DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Verificare inainte de iesirea din garantie, Verificare de rutina?

vead
post 4 Apr 2006, 14:17
Post #1


vechi


Group: Members
Posts: 184
Joined: 22 August 05
From: Timisoara




A facut cineva o verificare de rutina a masinii in ultimele zile de garantie?
Sint foarte curios deoarece eu mai am garantie pina in iunie si tare as dori sa fac o verificare generala a masinii si cind spun asta ma refer la jocuri directie, telescoape pe stand, scoaterea anumitor zgomote si scirtieili aparute pe parcurs!
Mentionez ca am facut schimbul de ulei la 11 mi in luna noiembrie, iar acum am cam 18000 km.
Am impresia ca o chestie de acest gen nu este prea agreata de Service-uri si este posibil sa fim pusi la plata?


--------------------
dacia logan1.4 laureate 2005 - tm09zzz Timisoara
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 4 Apr 2006, 15:05
Post #2


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.514
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




Garanția acoperă doar defectele de care se face răspunzător producătorul, care se rezolvă gratuit.
Tu vrei ca în service să faci o verificare care nu are nici o legătura cu o reparație în garanție și să nu-ți ia nici un ban pe acea verificare?


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
testike
post 4 Apr 2006, 15:14
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.452
Joined: 18 March 05
From: Cluj




Si eu am in plan o verificare din asta inainte de expirarea garantiei, insa mi se pare normal ca verificarea sa fie cu plata, si nu gratuita.


--------------------
Mazda 3 2018 Prestige 2009 1.5 DCI 85CP Ambition 2004 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crib
post 4 Apr 2006, 15:43
Post #4


Merg - deci exist


Group: Members
Posts: 23
Joined: 8 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(testike @ 4 Apr 2006, 15:14)
Si eu am in plan o verificare din asta inainte de expirarea garantiei, insa mi se pare normal ca verificarea sa fie cu plata, si nu gratuita.
*




PENTRU O VERIFICARE COMPLETA A MASINII EXISTA IN BUCURESTI IN TARG LA VITAN COMPUTERTEST - firma care se ocupa cu verificarea masinii din bara in bara, fac tot felul de teste.
Eu acolo am fost pt un Renault Megane si mi-au spus si ce a fost schimbat la masina, ce jocuri am la roti - absolut totul. Pret - 2 milioane


--------------------
Dacia Logan 1.6 2005 - Ambition - B 21 CMB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 5 Apr 2006, 08:28
Post #5


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




exsita si o varianta mai ieftina (sub 1 mil. lei): sa faci ITP-ul... acolo, cum probabil stii, se verifica majoritatea problemelor masinii... avantajul e ca dupa test, daca ai ceva de remediat, remediezi pe garantie (pe ultima 100 de metri a ei) iar daca nu ai nimic, ai obtinut o "pasuire" de 2 ani pana la urmatorul ITP... iar acele chestii care nu se verifica la ITP (amortizoarele, elementele ale motorului) se ot verifica contra cost, sau se poate emrge cu diferite "dude" la service dacia, de tipul "imi bate in x loc cateodata.. rog verificati"... sau ceva similar...wink.gif


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vead
post 5 Apr 2006, 14:32
Post #6


vechi


Group: Members
Posts: 184
Joined: 22 August 05
From: Timisoara




QUOTE(AL @ 5 Apr 2006, 08:28)
exsita si o varianta mai ieftina (sub 1 mil. lei): sa faci ITP-ul... acolo, cum probabil stii, se verifica majoritatea problemelor masinii... avantajul e ca dupa test, daca ai ceva de remediat, remediezi pe garantie (pe ultima 100 de metri a ei) iar daca nu ai nimic, ai obtinut o "pasuire" de 2 ani pana la urmatorul ITP... iar acele chestii care nu se verifica la ITP (amortizoarele, elementele ale motorului) se ot verifica contra cost, sau se poate emrge cu diferite "dude" la service dacia, de tipul "imi bate in x loc cateodata.. rog verificati"... sau ceva similar...wink.gif
*


