DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages « < 5 6 7 8 9 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Prapad la bac

tarzy
post 6 Jul 2011, 21:36
Post #181


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




QUOTE(klaus @ 6 Jul 2011, 10:36)
Vad ca multi isi aduc aminte de ce bine invatau pe vremea lor, cum faceau meditatii si luau cu brio examenele.
Da' stiti de ce faceati meditatii?
Pentru ca scoala nici atunci, cum nici acum,  nu pregatea copii la nivelul cerut la examene.
Este acelasi lucru ca si acum, examenele erau mult peste cunostintele medii capatate in scoala. Meditatiile se faceau si se fac pentru ca scoala nu asigura, si nici nu asigura "pe vremea noastra", nivelul necesar pentru luarea unor examene.
Din momentul in care pentru a lua bacul sunt necesare meditatii, fie scoala e varza (ca sistem general), fie subiectele de bac sunt varza, peste nivelul cunostintelor posibil rezonabil a fi acumulate in perioada scolii.
*




ba sa avem pardon .... eu nu am facut in viata mea nici o meditatie si am tot dat examene: admitere/competente la liceu, treapta a II-a, bac, facultate, master (2 bucati), etc ....

intodeauna la examene am luat note mai mari decat cele din catalog ... poate si din cauza ca nu faceam meditatii cu profesorii respectivi.
Meditatiile si faceau si se fac ptr ca din pacate oamenii au senzatia ca orice se cumpara ... inclusiv "inteligenta"





--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kxz
post 6 Jul 2011, 21:43
Post #182


Membru autentic


Group: Members
Posts: 618
Joined: 5 November 10
From: Cuiul de la harta.




QUOTE(bucatzel @ 6 Jul 2011, 15:12)
Si acum ca m-am distrat si eu un pic, sa re-pomenesc o chestie scrisa cu cateva randuri mai sus.

Bacalaureatul este un examen de EVALUARE a cunostiintelor.
Cum crezi ca se poate face o EVALUARE cand examenul e dat pe nivele de complexitate?
*




Si in SUA sistemul de bac e diferentiat. Pentru nivelul cel mai mic, materia cea mai grea e, de ex. , miscarea corpurilor pe planul inclinat, care la noi se face, cred, in a IX-a.
In functie de care bac il ai luat poti accede mai departe la un anumit tip de facultate sau altul.
Nu inteleg de ce la noi musai trebuie comparati 2 copii. Unul vrea sa ajunga doctor, altul zidar. Nu cred ca au nevoie de acelasi bagaj de cunostiunte la iesirea din liceu. Care cunostinte si asa nu au legatura cu realitatea. La noi multa teorie, putina practica. Si teoria aia, macar sa ai nevoie sa o folosesti in practica. Dar nu, toarna in tine teoreme, reactii formule chimice stufoase, date de nastere a te miri carui domnitor si tot asa...

Ma uitam zilele trecute pe un forum, postarea unui licean:
QUOTE
Ce inseamna urmatorul inceput de problema?
500 g oleum cu 20%SO3 liber reactioneaza cu o cantitate de benzen pana cand concentratia in SO3 devine 5%.
Dupa ce reactioneaza cu benzenul masa de oleum e tot aceeasi?

Din alchilarea benzenului cu butadiena in prezenta de AlCl3 umed rezulta un benzen de care se leaga n.butanul cu atomii de carbon din mijloc?
Si inca o intrebare. de ce cand alchilez benzenul cu clorura de alil pe AlCl3 rezulta 3-fenil propena si nu reactioneaza si dubla cu benzenul? Sau daca as pune pe catalizator AlCl3 umed ar reactiona si dubla?

sad.gif sad.gif sad.gif blink.gif blink.gif blink.gif wacko.gif wacko.gif wacko.gif 090.gif 251.gif plange.gif LolLolLo.gif popa.gif nono.gif rugaciune.gif plange.gif hiptnotizat.gif nedumerire.gif nu crede.gif white_flag.gif


--------------------
Dacia 1410 / Opel Corsa
--------------------
Și-oricât de-ngustă o fi calea
Oricâte piedici m-or lovi din greu
Eu sunt stăpânul sorții mele
Sunt căpitanul sufletului meu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aurelyan
post 6 Jul 2011, 21:46
Post #183


Membru cu familie


Group: Members
Posts: 1.280
Joined: 20 June 09
From: Iasi




Acest topic imi aduce aminte de unul legat de moartea lui Adrian Paunescu. Adica este incarcat de subiectivism, in care cei care au luat bac-ul la un moment dat prin diferite metode arata cu degetul, cei care nu l-au luat acum si nici alta data fac la fel, se da vina pe cadrele didactice, pe inspectorate, minister si ministru, toata lumea este vinovata, in afara de propria persoana...pe scurt, astia suntem, cine se scuza, se acuza.
Si acel topic, probabil ca si acesta, datorita pasiunilor starnite, va fi inchis.

