DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Amenda centura ... Contestatie ?

betamax
post 5 Aug 2013, 16:00
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.343
Joined: 11 September 08
From: din lumea asta, prost făcută..




QUOTE(quick @ 5 Aug 2013, 15:33)
hai la cafenea cu discutia. ca am luat-o rau pe aratura.


Cam ai dreptate, am contribuit si io din plin la deviere... scuze.
On topic: danutze, esti bun de plata. N-ai ce sa contesti. Point.


--------------------
renault Scenic Rx4 2000, 1.998 l, 16 V, 102 kW
"... imi place sa lucrez cu intelectuali, astia pricepe repede."
"Ori traim cu totii, ori va ia dracu' !"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
T.rac3Er
post 5 Aug 2013, 16:02
Post #62


cr8or


Group: Members
Posts: 1.461
Joined: 25 July 04




ceva are cu tine politatiul cand te opreste la 1-2 dimineata sa te intrebe de far ars. care culmea s-a ars in seara aia. din cauza gropanelor din rromalesia, dus reaq filamentul la bec. dar nah, cand prin bucuresti circuli cu numere de provincie esti bun de plata. am vrbit frumos (eram sofer desemnat sa duc restul gastii acasa, deci ciu-ciu alcool la test. actele erau in regula.

ma rog de baietan sa fie intelegator ca n-am la mine bec (m-am dus chiar la portbagaj sa caut, dar ciu-ciu) si ca s-a ars din cauza drumurilor mioritice. si ca a doua zi ma duc sa cumpar bec si rezolv.
n-a vrut sa accepte nimic. ca imi ia talonul sau amenda. dupa un sfert de ora de incercari sa ma lase sa duc lumea acasa, i-am zis sa imi dea amenda sa ma lase in durerea mea si gata. erau doi puleti, care dupa ce m-au oprit pe mine si-au luat talpasita. distractia era la apaca, si eu tocmai ce urcasem dinspre podul basarab si trebuia sa las pe cineva la primele blocuri.

sa caute nod in papura inseamna sa fie marlan jepat. a sperat ca prinde un peste gras si a luat mwe. am platit 30j de lei in alea 48 de ore si i-am urat in sinea mea sa aiba parte de aceeasi rautate de care a dat si el dovada.


--------------------
Citro-mobil C4 2006 VTR+
Why waste energy on fighting the old when you can just use it to create something new. All life has the creation gift inside. Use it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 5 Aug 2013, 17:27
Post #63


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Ati luat-o rau pe aratura!
Ce este atat de complicat!? Dezbaterea despre utilitatea si oportunitate purtarii centurii de siguranta este una iar legea alta! Legea zice s-o porti, o porti!
Nu o porti? Platesti amenda! Simplu! Ce atata dezbatere?!?
Sincer sa fiu, mie mi-e indiferent daca iesiti prin parbriz ori pe usa!



--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_p
post 5 Aug 2013, 18:20
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.133
Joined: 1 April 06
From: psd=evil




Daca vrei sa porti centura bine, daca nu vrei iarasi bine.
Dar nu te mai vaicari ca te-a persecutat politistul ca te-a prins fara centura si te-a amendat. Cat de ipocrit trebuie sa fii sa te vaiti ca ai luat amenda pentru ca ai vrut tu sa fii mai smecher (sau pur si simplu ai uitat sau n-ai avut chef) si nu ti-ai pus centura!?
Ai luat-o pe mana ta si gata. Plateste amenda si nu te mai vaicari aiurea.

Culmea ipocriziei este sa inventezi tot felul de pretexte cum ca politistul te-a amendat ca dorea spaga. Sau si mai si, ca a fost boier cu tine si ti-a dat sanctiunea minima...

