DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

13 Pages « < 3 4 5 6 7 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Prima revizie (1 An sau 10.000Km) 1.5dCi (DIESEL), informații utile, experiențe personale

AMW
post 6 Jul 2006, 19:12
Post #121


Membru autentic


Group: Members
Posts: 779
Joined: 7 March 06
From: Bucuresti




Revizie 10.000 km la Auto Cobalcescu


Ulei Elf semi-sintetic 10w40 4l
Filtru ulei
Filtru aer
Placute frana

TOTAL: 455.55

Au mai verificat/completat:

Lichid racire ( pe gratis tongue.gif )
Scartait pedala frana ( nu a mai prezentat nici un simtom in service)
Scartait centura siguranta ( Rezolvata cu un spray cu vaselina lichida)
RadioCD functia SPEED (Trebuie trimis la pitesti vreo cateva sapt si nu imi convine)
Verificat geam sofer (trosnea, s-a rezolvat cu niste ulei bagat pe langa ghederul de la geam)
Verificat contact capota ( se aprindea ledul de usi deschise daca mergeam pe ploaie...cica l-au rezolvat...acum nu stiu ce sa zic...)
Am vrut sa schimb bateriile la telecomanda de la alarma si la cheie...si mi-au zis ca acestea interfereaza si ca nu sunt de vina bateriile...ce ziceti..asa e?
Plus verificat jocuri in roti, si la ochi toata masina pe dedesupt...lumini, frane etc

In rest totul bine...am stat vreo 3 ore in picioare pe langa masina la auto cobalcescu, totul foarte frumos s-au comportat exemplar fata de ultima vizita.

Probabil ca va intrebati de placutele de frana de ce le-au schimbat, am stat de vorba cu mecanicul care mi-a zis ca mai tin circa 6000 de km si ca ori imi face revenire in service ori le schimb acum ca pana la 20.000 cica nu mai tineau...oricum le-am luat la pachet pe cele vechi biggrin.gif si le-am schimbat deoarce preconizez un drum in afara cu masina de vreo 5000 de km si nu vreau sa am surprize.

Mi-am schimbat impresia despre ei...de data asta si-au spalat pacatele...chiar nu ma asteptam...


--------------------
Volkswagen Passat Highline 2.0 TDI 4MOTION B6
Renault Megane III 1.5 dCI - 90 cp - 2012
Renault Scenic II Dynamique 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian78
post 6 Jul 2006, 22:36
Post #122


Membru autentic


Group: Members
Posts: 816
Joined: 24 April 06
From: Bucuresti




Unde e adresa? Auto Cobalcescu din Drumul Taberei sau de pe langa Stirbei Voda? Ma intereseaza pentru ca vad ca te lasa sa stai langa masina, nu-i asa?

Dar stiu ca franezi nu gluma. Sa te tina placutele numai 16.000 !?? Dar cauciucurile? Sunt tocite jumatate?


--------------------
Logan Laureate 1.6 gri perla
"Ce ție nu-ți place, altuia nu-i face!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AMW
post 7 Jul 2006, 02:13
Post #123


Membru autentic


Group: Members
Posts: 779
Joined: 7 March 06
From: Bucuresti




Din cauza mersului prin oras s-au dus mai mult...si mersul sportiv din cand in cand...cauciucurile sunt ok...nu am sesizat vreo uzura majora.

Este cel de pe strada Grigore Cobalcescu, nu cel din drumul taberei, eu am avut un incident la ei in service, mi-au atins un pic masina si acum le-am zis ca nu mai am incredere si vreau sa stau langa masina si au zis ok plus ca am vb cu seful de service si l-am intrebat si pe el daca pot sa stau langa masina si mi-a zis ca nu e nici o problema ca ei nu au de ascuns nimic, oricum nu eram singurul, mai erau dastia ca mine pe langa masini..si te lasa sa vi si cu uleiul de acasa ca venise un tip cu ulei castrol si s-au uitat pe bidon sa vada daca e in parametrii si l-au bagat.


