DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> pensionarii. o piedica in sistemul electoral. :-)

Bobo
post 5 Jun 2003, 15:03
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




QUOTE
Anglia, sau daca nu ma primesc aia, Islanda... racoare, piscini geotermale in aer liber, aer curat, fete blonde... :


The living standard is among the highest in the world with per capita income of US$ 30,575 (2000). http://www.iceland.org  
OMG f**k all this ROsh*t


lasa-ma cu islandezii ca aia sunt degenerati rau.. citii io undeva ca acum cativa zeci/sute de ani ajunsesera la limita minima critica care presupunea imposibilitatea regenerarii... cica si-au mai revenit.. doar nu vrei sa-i regenerezi tu?!? hehe..


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 6 Jun 2003, 09:25
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




QUOTE
QUOTE

lasa-ma cu islandezii ca aia sunt degenerati rau.. citii io undeva ca acum cativa zeci/sute de ani ajunsesera la limita minima critica care presupunea imposibilitatea regenerarii... cica si-au mai revenit.. doar nu vrei sa-i regenerezi tu?!? hehe..


it crossed my mind...
am citit si io recent despre asta... inbreeding intr-o tara de 270000 de oameni... o sa fiu o trufanda, neh ? "el presidente" laugh.gif


hehe, o sa fii matca musuroiului.. sau ma rog, matcul...hehe


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 6 Jun 2003, 12:00
Post #33





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Mie nu mi se pare bun un sistem de vot in care ponderea votului depinde de TESTE.

In acest caz, s-ar cheltui foarte multi bani pe centre de testare, si testele s-ar aplica, bineinteles, in dulcele stil romanesc, adica mai cu mita, mai cu "lasa ca merge si asa"...

Pe vremuri, in Romania, functiona votul censitar, care insemna ca invatatorii, preotii, intelectualii aveau drept de vot, iar taranii aveau drept la ceva de genul 1/20 dintr-un vot.

Nu imi mai amintesc bine istorie, parca mai erau si alte prevederi...

Cred ca un sistem de vot cu ponderi este un lucru foarte bun, insa trebuie sa existe reguli foarte simple si clare de stabilire a ponderilor. Reguli care sa nu poata fi usor minarite.

De exemplu:


om numai cu scoala primara si liceul - 1 vot
pensionar peste 60 de ani - 1 vot
om cu facultate - 4 voturi
om cu firma cu activitate, angajati si impozite platite la zi - 4 voturi
puscariasi - 0 voturi (astia sa nu voteze)

Regulile sint putin arbitrare, bineinteles, dar au calitatea ca sint SIMPLE.

Nu putem spune ca daca un om este intelectual, in mod sigur gindeste mai bine decit un taran sau un muncitor cu 8 clase.

Dar, in medie, eu cred ca chestia asta totusi este adevarata.


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 6 Jun 2003, 13:10
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




QUOTE
Mie nu mi se pare bun un sistem de vot in care ponderea votului depinde de TESTE.

In acest caz, s-ar cheltui foarte multi bani pe centre de testare, si testele s-ar aplica, bineinteles, in dulcele stil romanesc, adica mai cu mita, mai cu \"lasa ca merge si asa\"...

Pe vremuri, in Romania, functiona votul censitar, care insemna ca invatatorii, preotii, intelectualii aveau drept de vot, iar taranii aveau drept la ceva de genul 1/20 dintr-un vot.

Nu imi mai amintesc bine istorie, parca mai erau si alte prevederi...

Cred ca un sistem de vot cu ponderi este un lucru foarte bun, insa trebuie sa existe reguli foarte simple si clare de stabilire a ponderilor. Reguli care sa nu poata fi usor minarite.

De exemplu:


om numai cu scoala primara si liceul     -     1 vot
pensionar peste 60 de ani     -     1 vot
om cu facultate     -     4 voturi
om cu firma cu activitate, angajati si impozite platite la zi     -     4 voturi
puscariasi     -     0 voturi (astia sa nu voteze)

Regulile sint putin arbitrare, bineinteles, dar au calitatea ca sint SIMPLE.

Nu putem spune ca daca un om este intelectual, in mod sigur gindeste mai bine decit un taran sau un muncitor cu 8 clase.

Dar, in medie, eu cred ca chestia asta totusi este adevarata.


perfect de acord...
hai sa vedem acum cum convingem pe altii...hehe, glumesc, ideea e moarta din fasa, am fi acuzati de discriminare; pe nedrept dupa parerea mea...

macar sa tragem o invatatura: sa avem grija cum ne purtam cand om ajunge pensionari cu 2 dinti in gura...macar de-am sta atunci in banca noastra si sa nu facem pe desteptii...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aburel vlaicu
post 17 Jun 2003, 08:55
Post #35


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 17 June 03




QUOTE
QUOTE
QUOTE


concluzia: nasol e sa ceri parerea prostimii.. democratia asta e o tampenie, dar n-avem ce pune in loc...pai daca e dupa prostime, ne ia mama gaia...problema e de unde esti sigur ca ai oameni destepti in frunte?!?!