This post has been edited by aurelyan: 6 Jul 2011, 21:50


--------------------
Ford Focus Mk3 2012 - 1.6 16v Ti-VCT
Imbatranesc si tot invat - Eschil
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 6 Jul 2011, 21:52
Post #184


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(aurelyan @ 6 Jul 2011, 22:46)
toata lumea este vinovata, in afara de propria persoana...pe scurt, astia suntem, cine se scuza, se acuza.
*

Pai si tu ce esti vinovat de rezultatul acestui bac, daca asa consideri ca sunt de vina si cei care au postat pe acest topic, deci inclusiv tu?
Din curiozitate intreb.


@tarzy, tu esti exceptia care confirma regula. Asa sunt unii care chiar au inclinatii artistice, sa zicem spre pictura. Asta nu inseamna ca ceilalti pot picta ca ei, nici daca fac tone de meditatii sau studii. Eu nu vorbesc de partea din copii/adolescenti care pot face fata unor cerinte mai ridicate.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Shush
post 6 Jul 2011, 21:58
Post #185


٩(Ś̯Ś)۶


Group: Members
Posts: 2.117
Joined: 30 January 07
From: Brasov




QUOTE(klaus @ 6 Jul 2011, 10:36)
Din momentul in care pentru a lua bacul sunt necesare meditatii, fie scoala e varza (ca sistem general), fie subiectele de bac sunt varza, peste nivelul cunostintelor posibil rezonabil a fi acumulate in perioada scolii.
*



Fie copiii nu invata !
Se pot lua note mari si fara meditatii.


--------------------
Seat Leon 2008 Reference 1.6 - Bv-29-Trei Litere
Yamaha YZF-R125 2009 - Bv-88-Aceleasi Trei Litere
ex Dacia Logan 2005 Laureate 1.4
If a vegetarian eats vegetables, what does a humanitarian eat ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tarzy
post 6 Jul 2011, 22:08
Post #186


aroist


Group: Members
Posts: 1.958
Joined: 12 January 04
From: Bucuresti




QUOTE(klaus @ 6 Jul 2011, 21:52)
....
@tarzy, tu esti exceptia care confirma regula. Asa sunt unii care chiar au inclinatii artistice, sa zicem spre pictura. Asta nu inseamna ca ceilalti pot picta ca ei, nici daca fac tone de meditatii sau studii. Eu nu vorbesc de partea din copii/adolescenti care pot face fata unor cerinte mai ridicate.
*




pai .... iara-si sa-mi fie cu iertare .... dar de la mine din clasa cred ca cel putin 30% erau astfel de exceptii. Deh ... oameni de conditie modesta la liceu fara mari pretentii (Petru Maior din Dr. Taberei).

La fel si admiterea la facultate .... eu si nu numai eu (cel putin 20 % din serie) am intrat in conditii de concurenta (3 pe loc) fara sa facem nici macar o ora de meditatii.
Este drept insa ca pe atunci nu era moda cu manuale alternative si nici modidficari de materie si proceduri peste noapte.
Tin minte ca cel mai de folos la invatat atat la bac cat si la admitere la Poli (Transporturi) au fost culegerile de subiecte din anii anteriori


--------------------
DACIA / ARO / TICO L 1,6 / 244 / SX 2005 / 1993 / 1999 - B55MGY
Aha
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4x4
post 6 Jul 2011, 22:09
Post #187


Übermensch


Group: Members
Posts: 3.394
Joined: 24 March 07




Eu pot spune din experienta de prima mana, ca macar la romana, in timpul scolii nu am facut suficient pentru a ne pregati de bac sau macar testarile nationale. La fel si la geografie. La mate am avut profi ok, dar la biologie in liceu, fara pregatire nu as fi stiut decat de 5 in cel mai bun caz. Trebuie sa recunoasteti ca exista cazuri, si nu putine, in care profesorii pur si simplu nu fac destul. Daca adaugam si faptul ca si multi elevi nu fac destul pentru a se pregati se explica foarte clar rezultatele. A si inca un lucru foarte important, dar ignorat, programa e complet idioata si examenele la fel.


--------------------
W S S
Attere Dominatum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 6 Jul 2011, 22:13
Post #188


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




QUOTE(klaus @ 6 Jul 2011, 19:28)
...

Domnu' Funeriu, am inteles cum e treaba cu genul cuvantului "coleg", da sa stiti de la mine, cuvantul "nivel" are 2 forme de plural corecte - "niveluri"si "nivele".
Acu', ca de fapt unul e plural pentru un sens al cuvantului si celalat pentru alt sens, asta te las sa descoperi singur.
*



Domnu' Marga wink.gif bre aici era vorba de NIVEL (plural niveluri) nicidecum NIVELA (plural nivele)... wink.gif

...si sint onorat de comparatie...domn' Funeriu este doctor cu doctorat luat in alt sistem de invatamint...ceea ce nu e cazul la mine...

