DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Reclamele, Oare o fi posibil fara ele?

Vlad Georgescu
post 12 Jan 2006, 01:46
Post #1


/----\ <--- Logan


Group: Members
Posts: 342
Joined: 24 July 03
From: Bucuresti




Am citit recent pe Wall-Street.ro despre o noua reclama TV la Romtelecom. Reclama este ceva de genul "Cu 1 eurocent pe minut toata lumea este ocupata sa vorbeasca la telefon, intre 8 seara si 8 dimineata"

Articolul este la http://www.wall-street.ro/articol/Marketin...ocent-pe-minut/

Nu am vazut inca reclama la TV (poate ca nici nu o difuzeaza inca) dar mi se pare de o imbecilitate crunta care ma enerveaza. Adica daca de miine Romtelecom face tariful zero, incep sa vorbesc la telefon de la 8 seara la 8 dimineata? N-am ceva mai bun de facut? N-am o viata? N-am servici? Nu trebuie sa dorm noaptea?

Mi se pare de o imbecilitate si de o aroganta crunta.

Acum ceva timp am fost pe un site de web romanesc care avea un banner mare de reclama pe care scria "Prinde punga si cistiga!" iar in dreapta textului era o punga, ceva intre punga de cumparaturi si punga de hirtie.

Mi s-a parut foarte umilitor, si am facut click pe reclama ca sa ma pling celor care fac reclama. Reclama era pentru un magazin virtual. Le-am scris ca reclama mi se pare umilitoare pentru clienti, dar nu mi-au raspuns.

Au inceput sa mi se para ingrozitoare reclamele. Explodez de nervi imediat ce vad o astfel de imbecilitate. Stiu ca exista solutii (tii linga tine o carte si in timpul reclamei citesti) dar tot este enervant ca reclamele sint atit de imbecile.

Ma intreb daca nu cumva reclamele timpesc, cu timpul, oamenii.


Ma intreb: Oare este posibila o economie de piata fara reclame imbecile? Pur si simplu fiecare firma sa-si prezinte oferta intr-un format text standard, prestabilit, fara artificii emotionale.

In felul asta ar exista si o oarecare egalitate intre firmele mici si firmele mari (pentru ca firmele mari nu ar mai putea sa cheltuiasca foarte mult pe o super-reclama), iar oamenii ar lua decizii de cumparare mult mai rationale!


--------------------
Volțvagăn Glonț 2080 Tdi Quad BiTurbo DSG 8 - -
Athos, Porcos si Bairamis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
StefanT
post 12 Jan 2006, 01:54
Post #2


STF - Special Tactical Force


Group: Members
Posts: 3.413
Joined: 19 April 04
From: Bucuresti




Sincer? Dramatizezi... in fiecare tara exista reclama proaste, enervante, si reclame castigatore in concursurile din domeniu...
Ca reclama tampeste clientul? Pai nu poate tampi decat pe unul deja tampit, care nu stie sa cantareasca, sa-si vada posibilitatile.. si pierderea este nula in cazul asta..
Inca o data, e adevarat ca sunt multe reclame proaste, insa au fost din totdeauna, si in televiziune sunt probleme mai grave...


--------------------
Suzuki GSX-1300-R 2008 - B'100'HAY
Fan Reno 53379
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 12 Jan 2006, 01:58
Post #3


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




QUOTE(Vlad Georgescu @ 12 Jan 2006, 01:46)
Ma intreb: Oare este posibila o economie de piata fara reclame imbecile? Pur si simplu fiecare firma sa-si prezinte oferta intr-un format text standard, prestabilit, fara artificii emotionale.

In felul asta ar exista si o oarecare egalitate intre firmele mici si firmele mari (pentru ca firmele mari nu ar mai putea sa cheltuiasca foarte mult pe o super-reclama), iar oamenii ar lua decizii de cumparare mult mai rationale!
*


Tu vrei un fel de comunism al industriei de reclame (capitaliste)? radmasa.gif God no!


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vlad Georgescu
post 12 Jan 2006, 02:10
Post #4


/----\ <--- Logan


Group: Members
Posts: 342
Joined: 24 July 03
From: Bucuresti




QUOTE(Valentine @ 12 Jan 2006, 02:58)
Tu vrei un fel de comunism al industriei de reclame (capitaliste)?  radmasa.gif God no!
*

Da! Sa scrie in format text, simplu si fara exagerari, oferta! Nu sa-mi vina cu imbecilitati si efecte speciale si idei super-puerile!

Cred ca treaba asta se va realiza partial atunci cind internet-ul va patrunde masiv in Romania iar ceea ce se numeste "Web 2.0" se va mai dezvolta. Asta inseamna ca utilizatorii vor da rating-uri serviciilor.

Prefer oricind sa ma iau dupa parerea a 100 de useri care cred, in medie, ca un serviciu e foarte bun, decit sa inghit imbecilitatea zilei la TV.

Dupa ce se va intimpla asta urmatorul pas ar fi interzicerea reclamelor video la TV si inlocuirea lor cu reclame text, iar CNA sa verifice la singe exagerarile - comerciantul sa descrie ce are de oferit si pretul, si ATIT.