Bravo Bobo! Eu in cel mai bun caz as elimina anumite categorii de la vot, si as introduce un sistem cu ponderi. He-he laugh.gif


de 10 ani mi-a venit ideea asta si i-am scandalizat pe altii... de cand pensionarii m-au scos din sarite votand cu iliescu in anii '90...ei votau pentru viitorul meu...asta e chiar culmea... mi se pare chiar de bun simt sa punem ponderi.. ca sa nu mai zic ca de ce votul meu ca cetatean care ma supun legilor sa fie acelasi cu al unui puscarias, sau al unuia care e e evazionist, etc...




O idee similara a fost dezvolatat de catre R.A. Heinlein in cartea sa Infanteria stelara. Ar avea drept de vot doar cei care sunt dispusi sa se sacrifice pentru tara lor, de exemplu efectueaza un stagiu militar foarte, foarte dur si astfel capata statutul de "cetateni" care le da drept de participare la viata politica (aleg si pot fi alesi). Ma rog, dupa gust se poate asezona cu diverse variante (exclus un sistem cenzitar, dupa parerea mea).


--------------------
REFUZ SA SEMNEZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aburel vlaicu
post 17 Jun 2003, 09:04
Post #36


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 17 June 03




[
Pe vremuri, in Romania, functiona votul censitar, care insemna ca invatatorii, preotii, intelectualii aveau drept de vot, iar taranii aveau drept la ceva de genul 1/20 dintr-un vot.

Nu imi mai amintesc bine istorie, parca mai erau si alte prevederi...

Cred ca un sistem de vot cu ponderi este un lucru foarte bun, insa trebuie sa existe reguli foarte simple si clare de stabilire a ponderilor. Reguli care sa nu poata fi usor minarite.

De exemplu:


om numai cu scoala primara si liceul - 1 vot
pensionar peste 60 de ani - 1 vot
om cu facultate - 4 voturi
om cu firma cu activitate, angajati si impozite platite la zi - 4 voturi
puscariasi - 0 voturi (astia sa nu voteze)

Regulile sint putin arbitrare, bineinteles, dar au calitatea ca sint SIMPLE.

Nu putem spune ca daca un om este intelectual, in mod sigur gindeste mai bine decit un taran sau un muncitor cu 8 clase.

Dar, in medie, eu cred ca chestia asta totusi este adevarata.[/quote]

Doua chestiuni:
1) Cenzitar vine de la "census" (lat.) , adica legat de lovele. Cu cat ai mai multe, cu atat votul tau e mai important. Ti-ar place sa fii condus de mafioti?
2) De ce ar avea un om cu facultate mai multa constiinta civica si discermanant decat un taran? Ai?


--------------------
REFUZ SA SEMNEZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 18 Jun 2003, 12:43
Post #37


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




QUOTE
O idee similara a fost dezvolatat de catre R.A. Heinlein in cartea sa Infanteria stelara. Ar avea drept de vot doar cei care sunt dispusi sa se sacrifice pentru tara lor, de exemplu efectueaza un stagiu militar foarte, foarte dur si astfel capata statutul de \"cetateni\" care le da drept de participare la viata politica (aleg si pot fi alesi). Ma rog, dupa gust se poate asezona cu diverse variante (exclus un sistem cenzitar, dupa parerea mea).

O idee cum nu se poate mai proasta. Armata te abrutizeaza, si cu cat e stagiul militar mai dur cu atat devii si tu mai dur si mai simplist in gandire. Asa ca asta ar fi cel mai rau sistem dupa parerea mea. In nici un caz nu iti da mai multa minte, discenamant, informare, rezistenta la manipulare (asta mai ales considerand ca in orice sistem militar esti invatat sa asculti si sa te supui ordinelor, nu sa ai initiative).
QUOTE
1) Cenzitar vine de la \"census\" (lat.) , adica legat de lovele. Cu cat ai mai multe, cu atat votul tau e mai important. Ti-ar place sa fii condus de mafioti?

Nu sunt sigur, dar din cate stiu eu sistemul de vot cenzitar inseamna un sistem de vot in care nu toti au drepturi egale la vot, diferentierea facandu-se pe baza unor criterii. Criteriile pot fi financiare, dar pot fi si altele. Este opusul sistemului de vot universal. Poate tu ai dreptate cu etimologia cuvantului, insa sensul i s-a skimbat in timp. Repet, nu bag mana in foc, cand ajung acasa o sa verific.
QUOTE
2) De ce ar avea un om cu facultate mai multa constiinta civica si discermanant decat un taran? Ai?

