DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Reglaj Saboti

PH 99 CRS
post 23 Oct 2007, 18:39
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 25 September 07




Salut.Am o Solenza Rapsodie cu 43 000 km si am observat k mi s-a cam inmuiat pedala de frana.Cand am luat masina avea 28 000 km si pedala tinea sus.Am fost la un mecanic si mi-a reglat repartitorul spate si a zis k problema este din placutele fata.Am schimbat placutele fata,am aerisit franele dar pedala a ramas la fel si martorul frana de mana sta in permanenta aprins.
Stie cineva cum pot regla sabotii spate?


--------------------
Dacia Solenza 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 24 Oct 2007, 21:49
Post #2


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.708
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Franele de pe spate au mecanism de autoreglare.
Eventual sa umble mecanicul la ele.

Cursa pedalei nu are legatura cu uzura placutelor. Doar de aia ai mai mult lichid in borcan, ca sa isi traga lichid pe masura ce se uzeaza placutele.
Eu zic ca a umblat cineva la frane... trebuie aerisite cum trebuie, ca la carte, nu dupa ureche, cum fac multi.

Mesterul tau nu prea stie, zic eu. De aia a ramas si martorul de frana aprins. Cauta pe forum cum se reseteaza contactorul ICP aflat pe pompa de frana, folosind o cheie de 22. Erau si poze pe forum.
Succes !


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
benkenobi
post 3 Nov 2007, 09:11
Post #3


benkenobi


Group: Members
Posts: 842
Joined: 13 April 06
From: bucuresti




QUOTE(i96nds @ 24 Oct 2007, 22:49)
Franele de pe spate au mecanism de autoreglare.
Eventual sa umble mecanicul la ele.

Cursa pedalei nu are legatura cu uzura placutelor. Doar de aia ai mai mult lichid in borcan, ca sa isi traga lichid pe masura ce se uzeaza placutele.
Eu zic ca a umblat cineva la frane... trebuie aerisite cum trebuie, ca la carte, nu dupa ureche, cum fac multi.

Mesterul tau nu prea stie, zic eu. De aia a ramas si martorul de frana aprins. Cauta pe forum cum se reseteaza contactorul ICP aflat pe pompa de frana, folosind o cheie de 22. Erau si poze pe forum.
Succes !
*



problema este ca acel autoreglaj al sabotilor nu prea functioneaza. personal le reglez manual la fiecare 6 luni. asa am pedala tare iar cursa nu este mare. legat de becul martor, daca nu poti reseta contactorul ICP, scoate pur si simplu papucul firului de pe acesta. nu se intampla nimic.


--------------------
solenza solenza rapsodie rapsodie 2003-august
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brandy_tdi
post 8 Nov 2007, 14:14
Post #4


Aerial Member


Group: Members
Posts: 749
Joined: 22 October 05
From: Bucuresti




Daca iti sta aprins martoru,` scoate-i senzoru de la pompa de frana, sau reseteaza-l, in orice caz sabotii sunt cu autoreglare , n-ai treaba cu ei.
eventual mai fa-i o aerisire...dar e normal sa-ti tina mai jos....majoritatea tin cam asa..


--------------------
Renault Megane 2
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
joey
post 9 Nov 2007, 11:41
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 241
Joined: 9 October 03
From: Bucuresti




Am urmatoarea problema:
In primele 30 min de la plecarea cu motorul rece pedala de frana imi ramane un pic coborata iar masina se infraneaza. Ca sa-si revina, ori apas inca o data frana iar masina se lasa de fund ca atunci cand ai frana de mana trasa, ori bag piciorul sub pedala si o ridic.
Am facut toate reglajele, am demontat si senzorul de la pompa, placutele si saboti au doar 2000 km de la schimbare, rotile nu sunt incinse.
Daca ati mai intampinat asa ceva spuneti-mi si mie si va rog sa-mi recomandati un service pt ca la AMG imi spun ca masina nu are nimic (ajung bineinteles atunci cand nu se mai infraneaza din cauza distantei pana la ei: ei fiind cei mai aproape de mine)
Multumesc mult


--------------------
RENAULT CLIO 3 DYNAMIQUE 1,6 16v CVA
Singurul loc in care Banii vin inaintea Muncii este in dictionar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 9 Nov 2007, 23:14
Post #6


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.708
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti





Va rog frumos...
Daca mai recomanda vreunul sa scoti papucul de la sonda... eu voi propune sa i se dea BAN pe forum ca sa nu ii mai auzim parerile inteligente.

Ce e asa greu sa resetezi un senzor? Daca i se crapa vreun furtun de frana si NU i se va mai aprinde senzorul ???? Ii dati voi viata inapoi ????

joey, imi pare rau ca nu am o parere.... Poate doar sa ungi cablul de frana cu ceva bun - care sa nu se intareasca. Eventual WD40.


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spiridon
post 9 Nov 2007, 23:49
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 786
Joined: 5 May 05
From: Iasi




ph 99 crs ! Pedala moale se datoreaza cilindrilor spate 99% Schimba cilindrii spate si mai vorbim !