This post has been edited by george_scala_2004: 7 Jul 2011, 07:22


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 6 Jul 2011, 22:41
Post #189


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.825
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




La multe facultati de stat nu se ocupa oricum toate locurile, fie pentru ca sunt sectii moarte, fie sunt specializari dificile care nu mai atrag studentii, in schimb facultatea de stat va primi oricum un buget. Pentru particulari e mai trist, ei traiesc numai din taxe. Sper sa ii arda rau de tot, astia au distrus notiunea de absolvent de facultate.Nu mi se pare normal ca un student care da un examen greu pentru a intra la o facultate serioasa unde chiar trebuie sa invete sa fie, din punct de vedere birocratic, egal cu papagalul care a facut o particulara, unde nu s-a dus decat la examene pentru care a dat spaga sa fie sigur ca le ia.
Nu imi pun mari baze in reformele lui Funeriu, nu mi se pare ancorat in realitatea noastra. Omul are unele idei bune in schimb aplicarea lor, in Romania de azi, pare imposibila. Eu as incepe prin a renunta la sectiile care nu mai au legatura cu lumea de acum, si as modifica serios programele, in special cele de masterat. E inadmisibil sa faci un master la o facultate de stat, master la care materiile studiate sunt in proportie de 90% total in afara subiectului, iar profesorii sa iti zica sa inveti pentru examen de pe google. Stiu ce vorbesc pentru ca sunt patit. Sunt interese prea mari in invatamantul universitar, se invart sume colosale de bani si e vorba de multa influenta, plus ca universitatile au un grad foarte mare de autonomie, asa ca o reforma serioasa in domeniul asta mie mi se pare putin probabila acum. Tineti cont ca la anul sunt alegeri, de ce sa faca un deranj degeaba?


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
claudiu.manda
post 7 Jul 2011, 09:54
Post #190


Think green!


Group: Members
Posts: 368
Joined: 19 July 10
From: Bucharest




Situatia a devenit o tragicomedie. Confesiunile unui elev picat la Bac:

QUOTE
La Colegiul Tehnic de Vest din Timișoara niciun elev nu a promovat examenul de bacalaureat. Adolescentul a luat puțin peste nota 1 la matematică și nota 4 și ceva la română și la biologie și spune că rezultatele obținute nu l-au luat prin surprindere, scrie evz.ro.

"La geografie, profesorul făcea integrame și ne trimitea pe noi după merdenele, iar la română, oricât de incredibil sună, o puneam pe profesoară să facă precum foca și făcea. Poate că nu e bine cum spun eu, dar, dacă profesorii noștri se impuneau mai mult la clasă, cred că am fi luat majoritatea. Cum ei nu și-au dat interesul, iar noi, cu atât mai puțin, îi consider pe dascăli vinovați în proporție de 60% de cele întâmplate. Restul e vina noastră", afirmă elevul sub protecția anonimatului.


Sursa: Realitatea.Net.


--------------------
Renault Clio Symbol 2008 Dinamique 1.5 dCi 85 hp
10,000 km - 22.06.2009 / 20,000 km - 25.02.2010
30,000 km - 28.11.2010 / 40,000 km - 26.08.2011
50,000 km - 08.06.2012 / 60,000 km - 04.05.2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 7 Jul 2011, 10:37
Post #191


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




In ultimul timp am capatat o afinitate deosebita fata de CTP, care desi nu-l intreaba nimeni, simte el nevoia sa le demonstreze elevilor cat de bine stie el sa rezolve niste subiecte de bac, dupa o experienta de o viata.
Dupa ce s-a spart in figurine cu alea de la mate', a trecut la alea de la romana, si la enuntul 2 care spunea "Explica rolul punctelor de suspensie in secventa: caci toate sunt zadarncii omenesti ale pamantului..." CTP-ul ne zice ce ar fi scris el, cu mintea de acu' evident, daca ar fi dat bacu' (vorba aia, jurnalist de vreo cel putin 20 de ani, deci cu experienta in compuneri):
QUOTE(CTP)
punctele de suspensie prelungesc ideea din propoziție, îi dau extensie metafizică, trimițând la tot ce ține de teluric, de material, de "marile nunți ale pulberii", prin opoziție cu "nunta în cer", împlinirea supramaterială a iubirii care transcende pământescul și omenescul, sublimând în divin.
Sursa
deci blink.gif
radmasa.gif
Eu cred ca nici el nu a inteles ce a zis acolo.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 7 Jul 2011, 10:46
Post #192


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




O data, profa noastra de romana nu a putut veni vreo 2 saptamani la scoala. A venit o tanti mai in varsta care la comentarii ne dicta niste cuvinte d-astea pompoase(ce n-aveau ce cauta in vocabularul unui licean) pe care probabil ar fi trebuit sa le tocim. Cred ca CTP o fi facut cu ea orele de literatura...


