DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Combina muzicala, Cum asezam difuzoarele?

Mihai 90
post 22 Mar 2009, 15:02
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 31 January 08




Salutare!
Mi-am cumparat un Micro HI-FI SYSTEM SONY CMT-EH 25 din Domo,si l-am conectat la calculator.Am avut un sistem 5.1 dar am renuntat la el.Monitorul meu de 19''LCD,este asezat la un centimetru de difuzoare,pentru ca nu am avut loc altfel.
Intrebarea mea este care e distanta minima la care ar trebui asezat fiecare difuzor fata de monitor pentru a nu fi afectate nici difuzoarele,nici monitorul?
La sistemul 5.1 scria in instructiuni ca se recomanda asezarea subwooferului la minim 40 cm de monitor.
Combina am asezat-o in locul subwooferului deci la 50 cm aproximativ,insa difuzoarele nu au mai incaput si le-am pus simetric,unul lipit de monitor in stanga si celalalt in dreapta.
Ce parere aveti ar trebui sa le mut?
Imaginea monitorului nu pare afectata insa parca sunetul nu e asa clarasa bun..o fi din cauza faptului ca sunt prea aproape de monitor?

This post has been edited by Mihai 90: 22 Mar 2009, 15:03


Attached thumbnail(s)
sony_cmt_eh10.jpg ( Size: 475.53k ) Number of downloads: 425


--------------------
Dacia Logan 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 22 Mar 2009, 15:06
Post #2


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Efectul stereo e cu atât mai accentuat cu cât cele 2 difuzoare sunt mai depărtate între ele. Dacă magnetul din interiorul lor este ecranat, nu contează distanța față de alte componente electronice. Oricum cred că nu afectează un monitor LCD, ci doar pe cele CRT. Deasemenea încearcă să le ții departe de orice fel de hard-disk.

Sunetul nu e bun probabil din cauza intrării analogice pe care o folosești, a cablului de legătură, și mai ales a plăcii de sunet.

This post has been edited by MAERSK: 22 Mar 2009, 15:11


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_2300
post 22 Mar 2009, 15:18
Post #3


Banned


Group: Members
Posts: 5.050
Joined: 5 May 06
From: București




Eu am avut monitorul ( LCD ) inconjurat o buna perioada de timp de 5 boxe si n-are / n-a avut nimic smile.gif


--------------------
Opel Astra J - 2016 - Diesel inside.
My friends, it has often been said that I like war. Friends, I love war!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bmwh548
post 22 Mar 2009, 16:11
Post #4


Membru cu insomnii


Group: Members
Posts: 1.943
Joined: 27 March 08
From: Iasi




De obicei sistemele x.1 pentru PC au satelitii ecranati. Subwooferul se pozitioneaza la distanta de monitor oricum asa ca producatorii nu-si mai bat capul.
Sistemele audio clasice nu au magnetii ecranati de obicei, dar exact cum a spus si colegul MAERSK boxele trebuie pozionate la o distanta ceva mai mare una de alta. Ideal parca era ca triunghiul pe care il formeaza capul ascultatorului si boxele sa fie unu echilateral parca, nu mai tin minte exact.
PS: sa nu fie nici prea mare distanta, apare un "gol" undeva in zona mediana.


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bylexus
post 22 Mar 2009, 20:18
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 538
Joined: 2 January 09
From: Oradea




Frecventele Joase se pun "pe jos"
Frecventele Inalte se pun la inaltime.
Pentru 5.1 - Subwoofer pe podea... iar satelitii suspendati.Sa nu faci greseala sa lasi satelitii langa subwoofer... sau la nivelul solului... Frecventele joase ti-i vor anula instant.
Pentru 2.0, pui boxele de la cel putin 1 metru de podea... si cum a spus colegul, cu cat sunt mai distantate cu atat auditia este mai placuta.
Bafta!

This post has been edited by bylexus: 22 Mar 2009, 20:19


--------------------
Renault Symbol 2012 Start 1.2 16v - BH 90 DBA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 22 Mar 2009, 20:20
Post #6


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




boxele nu au treaba decat cu monitoarele CRT, si nu toate, astea mai rasarite cat de cat sunt ecranate corespunzator.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 22 Mar 2009, 20:35
Post #7


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.274
Joined: 19 July 04
From: Craiova




- boxele de pc sunt de obicei ecranate, caz in care nu prea fac probleme
- boxele neecranate afecteaza mai ales monitoarele crt
- amplasarea corecta dpdv al sunetului se face astfel incat sub-ul sa fie plasat la distanta fata de ascultator, eventual spre n colt al camerei, iar tweeterele trebuie amplasate la nivelul urechii apropiate de ascultator. Daca ai sistem 5.1 evident ca pui satelitii spate in spate si cat mai in lateral, pe cei fata in fata lateral, centralul in fata pe centru si sub-ul intr-un colt biggrin.gif

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 22 Mar 2009, 20:35
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




argoane, chiar si astea rasarite sunt afectate de boxele puternice. Io am un CRT Sony si daca tin una din boxele combinei sub birou il magnetizez. Cu subwooferu' langa monitor n-am incercat. 04.gif

This post has been edited by Sony: 22 Mar 2009, 20:36


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tzepesch
post 22 Mar 2009, 20:41
Post #9


Japan Jupan


Group: Members
Posts: 2.403
Joined: 22 June 05
From: Bucuresti




ca sa raspund l intrebare. se aseaza la o distanta cat mai mare intre ele, pe acelasi perete (plan orizontal), si mijlocul boxei s pice cam la nivelul urechii (plan vertical).

nu stiu la astea cum anume e sonorizarea, dar la sony-ul meu daca situez boxele jos, sa zicem pe parchet nu se mai aud. de parca planul de redare ar fi strict in jos. e treaba de amplificator. pe alta statie boxele se aud perfect pe podea.

la situate la niv. urechii se aud exceptional. mai ales pe un cd de 1 mil. sony de la mama lui.