--------------------
Volkswagen Passat Highline 2.0 TDI 4MOTION B6
Renault Megane III 1.5 dCI - 90 cp - 2012
Renault Scenic II Dynamique 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JIL
post 10 Jul 2006, 11:14
Post #124


Membru incepator


Group: Members
Posts: 47
Joined: 24 January 06
From: Cluj-Napoca




Revizie 10.000 km Cluj-Feleac:

revizie 38.50
inloc. filtru aer 3.85

ulei Castrol GTX3 MAGNATEC 136.31 10W40
filtru ulei 18.08
filtru aer 38.81

TOTAL 235.55

Verificat placute frana... OK. Verificat ochiometric masina... OK.
M-am plans ca nu merge rotund la relanti... au dat vina pe motorina radmasa.gif
I-am rugat sa verifice filtru motorina. Amabili l-au verificat si... nimic care sa arate a probleme la motorina. Se pare ca OMV-ul isi face bine treaba.

In rest... multumit.


--------------------
DACIA 1.5 dCi - Laureate 2006 - CJ-77-ICHTHUS
"Taina existentei umane nu sta in a trai ci in a sti pentru ce traiesti." (N. Iorga)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cypher4laguna
post 11 Jul 2006, 16:06
Post #125


Honda Driver


Group: Members
Posts: 931
Joined: 2 November 04
From: Bucuresti




Salutare!

Am ajuns si eu la 9400 km si am decis din motive de timp (acum am, mai incolo nu stiu) sa fac revizia de 10.000.

Loc: Meridian Vest (cu mentiunea ca te lasa inauntru fara probleme)
Facut programare pe telefon
Ajung luni la ora stabilita... pe calculator nu apare. Oricum ma iau si imi fac revizia.

Verificat ochiometric masina. Vine si vestea proasta: am un proiector de ceata fisurat (noroc cu casco, am rezolvat azi la ipso-aproape de allianz-tiriac).

Revizia consta in:
inlocuire ulei 4 litri: ulei Elf turbo diesel semi-sintetic 10W40 - mi-au zis ca pt 10 k km nu merita sa bag sintetic. Pret: 98 RON (de la ei din magazie)

Am intrebat de ce nu pun 4,5 litri si mi-au zis ca nu merita, ca altii fac treaba asta ca sa ciordeasca si ca nu trebuie decat 4 litri. Dupa ce au pus uleiul mi-au aratat pe joja ca era la max. Mi-a zis ca pana la urmatoarea revizie mai poate sa scada cca 0,2 l, dar ca nu e o problema si ca prea mult ulei nu face bine la motor (adica sa puna peste max).

inlocuire filtru aer: cca 80 RON (scump fata de la altii din cate vad... cred ca era de clio blink.gif )
desfundat duze stergator
schimbat filtru ulei
demontat/remontat scut protectie motor si capac motor(inclusiv caseta cu filtru).
au tras putin de roti si totul era ok (nu le-au mai dat jos sa se uite la placutze) dar n-am insistat pt ca pe drum lung masina merge excelent.

Scartaitul de la centura rezolvat cu putin WD 40 (in regie proprie).

Alte probleme nu au fost.
Durata revizie: 35 min. + 5 min desfundat duze
Durata pe deviz 1,3 h revizie + 0,3 h schimbat filtru are (arata ok si putea sa nu fie schimbat).

Ora de manopera 39,9 RON (la IPSO 60 RON)

Ma declar multumit.

Total de plata: 289 RON

This post has been edited by Cypher4laguna: 11 Jul 2006, 16:15


--------------------
Honda Civic & Jazz ex-'06 Logan Laureate 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian78
post 11 Jul 2006, 20:27
Post #126


Membru autentic


Group: Members
Posts: 816
Joined: 24 April 06
From: Bucuresti




off-topic: ciudati astia de la Meridian Vest. La prima interventie la ei m-au lasat sa stau langa masina, la a 2-a interventie - A/C zgomotos - nu m-au mai lasat. Atunci mi-au tras si o mare teapa cu factura (vezi topicul de A/C zgomotos) 251.gif . Probabil d-aia nu m-au mai lasat sa stau sa ma uit. Ce naiba se intampla acolo?

on-topic: exista diferente la ora de manopera intre dealeri? si inca asa de mare?


