DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

465 Pages « < 423 424 425 426 427 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Un topic pentru off topic

radian
post 7 Jul 2023, 20:33
Post #12721


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




La un an de la transformarea din liceu teoretic in liceu de matematica-fiziaca. Liceul, la aceea data, avea cateva decenii de la infiintare. A inceput ca liceu maghiar apoi a devenit liceu mixt, teoretic.

Bioane, o fi Banatul fruncea dar si noi asti micii am mai avut una alta de spus.

Evident, transformare unui liceu maghiar in liceu mixt si apoi in liceu exclusiv cu clase de predare in limba romana este un lucru marunt, Si r omanizarea fortata a maghiarimii sunt doar lozinci iredentiste…

This post has been edited by radian: 7 Jul 2023, 20:49


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 7 Jul 2023, 21:05
Post #12722


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Vorbim de info nu ce a fost. Si eu am terminat la fostul lic 7 care din 1971 se transformase in info. Am mai fost 4 clase care am fct. 2 ani ca lic. teoretic in cladire. Bacul l-am dat deja la alt liceu in 1973
Clase speciale erau deja din 1970 la alte licee gen 1 si 10.
Nu neg valoarea unor scoli dar ma indoiesc ca in Vale la un an de la aparitia unor clase era batalie pe locuri.

<span class='edit'>7 Jul 2023, 22:08:</span>
Aproape tote liceele erau maghiare si cateva germane. Romanii si alti minoritari aveau scoli confesionale. Dupa 1868 au fost mai multe legi unele ambigue vizand maghiairizarea invatamantului in regat. In1907 parlamentul ungar a votat legile scolare Appónyi foarte dure.
Orice subiect il deviezi catre ce si cum e cu maghiarimea sad.gif

This post has been edited by bion: 7 Jul 2023, 21:35


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 8 Jul 2023, 06:36
Post #12723


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Ai un talent sa le amesteci sa faci ghiveci dn ele. Eu vorbeam de invatamantul post belic tu de cel antebelic.Despre cel anebelic lical iti pot aduce o tona de informatii din cartile la care colaborez. In formatii preluate din presa vremii. Cand ajung acasa am sa-ti trimit de dragul discutiei doua repartaje faibe. Unul legat de conditiile gde admitere la gimnaziul de fete in 1902 altul de admitetea, tot in 1901, la scoala profesionala de cioplitori in piatra la Deva.

Eu vorbeam de un liceu teoretic cu cateva decenii de existenta care in 1977 a fost transformat in liceuinfo. De unde pacatele mele experienta in doar un an? Si la Petrosani ca si la toate celelate liceele exeperienta, cum altfel s-a acumulat din mers. Am avut parte de un numar de vreo 6, 7 profesori tineri, entuziasti, proaspat absolventi facultati profil info din cadrul facultatilor de matematica + un numar de profesori cu experienta de matematica care au facut cursuri de specializare. Am avut colegi de clasa care in toti cei patru ani de liceu in fiecare an auavut premii la nivel national unul la fizica celalalt la chimie. Asta nu mai tine de un de info ci de decenii de functionare in care s-au format profesro cu experienta.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 8 Jul 2023, 09:33
Post #12724


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Evident, transformare unui liceu maghiar in liceu mixt si apoi in liceu exclusiv cu clase de predare in limba romana este un lucru marunt, Si r omanizarea fortata a maghiarimii sunt doar lozinci iredentiste…
In pana lui Hector nu tu ai scos porumbelu laugh.gif
Era vorba de adresabilitatea in primul an de fct. la o scoala de profil in o zona ca Valea. In TM precedentul unor clase de profil etc. a creat ceva inghesuiala de la inceput.


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 8 Jul 2023, 16:05
Post #12725


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Bioane uneori dai dovada de o aroganta si superioritate greu de digerat…

Ce te face sa crezi ca in Timisoara, Bucuresti, Cluj, in primii ani de la infiintare claselor de info a fost imbulzeala la admitere iar la Petrosani pustiu, se rugau profesorii de copii sa-i racoleze. Liceul din Petrosani deservea si judetele limitrofe. Avea acces la un centru de calcul ultramodern la combinatul minier, liceul avea dotare tehnica buna, trei sali de clasa cu perforatoare de cartele ceea ce la ora aceea era ultimul ragnet in materie. Profesori bine pregatiti fosti colegi cu profesorii de specialitate de la liceele din TM . Chiar nu vad niciun motiv de superioritate.