Scuza-ma dar tu pe ce lume traiesti?? Tu nu stii nimik din ce s-a intamplat pana acum de la revolutie incoace? Ti s-a parut ca taranii au discernamant?? Ai urmarit stirile, ai vazut ce declaratii dau (asta in caz ca intelegi ce spun, io personal intampin dificultati, aia nu e limba romana)? Adica chiar faptul ca timp de 4-5-6 ani stai si inveti, iti folosesti intensiv mintea nu conteaza deloc? E ca si cum mi-ai spune ca si eu pot oricand sa joc fotbal la fel de bine ca unu din nationala sau sa castig o medalie olimpica la un sport pe care nu-l practic deloc sau doar din cand in cand de distractie. Ca sa nu mai zic ca sunt atatea sate care nu prind decat TVR1, cum se informeaza aia corect (in caz ca vor sa se informeze, nu sa vada surprize-surprize)???


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
guvernul
post 18 Jun 2003, 17:20
Post #38


Membru


Group: Members
Posts: 155
Joined: 30 April 03




Sunt uimit de ideile vehiculate in discutia asta. Pai cum sa ajungem noi o tara democratica, atunci cand oameni inteligenti ca voi (superalfabetizati - IT inclus) au asemenea pareri?

Vot censitar, ai?! V-ar placea ca cei care au VW sau Mercedes sa aiba putere de vot dubla sau tripla comparativ cu noi, posesori de Dacii?

Pentru G. Nicolescu - votul din Romania de acum multi ani era in felul urmator: electoratul era impartit pe colegii, iar fiecare colegiu avea o alta greutate electoral, in sensul ca, spre exemplu, pentru a trimite un deputat, colegiul 3 avea nevoie de mai multe voturi decat colegiul 1. E vorba de norma de reprezentare. (asta foarte pe scurt.)

Mie sincer nu mi-ar placea ca cei cu mii si miliane de euro sau dolari in buzunar sa aiba o greutate mai mare decat mine la vot. Vi-l inchipuiti si doriti pe Nicu Gheara sau Gigi Becali mai capabil sa aleaga, decat unii dintre noi, care nu ne comparam cu puterea lor de cumparare?

O alta problema: toti cei cu studii sunt la fel de capabili?? Exemplu: un posesor de diploma de licenta din Papua Noua Guinee, sau de la o universitate fantoma, sau si mai bine, una cumparata de la noi din tara. E corect sa aiba persoana asta un vot "mai tare" decat altul care are o postliceala, dar care e mai cult si mai instruit? Eu zic NU, NU si NU!

In ce-i priveste pe batrani: potrivit logicii expuse de multi colegi de forum Petre Tutea nici nu ar mai fi avut voie sa primeasa buletin de vot, in cei cativa ani inainte de moarte. In vreme ce intelectual, era mult mai lucid decat multi "'juniori".

Voua v-ar placea ca atunci cand veti avea 70-80 de ani sa nu mai puteti vota, sau votul vostru sa cantareasca cat jumatate sau cat un sfert din votul unui pusti de 19 ani care se drgoheaza de nu mai stie pe ce lume traieste (exemplele pot sa nu fie foarte bine potrivite-le scriu rapid pana ma mai tine internetul smile.gif

Ah, ca cei de la tara sunt mai putin informati si voteaza cu CVT sau altii ca el, in spefranta ca va fi ceva mai bine si ca va fi ordine, astfel incat sa nu-i mai fie frica sa iasa pe ulita satului... e cu totul altceva. Ar trebui ca partidele altele decat cel al celui citat mai sus sa fie mai constiente de faptul ca oamenii nu sunt prosti si nu pot tolera la nesfarsit lipsa de respect si de interes a celor care conduc. Si de asemenea e nevoie de cei culti, care sa ii informze si pe cei care nu au posibilitati de a se informa singuri din mai multe surse.