--------------------
Logan Laureate 1.6 gri perla
"Ce ție nu-ți place, altuia nu-i face!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cypher4laguna
post 15 Jul 2006, 12:00
Post #127


Honda Driver


Group: Members
Posts: 931
Joined: 2 November 04
From: Bucuresti




da exista diferente de tarif cu mentiunea ca la meridian e 39,9 fata tva, deci 48 cu tva si la ipso parca era 60 cu tva (nu mai tin minte exact)


--------------------
Honda Civic & Jazz ex-'06 Logan Laureate 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rabdul
post 21 Jul 2006, 10:22
Post #128


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 2 March 06




interesante experiente, dar am si eu o intrebare. am vreo 6ooo cu dci-ul meu luat in ianuarie. in septembrie plec vreo 2000 de km din tara si vroiam sa fac revizia inainte adica pe la vreo 7-8 mii. am intrebat la meridian si mi-au zis ca nu se poate face inainte de termen, ca daca se intampla ceva cu masina intre cei 7-8 mii si 10 mii cand trebuie facuta revizia ei nu au cum sa se justifice. problema e ca desi masina merge deocamdata ireprosabil (mai putin scartait pedala frana, centura, etc.) totusi as fi vrut si eu sa schimb uleiul si sa se uite pe sub ea, sa mai puna o cheie, un test, etc. daca de exemplu constat ca ar trebui completat ulei, nici macar nu stiu ce sa pun! e normal ce mi-au zis meseriasii, sau sa ma duc la alt service?


--------------------
Logan 1.5 DCi Laureate - B-09-RRT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 21 Jul 2006, 10:36
Post #129


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.516
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




Nu e normal, mergi la alt service și fă revizia înainte să pleci din țară.


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alinakes
post 21 Jul 2006, 11:09
Post #130


X


Group: Members
Posts: 341
Joined: 24 March 06
From: X




@rabdul Asta e vrajeala , daca ei tocmai fac verificarea cum sa se intample ceva intre 7 mii si 10 mii . Daca s-ar intampla ceva ar fi vina lor pentru ca nu au facut ceva corect la revizie !

Si pe urma daca depasesti 10 mii o sa zica ca pierzi garantia ca nu ai venit la timp !

Urmeaza sfatul lui DFA si mergi la alt service !

Din cate stiu parca am mai citit undeva un post pus de un coleg care vroia la fel sa plece si il prindea revizia pe afara ! Si parca el a rezolvat-o si a facut revizia inainte si a fost totul ok !

This post has been edited by alinakes: 21 Jul 2006, 11:18


--------------------
X X X - X
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Winy
post 21 Jul 2006, 11:22
Post #131


my Silver Bullet


Group: Members
Posts: 90
Joined: 17 October 05
From: Kronstadt




In Brasov si-a facut cineva revizia recent?unde?si cat a costat...


--------------------
Captur Life 90 Tce - 2016 - KAP
Doua lucruri sunt infinite, Spatiul si Prostia ~ Albert E.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
1,5dci
post 21 Jul 2006, 17:22
Post #132


Membru incepator


Group: Members
Posts: 78
Joined: 14 February 06




Rabdul , eu am avut 8.600 km la bord cand am facut revizia si nu au comentat nimic , dar au recunoscut ca ar fi comentat daca depaseam 10.000 km ! Cauta un service destept si nu pleca in concediu cu frica in san si cu ochii pe kilometraj !! Eu am facut 2000 km in concediu , ce faceam daca nu aveam revizia ?!


