DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

318 Pages « < 256 257 258 259 260 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Stiri pe scurt, -auto-

Highwayman
post 6 Jun 2017, 11:41
Post #7711


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.872
Joined: 30 September 04
From: Marele sat numit Bucuresti






--------------------
- - Ex. Megane 3 2009, Ex. Megane 2 Sedane 2005
"If A is a success in life, then A equals x plus y plus z. Work is x; y is play; and z is keeping your mouth shut." (Albert Einstein)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 8 Jun 2017, 13:35
Post #7712


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.825
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




http://www.automarket.ro/stiri/inceput-len...n-de-77701.html

Stiam ca in Romania vanzarile sunt catastrofale, dar nici in Europa nu prea s-au miscat. Mare greseala de strategie a lui Marchionne renuntarea la SW. Asta in conditiile in care in Vest peste 70% din masinile de clasa medie vandute catre PF sunt estate, iar companiile oricum nu cumpara Alfa Romeo. Daca Stelvio nu se va vinde bine...se va stinge lumina si la Alfa, asa cum se intampla acum cu Lancia


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 8 Jun 2017, 15:48
Post #7713


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Giulia e o mașină pentru oameni cu obraz subțire. Și nu-i ieftină. Era de așteptat să nu se vîndă ca pîinea caldă, într-o lume în care finețea și bunul gust nu se mai găsesc chiar pe toate drumurile.


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 8 Jun 2017, 15:53
Post #7714


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.855
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Si nici nu au facut-o sa fie wow pentru pretul cerut ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul_bipolar
post 8 Jun 2017, 19:14
Post #7715


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.667
Joined: 23 July 08




QUOTE(VladSoare @ 8 Jun 2017, 16:48)
Giulia e o mașină pentru oameni cu obraz subțire. Și nu-i ieftină. Era de așteptat să nu se vîndă ca pîinea caldă, într-o lume în care finețea și bunul gust nu se mai găsesc chiar pe toate drumurile.
*



Cam asa ceva! Am vazut-o, mi-a placut, e diferita, mult prea diferita, m-am urcat in ea, am zis daa, frumos, ceva fin.


--------------------
Toyota RAV4 HSD Elegance 2018
Toyota Highlander HSD Exclusive 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 10 Jun 2017, 12:12
Post #7716


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




http://www.chinadaily.com.cn/china/2017-06...nt_29608661.htm
trenul fara sine si fara fir.
duamna Firea poate ne luati asa ceva si noua!


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 10 Jun 2017, 13:21
Post #7717


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Au descoperit chinezii apa caldă. laugh.gif
Autobuze electrice și articulate există de mult. Faptul că i-au mai pus o articulație în plus îl face "tren"? radmasa.gif


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 10 Jun 2017, 13:47
Post #7718


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Fix ce si-a zis si Firea cand a refuzat solutia.



--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 10 Jun 2017, 13:54
Post #7719


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Păi nu-ți trebuie multă minte ca să vezi despre ce e vorba. Chiar și un neuron marca Firea e suficient. biggrin.gif
Și-apoi, unde să bage Firea așa ceva prin București? Că la cum stau la noi mașinile parcate pe colțuri, nu iei curba cu măgăoaia aia nici dac-o descîntă Mama Omida. laugh.gif


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 10 Jun 2017, 16:49
Post #7720


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Au fost si pe la noi parca troliebuze dublu articulate si au fost un fiasco


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 12 Jun 2017, 10:27
Post #7721


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




http://www.carbuzz.com/news/2017/6/11/The-...-Goner-7739615/

O veni si pe la noi?

The Honda Accord has long been known for its sporty nature, an often rare trait among mid-size family sedans. According to Car and Driver, Honda will reveal the all-new 10th generation 2018 Accord this fall, but already some major details are coming out. For starters, the V6 engine is a goner. In its place will be a new turbocharged 2.0-liter inline-four, which has been confirmed to use the same block as the 2.0-liter in the new Civic Type R. However, the turbocharger hardware will be different and owners will be able to use regular gas.