Ma opresc pentru moment aici, cu promisiunea ca voi reveni.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 18 Jun 2003, 21:18
Post #39


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




cred ca e prima oara cand sunt de acord total cu ce spune "guvernul" biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif .
lasand gluma, ai dreptate. cum am spus si mai sus, toti trebuie sa fim egali. toti trebuie sa aiba drept de vot deoarece o lume condusa de intelectuali sigur nu e buna, una condusa de muncitori iarasi nu va functiona, sau una condusa de tineri pana in 30 de ani (cum a fost intr-un film azi). toti existam si trebuie sa avem dreptul egal de a alege ceva. bine sau rau deoarece sunt relative. inca nu a aprut scris pe cer ce e bine si ce e rau. free will. asta cica e lucrul cu care ne nastem (inca). numai bine.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 19 Jun 2003, 12:22
Post #40


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Am zis ca nu ma bag in balacareala asta, da' nu ma pot abtine.
AlexV, intr-adevar, in Constitutie se stipuleaza clar" toti cetatenii Romaniei, indiferent de orientare politica, nationalitate, sex, religie, sunt egali in fata legii"! Din pacate articolul ar trebui sa aiba o anexa care sa zica in felul urmator "Ceilalti cetateni, ale caror conturi dolofane troneaza obstinente prin banci straine si nu numai, falimenteaza Bancorex, Safi, Credit Fond, Dacia Felix, etc., precum si toti parlamentarii si guvernantii ale caror dosuri se lafaie la fel de obstinent in fotolii oficiale, au dreptul sa nu se spuna niciunei legi, pentru simplul motiv ca li se rupe!"
Cit despre eventualele mele frustrari vis-a-vis de dreptul meu la vot cind voi avea (daca voi avea) respectabila virsta de 80 de ani, tin sa va anunt ca-mi bag ceva in el de vot si ma altceva pe toata conducerea Romaniei! M-am jurat ca nu mai votez!
Na ca m-am enervat inutil!


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sstanescu
post 19 Jun 2003, 12:41
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 5 July 02
From: Bucuresti




Din nefericire, ca in multe alte domenii, sunt prea multe exceptii pentru a impune o regula. Cand se vorbeste de oameni cu multi bani se baga repede Nicu Geara & Co. plus restul de banditi. Da sunt multi de genul asta. Insa...

Avem oameni in pozitii inalte, in companii mari. Sunt oameni ce au facut bani buni cu afaceri cinstite. Oameni de genul asta sunt foarte preocupati de modul in care tara asta e gestionata. Ii intereseaza mult mai mult ca pe mine modul in care se concep legile si se pun in aplicare. Vor sa faca afaceri aici, vor sa se dezvolte. Insa ies niste pinguini la alegeri si apoi se apuca iar sa faca lobby, sa le explice de ce legea aia e stramba dupa toate standardele, cum sa fie amendata, etc.

Asa cum exista batrani lucizi si pe patul de moarte, asa sunt si oameni de afaceri onesti si tineri cu carte complet imbecili.


--------------------
Dacia SupeRNova Clima - B-92-SLC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aburel vlaicu
post 20 Jun 2003, 07:06
Post #42


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 17 June 03




Nu sunt sigur, dar din cate stiu eu sistemul de vot cenzitar inseamna un sistem de vot in care nu toti au drepturi egale la vot, diferentierea facandu-se pe baza unor criterii. Criteriile pot fi financiare, dar pot fi si altele. Este opusul sistemului de vot universal. Poate tu ai dreptate cu etimologia cuvantului, insa sensul i s-a skimbat in timp. Repet, nu bag mana in foc, cand ajung acasa o sa verific.


Ashule, ai absoluta dreptate. Cenzitar presupune anumite restrictii, nu neaparat financiare (domiciliu, varsta, etc.) dar cazul romanesc se refera la lovele. Cred ca am simplificat cam mult. :oops:


--------------------
REFUZ SA SEMNEZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 25 Jun 2003, 08:44
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




nu cred ca s-a gandit nimeni la impartirea celor cu drept de vot dupa criterii de sex, avere, profesie, etc;

ideea e de a responsabiliza intr-un fel cetateanul; adica tu daca te tii de marlanii, sictir de aici (ca il doare pe el undeva, dar asta e altceva);
tu care mai ai un pic si treci dincolo poate nu mai gandesti in viitor ci doar in prezent; e drept ca e o discriminare, pare a fi o aruncare la cos, dar io nu ma gandesc asa; consider ca odata trecut de 60-70 de ani, e cazul sa ai ciocu mic, si sa te exprimi cand ti se cere parerea, si sa nu te consideri cel mai destept pentru simplu motvi ca ai acea varsta; e o conditie nici necesara nici suficienta;

n-as imparti nici dupa criterii profesionale; (as impune totusi un examen de matematica, hehe...); nu poti garanta ca un profesor gandeste mai corect decat un miner; din practica se observa ca de cele mai multe ori asa e, dar nu poti demonstra, si nu poti merge numai pe exemple;
nu putem ierarhiza oamenii pe criterii profesionale; care e mai destept profu de mate sau de fizica?!?!
poate doar un lucru vine ca argument pentru impartirea pe criterii profesionale: manipularea; teoretic un intelectual, interpreteaza mai bine informatia din media decat un taran; si atunci isi da seama mai bine daca e mintit, manipulat, sau nu;

adevarul e ca e foarte greu sa faci un sistem de vot obiectiv; daca luam toate sitemele de vot care exista si le analizam ne urcam pe pereti; gasisem io undeva odata un sumar al lor si ma speriasem; cel mai bun exemplu e sistemul idiot de vot american;
deci avand in vedere aceste sisteme, care denatureaza rau rezultatul votului populatiei, io nu vad ca fiind aberant, ceea ce am propus;