--------------------
logan 1,5dci ambiance - bc.....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu2004
post 24 Jul 2006, 20:04
Post #133


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.184
Joined: 21 November 05




Am facut astazi revizia de 10000. S-a inlocuit amortizor dreapta spate. Era cam varza si nu am folost-o pe drumuri accidentate. Cel din stanga mai are de-o rasuflare. Apoi o macara de geam stanga fata. Se cam misca geamul in toate directiile, nu numai sus-jos. Ulei, filtru de ulei, filtru de motorina, aer, verificat geometrie roti, completat nivel antigel motor. Am gasit si pardalnicul de arc la clapita de la rezervor.
Per total 420 lei noi. Chestie funny: mi-au schimbat "gratis" si suportii de numere care erau de la "vecini". Singura chestie ramasa a fost cu pierderea de ulei, se pare totusi de la cutie. "Sa merg sa mai vedem ce se intampla. Apoi sa cerem aprobare de la Dacia sa desfacem cutia." Mor de curiozitate sa vad ce se intampla.


--------------------
Opel Tigra Twintop 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
prody
post 24 Jul 2006, 21:38
Post #134


membru iradiat


Group: Members
Posts: 1.365
Joined: 26 November 05
From: Cetatea Banilor




Mai tata, dar nasoala masina ai mai nimerit : un amortizor spate schimbat la 10 000 e cam prea de tot, ca sa nu mai zic de celelalte belele pe care le-ai enumerat..


--------------------
Mazda 3 2011 TX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu2004
post 25 Jul 2006, 08:18
Post #135


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.184
Joined: 21 November 05




Nu-i chiar asa nasoala masina. Iar daca multi dintre forumisti ar cere un test de amortizoare la prima revizie cred ca am avea o mare surpriza de discutat.
Trebuie doar sa ai tupeu si bani sa platesti in cazul in care iese bine. De asta am cerut si verificare geometrie. Sa fiu eu sigur. Nu sunt 3 luni de cand prietena mea la 5600km (1 an) a facut revizia si surpriza: tot pardalnicul de dreapta spate s-a dus.
Acum faza tare: citesc eu prin regulile Dacia si gasesc urmatoarea propozitie:"Cand se inlocuieste un amortizor OBLIGATORIU se inlocuieste si cel din partea opusa."
Si uite asa stau acum pe ganduri ce sa fac: mai merg 1000 km pana se duce si cel 1% cat mai este pana sa-l schimbe sau sa fac scandal acum? (la test a dat intre 41% si 45%, ce este sub 40% se inlocuieste). Iarasi in momentul in care se testa amorizorul care a ramas pe masina (stanga spate) se auzea un zgomot infernal fata de cealalta parte (unde s-a schimbat amortizorul dupa aceea).
Iar faza cu scurgerile de ulei la cutie imi aduc cu aminte de batrana Dacie. sad.gif


--------------------
Opel Tigra Twintop 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Apolodor
post 25 Jul 2006, 13:39
Post #136


Membru


Group: Members
Posts: 131
Joined: 4 January 06
From: Bucuresti




rabdul ce service e asta care te-a luat la misto ? . Si cel mai important daca e din Bucuresti , ca sa fugim tare cand auzim de ei smile.gif


--------------------
Logan Laureate 1,5 DCI - 1,4 MPI+GPL 2006/2008 - B 410 RIO/B 41 RIO
NIMENI NU MOARE VIRGIN
VIATA NE F..E PE TOTI !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
prody
post 25 Jul 2006, 18:59
Post #137