This post has been edited by paul_p: 5 Aug 2013, 23:32


--------------------
Fara roti fara ipocriti - 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danslz
post 5 Aug 2013, 18:28
Post #65


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 4 August 13




Ma irita spagarii, asta nu au inteles cei care nu au inteles. De extrapolat cred ca toti suntem buni.
Daca ii dadem motiv sa negocieze cu mine ...gen ... hai nene ca am gresit iarta-ma... atunci poate ca nu mai comentam . Nu i-am dat nici un motiv... nici unul . am fost mandru de mine ca mi-am recunoscut vina si sunt. Am spus sec, "ASA ESTE! " ia mai ganditi-va domnilor cam ce inseamna asta? ca vreau sa ma ascund? ca vreau sa o dau cotita? ce inseamna domnilor? Va spun eu ... inseamna DA, am gresit... du-te si scrie amenda si taci asa cum tac si eu! Nu veni si te gudura pe langa mine cu ti-am dat minim... ca nu ai motiv din partea mea.

Cine vorbea de ipocrizie aici? cine vorbea despre respect aici ? cine vorbea despre iresponsabilitate aici?
Uitati-va la dumneavoastra domnilor inainte sa vorbiti in felul acesta.

Topic inchis din punctul meu de vedere.

This post has been edited by danslz: 5 Aug 2013, 18:36


--------------------
Dacia Solenza 2005 Confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brutus1789
post 5 Aug 2013, 18:35
Post #66


Membru autentic


Group: Members
Posts: 326
Joined: 1 February 12
From: Călărași/Slobozia




Bre, pe inițiator l-a deranjat cel mai mult faptul că pulițaiul i-a spus că i-a dat minim, nu că i-a dat. Din această cauză el a dedus că vroia șpagă.

Oricum, astea sunt detalii. Și dacă îți spunea că ți-a dat maxim era mai rău, sau dacă nu zicea nimic era totuna.

Și pe mine m-au oprit acum ceva timp, și au căutat tot felul de pretexete. Nu au găsit nimic și în final au venit cu textul că: «uite ca să nu îți iau permisul, îți dau de centură». Mi-au venit draci pe moment, nu am semnat PV (de prost!!) și l-am primit acasă, cu adăugirea că nu am avut nici actele la mine.
Iar m-am enervat și m-am dus să plătesc.
De ce m-a oprit?? Că așa a vrut muschiul lui și că are acest drept. Vroia șpagă? Probabil, dar nu a exprimat clar acest lucru. De ce am plătit? Pentru că să demonstrez contrarul era mult mai costisitor decât amenda și/sau dificil.

ASTA ESTE!! Live with it!!
Dacă îți zicea că mașina are culoarea frumoasă sau muzica ce o asculți este preferata lui, asta însemna că te «periază» ca să îi dai șpagă?? NU! Erau detalii. Pentru toate celălalte există MAstercard!!!

This post has been edited by brutus1789: 5 Aug 2013, 18:38


--------------------
Bicicletă Pegas 1976 - CL03LFP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 5 Aug 2013, 20:17
Post #67


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.403
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Daca ii dadea maxim acu' venea sa se planga ca ce bulangiu a fost poiltistul ca i-a dat maxim.
Astia sunt genul ala de oameni carora nu le convine nimic.

Ai vrut sa vii sa ne arati cat de "vertical" ai fost tu in relatie cu politistul si cum nu i-ai dat tu spaga, desi ala se pare ca nu ti-a cerut si nici nu a vrut, din moment ce ti-a luat actele, s-a dus la masina si a venit cu PV-ul.

Din pacate insa, nu ne-ai aratat decat ca esti penibil. Fara suparare. Nu ai niciun caz de dezbatut aici. Niciun motiv.

Faptul ca ti-a zis " ti-am dat minim " nu arata decat ca a vrut sa fie baiat ok si sa nu te arda mai tare.
Faptul ca a vrut spaga cred ca este numai in capul tau si nu are legatura cu realitatea.
Ce rahat de spaga crezi ca vroia. Ti-a dat o amenda de 70 RON, ce spaga crezi ca vroia el la 70 RON amenda? Nu te mai victimiza aiurea.