Cu vreo 2, 3 generatii inainte functiona o scoala generala, gradinite si clase cu predare in limba maghiara la alte vreo 4 scoli generale. In perioada in care am urmat eu cursurile primare au ramas clase de maghiara la doua scoli. Acum mai exista o singura clasa in tot orasul, nicio gradinita. Liceul maghiar mai exista doar in amintirile celor batrani.

Consoarta, la insistentele parintilor, ambii cadre didactice, ea invatatoare la clasa maghiara, el profesor universitar de stiinte miniere, si-a continuat studiile liceale in limba maghiara. Cel mai apropiat liceu l-a gasit in Cluj.

Proportia copiilor magiari din targ nu s-a redus cu siguranta, doar invatamantul in limba naghiara dispare pas cu pas. Tocat sistematic de autoritati. Nu fac speculatii ci iti prezint fapte usor de verificat. Esti baiat mare, tragi singur concluziile.

Si sa nu indraznesti sa-mi pui placa nationalistilor ca absolventii scolilor maghiare nu cunosc limba romana. Pe consoarta o cunosti personal. Vorbeste absolut corect limba romana fara cea mai vaga urma de accent. Nu este o exceptie. Cunosc multe alte persoane in aceeasi situatie. Limba romana era predata de profesori de la sectiile romane dupa manuale identice ca cele dupa care invatau copii romani. La matematica, fizica, istorie, in liceu, am mai prins profesri care inainte predasera la liceul maghiar.

This post has been edited by radian: 8 Jul 2023, 16:43


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 8 Jul 2023, 18:15
Post #12726


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




E vorba de o diferenta de 7 ani. n 1971la poli a aparut sectia de informatica. Centru teritorial de calcul din 1968 asigura loc de munca absolventilor de liceu. De aia a fost cautata scoala rapid .La liceu colegii de la info erau f. falosi si ne priveau cu relativ dispret. Nici fotbsl nu jucam impreuna smile.gif
Din cate stiu ceva centru de calcul era la combinat la Hunedoara

PS MECIPT-1 (Mașina Electronică de Calcul a Institutului Politehnic din Timișoara), în perioada 1959-1962. Cu aceasta s-a reproiectat, în iulie 1963, cupola pavilionului expozițional de la Piața Scânteii din București (care se prăbușise în anul precedent). Ulterior, calculatorul respectiv a fost utilizat, timp de șase luni, pentru a proiecta barajul hidrocentralei de la Lacul Vidraru (jud. Argeș).

In rest, am inteles ca e un pogrom.

8 Jul 2023, 19:54:
Decat sa faci utticarie pe creier mai bine ziceai de cum e la castel

This post has been edited by bion: 8 Jul 2023, 18:54


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 8 Jul 2023, 19:20
Post #12727


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Ce castel bre?


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 8 Jul 2023, 20:23
Post #12728


-


Group: Members
Posts: 21.890
Joined: 19 April 05
From: Romania




img_1_1688840524596.jpg ( Size: 28.96k ) Number of downloads: 324


bioaneee, uite moldoveniiiiii


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 8 Jul 2023, 20:43
Post #12729


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Dvoretsa, Balchik, oprimatule smile.gif

8 Jul 2023, 21:47:
Ironicule. E mai bine decat etnicii care se kk pe strazi. Sau langa wc in avion icon_mrgreen.gif

This post has been edited by bion: 8 Jul 2023, 20:47


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 8 Jul 2023, 21:18
Post #12730


-


Group: Members
Posts: 21.890
Joined: 19 April 05
From: Romania




img_1_1688843845810.jpg ( Size: 59.33k ) Number of downloads: 317


Invers ca la Timisoara. unsure.gif

This post has been edited by IRONICK: 8 Jul 2023, 21:18


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 8 Jul 2023, 22:31
Post #12731


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




La liceul de drepti din TM nu s-a prezentat nimeni smile.gif


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 9 Jul 2023, 06:46
Post #12732


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Castelul de la Balcik l-am vizitat cu precedta ocazie. Acum, la o caerie se vindeau bikete duble, gradina + castel, era o coada impresionanta, am fi pierdut peste o ora acolo. La alta casa de bilete se vindeau bilete doar pentr gradina, acolo erau doar 3, 4 persoane. Am preferat sa renuntam la castel.