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
T.rac3Er
post 7 Jul 2011, 10:52
Post #193


cr8or


Group: Members
Posts: 1.461
Joined: 25 July 04




si "foca" aia mai dadea si cate o clanta la elevi?
hai sa o lasam moarta cu replicile astea.

daca sistemul se reformeaza sanatos atunci toti se vor ralia la conditii.
PS: oare va mai amintiti stirile din anii trecuti cum cei care voiau sa fie profesori picau pe capete sau luau cu nota minima. si acolo se practica copierea la greu.
cei care au luat un post ok, acum sunt profesori pt elevii astia mai mici.
ce poate un fost student, care o ardea prin cluburi, si a copiat sa obtina acel post la limita, sa invete pe copii?
ca sa fii invatator sau profesor tre sa ai o anumita inclinatie, sa ai abilitati, ori dezvoltate ori native. si ajungem din nou la sistem.
bun, ne oprim cu acuzele si facem ceva. o reforma.
in primul rand nu se mai copiaza. asta forteaza lumea sa invete. macar asa se acumuleaza valoare. cine trece de prag, are ceva in capatana si si-a acordat timpul necesar sa studieze. caci asta e ideea. sa stai sa studiezi. sa folosesti creierul, nu sa se scalde prin aburii de alcool si tutun.

problema din invatamant este general valabila la intreaga societate romana. la cum a fost lasata sa liber sa sufere o mutiatie groteasca. unde hotia si smecheria sunt de baza. in evul mediu se faceu frumos grupuri de oameni cu furci si torte si isi excizau proprii aceste tumori.
numai bine.

PS:
dex zice asa
nivel -> niveluri / nivele
nivela -> nivele


--------------------
Citro-mobil C4 2006 VTR+
Why waste energy on fighting the old when you can just use it to create something new. All life has the creation gift inside. Use it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 7 Jul 2011, 11:06
Post #194


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




QUOTE(T.rac3Er @ 7 Jul 2011, 10:52)
dex zice asa
nivel -> niveluri / nivele
*


Pune o poza a definitiei si-ti explic cu placere semnificatiile cifrelor de acolo wink.gif


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 7 Jul 2011, 11:21
Post #195


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.231
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(george_scala_2004 @ 6 Jul 2011, 17:01)
aaa, sa ma distrez si eu putin: niveluri daca nu te superi...
*



QUOTE(T.rac3Er @ 7 Jul 2011, 11:52)
dex zice asa
nivel -> niveluri / nivele
nivela -> nivele
*



QUOTE(george_scala_2004 @ 6 Jul 2011, 17:01)
pai asta si se vrea - evaluarea cunostintelor fiecarui nivel ! capisci ?
la francezi functioneaza bine merci si nu se supara nimeni. de ce nu ar merge si la noi, evident cu niste minime adaptari ?
*



Gresit. Sau no, ce spui tu ar putea functiona fara vreo problema, daca admiterea la facultate ar mai presupune examen ca acum cativa ani, nu concurs de dosare de bac, cum e acum.

Cum distinge comisia de admitere a Politehnicii, par egzamplu, intre un 10 la mate pe subiecte de bac "nivel scazut" si un 7 "nivel avansat"? Ca daca ma intrebi pe mine, primul e foarte probabil mai slab decat al doilea la matematica.



--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 7 Jul 2011, 11:25
Post #196


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




QUOTE(Victoras2001 @ 3 Jul 2011, 22:11)
Pacat ca nu stii cum s-a copiat la trepte.  wink.gif
*


Si eu am sustinut ambele examene de treapta in liceu si nu s-a copiat la nici unul dintre ele... cel putin in clasele in care am fost eu...
QUOTE(radian @ 4 Jul 2011, 09:28)
Se pare ca nu chiar. Tocmai comentau la o dezbatere TV ca rectorii cauta o solutie sa-i poata inscrie pe doritorii fara bac. Doar progeniturile n-or sa piarda un an de zile pentru un detaliu...
*


Deja vad ca se frizeaza nebunia...
L.E. l-am vazut la stiri pe ministrul Funeriu in timp ce declara ca pentru sesiunea de BAC din toamna, nu vor mai fi amplasate camere de supreveghere in toate liceele... Naaaiissss! laugh.gif

This post has been edited by solidconvert: 7 Jul 2011, 11:29


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghertzoi
post 7 Jul 2011, 12:01
Post #197


Membru autentic


Group: Members
Posts: 640
Joined: 18 March 07
From: varza a la cluj




Problema in sine, despre care nu se prea discuta pe tv, are radacina intr-o masura care se aplica in invatamantul universitati:finantarea pe cap de student.

