DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Amenda centura ... Contestatie ?

T.rac3Er
post 4 Aug 2013, 22:54
Post #31


cr8or


Group: Members
Posts: 1.461
Joined: 25 July 04




acei cunoscuti sa fie aia din constanat de au retezat niste copaci cu 200 la ora?! la vremea respectiva avand 18-20 de ani?!


--------------------
Citro-mobil C4 2006 VTR+
Why waste energy on fighting the old when you can just use it to create something new. All life has the creation gift inside. Use it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugenTL
post 4 Aug 2013, 23:15
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.642
Joined: 16 September 08
From: Tulcea/Bucuresti




Mda, mai putin faza cu 200 la ora...nu mergeau cu viteza legala dar nici 200 nu aveau cum spun unii... ideea e alta oricum..centura nu i-a salvat. Sau i-a salvat in prima faza dar i-a omorat apoi.


--------------------
Renault Megane II my edition (18+low+r26 look)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alydor
post 4 Aug 2013, 23:30
Post #33


Pressar


Group: Members
Posts: 2.771
Joined: 12 March 06




Exact ce ziceam mai sus... Crezi ca nemtii, englezii, austrieci, ungurii sunt mai civilizati pe sosea ca asa sunt ei? Asa s-au trezit ei? Nu nene... au fost obligati. De aia nu vezi nici unu din astia enumerati sa faca pe jmecherul pe sosea si sa se ia in gat cu politia... Ca si la ei civilizatia s-a facut prin lege. D'aia nu arunca pe jos mizerii, de aia nu circula fara bilet, etc. Ca au fost fortati de lege sa invete bunul simt al legii. Asta lipseste si la noi. O lege mai strong cu amenzi mai mari. Si lege aplicata corect. Ia sa te vad daca stiai ca amenda e 2000 de ron daca mai faceai pe jmecherul si mai circulai fara. Iti puneai centura si cand scoteai masina din garaj. Pentru 2 metri. Sau cum e legea in Danemarca. Au aia niste amenzi pentru depasirea vitezei de behai. Ramai fara masina instant. De carnet ce sa mai zic... Mai faci o data scoala peste un an de zile. Ghici cati isi permit sa incalce legea? Si crezi ca fac asta pentru ca sunt ei mai civilizati? Eu zic ca nu...
Oricum suntem offtopic. Initiatorul a intrebat daca poate fi oprit in trafic pentru verificarea documentelor, fara sa fi facut nimic in prealabil. Raspunsul este da. Au dreptul.
Ca centura o porti sau nu e dreptul tau de a incalca legea. Si platesti corespunzator pentru asta.
Daca vi se pare ca purtatul centurii e o povara dati statul in judecata ca legea nu e corecta. Ca tu esti smecher si nu vrei sa mori din cauza centurii. Ca asa ai auzit tu la babele din curtea bisericii, ca daca porti centura mori. Ca daca nu se desface in caz de accident. Pai ce ar fi atunci sa nu mai iesi din casa ca poate iti cade un avion in cap. Sau o caramida. Sau face explozie un cauciuc. Restul tarilor pot sa aiba asta prevazut in lege. Noi nu ca suntem cu doo perechi de coae... Ne scad in dimensiune daca respectam legea care e facuta pana la urma sa ne protejeze pe noi...
Mi-e scarba de soferii cu 2 ani "experienta" care fac pe jmecherii si care se trezesc mari viteji pe sosele... Dar cand dau de gard nu se gandesc, "bai am gresit, am incalcat legea. Sunt vinovat, platesc, bine ca nu s-a intamplat nimic mai grav." Nuuu nene.. noi ne gandim ca poliatiu-i un rahat care si-a permis sa iti dea tie, zmeul soselelor, printul volanului, amenda.
Si ca sa nu intrebi de cat timp am permisul pot sa iti spun ca imediat il schimb a doua oara...


Suma respectelor, Alydor


--------------------
- - -
Igo8 - C520
Primo - Samsung Galaxy Mega 5.8 Duos

Cine nu poate da exemple da sfaturi..
When everything fails, RTFM!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugenTL
post 4 Aug 2013, 23:38
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.642
Joined: 16 September 08
From: Tulcea/Bucuresti




Ai dreptate... sunt de acord cu marirea pedepselor si amenzilor dar nu numai la posesorii de logan sau alte masini mai ieftine, ci la toti si la aia cu bmw mercedes audi rolls lambo etc cu numere unicat..si inca o chestie... sa avem si salariile din afara.