Cunosc pe cineva care si-a cumparat un VCR (de fapt un Panasonic care suporta DVD, DivX si caseta video) care poate inregistra 6 ore pe o caseta de 3 ore. Il programeaza pe ala sa inregistreze emisiuni si filme, si se uita mai tirziu, dind fast-forward peste reclame! Nu e la fel de comod ca un Tivo, dar cred ca o sa fac si eu la fel.

Da, exista si reclame award-winning.. dar majoritatea sint de o imbecilitate care da pe dinafara. Cum e cea cu Romtelecom. :-(

Serios, de ce ar fi rau pentru economie ca reclamele sa fie limitate la text fara exagerari, cu lungime maxima limitata? Cred ca oamenii ar lua deciziile de cumparare mult mai rational, ceea ce e un beneficiu mare, dupa parerea mea.


This post has been edited by Vlad Georgescu: 12 Jan 2006, 02:12


--------------------
Volțvagăn Glonț 2080 Tdi Quad BiTurbo DSG 8 - -
Athos, Porcos si Bairamis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 12 Jan 2006, 02:23
Post #5


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




Gandirea asta e total opusa ideii de reclama in primul rand. Daca exista reclame award-winning, pentru alea numai de exemplu vrei sa ai reclame.

Ceea ce tie ti se pare o reclama proasta, poate sa li se para la alti 1000 de Romani o reclama buna, si sa cumpere produsul. Tot asa cum tie ti se pare nu stiu ce reclama award-winning, altuia nu ii spune nimic.

Eu unu n-as cumpara o bere la care reclama contine numai un text in care se scrie compozitia (fara exagerari) a berii de exemplu!!


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vlad Georgescu
post 12 Jan 2006, 04:12
Post #6


/----\ <--- Logan


Group: Members
Posts: 342
Joined: 24 July 03
From: Bucuresti




QUOTE(Valentine @ 12 Jan 2006, 03:23)
Gandirea asta e total opusa ideii de reclama in primul rand. Daca exista reclame award-winning, pentru alea numai de exemplu vrei sa ai reclame.
*

Exact! Nu vreau reclame, ci sa-mi spuna ce caracteristici are produsul, la ce foloseste, si cit costa.

Iar exagerarile (sa spuna ca Fairy spala 1000 de vase cind de fapt spala 200) sa se pedepseasca foarte aspru - amenda mare si interdictia de a mai face reclama (sub forma de text) la TV pentru perioade de la 6 luni la 5 ani, in functie de cit de cit de gogonata a fost minciuna.

QUOTE(Valentine @ 12 Jan 2006, 03:23)
Ceea ce tie ti se pare o reclama proasta, poate sa li se para la alti 1000 de Romani o reclama buna, si sa cumpere produsul. Tot asa cum tie ti se pare nu stiu ce reclama award-winning, altuia nu ii spune nimic.
*

Chiar crezi ca exista cineva care apreciaza imbecilitatile alea de reclame?

QUOTE(Valentine @ 12 Jan 2006, 03:23)
Eu unu n-as cumpara o bere la care reclama contine numai un text in care se scrie compozitia (fara exagerari) a berii de exemplu!!
*

Dar daca toate reclamele de beri ar fi doar text, si doar cu caracteristici obiective?

"Berea X este o bere relativ acidulata, cu gust catifelat, fabricata dupa tehnologia Y. Are X1 calorii pe suta de grame si 8% alcool. Se vinde la 0.25 litri si la 0.5 litri, sticla de 0.25 litri costa Z lei."

Informatii obiective, care te ajuta sa iei o decizie.

O sa spui ca o astfel de reclama nu te ajuta sa iti alegi berea pentru ca gustul nu se poate exprima prin text. La asta as raspunde ca nici reclamele care sint acum nu te ajuta sa iti alegi berea, mai degraba te induc in eroare prezentind vizual niste situatii care nu au absolut nici o legatura cu berea respectiva.

Cred ca daca toate reclamele ar fi numai text de o lungime maxima limitata, si s-ar pedepsi aspru minciunile si exagerarile in reclama, lumea ar fi mai buna.

Eu sint pro-capitalism in general, dar consider ca reclamele sint una din cele mai urite parti ale capitalismului. Reclamele constau in general din idiotenii, exagerari, minciuni si hipnotism de contrabanda.

This post has been edited by Vlad Georgescu: 12 Jan 2006, 04:16


--------------------
Volțvagăn Glonț 2080 Tdi Quad BiTurbo DSG 8 - -
Athos, Porcos si Bairamis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kum
post 12 Jan 2006, 08:36
Post #7


Banat


Group: Banned
Posts: 2.408
Joined: 19 January 05
From: Galati




Pai eu auzisem ca in occident sau in State reclama mincinoasa se pedepseste !