This post has been edited by dizzy: 12 Jun 2017, 10:28


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 12 Jun 2017, 11:35
Post #7722


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09






--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
centurion
post 12 Jun 2017, 14:46
Post #7723


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.043
Joined: 8 September 12




QUOTE(AndreiMR @ 8 Jun 2017, 14:35)
http://www.automarket.ro/stiri/inceput-len...n-de-77701.html

Stiam ca in Romania vanzarile sunt catastrofale, dar nici in Europa nu prea s-au miscat. Mare greseala de strategie a lui Marchionne renuntarea la SW. Asta in conditiile in care in Vest peste 70% din masinile de clasa medie vandute catre PF sunt estate, iar companiile oricum nu cumpara Alfa Romeo. Daca Stelvio nu se va vinde bine...se va stinge lumina si la Alfa, asa cum se intampla acum cu Lancia
*



http://carsalesbase.com/european-car-sales...a-romeo-giulia/

E dificil sa vinzi mult pe termen scurt cand Alfa are de dus o lupta crancena (pe termen lung) cu ... repararea imaginii. Poate cu rabdare si un produs fiabil vor creste si vanzarile.
Pe de alta parte, Marchionne e un idiot din punct de vedere strategie. In clasa medie ai nevoie de break. Am intrebat la reprezentanta Alfa Romeo daca va exista si varianta break, insa mi-au spus ca nu stiu nimic in acest sens. Ceea ce stiu ei este ca Stelvio este 'varianta break' pentru Giulia. Cum mie nu-mi plac SUV-urile, voi mai astepta sa vad ce se intampla in viitor. Sedan este exclus pentru mine.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul_bipolar
post 12 Jun 2017, 15:11
Post #7724


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.667
Joined: 23 July 08




QUOTE(dizzy @ 12 Jun 2017, 11:27)
http://www.carbuzz.com/news/2017/6/11/The-...-Goner-7739615/

O veni si pe la noi?

The Honda Accord has long been known for its sporty nature, an often rare trait among mid-size family sedans. According to Car and Driver, Honda will reveal the all-new 10th generation 2018 Accord this fall, but already some major details are coming out. For starters, the V6 engine is a goner. In its place will be a new turbocharged 2.0-liter inline-four, which has been confirmed to use the same block as the 2.0-liter in the new Civic Type R. However, the turbocharger hardware will be different and owners will be able to use regular gas.
*



Posibil sa da, dat fiind faptul ca motoarele vor fi cel mult de 2l. Ar fi excelent daca ar veni.


--------------------
Toyota RAV4 HSD Elegance 2018
Toyota Highlander HSD Exclusive 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Highwayman
post 13 Jun 2017, 09:45
Post #7725


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.872
Joined: 30 September 04
From: Marele sat numit Bucuresti




Thomas Neumann a demisionat din fruntea Opel; Michael Lohscheller il va inlocui:
http://www.motortrend.com/news/opel-ceo-ka...eumann-resigns/

13 Jun 2017, 10:46:
Hyundai Kona:
http://www.motortrend.com/cars/hyundai/kon...st-look-review/

This post has been edited by Highwayman: 13 Jun 2017, 09:46


--------------------
- - Ex. Megane 3 2009, Ex. Megane 2 Sedane 2005
"If A is a success in life, then A equals x plus y plus z. Work is x; y is play; and z is keeping your mouth shut." (Albert Einstein)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 13 Jun 2017, 10:08
Post #7726


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.825
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




QUOTE(centurion @ 12 Jun 2017, 15:46)
http://carsalesbase.com/european-car-sales...a-romeo-giulia/