Tocmai aceasta este problema ca voi fi nevoit sa merg din nou la service unde am mai fost in toamna de 4 ori pentru a-mi rezolva o problema majora < cu tam tam-uri pe la vocea clientului> si in final dupa ce imi schimba ceva la masina, ramin cu problema, mai apar si altele mai mici dar nu asa deranjante ca de exemplu, scirtiituri de plasticuri in urma demontarii bordului, cleme de plastic rupte pe la diferite subansamble de plastic din masina, cam 3 zile de concediu de odihna mincate ...etc.
Chestia este ca in toamna ....am mai discutat pe forum ...am avut niste probleme cu batai la roata din dreapta, pentru care mi-au schimbat bratul. Aceea bataie a reaparut, cred ca este bucsa barei de torsiune.
Pe linga asta am mai avut probleme cu transponderul de la chei,aceasta fiind singura problema rezolvata cu succes si cu niste batai la puntea spate, undeva sub bancheta spate, care acum sau agravat.
Am si emotii sa ma duc la service dupa tam tam-ul din toamna,mai ales ca in 4 zile pierdute pe acolo, am rezolvat doar problema cheilor. Asta ar insemna sa pierd alte zile si alti nervi pe la ei pentru a detecta sursa zgomotelor de pe fata si spate si o eventuala reparare a lor <ceea ce nu s a intimplat in toamna>
Eu cred ca sint sperante desarte.
Sincer as dori o verificare a amortizoarelor, a bucselor si a pivotilor cit sint inca in garantie, pentru a descoperii eventualele probleme si remedierea lor in timp util, dar daca eu fac o verificare de acest gen, chiar pe bani , credeti ca service-ul dacia o sa tina cont de aceste constatari sau o sa spuna LASA DOMNE CA STIM NOI MAI BINE CE TREBUIE SCHIMBAT SI CE NU!


--------------------
dacia logan1.4 laureate 2005 - tm09zzz Timisoara
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 5 Apr 2006, 15:15
Post #7


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.514
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




1. Schimbă service-ul, dacă poți.
2. Scrie pe o hârtie toate problemele și reclamă în service a fi rezolvate, cât mai e în garanție.
3. Fii tare pe poziție și nu renunța până când mașina nu funcționează așa cum trebuie.
4. Amenință cu OPC-ul, Vocea Clientului.
5. Dacă cu amenințările nu merge, fă reclamație la OPC direct, lăsând o vorba și la Vocea Clientului despre demersurile tale la OPC.


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vead
post 5 Apr 2006, 15:30
Post #8


vechi


Group: Members
Posts: 184
Joined: 22 August 05
From: Timisoara




QUOTE(DFA @ 5 Apr 2006, 15:15)
1. Schimbă service-ul, dacă poți.
2. Scrie pe o hârtie toate problemele și reclamă în service a fi rezolvate, cât mai e în garanție.
3. Fii tare pe poziție și nu renunța până când mașina nu funcționează așa cum trebuie.
4. Amenință cu OPC-ul, Vocea Clientului.
5. Dacă cu amenințările nu merge, fă reclamație la OPC direct, lăsând o vorba și la Vocea Clientului despre demersurile tale la OPC.
*


O sa incerc sa schimb serviceul cu toate ca in Timisoara sint numai doua , iar eu am preferat sa cumpar masina si sa fac service-ul la acela cu care am avut probleme pina acum...deoarece arata mult mai bine si parea mai profesionist.
Dar o sa incerc varianta asta cu toate ca am impresia ca o sa apelez iarasi la zile de concediu pentru asta.
Eu aproape ca m-am obisnuit cu zgomotele de pe fata si spate <dupa ce am pierdut in toamna citeva zile sa le rezolv> si ma complaceam in situatia asta, deoarece in principiu ,masina merge bine, dar am fost atentionat deja de un al doilea prieten care are Logan ca la mine se aude ceva pe spate.


--------------------
dacia logan1.4 laureate 2005 - tm09zzz Timisoara
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
testike
post 5 Apr 2006, 15:37
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.452
Joined: 18 March 05
From: Cluj




Hmmm...
Ma gandesc ca nu prea are ce reclama, el vrea de fapt sa verifice masina, si sa rezolve problemele descoperite pe garantie.
Si eu m-am gandit la treaba asta...
Eu ma gandeam sa nu le zic nimic de garantie, si sa vorbesc cu ei ca si cum nu as avea. In felul asta, poate fac verificarea corect, si nu se feresc sa-mi spuna sa schimb piese. Ce-i drept, eu am si garantie extinsa, deci sper sa creada ca nu am garantie pestre vreun an cand voi merge la ei...