--------------------
Renault Megane II my edition (18+low+r26 look)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danslz
post 5 Aug 2013, 00:53
Post #35


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 4 August 13




Eu am descris situatia si am cerut o lamurire. Pentru simplul fapt ca oamenii legii se cred mari si tari, pe mine ma deranjeaza. Pentru simplul fapt ca nu avea nici un motiv sa imi spuna mie ca mi-a dat minim ... ma deranjeaza si ma face sa ma gandesc la spaga, pentru ca nu am facut nimic sa imi dea maxim... Din cauza asta am deschis topicul. Hai sa lasam moralitatea si cauze posibile si cum ma vedeti pe mine , nu este important. Este o abatere derizorie pe care daca domnu' politist o sanctiona ca la carte, nu aveam nimic de comentat, absolut nimic. De altfel nu am spus nimic altceva decat ca mi se pare ca vroia spaga, si am enumerat circumstantele. Tot ce am vrut sa fac a fost sa ii dau spaga de care are nevoie....... Imi faceti mie morala dar la voi nu va ganditi. Taceti si va cereti scuze ... de ce mi-as cere scuze cand stiu ca sunt vinovat?Imi poate parea rau in schimb. Pe principiul "nu da nene ca nu mai fac, ia d-aici si mata de o ciorba" ? Nu ... imi pare rau, m-ati inteles gresit, am spus si o repet. Sunt vinovat, platesc insa vreau sa vad ca ceva se imbunatateste in urma mea. Si eu insa si ei. Motivul pentru care v-am rugat sa nu imi amintiti de moralitatea si gravitatea "faptei savarsite" (de parca as fi vreun infractor....) este ca stiu destul de bine la ce sa ma astept.
Eu vreau sa va intreb... Stiti cati dintre ei sunt ... cu totul in regula cand fac actiuni de genul asta?... Probabil ca nu i-ati intrebat niciodata... Cum va simtiti cand stiti cate aveti de platit la masina si le faceti pentru a fi un cetatean cinstit si ei vin si cauta nod in papura... ? De ce ar face asta? Le e foame? Asta cu centura e fix.... "Nu porti centura? Pai o sa mori.... noua cine ne mai plateste taxe? Ia si plateste pana mori, amenda asta..." Sunt foarte deacord cu unele pareri ale voastre cum ar fi ... cresterea amenzilor pentru cei care incalca flagrant si in mod repetat legea cu privire la siguranta traficului. Vezi cei care iti taie fata, vezi cei care nu acorda prioritate, masini neinmatriculate, fara asigurari, cei care trec pe rosu, neacordare de prioritate la treceri de pietoni si altele care sunt cu adevarat grave.


Domnule Alydor, unde este suma respectelor, cand dumneavoastra catalogati pe oricine ca pe un infractor. "zmeul soselelor, printul volanului" "Mi-e scarba de soferii cu 2 ani "experienta" care fac pe jmecherii si care se trezesc mari viteji pe sosele ".... Eu pentru ca va respect va vorbesc frumos si va spun ca asta este ultima data cand ma adresez dumneavoastra cand imi vorbiti asa.

Am 2 ani experienta insa asta nu inseamna pentru dumneavoastra decat felul in care priviti incepatorii si oamenii in general. Va spun si de ce. Nu ma cunoasteti, nu stiti nimic despre mine, nici macar cand va vorbesc nu puteti observa.

Despre ordinea asta vorbeam. Derulati la 00:36

This post has been edited by danslz: 5 Aug 2013, 01:38


--------------------
Dacia Solenza 2005 Confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 5 Aug 2013, 02:02
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




@danslz. Nene, si eu am boala pe militieni, dar aici ai comis-o. Eu port centura din 1996 de cand am permisul, si nu m-a omorat pana acum. Chiar mi se pare aiurea fara cand fac manevre in parcare.
In rest ai dreptate, fuck the police! smile.gif


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 5 Aug 2013, 08:06
Post #37


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Vad lucrurile cam asa: zice legea sa porti centura? Ca o fi mai bine, ca o fi mai rau, ca ti se pare util sau nu, trebuie sa respecti legea? Noi putem discuta aici utilitatea purtarii ei, dar noi intre noi, nu cu militianul. El chiar e dator sa aplice legea.