De aici a mers totul intr-o spirala: majoritatea facultatilor nu mai au examen de admitere, admiterea se face pe baza mediei de la liceu/BAC. Si de aici nebunia continua: liceele ca sa nu isi piarda prestigiul au coborat standardele de supraveghere astfel incat elevii lor sa fie favorizati.

Solutia e simpla: standard unic de examen, eventual pe profil, barem clar de corectare, si fara copiat (!).

Asta daca vreti sa ajungem undeva si daca vreti sa mai luati vreun leu pensie de la stat cand generatiile de acum va vor plati pensia....

Si da, trebuia inceput la un moment dat. Cand ii aud pe tineri picati cum urla ca de ce tocmai ei, ma gandesc la niste hoti pe care ii prinde politia proaspat infiintata....


--------------------
Renault Megane 2.2 2007/privilege Sedan 1.6 110 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Shush
post 7 Jul 2011, 12:06
Post #198


٩(Ś̯Ś)۶


Group: Members
Posts: 2.117
Joined: 30 January 07
From: Brasov




Eu zic sa nu va bazati prea mult ca veti primi pensii de la noi sad.gif
Adica na, se observa usor cam cum sunt generatiile de acum.
Dintre aia care totusi fac ceva si au un loc de munca majoritatea au salarii super mici, iar aia cu salarii mari nu platesc taxele in Romania.
Deci pensie privata + cont in banca FTW biggrin.gif


--------------------
Seat Leon 2008 Reference 1.6 - Bv-29-Trei Litere
Yamaha YZF-R125 2009 - Bv-88-Aceleasi Trei Litere
ex Dacia Logan 2005 Laureate 1.4
If a vegetarian eats vegetables, what does a humanitarian eat ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 7 Jul 2011, 12:13
Post #199


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




QUOTE(bucatzel @ 7 Jul 2011, 12:21)
Gresit. Sau no, ce spui tu ar putea functiona fara vreo problema, daca admiterea la facultate ar mai presupune examen ca acum cativa ani, nu concurs de dosare de bac, cum e acum.

Cum distinge comisia de admitere a Politehnicii, par egzamplu, intre un 10 la mate pe subiecte de bac "nivel scazut" si un 7 "nivel avansat"? Ca daca ma intrebi pe mine, primul e foarte probabil mai slab decat al doilea la matematica.
*



Ei si tu acum...simplu, man: exista licee tehnice (reala) si licee umaniste. Este normal ca cei care vor urma liceele tehnice sa urmeze facultati...tehnice iar cei de la liceele umaniste vor urma...facultati umaniste.

Insa daca unii de la aceste tipuri de licee vor dori sa urmeze facultati de alt profil vor trebui sa invete mai mult.

Insa nu este obligatoriu ca dupa examenul de Bac sa te duci la facultate cu conditia sa ai unde iar ceea ce ti se ofera sa aiba corespondent in realitate, pe piata muncii.

Altfel ne trezim ca avem juristi, economisti, doctori, ingineri care in loc sa profeseze ceea ce au invatat vind prin piata, sint agenti de vinzari, biodyguarzi, etc...

Si da, trebuie, neaparat, reintrodus examenul de admitere la facultate, fara discutie.

7 Jul 2011, 14:28:
QUOTE
Imaginația elevilor puși în fața foii de examen pare să nu cunoască limite. Uneori, perlele sunt atât de aberante încât îți vine să te întrebi dacă nu cumva candidații, înțelegând că totul e pierdut și că habar n-au să rezolve subiectele, încep să scrie ce le trece prin minte, la mișto. Numai așa s-ar putea explica  „scrisoarea” pe care un elev a compus-o în orele de examen, în care povestea cum a lucrat el timp de șase ani la negru la un service auto. Alte gafe vin pur și simplu din ignoranța copiilor: îmi amintesc de gogomăniile unui elev care a dat BAC-ul cu ani în urmă, în Pitești, și pentru care Achim, fiul lui Ilie Moromete, devenise Arpechim (o rafinărie de petrol de lângă orașul argeșean).

Însă perlele de la BAC sunt pur și simplu urmașele celor de la testele naționale de la sfârșitul clasei a VIII-a. Când am dat examenul de capacitate, Dan – căpitanul de plai –  a fost cel care le-a pus probleme spinoase absolvenților: o domnișoară a luat de bun răspunsul zeflemitor pe care i-l dăduse un coleg la întrebarea ei disperată din timpul examenului „cum îl chema pe hanul turcilor?” (de fapt era vorba de hanul tătarilor, pe numele său Ghirai). Colegul i-a spus că îl chema Hakan Sukur (un fotbalist turc foarte în vogă acum câțiva ani), iar întrebarea ei nu a fost „Faci mișto de mine?”, ci „Cum se scrie?”.

