DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

23 Pages « < 5 6 7 8 9 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> placute frana slz

Overclocker
post 7 May 2006, 20:07
Post #181


Membru incepator


Group: Members
Posts: 73
Joined: 23 July 04
From: Cluj-Napoca




Am schimbat si eu azi la 20600 km placutele de frana, am pus BOSCH (70 RON setu de 4 bucati) au pe ele si senzor si toate prostiile, in fine nu ma prea intereseaza pt ca oricum slz nu are cablajul, asa, problema e ca la placutele vechi era deasupra un arc al carui sens nu l-am prea inteles, daca ma lamureste si pe mine cineva ce rol are arcul ala acolo... inapoi nu l-am mai pus pt ca practic nu facea nimik decat statea pe capatul placutei, nu era un element de fixare sau altceva. Mai are cineva placutze BOSCH sa imi spuna si mie o parere despre ele? era mai bine sa iau TEXTAR dealea de la Dacia? huh.gif


--------------------
Dacia Solenza Europa 2004 1.4MPI - CJ-08-ZYP
Anything can be overclocked...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 7 May 2006, 20:48
Post #182


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




Mi-am pus eu in noiembrie Bosch, au fost 400.000, au scirtiit vreo 3000 km. acum nu mai fac galagie. In rest par ok.


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 8 May 2006, 10:33
Post #183


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




QUOTE(Overclocker @ 7 May 2006, 21:07)
problema e ca la placutele vechi era deasupra un arc al carui sens nu l-am prea inteles, daca ma lamureste si pe mine cineva ce rol are arcul ala acolo... inapoi nu l-am mai pus pt ca practic nu facea nimik decat statea pe capatul placutei, nu era un element de fixare sau altceva.


Aoleu... O sa iti clampane cand pleci de pe loc - dupa fiecare franare la 0.
Agrafele alea fac placutele sa nu se miste in susssi in jos. Asa stau sub tensiune. Asta era si ideea.


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
darius
post 8 May 2006, 16:49
Post #184


Membru autentic


Group: Members
Posts: 396
Joined: 18 March 05
From: arad




Fratilor ajutati-ma si pe mine am pus placute ferodo target tar 114 acum 3000 km si ma omoara scartaitul,scartaie mai ales cand se incalzesc.Am curatat totul luna cand le-am schimbat inclusiv tamburi spate cu aer sub presiune.Ajutati-ma ca o sa nebunesc,numai inteleg nimic toata lumea le lauda si eu ce patesc................ sad.gif


--------------------
Seat Cordoba 6L - xx-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reed
post 8 May 2006, 22:22
Post #185


Membru autentic


Group: Members
Posts: 773
Joined: 16 June 05
From: Cluj-Napoca




QUOTE(darius @ 8 May 2006, 17:49)
Fratilor ajutati-ma si pe mine am pus placute ferodo target tar 114 acum 3000 km si ma omoara scartaitul,scartaie mai ales cand se incalzesc.Am curatat totul luna cand le-am schimbat inclusiv tamburi spate cu aer sub presiune.Ajutati-ma ca o sa nebunesc,numai inteleg nimic toata lumea le lauda si eu ce patesc................ sad.gif
*


Din cind in cind mai trebuie curatati si cilindri de la etrier pt ca s-ar putea sa se miste greu din cauza oxizilor.


--------------------
Seat Toledo Signo 1,6 16V 2002 - -
former Solenza Prima 1,4 8V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Overclocker
post 10 May 2006, 16:03
Post #186


Membru incepator


Group: Members
Posts: 73
Joined: 23 July 04
From: Cluj-Napoca




QUOTE(i96nds @ 8 May 2006, 11:33)
Aoleu... O sa iti clampane cand pleci de pe loc - dupa fiecare franare la 0.
Agrafele alea fac placutele sa nu se miste in susssi in jos. Asa stau sub tensiune. Asta era si ideea.
*



Nu am sesizat inca nici un zgomot ciudat, oricum gaura in care trebuiau introduse arcurile era acoperita de o bucata de aluminiu si nu se puteau pune, oricum, merci de informatie. kaspersky, placutele tale aveau boltzul de aluminiu sau ai pus arcul?