E dificil sa vinzi mult pe termen scurt cand Alfa are de dus o lupta crancena (pe termen lung) cu ... repararea imaginii. Poate cu rabdare si un produs fiabil vor creste si vanzarile.
Pe de alta parte, Marchionne e un idiot din punct de vedere strategie. In clasa medie ai nevoie de break. Am intrebat la reprezentanta Alfa Romeo daca va exista si varianta break, insa mi-au spus ca nu stiu nimic in acest sens. Ceea ce stiu ei este ca Stelvio este 'varianta break' pentru Giulia. Cum mie nu-mi plac SUV-urile, voi mai astepta sa vad ce se intampla in viitor. Sedan este exclus pentru mine.
*



Breakul este exclus, sansele pentru asa ceva sunt practic zero. S-au gandit italienii ca breakuri nu vor vinde decat la ei acasa, fiindca restul Europei nu ar fi interesata. Ceea ce e o aberatie, majoritatea Alfelor 159 pe care le-am vazut pe sosele prin Vest erau SW, sedan nu prea am vazut.

In gama lor vor mai urma 2 crossovere, o limuzina de clasa mare si (inca incerta) o Giulietta RWD. La fel de incerte sunt variantele coupe si cabrio pentru Giulia...bine, nu ca ar mai avea vreo importanta planurile. O singura certitudine a fost in ultimii ani...nu s-a respectat niciun plan si niciun program din ce au confirmat in comunicatele oficiale.

Altfel, eu il consider pe Marchionne un manager de geniu, ce a reusit sa faca la FCA nu e la indemana oricui. Insa a dat-o rau de gard cu strategia pentru Giulia...prea putina promovare pentru modelele normale (nu e ca si cum toti isi permit un QV), nu are in gama varianta SW, iar lansarea s-a facut la preturi foarte mari si acum peste tot sunt reduceri consistente...ceea ce afecteaza imaginea masinii si a marcii, plus valoarea de revanzare (si asa modesta). Aparent mai sunt si niste probleme de fiabilitate cu sistemul brake-by-wire Continental, dar deocamdata sunt tinute sub tacere, nu am vazut sa se fi initiat vreun recall. E prima masina de serie care iese pe piata cu un astfel de sistem, si evident ca nemtii n-au fost in stare sa il testeze temeinic (sau mai bine zis romanii, fiindca la noi se face). Si in RO, probabil singura Giulia Veloce vanduta pana acum unui client a avut incidente cu sistemul asta, plus alte maruntisuri tipice primelor modele produse...

Pe langa asta, in US nu au o retea de dealeri cat de cat decenta, iar in China abia au inceput sa vanda, si asta cu rezultate modeste. Se pare ca in China nimeni nu cunoaste marca Alfa Romeo, desi Maserati se vinde exceptional acolo...

This post has been edited by AndreiMR: 13 Jun 2017, 10:10


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 13 Jun 2017, 10:54
Post #7727


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Noțiunea de Alfa break e o țigănie grosolană. E ca și cum i-ai reproșa lui Bocelli că nu cîntă manele, că alea se vînd mai bine, că pe-alea le cere publicul. wacko.gif

Poporul vrea Alfa ca să se umfle în pene în fața vecinilor că el are gusturi fine, mînca-ț'-aș, dar fără să renunțe la "practicalitate", whatever that means. Obraz subțire doar cu numele, doar de fațadă, că la o adică tot sacul de cartofi e sfînt.
Ei bine, Alfa vrea ca această Giulie să li se adreseze celor pentru care finețea și bunul gust înseamnă ceva mai mult decît o vorbă goală și care știu să aprecieze un lucru făcut cu stil, în ciuda restricțiilor pe care le presupune. Va avea succes comercial? Probabil că nu. Nu în lumea de azi. Dar e de admirat că are coloana vertebrală suficient de dreaptă pentru a îndrăzni să riște insuccesul comercial de dragul imaginii. Prea puțini mai sînt astăzi capabili să facă asta. Dacă ar fi mai mulți ca ei, lumea ar fi mult mai frumoasă.

Toată lumea spune că-i un dobitoc pentru că nu se prostituează ca să-i dea publicului ceea ce-și dorește. Unul n-ar zice "bravo, măi omule, că în lumea asta urîtă, sufocată de prost gust și condusă de contabili, tu mai ai încă curajul de a-ți susține convingerile în ciuda riscurilor".