BAC 2011: oglinda lui Nichita Stănescu, prilej de multe perle

Profesorii s-au obișnuit deja: proba la limba și literatura română de la examenul de bacalaureat este de departe cea mai bogată în perle. În acest an, primul subiect le cerea elevilor să răspundă la nouă cerințe pornind de la un fragment din „Nuntă în cer” de Mircea Eliade.

La al doilea subiect elevii aveau de scris un text argumentativ de 15-30 de rânduri despre cunoașterea de sine, pornind de la ideile sugerate de afirmația lui Nichita Stănescu: „A avea un ideal înseamnă a avea o oglindă”.

La cel de-al treilea subiect, absolvenții aveau de realizat un eseu de două-trei pagini despre modul în care un scriitor și-a construit un personaj dintr-o operă dramatică (Ioan Luca Caragiale, Camil Petrescu sau Marin Sorescu). Elevii puteau alege dintre “O scrisoare pierdută”, “Jocul ielelor” sau “Iona”, însă mulți dintre ei, deși au făcut 12 ani de școală, nu au știut că formularea „operă dramatică” se referă la o piesă de teatru, așa că l-au caracterizat pe Ștefan Gheorghidiu din romanul „Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război”.

Perlele unora dintre elevi sunt incredibile și teribil de amuzante:

1. Tipătescu reia tronul iar Stoici și Spancioc sunt gărzile de corp
2. Ruxandra îl imploră să renunțe la crimele și omorurile
3. Palatul lui Procust (în loc de „Patul lui Procust”, un roman de Camil Petrescu)
4. Perspectiva narativă împerecheată
5. Trăsătura genului epic e prezența liniilor de pauză
6. Autoarea Nichita Stănescu
7. “Iona” a fost publicat și inclus ulterior în Teologie
8. “Ultima noapte de dragoste. Întâia noapte de amor”
9. Iona a fost prins de către pește, e dornic de înavuțire. În final îi dă ascultare lui Dumnezeu și va face ce ia spus
10. Aș asuma conștientul în viață
11. Setea monstrului de sare
12. “Ultima noapte de dragoste. Întâia noapte de război” este basm
13. “Iona este un pește care se află în interiorul tabloului I”
14. Sinonim: despărțire – dezbinare (adio)
15. Titlul dramei „Iona“ vine de la „Io=eu“ și „na=poftim“
16. Drama pe care o cunoaște Iona, aflat în burta unei balene de chit
17. Polițaiul turmentat
18. „O scrisoare de omor“
19. Tahanache este „traficant de droguri“, motiv pentru care „nu știe să folosească termeni neolitici“
20. Brânzovenescu „a fost cioban la stâna primită moștenire“
21. Punctele de suspensie ne vorbesc de faptul că după moartea omului, lucrurile și punctele rămân pă pământ… Punctele de suspensie au rolul de a încheia blând fraza, arată un mic oftat și te fac oarecum să rumegi textul…
22. Tema operei “O scrisoare pierdută” are în vedere coruperea care are loc înaintea alegerilor electorale pentru alegerea de deputați
23. În “O scrisoare pierdută” este vorba despre o scrisoare pierdută de poștașul din sat
24. Zoe Trahanache este personajul principal. El trimite o scrisoare la iubita lui, dar nu ajunge la ea, o găsește Tipătescu
25. Zaharia Trahanache avea acest nume pus de Caragiale, deoarece se ocupa cu traficul de zahăr. În mod similar, Farfuridi desfășura afaceri cu farfurii, iar Iordache Brânzovenescu rula afaceri cu brânză
26. După numele lui Brânzovenescu ne putem da seama că acesta era de la țară și avea rădăcini străvechi în cultivarea brânzei
27. Conflictul este unul de natură politică, la care Zoe participă cu multă desăvârșire
28. Într-un final, Ștefan Tipătescu pleacă în lume și la un moment dat îi trimite o scrisoare adresată Zoei.
29. Îmi zboară gândul la vecina de la parter
30. În gând mă gândesc la tine
31. Iubita are o atitudine extremistă pentru opusul masculin
32. Cetățeanul turmentat este reprezentat în lumea reală de omul obișnuit, adică bețivul român
33. Misterioase sunt căile scrisorii pierdute
34. Caragiale era un adevarat miștocar al secolului 17
35. Putem spune că Caragiale e foarte actual, personajele cu proști și bețivi regăsindu-se în fiecare club de fițe din lumea noastră amară


Următoarele perle au apărut în rezolvarea subiectului în care elevii aveau de comentat afirmația lui Nichita Stănescu: „A avea un ideal înseamnă a avea o oglindă”:

