DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> cutie viteze - agata uneori

Andrei_M
post 17 Aug 2008, 10:17
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 18 April 08




Salut.

In primul rand vreau sa mentionez ca am dat search pe forum si am citit in sumar ce era despre subiect pentru ca imi lua prea mult timp sa citesc tot. Cum nu m-am lamurit complet am deschis acest topic.

Eu am un Logan Kiss 1.6, nu stiu ce model de cutie care are acum aproape 4000 Km. Inca din prima zi tin minte ca facea 'clanc' atunci cand bagam in marsalier. Tot in primele zile m-am intalnit cu un amic loganist care urcandu-se la volan in parcare s-a jucat un pic la schimbator si mi-a zis ca Loganul lui de 3 ani schimba vitezele mai usor. In concluzie inca din start avea ceva neinregula cutia de viteze.

Acum au inceput sa se agraveze aceste simptome. Uneori cand bag in marsarier haraie ca naiba si trebuie sa renunt si sa 'mai bag o fisa'. Uneori mai patesc asta si cand schimb din a intaia in a doua.

Din cate am citit problema a fost raportata la mai multe masini. A mea este inca in garantie. Daca ma duc la ei, imi schimba cutia de viteze gratis pe baza garantiei ? Oricum aveam de gand sa fac un drum la service pt un control asa de dupa concediu si eventual sa schimb uleiul.


--------------------
Dacia Logan 2008 - Kiss
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrianpsk
post 17 Aug 2008, 11:48
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 120
Joined: 29 October 06




calca bine ambreiajul ....si obisnuieste-te cu el asa e la toate masinile pin la 14000 de euro.


--------------------
dacia /logan 1300/ abs + 1.6 mpi 1972 recarosat 1990/.6.2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andrei_M
post 17 Aug 2008, 12:19
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 18 April 08




calc ambreiajul pana la fund, mai ales la marsarier unde stiu ca mai face dude. Totusi daca ceva nu este in regula la cutie o pot schimba pe garantie ? in ce conditii s-ar putea face acest lucru ?

iar daca ar fi sa cumpar din banii mei alta cutie de viteze mai sigura cam cat m-ar costa ? exista totusi asa ceva ? ceva mai bun si compatibil ?


--------------------
Dacia Logan 2008 - Kiss
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 17 Aug 2008, 13:39
Post #4


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




Trebuie reglata timoniera cred, nu fi asa pesimist...


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andrei_M
post 17 Aug 2008, 21:56
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 18 April 08




Abia am venit de la o plimbarica si am urmat un sfat citit pe aici pe forum in legatura cu bagarea in masrarier, si anume sa nu mai dau maneta in dreapta de tot inainte sa trag de ea inapoi. Sfatul s-a dovedit a fi bun si nu mi-a mai agatat sau pocanit aproape deloc. Exceptia s-a petrecut la mine in parcare, unde desi am avut grija sa nu imping maneta in dreapta detot, tot a facut un mic poc. Diferenta majora pe care o vad eu este faptul ca masina era cu rotile din dreapta pe trotuar iar cu cele din stanga pe strada, deci era inclinata cat de cat. Desigur pot fi si alte cauze, dar pe aceasta o banuiesc eu.
In mers n-a mai facut figuri la trecerea din treapta 1 in 2, dar am si avut eu mai multa grija.

Ce ar fi bine sa ramana din threadul asta ar fi sfatul de mai sus pe care l-am gasit ratacit si eu pe undeva pe forum.

This post has been edited by klaus: 17 Aug 2008, 21:58


--------------------
Dacia Logan 2008 - Kiss
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MyKe89
post 18 Aug 2008, 15:49
Post #6


Membru RFG


Group: Members
Posts: 3.013
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




Mașina era TOTAL oprită când ai băgat în R ?

Dacă o scoți și o bagi iar, tot mai cârâie? Dacă DA, iar ambreiajul era complet apăsat, atunci chiar ai o problemă.

This post has been edited by MyKe89: 18 Aug 2008, 15:49


--------------------
'23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andrei_M
post 18 Aug 2008, 21:25
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 18 April 08




masina este oprita total cand bag in marsarier, nu-s nebun sa bag in 'Racheta' ca Bula prin bancuri smile.gif

ambreiajul il apas pana la fund, si nu tin minte sa faca poc sau carr sau mai stiu eu cum si la a doua incercare. Sper sa nu fie ceva care sa se agraveze in timp.