This post has been edited by vallixx: 5 Aug 2013, 20:21


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danslz
post 5 Aug 2013, 21:18
Post #68


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 4 August 13




"Ai vrut sa vii sa ne arati cat de "vertical" ai fost tu in relatie cu politistul si cum nu i-ai dat tu spaga"
Asta ati observat dumneavoastra si ma bucur.

"Daca ii dadea maxim acu' venea sa se planga ca ce bulangiu a fost poiltistul ca i-a dat maxim. "
Daca n-ar fi acest "daca", ce-ar fi in schimb? Evitam situatia de fata cumva?
Care sunt intentiile dumneavoastra domnule vallixx ? Cumva sa injositi oamenii pentru ca dumneavoastra nu va puteti concentra la cele descrise?

Nu cred ca are rost sa mai vin cu vreo lamurire la ce ati scris mai jos dat fiind cele de mai sus.


--------------------
Dacia Solenza 2005 Confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 5 Aug 2013, 21:38
Post #69


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.827
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Eu cred ca tu nu intelegi ceva simplu. Politistul ala nu avea in cap spaga. Tu chiar crezi ca se risca la spaga pentru o contraventie minora precum nepurtatul centurii? radmasa.gif Spaga se cere la chestii grele, unde pierzi permisul, gen linia continua. Pur si simplu politistul ala a vrut sa fie cumsecade si ti-a dat minimul posibil, in speranta ca o sa te inveti minte si fara sa platesti amenzi uriase. Mai sunt si politisti omenosi, chiar daca pare greu de crezut. Oricum, se pare ca nu si-a atins scopul. In loc sa accepti ca ai gresit si ca ai scapat cu minimul posibil, vii sa te plangi pe aici si sa faci fel de fel de scenarii fanteziste. La noi e foarte tare...daca iti da amenda mica, de ce e mica. Daca iti da amenda mare, e un nenorocit, ca putea sa iti dea minimul. Niciodata nu e bine.

This post has been edited by Synyster: 5 Aug 2013, 21:43


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
octavian.gagu
post 5 Aug 2013, 22:15
Post #70


Bucuresti


Group: Members
Posts: 437
Joined: 19 April 13
From: hell




Eu am un prieten care a supravietuit datorita faptului ca NU purta centura de siguranta. Pe Transfagarasan, l-a agatat unul cu o masina puternica, caruia ii venise cheful de drifturi si l-a aruncat in prapastie. Marele lui noroc a fost ca era singur in masina si repet, NU purta centura, astfel ca la primul impact in cadere cu o stanca aflata 30 de m mai jos l-a aruncat afara din masina, aceasta continuindu-si rostogolitea inca vreo 100m. Adevarat, a ajuns in stare critica la spital si dupa o coma de 4 zile si-a revenit. Cei de la descarcerare au spus ca daca purta centura, nu mai scapa. Ce am uitat sa mentionez e ca dupa rostogolire, masina masura in inaltime aproximativ 90-100 cm. Era un BMW 318.
Si on topic....sa imi fie cu iertare dar cam vad ca e tipic romaneset. Daca ma opreste politia...ca de ce m-a oprit? ....daca nu e politia prin intersectii...ca unde o fi politia?...stau si dorm la umbra..?! cam asa vad eu situatia...
Zic sa te sui in masina, du-te si plateste amenda, apoi du-te acasa, bea o cana de vin rece si Ia-ti nevasta/prietena/amanta/vecina in dormitor si bucura-te de viata!