36. Posesia unei oglinzi frumoase este foarte importantă în viața unui om
37. Idealul unui om și toate dorințele sale trebuiesc concentrate spre achiziționarea unei oglinzi stabile și bune
38. Nici un om nu trebuie să treacă prin viață fără a avea în folosință măcar o oglindă bună
39. Oglinda trebuie să fie nelipsită din garderoba oricărui idealist
40. Când te uiți în oglindă, te vezi pe tine, dar uneori mai vezi și alte lucruri, mobila
41. Vampirii nu au reflexie în oglindă, deci, conform acestui citat, nu pot fi idealiști
42. A avea un ideal înseamnă a avea o oglindă și a avea o oglindă înseamnă a avea un ideal. Niciodata o desincronizare
43. Oglindă, oglinjoară, încotro merge această țară? Oglindă, Oglinjoară, nu mai bine plecăm toți afară?
44. Nu sunt de acord cu acest citat, deoarece Nichita era femeie și se uita mult în oglindă
45. Se stie că femeilor le place să se uite în oglindă, de aceea Nichita ne îndeamnă idealurile spre achiziția unui astfel de instrument reflectorizant
46. Personal nu este de acord cu acest citat, deoarece nu sunt femeie ca Nichita să stau să mă cochetez, aranjez și fardez în oglindă ca o matrahulă
47. Trebuie să ne privim atent în oglindă și să ne întrebăm: Oglindă, oglinjoară, trec și eu bacul în această vară?


Una dintre cele mai originale lucrări a fost cea a unui licean care, la primul subiect, a început să își povestească viața*:

1. Lunca-i luncă, iarba-i verde
2. Sunt născut în … și se prezintă
3. Am fost elev în perioada …
4. Care am studiat profesionala
5. După care m-am înscris
6. Datorită situației materiale
7. M-am angajat la un servis cu profil mec. unde am muncit 6 ani fără forme legale
8. Încă din 1-4 mi-am dorit să învăț și totodata să practic această meserie
9. Momentan sunt civil
10. Eu mă consider un om apt de muncă
11. În această viață avem de urmat 3 pași: trecut, prezent și viitor
12. Voi urma o școală cu profil tehnic în care le voi povesti prezentul meu
13. Atât timp în viață cât nu știi să pierzi nu ai să câștigi
14. A venit toamna, acoperămi inima cu ceva, cu umbra ta sau cu umbra unui copac.

Povestea tânărului nu a impresionat comisia, astfel că acesta își va încerca norocul și în sesiunea de toamnă. Poate atunci va avea mai multe șanse.

*Au fost respectate fidel “scriiturile” tinerilor


sa ridem ? sau sa plingem ? nici una nici alta...problema este ca acesti tineri sint bulversati - cu greu or sa-si mai revina...e pacat ca ne batem de cel mai bun capital - cel uman.

sigur, asa cu lisurile lor, pot fi reorientati spre activitati sau meserii care sa corespunda nivelului lor. pe parcurs pot sa continue studiile - au fost atitea cazuri de angajati si seralisti la facultate...

This post has been edited by george_scala_2004: 7 Jul 2011, 13:28


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 7 Jul 2011, 15:00
Post #200


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.825
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Da, ii reorientam radmasa.gif Dupa mentalitatea lor, ar trebui sa nu invete, sa nu munceasca dar sa fie bo$$i de bo$$i, plini de "parai". In afara de asta, toti se viseaza " 'telectoali", ei vor diplome si facultati, nu vor sa faca o meserie cinstita, poate chiar banoasa, dar care nu e "de domni". Astia care au picat pe capete acu vor copia pe rupte in toamna, pentru ca vor fi lasati, vor umple facultatile, si totul va fi ca pana acum. Sistemul nostru de educatie e la pamant, incepand cu clasele primare si terminand cu facultatile, o reforma nu inseamna sa pui niste camere de filmat, ceva trebuie facut de la primul nivel, iar rezultatele se vor vedea peste multi ani, nu imediat. Cine sa faca asa ceva? Funeriu? radmasa.gif


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 7 Jul 2011, 15:16
Post #201


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




ei nu cred ca vor fi lasati...

Oana Badea Secretar de stat in Ministerul Educatiei:
QUOTE

Bac-ul din toamnă va fi primul din istorie cu peste 100.000 de candidați. Va fi dificilă organizarea a încă unui examen de o asemenea amploare?  Supravegherea va fi la fel de strictă?


Nu va fi mai dificil ca până acum, avem capacitatea și infrastructura pentru un examen la fel de serios.  Cât despre supraveghere, rămân consecventă ideii că nu mai putem ascunde adevărul, chiar dacă nu e ușor de digerat. Categoric, ministerul va organiza cu aceeași strictețe examenele.


http://www.adevarul.ro/actualitate/Oana_Ba..._512349283.html


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 7 Jul 2011, 15:24
Post #202


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




''''''Cât despre supraveghere, rămân consecventă ideii că nu mai putem ascunde adevărul, chiar dacă nu e ușor de digerat. Categoric, ministerul va organiza cu aceeași strictețe examenele.''''