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 13 Jun 2017, 10:58
Post #7728


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




QUOTE(VladSoare @ 13 Jun 2017, 11:54)
Noțiunea de Alfa break e o țigănie grosolană.
*


Eu te-as contrazice.
Atat 156 cat si 159 SW arata foarte bine. A, ca nu iti plac tie si mai multora estate e altceva, dar as arunca oricand un sedan pentru un estate. Si nu car saci, pur si simplu cred ca arata mult mai bine.
Mai ales alfele estate arata super bine.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 13 Jun 2017, 11:01
Post #7729


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Alfa înseamnă sportivitate, tinerețe, viață frumoasă și fără griji. Frumusețe doar de dragul frumuseții. Asta a însemnat întotdeauna. Portbagajul de dric n-are nici o legătură cu toate astea, oricum ai da-o.
E bun, e practic, e util, e cum vrei tu, ba poți să ți-l imaginezi și frumos dacă vrei, dar cu sportivitatea și cu spiritul Italiei, soarele, marea, tot ce înseamnă bella vita, n-are nimic în comun. Or Alfa pe alea trebuie să le reprezinte.

This post has been edited by VladSoare: 13 Jun 2017, 11:05


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 13 Jun 2017, 11:12
Post #7730


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Mai omule, nu intelegi ca pentru unii arata mai bine? Nu e vorba de sportivitate. SI oricum, masini precum RS4 si RS6 Avant, AMG-uri estate, si altele de pe la BMW au demonstrat ca un estate nu inseamna lipsa de sportivitate.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 13 Jun 2017, 11:17
Post #7731


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.825
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




In momentul in care vrei sa salvezi de la disparitie o marca, n-ai incotro...faci si astfel de compromisuri. Uite, eu consider SUV-ul o chestie care n-ar trebui sa existe la marci precum Porsche, Maserati, Alfa Romeo, Jaguar sau Lamborghini. Dar toate au sau urmeaza sa aibe cel putin un SUV in gama. Daca n-ar fi existat monstruozitatea de Cayenne, Porsche ar fi fost in faliment. Bentley Bentayga e ceva venit din cele mai negre cosmaruri ale designului, dar se vinde bine. Urmeaza cat de curand SUV_ul Lambo, si vor veni in urmatorii 2 ani maxim crossovere de la Rolls Royce si de la Aston Martin.

De ce e acceptabil un SUV si nu e un estate? Mai ales ca Alfa a avut de-a lungul istoriei destule variante break, unele chiar frumoase (pentru un estate). Si tot Alfe au fost, in nicio clipa n-a fost 156 SW o masina practica, desi avea forma de break. De alte atribute ale masinilor de familie (siguranta, fiabilitate, costuri de intretinere reduse) nici nu mai pomenesc biggrin.gif In plus, un break poate fi facut sa se conduca impecabil, un SUV nu va fi niciodata ce trebuie dpdv al dinamicii, oricata tehnologie ar ingloba. Poate reusesti sa il faci sa nu se incline si sa ramana si suficient de confortabil, dar masa mare se va simti orice ai face...legile fizicii nu pot fi schimbate.

Eu consider ca exista SUV-uri frumoase, la fel cum exista si estate-uri frumoase, frumusetea nu se termina la un coupe sau un sedan. Iar daca reusesti sa combini un design frumos cu niste performante remarcabile, totul impachetat intr-o masina practica...ei bine, deja e perfectiune. Daca cineva mi-ar zice: ai 150k euro la dispozitie, si trebuie sa iti alegi o singura masina pe care sa o ai tot restul vietii...ei bine, stiu sigur ca ar fi un Estate AWD de inalta performanta...RS6 Avant sau Merc E AMG break.