This post has been edited by octavian.gagu: 5 Aug 2013, 22:15


--------------------
Renault / Ford Megan 2 Hatch 2005 Ford Focus Break 2012
Cine se scoala de dimineata...f*te fete care inca mai dorm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
T.rac3Er
post 5 Aug 2013, 22:38
Post #71


cr8or


Group: Members
Posts: 1.461
Joined: 25 July 04




de dragul discutiei se pare ca la centura si telefon mobil n-ar trebui sa existe o versiune de "amenda minima". ci o versiune de suprataxare.
Dupa o vasta vizualizare educationala cu ce fac rusii (si nu numai, dar la ei e cea mai raspandita comunitate de autori video online) am reusit sa imi clarific de ce in multe accidente anumite masini implicate se duc la draq pe aratura, sau nu se opresc instant ci isi continua mai mult sau mai putin drumul.
Soferul nu poarta centura, si din impact zboara ca toti dracii prin masina, frecandu-si fata de tot bordul usile, volan, etc...
In aceste conditii isi pierd constiinta sau oricum controlul masinii.
Vorbim de la accidente usoare pana la unele mai in forta. Dar ma rezum la trafic urban, unde totusi vitezele la impact sunt mai mici si deci gestionabile de protectia centurilor/airbagurilor.
Un sofer cu centura pusa va fi restrictionat in a nu-si infige capul in plin in airbagul care ii explodeaza in mutra si muta falcile, KO tehnic, salivand in piept.

Aceste masini necontrolate de vitele care momentan sunt in lumea viselor ajung pe trotuar, pe sens opus, si in general vor complica si mai mult accidentul, adaugand noi victime.

Cand inca mai ai contact cu lumea reala tot mai tii piciorul pe frana (sunt deja reactii instinct la multi) sau daca nu ai vreun airbag explodat in fata (la masinile mai vechi) mai vezi pe unde te duci.

Eu m-am auto fortat la centura pt a scapa de plata amenzilor. Acum multi ani, cand conduceam dacia bunicului meu, si in drum spre servici m-a oprit echipajul. Norocul meu a fost ca eram la vreo 30j de metrii si i-am fentat atunci ca cica tocmai ce o decuplasem. Dar daca la inceput a fost dorinta mea de a nu scoate bani din buzunar, inshetisor am constientizat de fapt avantajele.
Si insist la toti pasagerii din dreapta sa imi poarte centura. Mai nou, ii iau si pe cei din spate sa se inchida. Oricum am 2 usi si daca e accident grav sa nu scape, acea lipsa a centurii nu ii va arunca niciodata din masina, ca e geamul prea mic. icon_mrgreen.gif Dar nu vor fi terfeliti ca titirezul prin interior

De cand au fost lansate clipurile astea, mai bine de 10 ani merau m-am pus in situatia alora si mereu m-am cutremurat cu gandul sa pierd pe cienva drag

Da, sunt egoist, "sa pierd". Nu vreau.


--------------------
Citro-mobil C4 2006 VTR+
Why waste energy on fighting the old when you can just use it to create something new. All life has the creation gift inside. Use it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alydor
post 5 Aug 2013, 23:07
Post #72


Pressar


Group: Members
Posts: 2.771
Joined: 12 March 06




Zicea cineva ca nu e de acord cu vorbitul la telefon in timp ce conduci.
Prin lege se specifica ca nu ai voie sa vorbesti daca nu utilizezi un dispozitiv hands-free. Ceea ce eu fac de pe vremea lui Nokia 5110. Prefer sa am mainile libere. Daca mi s-a terminat bateria la casca cel care ma suna n-are decat sa astepte pana ajung la destinatie sau pot sa opresc pentru a vorbi. Daca s-ar da lege ca nu e voie sa vorbesti indiferent ca ai sau nu casca, atunci ar fi altceva. Nu as vorbi. Punct.
Despre centura... Stimate initiator. Prin incalcarea legii esti infractor. Sau contravenient in cazul tau. Ai avut centura? Nu. Atunci platesti si taci din gura. Pe viitor poate nu o sa mai fii asa de jmecher ca sa nu o porti. Ai doi ani vechime in conducere. Nu experienta. Experienta vine dupa multi ani. Si multi kilometri. Pana la urma care e problema? Ca ti-a spus ca ti-a dat minim? Nu a vrut sa fie magar. Si sigur nu umbla dupa spaga. Daca vroia spaga altfel punea problema. Dar chestille astea se invata in timp.
Poate ne explici care (mai) e rostul topicului. Ca raspunsurile ti le-ai primit.
Suma respectelor era pentru restul care respecta legea...