S-au curvit bulgarii. Accesul la gradina + castel costa 22 leva, accesul doar la gradina costa 15 leva. Plata doar cu banii jos, n-au auzit de plata cu cardul, am cumparat leva de la o casa de schimb valutar la tarif de jecmaneala. 45 leva (3 persoane), 130 lei. Cam scump, sm platit practic 45 lei sa vizitez o curte cu flori si o sera cu cactusi

Am mancat, nu e prima data, la Ariciu, o locatie pe care o recomand oricui are drum in zona. Personal foarte amabil, toti vorbitori de limba romana, un meniu foarte variat (pentru cine-i amator de peste si / sau fructe de mare) si preturi decente. cu siguranta mai mici, aproape la jumatate fata de litoralul romanesc. In plus parcarea auto mare din dreptul aleii de acces la gradina este tot al firmei care detine carciuma Ariciu, clienti, in baza bonului de casa, la parcare reducere 40%.

In concediul acesta m-am destrabalat. Doua mese pe zi fructe de mare, tot soiul, an incercat tot ce-am gasit. Stiu ca-s criminale pentru cei cu guta, preventiv am dublat doza de milurit, sper sa nu fac vreo criza, odata pe an merita riscul.

Ieri vant puternic. -Toata ziua. Pe seara pe plaja aia imensa s-a format furtuna de nisip. Vizibilate zero. Bine, nici n-am vazut vreun destept sa riste sa iasa pe plaja. Am admirat furtuna de sus de pe faleza de promenada.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rue
post 9 Jul 2023, 07:04
Post #12733


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.594
Joined: 18 September 05
From: Internet




Am intrat în grădini in 2014 când am revenit spre casa prin Vama Veche, dinspre Nisipurile de Aur.
Nu mai știu dacă și cât a fost intrarea în parc, dar ne-a plăcut. Pentru sotie vizitarea a fost meaningful, ca sa fiu accurate smile.gif) in exprimarea corporateza.
Am înțeles că și la Giardini din Zoe au acum 25 lei de cap persoana furajata, peste 4 ani. Și 20 sau 15, cat am platit noi când am fost, mi-a părut mult. 10 lei e un preț corect la adulți pentru o plimbare de 30 minute, mai ales în sezoane când nu e pe varf la nivel floral.


--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 9 Jul 2023, 11:43
Post #12734


-


Group: Members
Posts: 21.890
Joined: 19 April 05
From: Romania




radiane, leva se scoate de la atm. doar de la atm.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 9 Jul 2023, 12:41
Post #12735


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Poate retin eu gresit, dar la vizita precedenta la Balcik inclusiv taxa de intrare la gradina si castel le-am platit in lei. Acum in afara de biletul de intrare restul, vignieta, parcare, toaleta, suveniruri, toate le-am platit in lei.

N-am dat faliment ca am cumparat 15 leva la cursul casei de schimb, nici nu merita oboseala sa caut un bancomat, doar am constatat ca bulgarii is mai tigani ca ai nostri.

This post has been edited by radian: 9 Jul 2023, 12:42


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 9 Jul 2023, 12:50
Post #12736


-


Group: Members
Posts: 21.890
Joined: 19 April 05
From: Romania




nu este vorba de tiganeala
dar ai vazut tu pe cineva la c-ta ca plateste in leva?
doar daca vor sa o faca ei pe personal
ratele mari de schimb in zonele turistice sunt asa cam pe toata planeta


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 9 Jul 2023, 13:20
Post #12737


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




O porcarie. Corect era in forinți
cool.gif


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 9 Jul 2023, 13:38
Post #12738


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Daca ar da buzna bulgarii pe litoralul romanesc cu siguranta s-ar adapta comerciantii nostri si la plata in leva.

Bioane, in Hu, in statiunile invadate de romani, poti sa faci unele plati si in lei, dar toti au deschidere spre plata cu cardul.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 9 Jul 2023, 14:06
Post #12739


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.945
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




La sirbi cam la fel, poti plati in lei fara problema in zona de granita, n-am incercat sa folosesc cardul.


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Raduchu
post 9 Jul 2023, 14:09
Post #12740


Nu-mi arde becu'


Group: Members
Posts: 1.445
Joined: 21 April 09




Confirm pozitiv, la Varset. Si euroi, chiar. smile.gif

La Subotica, insa, dinarul/cardul la putere.


--------------------
Renault 25 '86 2 x Volkswagen Passat '08 Highline '10 R-Line
There is a light somewhere, it may not be much, but it beats the darkness!
Rage, rage against the dying of the light!