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aburel vlaicu
post 25 Jun 2003, 12:02
Post #44


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 17 June 03




it crossed my mind...
am citit si io recent despre asta... inbreeding intr-o tara de 270000 de oameni... o sa fiu o trufanda, neh ? "el presidente" laugh.gif[/quote]


O trufanda pentru ambele sexe????? Daca mai si canti o sa devii un Elton John al Islandei 243.gif laugh.gif 243.gif laugh.gif 243.gif laugh.gif icon_mrgreen.gif


--------------------
REFUZ SA SEMNEZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 18 Jul 2003, 10:55
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




hai sa va povestesc ce vazui aseara la stiri: un "tanar" de 84 de ani intra cu masina intr-o multime in california; au murit cativa insi;
cica de la un timp e scandal in acest stat cu privire la condusul masinilor de persoane peste xxx ani; acum nu stiu cat timp un alt adolescent de 90 si ceva de ani !!!!!! a omorat un om pe trecerea de pietoni; atunci au vrut sa dea o lege care sa-i oblige pe astia trecuti de verdele praz al tineretii sa isi reinnoiasca permisul in fiecare an, dar cica au trecut la proteste organizatiile de pensionari si au renuntat;

ce poti sa mai zici?!?!

si il aratau pe asta de aseara, mergea in baston, sinucigas notoriu dupa cum arata.. vai de el,...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 18 Jul 2003, 14:19
Post #46


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Am vazut si eu stirea. Inedit a fost faptul ca cica legea aia nu a trecut ca au facut gat asociatiile de pensionari ca legea e discriminatorie pe criteriu de varsta. Pai normal ca e, acuma chiar asa s-o luam razna cu discriminarea asta, bun, inteleg, sa nu se mai faca discriminari pe baza de rasa, sex, preferinte sexuale, etc, dar chiar asta cu varsta le intrece pe toate. Pai exista atatea legi care fac discriminari pe baza de varsta, ca cea cu interzicerea bauturilor alcolice pt. cei sub 21 de ani. Sau chiar legat de sofat: tinerii sub 16 nu pot sa-si ia carnet. La legile astea de ce nu au protestat asociatiile de adolescenti sau de copii. Ce absurd... Probabil ca au fost niste imbecili aia care au vrut sa dea legea de au renuntat la asemenea argumente purile. Da, e, discriminatorie, ce e asa de nenatural, daca medicina atesta ca pe masura ce inaintezi in varsta se mai pierd din reflexe, vedera periferica se ingusteaza, vederea in general devine mai slaba, auzul devine mai slab, agilitatea muschilor scade, etc, etc, etc, toate fiind elemente care au un impact direct asupra capacitatii de a conduce o masina, pai atunci ce e asa de nenatural sa impui o lege prin care persoanele in varsta sa-si faca un control medical anual care sa ateste daca mai sunt apte sau nu sa conduca masina. Pana la urma la noi in tara toata lumea isi face (sau ar trebui sa-si faca, ca se ia pe spaga e altceva) un control medical complet la fiecare 10 ani, atunci cand isi preschimba carnetu. Daca cei in varsta ar trebui sa-si faca acest control la un an ar fi cat se poate de normal. Asociatii de batrani imbecili, un mos de 86 de ani care a trait o viata a omorat un copil de 3 ani care avea viata in fata. A confundat frana cu acceleratia, hm, din 2 pedale (ca ei au aproape toti hidramate) cum kilu meu sa le confunzi, va dati seama ce varza era ala?!?!


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 18 Jul 2003, 14:27
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




au luat-o razna aia cu discriminarea... s-a ajuns la "crima" ca sa nu fie discriminare !?! .. macabru...

oricum stau si ma intreb: probabil ca odata trecut de 65 de ani ai niste pasarele si nu renunti usor la nimic, nu vrei sa cedezi, te crezi inca buricul lumii, crezi ca varsta e de ajuns pentru a invata pe altii si tot asa...
si nu vrei sa ai de a face cu realitatea.. si te superi cand cineva ti-o zice (am tot felul de ex. prin familie, si ma confrunt cu chestiile astea regulat)...
si uite asa, incet, incet se ajunge la lucruri grave.. din incapatanare!!!!!
culmea e ca nici dupa aceste lucruri grave nu se trag invataminte...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 18 Jul 2003, 14:45
Post #48


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE

si uite asa, incet, incet se ajunge la lucruri grave.. din incapatanare!!!!!
culmea e ca nici dupa aceste lucruri grave nu se trag invataminte...