Suma respectelor, Alydor


--------------------
- - -
Igo8 - C520
Primo - Samsung Galaxy Mega 5.8 Duos

Cine nu poate da exemple da sfaturi..
When everything fails, RTFM!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 5 Aug 2013, 23:45
Post #73


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10






Eu zic sa va uitati bine la clipul de mai sus si sa va puneti centura inainte de a pleca la drum. Airbagul fara centura face mai mult rau decat bine.
A, si sa vedeti cum reactioneaza aia din tarile unde s-a descoperit apa calda cand sunt prinsi fara centura. Excuses but not complaints. Drive safe!


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danslz
post 6 Aug 2013, 02:35
Post #74


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 4 August 13




@Allydor " Despre centura... Stimate initiator. Prin incalcarea legii esti infractor. Sau contravenient in cazul tau. Ai avut centura? Nu. Atunci platesti si taci din gura. Pe viitor poate nu o sa mai fii asa de jmecher ca sa nu o porti. Ai doi ani vechime in conducere. Nu experienta. Experienta vine dupa multi ani. Si multi kilometri. Pana la urma care e problema? Ca ti-a spus ca ti-a dat minim? Nu a vrut sa fie magar. Si sigur nu umbla dupa spaga. Daca vroia spaga altfel punea problema. Dar chestille astea se invata in timp.
Poate ne explici care (mai) e rostul topicului. Ca raspunsurile ti le-ai primit. "


Sunt contravenient si atat. Nu am avut centura, nu m-am opus amenzii nu am comentat amenda ci doar neprofesionalismul organului de politie. Restul e can-can. Acum e inteles mai bine subiectul ?
Daca nu vroia sa fie magar putea sa imi dea avertisment daca vroia sa imi dea minim... asta pentru dumneavoastra ca o mica paranteza.

Rostul topicului din momentul in care am spus in postul de acum putin timp in urma ca din punctul meu de vedere e inchis, este pentru a lamuri anumite perceptii preconcepute ale unora dintre dumneavoastra.

"Suma respectelor era pentru restul care respecta legea... "
Asta este exact ca aia "Toate femeile sunt curve... mai putin nevasta-mea si fiica-mea"
Nu vreau sa va simtiti jignit pentru ca nu asta este intentia mea, as vrea doar sa vedeti esenta frazei in contrast cu ceea ce am spus eu.

Tot ca o mica paranteza , eu pentru ca ma respect, va respect si pe dumneavoastra care vreti cu tot dinadinsul sa ma jigniti.

Cu privire la "experienta" mea de doi ani... daca va amintiti bine am spus in deschiderea topicului "sunt sofer de 2 ani", va rog ... cautati. Ce s-a intamplat apoi a fost asa... dumneavoastra ati avut o eruptie vis a vis de imaginea pe care o aveti cand priviti soferii incepatori. Sa va dau si un citat "Mi-e scarba de soferii cu 2 ani "experienta" care fac pe jmecherii si care se trezesc mari viteji pe sosele..." apoi imi cer scuze ca v-am preluat termenul in urmatorul reply pentru exemplificare spunand "Am 2 ani experienta insa asta nu inseamna pentru dumneavoastra decat felul in care priviti incepatorii si oamenii in general." Fapt care ma duce cu gandul ca aveti ceva conflicte interioare.
Daca imi permiteti, nu toti oamenii sunt la fel.

Daca nu deranjez pe nimeni as vrea sa fac o recomandare de film. "The experiment"
http://www.imdb.com/title/tt0997152/
Si un trailer:


This post has been edited by danslz: 6 Aug 2013, 03:16


--------------------
Dacia Solenza 2005 Confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alydor
post 6 Aug 2013, 06:27
Post #75


Pressar


Group: Members
Posts: 2.771
Joined: 12 March 06




N-ai inteles nimic din ce am zis... Nici nu ma asteptam, sincer. Poate peste ani o sa intelegi. Sper sa nu fie prea tarziu pentru tine si sa apuci acei ani.