--------------------
Laguna 2.0T 2006 - GL-15-...
Sa te fereasca al de sus de prostu' ajuns in functie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bertro
post 12 Jan 2006, 08:57
Post #8


Membru dezmembrat


Group: Members
Posts: 592
Joined: 3 June 05
From: IASI, rumenia




asta e capitalismul. in masura in care nu se poate dovedi ca spune minciuni, fiecare are dreptul sa incerce orice stratagema pentru a-si atrage clientii.
in state e permisa inclusiv anti-reclama (vezi razboaiele celebri pepsi vs coca-cola sau mai recent mcdonalds vs burger king).

exemplu de la noi: eram zilele trecute prin mediagalaxy sa ma uit la niste celulare si vad scris cu litere de o schioapa "sony-ericsson Z520 la super pret promotional de numai 850 Ron". deci lor li se pare promotional 850 ron in conditiile in care in magazinele specializate GSM modelul asta de telefon e 750-maxim 800 (tot la "liber"). Ma intreb care o fi fost pretul nepromotional daca asta "redus" era asa mare smile.gif
Insa sunt multi care nu au avut timp sa treaca prin alte magazine si cand vad cuvantul magic "promotional", se gandesc automat ca au dat peste cel mai mic pret din oras pt aparatul respectiv si il cumpara.


This post has been edited by bertro: 12 Jan 2006, 08:59


--------------------
DACIA Nova GT - xx xx XXX
posesor de DrACIA NOVA GT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 12 Jan 2006, 13:40
Post #9


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




Vlade, tu vrei sa-mi iei painea de la gura! biggrin.gif

Nu omul a inventat reclama, si nici macar reclama mincinoasa.
Florile nu sunt altceva decat o reclama la sex, ba inca mincinoasa, iar cantatul pasarilor e 60% reclama cu tema sexuala.
Penajul pasarilor este un vector foarte bun pentru advertising iar multe dintre madularele cu care sunt dotate organismele vii au functie de reclama. E adevarat, de cele mai multe ori pentru sex, dar uneori si pentru hrana.

Omul.... si el pe-acolo.

Sunt de acord cu faptul ca exista reclame idioate. Dar intr-o societate de piata, exista o legitate care le da la cap: daca te enerveaza reclama, s-ar putea sa te enerveze si produsul ==> nu-l mai cumperi. Nu-l mai cumperi, firma da faliment si la revedere. Deci nu numai ca reclama nu-si atinge tinta, dar devine contraproductiva.

Cat despre reclamele numai text... radmasa.gif


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacicuss
post 12 Jan 2006, 13:50
Post #10


Mare Vrajitor KKK


Group: Members
Posts: 299
Joined: 3 August 04
From: Poplaca




Noroc ca a punctat maddan...reclama numai text?!? blink.gif G. Orwell 1984 spune ceva cuiva?!?


--------------------
VW Passat 1.9TDI - ww-00-XXX
A religious war is like children fighting over who has the strongest imaginary friend...
The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right, there's a 90% probability you'll get it wrong.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex275
post 12 Jan 2006, 14:31
Post #11


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 313
Joined: 5 May 05
From: Bucuresti




Exista si reclame haioase. Mie-mi plac alea cu "Dorel". Chiar ma distreaza!
Pe langa astea, mai sunt multe altele.
Si pe mine ma scot din minti reclamele proaste si repetate obsesiv! Dar, am o solutie pentru tine! Ia-ti televizor cu tetris! tongue.gif (E mai greu cu o carte, citesti doua pagini si incepe emisiunea)

Apoi, reclama mincinoasa e interzisa de lege si la noi, nu numai "afara".
Dar cine ia in seama asta, cand amenda e 10% din incasari?

Si inca ceva. Firma respectiva plateste un regizor sa-i faca reclama. Daca reclama iese prost, lumea o evita, evitand astfel si produsul caruia i se face reclama. Daca o firma accepta acest lucru, nu mai e treaba noastra. Noi doar ne bucuram ca "au dat aia banii pe reclama si uite ce a iesit!"

O reclama buna, poate aparea ani de zile pe tv, fara sa ma deranjeze. Una proasta, ma deranjeaza de la prima vizionare!


--------------------
dacia logan 1,6 laureate - B 46 W S T
[i]Inteleptii vorbesc pentru ca au ceva de spus. Prostii pentru ca nu pot sa taca.[/i] [b]PLATON[/b]
Un snob este un om care a fost educat mai mult decat ii permite inteligenta!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiusoft
post 12 Jan 2006, 14:52
Post #12


Membru de sub patura


Group: Members
Posts: 999
Joined: 3 June 05
From: Bucuresti




Nu ma uit la televiziuni decat accidental (la televizor ma uit al filme de pe dvdplayer). In afara de filme si muzica in format digital, citesc situri de stiri si sunt subscris la diferite feed-uri rss/atom. Nici radio online nu mai ascult, ascult podcast-uri.

La toate astea controlul este la mine, pot vedea/asculta/citi cand vreau eu, pot sa le salvez pentru referinte viitoare, daca sunt reclame pot sa-i dau fast forward.

Jos televiziunea, sus media digitala! 10412898.gif


--------------------
Dacia Logan Ambitios 1.6MPI-8V promotia 2005
aici ar veni semnatura, nu?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vlad Georgescu
post 12 Jan 2006, 15:47
Post #13


/----\ <--- Logan


Group: Members
Posts: 342
Joined: 24 July 03
From: Bucuresti




QUOTE(maddan @ 12 Jan 2006, 14:40)
Nu omul a inventat reclama, si nici macar reclama mincinoasa.
Florile nu sunt altceva decat o reclama la sex, ba inca mincinoasa, iar cantatul pasarilor e 60% reclama cu tema sexuala.
Penajul pasarilor este un vector foarte bun pentru advertising iar multe dintre madularele cu care sunt dotate organismele vii au functie de reclama. E adevarat, de cele mai multe ori pentru sex, dar uneori si pentru hrana.
*

Se poate dar de aici pina la a inventa efecte speciale complet nelegate de produsul respectiv, si a le prezenta ca si cum ar fi legate.. e cale lunga.