Daca pe acel mos cretin l-ar judeca dupa fapte, adica "first degree murder", atunci s-ar invata si altii minte icon_evil.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 22 Jul 2003, 10:14
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




beey puneti-va pe facut copii ca e groasa:


"The Economist" trage un semnal de alarma:
Populatia Europei scade si imbatraneste intr-un ritm ingrijorator
Fara un aflux masiv de imigranti, UE - in pericol sa "iasa din istorie"

Conventia asupra viitorului Europei si-a incheiat lucrarile saptamana trecuta la Bruxelles. La unul dintre numeroasele evenimente organizate cu acest prilej, fostul presedinte francez Valery Giscard d'Estaing, care a si prezidat reuniunea respectiva, a fost rugat sa se adreseze organizatiei numite "Prietenii Europei". Fara nici un fel de ironie intentionata, evenimentul s-a desfasurat in Sala dinozaurilor de la Muzeul Istoriei Naturii din Bruxelles. Imaginea unui batran de 77 de ani stand in fata unui diplodocus (o specie de dinozauri din perioada Jurasicului, in urma cu 155-145 de milioane de ani) nu a fost una prea placuta. Schimbarea dramatica a profilului demografic al Europei va cantari mult mai greu asupra viitorului batranului continent decat documentele institutionale care i-au preocupat pe participantii la conventie, comenteaza "The Economist". Pe intreg continentul, rata fertilitatii este in prezent atat de scazuta incat populatia Europei se va reduce considerabil in urmatorii 50 de ani. Organizatia Natiunilor Unite, ale carei previziuni s-au dovedit pana acum destul de reale, estimeaza ca numarul locuitorilor mapamondului va creste de la 6 miliarde in 2000 la 8,9 miliarde in 2050. Cu toate acestea, in perioada mentionata, populatia celor 27 de state care vor face parte din Uniunea Europeana pana in 2007 se va micsora cu 6 procente, de la 482 de milioane la 454 de milioane. Pentru tarile caracterizate de o rata redusa a fertilitatii, declinul este dramatic. Pana in 2050, numarul italienilor ar putea sa ajunga la 45 de milioane, fata de 57,5 milioane in 2000, in timp ce Spania ar putea numara 37 de milioane de oameni, fata de 40 de milioane la inceputul mileniului. Cea mai afectata ar putea fi Germania, care are in prezent circa 80 de milioane de locuitori si care ar putea ajunge, la sfarsitul secolului, la numai 25 de milioane de oameni. "Chiar si cu o rata de imigrare anuala de 250.000 de persoane (fara indoiala, o crestere nerealista), populatia Germaniei ar putea sa scada la circa 50 de milioane pana in 2100", releva un studiu facut de Deutsche Bank. Dictatura pensionarilor Combinand reducerea populatiei cu cresterea sperantei de viata, si consecintele economice si politice sunt alarmante. In Europa sunt in prezent 35 de pensionari la 100 de persoane apte de munca, insa - potrivit actualului trend demografic - in 2050 vor exista 75 de pensionari la 100 de oameni apti de munca. Mai mult, in Spania si Italia raportul pensionari/muncitori este estimat sa ajunga la 1/1. Si cum pensiile sunt scutite de impozite in tari precum Germania, Franta sau Italia, consecinta directa va fi cresterea acestor taxe pentru celelalte categorii pentru a fi gasite astfel fonduri pentru finantarea pensiilor "generoase" cu care s-au obisnuit europenii. Aceasta constituie de pe acum o problema pentru guvernele europene. Deutsche Bank a calculat ca un salariat plateste deja circa 29% din venitul sau la sistemul pensiilor de stat, iar in Italia cifra se ridica la 33%. Aceasta problema se va transforma intr-o batalie a resurselor intre generatii: in timp ce pensionarii vor face presiuni pentru taxe mai mari care sa finanteze pensiile si sistemul de sanatate ce le-au fost promise, tinerii vor solicita reducerea acestora. Tensiuni vor fi si intre statele Uniunii Europene. Marea Britanie si Olanda, care detin puternice sisteme private de pensii si a caror populatie este estimata sa ramana relativ stabila, au sanse mari sa se descurce in chestiunea pensiilor. Dar ele ar putea fi afectate de problemele financiare ale celorlalte tari din UE, care ar putea chiar sa submineze moneda europeana, euro. Imbatranirea si reducerea populatiei Europei vor afecta, inevitabil, si aspiratia unor europeni de a crea o superputere rivala Statelor Unite, comenteaza "The Economist". Un raport realizat recent de Institutul Francez pentru Relatii Internationale estimeaza ca, pana la jumatatea acestui secol, Produsul Intern Brut va creste cu circa 1% pe an in Uniunea Europeana, fata de cel putin 2% in America de Nord si minimum 2,5% in China. Raportul conchide ca UE se afla in fata unei "incete, dar inevitabile "iesiri din istorie"". In timp ce Uniunea Europeana are o populatie bogata, batrana si din ce in ce mai redusa, tarile aflate de cealalta parte a Marii Mediterane (in nordul Africii) au o populatie saraca, tanara si in crestere. Valurile de imigranti, legali sau ilegali, care traverseaza marea demonstreaza acest lucru. Deci n-ar trebui ca Europa sa adopte o politica mai liberala in privinta fenomenului imigratiei, pentru a-si redresa dezechilibrul uman? Potrivit calculelor facute de OECD, numarul imigrantilor ar trebui sa fie de 5-10 ori mai mare decat in prezent numai pentru a neutraliza efectele imbatranirii populatiei din Europa. Chiar si nivelul actual al imigrantilor provoaca furtuni politice din partea unor politicieni anti-imigratie precum francezul Jean-Marie Le Pen, italianul Umberto Bossi sau olandezul Pim Fortuyn.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 22 Jul 2003, 10:29
Post #50