EugenTL: de la o viteza incolo nu te mai salveaza nici marca masinii, d-apai centura.

This post has been edited by corbex: 5 Aug 2013, 08:10


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 5 Aug 2013, 08:13
Post #38


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.403
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




@ danslz:
Bai nene tu chiar esti greu de cap?
Daca in lege zice ca centura e obligatorie, atunci cand nu o porti esti pasibil de amenda.
E atat de simplu. Ce ti-e neclar? Cu ce te-a abuzat nenea ala? Crezi ca ti-a cautat nod in papura ca sa-ti dea amenda? Poate te-a oprit in mod special pentru centura? Eu nu cred.
Si daca chiar daca ar fi fost asa, cine e de vina pentru ca i-a oferit exact motivul? El?
Si a fost chiar de treaba ca ti-a dat minumum. Daca vroia spaga nu se ducea sa-ti scrie PV-ul, ci negocia cu tine atunci, la fata locului.

Iar faptul ca ulterior ai mai fost prins inca odata fara centura, deja spune tot.

Bun, lasam la o parte daca centura este sau nu salvatoare de vieti. Eu cred ca este, dar trecem peste asta. Discutam corectitatea amenzii, nu a legii acum.

Intr-adevar, nu te cunoastem niciunul dintre noi, insa dupa cum ai venit si ai pus problema, am inceput se ne facem toti o parere si cred ca este corecta. Iar cand vii si ne zici ca conduci de doi ani, ca si cum asta ar trebui sa insemne mare lucru, iti spun ca nu inseamna. Doi ani inseamna ca esti la inceput si ca mai ai inca multe de invatat.

@Alyodr: la faza cu telefonul....eu sunt si nu prea sunt de acord. Personal as intrezice vorbitul la telefon la volan. Vrei sa vorbesti, opresti pe drepata. vorbesti, dupa care iti vezi de drum.

SI asta pentru ca eu nu vad pericolul vorbitului la telefon prin faptul ca ai o mana ocupata cu el.
Eu vad pericoulul vorbitului la telefon mai mult prin faptul ca iti distrage atentia de la condus.
Ori atentia ti-o distrage si daca vorbesti la casca si daca vorbesti cu el la ureche.

This post has been edited by vallixx: 5 Aug 2013, 08:17


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 5 Aug 2013, 08:17
Post #39


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Asa, si discutia cu nevasta, care te foutileste la cap in timp ce conduci, iti distrage atentia. Poti pune telefonul pe speaker, nici casti nu-ti trebuie. Vad totusi necesar ca soferul sa aibe amindoua miinile libere. Iei mina de pe volan sa schimbi viteza si, tot atunci, iei o sina de tramvai, o piatra, o groapa si-ti fuge volanul.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 5 Aug 2013, 08:22
Post #40


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.403
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Pantru nevasta pui sticker pe bord, ca si la RATB.
"Nu deranjati soferul in timpul mersului" icon_mrgreen.gif
Ca n-or fi nici aia prosti degeaba.

Inteleg ce vrei sa zici, ca e tot aia sa vorbesti la telefon sau cu pasagerul. Si e corect.
Insa dupa mine aste e mai periculos decat ca tii un telefon la ureche.


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 5 Aug 2013, 08:29
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 962
Joined: 5 December 09




QUOTE(danslz @ 5 Aug 2013, 00:53)
Eu am descris situatia si am cerut o lamurire. Pentru simplul fapt ca oamenii legii se cred mari si tari, pe mine ma deranjeaza. Pentru simplul fapt ca nu avea nici un motiv sa imi spuna mie ca mi-a dat minim ... ma deranjeaza si ma face sa ma gandesc la spaga, pentru ca nu am facut nimic sa imi dea maxim... Din cauza asta am deschis topicul.
*



Am inteles, te crezi la restaurant tu fiind client, iar politistul ospatar care tre sa faca ce vrei tu.

Proasta educatie mai ai.

Ce faci daca ai un accident cu un interlop gainar, ala fiind de vina, chemi politistul caruia ii va fi frica de interlop (ca tu asa crezi, ca politistul e o balega) si va declara ca tu esti de vina pana la urma. Sau iti faci dreptate de unul singur?