Oricum, Marchionne nu a luat decizia din motivele expuse de tine...ci a gandit-o ca un contabil ce este de fapt. Nu are rost sa investim intr-un SW in conditiile in care piata de SUV-uri e in crestere accentuata. Corect, pana la un punct. Daca se va salva Alfa, nu va fi datorita Giuliei sau Alfettei (sedanul mare) ci datorita crossoverelor...dar sa ignori un segment mare de piata, pe care ai avut si oarecare succes, mi se pare o greseala. Ma rog, eu nu sunt CEO la FCA asa ca nu conteaza ce cred smile.gif


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
centurion
post 13 Jun 2017, 11:19
Post #7732


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.043
Joined: 8 September 12




QUOTE(AndreiMR @ 13 Jun 2017, 11:08)
Altfel, eu il consider pe Marchionne un manager de geniu, ce a reusit sa faca la FCA nu e la indemana oricui. Insa a dat-o rau de gard cu strategia pentru Giulia...prea putina promovare pentru modelele normale (nu e ca si cum toti isi permit un QV), nu are in gama varianta SW, iar lansarea s-a facut la preturi foarte mari si acum peste tot sunt reduceri consistente...ceea ce afecteaza imaginea masinii si a marcii, plus valoarea de revanzare (si asa modesta).
*


Cand am scris ca-i idiot doar la contextul 'Giulia' ma refeream. In rest, legat de FCA, da, este tare omul.

QUOTE(VladSoare @ 13 Jun 2017, 11:54)
Noțiunea de Alfa break e o țigănie grosolană. E ca și cum i-ai reproșa lui Bocelli că nu cîntă manele, că alea se vînd mai bine, că pe-alea le cere publicul.  wacko.gif

Poporul vrea Alfa ca să se umfle în pene în fața vecinilor că el are gusturi fine, mînca-ț'-aș, dar fără să renunțe la "practicalitate", whatever that means. Obraz subțire doar cu numele, doar de fațadă, că la o adică tot sacul de cartofi e sfînt.
Ei bine, Alfa vrea ca această Giulie să li se adreseze celor pentru care finețea și bunul gust înseamnă ceva mai mult decît o vorbă goală și care știu să aprecieze un lucru făcut cu stil, în ciuda restricțiilor pe care le presupune. Va avea succes comercial? Probabil că nu. Nu în lumea de azi. Dar e de admirat că are coloana vertebrală suficient de dreaptă pentru a îndrăzni să riște insuccesul comercial de dragul imaginii. Prea puțini mai sînt astăzi capabili să facă asta. Dacă ar fi mai mulți ca ei, lumea ar fi mult mai frumoasă.

Toată lumea spune că-i un dobitoc pentru că nu se prostituează ca să-i dea publicului ceea ce-și dorește. Unul n-ar zice "bravo, măi omule, că în lumea asta urîtă, sufocată de prost gust și condusă de contabili, tu mai ai încă curajul de a-ți susține convingerile în ciuda riscurilor".
*


Mai este cineva suparat pe Porsche pentru Cayenne? Mai considera cineva ca nu au coloana vertebrala atat timp cat Cayenne i-a scos din rahat?
Este cineva suparat pe Maserati din cauza lui Levante? Sau pe Lamborghini? Sau pe Jaguar?



QUOTE(VladSoare @ 13 Jun 2017, 12:01)
Alfa înseamnă sportivitate, tinerețe, viață frumoasă și fără griji. Frumusețe doar de dragul frumuseții. Asta a însemnat întotdeauna. Portbagajul de dric n-are nici o legătură cu toate astea, oricum ai da-o.
E bun, e practic, e util, e cum vrei tu, ba poți să ți-l imaginezi și frumos dacă vrei, dar cu sportivitatea și cu spiritul Italiei, soarele, marea, tot ce înseamnă bella vita, n-are nimic în comun. Or Alfa pe alea trebuie să le reprezinte.
*


'sportivitate, tinerețe, viață frumoasă și fără griji.' - asta nu inseamna sedan. Asta inseamna coupe, cabrio etc. Dar in niciun caz sedan.