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




QUOTE
beey puneti-va pe facut copii ca e groasa:

Daca-ti dau o bere, mai faci tu 3 si pentru mine ?????
laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolfmark
post 22 Jul 2003, 10:40
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 642
Joined: 24 March 03




Lasa Marty ... ca de facut e chiar o placere ... dar sa-i treaca pe lista lui de intretzinere biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif


--------------------
DACIA Solenza Scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 22 Jul 2003, 10:42
Post #52


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE
QUOTE
beey puneti-va pe facut copii ca e groasa:

Daca-ti dau o bere, mai faci tu 3 si pentru mine ?????
laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif


Adica sa ii faca in locul tau? Deci sa ti se substituie in... pat? laugh.gif laugh.gif :shock:


--------------------
Lexus ES300H 2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 22 Jul 2003, 10:56
Post #53


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




QUOTE
Adica sa ii faca in locul tau? Deci sa ti se substituie in... pat? laugh.gif  :lol:  :shock:


Din partea mea poate sa faca ce vrea! daca si fata il accepta, sa fie sanatosi amindoi! laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 22 Jul 2003, 11:42
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




hehe...

a propos de asta o mica paranteza:

citii in ziarul financiar un articol de inseminarea artificiala si de bancile de sperma.. cica exista o piata internationala a spermei in val de 500 mil. $; cele mai tari banci sunt cele daneze si acum se extind in USA ca e rost de facut bani; cel mai mult importa sperma irlanda, ca la ei nu exista donatori (motive religioase cica);

deja bancile iti ofera pachete complexe, cele mai scumpe cuprinzand, pe langa fotografii cu donatorul cand era mic, convorbiri cu el la tel, etc si sperma de calit. sup cu concentratie maxima de s...zoizi si motilitate mare, haha..se cauta donatori inalti si in gen. blonzi (nordici)...

la o donatie primesti cam 50 de euro (la noi);
era un romanas in timisoara care donase de vre-o 14 ori, hehe..

ne bagam sa deschidem o asemenea bancutza? hehe...

m-a spart articolul oricum... laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 22 Jul 2003, 12:25
Post #55


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




aici e groasa toti francezii fac copii, cate 2-3 la greu unu dupa altul... ,-am saturat de cate oracaieli aud in fiecare zi....


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 1 Oct 2003, 12:45
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




Tendinta la nivel national
Pensionarii - cei mai nedisciplinati pietoni
"Nu stiu unde se grabesc, ca farmaciile si alimentarele sunt deschise pana seara, iar cozile sunt tot acolo", spune seful Politiei Cluj