--------------------
Mazda 3 2018 Prestige 2009 1.5 DCI 85CP Ambition 2004 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 6 Apr 2006, 08:48
Post #10


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




QUOTE(DFA @ 5 Apr 2006, 15:15)
2. Scrie pe o hârtie toate problemele și reclamă în service a fi rezolvate, cât mai e în garanție.
3. Fii tare pe poziție și nu renunța până când mașina nu funcționează așa cum trebuie.
...
5. Dacă cu amenințările nu merge, fă reclamație la OPC direct, lăsând o vorba și la Vocea Clientului despre demersurile tale la OPC.
*



Observatii si completari la cele scrise de DFA:

2. si 3.... exact asta trebuie facut... o hartie inregistrata la service in interiorul duratei de garantie... efectele ei se extind si dupa perioada de garantie, atata timp cat nu semnezi ca problemele s-au rezolvat... daca se rezolva partial, nu semnezi sau semnezi cu observatii... adica scrii ce nu s-a rezolvat sau ca vrei propunere de rezolvare in scris... solutia propusa.. nu trebuie sa stai langa masina si sa pierzi timpul... si, bomboana pe coliva, poti cere masina la schimb daca service-ul estimeaza o durata mare de imobilizare... deoarece o durata de peste 10 zile poate fi reclamata la OPC, ca sa nu reclami, poti cere masina la schimb... wink.gif


5. ... abia dupa ce accepti o solutie propusa de service poti reclama la OPC ...inainte nu are sens... si poti reclama lipsa solutiei sau solutie in sine, considerata incorecta sau ilegala... trebuie sa se canalizeze solicitarea catre o situatie prevazuta de legislatie... adica HG 394/95.


ATENTIE!!! ... garantia extinsa este CONTRACTUALA si nu LEGALA.... pe acea durata NU TE APARA OPC-ul ci doar justitia!!!!


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviu_canja
post 6 Apr 2006, 09:02
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 144
Joined: 19 November 04
From: Bucuresti




OPC-ul nu te apara pe tine personal, ci in cel mai bun caz il amendeaza pe el (adica pe service) ceea ce este un lucru bun pentru noi ceilalti, care, teoretic, nu vom mai trece prin aceleasi lucruri...


--------------------
Dacia Logan 2004 - B-46-MDY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vead
post 6 Apr 2006, 11:12
Post #12


vechi


Group: Members
Posts: 184
Joined: 22 August 05
From: Timisoara




QUOTE(testike @ 5 Apr 2006, 15:37)
Hmmm...
Ma gandesc ca nu prea are ce reclama, el vrea de fapt sa verifice masina, si sa rezolve problemele descoperite pe garantie.
Si eu m-am gandit la treaba asta...
Eu ma gandeam sa nu le zic nimic de garantie, si sa vorbesc cu ei ca si cum nu as avea. In felul asta, poate fac verificarea corect, si nu se feresc sa-mi spuna sa schimb piese. Ce-i drept, eu am si garantie extinsa, deci sper sa creada ca nu am garantie pestre vreun an cand voi merge la ei...
*


Am ce reclama, este vorba de probleme mai vechi ,care nu au fost rezolvate sau rezolvate partial si au reaparut sau s-au accentuat.
Eu am avut de-a lungul timpului mai mult masini ,dar nu au fost noi , iar cu zdranganituri de acest gen am circulat mult si bine fara probleme, dar asta este totusi o masina noua care mai are si garantie.
Problema este ca m-am saturat de zilele pierdute si de toata tevatura de la service , cu toate ca dupa ce am avut un contact cu vocea clientului , in urma unor probleme care le-am avut in service, cei de acolo nu mai stiau ce sa imi faca. Dar mi-e rusine de rusinea lor sa apar iarasi cu aceleasi probleme...si presimt ca si dupa o vizita < cu timpul aferent pierdut > o sa ramin tot asa.
Si ce m-ar fi incintat cel mai tare, un control amanuntit al directiei si suspensiei, pe standul pentru verificari tehniceperiodice, asa poate s-ar descoperi adevaratele surse de zgomot, deoarece dupa ce am fost 4 zile prin toamna pe la ei, si-au dat cu presupusul toti mecanici de pe acolo....dupa 2 ore de pauza isi aminteau din nou de masina si mai ungeau ceva inbinari cu vaselina...apoi iarasi2 ore de pauza , mai stringeau niste suruburi..... Asta cred ca este o tehnica pentru a te descuraja. Si in final au schimbat bratul pe fata, lucru care se pare ca a afectat in bine si o perioada de timp masina nu a mai facut zgomotul, cel putin pe fata.
In legatura cu zgomotul de pe spate, atit m-au plimbat si m-au ametit, dar pe drumurile pe care vroiau ei pina in final cind am acceptat ca nu are nimic, dar acum se pare ca zdrangane mai rau, mai ales ca am fost avertizat de aceste zgomote <cu care m-am obisnuit> de doi prieteni care au si ei aceeasi masina!


--------------------
dacia logan1.4 laureate 2005 - tm09zzz Timisoara
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th May 2024 - 19:18
Forum Renault