Iar daca faci sedan, faci si break. Alfa nu e Ferrari, nu e Lotus, nu e Aston Martin etc. ca sa se adreseze unui grup exclusivist. Este un constructor premium care nu produce doar 4C, 8C, Brera etc. Face si Giulietta, Giulia ... adica pentru oameni care au nevoie si de partea practica a masinii, nu doar de cea 'sportivitate, tinerețe, viață frumoasă și fără griji.' Deci, daca faci hatch (Giulietta) si sedan (Giulia), fa atunci si break. Legat de frumusete, Alfa face masini frumoase si la ora 2 noaptea. Atat de usor le face sa fie frumoase pe cat de usor descui eu usa de la masina. Deci ar iesi niste break-uri frumoase fara probleme. Si ar mai creste vanzarile. Au nevoie de asta.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 13 Jun 2017, 11:20
Post #7733


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(MuciX @ 13 Jun 2017, 11:12)
Nu e vorba de sportivitate.

Ba da, la Alfa sportivitatea e totul. Alfa trebuie să emane sportivitate prin toți porii.

QUOTE
SI oricum, masini precum RS4 si RS6 Avant, AMG-uri estate, si altele de pe la BMW au demonstrat ca un estate nu inseamna lipsa de sportivitate.
*

Sigur că poți să pui un motor mare și puternic pe un dric, dar nu despre asta e vorba.
E vorba de felul în care arată mașina aia, de ceea ce-ți inspiră cînd o vezi. Or RS6 și AMG combi, oricîte V8-uri ar avea sub capotă, tot ca niște mașini de familie arată. Nu contează dacă sînt sportive sau nu; contează să te facă să le simți sportive cînd le vezi pe stradă. Cel puțin la Alfa contează, sau ar trebui să conteze. La Mercedes poate că nu.

Alfa trebuie să-ți inspire tinerețea lipsită de griji, o plimbare sub cerul Italiei cu o femeie frumoasă alături. Portbagajul de break, oricît de frumos ar fi, chiar de-ar fi proiectat de Michelangelo și poleit cu aur și bătut cu diamante, nu-ți inspiră asta. Portbagajul de break înseamnă "bagaje, multe bagaje", chiar dacă-i frumos, chiar dacă are un V8 de șase litri sub capotă.



--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
centurion
post 13 Jun 2017, 11:24
Post #7734


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.043
Joined: 8 September 12




QUOTE(VladSoare @ 13 Jun 2017, 12:20)

Alfa trebuie să-ți inspire tinerețea lipsită de griji, o plimbare sub cerul Italiei cu o femeie frumoasă alături.
*


Confunzi sedanul cu coupe/cabrio. Pentru asta exista coupe/cabrio.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 13 Jun 2017, 11:24
Post #7735


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(centurion @ 13 Jun 2017, 11:19)
Mai este cineva suparat pe Porsche pentru Cayenne? Mai considera cineva ca nu au coloana vertebrala atat timp cat Cayenne i-a scos din rahat?
Este cineva suparat pe Maserati din cauza lui Levante? Sau pe Lamborghini? Sau pe Jaguar?

Nu-i același lucru. Ei au lansat niște modele separate pentru cocalari, care le-au adus bani. Dar modelele cinstite, adevărate, le-au păstrat frumoase.
Porsche n-a lansat totuși un 911 combi.
Despre asta e vorba. Nu dacă Alfa ar trebui să lanseze mașini combi sau 4x4 (din partea mea poate s-o facă), ci dacă ar trebui să-și mutileze tocmai modelele speciale, pentru pasionați.

QUOTE
'sportivitate, tinerețe, viață frumoasă și fără griji.' - asta nu inseamna sedan. Asta inseamna coupe, cabrio etc. Dar in niciun caz sedan.

Da, e adevărat. Eu n-am luat apărarea sedanului, ci eram doar împotriva breakului. Sigur că un cabrio sau un coupé ar fi și mai potrivite, dar în lipsa lor sedanul e cel mai apropiat compromis.