Ce relatezi tu, comportamentul politistilor e un fleac, mi-e greu sa cred ca e cineva care nu s-a lovit de asa ceva. Eu nu ii bag in seama, n-am chef sa imi stric ziua. Si mai mult se enerveaza ei. Daca intr-adevar vreau sa le zic ceva, ma asigur ca sunt cu toate in regula si apoi ii ating unde-i doare mai tare (scoala). Dar asta cand depaseste limita bunului simt. Asta nu inseamna ca eu sunt peste el si tre sa imi pupe picioarele ca eu sunt Zeus si el un biet muritor.
Se poate stabili ca oamenii sunt egali in munca, avere, haine, copiii etc (cum au vrut comunistii), dar niciodata la intelect - sa tii minte asta. Si datorita acestui lucru tu te plangi pe forum ca politistul te-a maltratat intelectual, pentru ca nu stii sa vorbesti. Iar cand nu stii sa vorbesti...taci si inghiti, pentru ca o sa constati ca politistii de la rutiera s-ar putea sa fie ceva mai destepti decat crede tartaguta ta.

This post has been edited by SandelBS: 5 Aug 2013, 08:30


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulia_boris
post 5 Aug 2013, 08:37
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 434
Joined: 17 September 10




Io n-o port..Nicicand.
Da' ieri,pe A2,nenea politistului nu i-a pasat de centurile noastre ..Ci de acte.Si chiar de caine.
Deja eram pregatita pt amenzi..
De comentat n-am de ce ca nu-s in regula daca nu port centura.
Iar politistu' are dreptu' sa te opreasca pt un simplu control.

danslz,cred ca esti tu prea suspicios.. unsure.gif

Consider ca prea v-ati inflamat.
Se vede ca sunteti mult prea suparati pe partenerii de trafic,in general.. biggrin.gif

S-a ajuns la platile spitalicesti..
Nene corbex,in 26 de ani de munca,pana acu',n-am avut nicio spitalizare.
Si nici retete compensate.
Si n-am nevoie vreodata in viata mea.
Vrei sa-ti calculez suma platita catre CAS in toti acesti ani?

<span class='edit'>5 Aug 2013, 08:38:</span>
QUOTE(corbex @ 5 Aug 2013, 08:17)
Asa, si discutia cu nevasta, care te foutileste la cap in timp ce conduci, iti distrage atentia. 
*


Si nu doar nevestele..

This post has been edited by iulia_boris: 5 Aug 2013, 10:11


--------------------
Dacia Dokker Laureate 1,6.. 2016 - B 696 BUL
Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 5 Aug 2013, 08:48
Post #43


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Femeile pot merge fara centura, daca au airbag-uri corespunzatoare.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulia_boris
post 5 Aug 2013, 08:52
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 434
Joined: 17 September 10




Tocmai d-aia n-o port..


--------------------
Dacia Dokker Laureate 1,6.. 2016 - B 696 BUL
Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 5 Aug 2013, 09:25
Post #45


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




Laudaroaso! tongue.gif


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 5 Aug 2013, 09:52
Post #46


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Rețete compensatorii? nedumerire.gif


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C@talin
post 5 Aug 2013, 09:56
Post #47


Dealer autorizat droguri/Stil romantic: Sef.


Group: Members
Posts: 5.405
Joined: 5 December 05
From: cucu




BIGGER IS BETTER


--------------------
Range Rover V8 5.0 Vogue SE - B 666 IAD
Sold my soul to the devil for the Range.
Ladies if you wanna hang with me, you need a good rope .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
betamax
post 5 Aug 2013, 10:09
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.343
Joined: 11 September 08
From: din lumea asta, prost făcută..




QUOTE(corbex @ 5 Aug 2013, 08:06)
Vad lucrurile cam asa: zice legea sa porti centura? Ca o fi mai bine, ca o fi mai rau, ca ti se pare util sau nu, trebuie sa respecti legea? Noi putem discuta aici utilitatea purtarii ei, dar noi intre noi, nu cu militianul. El chiar e dator sa aplice legea.


Aceeasi inteleapta lege prevede si obligatia dotarii auto cu trusa medicala. Ca sa ce ? Cunostintele despre utilizarea ei nu sunt obligatorii. Medicii si paramedicii si familia De Medici recomanda non-interventia, suni doar la 112. Si asta la nivel european. Da' e lege si de-asta am si io una, expirata de o mie de ani (desi, conform legii, trebuie schimbata la doi ani, ca tre' sa mananca si gura producatorilor ceva, ca si aia platesc impozite).