500.000 km and counting.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 9 Jul 2023, 15:05
Post #12741


-


Group: Members
Posts: 21.890
Joined: 19 April 05
From: Romania




da, dar o fac ei in nume personal


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 9 Jul 2023, 16:35
Post #12742


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.924
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Depinde din ce ° privesti. Cu lei poti plati peste tot..numa sa mearga cardu tongue.gif


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 9 Jul 2023, 18:02
Post #12743


-


Group: Members
Posts: 21.890
Joined: 19 April 05
From: Romania




nu vorbim de carduri
este vorba de acceptarea platilor cu o moneda vecina sau una de circulatie internationala


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rue
post 9 Jul 2023, 18:20
Post #12744


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.594
Joined: 18 September 05
From: Internet




La Varset, sus la restaurantul de pe cioacă, plescavița era cam 6 euro, acum 1-2 ani, dar daca dădeai lei era 35 lei, deci cu beneficii pt ei. Cardul nu era primit dar se fuma la interior.

This post has been edited by rue: 9 Jul 2023, 18:20


--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BN64FLO
post 9 Jul 2023, 18:23
Post #12745


Membru autentic


Group: Members
Posts: 669
Joined: 23 April 12
From: Bistrita




QUOTE(radian @ 9 Jul 2023, 13:38)

Bioane, in Hu, in statiunile invadate de romani, poti sa faci unele plati si in lei, dar toti au deschidere spre plata cu cardul.
*


Nu ma face sa rad, la faza cu plata si schimbul valutar, ungurii is cei mai ai dracului radmasa.gif daca te aud ca esti roman si nu ai forinti, sub 2 euro nu gasesti nimic la ei radmasa.gif o patanie amuzanta petrecuta la hajdu, nasa mea e casatorita cu un maghiar, au mers impreuna cu rudele maghiare la hajdu...merge nasa-mea cu o tipa la cumparaturi, vorbesc in romana, vanzatoarele le aud si isi susotesc intre ele "iar au venit c*rvele de romance" Tipa intelesese ce au zis. Isi termina cumparaturile si la plecare le multumeste si le saluta pe vanzatoare in ungureste...le-a picat fata alora radmasa.gif

This post has been edited by BN64FLO: 9 Jul 2023, 18:24


--------------------
Dacia 1310 TX/Li 1986/1999 - BN 02 PZA/BN 64 FLO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 9 Jul 2023, 19:27
Post #12746


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Da, stiu, ungurii daca mergi sa platesti, mai ales la benzinarii, sau vigneta, cu euro sau lei te haiducesc la greu cu cursul lor valutar. In Hu platest ori cu cardul in forinti.

Asa umilinta n-am patit in viata mea. Un ospatar, pustan de 18 ani in a doua zi de munca, am comandat o vodka si mi-a adus vodka orange. Beau vodka de 40 de ani limonada de vodka n-am baut in viata mea…

This post has been edited by radian: 9 Jul 2023, 19:30

Attached thumbnail(s)
2A5FF40E_6DED_45D6_BAFC_DEB542C4A7FF.jpeg ( Size: 1.36mb ) Number of downloads: 164


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 9 Jul 2023, 19:55
Post #12747


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.945
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




Pentru orice este un inceput!
L-au jumulit si pe baiat o data cind a alimentat la unguri cu motorina, s-a grabit sa ajunga acasa, in Austria era coada asa ca a zis ca ia vreo 10l sa fie sigur ca a venit mai tare, i-au tras un schimb valutar ca de atunci si taxa de autostrada o ia de pe net.



--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 10 Jul 2023, 08:45
Post #12748


bgd


Group: Members
Posts: 3.319
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




dupa cantacioasa din Israel, acum

https://www.hotnews.ro/stiri-magazin-263872...ratat-poate.htm

A aratat ca se poate


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 10 Jul 2023, 09:36
Post #12749


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.071
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




E fix ca in bancul cu tatal lui Bula, la medic:
- -Am o veste buna si una proasta
-Ziceti-o pe aia proasta
-Fiul dvs e gay
-Vai.... nu se poate... Si vestea buna?
-A iesit Miss Boboc




--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 10 Jul 2023, 09:39
Post #12750


bgd


Group: Members
Posts: 3.319
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




radmasa.gif


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
465 Pages « < 423 424 425 426 427 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd May 2024 - 10:25
Forum Renault