DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Debit aer neuniform grila parbriz Logan2 1.0 Sce

ireedeejay2
post 13 Feb 2023, 09:05
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 12 November 07
From: Ploiesti




Salutare. Ma confrunt cu urmatoarea problema, pe care am bagat-o de seama de-abia azi dimineata, Logan 2 Prestige 1.0 Sce 2018, clima. La plecare dimineata, vedeam ca se dezabureste parbrizul din dreptul soferului mai greu, dar puneam asta pe seama vaporilor de aer cald din respiratia mea. Dura cateva minute pana se dezaburea complet, mult mai rapid se intampla pe partea pasagerului. Azi dimineata, am pus mana in dreptul grilei de la parbriz, iar pe ultimile 6-7 fante, aerul sufla slab, e cald, dar mult mai slab ca in partea dreapta. Pe mijloc sufla puternic, pe dreapta se simte destul, dar pe stanga e slab. Am incercat pe automat, la fel este (tin aeroterma pe manual, nu pe clima), am incercat si pe recirculare, la fel. Mentionez ca am schimbat filtrul de polen in toamna, nu era foarte incarcat, il schimb la an obligatoriu. Treptele de putere se aud ca functioneaza, singura problema este debitul de aer slab pe partea soferului. Nu stiu de cand este.problema asta, dar ma gandesc ca nu e ok, si nu vreau sa se agraveze. Multumesc in avans!


Attached thumbnail(s)
20230213_073426.jpg ( Size: 2.61mb ) Number of downloads: 39
dacia_logan_10ani_5.jpg ( Size: 303.03k ) Number of downloads: 37


--------------------
Dacia Logan 1.0 Sce 54 kW, B4D-B4 Prestige 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
torquemada
post 13 Feb 2023, 14:04
Post #2


torquemada


Group: Members
Posts: 1.877
Joined: 17 January 05
From: Bucuresti




Nu e o problemă.

Traseul aerului:

exterior---clapetă recirculare---ventilator---filtru de habitaclu--- vaporizator---clapeta cald/rece---calorifer---rezistență 900W(care are, dCi)---clapete dirijare---guri de ieșire


zona roșie conține tot ce nu e bolduit
zona verde conține tubulatura pentru parbriz și geamuri laterale, cele 4 aeratoare nu contează în această poză

Deci filtru habitaclu colmatat, calorifer colmatat sau infiltrații de apă în mașină

Attached thumbnail(s)
teaser23021301.jpg ( Size: 283.19k ) Number of downloads: 31


--------------------
DACIA Logan II 2012 / 0.9 TCe Laureate - B-xxx-xxx
Există două feluri de oameni:
1 - Cei care pot extrapola din date incomplete
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 10:25
Forum Renault