DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Curge ulei din cutie la planetara din dreapta Logan

CelereSahariano
post 29 Dec 2023, 20:04
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 25 August 23




Salut,
Astazi am umblat la ceva pe sub masina si am observat urmatoarele probleme la planetara din dreapta:

1. Curge vaselina pe la burduful dinspre cutie al planetarei din dreapta (De problema asta stiam de ceva vreme, urma sa verific mai in detaliu si sa schimb un colier sau tot burduful daca era cazul);

2. Curge ULEI din locul unde intra planetara in cutia de viteze. Nu curge din alta parte, curge fix la imbinare. Nu e antigel, nu e ulei de motor, nu e vaselina, deci e ulei de cutie. Am verificat si nivelul uleiului din cutie, e ok, e insesizabila pierderea ma gandesc.

ulei_si_vaselina.jpg ( Size: 505.19k ) Number of downloads: 179


u toti stim de clasica problema cu burduful cu rulment de la planetara STANGA pe unde se pierde ulei din cutie. Totusi, la planetara dreapta nu a existat aceasta problema niciodata, deoarece planetara dreapta nu "da" in cutie, acolo la burduf fiind doar vaselina, asa ca ma gandesc ca problema este mai adanca, mai exact in cutie.

Nu am mai avut de a face cu asa ceva, asa ca rog pe cineva cu experienta sa ma ajute. Am aruncat o privire pe manualul de service sa vad cum arata mai exact tot ansamblul pe acolo si din ce vad exista un simering acolo in locul unde intra planetara dreapta in cutie (simering iesire diferential), iar daca cititi pagina atasata de mine, vedeti acolo ca la demontarea lui trebuie golit uleiul din cutie, deci presupun ca aia e singura bariera care tine uleiul in cutie in zona planetarei dreapta. Poate spun prostii, nu stiu.


simering_dif.png ( Size: 137.68k ) Number of downloads: 188



Orice sugestie este apreciata, pot atasa mai multe poze daca este necesar.
Mersi​


--------------------
Dacia Logan 2007 1.4mpi ABS+
Dacia Logan 2005 1.4mpi Laureate
Dacia Logan MCV 2008 1.6mpi Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rue
post 29 Dec 2023, 20:35
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.590
Joined: 18 September 05
From: Internet




Nu mai rula cu mașina până nu mergi la service. După schimbarea simeringuri schimba și uleiul la cutie. Poate nu mai are deloc.

This post has been edited by rue: 29 Dec 2023, 20:36


--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CelereSahariano
post 29 Dec 2023, 20:56
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 25 August 23




Deci sa fie ipoteza mea corecta totusi si problema sa fie la acel simering de diferential? Nu mai plec oricum nicaieri cu ea pana nu se rezolva, dar uleiul e la maxim, daca vreau sa mai adaug, il da afara.


--------------------
Dacia Logan 2007 1.4mpi ABS+
Dacia Logan 2005 1.4mpi Laureate
Dacia Logan MCV 2008 1.6mpi Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rue
post 29 Dec 2023, 23:47
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.590
Joined: 18 September 05
From: Internet




Știu Twingo care a făcut cutia praf de la aceeași problema. A rămas pe autostradă.


--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CelereSahariano
post 30 Dec 2023, 09:29
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 25 August 23




Am inteles, mersi. Voi rezolva cat mai repede


--------------------
Dacia Logan 2007 1.4mpi ABS+
Dacia Logan 2005 1.4mpi Laureate
Dacia Logan MCV 2008 1.6mpi Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CelereSahariano
post 4 Feb 2024, 18:10
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 25 August 23




Am postat deja pe celalalt forum, dar postez si aici ca poate o sa ajute pe cineva in viitor. Eu am cautat 3 saptamani aceasta procedura pe toate forumurile si n-am gasit nimic. Banuiesc ca nu e o problema asa comuna. Pana la urma acel simering din dreapta cutiei era problema.

PROCEDURA INLOCUIRE SIMERING IESIRE DIFERENTIAL LOGAN 1.4
-Se goleste uleiul din cutia de viteze;
-Se demonteaza planetara dreapta;
-Se scoate (se bate mai degraba) simeringul afara. Eu l-am rotit in locasul sau cu o surubelnita dreapta si un ciocanel, dupa l-am tras afara cu un patent mai subtire;
ATENTIE: Intre simering si planetara se afla un inel subtire de cauciuc care trebuie inlocuit de asemenea; e foarte greu de gasit in magazine
-Se monteaza noul simering + inelul de cauciuc;
-Se remonteaza planetara;
-Se umple cutia cu ulei.
sim.jpg ( Size: 213.11k ) Number of downloads: 104

simering.jpg ( Size: 198.38k ) Number of downloads: 107


De asemenea am schimbat si burduful dinspre cutie al planetarei dreapta; procedura e simpla. Dupa ce scoateti capul planetarei din portfuzeta, pur si simplu o trageti afara din cutie, nu o tine nimic. Taiati burduful si colierele vechi, scoateti "laleaua" din planetara, scoateti siguranta tripodei si bateti tripoda cu un ciocanel si cu un dorn pana iese afara. Montati burduful nou cu vaselina si remontati planetara.
Am mers cu masina si nu mai am scurgeri nici pe la simering si nici pe la burduful planetarei. Sper ca o sa ajute pe cineva postarea asta in caz ca intampina aceeasi problema. Mai multe informatii gasiti in manualul de service, iar pentru reperele pieselor folositi un catalog online de piese Renault.

-simering iesire diferential (simering planetara dreapta cv): 8200068744
-inel de etansare planetara dreapta cv (o-ring): 7703065128
-kit burduf planetara dreapta spre cutie (include colierele + vaselina): 6001548164

Attached thumbnail(s)
burduf.jpg ( Size: 234.22k ) Number of downloads: 100
bu.jpg ( Size: 131.67k ) Number of downloads: 37
or.jpg ( Size: 179.07k ) Number of downloads: 35


--------------------
Dacia Logan 2007 1.4mpi ABS+
Dacia Logan 2005 1.4mpi Laureate
Dacia Logan MCV 2008 1.6mpi Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 12:23
Forum Renault