QUOTE
EugenTL: de la o viteza incolo nu te mai salveaza nici marca masinii, d-apai centura.


O varianta de concluzie ar fi ca centura este utila numai prin Tulcea, la viteze mici. Ai priceput, Eugene ?

QUOTE(iulia_boris @ 5 Aug 2013, 08:37)
Io n-o port..Nicicand.


Mi-ai luat-o inainte, nici eu n-o port. Dar e treaba mea. Ma prinde garcione, asta e, platesc fara sa chițai. Insa pentru pasageri e obligatorie.

QUOTE
Nene corbex,in 26 de ani de munca,pana acu',n-am avut nicio spitalizare.
Si nici retete compensatorii.
Si n-am nevoie vreodata in viata mea.
Vrei sa-ti calculez suma platita catre CAS in toti acesti ani?


Si aici... de unde ideea asta (destul de raspandita la juvenili) ca voi platiti pensiile, spitalizarile, etc. ? Oare parlitu' ala de pensionar n-o fi cotizat si el atata amar de ani ? Voi (de fapt noi) platiti/platim pentru tigani.



--------------------
renault Scenic Rx4 2000, 1.998 l, 16 V, 102 kW
"... imi place sa lucrez cu intelectuali, astia pricepe repede."
"Ori traim cu totii, ori va ia dracu' !"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulia_boris
post 5 Aug 2013, 10:13
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 434
Joined: 17 September 10




QUOTE(DragosP @ 5 Aug 2013, 09:52)
Rețete compensatorii? nedumerire.gif
*


M-a luat valu'.. wacko.gif
Editai..
Inca-s afectata de caldura..


No,bigger is not so better pt purtatoare..
Oricum la un moment dat sunt incomode si chiar inutile.
Basca mai si incep sa atarne.. radmasa.gif

5 Aug 2013, 10:18:
betamax,ultima ta fraza spune o realitate cruda.

In orice caz dac-ai crezut ca ma-infoi ca un curcan(curca),cum ca-s platitoare de taxe si impozite icon_mrgreen.gif ,pt altii si ma bat cu caramida-n chiept m-ai inteles gresit.

Faceam referire la reclamatia lu' nenea corbex cum ca ei ne suporta cheltuielile aferente tratarii oaselor rupte.
A noua celor nepurtatori de centuri.
Iar io zic ca am din ce.

This post has been edited by iulia_boris: 5 Aug 2013, 10:18


--------------------
Dacia Dokker Laureate 1,6.. 2016 - B 696 BUL
Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 5 Aug 2013, 10:41
Post #50


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Tu ai, ca esti batrina. Gaina batrina face contributia buna. icon_mrgreen.gif

@Betamax: nu sint juvenil. Poate tu, inchipuindu-ti ca banii luati de la oameni se depun intr-un seif, de unde se scot la nevoie.
Nu eu platesc cheltuielile sociale ale cuiva, noi toti, impreuna. In afara de aia care au neveste casnice icon_mrgreen.gif
E ca la CAR. Pensionarul de care zici a platit pentru altii. Banii lui nu mai exista inca din momentul platii. Da, chiar noi platim pensiile si spitalizarile.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
betamax
post 5 Aug 2013, 11:00
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.343
Joined: 11 September 08
From: din lumea asta, prost făcută..




Imagineaza-ti ca stiu cum functioneaza sistemul. Principiul solidaritatii, probabil ai auzit de el. Adica e normal sa dau bani pentru altii, dar daca as avea si io nevoie de banii aia dati de mine inseamna ca sunt o povara in plus pentru tine. Cu alte cuvinte, eutanasia salveaza Romania. Crezi ca daca toata lumea va purta centura de siguranta iti va scadea tie contributia la CAS ?


--------------------
renault Scenic Rx4 2000, 1.998 l, 16 V, 102 kW
"... imi place sa lucrez cu intelectuali, astia pricepe repede."
"Ori traim cu totii, ori va ia dracu' !"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulia_boris
post 5 Aug 2013, 11:04
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 434
Joined: 17 September 10




Ei,n-o lua si tu atat de personal..
Practic nenea corbex a spus acelasi lucru.

