA SA FIE SCRIS PE VERSO LA TALON INSTRAINAT LA.... SI SA FIE SEMNAT

daca mai sunt adaugari rog a corecta


--------------------
Dacia Logan 2008 Prestige 1.6 16V 105 Ponei Putere - EDH
Renault Clio 3 - 2008 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
grosu
post 13 Dec 2007, 10:38
Post #210


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 16 November 07




Salut,

Am vandut o masina unui tip din alt judet. am facut contract de VC, am mers la primarie si am scos certificatul de atestare fiscala implicit am scos-o de la impozit si am completat si pe talon la rubrica "vehicol instrainat". Problema este ca tipul nu a mai venit sa ia certificatul de atestare fiscala si din cate vad nu prea mai are de gand sa ma mai caute sad.gif sa-l ia in vederea inmatricularii... Cele 30 zile au cam trecut iar eu stau si ma gandesc daca exista vreun risc din partea mea ...
Sa nu mai zic ca as fi vrut si numerele inapoi .

Rog pe cei care se pricep sa ma elucideze.

Merci!


--------------------
Dacia 1310 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
39 Pages « < 5 6 7 8 9 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 14th May 2024 - 20:47
Forum Renault