Pasaroiu' care cinta frumos si are pene frumoase probabil e bine hranit.. ceea ce inseamna ca e un pasaroi de succes, de unde deducem ca are material genetic superior.

Nu acelasi lucru e valabil in cazul unei firme. Este infinit mai putin valabil.

Firma poate sa aiba bani sa faca reclame frumoase din cauza ca investitorii au investit in ea, iar produsele sa fie de kakao. Sau poate sa fi avut un produs bun cindva acum 10 ani, pe baza acelui produs sa fi cistigat foarte mult, iar acum sa aiba numai produse proaste, la care sa faca reclame frumoase.

QUOTE(maddan @ 12 Jan 2006, 14:40)
Sunt de acord cu faptul ca exista reclame idioate. Dar intr-o societate de piata, exista o legitate care le da la cap: daca te enerveaza reclama, s-ar putea sa te enerveze si produsul ==> nu-l mai cumperi. Nu-l mai cumperi, firma da faliment si la revedere. Deci nu numai ca reclama nu-si atinge tinta, dar devine contraproductiva.
*

Asta e o pura teorie. Descrii o piata perfecta care in practica nu apare niciodata. Firmele au canale de distributie.

Pe piata pot exista doua firme mari care au acces foarte larg la canalele de distributie, si alte firme sa nu prea aiba acces - fie pentru ca sint mai mici, fie pentru ca firmele mari au facut prin contracte ca acele canale de distributie sa distribuie exclusiv produsele lor.

Produsul poate de multe ori sa fie prost, daca e singurul din clasa respectiva de produse care apare pe raft, il cumpar pentru ca asta e situatia.

QUOTE(dacicuss @ 12 Jan 2006, 14:50)
Noroc ca a punctat maddan...reclama numai text?!?  blink.gif  G. Orwell 1984 spune ceva cuiva?!?
*

Afirmi ca este comunist si dictatorial sa interzicem reclamele care nu sint doar text, dar nu explici de ce este rau sa interzici un fenomen care este in proportie de 98% negativ.

Eu compar reclama mai degraba cu drogurile. Drogurile nu au fost intotdeauna interzise. De exemplu in Angla la un moment dat opiul nu era interzis - aveai voie sa-l fumezi in locuri special amenajate, iar Sigmund Freud se droga cu cocaina pe care o cumpara de la farmacie, pentru ca pe vremea lui era legala.

Dupa un oamenii s-a prins ca drogurile fac foarte rau, si le-au interzis. Este aceasta o masura tip Orwell 1984? Nu este.

La fel si cu reclamele - majoritatea incearca sa pacaleasca omul, prezentind situatii pozitive si apoi legindu-le, intr-un mod complet artificial, de un produs cu care nu au nici o legatura logica.

Poate imi spui ce este pozitiv aici, cind e clar o minciuna si o incercare grosolana de inducere in eroare.

QUOTE(alex275 @ 12 Jan 2006, 15:31)
Si inca ceva. Firma respectiva plateste un regizor sa-i faca reclama. Daca reclama iese prost, lumea o evita, evitand astfel si produsul caruia i se face reclama. Daca o firma accepta acest lucru, nu mai e treaba noastra. Noi doar ne bucuram ca "au dat aia banii pe reclama si uite ce a iesit!"
*

Asta e, ca de multe ori reclama nu are nici o legatura cu produsul sau cu calitatea produsului. De exemplu la beri:

Reclama la Becks e buna. Te gindesti ca e o bere germana cu traditie, de calitate. Produsul e execrabil - parca bei sifon in care au facut baie sobolanii.

Reclama la Stella Artois e execrabila. Te duce cu gindul la egoism extrem si la apucaturi romanesti. Produsul e insa excelent.

Continutul informational al multor reclame e zero. Ele nu te ajuta sa alegi un produs, ci incearca sa te minta.. si de multe ori (neputind fi tot timpul alert si critic fata de tot ce vezi in jur) reusesc.

QUOTE(ovidiusoft @ 12 Jan 2006, 15:52)
Nu ma uit la televiziuni decat accidental (la televizor ma uit al filme de pe dvdplayer). In afara de filme si muzica in format digital, citesc situri de stiri si sunt subscris la diferite feed-uri rss/atom. Nici radio online nu mai ascult, ascult podcast-uri.
*

E si asta o solutie. Alta solutie ar fi sa existe si la noi ceva gen pay-per-view pentru filme, sau Tivo, sau sa se interzica naibii reclamele, macar pe alea mincinoase (adica cel putin 90%)


--------------------
Volțvagăn Glonț 2080 Tdi Quad BiTurbo DSG 8 - -
Athos, Porcos si Bairamis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 12 Jan 2006, 16:13
Post #14


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




Vlade... scopul reclamei nu este acela de a transmite informatii.