This post has been edited by VladSoare: 13 Jun 2017, 11:26


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
centurion
post 13 Jun 2017, 11:26
Post #7736


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.043
Joined: 8 September 12




Pentru pasionati si atat exista 4C, 8C, Brera.
Pentru pasionati dar si pentru nevoia de practic (deci si break), exista Giulietta, Giulia.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 13 Jun 2017, 11:27
Post #7737


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.825
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




QUOTE(VladSoare @ 13 Jun 2017, 12:24)
Porsche n-a lansat încă un 911 combi.

*



911 nu, combi da biggrin.gif Urmeaza cat de curand





Attached thumbnail(s)
panamerasw.jpg ( Size: 37.28k ) Number of downloads: 164


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 13 Jun 2017, 11:29
Post #7738


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Panarama nu se pune, aia-i din categoria lui Cayenne, nu a lui 911. tongue.gif


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 13 Jun 2017, 11:38
Post #7739


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.825
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Daca Panamera si Cayenne (2 masini hidoase si total ne-Porsche) produc suficienti bani incat Porsche sa isi permita sa tina in gama 911, 718 si sa mai faca si masini ca fabulosul 918 spyder, care e problema? Asta face si Maserati cu Levante, asta vrea si Aston Martin cu viitorul crossover...o vaca de muls care sa iti permita sa mentii si sa dezvolti si gama de modele aspirationale.

Asta trebuie sa faca si Alfa...sa aiba niste modele care sa aduca bani ca sa iti poata oferi si varianta unei Giulia QV, sau a unui 4C, sau a unui eventual coupe/spyder pe platforma de Giulia. Fiindca astfel de masini pur si simplu nu aduc profit.

Daca nu te cheama Pagani sau Koeniggsegg, nu poti sa te bazezi doar pe masini sport sau supersport pentru supravietuire. Nici macar Ferrari nu face asta, si ei se "prostitueaza" ca sa reziste. Nu fac SUV-uri, isi pun numele pe orice de la parfumuri la papuci de plaja, lucruri care se vand la preturi indecent de mari...dar vanzarea de masini sportive nu e suficienta nici macar pentru ei. Ce sa mai vorbim de o marca ce a avut vreo 25-30 de ani de masini percepute ca insuficient de sportive, iar in ultimii 5-6 ani a fost tinuta in viata artificial cu o gama formata din 2 hatchuri...unul mic, urat si depasit tehnic, si unul foarte bun tehnic dar care se bate pe o piata unde concurenta il sufoca

This post has been edited by AndreiMR: 13 Jun 2017, 11:40


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 13 Jun 2017, 11:58
Post #7740


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(AndreiMR @ 13 Jun 2017, 11:38)
Asta trebuie sa faca si Alfa...sa aiba niste modele care sa aduca bani
*

Da, dar nu Giulia. Să aducă bani cu Giuletta, cu Mito, cu Stelvio... Să le facă pe alea și combi, și 4x4, și diesel, și cu zaruri la oglindă, și cu jante cromate de 20", și cu tot ce-și dorește poporul.
Giulia e prima Alfă frumoasă după mult timp. Cînd am văzut prima oară pozele, mi-am zis "wow, în sfîrșit o Alfă superbă, așa cum trebuie, pe care mi-aș cumpăra-o chiar azi dacă mi-aș permite-o". După atîția ani de Alfe fie urîte, fie OK dar relativ șterse, în sfîrșit a apărut o Charlize Theron în gamă. Tocmai pe-asta s-o strice pentru bani? N-ar fi păcat?

This post has been edited by VladSoare: 13 Jun 2017, 12:02


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DaciaClub - Reno Bot
post Reguli topic / Topic rules
Post #


Mesaj automat









STIRI PE SCURT!!!

FARA COMENTARII!!


--------------------
Go to the top of the page
318 Pages « < 256 257 258 259 260 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


3 User(s) are reading this topic (3 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 14:33
Forum Renault