Se va respecta treaba asta?Ori a fost un test mic test care a vrut sa demonstreze un lucru stiut de mult timp. Hai sa fim serisi, cati analfabeti termina facultati tongue.gif si habar nu au unde este facultatea.

This post has been edited by M i h a i: 7 Jul 2011, 15:25


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 7 Jul 2011, 15:26
Post #203


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




daca buboiul a erupt acum e greu de acoperit...mai ales ca toata lumea este cu ochi pe minister, pe scoli, pe...elevi !


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 7 Jul 2011, 15:30
Post #204


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




Sunt curios daca mai apar la stiri elevii generatiei ''justin bieber'' , atunci cand reportera îi intreaba cum a fost la examen, iar ei spun foarte degajati : aaaaaa, a fost usorrrrr , am copiat.

This post has been edited by M i h a i: 7 Jul 2011, 15:30


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4x4
post 7 Jul 2011, 16:02
Post #205


Übermensch


Group: Members
Posts: 3.394
Joined: 24 March 07




Cateva din perlele postate de george_scala_2004 par mai degraba nepotrivite decat gresite tongue.gif


Preferata mea: "Punctele de suspensie ne vorbesc de faptul că după moartea omului, lucrurile și punctele rămân pă pământ… Punctele de suspensie au rolul de a încheia blând fraza, arată un mic oftat și te fac oarecum să rumegi textul…" Trist e ca e fix la fel ca majoriatea analizelor pretentioase emise de consacratii critici, daca era spusa de Xulescu musai trebuia sa o introduci in comenatariul tau.


--------------------
W S S
Attere Dominatum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kxz
post 7 Jul 2011, 19:39
Post #206


Membru autentic


Group: Members
Posts: 618
Joined: 5 November 10
From: Cuiul de la harta.




monumentul_elevului_cazut_la_bac.jpg

Ministerul Educației a ridicat un monument în cinstea elevilor căzuți la Bac

Construcția e amplasată în fața unui liceu din Pitești unde nu a promovat Bac-ul niciun elev. La dezvelirea monumentului a participat și ministrul Educației, care a ținut o scurtă cuvântare:

“Acești copii au căzut la Bac ca să aibă o viață mai bună în lunile premergătoare examenului. Din păcate, aripile lor au fost frânte și acum ei nu se mai află printre noi. Stau toată ziua în casă și învață, ca să ia Bac-ul măcar în toamnă.”

Funeriu a anunțat că, pe lângă monumentul celor căzuți la Bac, va construi și un mausoleu în amintirea elevului necunoscut, care a uitat să se semneze pe foaia de examen. “Nu vom ști niciodată numele lui, însă gestul trebuie să ni-l amintim. Atunci când profesorul supraveghetor le-a explicat elevilor cum să se semneze în colțul din dreapta sus, toți au scris Ion Popescu, la fel ca în fișa-tip. Acești viteji au căzut la Bac fără ca nimeni să știe cum îi cheamă.”

Funeriu a amintit că mulți elevi erau în stare să-și dea și viața, însă comisia a preferat să nu ia șpagă.

http://www.timesnewroman.ro/politic/4943-m...-la-bacalaureat


--------------------
Dacia 1410 / Opel Corsa
--------------------
Și-oricât de-ngustă o fi calea
Oricâte piedici m-or lovi din greu
Eu sunt stăpânul sorții mele
Sunt căpitanul sufletului meu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4x4
post 7 Jul 2011, 22:08
Post #207


Übermensch


Group: Members
Posts: 3.394
Joined: 24 March 07




Asta numesc eu prostie monumenatala.

----

radmasa.gif radmasa.gif

ce am vrut si ce a iesit

"monumentala"

This post has been edited by 4x4: 7 Jul 2011, 22:31


--------------------
W S S
Attere Dominatum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 7 Jul 2011, 22:16
Post #208


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




ai dreptate.


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 8 Jul 2011, 06:57
Post #209


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




QUOTE(kxz @ 7 Jul 2011, 20:39)
Ministerul Educației a ridicat un monument în cinstea elevilor căzuți la Bac
*


O țară de caterincă cu niște "conducători" de caterincă rezultând un bac de caterincă.
Ce pretenții să mai avem?


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 8 Jul 2011, 07:10
Post #210


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




bre dragos se vede ca la voi s-a rasturnat carul cu umor. Ai idee ce fel de stiri sunt pe site-ul ala? radmasa.gif


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
9 Pages « < 5 6 7 8 9 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 7th May 2024 - 04:11
Forum Renault