Esti - iarta-ma! - rau de tot pe langa in acest subiect.

Sunt si unele reclame care transmit informatii.

Dar majoritatea transmit un feeling. De fapt reclamele puternice sunt cele care realizeaza o legatura afectiva intre tine si produs.

O reclama mincinoasa pretinde ca produsul face ceva ce de fapt nu face. Vezi reclamele la Sprite. Dar si astea sunt pasabile, nu vad cum poate face cineva legatura intre ele si opiu blink.gif

QUOTE
Reclama la Stella Artois e execrabila

Indraznesc sa spun ca reclamele la Stella Artois sunt printre cele mai bune. Publicul care cumpara Stella Artois acorda atentie unor lucruri care altora le repugna. Sunt jde beri mai bune decat Stella Artois. Dar publicul de Stella Artois nu priveste doar la gust, ci la statut.
Sub acest aspect, reclamele SA sunt geniale.

Cat despre interzicerea reclamelor.... hm...
Ce sa zic, imi este tare dor de vechiul si bunul Tix, mai ales de ambalajul sau minunat.... tongue.gif


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adso
post 12 Jan 2006, 16:26
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 330
Joined: 19 January 04




Vlad, chestia asta e destul de aproape de camasa chinezeasca, inchisa bine la gat.


--------------------
Call me Ishmael...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vlad Georgescu
post 12 Jan 2006, 16:59
Post #16


/----\ <--- Logan


Group: Members
Posts: 342
Joined: 24 July 03
From: Bucuresti




QUOTE(maddan @ 12 Jan 2006, 17:13)
Vlade... scopul reclamei nu este acela de a transmite informatii.

Esti - iarta-ma! - rau de tot pe langa in acest subiect.

Sunt si unele reclame care transmit informatii.

Dar majoritatea transmit un feeling. De fapt reclamele puternice sunt cele care realizeaza o legatura afectiva intre tine si produs.
*

Asta e problema. Transmit un feeling care in 90% din cazuri nu are absolut nimic de-a face cu produsul. Asta o fi bine?

Eu consider ca e foarte rau!

QUOTE(maddan @ 12 Jan 2006, 17:13)
Indraznesc sa spun ca reclamele la Stella Artois sunt printre cele mai bune. Publicul care cumpara Stella Artois acorda atentie unor lucruri care altora le repugna. Sunt jde beri mai bune decat Stella Artois. Dar publicul de Stella Artois nu priveste doar la gust, ci la statut.
Sub acest aspect, reclamele SA sunt geniale.
*

Am testat foarte multe beri de pe piata romaneasca, inclusiv din cele cu preturi foarte mari sau "specialitati", si nu am gasit bere mai buna. Este probabil ceva subiectiv.

Hai sa luam doua din reclamele pentru Stella:

- Cea cu butoiul. Cei doi scapa butoiul care se rostogoleste si strica masina cuiva. Celor doi care carau butoiul nu le pasa, conteaza doar berea.

Aici se vede o nesimtire dusa pina la extrem. Este oare reclama pentru nesimtiti?

Mi se pare absolut respingatoare, chiar mai nasoala decit cea cu Dorel. In cea cu Dorel macar respectivii aveau cit de cit o scuza - erau muncitori si se vedea ca nu sint peste un anumit nivel, ca oameni.

- Cea cu artistul caruia i se da o bere pentru un tablou.

Arata o atitudine de negustor timpit pentru care arta nu are cine stie ce valoare. Foarte nasol.

Chiar nu inteleg unde vezi tu in aceste reclame "un anumit statut". Daca ar fi sa ma iau dupa reclama, cind beau Stella ar trebui sa ma identific cu un om complet nesimtit sau cu un negustor incult.

QUOTE(maddan @ 12 Jan 2006, 17:13)
Cat despre interzicerea reclamelor.... hm...
Ce sa zic, imi este tare dor de vechiul si bunul Tix, mai ales de ambalajul sau minunat.... tongue.gif
*

Nu am spus nimic de ambalaje, ci doar de reclame video. Pe film se poate minti mult mai eficient decit pe ambalaj (deci pe o poza) pentru pentru ca faci apel la emotiile oamenilor intr-un mod mai eficient.

QUOTE(adso @ 12 Jan 2006, 17:26)
Vlad, chestia asta e destul de aproape de camasa chinezeasca, inchisa bine la gat.
*

Ce este rau in a interzice ceva ce este aproape 99% poluare informationala?

Reclamele care apar la noi (nu stiu cum e in alte tari) sint echivalente cu a deversa ulei ars pe strada, numai ca, datorita televiziunii, este un fenomen de masa. Mai bine zis un fenomen pe care firmele cu bani il produc, iar noi il suportam.

Cred ca o economie cu reclame reduse la o forma foarte spartana (sa ai voie sa spui in format text doar caracteristicile produsului si nu lucruri total nelegate de produs sau exagerari) ar fi o economie mai eficienta, pentru ca ar interveni mai putin in decizii diferitii factori emotionali produsi artificial de reclame.. prin videoclipuri fara legatura cu produsele, dar apoi legate artificial de produse!