membru iradiat


Group: Members
Posts: 1.365
Joined: 26 November 05
From: Cetatea Banilor




QUOTE(Liviu P @ 25 Jul 2006, 09:18)
Nu-i chiar asa nasoala masina. Iar daca multi dintre forumisti ar cere un test de amortizoare la prima revizie cred ca am avea o mare surpriza de discutat.
  Trebuie doar sa ai tupeu si bani sa platesti in cazul in care iese bine. De asta am cerut si verificare geometrie. Sa fiu eu sigur. Nu sunt 3 luni de cand prietena mea la 5600km (1 an) a facut revizia si surpriza: tot pardalnicul de dreapta spate s-a dus.
Acum faza tare: citesc eu prin regulile Dacia si gasesc urmatoarea propozitie:"Cand se inlocuieste un amortizor OBLIGATORIU se inlocuieste si cel din partea opusa."
Si uite asa stau acum pe ganduri ce sa fac: mai merg 1000 km pana se duce si cel 1% cat mai este pana sa-l schimbe sau sa fac scandal acum? (la test a dat intre 41% si 45%, ce este sub 40% se inlocuieste). Iarasi in momentul in care se testa amorizorul care a ramas pe masina (stanga spate) se auzea un zgomot infernal fata de cealalta parte (unde s-a schimbat amortizorul dupa aceea).
Iar faza cu scurgerile de ulei la cutie imi aduc cu aminte de batrana Dacie. sad.gif
*


Sa stii ca m-ai cam pus pe ganduri. cam cat costa un test al amortizoarelor?


--------------------
Mazda 3 2011 TX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu2004
post 26 Jul 2006, 06:31
Post #138


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.184
Joined: 21 November 05




In foaia de la ei scrie 0,5 ore timp manopera. Cred ca mai mult de 50 lei nu este.


--------------------
Opel Tigra Twintop 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C@talin
post 26 Jul 2006, 09:15
Post #139


Dealer autorizat droguri/Stil romantic: Sef.


Group: Members
Posts: 5.405
Joined: 5 December 05
From: cucu




chiar si 150,000


--------------------
Range Rover V8 5.0 Vogue SE - B 666 IAD
Sold my soul to the devil for the Range.
Ladies if you wanna hang with me, you need a good rope .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rabdul
post 26 Jul 2006, 10:37
Post #140


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 2 March 06




QUOTE(Apolodor @ 25 Jul 2006, 14:39)
rabdul ce service e asta care te-a luat la misto ? . Si cel mai important daca e din Bucuresti , ca sa fugim tare cand auzim de ei smile.gif
*


cred ca e meridian. e ala din capatul b-dul metalurgiei, de langa sellgros. e nou si super dichisit. ma gandesc ca poate am avut doar noroc de un receptioner mai rau intentionat...


--------------------
Logan 1.5 DCi Laureate - B-09-RRT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Apolodor
post 26 Jul 2006, 10:57
Post #141


Membru


Group: Members
Posts: 131
Joined: 4 January 06
From: Bucuresti




Aoleoooooooo............. Meridianul ala de pe Turnu Magurele e cel mai infect posibil. Ma refer aici la comportamentul lor fata de client. Numai mistocareala , flit , helas . Ai dreaq comunisti cand se vor schimba si ei ? mad.gif
Am uitat sa pun si eu costul reviziei de 10.000 km. :
- Taxa revizie : 52 ron

- Uei Elf turbo diesel din Cora : 93 ron

- Filtru ulei : 18 ron

- Filtru aer : 38 ron

Total revizie pe factura : 108 ron.

Revizia s-a efectuat la Motor Service din spate de la Petromul de la Diham. Nu a chitait nimic de ulei . Mi se pre cam "spicy" fasiuta aia de filtru atatia bani dar asta e. Si te lasa sa stai langa masina . De fapt nu-ti zice nimic , poti sa te duci linistit.Pentru revizia urmatoare vreau sa vin echipat de-acasa si cu filtrele biggrin.gif

This post has been edited by Apolodor: 26 Jul 2006, 11:20


--------------------
Logan Laureate 1,5 DCI - 1,4 MPI+GPL 2006/2008 - B 410 RIO/B 41 RIO
NIMENI NU MOARE VIRGIN
VIATA NE F..E PE TOTI !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roa
post 22 Aug 2006, 15:08
Post #142


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 11 July 06
From: ploiesti




auto cobalcescu (str. prof. grigore cobalcescu): 234,29 ron
ulei: 107,83
filtru aer: 37,78
filtru ulei: 17,46
curatitor parbriz: 10,53
manopera: 60,69



--------------------
dacia logan 2006 1,5 dci - ... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nickey
post 22 Aug 2006, 18:36
Post #143


Membru autentic


Group: Members
Posts: 214
Joined: 5 December 05
From: Bucuresti




Cati litri de ulei au intrat, 4 sau 5?