--------------------
Dacia Solenza Europa 2004 1.4MPI - CJ-08-ZYP
Anything can be overclocked...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 11 May 2006, 08:30
Post #187


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Aoleu.... ma omorati !
Mai americanilor ! Placutele au 2 laterale. Constructia lor e aproape simetrica, exceptand acel bolt. Deci placutele alea au un bolt de aluminiu doar in UNA din gauri.
Eu i-as spune mai degraba NIT decat bot. Cam asa e si facut, a fost nituita una din gauri. Asa e si la voi?
Ideea e ca agrafa aia se pune in partea cealalta, adica in partea unde nu este nit.

Poate nu ai observat - daca ai placute cu nit atunci doua au nitul intr-o parte iar doua in cealalta parte. Deci nu erau chiar toate la fel. La fiecare roata iti trebuie o placuta cu nitul intr-o parte pentru fata interioara a discului si alta placuta cu nitul in cealalta parte pentru fata exterioara a discului.

Cand se monteaza placutele trebuie sa ai agrafa intotdeauna in partea de sus iar boltul (nitul) - in cazul in care exista - in partea de jos.

Acuma stiti cum era bancul ala : "Cu verdele in sus !!!" - cam asa zic si eu acum - aveti grija sa nu puneti placuta cu partea metalica spre disc ci sa fie cu cealalta parte spre disc.

Deja pare complicat de am scris asa de mult. Insa va asigur ca va prindeti imediat cand sunteti cu ele in mana....


Am actualizat si informatia de la tutorial:

http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...post&p=17187391

Deci mai cititi acolo ca sunt mai multe detalii legate si de martorul de uzura - sper ca nu te-ai referit la acele surubele pe care le-ai zis bolturi !!!


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GABONE77
post 18 May 2006, 07:16
Post #188


el jefe


Group: Members
Posts: 856
Joined: 9 August 04
From: Bucuresti




am 2000 km cu faimoasele placute ferodo target 114 de 27 ron si ma omoara si pe mine scartaitul. daca aveti bani puneti-va ceva serios ferodo premier sau chiar textar. dca nu aveti bani puneti-va niste pocnitori ca astea ieftine sleep.gif


--------------------
Dacia Sandero 2009 1.6 MPI Laureate - TPG
cine e bun e bun si cand e rau
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_slz
post 18 May 2006, 15:43
Post #189


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.162
Joined: 17 July 05
From: BUCURESTI S6




Eu am scos textarurile tocite vreo 3 mii de km si le-am aruncat(aruncasem banii pe ele de mult), am pus tar 114, si nu mai scartaie. Dar eu am facut ceva, ce voi, probabil nu ati facut, adica inainte de instalare am pus mecanicul sa rascheteze marginea aia ruginita a discului de frana si pe o parte si pe alta. Ei bine nu a scartait deloc pana acum si am 6 zile cu ele, si probabil vreo 300 de km. Dupa ce am pus placutele astea moi discurile stralucesc:).

This post has been edited by george_slz: 18 May 2006, 15:44


--------------------
dacia Astra H Cosmo 2008 - b xx sef
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danygaro
post 7 Jul 2006, 14:00
Post #190


Membru autentic


Group: Members
Posts: 529
Joined: 19 October 04




Placute frana Ferodo TAR 114 in Constanta, umblat un pic... intre 250000 si 270000. Nu prea aveau pe stoc, trebuia data comanda. Gasit pana la urma si luat.
Pentru a le identifica mai usor am facut niste poze. Scuze pt calitatea foto, facute cu telefonul.

Attached thumbnail(s)
Image_036_.jpg ( Size: 30.78k ) Number of downloads: 445
Image_037_.jpg ( Size: 26.58k ) Number of downloads: 370


--------------------
Dacia Solenza 2003 - Confort - Lot refuzat la export - CT-96-PIX
Ce cate ori mergi cu Dacia, este ca si cand te-ai da intr-un Roller Coaster sau Mountagne Rousse. Niciodata nu stii ce te asteapta, este mereu imprevizibila, de fiecare data traiesti senzatii noi si necunoscute, iar la final poti avea fel de fel de surprize.

Cu prostul nescolarizat, te lupti un pic si ai scapat,
Dar duci o munca colosala, cu prostul care are scoala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danygaro
post 7 Jul 2006, 14:36
Post #191


Membru autentic


Group: Members
Posts: 529
Joined: 19 October 04




Am citit cu interes topicul. Despre acest bumb, pinten sau cum vreti voi este vorba, el trebuie "exterminat" prin polizare la piatra de polizor, flex sau pila.