--------------------
Dacia Logan 2008 - Kiss
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Asi
post 19 Aug 2008, 19:19
Post #8


Camaro SS


Group: Members
Posts: 930
Joined: 24 July 05
From: Bucuresti




avand in vedere ca vorbim de o treapta de viteza fara sincronizator sau vre-un alt mecanism care sa asigure o cuplare buna.. eu zic ca e acceptabil, chiar normal. (adica vorbim de 3 roti dintate cu dinti drepti, iar una din ele culiseaza axial la schimbarea acestei trepte in/din ea)

"agatatul" altor trepte (I-V) nu este normala (presupanad ca ambreiajul este in pefecta stare, reglat corespunzator si folosit corespunzator.. de obicei aici intervin probleme).


--------------------
Mitsubishi/Mercedes Carisma/B-class 2003 1.9 DI-D/2007 200CDI - B 79 ASI/Bxxx
"Cei care au puterea de a constrange n-au nevoie sa recurga la judeacata" (Thucydides, 1, 77, 2)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
galeo
post 24 Aug 2008, 13:37
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 159
Joined: 2 September 06




E normal ,si la mine face asa,ba chiar din prima zi de cand am luat masina,si am auzit ca ,,asa face toate'' .Asta numai la marsalier,pentru ca in celelalte trepte merge impecabil


--------------------
dacia 1310 1984
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ciapsacrinelsilviu
post 26 Aug 2008, 08:20
Post #10


Viitor medic veterinar


Group: Members
Posts: 81
Joined: 8 May 06
From: Zalau




eu am patit si nu numai o data, noaptea s-a vazut mai bine, se aprinde lumina de mers inapoi dar cand accelerez se simte ca scapa iar daca bag atunci din nou se cupleaza. si ziua am patin de mai multe ori dar nu stiam daca se aprinde lumina, dar se aprinde. Nu stiu cam ce ar fi. a mea are 73k km, dar are service-ul la zi...


--------------------
Dacia Logan 2005, laureate - SJ-04-SCM
crinel
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Asi
post 26 Aug 2008, 08:32
Post #11


Camaro SS


Group: Members
Posts: 930
Joined: 24 July 05
From: Bucuresti




Este normal.

Este o solutie constructiva ieftina pentru o treapta de mers mai putin solicitata (mers inapoi). dezavantajele unei trepte fara sincronizator se resimt si incepeti sa scrieti pe forum..

Mai exact nu se poate cupla "R" decat de pe loc, iar uneori nu se poate introduce levierul in treapta si mai trebuie apasat o data pe ambreiaj.
(asta cu introdusul in trepte se putea evita daca faceau desteptii astia niste flancuri laterale mai ascutite pentru roata care se deplaseaza axial)


--------------------
Mitsubishi/Mercedes Carisma/B-class 2003 1.9 DI-D/2007 200CDI - B 79 ASI/Bxxx
"Cei care au puterea de a constrange n-au nevoie sa recurga la judeacata" (Thucydides, 1, 77, 2)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 26 Aug 2008, 08:38
Post #12


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




QUOTE(galeo @ 24 Aug 2008, 14:37)
E normal ,si la mine face asa,ba chiar din prima zi de cand am luat masina,si am auzit ca ,,asa face toate'' .Asta numai la marsalier,pentru ca in celelalte trepte merge impecabil
*


E pe dracu normal...si cu siguranta nu fac toate! Astea sunt povesti...Aud ca pana in 5-10000km e normal, in acest timp ce se intampla? Astepti sa se uzeze pana la cota? radmasa.gif


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ciapsacrinelsilviu
post 26 Aug 2008, 08:39
Post #13


Viitor medic veterinar


Group: Members
Posts: 81
Joined: 8 May 06
From: Zalau




nu am inteles exact ce vrei sa spui cu "de pe loc" doar nu o sa bag in viteza in miscare...dar simt pe schimbator cum scapa prima data si cum scade turometrul pana unde trebuie in timpul ala daca bag intra , se simte cum prinde...


--------------------
Dacia Logan 2005, laureate - SJ-04-SCM
crinel
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 26 Aug 2008, 11:38
Post #14


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




nu este o problema tehnica... recomand citirea topicului de la Diverse LGN

http://www.daciaclub.ro/Caraie-cand-introd...rier-t8464.html

si, in general, citirea celor existente sau SEARCH inainte de a se deschide un topic nou!


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed TopicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 17th May 2024 - 01:46
Forum Renault