--------------------
Dacia Supernova - prima iubire, a inceput in... 2001 - IS-
inginer - frezez si programez chei, repar telecomenzi, immo off 0741024494
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
benkenobi
post 10 Nov 2007, 08:04
Post #8


benkenobi


Group: Members
Posts: 842
Joined: 13 April 06
From: bucuresti




[quote=i96nds,10 Nov 2007, 00:14]


Ce e asa greu sa resetezi un senzor? Daca i se crapa vreun furtun de frana si NU i se va mai aprinde senzorul ???? Ii dati voi viata inapoi ????


total off topic:
cate furtune de presiune ai auzit tu ca au crapat? stii la cate atmostefere rezista acel furtun?
probabil tu inspectezi masina pe dedesubt o data la un an cand fac revizia curenta, poate nici atunci. se mai schimba si ele cand inbatranesc ( asta tine de mentenanta autoturismului) dar sa crape asa cum presupui tu este imposibil.
dobitocii aia de la fabrica au scos si senzorii de uzura, au uitat sa faca si un sistem de franare ca la camioane ( blocheaza automat toate rotile in caz de avarie a sistemului de franare), etc.
a murit cineva pana acum din cauza ca nu avea la placute senzori de uzura? a murit cineva pana acum ca i s-au spart furtunele de presiune? eu nu am auzit.
au murit oameni -de ex.-care nu stiu sa foloseasca frana de motor la coborarea pe serpentine (scade drastic temperatura de fierbere a lichidului de frana datorita folosiii abuzive a franei de seviciu, acesta devenind compresibil, ceea ce duce la pierderea capacitatii de fanare), au murit oameni care nu stiu sa adapteze viteza la conditiile de trafic, au murit oameni care au sistemul de franare defect...
da, este adevarat, cel mai bine este sa reseteze senzorul, dar daca nu poate face singur acest lucru poate scaote papucul si poate apela la un service sa-i faca aceasta operatiune la o data ulterioara. care este problema?


--------------------
solenza solenza rapsodie rapsodie 2003-august
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
joey
post 26 Nov 2007, 10:11
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 241
Joined: 9 October 03
From: Bucuresti




Revin cu rezolvarea problemei.
La Dacia Motor Service am schimbat atat pompa centrala de frana cat si servofrana. Explicatia lor: s-a scurs lichid de frana in servofrana si garniturile au devenit mai "plastice". Cu totul (piese + manopera + test frana) a costa aprox. 400 lei.


--------------------
RENAULT CLIO 3 DYNAMIQUE 1,6 16v CVA
Singurul loc in care Banii vin inaintea Muncii este in dictionar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nh1980ro
post 26 Nov 2007, 17:11
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 3.612
Joined: 7 February 07
From: Togo-Togo.




Sabotii in principiu se autoregleaza, dar e bine sa-i regleze un mecanic la 10.000km (cand mergeti la revizie). In felul asta isi da seama si daca s-a blocat vreun cilindru sau s-a spart vreo garnitura.

O solutie de compromis cand pedala e foarte joasa (sabotii dereglati rau) se trage cativa dinti frana de mana, DAR asta doar TEMPORAR pana rezolvati problema.


--------------------
Kona/Renault Lana'i/Clio 3 2007/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 29 Nov 2007, 16:38
Post #11


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.708
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




benkenobi, am auzit de nebuni care aveau "ceva" de impartit cu proprietarul masinii - si care au taiat ei furtunul de la frane. Asa ca e bun la ceva si senzorul ala...
In rest ai dreptate.


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 30 Jan 2008, 20:04
Post #12


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Solenza o am de putin timp, nu comentez despre ea, dar la nova nu s-a facut niciodata autoreglarea sabotilor, iar toti posesorii si mecanicii pe care i-am intrebat mi-au spus ca n-a functionat niciodata, pe nici o dacie, cu exceptia celor frantuzesti. asa ca....
Nu-i adevarat ca cursa pedalei n-are legatura cu sabotii. N-are cu placutele de frina, pentru ca cilindrii etrierilor n-au arcuri care s-ai readuca la pozitia initiala, dar sabotii uzati maresc drastic cursa pedalei de frina, iar frina de mina tine din ce in ce mai sus. Asta-i semn sigur ca trebuie reglati sabotii. sa dea sfintii ca la solenza sa functioneze autoreglarea !

"nh1980ro Scris 26 Nov 2007, 18:11
Sabotii in principiu se autoregleaza, dar e bine sa-i regleze un mecanic la 10.000km (cand mergeti la revizie). In felul asta isi da seama si daca s-a blocat vreun cilindru sau s-a spart vreo garnitura.O solutie de compromis cand pedala e foarte joasa (sabotii dereglati rau) se trage cativa dinti frana de mana, DAR asta doar TEMPORAR pana rezolvati problema."

ce a scris mai sus colegul nostru de suferinta, nh1980ro, e de luat in seama si de urmat.




--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 7th June 2024 - 10:06
Forum Renault