Attached thumbnail(s)
Image_039_.jpg ( Size: 37k ) Number of downloads: 460


--------------------
Dacia Solenza 2003 - Confort - Lot refuzat la export - CT-96-PIX
Ce cate ori mergi cu Dacia, este ca si cand te-ai da intr-un Roller Coaster sau Mountagne Rousse. Niciodata nu stii ce te asteapta, este mereu imprevizibila, de fiecare data traiesti senzatii noi si necunoscute, iar la final poti avea fel de fel de surprize.

Cu prostul nescolarizat, te lupti un pic si ai scapat,
Dar duci o munca colosala, cu prostul care are scoala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
darius
post 7 Jul 2006, 22:35
Post #192


Membru autentic


Group: Members
Posts: 396
Joined: 18 March 05
From: arad




QUOTE(danygaro @ 7 Jul 2006, 14:36)
Am citit  cu interes topicul. Despre acest bumb, pinten sau cum vreti voi este vorba, el trebuie "exterminat" prin polizare la piatra de polizor, flex sau pila.
*


absolut nimic nu trebuie polizat,merg montate asa cum sunt,nu e necesar sa faci nimic.Apropo de placutele astea,am 6000 km cu ele,scartaie de ma omoara si sunt uzate la jumatate.............. huh.gif cat dai atat face ce mai,in schimb in 40.000 km cu cele de origine nu am auzit nici un scartait.


--------------------
Seat Cordoba 6L - xx-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 7 Jul 2006, 22:51
Post #193


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Si cum ai montat darius placuta aia cu bumbul pe ea? Ma refer la placuta exterioara, ca aia interioara are loc.

PS: daca n-as fi polizat la 3 seturi de placute bumbul, poate ca as fi fost inclinat sa-ti dau dreptate.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_slz
post 8 Jul 2006, 11:31
Post #194


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.162
Joined: 17 July 05
From: BUCURESTI S6




Intrebare: La o placuta se pun 2 distantiere de sarma per placuta sau una cum am eu acum si scartaie de mama focului?!
Intrebarea asta a inceput sa genereze mancarimi de cand am vazut in pdf-ul cu lista de componente de SOLENZA, sunt specificate 4x agrafe dintr-alea, astea pt un etrier, un disc, 2 placute s.a.m.d.


--------------------
dacia Astra H Cosmo 2008 - b xx sef
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Overclocker
post 8 Jul 2006, 19:30
Post #195


Membru incepator


Group: Members
Posts: 73
Joined: 23 July 04
From: Cluj-Napoca




care imi da si mie o poza cu agrafele alea si ce mai trebuie? si unde le gasesc... ca mecanicul meu a pus placutele asa cum erau (BOSCH) fara sa scoata senzorul de uzura si niturile alea de aluminiu din gauri... si acuma dupa 2000 de km m-am trezit ca mi se incalzea o roata... am dat-o jos si placuta intreioara de pe partea dreapta era sarita de la locul ei... pistonul a prins-o cu un colt afara si a indoit-o... nu cred caz era sarita de mult... ca nu se vedea prea mare urma de uzura pe partea care era in contact cu discul... cum a putut sa sara... sau oare a sarit cand a montat-o? Pana la urma am luat un ciocan serios si am dezdoit-o... am pus-o la loc si e ok... oare o sa-mi faca probleme?

This post has been edited by Overclocker: 8 Jul 2006, 19:37

Attached thumbnail(s)
desen_placuta.JPG ( Size: 5.96k ) Number of downloads: 390


--------------------
Dacia Solenza Europa 2004 1.4MPI - CJ-08-ZYP
Anything can be overclocked...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
darius
post 8 Jul 2006, 19:44
Post #196


Membru autentic


Group: Members
Posts: 396
Joined: 18 March 05
From: arad




QUOTE(klaus @ 7 Jul 2006, 22:51)
Si cum ai montat darius placuta aia cu bumbul pe ea? Ma refer la placuta exterioara, ca aia interioara are loc.