This post has been edited by Vlad Georgescu: 12 Jan 2006, 17:04


--------------------
Volțvagăn Glonț 2080 Tdi Quad BiTurbo DSG 8 - -
Athos, Porcos si Bairamis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 12 Jan 2006, 17:04
Post #17


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




Vlade, io imi amintesc foarte bine de economia aia.

Nu, multumesc! 04.gif


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vlad Georgescu
post 12 Jan 2006, 17:10
Post #18


/----\ <--- Logan


Group: Members
Posts: 342
Joined: 24 July 03
From: Bucuresti




Economia aia era o economie centralizata, in care toate mijloacele de productie apartineau statului. Motivele pentru care nu a functionat bine sint multe, dar unele din cele mai importante sint:

- este foarte greu sa conduci centralizat o economie intreaga, sa aloci resurse centralizat fara o piata libera, etc.

- nu exista un patron caruia angajatii sa-i dea socoteala, si deci nu exista nici presiunea de a lucra eficient

- nu exista aproape deloc concurenta


Eu nu propun asa ceva, ci doar interzicerea reclamelor. Interzicerea reclamelor nu inseamna ca factorii de mai sus incep sa actioneze in economie.

Concurenta este intr-adevar modificata. In loc ca firmele sa concureze pe terenul crearii de reclame, ar concura prin caracteristicile produselor, adica prin ceea ce conteaza cu adevarat.


Da' ma rog. Hai s-o lasam moarta, nu are rost sa ne mai certam. Va plac reclamele, asta e.

Mie nu-mi plac, si consider ca sint de o imbecilitate crunta, ca majoritatea sint minciuni spuse pe fata, si ca au rol 99% negativ. Lasa ca in citiva ani vine net-ul gros si o sa avem pay-per-view si site-uri pe care lumea o sa scrie cit de bun e cu adevarat un produs, nu cit de multi bani se plateste pe o reclama.

This post has been edited by Vlad Georgescu: 12 Jan 2006, 17:16


--------------------
Volțvagăn Glonț 2080 Tdi Quad BiTurbo DSG 8 - -
Athos, Porcos si Bairamis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florin_el
post 12 Jan 2006, 17:32
Post #19


The Expert


Group: Members
Posts: 114
Joined: 28 December 04
From: Iasi, Casablanca




QUOTE(Vlad Georgescu @ 12 Jan 2006, 16:10)
Eu nu propun asa ceva, ci doar interzicerea reclamelor. Interzicerea reclamelor nu inseamna ca factorii de mai sus incep sa actioneze in economie.

Concurenta este intr-adevar modificata. In loc ca firmele sa concureze pe terenul crearii de reclame, ar concura prin caracteristicile produselor, adica prin ceea ce conteaza cu adevarat.
Da' ma rog. Hai s-o lasam moarta, nu are rost sa ne mai certam. Va plac reclamele, asta e.

Mie nu-mi plac, si consider ca sint de o imbecilitate crunta, ca majoritatea sint minciuni spuse pe fata, si ca au rol 99% negativ. Lasa ca in citiva ani vine net-ul gros si o sa avem pay-per-view si site-uri pe care lumea o sa scrie cit de bun e cu adevarat un produs, nu cit de multi bani se plateste pe o reclama.
*



Vlade, nu e nevoie sa se interzica reclamele! E destul sa inchizi tu televizorul si ele au disparut. Nu mi-o lua in nume de rau, nu-ti spun ca "daca nu-ti place de ce te uiti la televizor?" ci ca toate televiziunile comerciale fac banii pentru echipamente, staff, drepturi de difuzare, logistica, curent electric, birouri tocmai prin reclamele care nu ne plac noua. Dispar reclamele >> dispar fondurile >> dispare ideea de afacere in media >> dispare televiziunea. Simplu: deja ai purici pe ecran caci nu mai transmite nimeni... de ce nu inchizi TV-ul?

Televiziunea peste tot cea mai ieftina metoda de "entertaiment" caci este sponsorizata tocmai prin publicitate. O televiziune incepe cu putine contracte de publicitate, lupta pentru emisiuni bune, programe de stiri puse la punct, filme cit mai noi, cistiga audienta, audienta >> popularitate >> contracte din ce in ce mai multe de publicitate >> daca managementul nu are cap sufocare cu publicitate pina audienta scade... si-apoi incet incet se ajunge la o balanta pentru supravietuirea financiara.

Restul is fara reclame dar cu banu' jos: PayTV, televiziune prin satelit (aci platesc 80USD pe luna pentru 25 de canale aproape fara publicitate ( mai e cite un clip de la Rolex pe CNN, cite o reclama la masini ici-colo), HBO, filme pe DVD etc.