Suma respectelor, Alydor


--------------------
- - -
Igo8 - C520
Primo - Samsung Galaxy Mega 5.8 Duos

Cine nu poate da exemple da sfaturi..
When everything fails, RTFM!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 6 Aug 2013, 06:52
Post #76


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Ce vă mai place să dați mâncare la trolli! Nț, nț, nț!


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 6 Aug 2013, 12:58
Post #77


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.112
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Vad ca definitia e destul de seaca, m-as fi asteptat sa contina referiri la notiuni precum "dialog", "dezbatere", etc., dar cred ca am eu standardele prea inalte. Stim cu totii (si "virginele" wink.gif ) cum sunt legile in tara asta, de cine si pt. cine sunt facute...; gresala omului a fost asta:
QUOTE(danslz @ 4 Aug 2013, 09:06)
As vrea daca este cu putinta sa ma ajutati cu informatii cu privire la o eventuala contestatie.
*


si nu faptul ca n-a sarit in sus de bucurie ca a luat minim, desi se putea si altfel (avertisment, sau mai mare).
@ initiator: e o diferenta intre a nu fi magar, si a fi un "domn". Asta e, uneori ai noroc, alteori nu.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
quick
post 7 Aug 2013, 14:28
Post #78


Membru autentic


Group: Members
Posts: 996
Joined: 13 April 07
From: bistrita




danslz d'aia ti-au sarit toti in cap pt ca tu te gandeai cum sa faci contestatie la amenda, alydior nu-ti vrea raul si doar iti atrage atentia cum crede el de cuvinta,asupra greseli tale, citeste si tu printre randuri....si spre binele tau poarta centura, rau nu-ti face, dar daca esti prins fara nu comenta nimic....si cred ca de la discutia asta mi se trage patania de ieri, ca am spus ca n-am mai luat amenda de mult, ia uite ieri am luat-o pt viteza, dar centura o aveam pusa:D...79 intr-o localitate aproape de dej....160 (in 48 ore) ii trec la pierderi. tongue.gif


--------------------
dacia super nova 2002/ ford focus 2007 1.6tdci90cp /suzuki samurai 1.3 1985 numa buna de off road
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danslz
post 8 Aug 2013, 03:14
Post #79


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 4 August 13




@quick
Imi pare rau sa aud asta. Ma gandesc ca esti un sofer responsabil si chiar de te-a prins cu viteza aia , stiai ce faci.

Vis a vis de asta iti pot spune si eu o patanie de-a mea pe drumurile din Bucuresti. 64 pe bulevardul Tineretului intr-o noapte. Totul pustiu in jur. Nici tipenie de om sau masina. N-am comentat nimic. Am platit amenda si asta a fost. "Ati calcat-o cam tare domnu'....". A fost amuzant tipu'... Au fost primele mele 2 puncte. Exact de "sfarsitul lumii" 12.12.2012.

Toate bune.


--------------------
Dacia Solenza 2005 Confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 8 Aug 2013, 06:34
Post #80


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Calendaru' maiasilor nu se termina pe 12.12.12.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 8 Aug 2013, 10:44
Post #81


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Nici amenzile.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
T.rac3Er
post 8 Aug 2013, 11:33
Post #82


cr8or


Group: Members
Posts: 1.461
Joined: 25 July 04




concluzie:
nu ai de ce sa faci contestatie pt ce ai facut tu
recomandare:
poarta centura pe viitor


--------------------
Citro-mobil C4 2006 VTR+
Why waste energy on fighting the old when you can just use it to create something new. All life has the creation gift inside. Use it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vizitatorul
post 8 Aug 2013, 19:14
Post #83


Membru autentic


Group: Members
Posts: 248
Joined: 10 May 09




data viitoare politistul iti va cere sa nu procedezi gesturi bruste,sa tii privirea atintita inainte,mainile la vedere pe volan,sa scuipi ciunga din gura si sa vorbesti evlavios.
dupa ce-ti va citi drepturile,orice spui va putea fi folosit impotriva ta.
imi amintesc ca unul din criteriile de punctare/depunctare in sustinerea examenului auto era folosirea centurii de siguranta.tu te-ai conformat?