--------------------
Dacia DELTA GALIDI Station Wagon 1982 - 1310 - 4VIT. - B-xx-xxx
De ce caraie cioara in zbor? ... Schimba vitezele

Toyota Auris 2L D-4D Luna Plus +
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 22 Mar 2009, 20:47
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Bre, boxele mele Sony suna perfect pe podea!


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tzepesch
post 22 Mar 2009, 21:43
Post #11


Japan Jupan


Group: Members
Posts: 2.403
Joined: 22 June 05
From: Bucuresti




ale mele nu. abia se aud, nu mai pmenesc de "simtit". din cauza amplif.

dar coctate pe perete se aud superb.

pe alt amplif, mai "primitiv" se aud f bine si pe podea. m rog.
sony, oricum, m-a convins d f mult timp ca-s zob la scule audio pana la o anume gama de pret. pana si statiile standalone de preturi mici. de la o plaja incolo, fac diferenta.... prefer o statie veche sony mai slaba in putere decat o ragalie noua de 7-8 mil care e cea mai ieftina de la ei.

politica de marketing isi spune f dur cuvantul. nu se mai remarca firma prin TOATA gama de produse. ci doar cateva varfuri. cumperi brandul nu produsul pe bani putini, de dragul reputatiei pe care o avea candva.


--------------------
Dacia DELTA GALIDI Station Wagon 1982 - 1310 - 4VIT. - B-xx-xxx
De ce caraie cioara in zbor? ... Schimba vitezele

Toyota Auris 2L D-4D Luna Plus +
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
V a L y O
post 22 Mar 2009, 22:27
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 673
Joined: 27 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(bylexus @ 22 Mar 2009, 21:18)
Frecventele Joase se pun "pe jos"
Frecventele Inalte se pun la inaltime.
Pentru 5.1 - Subwoofer pe podea... iar satelitii suspendati.Sa nu faci greseala sa lasi satelitii langa subwoofer... sau la nivelul solului... Frecventele joase ti-i vor anula instant.
Pentru 2.0, pui boxele de la cel putin 1 metru de podea... si cum a spus colegul, cu cat sunt mai distantate cu atat auditia este mai placuta.
Bafta!
*



Fals. dry.gif


--------------------
Dacia Logan Laureate Plus 2007 - FVV
If You Have Nothing Nice to Say, Say Nothing At All.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai 90
post 23 Mar 2009, 19:55
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 31 January 08




Am avut un sistem 5.1 de la Carrefour,dintr-ala de marca 1,cea mai ieftina si se auzea clar.La astea se aude un zgomot de fond,ca la casetofoanele vechi.Degeaba e Sony,daca sunt made in China..chinezii le fac la plesneala,si mai ales ca erau facute pentru Romania..cred ca de acum incolo si aparatura trebuie luata din Strainiatate..sa fim siguri ca prindem ceva ok.


--------------------
Dacia Logan 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kog
post 23 Mar 2009, 20:14
Post #14


epuri orijinali


Group: Members
Posts: 1.916
Joined: 27 November 08
From: Lipova - Arad




eu am un sistem asemanator cu cel sony prezentat aici (al meu e schneider biggrin.gif ). Am dat pe el acum vreo 3 ani 120 lei, Are 16 wati (reali, nu rms, nu pmpo). Pot spune ca sunt extrem de multumit de el. Nu afecteaza CRT-ul, are o claritate extraordinara atat a inaltelor cat si a bassului(bass clar si puternic), face destula galagie cat sa nu te mai intelegi in camera. Functioneaza permanent si nu comenteaza nimic. Problema acestui model este cd playerul care s-a paradit cam intr-un an de mers 10 ore pe zi(asta din cauza prafului care intra in celula, desi inlocuit dupa un timp s-a defectat iar)

Deci exista si micro-sisteme ieftine care ofera o calitate superioara. wink.gif

This post has been edited by kog: 23 Mar 2009, 20:16


--------------------
Dacia 1310 1989 TLX - AR-05-DGF
Daa... prea rapid, daa... prea furios
Io merg cu Dacia, iar tu pa jos...
"ti ciuda ca consum putin?" by argon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 23 Mar 2009, 20:17
Post #15


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Ce zici, RMS nu sunt cumva "reali"?


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bmwh548
post 23 Mar 2009, 20:25
Post #16


Membru cu insomnii


Group: Members
Posts: 1.943
Joined: 27 March 08
From: Iasi




Nu prea.
"In common use, the terms "RMS power" or "watts RMS" are erroneously used to describe average power. A 100 "watt RMS" amplifier can produce a sine-wave of 100 watt average into its load. With music, the total actual power would be less. With a square-wave, it would be more."

Articolul de pe wikipedia e destul de clar: http://en.wikipedia.org/wiki/Audio_power
Marketingul ne spune X watt-i RMS, dar uita sa spuna ca e vorba de valoarea sinusoidala (atinsa pe intervale mici de timp) cu distorsiuni maxime, deci practic inutilizabila.
Caz practic: MP3 playerul Panasonic din dotare: 50w PMPO, 22.5w RMS, insa doar ~14w reali (continuos average power). Cel mai bine e sa masurati cu niste aparate de masura (digital pentru valoarea de varf si clasic pentru valoarea medie).


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 1st May 2024 - 05:54
Forum Renault