DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

37 Pages « < 31 32 33 34 35 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> CONTESTATII RADAR, legislatie si proceduri de atac

Marian66
post 28 Jul 2011, 00:21
Post #961


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




mai eu tot nu inteleg ideea asta, daca ai facut ceva gresit, si nu te-au filmat, cum vrei sa scapi? adica cum poti sa dovedesti ca nu a fost asa, din moment ce nu a fost asa? ca atat timp cat politia a intocmit PV-ul corect, tie iti cade sarcina probei


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ArtVandelay
post 28 Jul 2011, 00:45
Post #962


Anytown, USA..


Group: Members
Posts: 2.662
Joined: 5 January 08
From: Craiova




Daca nu ma filmau puteam sa scap foarte usor, contestatie, instanta, martor care sa spuna ca nu erau pietoni, plus ca ei nici nu prea se prezinta la procese, sunt castigate cam toate contestatiile


--------------------
Ford focus 2001
He wondered why the boomerang kept getting bigger. Then, it hit him.

I got 99 cookiez cause a bitch ate one.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 29 Jul 2011, 16:11
Post #963


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




QUOTE(ArtVandelay @ 28 Jul 2011, 01:45)
martor care sa spuna ca nu erau pietoni
*



de unde il gasesti? trecand peste faptul ca marturia mincinoasa e infractiune, bla bla, imoralitatea gestului, vezi ca sunt multi care intra in fibrilatii cand dau o declaratie la politie si ii pune sa scrie bucata aia cu ”cunoscand prevederile codului penal privind falsul in declaratii”, da cand ajung in instanta. daca voi aveti prieteni care sa va ajute cu dinastea, bravo voua. si si daca ii aveti, politistii scriu de regula pe PV ca erati singuri in masina, deci martorul va trebui sa fie pe strada, si cumva voi sa fi luat legatura cu el dupa...

Politia nu se prezinta pentru ca nu are de ce, aduc ce li se cere la dosar (dupa o suta de ani) si aia e.


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 6 Dec 2011, 18:14
Post #964


Membru autentic


Group: Members
Posts: 949
Joined: 5 December 09




Un mic ajutor daca se poate. Am fost prins de radar acum cateva luni, am facut contestatie pt ca lipsea semnatura agentului constatator pe pv (nulitate absoluta), am depus pv-ul care il aveam eu insa judecatorul a amanat cauza la primul termen ca trebuie sa certific inscrisurile la dosar.

Aveti idee cum trebuie sa fac acest lucru? Inscrisuri la dosar au fost: copie lizibila pv (adica cel pe care l-am primit eu de la agent), copie CI, copie permis.


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 6 Dec 2011, 21:48
Post #965


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Adica sa le duci la notar.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 6 Dec 2011, 22:12
Post #966


Membru autentic


Group: Members
Posts: 949
Joined: 5 December 09




Si acum pot lua pv-ul din dosar sa ma duc cu el la notar? Ca la copiile de buletin si permis nu-i problema. Sau depun o copie la pv pe care il aveam eu, autentificata la notar?


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 6 Dec 2011, 22:20
Post #967


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




certificarea inseamna scrierea cu manuta matale (olograf) pe copii "conform cu originalul" si sa semnezi.
Trebuie sa ai la tine si originalele pentru a i le arata judecatorului, la cerere.
Daca nu ai originalele judecatorul poate sa nu ia in considerare copiile respective.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexandru boy
post 27 Dec 2011, 17:30
Post #968


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 27 December 11




va salut sunt nou aici si am o intrebare daca ma puteti ajuta ....mi-a fost suspendat permisul ptr 3 luni acum trebuie sa dau examen ptr al redobandi dupa o luna ...

Intrebarea este.. examenul se da doar o SINGURA DATA ? iar daca nu-l iei stai pe bara 4 luni ??? va rog ajutati-ma cu un raspun.