Un fenomen inregistrat, in ultimele luni, la nivel national, ingrijoreaza foarte tare conducerea Politiei Romane: numarul cauzelor accidentelor de circulatie produse din vina pietonilor, mai ales a pensionarilor, a crescut considerabil. Inasprirea amenzilor a determinat o scadere a incidentelor cauzate de soferi, dar nu acelasi lucru se intampla si cu pietonii. Seful Politiei Cluj, comisar-sef Teodor Pop Puscas, a accentuat faptul ca este vorba in primul rand de pensionari. "Nu inteleg unde se grabesc, ca farmaciile si alimentarele sunt deschise pana seara, iar cozile sunt tot acolo", a afirmat acesta. In acest an, in judetul Cluj s-au produs 53 de accidente de circulatie din vina pietonilor, 16 dintre acestia pierzandu-si viata, fata de 32 de incidente de acest tip petrecute anul trecut (din care 13 mortale), iar probabil ca pana la finele lui 2003 se va putea vorbi despre dublarea lor. Comisarul-sef a accentuat faptul ca este o tendinta la nivel national, fenomenul determinand conducerea Politiei sa decida trimiterea unui numar mai mare de agenti in strada, pentru sanctionarea "la sange" si a pietonilor. In ceea ce priveste municipiul Cluj-Napoca, acesta s-a umplut, de ieri dimineata, de politisti care taiau de zor amenzi pietonilor. Pentru traversare neregulamentara, amenda este intre 500-700.000 de lei. La ora inchiderii editiei, cuantumul amenzilor nu fusese comunicat.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 1 Oct 2003, 13:56
Post #57


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Aha, bine ca si-au dat si ei seama de asta. Io de mai multa vreme vroiam sa initiez un thread nou despre asta, da hai ca zic acuma ca tot a venit vorba: ba nene, mai idioti ca pietonii in varsta nu cred ca se poate. Dupa parerea mea pentru ei a traversa corect, pe trecere, pe culoarea verde a semaforului, nu face parte din comportamentul unui om civilizat. Nu nene, soferii sunt nesimtiti, ei trebuie sa opreasca oriunde si oricand are kef pensionaru sa traverseze. Sunt inumani, io uneori mai opresc si fara sa-i jignesc ii intreb cum se poate sa nu vada ca e rosu si sa treaca asa aiurea. Efectu e ca incep sa urle la mine, ca derbedeule, ca nu-ti e rusine!!!!!????? :shock: :shock: :shock: Sunt incredibili, ei pur si simplu nu asociaza comportamentul civilizat cu traversarea corecta. Ma mir cum nu se simt aiurea ca oameni batrani sa fie claxonati si sa trebuiasca sa o ia la fuga pe strada. N-au nici un pic de self-esteem. Si cand ii mai si vad cu nepoteii de mana trecand anarhic, mi se ridica paru in cap. Daca maine copilu ala trece aiurea strada, ca asa a vazut la bunica, si il calca o masina, pensionaru respectiv va realiza oare ca nu soferu e de vina ci el insusi?! Nu cred, sunt prea idioti. In Nemtia am vazut panouri la intersectii cu mesaje in genu "Cetateni traversati numai pe culoarea verde ca sa dam un exemplu bun copiilor". Io zic ca e o idee buna sa se faca si la noi asa ceva, poate le mai deschide okii. Si in plus amendati nene, adica io daca trec pe rosu imi ia politia si carnetu si imi da si amenda, lor nu le face nimik. Ia sa-i arda cu 2, 3 sute de mii din pensie, sa vezi atunci ce s-ar potoli (eventual sa le ia si buletinu :wink: biggrin.gif )


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 1 Oct 2003, 14:31
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




stiu ca in ge, daca traversezi aiurea si sunt si copii prin apropiere esti terminat...
ideea de exemplu..

ai dreptate, faza nasoala e ca sunt vai de mama lor, ramoliti ce sa le ceri.. adica nu ai cum discuta cu ei... ei nu isi dau seama ce fac..
si nu sunt numai pensionarii.. nu stiu de ce oare dar se gasesc in romania la specimene din astea .. cum sa le numesc, nu aeriene, nici picate din luna, ... nu gasesc cuvantul potrivit... te uiti la ei si din cat de nervos erai ori te pufneste rasul ori te apuca tristetea.. ei, ce sa faci cu astia? ei nici nu inteleg ce fac, ce le explici, sunt vai de ei...sunt intr-un fel rupti de ceea ce se intampla...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 1 Oct 2003, 14:35
Post #59


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




QUOTE
stiu ca in ge, daca traversezi aiurea si sunt si copii prin apropiere esti terminat...
ideea de exemplu..

Pai cul e ca la noi copiii nu sunt in apropiere, sunt chiar agatati de mana respectivului pensionar. Ce exemplu, asta e deja repetitie. Si trecerea de pietoni de cele mai multe ori e 50 m mai incolo. Au o lene si o graba in ei, ceva de speriat.


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aviasol
post 1 Oct 2003, 14:38
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.000
Joined: 3 April 03
From: Bucuresti




QUOTE

Ne urcam in DSN-uri si plecam in ... Tanzania? Facem comunitate romaneasca acolo.


si forum dacia.tz (tanzania)


--------------------
VW GOLF V 1.9 TDI 2006 - WTX
galeria mea: galerie\user galleries\aviasol.
Acesta nu este un link functional !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th April 2024 - 22:07
Forum Renault