This post has been edited by iulia_boris: 5 Aug 2013, 11:05


--------------------
Dacia Dokker Laureate 1,6.. 2016 - B 696 BUL
Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 5 Aug 2013, 11:47
Post #53


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




QUOTE(betamax @ 5 Aug 2013, 12:00)
Imagineaza-ti ca stiu cum functioneaza sistemul. Principiul solidaritatii, probabil ai auzit de el.
*


Imi imaginez ca nu stiai. "Si aici... de unde ideea asta (destul de raspandita la juvenili) ca voi platiti pensiile, spitalizarile, etc. ? " Intre gilimele e un citat din postul tau.
Iar de spre solidaritate, sigur am auzit, altfel nu-ti puteam explica tie.

Portul centurii nu micsoreaza CAS-ul, ala e altceva. Nu micsoreaza nici CASS-ul. Dar poate micsora numarul de zile de spitalizare, in caz de accident. Diminuind corespunzator si cheltuielile din fondul de sanatate. Spui de spaga din spitale. Doctorul isi face vila cu banii aia, nu-ti cumpara tie sau mie medicamente de ei. Deci n-are treaba cu fondul de sanatate. Spaga nu-l impiedica sa-si ia si salariul, care e tot din fondul de sanatate.

This post has been edited by corbex: 5 Aug 2013, 11:49


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 5 Aug 2013, 12:11
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




QUOTE(iulia_boris @ 5 Aug 2013, 09:52)
Tocmai d-aia n-o port..
*


Si mai voiati egalitate cu barbatii. icon_mrgreen.gif


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 5 Aug 2013, 12:14
Post #55


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




De vreme ce conduce masina familiei, e mai egala decit sotul ei.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 5 Aug 2013, 14:31
Post #56


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.112
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




QUOTE(vallixx @ 5 Aug 2013, 09:22)
Pantru nevasta pui sticker pe bord, ca si la RATB. 
*


Nu-i mai util pe gura ? A ei, desigur.
@all care nu purtati centura: luati-va si voi niste centuri de moda veche (ca ale mele icon_mrgreen.gif ), fara auto-strangere, care atarna pe burta...nici nu va deranjaza, nici nu luati amenda, nici nu va "salveaza viata".


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 5 Aug 2013, 14:44
Post #57


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.486
Joined: 1 November 04
From: sat




QUOTE(eugenTL @ 4 Aug 2013, 19:43)
Mie mi se pare o tampenie sa fiu obligat de lege sa port centura. Inteleg sa fiu obligat cand e vorba si de vietile altora, dar cand e viata mea e fix problema mea daca o port.

Nu mai pun la socoteala ca in unele cazuri, chiar centura te omoara.
De ce ca ocupant de masina trebuie sa am centura si ca ocupant de motocicleta,autocar,tren, vapor etc nu???

ps: eu o port, dar aici vb de o chestie care mi se pare f aiurea.
*


Fara centura risti sa musti din volan sau sa iei un airbag in mecla, cu 300km/h. Cazurile in care centura te omoara sunt mai putine decat alea in care iti salveaza viata. Daca ti-e asa frica de centura ca te retine in masina in caz de accident, poarta cu tine o unealta de spart geamuri si taiat centuri.

Ca ocupant de avion, ai obligatia sa porti centura, ca esti pilot sau pasager. Ca n-o porti in avion ca si pasager dupa ce ajungi la altitudinea de croaziera, e partea a doua. In orice moment lucrul asta poate fi anulat de piloti, prin aprinderea semnului pentru legarea centurilor.

QUOTE(eugenTL @ 4 Aug 2013, 20:50)
Eu zic sa lasam vrajeala..mai bine de 70% dintre cei care o purtati, o purtati ca sa nu luati amenda.
Eu in oras o port doar in bucuresti, atat pt amenda dar si siguranta. Insa in Tulcea de ex unde se circula cu 30 la ora o port doar pt amenda. In exterior, tot timpul.
*


M-am obisnnuit sa-mi pun centura de fiecare data cand merg cu masina. Idem pentru telefon, sa-l trec pe Bluetooth ca sa se conecteze cu casca sau cu sistemul audio al masinii, daca eu conduc.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 5 Aug 2013, 14:55
Post #58


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




Ba mie mi se pare normal ca legea sa te oblige sa porti centura: mai putini morti/raniti inseamna mai putine efective Politie/SMURD/Pompieri deplasate la locul accidentului. Cum bine zicea si corbex, mai putina spitalizare. Adica mai putine cheltuieli de la buget.
Si ala care e prins ca incalca legea, sa plateasca pentru asta (inclusiv moa).