Sau se da de mai multe ori pana il iei .... VA MULTUMESC MULT !!!!! sad.gif


--------------------
Golf PLus golf plus 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cread
post 27 Dec 2011, 19:07
Post #969


Membru autentic


Group: Members
Posts: 325
Joined: 29 April 09




DA . Examenul il poti da de cate ori il are programat politia, la Ilfov era de doua ori pe saptamana , dar achiti taxa de fiecare data , parca era 5 lei. Daca il dai de 2 ori pe saptamana in 3 luni, adica de vreo 24 de ori , ar trebui sa stai mai multe luni laugh.gif . Trebuie sa raspunzi corect la 13 intrebari din 15,eu l-am luat din a doua incercare , dar era o tanti care dadea a sasea oara . Succes.


--------------------
renault Megane 2 Grandtour . 2004 1,5 dci 80cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
demin2609
post 29 Dec 2011, 21:54
Post #970


iuzar


Group: Members
Posts: 329
Joined: 20 December 08
From: Craiova




salutare la colegii de traseu si forum

Am si eu o intrebare, am avut nenorocirea de a da cu 80 si ceva in radar, in localitate, daca domnul politist a gresit numarul masinii (i+am dat alt certificat din greseala),
pot scapa de amenda?

Poate apoi sa imi trimita amenda pe numarul corect?

This post has been edited by demin2609: 29 Dec 2011, 21:55


--------------------
Renault F4P-B7-22 Mégane éxpression
[B]live high, have fun, and don t do anything stupid![/B]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 29 Jan 2012, 21:16
Post #971


Membru autentic


Group: Members
Posts: 949
Joined: 5 December 09




Pe poza de la radar trebuie sa se vada nr masinii si sa fie acelasi si in PV.

Adica, ei au poza cu B - 00- AAA, iar in pv este B 99 BBB, ei trebuie sa dovedeasca ca au sanctionat masina cu nr B 99 BBB si trebuie sa probeze cu foto (video nu stiu daca aduc) pt ca asa e la radar.

Sterge-ti pozele de pe facebook cu masina corecta radmasa.gif sa nu ti le ia cumva d-acolo.


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
postasu
post 12 Feb 2012, 10:56
Post #972


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 23 August 11
From: Timisoara




Va salut,

Am si eu o problema cu politia rutiera.
Aseara mergeam cu 100 km/h pe DN6. aveam masina de politie in fata care se deplasa cu 75km/h. Evident i-am depasit iar ei s-au luat dupa mine cu girofarul si m-a amendat pentru neadaptarea vitezei la conditiile de drum ( adica mi-au zis ca trebuia sa am 50km/h din cauza ca era zapada batatorita pe drum; ceea ce nu era.) pe procesul verbal nu mi-au scris nimic de genu am incalcat art. ... din cod rutier ...
A-ti mai auzit de asa ceva?vreau sa contest amenda din cauza ca nu consider ca am incalcat ceva viteza avand in vedere ca era drum national.
Apropo radarul era mobil! ce stiti de radarele mobile ?(is omologate ?)
Ce sfat in dati ? Mai ales ca am avut martori in masina.

Multumesc


--------------------
Renault Laguna III 2008 - TM ......
Renault Laguna 3 Sport Tourer
2.0dci, 2008, 110kw,

Cand Dumnezeu a impartit mintea a zis " Editie Limitata"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
samy78tm
post 14 Feb 2012, 17:00
Post #973


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 12 February 11
From: TIMISOARA




pai daca nu ti-au scris nici un art. ca ai fi incalcat ,atunci cum ti-au dat amenda?citeste mai bine P.V. si daca zici ca ai avut martori cu tine poti face contestatie,dar numai dupa o buna documentarept a putea fi admisa contestatia.atentie ai 15 zile la dispozitie sa faci contestatie,din data primirii p.v


--------------------
renault laguna1 94 ph.1 1 .8 rt
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 21 Feb 2012, 21:24
Post #974


Membru autentic


Group: Members
Posts: 949
Joined: 5 December 09




Eu am mai deschis un post pe tema asta, numai ca eram in localitate. Problema sta in felul urmator: era sau nu zapada pe drum? Daca era, atunci te-a sanctionat corect (poti posta pv-ul sa vedem cum de nu ti-au incadrat fapta in drept) pt ca in conditii de zapada, polei, mazga esti obligat sa circuli cu maxim 30 in loc si 50 extra (art 123, lit e din ROUG 195/2002).