PS: daca n-as fi polizat la 3 seturi de placute bumbul, poate ca as fi fost inclinat sa-ti dau dreptate.
*



cel de pe centru intra fara probleme in pistonas


--------------------
Seat Cordoba 6L - xx-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 8 Jul 2006, 20:18
Post #197


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Nu te supara ca intreb, dar cum introduci tu tamburusul ala in pistonas? Dai etrierul jos?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_slz
post 9 Jul 2006, 10:42
Post #198


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.162
Joined: 17 July 05
From: BUCURESTI S6




QUOTE(Overclocker @ 8 Jul 2006, 20:30)
care imi da si mie o poza cu agrafele alea si ce mai trebuie? si unde le gasesc... ca mecanicul meu a pus placutele asa cum erau (BOSCH) fara sa scoata senzorul de uzura si niturile alea de aluminiu din gauri... si acuma dupa 2000 de km m-am trezit ca mi se incalzea o roata... am dat-o jos si placuta intreioara de pe partea dreapta era sarita de la locul ei... pistonul a prins-o cu un colt afara si a indoit-o... nu cred caz era sarita de mult... ca nu se vedea prea mare urma de uzura pe partea care era in contact cu discul... cum a putut sa sara... sau oare a sarit cand a montat-o? Pana la urma am luat un ciocan serios si am dezdoit-o... am pus-o la loc si e ok... oare o sa-mi faca probleme?
*





Nu am la mine pdf'ul ala , dar pot sa desenez smile.gif)

Ei bine pe placuta e loc sa pui o agrafa, in partea de sus a placutei(sarma intra intr-un lacas pe marginea placutei), Unii mecanici nu se sfiesc sa puna jos...dar se murdaresc mai usor asa.
Spuneai ca placuta s-a strambat....daca s-a spart ceva acolo mai bine mergi si cumpara acele TAR 114 pt ca nu sunt o palarie de bani, dar pe langa asta trebuie sa intelegi ca daca se sparge mai tare placuta aia cu probleme, s-ar putea sa dai de belea. Nu te "juca" cu sistemul de franare, schimba placutele fara regrete, pt ca daca patesti ceva, fie ca strici discul(120 ron), furca etrier ....atunci o sa iti para si mai rau.

P.S.
Nu crede ce spune mecanicul(grav din partea lui sa nu stie de sigurante). Au dezvoltat astia capacitate de a fraierii oamenii, s' de speriat. Ei stiu ca daca iti inspira incredere si atunci cand habar nu au ce fac, atunci te-au castigat de client permanent. Am experiente cu ei si prin service-uri dacia si pe la ateliere de cartier....


La magazin ceri sigurante de placute de frana pt solenza, ceri 4(daca gasesti ia 8 ca sa ai si la urmatorul schimb, mai pierzi din ele pe parcurs)....sunt niste sarmulite.

This post has been edited by george_slz: 9 Jul 2006, 10:48

Attached File(s)
Attached File  agrafa.bmp ( 36.44k ) Number of downloads: 95


--------------------
dacia Astra H Cosmo 2008 - b xx sef
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Overclocker
post 9 Jul 2006, 18:16
Post #199


Membru incepator


Group: Members
Posts: 73
Joined: 23 July 04
From: Cluj-Napoca




o sa ma duc sa cumpar un set nou... stie cineva unde gasesc mai ieftine prin cluj? si ce imi recomandati... sa nu scartzaie tare... daca se poate... si nici sa nu fie 700 de mii ca setul asta de bosch... si oricum cred ca o sa le montez eu, nu mai vreau sa ii las pe altii sa se joace cu masina mea. Nitul acela de aluminiu de pe ele trebuie dat jos? Am vazut ca si cele Ferodo din poza de mai sus il au...

This post has been edited by Overclocker: 9 Jul 2006, 18:20


--------------------
Dacia Solenza Europa 2004 1.4MPI - CJ-08-ZYP
Anything can be overclocked...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 10 Jul 2006, 08:21
Post #200


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Uitati-va pe aici

http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=37829

ca am descris eu operatiunea de montare a placutelor + sigurante + agrafe.

Sunt cate 2 agrafe la fiecare roata - adica 4 in total. E cate o agrafa pentru fiecare placuta, montata in partea de sus.

Mie nu mi s-au incins niciodata rotile si nici nu au scartait cu placute FERODO TAR114. Si vorbesc de 30.000 km, nu doar de cinci mii !!! Ca sa nu scartaie am scris tot acolo ce am facut. Nu mai zic de curatarea canalului median si a altor componente. Sunt foarte multumit de aceste placute.