--------------------
Dacia Logan 2005 Laureate - IS-05-FTY
Don't drink and drive - you might hit a bump and spill it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacicuss
post 12 Jan 2006, 18:41
Post #20


Mare Vrajitor KKK


Group: Members
Posts: 299
Joined: 3 August 04
From: Poplaca




Vlad, m-ai inteles gresit: citind ce-ai scris, mi-a venit brusc in minte imagini din filmul facut dupa cartea lui Orwell...unde erau numai "lozinci" peste tot...tot reclame, oarecum biggrin.gif ...deci atat, nimic altceva...nu faceam nici o trimitere la comunism.
Dar sa interzici reclamele mi se pare de-a dreptul absurd. Nu-ti place, ai telecomanda. Io crizez la reclamele la detergenti, sampoane, tampoane, paste de dinti, etc...da' mi se rupe de ele, schimb canalul. Sa-ti dau exemplu de reclama mincinoasa care dupa parerea mea ar trebui sanctionata: la pastele de dinti. Majoritatea au constituenti miraculosi care-ti intaresc dintii de sfarmi piatra, fluor minune, etc...orice stomatolog de-l intrebi iti va spune ca sunt frectii la picior de lemn, dentitia isi termina procesul de formare pe la 16 ani, pe urma nici cu slujbe nu o mai imbunatatesti. Sigurul rol e de curatare si albire la cele mai speciale dar care nu le vezi in reclama. Mai grav e ca apar in ele, pe langa actorii deghizati in medici ce te sfatuiesc s-o cumperi, si medici adevarati care pentru o mana de bani te mint in fata ceea ce-mi pare la limita deontologiei. Buuun, asta e reclama mincinoasa pe fata.
Alt exemplu: am niste cunostinte rusi, stabiliti aici, ce importa vodca din Rusia. Nu conteaza marca, acelasi produs e ambalat in sticle identice dar difera culoarea etichetelor: negru, alb, rosu si albastru. Cica rusii au constatat, studiind piata lor, ca (,) consumatorilor li se pare mai tare sau mai slaba dupa culoarea etichetei. Placebo pe bune ! biggrin.gif Aici, discutand cu clientii, li s-a confirmat acelasi lucru. Ei nu fac reclama la produs spunand ca e vodca diferita...ofera la pachet si " userii" finali decid ce cumpara. Mi se pare OK.
Problema mare, care cred ca te-a pornit asa tare pe astea, o vad eu altundeva: timpii de difuzare, durata pachetului de reclame si intervalul dintre aceste calupuri. Aici e buba. Pe cati nu ne-au disperat, la un film bun, premiera, etc sau emisiune care din start se stie ca va avea audienta calupuri de reclame la intervale mai scurte decat calupul in sine. Si dupa 2-3 zile vezi ecranul negru si un text ca i-a amendat pacaliciul ala de la CNA pentru nerespectarea acelor chestii. Li se rupe, pentru ca totdeauna purcoiul de bani incasat de de n ori cat amenda. Legea e de vina...parerea mea!










--------------------
VW Passat 1.9TDI - ww-00-XXX
A religious war is like children fighting over who has the strongest imaginary friend...
The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right, there's a 90% probability you'll get it wrong.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
walleye
post 12 Jan 2006, 19:12
Post #21


Membru


Group: Banned
Posts: 159
Joined: 28 June 05
From: Timisoara




alexandru andries - prea multe reclame

"[...] de-aaaaaia / nu ma uit / la protv / nu nu nu [...] prea multe reclame / b-b-b-bilbieli la stiri / prea multe reclame / productii subtiri / prea multe reclame / filme in bucati (uuaaau) [...] prea multe reclame / generatia pro / prea multe reclame / pina aicea, HO! / de-aaaaaiaaa [...]"

si e de prin '97. 'nuff said! (mama cit am vrut sa scriu asta!)

tot de acelasi autor, "(tara-n care) toata lumea cinta blues"

" ... activisti import-export ... o singura industrie in care spalam banii ..."

This post has been edited by walleye: 12 Jan 2006, 19:15


--------------------
Alco Century 628 - Monon 404
nu hraniti moderatorii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vlad Georgescu
post 12 Jan 2006, 19:14
Post #22


/----\ <--- Logan


Group: Members
Posts: 342
Joined: 24 July 03
From: Bucuresti




QUOTE(florin_el @ 12 Jan 2006, 18:32)
Restul is fara reclame dar cu banu' jos: PayTV, televiziune prin satelit (aci platesc 80USD pe luna pentru 25 de canale aproape fara publicitate ( mai e cite un clip de la Rolex pe CNN, cite o reclama la masini ici-colo), HBO, filme pe DVD etc.
*

Vleau, vleau, vleau, vleau, vleau, vleau, vleau, vleau!!!

Pacat ca nu se gaseste si la noi o firma de cablu or something care sa ofere asta. Si care eventual sa preia si buletine de stiri serioase de la alte posturi TV!


--------------------
Volțvagăn Glonț 2080 Tdi Quad BiTurbo DSG 8 - -
Athos, Porcos si Bairamis
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacicuss
post 13 Jan 2006, 12:26
Post #23


Mare Vrajitor KKK


Group: Members
Posts: 299
Joined: 3 August 04
From: Poplaca




Io am un feeling ca daca-ti vine ceva moca pe cablu, fara reclame, ar putea fi numai ceva canal religios, cu misionari care sa te convinga ca ei au pus coada la pruna. Astia n-ar avea nevoie de reclame la detergenti ca au deja mintile spalate si bani iau de afara.


