DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Mi se ard becurile de la faruri

nh1980ro
post 6 Mar 2007, 23:56
Post #31


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Desi n-am Logan ma bag si eu in seama, pentru ca e vb de chestii electronice.

In primul rand becurile sunt in PARALEL alimentate. Asta inseamna tensiune constanta (13-14.5V sau cat o fi) si curentul depinde de bec. Daca pui bec verde pe stanga si bec albastru pe dreapta, n-are nici o treaba unul cu altul. Fiecare isi ia curent cat e puterea becului.

Nu stiu de ce vapori vorbiti voi acolo, dar becurile cu Halogen sunt umplute cu un GAZ inert (deci despre ce vaporti e vorba?). Asta inseamna ca filamentul ala al becului nu se oxideaza instant cand il aprinzi tocmai din cauza gazului inert.

"Is it true that you cannot touch halogen bulbs?

Halogen bulbs have quartz envelopes and operate at a higher temperature than regular incandescent bulbs. If the quartz envelope is handled it should be cleaned with rubbing alcohol before being used or the bulb's life will be shortened.

Many halogen bulbs have a glass cover over the quartz envelope. These bulbs may be handled like a regular bulb."

Daca se ard la mai multi, problema poate fi de la becuri, care sunt de proasta calitate, de la blocul de lumini care are un contact imperfect ceva si streseaza becurile sau de la instalatia electrica.


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
free_fiber
post 8 Nov 2008, 19:23
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.555
Joined: 25 October 04
From: Bucuresti




Eu folosesc becuri Osram CoolBlue de putere normala (55/60W). Rezizta maxim 4luni si se ard.
Am masurat tensiunea si alternatorul incarca 14,3-14,4V indiferent de turatie.
Am zis ca sunt prea ieftine (20ron) si prea proaste, totusi sunt Osram si am zis ca e ceva de capu' lor. Cand aveam solenza, pusesem si rahaturi din targ "xenon", tot de 55/60 si au tinut 2ani.
Ma gandesc acum sa reduc tensiunea la 12V pe faza scurta (rezistente de putere sau 7812 cu un radiator cat casa laugh.gif )


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.5dci 85CP 2008 - B xx XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 8 Nov 2008, 20:58
Post #33


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.476
Joined: 1 November 04
From: sat




In 4 ani s-au ars ambele becuri de la far si un bec de pozitii. Trei becuri in total.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
huffy
post 16 Nov 2008, 10:57
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 84
Joined: 3 April 06
From: Sibiu




Aveam aceeasi problema cu becurle pina an renuntat la becuri "no name".Am dat pe un set de becuri Philips vreo 60 ron acum un an si ceva si de atunci am liniste si lumina.Indiferent ce bec se monteaza nu trebuie atins cu mina pe partea de sticla ca se arde destul de rapid,deci grija mare.Se curata cu spray de contact mufa si se verifica dupa montare daca face contact perfect prin miscare mufei cu farurile aprinse(eventual se mai string putin papucii din mufa.SSucces.


--------------------
Dacia Solenza 2004
Logan 1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th May 2024 - 18:12
Forum Renault