--------------------
Dacia Sandero Stepway 0,9 TCE Easy-R 2017
Viata este un ocean imens, in care multi dau din maini si din picioare, dar putini stiu sa inoate!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roa
post 23 Aug 2006, 15:36
Post #144


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 11 July 06
From: ploiesti




QUOTE(nickey @ 22 Aug 2006, 20:36)
Cati litri de ulei au intrat, 4 sau 5?
*



sincer... nu stiu... nu am stat langa masina, nu am intrebat si nici nu am vazut sa scrie pe undeva. dar o sa ma uit mai atenta pe factura si comanda... poate gasesc.


--------------------
dacia logan 2006 1,5 dci - ... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
home_rt2
post 3 Sep 2006, 16:14
Post #145


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 2 January 06




si-a mai facut cineva revizia la Caremil-Iasi? ca eu am intrebat si nici gand sa te lase langa masina, iar de ulei nici ca incape vorba.


--------------------
dacia logan 1.5 dci - IS 24 ART
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 9 Sep 2006, 12:35
Post #146


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.516
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




Făcut astăzi prima revizie la General Autocom, Buzău, la 9.563 Km sau 7 luni de la cumpărare.

Schimbat ulei cu Texaco Havoline Extra 10W-40, 5 litri x 17,86 = 89,30 lei
Schimbat filtru ulei (original Renault) = 17,60 lei
Schimbat filtru aer (original Renault) = 19,15 lei
total = 126,05 lei
Manoperă revizie, 1,4 ore x 50,64 = 70,90 lei
Discount manoperă 33% că mașina e luată de la ei = -23,4 lei
total fără TVA = 173,55 lei
TVA = 32,97 lei
TOTAL cu TVA = 206,52 LEI

Rămas 0,5 litri de ulei, pe care i-am luat acasă.

Practic, schimbarea celor 3 componente a durat aproximativ 30 de minute și mașina a stat în atelier cam o oră. Discountul și timpul de manoperă sunt calculate astfel încât ei să nu piardă de fapt nimic...

Nu poți sta lângă mașină, dar poți privi în atelier și de jos și de sus, din bar, unde primești un tichet gratuit pentru o băutură caldă (cafea).
Nu poți alege alt ulei dar nici nu aveam de gând (i-am întrebat doar așa..., să văd ce zic...), nu se merită să pun un ulei mai bun (marcă mai "bună" sau full sintetic) având în vedere intervalul mic între schimburi.
Cam dezinteresați mecanicii, sunt cam "lasă-mă să te las"..., totul făcut la minimum, i-am pus să-mi rezolve câteva zgomote minore (pe care știam că nu o să le rezolve smile.gif ) și singurul lucru pe care l-au făcut a fost să umble în stâlpul dreapta-mijloc...
I-am întrebat cât costă la ei o operație de curățare a instalației de AC, nu știau nimic...., nici măcar că se face așa ceva..., nu mai ceruse nimeni... biggrin.gif

O notă de subsol..., a 2-a revizie costă cam cu 100 de lei mai mult la acest dealer, din cauza filtrului de motorină.


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alydor
post 10 Sep 2006, 20:44
Post #147


Pressar


Group: Members
Posts: 2.771
Joined: 12 March 06




Ma apropii si eu vertiginos de 10.000 de km... Ma intereseaza cu aproximatie costurile la revizie... Am de schimbat uleiul si filtru de ulei plus ceva zdranganituri la geamul stanga fata plus cred ca garniturile de la pompa centrala de frana (daca stau cu piciorul pe frana la un stop dupa un timp ajung cu pedala la fund blink.gif )

Cam cat ar costa toata tarasenia? manopera o baga si la restul defectiunilor sau doar la schimbul de ulei, ca doar e garantie deci nu sunt consumabile....

Ma intreseaza un service bun in Brasov, unde pot sa si vad ce mesteresc "meseriasii" la masina...