Daca te consideri nedreptatit faci contestatie , ceri probele care te incrimineaza si o sa vezi la radar daca se vede alb pe jos, in caz contrar vei castiga. La radar nu conteaza extraordinar de mult martorul, pt ca nu poate rasturna o proba foto/video inregistrata cu un aparat omologat, ca daca il aduci in instanta si sa spuna ca nu era zapada da se vedeau copiii dandu-se cu sania...nu prea e bine.

Da, au voie cu radar mobil, insa la proces ti se vor aduce certificatul de omologare, atestat politist, ordin de deplasare chiar daca nu le ceri tu.


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bmxu
post 29 Feb 2012, 20:53
Post #975


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 22 January 12
From: Cluj Napoca




de obicei intr-o masina de politie aflata "la vanatoare" se afla 2 indivizi...
in acest caz , daca ai ghinionul sa te afli singur in masina , nu mai poti combate pozitia unui politai + a celuilalt ca si martor...


--------------------
dacia 1310 1984 - CJ-02-WUH
-746336727
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
samy78tm
post 1 Mar 2012, 21:43
Post #976


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 12 February 11
From: TIMISOARA




GRESIT un organ nu se poate pune martor la alt organ(organ = ag.de politie)


--------------------
renault laguna1 94 ph.1 1 .8 rt
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 2 Mar 2012, 10:08
Post #977


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




De care martor nu "se poate pune"?
De confirmare a faptei, sau de confirmare a situatiei ca numitul contravenient nu vrea sa semneze PV-ul?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
samy78tm
post 2 Mar 2012, 18:33
Post #978


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 12 February 11
From: TIMISOARA




de care vrei tu.NU poate fi nici un fel de martor pt. colegu



--------------------
renault laguna1 94 ph.1 1 .8 rt
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 2 Mar 2012, 19:38
Post #979


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Exista si un text de lege in acest sens?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
samy78tm
post 4 Mar 2012, 12:31
Post #980


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 12 February 11
From: TIMISOARA




am citit undeva asta dar nu mai stiu unde.de ce crezi ca ei cauta un martor pt. p.v. nu se poate pune martor colegu de patrula, echipaj e.t.c.


--------------------
renault laguna1 94 ph.1 1 .8 rt
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 5 Mar 2012, 14:12
Post #981


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Pentru ca legea interzice (OG 2/2001) ca martorul care semneaza pentru confirmare situatiei ca numitul contravenient nu vrea sa semneze PV-ul nu poate fi alt agent constatator. Este prevedere expresa in lege.
Dar nu tin minte sa fie o interdictie de a aduce ca martor (la proces) alt agent constatator care sa confirme fapta pe care ar fi vazut-o si el.
D-asta sunt curios la partea a doua pe ce texte zici ca te bazezi, ca sa le stiu si eu.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
samy78tm
post 5 Mar 2012, 17:11
Post #982


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 12 February 11
From: TIMISOARA




la OG 2/2001 ma refeream.acuma daca cauti nod in papura poate gasesti dar cind te intreaba judecatorul ocupatia tu ce zici? "ag. constatator" sau denumirea ta de organ. acum nu mai stiu cum sta treaba,totul depinde de judecator


--------------------
renault laguna1 94 ph.1 1 .8 rt
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdrianSavu
post 20 Mar 2012, 14:09
Post #983


Supernovist


Group: Members
Posts: 353
Joined: 28 August 08
From: Bucuresti




Salut ,
Am si eu o problema cu o amenda de radar.
Ieri m-a oprit politia in comuna Remus jud. Giurgiu ca am depasit viteza legala si mi-a intocmit pv.
In pv politistul a scris urmatoarele : " A condus auto cu nr. b-00-xxx Wg Passat. A fost depistat de apartaul radar montat pe auto GR-04-WMD, cu viteza de___ in loc.
Nu a scris in pv cu ce viteza am fost depistat de aparatul radar si nici care era limita de viteza pe sectorul de drum. In plus de asta, la instintarea de plata a gresit si numele in loc de Savu a scris Sava.
Daca fac contestatie impotriva pv, pentru ca nu este bine completat, am sanse sa castig chiar daca am semnat pv. ?
Multumesc.