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
betamax
post 5 Aug 2013, 15:26
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.343
Joined: 11 September 08
From: din lumea asta, prost făcută..




N-am zis ca centura de siguranta e inutila. Dimpotriva. Dar ma deranjeaza faptul ca tot timpul gandesc altii pentru mine si imi impun parerea lor. La fel si cu fumatul.
Solutia cea mai simpla este o asigurare privata. Bine, mai dai si cativa lei pentru Spitalul Saracilor, ca esti solidar. In felul asta nu mai plange unu' sau altu' ca-ti plateste tie spitalizarea sau iti explica sfătoso-ironic despre functionarea sinergică a sistemelor interactive si randamentul economic al acestora.

marksman
, in avion capitanul dicteaza. Esti pe mosia lui, in scula lui, pe raspunderea lui. E normal sa-ti impuna tot ce-i trece prin cap. Exagerez, bineinteles. Dar masina mea e mosia mea, scula mea, raspunderea mea. D-aia ii pun pe toti sa-si lege centura. Iar eu sunt tot pe raspunderea mea, iara daca crap nu cred ca ma va judeca cineva pentru omor din imprudenta, poate doar popa n-o sa-mi cante, ca sunt sinucigaș.
Si pentru ca tot veni vorba de avioane, alea chiar iau foc la prabusire si daca n-ai avut noroc sa mori din prima, imi imaginez ce lucid vei cauta butonu' ala care elibereaza centura... . Precum vezi, scenarii pot fi o mie.
maho : buna ideea cu amplasamentul stickerului.


--------------------
renault Scenic Rx4 2000, 1.998 l, 16 V, 102 kW
"... imi place sa lucrez cu intelectuali, astia pricepe repede."
"Ori traim cu totii, ori va ia dracu' !"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
quick
post 5 Aug 2013, 15:33
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 996
Joined: 13 April 07
From: bistrita




hai la cafenea cu discutia. ca am luat-o rau pe aratura.

QUOTE(danslz @ 5 Aug 2013, 01:53)
Pentru simplul fapt ca nu avea nici un motiv sa imi spuna mie ca mi-a dat minim ... ma deranjeaza si ma face sa ma gandesc la spaga, pentru ca nu am facut nimic sa imi dea maxim...

nu taica, ti-a zis ca-ti da minimu pt a fi impacat cu gandu, este o chestie psihologica, daca iti zicea ca iti da maximu erai si mai revoltat...

iulia up.gif o fata cu capul pe umeri nu ca multi pe aci care nu pot da 2 metri in spate fara a-si pune centura...nici eu in oras nu o pun decat cand vad politistu:D....
legea trebuie sa fie pro centura pusa pt ca este adevarat ca de cele mai multe ori te ajuta si cine ia amenda sa inghita in gol la ghiseul de plati amenzi.
mai saptamanele trecute am asista la un accident, adica am ajuns dupa vreo cateva secunde dupa ce s-a produs, unu cu un audi a iesit de pe carosabil in partea dreapta si a cazut cu masina intr-un sant adanc de beton, omul nu avea centura si a fost aruncat de pe partea soferului pe partea pasagerului, picioarele i s-au blocat in consola centrala a masini si din cauza socului i-a rupt un picior(sau ambele nu stiu precis)....omul nostru daca avea centura statea bine mersi in scaunul lui probabil fara mari pagube....asa ca centura este foarte buna...bine daca mergi cu 200 ce mai conteaza ca ai centura sau nu.

asta este accidentul: http://observatorbn.ro/articol.php?articol=5695&categorie=2
nu stiu cauzele cert este ca urmele aratau ca a intrat in sant cu mult inainte sa ajunga in capul de pod si probabil din cauza ca a fost aruncat de la volan nu a mai reusit sa puna nici frana....sunt 100% ca daca avea centura nu patea absolut nimic.

This post has been edited by quick: 5 Aug 2013, 15:59


--------------------
dacia super nova 2002/ ford focus 2007 1.6tdci90cp /suzuki samurai 1.3 1985 numa buna de off road
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th June 2024 - 17:46
Forum Renault