--------------------
VW Passat 1.9TDI - ww-00-XXX
A religious war is like children fighting over who has the strongest imaginary friend...
The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right, there's a 90% probability you'll get it wrong.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 13 Jan 2006, 16:24
Post #24


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




QUOTE(Vlad Georgescu @ 12 Jan 2006, 17:10)
- nu exista aproape deloc concurenta
Eu nu propun asa ceva, ci doar interzicerea reclamelor. Interzicerea reclamelor nu inseamna ca factorii de mai sus incep sa actioneze in economie.
*

Intr-adevar interzicerea cu desavarsire a reclamelor ar ajuta sa creasca concurenta intre firme radmasa.gif


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hash
post 14 Jan 2006, 01:10
Post #25


calculatorist


Group: Members
Posts: 1.388
Joined: 13 September 04




In ultima vreme cateva posturi romanesti (pana si straine) dau o gramada de reclame. Mi-am facut multi draci in intervalul 20-22 din cauza lor. Asa ca ma uit numai pe HBO, Viasat (toata gama). Stiri imi iau de pe Net zilnic, in doza care-mi convine. Si de unde vreau.

Radio nu ascult, sa traiasca iPod-ul. Oricum, produsele la care se face reclama (sau magazinele gen flanco ..) le boicotez. Pur si simplu nu cumpar un produs daca-mi aduc aminte ca m-a stresat o reclama la acel produs. Oricum produsele bune/ieftine se vand fara reclama biggrin.gif

Mi-ar place sa am si acasa ceva gen Tivo, si cred ca in 1 an/doi imi voi lua antena satelit (deja costul abonamentului lunar promite sa-l ajunga pe cel de la cablu, adica se ieftineste constant). Pot sa vad astfel vreo 250 de canale, 25 codate si restul FTA. Sincer, mi-e o sila ingrozitoare de reclame, spam, fluturasi si tot ce inseamna aceasta agresivitate in vanzari. O singura data am intrat la Flanco, si-au tabarat aia pe mine cu 'ce doresc', dar sa vedeti ca imi tot turuiau in ureche ca niste patefoane stricate, ca am iesit de-acolo ca din pusca, agasat, buimac si nervos. Bineinteles nici nu-mi trece prin cap sa mai dau pe-acolo. Parca sunt niste lacuste, tabara pe om ...

Cred ca a devenit o reactie de repulsie organica. Pur si simplu nu ma mai uit la TV intre anumite ore si pe anumite posturi din cauza reclamelor.

In 2010 televiziunea analogica si TV-ul clasic ar trebui sa fie ingropate si toata lumea sa transmita numai digital. N-am idee daca in Ro se va impune treaba asta, ca pana si Europa are probleme cu termenul. Si cablistii de cartier fac legea (inca). Cred ca o sa le cam apuna steaua, intr-un an-doi.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 14 Jan 2006, 22:56
Post #26


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.920
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Dar cu reclamele de la " Noaptea devoratorilor de publicitate " cum ramane?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacicuss
post 15 Jan 2006, 15:57
Post #27


Mare Vrajitor KKK


Group: Members
Posts: 299
Joined: 3 August 04
From: Poplaca




Mai Einstein, binecuvanta-te-ar numele ce-l porti...alea-s pentru destupati...

This post has been edited by dacicuss: 15 Jan 2006, 15:59


--------------------
VW Passat 1.9TDI - ww-00-XXX
A religious war is like children fighting over who has the strongest imaginary friend...
The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right, there's a 90% probability you'll get it wrong.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smudo
post 15 Jan 2006, 16:11
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 617
Joined: 7 August 05




Vlad, parerea mea e ca poti boicota produsele carora li se face reclama excesiva, necumparindu-le.
Si io din ce am observat pe aici, exact produselor care nu se vind prea bine li se face reclama. Cele care se vind (bine adica) oricum, nu au nevoie de reclama.
La fel, din ce am mai observat eu tot aici, exact firmele care se afla temporar in dificultati incep sa-si faca reclama la greu. Din cite am citit eu din cele scrise de tine pe forum pari un tip educat, deci cred ca e un risc foarte mic pentru tine sa cazi in plasa reclamelor mincinoase. Restul, D-zeu cu mila.


--------------------
x x - X
Cumparindu-ti Dacia, te simti de parca te-ai duce la bagaboante dar tu esti voyeur. In loc sa te satisfaca masina prin confort si performante, trebuie sa te satisfaci tu insuti, adaugind diverse chichite si bagind bani pentru a indrepta cretinismele unui producator idiot! (Marty)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 15 Jan 2006, 18:18
Post #29


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Vlade..stii care e diferenta dintre berea Ursus si Stela din pdv al compozitiei?
0! ZERO! Apa malt hamei.
Cum ar fi astfel de reclame?
Stii cum ar suna o reclama text la rujuri? "grasime animala" (adica de caine)...
Ar mai cumpara dracu...

Reclamele sunt un rau necesar si oarecum fac o prima familiarizare a publiculu cu produsul.
Mai ales ca pt nea gogu compozitia nu spune nimic ca nu stie ce e alea
Dar daca ragaie unu tunator la tv inseamna pt el ca berea aia e buna.


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 15 Jan 2006, 18:25
Post #30


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




compozitie dacia logan
fier
plastic
bumbac
blabla...


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 2nd May 2024 - 04:10
Forum Renault