--------------------
Dacia 1310 L 1998 - B453SCU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 11 Aug 2013, 16:02
Post #84


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




QUOTE(vizitatorul @ 8 Aug 2013, 20:14)
dupa ce-ti va citi drepturile
*


Mai poticnit așa, să ai răbdare..


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 12 Aug 2013, 23:55
Post #85


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.403
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




QUOTE(danslz @ 5 Aug 2013, 21:18)
"Ai vrut sa vii sa ne arati cat de "vertical" ai fost tu in relatie cu politistul si cum nu i-ai dat tu spaga"
Asta ati observat dumneavoastra si ma bucur.

"Daca ii dadea maxim acu' venea sa se planga ca ce bulangiu a fost poiltistul ca i-a dat maxim. "
Daca n-ar fi acest "daca", ce-ar fi in schimb? Evitam situatia de fata cumva?
Care sunt intentiile dumneavoastra domnule vallixx ? Cumva sa injositi oamenii pentru ca dumneavoastra nu va puteti concentra la cele descrise?

Nu cred ca are rost sa mai vin cu vreo lamurire la ce ati scris mai jos dat fiind cele de mai sus.
*


Este misto ca eu nu ma pot concentra, dar poti tu.
Tot nu vrei sa intelegi ca politistul ala nu a vrut spaga de la tine.
Toata lumea care ti-a comentat, ti-a transmis acelasi lucru. Unii mai direct, unii mai indirect.
Din ce ne-ai relatat tu, deducem ca politistul a fost corect, profesionist si pe deasupra si de gasca, nevrand sa te arda cu amenda mare. Esti singurul care nu vrea sa inteleaga.
Atat de puternic e in tine instinctul de a te erija in victima atunci cand nu e cazul?

QUOTE(Alydor @ 5 Aug 2013, 23:07)
Zicea cineva ca nu e de acord cu vorbitul la telefon in timp ce conduci.
*


Eu ziceam. Pentru ca eu consider ca periculos mai degraba faptul ca vorbitul te distrage si mai putin faptul ca iti ocupi o mana tinandu-l la ureche.
Ori distragerea e aceeasi si daca vorbesti cu el la ureche sau la casca.
Consider pe locul 2 pericolul venit din faptul ca soferul are o mana ocupata cu telefonul.


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 13 Aug 2013, 00:01
Post #86


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




Cred ca l-ai ars cam tarziu ca a facut deja saptamana. smile.gif


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Shush
post 13 Aug 2013, 14:26
Post #87


٩(Ś̯Ś)۶


Group: Members
Posts: 2.117
Joined: 30 January 07
From: Brasov




QUOTE(eugenTL @ 4 Aug 2013, 19:43)
Mie mi se pare o tampenie sa fiu obligat de lege sa port centura. Inteleg sa fiu obligat cand e vorba si de vietile altora, dar cand e viata mea e fix problema mea daca o port.
*



Ba uite ca daca impartim aceasi strada e si problema mea daca tu porti centura sau nu.
Sa zicem ca imi sare un om in fata si ca sa il evit trag dreapta de volan si intru in tine care circulai corect si regulamentar. De aici sunt doua variante :
1. tu aveai centura, nu patesti nimic, ne oprim iti explic situatia, iti dau asigurarea si te ajut sa iti repari masina si cam aia e.
2. tu nu aveai centura, de la impact dai cu fata de volan, stalp, etc. Eu risc sa ma aleg cu dosar penal, raman fara permis ca amiabila nu mai merge, platesc si o amenda. Tu te alegi cu ceva vanatai, dinti lipsa sau cu chiar ceva mai nasol.
Si iti spun sigur ca nu trebuie sa fie cine stie ce impact puternic ca sa iei o muscatura de volan daca nu porti centura.