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Overclocker
post 10 Jul 2006, 14:03
Post #201


Membru incepator


Group: Members
Posts: 73
Joined: 23 July 04
From: Cluj-Napoca




Am fost si eu azi sa caut prin Cluj placute Ferodo, peste tot mi s-a spus ca nu au decat "ferodouri de uzina si Fermit" imi venea sa ma dau cu capul de toti peretii, nu voia nimeni sa inteleaga ca Ferodo e o marca si nu o piesa... pana la urma am gasit la un magazin (al 9-lea) pe raft un set... dupa ce in prealabil vanzatorul mi-a spus ca "nu avem ferodouri, doar placute cu totul si doar Fermit"... vai cata prostie zace in unii, agrafele le-am pus eu cumva, sper sa fie bine, nu s-au prea potrivit, si au fost si 1,5 RON bucata... placutele Ferodo TAR114 au fost 26,5 RON biggrin.gif


--------------------
Dacia Solenza Europa 2004 1.4MPI - CJ-08-ZYP
Anything can be overclocked...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 12 Jul 2006, 09:31
Post #202


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Darius, ma lasasi cu ochii-n soare...
Poti sa-mi zici si mie cum introduci tamburusul ala de la placuta exterioara in pistonasul etrierului?
Ca eu nu am reusit deloc.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
johnsws
post 12 Jul 2006, 09:49
Post #203


Membru autentic


Group: Members
Posts: 593
Joined: 31 March 04
From: Bucuresti




klaus sa stii ca ca si eu de fapt mecanicul mi-a montat placutele cu tot cu tamburus. n-a stat sa polizeze. de scos a scos etrierul, nici nu stiu cum altfel ar fi facut. a pus placutele, a pus etrierul la loc, penele, sigurantele si gata. nu cred ca poti sa schimbi placutele fara sa dai etrierul jos...


--------------------
opel astra 2006 classic
astra la vista baby!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
david79
post 12 Jul 2006, 12:43
Post #204


Membru autentic


Group: Members
Posts: 888
Joined: 19 March 05




nu am reusit sa pun placutele fara sa dau pintenul ala jos. Cel putin pe parte din interior, inspre pistonul etrierului. Si am impins cilindrul cu o parghie la maxim, tot nu a intrat placuta din interior.


--------------------
Toyota corolla 2.0 d4d ; auris hybrid ; 2008 / 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 12 Jul 2006, 12:49
Post #205


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Pai credeti ca eu am intrebat degeaba daca da etrierul jos?...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
johnsws
post 12 Jul 2006, 14:31
Post #206


Membru autentic


Group: Members
Posts: 593
Joined: 31 March 04
From: Bucuresti




klaus cred ca nu inteleg ceva...te pomenesti ca prin etrier fiecare intlege altceva. etrier e bucata aia de aluminiu cu pistonas in ea ?


--------------------
opel astra 2006 classic
astra la vista baby!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reed
post 12 Jul 2006, 19:31
Post #207


Membru autentic


Group: Members
Posts: 773
Joined: 16 June 05
From: Cluj-Napoca




Curios... dupa propria experienta, montarea garniturilor de frina tip Ferodo Tar 114se face ,fireste dupa scoaterea vechilor garnituri- deci se scoate etrierul, cu pilirea neaparata a pintenului de la garnitura externa, pt ca la cea interna acesta intra in cilindrul etrierului, iar la exterior pintenul se loveste de "umarul" etrierului.

This post has been edited by Reed: 12 Jul 2006, 19:32


--------------------
Seat Toledo Signo 1,6 16V 2002 - -
former Solenza Prima 1,4 8V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Overclocker
post 12 Jul 2006, 20:09
Post #208


Membru incepator


Group: Members
Posts: 73
Joined: 23 July 04
From: Cluj-Napoca




La mine au intrat cu tot cu pinten, mai greu un pic la placuta exterioara, dar au intrat...


--------------------
Dacia Solenza Europa 2004 1.4MPI - CJ-08-ZYP
Anything can be overclocked...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
darius
post 12 Jul 2006, 20:09
Post #209


Membru autentic


Group: Members
Posts: 396
Joined: 18 March 05
From: arad




se da jos etrierul care implicit are pistonasul in el si tzimburusul ala intra perfect in pistonas,ce nu se intelege?


--------------------
Seat Cordoba 6L - xx-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 12 Jul 2006, 20:16
Post #210


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Pai de exemplu eu nu inteleg cum aia exterioara intra in pistonas. Aia de da spre roata, nu spre motor...
Ca eu la aia ma refer ca nu intra fara tamburus polizat


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
23 Pages « < 5 6 7 8 9 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th April 2024 - 16:26
Forum Renault