Suma respectelor, Alydor.


--------------------
- - -
Igo8 - C520
Primo - Samsung Galaxy Mega 5.8 Duos

Cine nu poate da exemple da sfaturi..
When everything fails, RTFM!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alydor
post 13 Sep 2006, 13:12
Post #148


Pressar


Group: Members
Posts: 2.771
Joined: 12 March 06




am facut si eu ieri revizia la golanel nu chiar la 10000 ci la 9600...

Ulei Elf semi-sintetic 10w40 5l - 99.4 Ron
Filtru ulei -15.50 Ron
Filtru aer- 28.40 Ron
Garnitura Buson - 1.98 Ron

Manopera 107.93

total 253,21 ron

Revizia am facut-o la Dacia Minut (Sicaro) si am fost ff multumit. Baietii amabili, te lasa sa vezi ce mesteresc pe la masina. Nu se percepe taxa de spalare a masinii cum fac nenorcitii de la Ghimbav .

Intr-un cuvant 100% multumit.


Suma respectelor, Alydor.


--------------------
- - -
Igo8 - C520
Primo - Samsung Galaxy Mega 5.8 Duos

Cine nu poate da exemple da sfaturi..
When everything fails, RTFM!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 16 Oct 2006, 10:18
Post #149


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




Revizie 10.000 km efectuata azi la Dedeman Bacau:
- Revizie 10.000 km Logan 1.5dci 41 Ron
- Revizie parte el. la revizie periodica logan 8.2 Ron
- Ulei motor diesel 10W40 5l 116 Ron
- Filtru ulei diesel 25 Ron
- Element filtrant aer 43 Ron
- Apa distilata 2 Ron
- Lichid spalat parbriz 11 Ron
Total 246.2 Ron.
Masina a fost dusa la 7.30 si la 9.25 am fost sunat ca e gata.


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
oris
post 23 Oct 2006, 08:45
Post #150


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 19 October 05
From: Craiova




Revizie facuta miercuri 18.10.2006 (Redac Craiova):
1) schimbat ulei motor: CASTROL 10W40 MAGNATEC (cod: CASTR9) - 95.28RON;
2) CASTROL 10W40 1L (cod: CASTR11) - 34.19RON;
3) Filtru ulei (cod: 7700274177) - 13.08RON;
4) Antigel (completare, cod: 6001999501) - 15.17RON;
5) Filtru aer (cod: 8200023480) - 22.96RON.

Manopera: Rev 10000km (1 AN) LOGAN (cod: 4159, cantitate 2 ????) - 50RON.

TOTAL fara TVA: 230.68
TVA: 43.83
TOTAL cu TVA: 274.51RON

Nu sunt multumit deloc!
Masina "trage" mult mai greu decat inainte, iar frana de picior fasaie atat cu motorul oprit - unde dupa cateva pedale se opreste si se-ntareste, cat si cu motorul pornit, unde nu se mai opreste, ci fasaie tot timpul!
Dupa vreo 250km simptomele sunt aceleasi.
"T"-ul acela de la furtunasele de spalat parbrizul s-a rupt si in dreptul soferului nu mai stropeste lichid din ala de spalat parbrizul.
Borna - de la baterie statea sa se desfaca (noroc ca am vazut-o eu si am strans-o cu patentul).
Le-am zis inainte de revizie de plansa aceea de sub bord din dreptul soferului ca-mi cade pe pedale cateodata (la gropi mari) si au zis ca n-au ce sa-i faca - ca e prinsa, dar m-am uitat la ea si are vreo 2 gauri cu horsuruburile in ele neprinse, deci n-au facut nimic.
Se aude un "troncanit" pe partea dreapta spate cand apas pedala de frana.
In concluzie nu-mi place deloc ce-au facut, parca mi-au "stricat" masina!
Mergea mult mai bine inainte de revizie!


--------------------
Logan 1.5 dCi 2005 - Laureate - DJ-76-TNT
Time is money ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
13 Pages « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 8th June 2024 - 06:48
Forum Renault