This post has been edited by Shush: 13 Aug 2013, 14:27


--------------------
Seat Leon 2008 Reference 1.6 - Bv-29-Trei Litere
Yamaha YZF-R125 2009 - Bv-88-Aceleasi Trei Litere
ex Dacia Logan 2005 Laureate 1.4
If a vegetarian eats vegetables, what does a humanitarian eat ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
T.rac3Er
post 13 Aug 2013, 15:31
Post #88


cr8or


Group: Members
Posts: 1.461
Joined: 25 July 04




- pai da, dar atunci tu esti de vina din punctul lui de vedere si tre sa platesti.
- e ca la pietonii aia care sar pe trecere de zici ca au force-fielduri in jurul lor
- sau ca la posesorii de masini fara casco (cei care pot sa isi faca) ca ei merg cu grija. si cand li se intampla nefericitul, dau din colt in colt, ca s-au strambat la 100-150lei pe luna (vorbesc omul normal cu masina normala, ca daca esti boier cu BMW si n-ai bani de el deja esti de pagina 1 in ziare)


--------------------
Citro-mobil C4 2006 VTR+
Why waste energy on fighting the old when you can just use it to create something new. All life has the creation gift inside. Use it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Shush
post 13 Aug 2013, 17:47
Post #89


٩(Ś̯Ś)۶


Group: Members
Posts: 2.117
Joined: 30 January 07
From: Brasov




QUOTE(T.rac3Er @ 13 Aug 2013, 15:31)
- pai da, dar atunci tu esti de vina din punctul lui de vedere si tre sa platesti.
*



Asta daca nu are ghinionul sa dea peste el unu ceva mai descurcaret care sa faca tot posibilul sa nu ii dea asigurarea si sa demonstreze ca daca avea centura cum se cere din punct de vedere legal nu patea nimic.

This post has been edited by Shush: 13 Aug 2013, 17:47


--------------------
Seat Leon 2008 Reference 1.6 - Bv-29-Trei Litere
Yamaha YZF-R125 2009 - Bv-88-Aceleasi Trei Litere
ex Dacia Logan 2005 Laureate 1.4
If a vegetarian eats vegetables, what does a humanitarian eat ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 13 Aug 2013, 20:32
Post #90


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.403
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




QUOTE(D-Ice @ 13 Aug 2013, 00:01)
Cred ca l-ai ars cam tarziu ca a facut deja saptamana. smile.gif
*


Nu e vorba de ars, scopul meu nu e sa "ard" pe nimeni. Incerc doar sa-i explic ca a perceput gresit situatia in care a fost implicat. El a perceput-o ca un neprofesionalism al unui politist, in realitate insa situatia fiind exact pe dos.

Cel in culpa nu a fost politistul, ci el. Odata ca nu a purtat centura si a doua oara pentru faptul ca a mai comis-o in mod voit si a doua oara. Aici e treaba mai grava: inconstienta, teribilismul fara rost, nu cateva zeci de lei.
Dar la 2 ani "experienta" si probabil o varsta destul de frageda si o minte poate nu suficient de coapta, probabil ca nu ai ce sa ceri. Sau poate e prea devreme sa ceri.

Vrea sa inteleaga....bine, nu vrea.....treaba lui.

Nu vreau sa sune a cliseu, dar asa e la o anumita varsta.
Incalci in mod voit orice fel de regula, fara sa te gandesti ca poate aia chiar e gandita in ajutorul tau si poate chiar functioneaza. Si o faci dintr-un spirit prostesc de rebeliune sau non conformism.
Dupa care cand vine unu' si ti-o da peste bot pe buna dreptate, urli din toti rarunchii ca esti abuzat.

This post has been edited by vallixx: 13 Aug 2013, 20:41


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th June 2024 - 18:43
Forum Renault