This post has been edited by AdrianSavu: 20 Mar 2012, 14:10


--------------------
Dacia SuperNova 2003 - Clima
Conduc o Dacia si asta imi ocupa tot timpul
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 20 Mar 2012, 14:12
Post #984


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Ai mari sanse.


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 20 Mar 2012, 15:52
Post #985


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




QUOTE(AdrianSavu @ 20 Mar 2012, 14:09)
Daca fac contestatie impotriva pv, pentru ca nu este bine completat, am sanse sa castig chiar daca am semnat pv. ?
Multumesc.
*


Dar tu ai depășit sau nu viteza legală pe acel sector de drum?


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 20 Mar 2012, 16:11
Post #986


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




daca nici politistul nu stie, colegu, cum vrei sa isi dea seama?


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 20 Mar 2012, 18:09
Post #987


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Adrian: Plateste amenda si lasa prostiile.


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 20 Mar 2012, 18:24
Post #988


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Doresc sa reiterez: politistul este un profesionist (in sensul ca asta e profesia lui) in constatarea cotnraventiilor si intocmirea proceselor verbale.
Din momentul in care politistul este incompetent, rezultatul actiunilor lui au mari sanse sa fie incompetente.
Incompetenta trebuie sanctionata. In speta anulat procesul verbal completat gresit.
Eu l-as contesta numai pentru acest motiv, chiar daca as fi avut viteza.
Si acum legal vorbind, PV-ul trebuie sa contina motivatia de drept (art. de lege) si de fapt (fapta) pentru care s-a dat amenda. Ori acolo motivatia de fapt nu exista. Ba chiar mi se pare un abuz in serviciu sa amendezi "in alb".


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
oanavas
post 16 Apr 2012, 14:34
Post #989


Membru autentic


Group: Members
Posts: 591
Joined: 14 April 09
From: Bacau




Salut, m-au oprit astazi cei de la Politia Rutiera Neamt si mi-au cerut actele, le-am dat, dupa care mi-au zis ca voi fi amendat si permisul mi se suspenda pentru 90 de zile deoarece as fi avut viteza de 130km/h in localitate lucru care nu este adevarat.Eu aveam statie pe masina stiam ca sunt in zona si mergeam regulamentar.
Nu le-am semnat procesul verbal si nu au dorit sa mi-l dea au zis ca mi-l trimit prin posta.Cand le-am cerut dovada de circulatie la fel m-au pus sa le semnez procesul verbal ca sa mi-o dea.Nu am dorit din nou sa le semnez procesul verbal pentru ca nu am avut asemenea viteza, au ridicat tonul la mine si mi-au zis sa le semnez macar pe dovada de circulatie ca am primit-o unde era stipulat la fel ca mi-a fost retinut permisul pentru 130km/h.Dovada le-am semnat-o mai mult de agresivitatea in voce pe care au avut-o.Acum ce trebuie sa fac? va rog sa ma ajuta-ti dati-mi un sfat.Acesta e un abuz grosolan.Serviciul meu tine de permis si trebuie sa circul.In viata mea nu am fost depistat cu o asemena viteza.
Multumesc


--------------------
skoda fabia Renault megane 2007 1,6 16 valve GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
S4b1n
post 16 Apr 2012, 15:32
Post #990


Membru Symbolist


Group: Members
Posts: 937
Joined: 27 February 10
From: Craiova/Bucuresti




In situatiile astea, nu e mai bine sa semnezi procesul verbal, scriind la Alte Mentiuni faptul ca nu esti de acord cu cele mentionate? Cred ca ai fi putut sa-i intrebi daca pot sa-ti arate si o filmare. Ai mers cu 130 in vreo localitate, sau pe restrictie de 50km/h? Pentru ca eu de exemplu, facand drumul Craiova-Bucuresti de 2 ori pe saptamana am vazut radar pus si in Logan Rosu, si am impresia ca nu ei opreau masinile care depaseau viteza, ci un alt echipaj plasat cu 500-600m dupa ei. Loganul Rosu apartine Politiei Rutiere Arges, si il plaseaza de regula in localitatile Cerbu sau Lunca Corbului.


--------------------
Renault Symbol 1.5 dCi 62 kW 2007 - ~ 155000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
37 Pages « < 31 32 33 34 35 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 2nd May 2024 - 02:38
Forum Renault